Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

12 minutes ago, zoe Bg said:

 

 

Onako, imali su i oni solidne skokove pocetkom septembra i rekorde u drugom piku, Norveska je dosta bolja, trenutno. 

 

Da, ali imaju vrlo mali broj hospitalizovanih i na respiratoru. Dansku isticem jer su se medju prvima otvorili na prolece.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/ukljucite-mozak-loncar-upozorava-na-lokalu-izdaju-dozvole-za-svabde-i-veselja-a-nama/mevt8dzmevt8dz

 

"U bolnicama ponovo raste broj kovid pacijenata, što može da bude veliki problem za one koji nemaju koronu a potrebno im lečenje koje su mesecima unazad odlagali upravo zbog epidemije ovog virusa i jer je većina bolnica bila u kovid sistemu."

 

Ma mrs, idioti, kod nas u gradu od juna se nije moglo ni kod jednog specijaliste, jeste ih mozda odlagali i cuvali za zimu i sezonu gripa da pocnu da rade???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, ras kass said:

 

Da, ali imaju vrlo mali broj hospitalizovanih i na respiratoru. Dansku isticem jer su se medju prvima otvorili na prolece.

Fenomen kod Skandinavaca je sto trenutno njima mere koje ostatku Evrope evidentno nisu sasvim dovoljne, rade. Danci su sredinom septembra kad je pocelo da skace skratili radno vreme lokala, spustili ogranicenje skupova na 50 ljudi, posle toga su dodali i maske za javni prevoz i svuda gde distanca nije moguca, i spustili su se na najmanji broj zarazenih u poslednjih mesec dana. Sad imaju i kampanju sa nosenjem bedzeva o distanci :classic_biggrin:

Nacin zivota sigurno olaksava kontrolu situacije, nije samo do mera i vece savesnosti gradjana.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sunshine State said:

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/ukljucite-mozak-loncar-upozorava-na-lokalu-izdaju-dozvole-za-svabde-i-veselja-a-nama/mevt8dzmevt8dz

 

"U bolnicama ponovo raste broj kovid pacijenata, što može da bude veliki problem za one koji nemaju koronu a potrebno im lečenje koje su mesecima unazad odlagali upravo zbog epidemije ovog virusa i jer je većina bolnica bila u kovid sistemu."

 

Ma mrs, idioti, kod nas u gradu od juna se nije moglo ni kod jednog specijaliste, jeste ih mozda odlagali i cuvali za zimu i sezonu gripa da pocnu da rade???

 

300 i nesto hospitalizovanih ? Big deal.

 

A i zar ne prave novu covid bolnicu u Zemunu sa iljadu mesta ????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mama i par prijateljica nikako da stignu do kardiologa i endokrinologa, jos od pocetka pandemije. Lekar opste prakse nikog zivog ne pusta u ordinaciju, ili ih salje u covid ambulantnu ili na hitni prijem. Ljudi poludeli, pitaju se cemu oni sede svaki dan u ordinaciji i primaju platu, kad nikog zivog ne primaju na pregled. Ne znam kako je u drugim gradovima, u nasem je tako. Od kad je krenula frka, mozes se samo poroditi, sve ostalo je na cekanju!

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sunshine State said:

Mama i par prijateljica nikako da stignu do kardiologa i endokrinologa, jos od pocetka pandemije. Lekar opste prakse nikog zivog ne pusta u ordinaciju, ili ih salje u covid ambulantnu ili na hitni prijem. Ljudi poludeli, pitaju se cemu oni sede svaki dan u ordinaciji i primaju platu, kad nikog zivog ne primaju na pregled. Ne znam kako je u drugim gradovima, u nasem je tako. Od kad je krenula frka, mozes se samo poroditi, sve ostalo je na cekanju!

Nisam sigurna da li prosle nedelje ali u svakom slucaju skorije videh info da je bolnica u Cacku ostala bez kardiologa?! Nisam se udubljivala u tekst, samo naslov sam zapamtila. Nase zdravstvo je bilo porozno i pre ove godine a tek sada ko zna sta ce biti. 

Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, CheshireCat said:

To bi značilo smrtnost od 0,15%.

Odakle ti ta brojka? Ako podeliš 1 milion zvanično umrlih sa 700 miliona nezvanično obolelih, dobićeš tu brojku. Jer vidiš problem u toj kalkulaciji? Baš sam se o ovome prepisivao sa Angelijom pre par dana. 

 

Zvanićan CDC estimate je 0.65% smrtnosti. Većina ozbiljnih studija isto ima estimate između 0.5 - 1% smrtnosti za Kovid-19. 

 

3 hours ago, ras kass said:

El mozemo sada da poredimo koronu i grip kada je smrtnost 10-20% manja ?

 

Posto je pre argument bio da je covid smrtnost puno veca od gripa.

 

Naravno da ne. 0.65% je 6.5 puta veća smtnost od gripa. Takođe, nemamo ni blizu imunitet na Kovid-19 kakav imamo za grip. Vidi gore a i vidi moju prepisku sa Angelijom pre neki dan ako te zanima. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, implant said:

 

 

I pliz, nemoj sada sa mantrom kako je u Maju bilo isto tako...ti ne možeš da znaš šta je bilo u Maju, ko je nosio masku a ko nije i da li su svi to radili ili nisu (posebno ne u inostranstvu), kakav je virus bio tada a kakav je sada, to su sve nagađanja. Da li je tebi nelogično da između sebe i respiratornog virusa postaviš neku barijeru i probaš da se malo zaštitiš? Znam da nosiš masku tj. tvrdiš tako, znači da ipak veruješ u neku delotvornost iste...ja stvarno ne shvatam koja je tvoja poruka a voleo bih da shvatim, ja moram da razumem, kako da razumem 😂(bez zezanja, sarkazma, itd.). I kako to da disciplinovaniji azijski narodi pobediše (skoro) ovo govno, a mi, evropski i američki bašibozuk, imamo problem da pokažemo malo solidarnosti i zdravog razuma? Evo, Makron uvodi kazne za one koji ne nose maske napolju, uvodi policijski čas; zašto bi on ugrožavao privredu sopstvene države ako za tim nema preke potrebe? Propadoše tolike privredne grane (ili su na putu na propadnu), stvarno ne vidim kome se isplati da sve ode u gnjurac da bi na ruševinama gradio nešto, ne znam ni ja šta.

 

P.S. i da, kakvu istinu da nam kažu? Ti misliš da "oni" stvarno imaju neku preciznu prognozu za ponašanje novog virusa koji može da mutira i na gore i na bolje, u ko zna koliko varijanti? Mislim da im definitivno daješ previše kredita. Jedino ako je stvarno veštački pa su simulirali ponašanje u laboratoriji (sada već opasno nagađam, tj. lupetam), a čak mi i to deluje kao sci-fi, laboratorija je jedno a spoljni svet nešto sasvim drugo.

 

Da. e vidi ne znam kako je bilo u Maju taman kako i ne znam kako je danas. To jest znam isto. Prosto gledam brojeve.
Tačno je i dobar ti je Živorad primer, jer je Živorad iz Maja i Živorad danas - isti Živorad. Samo su negde, sa sve Živoradima u Maju bile brojke x a danas y. Ništa se nije promenilo, samo su brojke veće.

Logično je pitanje. 
I kako to da disciplinovaniji azijski narodi pobediše jeste dobro pitanje, jer su disciplinovani, takvi kakvi jesu. Mi smo takvi kakvi jesmo sa druge strane i pitanje je možemo li postati azijati ili ne. Mislim da ne i to je dobro, lepo je da planeta ima raznovrsnu kulturu i civilizacije. Da li su ove mere primerene nama je isto pitanje, Maj svedoči da nešto može da se postigne, danas svedoči da ne može.
Na donosiocu strategije da promisli o tome, on ima bolje informacije, i veruj mi ima projekcije. Te mere moraju da uzmu u obzir Živorade jer postoje, takvi kakvi su.

Što se mene lično tiče, na mene bi @Akiro bio ponosan, u realnom životu savesno sprovodim mere sopstvene zaštite. Da štitim druge iskreno ne želim, to je kolateralna korist. Komplikovana je priča zašto, prečesto me ovo društvo do sada ostavilo bez solidarnosti da ne osećam više potrebu za društvenom solidarnošću, uostalom takvo je iskustvo većine ovde nisam izuzetak.

Neobičan je ovaj skok u Evropi čak i za moje standarde. ni jedan jedini model nije predvideo niti naslutio da će biti. Ono što svakako znamo, pouzdano, distanca, maske, pranje ruku kakvu su npr u Sloveniji praktikovali celo leto više ne radi, i možemo da se pravimo da to ne vidimo, ali tako je. Logično, mere koje smo ovde praktikovali takođe više neće da rade, nema razloga. A lockdown, hmm, srećno im bilo sa njim. Tu ti je lek gori od bolesti.
Ne znam ima li išta što je dobro rešenje, ima samo loše i manje loše.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Darko said:

Odakle ti ta brojka? Ako podeliš 1 milion zvanično umrlih sa 700 miliona nezvanično obolelih, dobićeš tu brojku. Jer vidiš problem u toj kalkulaciji?

 

1,1 milion umrlih (tj nešto više, jer će biti još smrtnih ishoda) podeljen sa 10% populacije, što je 780 miliona.

 

A vidim problem - rekao sam da je procena upitna.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Australija je imala i strozije mere nego mi, ako nemaju i dalje..

Nisu, opet je đavo u nijansama 🙂
Nego naleteh:
 

Quote

"To su odgovarajući i neophodni odgovori na ono što nam podaci govore: prenošenje i izvori zaraze su u kućama i na zatvorenim javnim mestima, kao i kod osoba koje se ne pridržavaju mera samozaštite", rekao je Kluge.

U kućama, na prvom mestu. Hmm, a #stayathome?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Đavo se krije u nijansama

Najtacniji opis svega. I mera i ponasanja i posledica i rezultata ali ispitivanje sta je zapravo djavo u pojedicanom slucaju je ono sto nas drzi u govnima vec ovoliko dugo. 

Izvukla sam malo iz konteksta ali razumes me :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CheshireCat said:

 

1,1 milion umrlih (tj nešto više, jer će biti još smrtnih ishoda) podeljen sa 10% populacije, što je 780 miliona.

 

A vidim problem - rekao sam da je procena upitna.

Da. Na žalost, mislim da je stvarni broj umrlih takođe višestruko puta veći - pogotovo u siromašnim zemljama gde se malo testira. Siguran sam da Brazil i Meksiko imaju više umrlih od kovida nego USA, ali pošto mnogo manje testiraju to se ne vidi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

moguce je da sam nesto pgresno razumeo..

Živim u Sidneju 😉  A i bilo je nekih politickih bitaka gde se Melburn hteo prikazati kao "worst and longest lockdown in the world", što je ipak daleko od istine. Bilo je par izjava opozicionih političara u tom fazonu, mozda si to čuo. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, urosg3 said:

Nije. Đavo se krije u nijansama. U Fra je moguće da tokom trajanja policijskog časa budeš napolju sa razlogom. Na primer - posao, apoteka, ima toga još. U Srbiji ne.
Francuska (još) ne poznaje termin policijski vikend. Nama je poznat taj termin
Na kraju krajeva "sloboda, jednakost, bratstvo" morali bi da porade na nacionalnim sloganima, nešto mi se ne uklapa...

Inače, i u Srbiji si mogao na posao, kod dr i sl., takođe uz potvrdu da si se uputio baš tamo... Lično sam imao tu potvrdu za vreme zabrane kretanja kod nas...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

Inače, i u Srbiji si mogao na posao, kod dr i sl., takođe uz potvrdu da si se uputio baš tamo... Lično sam imao tu potvrdu za vreme zabrane kretanja kod nas...

I ja, radio sam u jednoj Poliklinici. Opet nijanse i sl. E to sl. nedostaje. I opet Francuska ne poznaje policijski vikend. Kad već pričamo o nijansama, može i o sličnostima.
Ljudi iz Francuske će nam javiti kakve su procedure zamišljene, kako se sprovode, na koji način se dobijaju te potvrde, ima li tu problema...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inače, i u Srbiji si mogao na posao, kod dr i sl., takođe uz potvrdu da si se uputio baš tamo... Lično sam imao tu potvrdu za vreme zabrane kretanja kod nas...
Ispipavanje sopstvenih gradjana, tek su sad zakljucili da i u Francuskoj mogu da uvedu policijski cas. Nisu se dzabe ispricali Mikron i Vucic. Vidis da je preuzeo Vucicevu semu prilikom obracanja naciji.

Sent from my lineage_umi using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ras kass said:

 

To je u Melburnu. Tamo je martial law i police curfew vec 4 meseca.

Mislim da si pobrkao koliko dugo su pod lockdown a koliko su bili pod policijskim časom (curfew). Curfew je trajao od 2 Avgusta do kraja Septembra i više nije na snazi:

https://www.theguardian.com/australia-news/2020/sep/27/melbourne-covid-curfew-ends-and-restrictions-ease-but-victoria-introduces-huge-new-fines

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ras kass said:

Da u pravu si, nemaju curfew. Sada mogu da setaju slobodno u 5km od kuce, dva sata dnevno valjda i gledaju u prazno posto je sve zatvoreno.

Prodavnice su i dalje otvorene koliko znam. Takeaways isto rade. Daleko od normalnog života ali ima gorih lockdowna od Melburna.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...