Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ako je do pojedinca:

 

1. obavezna maska u svakom javnom zatvorenom prostoru

2. obavezna maska na otvorenom gde je velika koncentracija ljudi

3. obavezna fizička distanca na javnom prostoru, otvorenom i zatvrorenom.

 

Ako je do društva;

 

1. propisivanje gore navedenog i strogo kontrolisanje istog uz drastično kažnjavanje za nepoštovanje mera

2. produžavanje rada prodavnica, dotiranje za 0-24

3. maksimalan broj vozila u javnom prevozu, svakog dana

4. zabrana svih javnih skupova u zatvorenom prostoru (svadbe, slave itd ograničenje do 10 ljudi)

5. zatvaranje svih klubova do okončanja epidemije

6. drastično ograničenje broja korisnika teretana, posetilaca u restoranima, kafićima itd

 

Možda sam nešto zaboravio, kasno je, mozak mi više ne radi.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

 

 NL vec danima ima preko 4000 zarazenih dnevno (danas preko 6800), a broj umrlih ne prelazi 30 (danas je 12), a prijateljica hirurg kaze da je i broj hospitalizovanih manji.

 

 

I ovde je taj slucaj, definitivno broj tesko obolelih i mrtvih nije ni blizu onom od proletos. Doduse, ni broj novozarazenih ovde nije onakav kao u drugim zemljama, ALI mi i tu imamo specijalitet. Naime, gde god simptomi nisu takvi da zahtevaju bolnicko lecenje, primenjuje se iskljucivo samotestiranje. Logujes se online tamo gde treba, odgovoris na par pitanja o simptomima i ako odgovaraju ”definiciji slucaja” dobijes instrukcije za dalje. Mozes da izaberes hoces li u drive-in ili ces da podignes svoj test u apoteci. U oba slucaja uzorak uzimas sam i nisam sigurna da svi to urade na pravi nacin. Ja prva ne bih mogla da si gurnem onaj stapic u grlo na nacin kako je u instrukcijama opisano, a verujem da i vecina drugih to obavi traljavo. Zatim ostavis test na analizu i dobijes rezultat online ili sms-om za par dana. Meni to izgleda krajnje neopouzdano, jer sve osim analize uzorka radis sam.

Znaci ako nemas simptome neces ni dobiti test, a ako ih imas testiranje obavljas sam i na sopstvenu odgovornost. Na taj nacin nema sanse da se detektuju asimptomatski slucajevi (a oni i dalje mogu da prenose zarazu), a ni za ove simptomatske nije bas sigurno. Ne verujem da NL i druge zemlje na isti nacin dolaze do ovih hiljada slucajeva svakog dana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Squabbit said:

U LA zvanicno nema vishe opasnosti od Kovilja. Slavilo se sinoc po centru. Hiljade ljudi palilo gume, vatromete, prodavnice i slicne zajebancije.
Vlasti ne rekoshe nista, znaci sve kul.

Citam kod nas dole pocinje talasanje neko, 17ti pik, ko zna kog vala. Izdrzite ljubim vas, sta da kazem

Interesatno. Posto sam veceras sedela u restoranu sa prijateljem iz LA, i on kaze da je LA pustinja. Kaze total destruction, ko zna kad ce se oporaviti.

 

Jel si bio sarkastican:classic_smile:?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

I ovde je taj slucaj, definitivno broj tesko obolelih i mrtvih nije ni blizu onom od proletos. Doduse, ni broj novozarazenih ovde nije onakav kao u drugim zemljama, ALI mi i tu imamo specijalitet. Naime, gde god simptomi nisu takvi da zahtevaju bolnicko lecenje, primenjuje se iskljucivo samotestiranje. Logujes se online tamo gde treba, odgovoris na par pitanja o simptomima i ako odgovaraju ”definiciji slucaja” dobijes instrukcije za dalje. Mozes da izaberes hoces li u drive-in ili ces da podignes svoj test u apoteci. U oba slucaja uzorak uzimas sam i nisam sigurna da svi to urade na pravi nacin. Ja prva ne bih mogla da si gurnem onaj stapic u grlo na nacin kako je u instrukcijama opisano, a verujem da i vecina drugih to obavi traljavo. Zatim ostavis test na analizu i dobijes rezultat online ili sms-om za par dana. Meni to izgleda krajnje neopouzdano, jer sve osim analize uzorka radis sam.

Znaci ako nemas simptome neces ni dobiti test, a ako ih imas testiranje obavljas sam i na sopstvenu odgovornost. Na taj nacin nema sanse da se detektuju asimptomatski slucajevi (a oni i dalje mogu da prenose zarazu), a ni za ove simptomatske nije bas sigurno. Ne verujem da NL i druge zemlje na isti nacin dolaze do ovih hiljada slucajeva svakog dana.

Pa ako nemas simptome, neces nigde (ili bar ne u vecini zemalja) ni dobiti test, tako da asimptomatski slucajevi, u vecini drzava, sire zarazu bez testiranja. 

I u NL moras da imas simptome da bi te testirali, tako da je i u NL broj zarazenih, verovatno, mnogo veci od zvanicnih brojki, upravo zbog asimptomatskih slucajeva. Koliko je takvih - tesko je proceniti, ali oni osim sto doprinose sirenju zaraze, ujedno doprinose i imunitetu krda

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Laki21 said:

Ako je do pojedinca:

 

1. obavezna maska u svakom javnom zatvorenom prostoru

2. obavezna maska na otvorenom gde je velika koncentracija ljudi

3. obavezna fizička distanca na javnom prostoru, otvorenom i zatvrorenom.

 

Ako je do društva;

 

1. propisivanje gore navedenog i strogo kontrolisanje istog uz drastično kažnjavanje za nepoštovanje mera

2. produžavanje rada prodavnica, dotiranje za 0-24

3. maksimalan broj vozila u javnom prevozu, svakog dana

4. zabrana svih javnih skupova u zatvorenom prostoru (svadbe, slave itd ograničenje do 10 ljudi)

5. zatvaranje svih klubova do okončanja epidemije

6. drastično ograničenje broja korisnika teretana, posetilaca u restoranima, kafićima itd

 

Možda sam nešto zaboravio, kasno je, mozak mi više ne radi.

Dopuna:

- Smanjenje broja učenika u razredima, zapošljavanje dodatnog nastavnog kadra za veći broj manjih razreda. To srednjoškolci ovde u Grčkoj traže i u pravu su.

- Smanjenje administracije uživo, povećanje elektronske administracije. To na papiru postoji, ali se u praksi od opštine do opštine drastično razlikuje.

- Dodao bih i jednu građevinsku meru, američki sistem masovki uz centralnu ventilaciju je dušu dao za Coronu. Beneficije i olakšice za "klasičnu" gradnju poslovnog prostora uz prozore i veći broj manjih kancelarija.

- Poreske olakšice onima, koji ugrade adekvatne filtere u svoje ventialcione sisteme a kontrola ventilacionih sistema i kazne onima, koji bi na zdravlju zaposlenih da uštekuju

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Laki21 said:

 

 

Zato što ljudsko znanje evoluira. Ogorman broj ljudi radi na rešavanju problema, a protokoli lečenja su se menjali, prilagođavali i upotpunjavali. Čovek koji se zarazio 1. februara bio je prepušen slučaju i nagađanju, a onaj koji se zarazi 1. oktobra dobiće medicinski tretman koji mu daje velike šanse da preživi, čak i ako je iz rizične grupe.

 

Eto, rešio sam ti zagonetku, nema na čemu, i drugi put.

 

Ja bih rekao da ima i do jacine samog virusa i prokuzavanja. Zemlje koje su imale strozije mere, zatvaranja i sl, koje su bile primer malog broja zarazenih i preminulih, sada imaju  veliki broj zarazenih ali i preminulih. Primer su Ceska, Slovacka, Izrael, Grcka, Madjarska....Cak su i proglasavali kraj epidemije kao Slovenija...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Laki21 said:

 

 

Zato što ljudsko znanje evoluira. Ogorman broj ljudi radi na rešavanju problema, a protokoli lečenja su se menjali, prilagođavali i upotpunjavali. Čovek koji se zarazio 1. februara bio je prepušen slučaju i nagađanju, a onaj koji se zarazi 1. oktobra dobiće medicinski tretman koji mu daje velike šanse da preživi, čak i ako je iz rizične grupe.

 

Eto, rešio sam ti zagonetku, nema na čemu, i drugi put.

 

Da je tako lako resiti tu zagonetku, ovo ne bi ni bio tako veliki problem!

Bice da nije samo do tretmana, jer trenutno se radi o tome da od toliko velikog broja zarazenih ljudi (pricam za NL) mnogo manji broj ljudi zavrsi u bolnici nego u prvom talasu, sto znaci da ni ne dobiju medicinski tretman.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Pa ako nemas simptome, neces nigde (ili bar ne u vecini zemalja) ni dobiti test, tako da asimptomatski slucajevi, u vecini drzava, sire zarazu bez testiranja. 

I u NL moras da imas simptome da bi te testirali, tako da je i u NL broj zarazenih, verovatno, mnogo veci od zvanicnih brojki, upravo zbog asimptomatskih slucajeva. Koliko je takvih - tesko je proceniti, ali oni osim sto doprinose sirenju zaraze, ujedno doprinose i imunitetu krda

 

Okey, ali moja poenta je bila u tome da li se i u drugim zemljama ljudi testiraju sami ili uzorke ipak uzima strucno osoblje. Meni se cini da ovde u swe postoji ozbiljan rizik da i oni sa simptomima prodju kao negativni i nastave da se setaju ulicama, voze javnim prevozom, idu u prodavnice i na posao. To zato sto je licna odgovornost da sam samcijat odradis test kako treba, pri cemu imas samo jednu sansu. To mi je bas blesavo, jer je normalno da imas refleks i ne odradis to na isti nacin kao kad te nalegne sestra 😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Okey, ali moja poenta je bila u tome da li se i u drugim zemljama ljudi testiraju sami ili uzorke ipak uzima strucno osoblje. Meni se cini da ovde u swe postoji ozbiljan rizik da i oni sa simptomima prodju kao negativni i nastave da se setaju ulicama, voze javnim prevozom, idu u prodavnice i na posao. To zato sto je licna odgovornost da sam samcijat odradis test kako treba, pri cemu imas samo jednu sansu. To mi je bas blesavo, jer je normalno da imas refleks i ne odradis to na isti nacin kao kad te nalegne sestra 😀

 

Slazem se, i nije mi jasno otkud im ideja da ce ljudi to umeti da urade kako treba, pogotovo sto je sam test neprijatan kad se uradi kako treba, pa sumnjam da ce ljudi sebe dobrovoljno torturisati 😄

 

Zanimljiva prepiska u grupi lekara "Udruzeni protiv kovida":

 

Aleksandra:

Ljudi, sve sami negativni komentari na apel gradjanima za postovanje protivepidemijskih mera na FB strani. Ovom narodu spasa nema.

 

Tatjana:

Pa ko više da veruje, totalno zbunjen narod, pre 3 dana 168, pre 2 dana 102, juče 58, a kažu situacija se pogoršava, covid ambulante mali broj pregleda, u covid bolnicama gotovo da nema pacijenata, a mi čekamo...pa da li je to normalno?!

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa ko više da veruje, totalno zbunjen narod, pre 3 dana 168, pre 2 dana 102, juče 58, a kažu situacija se pogoršava, covid ambulante mali broj pregleda, u covid bolnicama gotovo da nema pacijenata, a mi čekamo...pa da li je to normalno?!

 

Ovo, o ovome sam pricao juce..inace, javili  mi telefonom, rodjak iz BG  koji dugo nije mogao kod lekara na preglede, sad ide na zakazan pregled...

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam osećaj da postoji neka kancelarija sa nekim random likom koji nam plasira ove brojeve... Jedan dan testiraju 3k, drugi dan 8k...niđe veze... Bolje da preuzmemo metod S. Koreje... Nema virusa i tačka 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odjednom sam pocela da dobijam info od prijatelja i kolega da su pozitivni, cetiri family u poslednjih nekoliko dana - da ponovim da u Fra svi mogu da se testiraju i to za dzabe, ne sami nego odes u neku od mase laboratorija (pricam o Parizu, ne znam za ostali deo Fra) i tamo te testiraju, ako imas simptome zakazes i ne ides u isto vreme kada idu oni koji nemaju simptome nego se testiraju jer putuju negde ili slicno.

Znaci od cetiri meni poznatih family :

- bukvalno sva 4 slucaja zena ima blage simptome, muz nema simptome dva muska pozitivna dva negativna (odmah se testira cela family kad je neko pozitivan ili kada se zna da je bio u kontaktu sa nekim ko se ispostavio pozitivan); deca - tipicno gimnazija sto se godina tice bez simptoma sva

- od svih zarazenih samo jedan par zna da se zarazio od prijatelja sa kojim su bili na rucku, on se posle ispostavio kao pozitivian zbog toga su se oni i testirali, ostali nemaju pojma gde su fasovali, uglavnom idu na posao bar tu i tamo, cirkulisu koliko toliko mada i paze ali niko iz okoline nije bio testiran pozitivno pa ne znaju. Svi tj cetiri zenske koje su imale blage simptome se oporavljaju, kod kuce ostali kao da imaju grip, to je sve.

Ovde inace sad poceli jednu praksu za restorane i kafice - francuzi se nisu dali nagovoriti na aplikaciju telefonom stop covid pa je i zvanicno bilo deklarisano da to nije u francuskom duhu da se ljudi prate na bilo koji nacin gde su bili i s kim su bili i bilo se odustalo; medjutim sad hoce ponovo, kao nisu bili lepo napravili aplikaciju prosli put, sad ce bolje sta god to znacilo. A cekajuci da francuzi usvoje novu aplikaciju uvedeno je da kad odes u restoran ili kafic ne daju ti jelovnik nego moras da ga downlodujes sa QR kodon restorana i time se prakticno prijavis da si bio u restoranu, ja nisam bila sigurna da li su to uveli (jos uopste ne pisu o tome ali su uveli i rekli kaficima da ako ne primenjuju ce da ih zatvore) da mi ne bi rizikovali da se zarazimo od pipanja istog jelovnika ili je nesto drugo, i kazem kelneru da nemam telefon kod sebe a on mi kaze a nema problema u tom slucaju treba da popunite formular i donese mi formular - ime, prezime, broj telefona, kad si dosao u restoran... E svasta. Mislim da ce kafane opusteti, definitivno

 

Edited by ciao
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ZiS said:

Imam osećaj da postoji neka kancelarija sa nekim random likom koji nam plasira ove brojeve... Jedan dan testiraju 3k, drugi dan 8k...niđe veze... Bolje da preuzmemo metod S. Koreje... Nema virusa i tačka 😁

pa vikendom manje testiraju...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Ovde inace sad poceli jednu praksu za restorane i kafice - francuzi se nisu dali nagovoriti na aplikaciju telefonom stop covid pa je i zvanicno bilo deklarisano da to nije u francuskom duhu da se ljudi prate na bilo koji nacin gde su bili i s kim su bili i bilo se odustalo; medjutim sad hoce ponovo, kao nisu bili lepo napravili aplikaciju prosli put, sad ce bolje sta god to znacilo. A cekajuci da francuzi usvoje novu aplikaciju uvedeno je da kad odes u restoran ili kafic ne daju ti jelovnik nego moras da ga downlodujes sa QR kodon restorana i time se prakticno prijavis da si bio u restoranu, ja nisam bila sigurna da li su to uveli (jos uopste ne pisu o tome ali su uveli i rekli kaficima da ako ne primenjuju ce da ih zatvore) da mi ne bi rizikovali da se zarazimo od pipanja istog jelovnika ili je nesto drugo, i kazem kelneru da nemam telefon kod sebe a on mi kaze a nema problema u tom slucaju treba da popunite formular i donese mi formular - ime, prezime, broj telefona, kad si dosao u restoran... E svasta. Mislim da ce kafane opusteti, definitivno

 

U Švajcarskoj, koliko sam čuo, i sendvič iz fast fooda ako hoćeš da pojedeš, ima da se registruješ. Orvelijada, čak i za moje poimanje, a jesam pristalica malo jačih mera.

Edited by Akiro
  • Like 4
  • Ha-ha 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Akiro said:

U Švajcarskoj, koliko sam čuo, i sendvič iz fast fooda ako hoćeš da pojedeš, ima da se registruješ. Orvelijada, čak i za moje poimanje, a jesam pristalica malo jačih mera.

Kaze mi drugarica malopre da su joj za kafu u kaficu trazili da se registruje

 

- nesto razmisljam da mozda testiraju d avide kako bi to islo jer mere nisu zvanicno objavljene. Sutra nam je najavljen nastup makrona na tv u da na kaze za nove mere, nismo ga videli vec mesecima na tv

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Akiro said:

U Švajcarskoj, koliko sam čuo, i sendvič iz fast fooda ako hoćeš da pojedeš, ima da se registruješ. Orvelijada, čak i za moje poimanje, a jesam pristalica malo jačih mera.

 

Plasim se da ce takve sulude mere dovesti do toga da ljudi polude i na mere koje imaju smisla

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Akiro said:

U Švajcarskoj, koliko sam čuo, i sendvič iz fast fooda ako hoćeš da pojedeš, ima da se registruješ. Orvelijada, čak i za moje poimanje, a jesam pristalica malo jačih mera.

 

Od kad je ta vest?

 

Mislim da pocinje da vlada totalno ludilo sto se tice mera. 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Od kad je ta vest?

 

Mislim da pocinje da vlada totalno ludilo sto se tice mera. 

Suprugin sin živi tamo, javio nam još pre dve nedelje ili tako nešto, tako da nije nova vest, nego sam izgubio iz vida dok me situacija u Fracuskoj nije podsetila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Akiro said:

U Švajcarskoj, koliko sam čuo, i sendvič iz fast fooda ako hoćeš da pojedeš, ima da se registruješ. Orvelijada, čak i za moje poimanje, a jesam pristalica malo jačih mera.

 

Ček, uzmeš sendvič iz fast fuda sa namerom da ga pojedeš gajbi i moraš da se registruješ? Ili se registruješ ako jedeš u radnji?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Ček, uzmeš sendvič iz fast fuda sa namerom da ga pojedeš gajbi i moraš da se registruješ? Ili se registruješ ako jedeš u radnji?

U Australiji se uglavnom registruješ ako jedeš unutra, za takeaway ne. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Ček, uzmeš sendvič iz fast fuda sa namerom da ga pojedeš gajbi i moraš da se registruješ? Ili se registruješ ako jedeš u radnji?

Za take Away ne moraš da se registruješ, ako jedeš unutar prostora objekta, bilo bašta, bilo unutra - moraš. Ne znam baš detalje, imali smo uostalom bitnije teme, klinac je u besu iskarikirao maltene da moraš da se registruješ, ako hoćeš da uzmeš pljesku u hambugerdžinici. Malo sam počačkao po netu. Gde se sedi ili stoji, znači na licu mesta konzumira, ima da se registruje. Izuzetak je ako gastronomska firma ima neki vid zaštine barijere između stolova (kod nas sam to video u Voulez-Vous, tu su stavili barijere od pleksiglasa između nekih stolova) ili minimum 1,5m razmaka između stolova za svaki boravak preko 15 minuta. Obavezan razmak važi nebitno da li se konzumira napolju ili unutra. Pri tome se za konzumaciju u stajanju za barskim stolovima, pored imena, adrese, telefona i datuma konzumacije obuhvata i vreme dolaska i vreme odlaska. Šta je to posebno prilikom konzumacije u stajanju - nemam pojma. Pretpostavljam da je to ipak udar na klubove a ne na fast food. Dalje nisam kopao.

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

A ako jedes u basti restorana, napolju, na otvorenom? Je l' i tad potrebna registracija?

Na Floridi ne.

 

Imaju neke propise oko minimalnog razmaka za trajanje boravka preko 15 minuta, i ti važe napolju kao i unutra. Shodno ispunjenju tih uslova i mere. Vidi gore.

 

Dalje nisam kopao. U svakom slučaju taj tracing služi tome da mogu da upozore goste ako su boravili negde gde je bio prisutan i "pozitivac". Da li iza toga ide obaveza da se testiraš ili samo dobiješ info - ne znam.

 

Po meni je to malo preterano. Treba da obezbedu distancu ljudi i stolova uz visoke kazne gastronomskim objektima a ne da rade tracing pojedinca. To je stvarno Orvelijada. Doduše, za klubove gde se valjda okuplja rizičnija publika uz rizičnije ponašanje od restorana bih ostavio tracing. Da ne kažem da bi ih sve pozatvarao do daljeg. Pa sada neka kaže ko hoće da je to diskriminacija mladih, zabole me.

Edited by Akiro
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...