Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, urosg3 said:


Inače u maglama migrene natrčao sam juče na neku izjavu Tegnela koji se oštro protivi maskama, tvrdi da ulivaju lažnu sigurnost i da su zbog toga kao mera beskorisne. E sad nije da ima rezultate da potkrepi to mišljenje, sa druge strane nije da nema logike u tome što priča. Prečesto čujem da se zarazio neko ko redovno nosi masku.
 

 

Evo ja cu poci od sebe. Ja nosim masku gde god ima ljudi i guzva je, na ulici kada nema nikog blizu skinem. Moglo bi se reci da redovno nosim masku. Medjutim, ako odem negde i sednem da popijem ili pojedem nesto, naravno, skinem je. Ako negde dobijem virus to ce biti tu, na tim mestima. Iako maske ne stite 100%. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Nema nikakve logike da maske ulivaju laznu sigurnost. Pre ce biti obrnuto. Taman da nicem drugom ne sluze, one podsecaju, a bogami i opominju, da zivimo u vreme pandemije. Ako oko sebe vidjas ljude s maskama, lakse ces se setiti i da peres ruke i drzis distancu. Ovako lako ode od pameti, ako je covek uopste ozbiljno shvatio to s higijenom i distancom. Mnogi u swe nisu, ukljucujuci i velik broj obrazovanih, i to bas zahvaljujuci tom Tegnelovom nonsalantnom stavu.

 

Kada se govori o neuspehu mera dosta ljudi pominje samo maske, higijenu i distancu ne tako često. Ima tu i da gomila ljudi nosi masku pogrešno, ne prekrije nos ili je nosi ispod brade. Ima i onih (barem u Srbij) koji su svesni da maske i nisu tako loša stvar, ali neće da ih nose uopšte zbog licemerja naših vlasti i kriznog štaba. Njih nekako i mogu da razumem, mada mislim da je to pucanj u sopstvene noge. Neće Darija K.T. početi da nosi masku u salonu lepote ako neko drugi prestane da je nosi, ali njoj je dostupno svakodnevno testiranje i verovatno mnogo bolji tretman nego uobičajen, u slučaju da se razbolii. Tako da jbg, u se i u svoje kljuse, prepušteni smo sebi pa polako.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

možda nisam dovoljno pametan, ali majkumu:
 

Quote

"U Slovačkoj je rađeno testiranje na 3,6 miliona ljudi i oni imaju jedan odsto zaraženih. Isto to bi se našlo i u Beogradu da sada uradimo masovno testiranje. Zbog toga svako, bez obzira da li je testiran ili ne, nema šta da traži u kolektivu, nema pravo da širi infekciju, bez obzira da li je dokazao da jeste ili nije kovid", naveo je Kon.


Može neko da mi pojasni, i usput da mi kaže kako ovaj čovek uopšte očekuje da ga neko razume?
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=11&dd=10&nav_category=12&nav_id=1761997
bukvalno ne sastavi jasnu rečenicu, pa zar je to toliko teško?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djura.net said:

Aman Slavisa, jucerasnji brojevi jesu od nedelje, pogledaj krivulje, u svim zemljama na svetu vec mesecima ponedeljkom je najmanje novozarazenih, cak drasticno.

Ali zasto nema danas? ja ne nalazim brojke od danas u francuskoj? tj od juce.

edit : nasao sam 31125 danas

 

ovde se razmatra da se od penzionera uzme 10% a sve za budzet i oporavak privrede

6 hours ago, Wookie said:

Jedina razlika je što Nemačka i Francuska imaju nekakve mere (policijski čas i slično), a Srbija nema. U Srbiji će brojke početi da padaju samo kad se dovoljno ljudi zarazi, pa virusu bude teže da nađe novu zdravu žrtvu, ili, ako se ljudi useru od straha i počnu da sede u kućama i bez da im to neko naredi.

 

A te brojke za vikend u Francuskoj nisu od vikenda, nego ko zna od kada, imali su neki bag u softveru pa im se pojavilo dosta pozitivnih testova koji nisu pravilno zavedeni po datumima i to su otkrili tek pre par dana. Tako da ovaj pad sa 80000 na 30000 nije realan. Iskreno se nadam da će taj policijski čas u Francuskoj ipak da ima nekog efekta, pa se možda i ovi naši opamete i uvedu neke stvarne mere, a ne samo da kukaju po televizijama kako je narod kriv.

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/france/

Bold mi je bitan, i u Srbiji ce brojke poceti da padaju kad i u ostalim Evropskim drzavama pocmu da padaju, ovih dana do kraja novembra ce biti zaravnjanje a onda od decembra pad broja. 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, urosg3 said:

možda nisam dovoljno pametan, ali majkumu:
 


Može neko da mi pojasni, i usput da mi kaže kako ovaj čovek uopšte očekuje da ga neko razume?
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=11&dd=10&nav_category=12&nav_id=1761997
bukvalno ne sastavi jasnu rečenicu, pa zar je to toliko teško?

Pa ne sme da kaže da bi zatvorio i testirano negativne jer je često test lažno negativan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:

možda nisam dovoljno pametan, ali majkumu:
 


Može neko da mi pojasni, i usput da mi kaže kako ovaj čovek uopšte očekuje da ga neko razume?
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=11&dd=10&nav_category=12&nav_id=1761997
bukvalno ne sastavi jasnu rečenicu, pa zar je to toliko teško?

 

Dobri doktor pokušava da nam uvijeno kaže (pošto ne sme otvoreno) da on misli da bi bilo najbolje da se uvede lokdaun. Pri tome računa i na pileće pamćenje ljudi, jer je 03.11. izjavio da se 10.000 zaraženih ljudi šeta Beogradom. Verovatno je smanjio tu cifru, ali verujem da nije onu da se svakoga dana u BG zarazi oko 1200 ljudi. To znači da se sada po konzervativnim procenama šeta oko 20.000 zaraženih u BG, verovatno ih ima jedno 3 puta više (lupam), što je dosta više od 1%. Trećim rečima :s_w: - Doktor bi da nas upozori ali da ne nadrlja, tj. da oseti slast ljubavi ali da ne izvrši radnju kojom se do te slasti dolazi :s_d:, kako je genijalno rekla @Pletilja.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, urosg3 said:

možda nisam dovoljno pametan, ali majkumu:
 


Može neko da mi pojasni, i usput da mi kaže kako ovaj čovek uopšte očekuje da ga neko razume?
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=11&dd=10&nav_category=12&nav_id=1761997
bukvalno ne sastavi jasnu rečenicu, pa zar je to toliko teško?

Da nije bitno da li je neko testiran ako je slinav treba da se ponasa kao da je zarazan? :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

 

Dobri doktor pokušava da nam uvijeno kaže (pošto ne sme otvoreno) da on misli da bi bilo najbolje da se uvede lokdaun. Pri tome računa i na pileće pamćenje ljudi, jer je 03.11. izjavio da se 10.000 zaraženih ljudi šeta Beogradom. Verovatno je smanjio tu cifru, ali verujem da nije onu da se svakoga dana u BG zarazi oko 1200 ljudi. To znači da se sada po konzervativnim procenama šeta oko 20.000 zaraženih u BG, verovatno ih ima jedno 3 puta više (lupam), što je dosta više od 1%. Trećim rečima :s_w: - Doktor bi da nas upozori ali da ne nadrlja, tj. da oseti slast ljubavi ali da ne izvrši radnju kojom se do te slasti dolazi :s_d:, kako je genijalno rekla @Pletilja.

brate treba komisija da se sastavi da protumači 🙂
E sad, ako je dobri doktor rekao, a jeste, "kad bi mi danas, kao Slovačka testirali, isto bi našli 1% zaraženih" to pretpostavljam misli na Beograd, a ne ostatak Srbije.


Hajde samo, argumenta radi, da pretpostavimo da jeste u pravu, i da ne lupeta L'Art pour l'art nego da iza te tvrdnje stoji neko saznanje, koje je eto izvoleo da podeli sa nama.
Dakle Bgd jednako Slovačka ista meta isto otstojanje, 1% zaraženih trenutno. Mere između Slovačke i Beograda se značajno razlikuju samo je rezultat isti.
Onda sam ja u pravu, mere su alibi, svejedno ti je, opet imaš u matematici isti rezultat. Bukvalno ti je svejedno, čekaj da prođe i to je to.

3 minutes ago, zoe Bg said:

Da nije bitno da li je neko testiran ako je slinav treba da se ponasa kao da je zarazan? :smiley33:

to kad kažeš tako odmah razumem! Vidiš da nije teško 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Evo ja cu poci od sebe. Ja nosim masku gde god ima ljudi i guzva je, na ulici kada nema nikog blizu skinem. Moglo bi se reci da redovno nosim masku. Medjutim, ako odem negde i sednem da popijem ili pojedem nesto, naravno, skinem je. Ako negde dobijem virus to ce biti tu, na tim mestima. Iako maske ne stite 100%. 

 

 

Isto radim i ja sa maskom, samo ne idem u kafiće.

 

48 minutes ago, urosg3 said:

možda nisam dovoljno pametan, ali majkumu:
 


Može neko da mi pojasni, i usput da mi kaže kako ovaj čovek uopšte očekuje da ga neko razume?
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=11&dd=10&nav_category=12&nav_id=1761997
bukvalno ne sastavi jasnu rečenicu, pa zar je to toliko teško?

 

Hoće da kaže da lekarima više nije test najvažniji, da sada i bez testa prepoznaju na osnovu simptoma, pregleda i rengena ko ima koronavirus.

 

I hoće da kaže da je vanredno stanje odlična stvar i da se on pita uradio bi lockdown. 

 

*

 

Išla sam danas, posle mesec dana po lekove, duvan, etc. Autobus 50- poluprazan. Distanca i gotovo svi nose pravilno maske.

 

Okolina Banjičke pijace-retko ko nosi masku, samo stariji. Benu apoteke primaju po dvoje. Napravi se red. 

 

Sve u svemu, imam utisak da su ljudi tu mnogo opušteniji nego u mom naselju...

 

@urosg3 Da li grešim?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Isto radim i ja sa maskom, samo ne idem u kafiće.

 

 

Hoće da kaže da lekarima više nije test najvažniji, da sada i bez testa prepoznaju na osnovu simptoma, pregleda i rengena ko ima koronavirus.

 

I hoće da kaže da je vanredno stanje odlična stvar i da se on pita uradio bi lockdown. 

 

*

 

Išla sam danas, posle mesec dana po lekove, duvan, etc. Autobus 50- poluprazan. Distanca i gotovo svi nose pravilno maske.

 

Okolina Banjičke pijace-retko ko nosi masku, samo stariji. Benu apoteke primaju po dvoje. Napravi se red. 

 

Sve u svemu, imam utisak da su ljudi tu mnogo opušteniji nego u mom naselju...

 

@urosg3 Da li grešim?  

Pa nisam ti tu baš reprezentativan za svedočenje, u GSP ne pamtim kad sam bio zadnji put mislim da ove godine nisam ni ušao u trolu. Za apoteke je tačno, upadaju po dvoje unutra redovno nose masku. Po samiškama isto, nije neka gužva i maske se nose; retko kad vidim nekog bez maske.

Na otvorenom stvarno se manje nose maske odoktavno polovina komšiluka kao nosi polovina, u koju spadam i ja ne nosi napolju. Ne vidim iskreno ni neku potrebu da je nosim napolju, ali ako baš Kon želi može i to.



Dakle tako je unutra manje više svi napolju oko pola. To ti je Banjica 🙂

Edited by urosg3
typo
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

brate treba komisija da se sastavi da protumači 🙂
E sad, ako je dobri doktor rekao, a jeste, "kad bi mi danas, kao Slovačka testirali, isto bi našli 1% zaraženih" to pretpostavljam misli na Beograd, a ne ostatak Srbije.


Hajde samo, argumenta radi, da pretpostavimo da jeste u pravu, i da ne lupeta L'Art pour l'art nego da iza te tvrdnje stoji neko saznanje, koje je eto izvoleo da podeli sa nama.
Dakle Bgd jednako Slovačka ista meta isto otstojanje, 1% zaraženih trenutno. Mere između Slovačke i Beograda se značajno razlikuju samo je rezultat isti.
Onda sam ja u pravu, mere su alibi, svejedno ti je, opet imaš u matematici isti rezultat. Bukvalno ti je svejedno, čekaj da prođe i to je to.

to kad kažeš tako odmah razumem! Vidiš da nije teško 🙂

 

Jbg Urke, ako verujemo doktoru Konu sada se samo u Beogradu šeta najmanje 20k zaraženih na oko 1.7 miliona stanovnika. 03.11. ih je bilo 10k, svakoga dana od tada po 1.2k novih. Pri tome je on verovatno smanjio cifre...kako je to isto kao 1% od 5 i po miliona Slovaka?

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, zoe Bg said:

Da nije bitno da li je neko testiran ako je slinav treba da se ponasa kao da je zarazan? :smiley33:

 

Nista unikatno. Tako kaze i Public Health Agency of Sweden, ko zaslini treba da ostane kod kuce.

Uveden je i porodicni karantin, dovoljno je da je jedan zaslini. Da li je covid-19, to uglavnom pokaze vreme a ne testiranje.

Mi ni iz daleka nemamo mogucnost da se testiramo po potrebi osim ako se bas ne da na zlo. Sedis kod kuce pa sta te strefi. 

Testiranje je manje-vise na stand-by jer nema kapaciteta za analizu uzoraka. 

 

Postoje privatne lekarske grupe koje rade testove ocas posla ali primaju samo zdrave, bez simptoma

To je klijentela kojoj treba potvrda da nemaju covid da bi otputovali u razne Spanije tokom jesenjeg raspusta. 

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Jbg Urke, ako verujemo doktoru Konu sada se samo u Beogradu šeta najmanje 20k zaraženih na oko 1.7 miliona stanovnika. 03.11. ih je bilo 10k, svakoga dana od tada po 1.2k novih. Pri tome je on verovatno smanjio cifre...kako je to isto kao 1% od 5 i po miliona Slovaka?

pa rekao je ovako:
 

Quote

"U Slovačkoj je rađeno testiranje na 3,6 miliona ljudi i oni imaju jedan odsto zaraženih. Isto to bi se našlo i u Beogradu da sada uradimo masovno testiranje.

malopre rekao piše i u članku...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Pa jel sada verujemo Konu bezrezervno? Priznao čovek da su smanjivali cifre...ako bi potpuno verovao u njegove brojeve, BG je verovatno i bolji.

a jesam rekao
 

Quote

Hajde samo, argumenta radi, da pretpostavimo da jeste u pravu, i da ne lupeta L'Art pour l'art nego da iza te tvrdnje stoji neko saznanje, koje je eto izvoleo da podeli sa nama.

dakle ozbiljno sumnjam da lupeta i baš me zanima koji motiv stoji iza toga?
A obzirom da govori šta govori, i da je onako vučićevski u  stanju da istovremeno prihvati potpuno sukobljene činjenice onda možemo i mi slobodno da parcijalno vadimo izrečene činjenice i teramo na svoju vodenicu, što bih ja bio gori od Kona i Vučića, pa da moram da se držim neke logike, vid` kako njima dobro ide 🙂

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Cyber said:

 

Nista unikatno. Tako kaze i Public Health Agency of Sweden, ko zaslini treba da ostane kod kuce.

Uveden je i porodicni karantin, dovoljno je da je jedan zaslini. Da li je covid-19, to uglavnom pokaze vreme a ne testiranje.

Mi ni iz daleka nemamo mogucnost da se testiramo po potrebi osim ako se bas ne da na zlo. Sedis kod kuce pa sta te strefi. 

Testiranje je manje-vise na stand-by jer nema kapaciteta za analizu uzoraka. 

 

Koliko pricam s mojim kolegama po Evropi, tako je manje-vise svugde.

Koleginicin muz vec par dana temperaturu preko 39 C i jos neke simptome, pitam da li je pozitivan, kaze da ne znaju, nece da ga testiraju....pitam je zasto, kaze:"That's Poland!"

 

Jedna PM u UK prelezala 3 nedelje, ozbiljno bolesna, kaze nisu hteli da je testiraju, vec su po simptomima koje je iznela svom lekaru preko telefona zakljucili da je pozitivna i da lezi kuci, nema potrebe za testiranjem

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

a jesam rekao
 

dakle ozbiljno sumnjam da lupeta i baš me zanima koji motiv stoji iza toga?
A obzirom da govori šta govori, i da je onako vučićevski u  stanju da istovremeno prihvati potpuno sukobljene činjenice onda možemo i mi slobodno da parcijalno vadimo izrečene činjenice i teramo na svoju vodenicu, što bih ja bio gori od Kona i Vučića, pa da moram da se držim neke logike, vid` kako njima dobro ide 🙂

 

Pa ono, sve može, ja im ne verujem ič.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

@urosg3Interesantan je primer Tajlanda, inače. Baci pogled na cifre i mere (koje se, naravno, odražavaju na ekonomiju). Nisam očekivao takav pristup od njih, ima i jedna sličica iz restorana gore.

Video sam,  pratim situaciju. Odlično je urađeno, inače njima je strategija od početka bila dobra, i vremenom je samo poboljšavaju.
Testiraju, izoluju kontakte i to je to. Ne veruju u sezonalnost virusa, a pogotovo u parcijalni policijski čas.
Inače mislim da je parcijalni policijski čas bzvz, ono kao u Grčkoj na primer. Od 01 am do koliko beše 6 AM. Tad je pristojan svet ionako u kući pa ga ne pogađa, realno, samo te nervira da ne smeš da ideš napolje kad ionako ne bi išao 🙂

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

Video sam,  pratim situaciju. Odlično je urađeno, inače njima je strategija od početka bila dobra, i vremenom je samo poboljšavaju.
Testiraju, izoluju kontakte i to je to. Ne veruju u sezonalnost virusa, a pogotovo u parcijalni policijski čas.
Inače mislim da je parcijalni policijski čas bzvz, ono kao u Grčkoj na primer. Od 01 am do koliko beše 6 AM. Tad je pristojan svet ionako u kući pa ga ne pogađa, realno, samo te nervira da ne smeš da ideš napolje kad ionako ne bi išao 🙂

 

Ali nose svuda maske, nije samo test i izolacija, to ti je dodatak na ono osnovno. Mere temperaturu putnicima pre nego što uđu u javni prevoz, mislim čak i u restorane...ako jedeš u restoranu, konobar pred tobom sanitajzerom dezinfikuje ruke, za tebe se podrazumeva da ćeš to da uradiš. Nema zezanja, Bajo moj...to kod nas nema šanse da se desi, zamisli da odeš u neku kafanu i zahtevaš od gazde to, pa ubili bi te ko zeca :s_d:.

Edited by implant
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Ali nose svuda maske. Mere temperaturu putnicima pre nego što uđu u javni prevoz, mislim čak i u restorane...ako jedeš u restoranu, konobar pred tobom sanitajzerom dezinfikuje ruke, za tebe se podrazumeva da ćeš to da uradiš. Nema zezanja, Bajo moj...to kod nas nema šanse da se desi, zamisli da odeš u neku kafanu i zahtevaš od gazde to, pa ubili bi te ko zeca :s_d:.

Suština nije u poslušnosti građana, mada ima i togu, nego u poverenju građana u državu. Ja mogu da zamislim da se slično postavi Beograd osamdesetih, da država propiše, mi da poštujemo, i znam reći će neko da sam nostalgičar i žal za mlados` ali verujem da bi se Beograd tad ponašao značajno bolje nego Beograd danas.

E pa ljudi, ne možeš da srušiš 3 države i da očekuješ da 4. bez ikakvog vidljivog razloga bude uređena država samo zato što se zove Srbija. A decenijama unazad gajiš šabaniju i bahatluk, neguješ najgore u društvu, rušiš srednji sloj. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...