Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

52 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Ne razumem tvoj komentar. Nisam protivnik ni maski ni vakcinacije. 

 

Ne ne, nisam mislio da si protivnik. Mislio sam da je ozbiljna teza da deca dobijaju bolesti, što je neretko antivax teza. I da bih voleo da to neko lepo izloži i proveri da li je tako ili nije.

 

Po pitanju vakcina me nervira što fale objašnjenja i što postoji preterana polarizacija na tu temu. Ili si vaxer ili antivaxer, nema kritičkog mišljenja između.

Kad se kaže antivax ja pomislim na onu likušu što je glavna u toj propagandi. Svakom razumnom ko je posluša jasno je da ju je lako diskreditovati (da ne upotrebim neki teži izraz).

 

Ali vezano za vakcinaciju (i korona i redovno) uprkos tome što postoji sekta antivaksera koji lupetaju gluposti - postoje pitanja koja su nedovoljno odgovorena i nedovoljno prokomentarisana uprkos tome što postoji potreba da javnost o tome više čuje. Da se neko ozbiljan zauzme i pobije teze antivaksera poput toga da vakcine izazivaju bolesti kod dece. Jer verovanje u vakcinu nije stvar religije nego je to vrlo egzaktna nauka koja može da se ispituje, predoči rezultat istraživanja i prepusti sudu nezavisne javnosti.

 

Slično i za sam virus. Mnogo lupetanja u medijima. Jako je lako je stvorena postavka u kojoj se ljudi diskvalifikuju proglašavanjem za neverujuće u virus, ravnozemljaše i slično. A premalo je stručnih i zdravorazumskih komentara i istraživanja - i to za nešto što je sveprisutno. Ne želim da verujemo u virus, želim da čujemo jasno predstavljene činjenice u moru smeća. 

 

Lep primer je recimo - abortus protesti koje smo imali u Poljskoj. Čovek bi rekao nastaće pomor među poljacima posle toga. Ali kad pogledate krivu zaraženih potpuno isti trend kao u Nemačkoj. Da li da zaključim da je zabrana okupljanja onda besmislena?

Uroš je isto iznosio neke teze za maske koje se isto ne uklapaju sa važećom geocentričnom slikom sveta.

 

Ili dobijemo tezu kako korona oštećuje organe - i to se koristi kao metod strašenja. Šta oštećuje? Kome oštećuje (uzrast, pol)? Da li postoje dokazi da druge virusne (gripozne) infekcije oštećuju ili ne oštećuju organe?  Je li korona po tome opasnija od drugih virusa ili ne?

 

Po istoj liniji i za vakcine. Početkom pandemije su svi pričali da ćemo godinama čekati vakcinu, kad evo njih nekoliko... Kako su testirane? Neka od vakcina je imala 0.75% placebo pozitivnih. Kakav je to test? Da li se u roku par meseci koliko traje test zaista zarazilo tek 0.75% populacije? U kakvoj je to onda korelaciji sa stanjem na terenu? Da li je neko umro u toku ispitivanja?  Da li zaista nije probana na miševima?

 

 

Raspričah se, ali nadam se da kapirate šta hoću da kažem.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, CheshireCat said:

 

Lep primer je recimo - abortus protesti koje smo imali u Poljskoj. Čovek bi rekao nastaće pomor među poljacima posle toga. Ali kad pogledate krivu zaraženih potpuno isti trend kao u Nemačkoj. Da li da zaključim da je zabrana okupljanja onda besmislena?

 

 

Meni ta pojava neobjašnjiva, nemam način da je objasnim, osim da nešto nije u redu sa poimanjem kako se širi virus.

Imamo Poljsku kao odličan primer masovne demonstracije na otvorenom, i nema skoka, a imamo Sloveniju i Austriju, zaključani ljudi mesec i više i ne pada kriva.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vrlo su postrožili pcr testiranje. Koleginica se testirala antigenom privatno, pa je otišla u DZ, i tamo antigen. Imala temp.37, 6. Ništa drugo. Oba puta negativna. Odbili su je za PCR. Drugi primer, poznanik tek danas 6.dan odlazi kod lekara, očigledna pneumonija, kašlje, nepušač. Pre podne, doktorka odbija da uradi grafiju pluća, hemomicin, antigen negativ, bronhitis dijagnoza. Popodne, saznajemo da radi iskusnija ekipa, na grafiji pneumonija, forteca, za 3 dana kontrola kada će mu uključiti pronizon ako bude lošije. Pcr odrađen jer znamo laborantkinju.

Na onoj lekarskoj grupi vidim da je neko pričao da pojedini daju i vet lek protiv šuge. Pričalo se o tome u svetu u aprilu, pa zaćutalo. Isto kao i za hlorokin- oba antiparazitici.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Likvi said:

Vrlo su postrožili pcr testiranje. Koleginica se testirala antigenom privatno, pa je otišla u DZ, i tamo antigen. Imala temp.37, 6. Ništa drugo. Oba puta negativna. Odbili su je za PCR. Drugi primer, poznanik tek danas 6.dan odlazi kod lekara, očigledna pneumonija, kašlje, nepušač. Pre podne, doktorka odbija da uradi grafiju pluća, hemomicin, antigen negativ, bronhitis dijagnoza. Popodne, saznajemo da radi iskusnija ekipa, na grafiji pneumonija, forteca, za 3 dana kontrola kada će mu uključiti pronizon ako bude lošije. Pcr odrađen jer znamo laborantkinju.

Na onoj lekarskoj grupi vidim da je neko pričao da pojedini daju i vet lek protiv šuge. Pričalo se o tome u svetu u aprilu, pa zaćutalo. Isto kao i za hlorokin- oba antiparazitici.

 

Ivermectin?

 

I ja sam citala...

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

Ne ne, nisam mislio da si protivnik. Mislio sam da je ozbiljna teza da deca dobijaju bolesti, što je neretko antivax teza. I da bih voleo da to neko lepo izloži i proveri da li je tako ili nije.

 

Po pitanju vakcina me nervira što fale objašnjenja i što postoji preterana polarizacija na tu temu. Ili si vaxer ili antivaxer, nema kritičkog mišljenja između.

Kad se kaže antivax ja pomislim na onu likušu što je glavna u toj propagandi. Svakom razumnom ko je posluša jasno je da ju je lako diskreditovati (da ne upotrebim neki teži izraz).

 

Ali vezano za vakcinaciju (i korona i redovno) uprkos tome što postoji sekta antivaksera koji lupetaju gluposti - postoje pitanja koja su nedovoljno odgovorena i nedovoljno prokomentarisana uprkos tome što postoji potreba da javnost o tome više čuje. Da se neko ozbiljan zauzme i pobije teze antivaksera poput toga da vakcine izazivaju bolesti kod dece. Jer verovanje u vakcinu nije stvar religije nego je to vrlo egzaktna nauka koja može da se ispituje, predoči rezultat istraživanja i prepusti sudu nezavisne javnosti.

 

Slično i za sam virus. Mnogo lupetanja u medijima. Jako je lako je stvorena postavka u kojoj se ljudi diskvalifikuju proglašavanjem za neverujuće u virus, ravnozemljaše i slično. A premalo je stručnih i zdravorazumskih komentara i istraživanja - i to za nešto što je sveprisutno. Ne želim da verujemo u virus, želim da čujemo jasno predstavljene činjenice u moru smeća. 

 

Lep primer je recimo - abortus protesti koje smo imali u Poljskoj. Čovek bi rekao nastaće pomor među poljacima posle toga. Ali kad pogledate krivu zaraženih potpuno isti trend kao u Nemačkoj. Da li da zaključim da je zabrana okupljanja onda besmislena?

Uroš je isto iznosio neke teze za maske koje se isto ne uklapaju sa važećom geocentričnom slikom sveta.

 

Ili dobijemo tezu kako korona oštećuje organe - i to se koristi kao metod strašenja. Šta oštećuje? Kome oštećuje (uzrast, pol)? Da li postoje dokazi da druge virusne (gripozne) infekcije oštećuju ili ne oštećuju organe?  Je li korona po tome opasnija od drugih virusa ili ne?

 

Po istoj liniji i za vakcine. Početkom pandemije su svi pričali da ćemo godinama čekati vakcinu, kad evo njih nekoliko... Kako su testirane? Neka od vakcina je imala 0.75% placebo pozitivnih. Kakav je to test? Da li se u roku par meseci koliko traje test zaista zarazilo tek 0.75% populacije? U kakvoj je to onda korelaciji sa stanjem na terenu? Da li je neko umro u toku ispitivanja?  Da li zaista nije probana na miševima?

 

 

Raspričah se, ali nadam se da kapirate šta hoću da kažem.

 

Mogu li da te pitam da li si citao postove na naucnoj temi? Tamo smo postavljali dosta stvari koje daju odgovor na pitanja koja postavljas.

 

Kako ti onako laicki zamisljas da se virus siri? Za AIDS znamo da se siri putem razmene telesnih tencnosti, sto ce reci ako si u istoj prostoriji kao neki inficirani i udises isti vazduh neces se zaraziti. Sto nije slucaj za coronu.

Sta bi ti onako kao laik uradio da sprecis sirenje virusa i smanjio verovatnocu zaraze (kad znamo kako se virus siri)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Vidim da imamo 80 hiljada VISE zarazenih od Hrvatske, a 300 MANJE umrlih!

 

Ako su brojke tacne (dozvolite da sumnjamo!!) nadam se da su to rezultati te sveopste taktike vadjenja krvi, rentgena, hospitalizacije... za koju sam vec pisala da se ovamo na zapadu ne radi u tolikom broju. Pozitivan si - sedi kuci! Kakva krv, kakav rentgen....

 

3 hours ago, Harmonika said:

Brojke umrlih su farsa garant, da se razumemo..ni ove ostale nisu garant tacne, ali ajde de.. 

 

ChdJONb.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

@Baros

Ne verujem slepo nikom, veruj mi, ali evo i NL, pogledaj - poslednjih vec koliko dana preko 7, 8, cak i 9 hiljada zarazenih, a umrlih oko 50-70 dnevno:

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/netherlands/

 

Edit: da li je u pitanju razlicit kriterijum u prijavljivanju umrlih ili nesto drugo - ne znam. Citam vec par dana da puno ljudi u Srbiji bude negativno na testu, a ima sve klinjcke manifestacije pozitivnog od covid-19. I kad takav neko umre, pitanje je da li ga zvanicno vode kao umrolg od covid-19, ako test nije potvrdio?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Ja ne verujem ni u kakvu benefite javne rasprave u vezi vakcina, bar u ovoj zemlji. Potpuno se slažem s potomkom Tome Dipome da je ovde, većinski, jedino motka kao argument ubedljiva, sve se ostalo vrlo lako relativizuje, spinuje i dovodi do apsurda.

Recimo ovi što slušaju dr Nestorovića: neću da mi menjaju genetsku strukturu; čim trudnicama nije preporučeno da se vakcinišu, zar hoćeš bolji razlog koliko je to štetno; jeste, Englezi i Ameri dozvolili RNK vakcinu, al' kod nas, ko zna šta će da stigne, neće to biti isti kvalitet proizvodnje itd.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ivermectin?

 

I ja sam citala...

Uopšte mi nije jasno kakav efekat postiže, kome je to palo na um i zašto je hlorokin kardiotoksičan, a u Africi bombona?

15 minutes ago, stray_cat said:

Ja ne verujem ni u kakvu benefite javne rasprave u vezi vakcina, bar u ovoj zemlji. Potpuno se slažem s potomkom Tome Dipome da je ovde, većinski, jedino motka kao argument ubedljiva, sve se ostalo vrlo lako relativizuje, spinuje i dovodi do apsurda.

Recimo ovi što slušaju dr Nestorovića: neću da mi menjaju genetsku strukturu; čim trudnicama nije preporučeno da se vakcinišu, zar hoćeš bolji razlog koliko je to štetno; jeste, Englezi i Ameri dozvolili RNK vakcinu, al' kod nas, ko zna šta će da stigne, neće to biti isti kvalitet proizvodnje itd.

 

Predlažem i ubistva u vreme pol.časa kao u Albaniji, beslovesna i nepotrebna marva je to

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, wwww said:

Mogu li da te pitam da li si citao postove na naucnoj temi? Tamo smo postavljali dosta stvari koje daju odgovor na pitanja koja postavljas.

 

Ne mogu ni blizu da kažem da pratim nauku kao ti.

Čitao jesam mnoge od iznetih stvari, ali nisam sve pažljivo. Mnoge su stvari napisane stručno tj naučno nepopularno. Ja sam iz neke matematičko-tehničke struke, medicina mi je daleko i trebalo bi mi dosta da siđem u materiju u nešto što je napisano stručnim putem.

 

Sa naukom imam i problem što mi se deo tih odgovora ne uklapa u ono što vidim oko mene. Verovatnoća i statistika su discipline sa kojima sam na "ti", a igraju veliku ulogu i u objašnjenjima/istraživanjima oko ovog virusa. Kapiram statistiku dovoljno da znam da ako praktična saznanja odstupaju od rezultata istraživanja to znači da istraživanja verovatno imaju neku falinku ili ja posmatram sa loše tačke. 

 

Odgledao sam malopre utisak nedelje - i to je to što bih želeo da čujem. Dovela je troje lekara koji znaju šta govore, nisu režimski botovi (kojeg god režima). Šekler jako lepo govori.

Uopšte - ti ljudi mi pokažu da ovde nema nikakve mistifikacije još uvek nedovoljno poznatog virusa i slično. Ono što oni pričaju nije nikakva velika nauka, plod ne znam kakvih istraživanja i slično. To je prosto njihovo bazično lekarsko znanje o virusima. Činjenice iz fakultetskih knjiga sa začinom praktičnog iskustva. Svet je otišao u žestoku mistifikaciju ovoga svega. 

 

Proletos je bila dubioza nemačkog istraživanja koliko se dugo virus zadržava na podlogama. Nama je to izučavanje predočeno, između ostalog i kroz tvoje linkove.
Tebi neizmerno hvala na tvom celokupnom doprinosu ovom forumu!!! *

 

Ali to istraživanje mi je smrdelo i evo Šekler je obrađivao tu temu - zadržavanja virusa na površini i to je ispričao vrlo zdravorazumski. Ova vrsta virusa prosto nije opasna na površinama. Statistički je nebitan virus na površinama. Brzo zamire. Što sam negde laički i očekivao da bude. A mi smo proletos imali istraživanje radi istraživanja i prezentovanje rezultata i nečega što bi tim istraživačima trebalo da bude prilično jasno i bez istraživanja ako su iole stručnjaci. A nemačka medecina je bila u pitanju. Ali kapiram da oni imaju budžete i moraju da ih troše, pa makar istraživanje i ne bilo smisleno.

 

Ili recimo dugo je na početku figurirala teza da je ovo respiratorni virus, pa su onda provalili da napada i druge organe. I onda dođe taj isti Šekler i kaže da su mnogi drugi virusi koje percipiramo kao respitorne zapravo sistemski. Zašto je struci trebalo toliko vreme da to provali? Meni zvuči kao prosta činjenica koja se može lako i brzo ukapirati ako si u materiji.


 

Quote

Sta bi ti onako kao laik uradio da sprecis sirenje virusa i smanjio verovatnocu zaraze (kad znamo kako se virus siri)?

 

Evo i mog laičkog mišljenja.

Mislim da se virus prenosi onako kako i opisuju - putem vazduha i kapljica, tj kontaminiranih tečnosti.

 

Iako nam je raznim teorijskim dijagramima predočeno koliko posto maske mogu da pomognu, mislim da maske u praksi ne vrede puno jer su:

- skupe za pravilno nošenje (ko može da ulaže u maske na dnevnoj tj dvosatnoj (ili kraće) bazi svaki dan mesecima?)

- nepraktične (naočare, disanje),

- neprirodne za nošenje prosečnom čoveku (npr baš malo ljudi bi nosilo masku u porodičnom okruženju), 

- stanovništvo ih ne koristi pravilno jer nismo imali dovoljno obuke na tu temu (umesto toga samo frustrirajuće prozivke kako smo nedisciplinovani - to radi i teta Angela)

 

Time je njihov teorijski benefit u dobroj meri ruiniran u praksi. Ali nemamo dijagram za maske u praksi. Ja se posebno zgražavam nad naredbom da se maske nose napolju jer se to teško kosi sa zdravim razumom, nekim osećajem za koncentracije čestica u vazduhu itd. Umseto da objašnjavaš ljudima kako maske rade ti donosiš takvu budalaštinu od mere.

 

Ipak ja nikako nisam anti-masker  😄 , disciplinovan sam i nosim je u zatvorenim prostorima. Ali smatram da mi da ostanem zdrav mnogo više pomaže što u zatvorene prostore ulazim planski (u prodavnice po manjoj gužvi) i na što je moguće kraće. U zatvorenom kafiću/restoranu nisam bio od marta.

 

Takođe još više mi pomaže rad od kuće jer mi je jedino objašnjenje za ovako intenzivno širenje virusa po zemljama koje imaju mere već nedeljama unazad da se virus prosto prenosi na poslu. Ponavljam - u praksi nema šanse da se maske na poslu pravilno koriste duže vreme. Takođe drugi izvor zaraze su škole i obdaništa. Potom se sa posla i škole virus prenosi u porodice.

 

Razumem da istraživanja favorizuju neke druge lokacije za prenošenje virusa, ali najveći broj ljudi koje ja znam da su pokupili virus su pokupili preko posla i od dece i onda se proširio u porodici. Opet - ili ja na ne-baš-malom uzorku ne vidim dobro ili tim istraživanjima nešto fali.

 

 

Odgovorih opet preterano detaljno :yawn2:, ali nešto sam inspirisan da podelim svoja razmišljanja sa vama.

 

*I još jedna izdvojena zahvalnica za tenis PDF.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Kaze cdc, i kad se vakcinisete treba i dalje da nosite masku .

 

Koji ce mi djavo onda vakcina??????

 

1 hour ago, urosg3 said:

taj film neće od mene da gledaju. Ili maske ili vakcina

 

Kad se vakcinises, nosis masku i dalje dok se svi ne vakcinisu.

 

Dok se taj proces zavrsi, tebi isceznu antitela - i vreme je za novi krug.

 

Zakljucak: i maske (Kosovo) i vakcina (EU)! 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

 

Kad se vakcinises, nosis masku i dalje dok se svi ne vakcinisu.

 

Dok se taj proces zavrsi, tebi isceznu antitela - i vreme je za novi krug.

 

Zakljucak: i maske (Kosovo) i vakcina (EU)! 🙂

Kažem ti ja neće me upecaju na foru, jopet 🙂

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Realno posle vakcine kod nas niko nema ni da nosi masku. Ako Strucni stab i dalje bude zasedao, mislim da ce ulicni kerovi da malonuzde (pardon my French) na njihove objave.

Što i jeste jedno normalno i očekivano stanje, onako kako treba da bude.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Kaze cdc, i kad se vakcinisete treba i dalje da nosite masku .

Koji ce mi djavo onda vakcina??????

 

Prvo, imunitet neces imati onog dana kad primis vakcinu, treba vise dana (ili nedelja) da se razvije imunitet.

Drugo, i kad budes "otporan" na bolest, potencijalno je mozes preneti drugima koji imunitet nemaju.

Trece, vakcina je (kako koja) oko 90% efikasna, znaci da 10-ak % ljudi nece razviti imunitet ni nakon sto je prime. Ne mozes znati u koju grupu spadas.

 

Tek kad vecina stanovnistva ili preboli ili bude vakcinisana, moci ce se reci da je virus iskorenjen medju ljudima (bice ga i dalje medju pangolinima ili odakle je vec dosao).

 

Ovo sto si napisao je kao da kazes "moj auto ima vazdusne jastuke, necu da se vezem pojasom" ili nesto slicno...

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nosenje maske ce biti obavezno dok virus nestane, naravno i na otvorenom gde se nalazi gomila sveta, na stadionu ili knezu. Neke cinjenice, ako nosis ffp2 masku smanjujes opasnost zaraze za druge > 90%, ako sam nosis ffp2 masku > 70 % pada rizik zaraze od drugih. Nijedna vakcina ne moze da zastiti 100 % od zaraze, a verovatno ce kroz imunsku reakciju jedan broj vakcisanih ostati asimptomatican ali ce preneti infekciju na druge ako se zarazi. Ako se do septembra vakcinise 30 % stanovnistva, i mozda posle 6-9 meseca imunska odbrana oslabi kod nekih, onda se sledeca zima ne razlikuje od ove- koje ce ostati takva do aprila. Znaci one nebuloze masku ili vakcina, to je smesno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zastotako said:

 Znaci one nebuloze masku ili vakcina, to je smesno.

Nebuloze ili ne, ja ti kažem da će tako biti. Ili vakcine ili maske, od mene oba da dobije država neće. A bogami neće ni da bira za mene.
Dakle, ukoliko vakcine, a prvi sam za to rešenje, doviđenja mere. Ako hoće zadržavaju mere unedogled, doviđenja vakcino, a poštujem mere.

Mani me emocionalnih ucena, izlizalo se do sad. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sve vise sticem utisak da je ovo jedna velika farasa, prenaduvana od strane "strucnjaka" i medija, i da ljudi treba da ulete u te strucne prostorije i da ih sve proteraju.

Ono što je, hajde da pričamo otvoreno, jedna suptilna sublimirana poruka, koja se nekako uvukla u društvo i postala činjenica o kojoj moramo voditi računa,  pazi sad šta piše kolega:
 

 

1 hour ago, zastotako said:

Nijedna vakcina ne moze da zastiti 100 % od zaraze

što je, verovatno tačno, uostalom kao i sve u životi, a šta je uopšte 100% sigurno?
Postoji li život bez razumnog rizika, i zašto bi, baš za ovu bolest bilo neophodno da se štitimo svih 100%?
Zašto bi samo za ovu bolest rizik morao da bude sveden na 0%? Kako je moguće da ljudsko društvo ne može da podnese razuman rizik od bolesti? Zašto je baš ova bolest - izuzetak?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...