Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, ironside said:

 

Pa cjelokupna farmaceutska industrija je zadnjih 40 godina upregnuta u pronalaženje vakcine protiv HIV-a, pa opet - ćorak.

Stvar je u tome da Corona mutira toliko brzo, da ako se uskoro i pronadje (i evaluira) vakcina, u medjuvremenu će mutirati u toliko novih sojeva da će nam trebati 2000 godina da ju iskorijenimo.

Pa Rusi vec imaju vakcinu. Znaci - moguce je!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Pa Rusi vec imaju vakcinu. Znaci - moguce je!

 

Ti se valjda zajebavaš. Rusi imaju moj nježnik od vakcine; za razvoj efikasne, provjerene vakcine je potrebno od 4-10 godina i tu nema veze koliko novaca se ulupa i tko iza toga stoji.

Znači - nemoguće je!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ironside said:

 

Ti se valjda zajebavaš. Rusi imaju moj nježnik od vakcine; za razvoj efikasne, provjerene vakcine je potrebno od 4-10 godina i tu nema veze koliko novaca se ulupa i tko iza toga stoji.

Znači - nemoguće je!

Znaci ne verujes ni da ca se Oxford vakcina pojaviti "anytime soon"?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Znaci ne verujes ni da ca se Oxford vakcina pojaviti "anytime soon"?

 

Ne, ni najmanje; čak i da su ju uspjeli razviti u tako kratkom vremenu, uz najoptimističkije prognoze ne mogu ju evaluirati u manje od 2-3 godine.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Sto se tice Rusa - oni ce najdalje do Bozica imati vakcinisano i zasticeno stanovnistvo - dok ce ostatak sveta i dalje da razglaba i dokazuje " da je Zemlja okrugla"! 

1 minute ago, ironside said:

 

Ne, ni najmanje; čak i da su ju uspjeli razviti u tako kratkom vremenu, uz najoptimističkije prognoze ne mogu ju evaluirati u manje od 2-3 godine.

Toliko vremena za cekanje nemamo! Za 2-3 godine virus ce nestati - ili mutirati u oblik bezopasan za humans. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

P.S. Sto se tice Rusa - oni ce najdalje do Bozica imati vakcinisano i zasticeno stanovnistvo - dok ce ostatak sveta i dalje da razglaba i dokazuje " da je Zemlja okrugla"! 

 

Ja im držim palčeve da im to uspije, ali to tako ne ide. Mora proći nekoliko godina testiranja na solidno velikom uzorku, da bi vakcina postala operativna.

Možda će vakcinu testirati u Tadžikstanu, Kirgiziji ili sličnim vukojebinama, ali neće imati (od ovog soja Corone) stanovništvo zaštićeno još nekoliko godina.

Link to comment
Share on other sites

 
Ne, ni najmanje; čak i da su ju uspjeli razviti u tako kratkom vremenu, uz najoptimističkije prognoze ne mogu ju evaluirati u manje od 2-3 godine.
Onda nek ni ne razvijaju. Eno Gejc kaze virus ce nestati,tj pandemija do kraja 2021 kod bogatih drzava a kod ostalih do kraja 2022.
[emoji16]

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aman, bre, ljudi - da bi se efikasna vakcina razvila potrebno je - vreme.

Da se ispitaju svi zeljeni i nezeljeni aspekti iste - ma cija bila.

Ovde je u pitanju politika i patkometrija - cija ce biti prva na trzistu.

Neka hvala!

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Hm, ko je onda kriv? Ja sto sam doso ili ona sto je ocla? :lala2:

Kon kaze jedno, Nestorovic drugo, onaj sa infektivne narucuje  ladan spricer i ceka da se njih dvojica dogovore, a Dana Grujicic  zaglavila od virusa za koji je rekla da ne postoji.

Mracne sile su tu na delu.:smiley33:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Onda nek ni ne razvijaju. Eno Gejc kaze virus ce nestati,tj pandemija do kraja 2021 kod bogatih drzava a kod ostalih do kraja 2022.
emoji16.png

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

To se desilo sa Spanskom groznicom. Trajala je oko 2 godine i onda nestala. 

Teoretski, problem bi mogao nastati ako mi sa lockdown mozda na neki nacin produzavamo vek trajanja pandemije te umesto par godina da traje znatno duze? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

u ovoj prvoj fazi pandemije bice vazno naci nekakvu vakcinu koja isunjava sledece uslove:

- solidno je efikasna (ne mora da bude 100%) i makar ublazava efekte zarazavanja (dosadasnji imuni odgovor je kao bio jaci nego kod prirodnog zarazavanja sto govori u prilog ovim vakcinama),

- za vecinu stanovnistva imati minimalne negativne efekte (uz uslov da se sto bolje detektuju delovi stanovnistva koji mogu imati jace negativne efekte, pa ih zastititi drugim metodama)

- bilo bi dobro kad bi se naslo nekoliko razlicitih vakcina koje bi onda bile bezbedne za razlicite delove stanovnistva, pa bi se, u skladu s tim, davali razlicitim grupama i tako sto vise ljudi zastitilo.

 

u narednoj fazi bi valjalo da se vakcine poboljsavaju, u skladu s novim saznanjima o virusu (prosto zato sto tesko da ce virus biti iskorenjen posle prve vakcinacije).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

u ovoj prvoj fazi pandemije bice vazno naci nekakvu vakcinu koja isunjava sledece uslove:

- solidno je efikasna (ne mora da bude 100%) i makar ublazava efekte zarazavanja (dosadasnji imuni odgovor je kao bio jaci nego kod prirodnog zarazavanja sto govori u prilog ovim vakcinama),

- za vecinu stanovnistva imati minimalne negativne efekte (uz uslov da se sto bolje detektuju delovi stanovnistva koji mogu imati jace negativne efekte, pa ih zastititi drugim metodama)

- bilo bi dobro kad bi se naslo nekoliko razlicitih vakcina koje bi onda bile bezbedne za razlicite delove stanovnistva, pa bi se, u skladu s tim, davali razlicitim grupama i tako sto vise ljudi zastitilo.

 

u narednoj fazi bi valjalo da se vakcine poboljsavaju, u skladu s novim saznanjima o virusu (prosto zato sto tesko da ce virus biti iskorenjen posle prve vakcinacije).

Starim ja al` u Torlak vjere nemam.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:


Tema nije svedski zdravstveni sistem, pa iz tog razloga nisam ni pominjala mogucnost drop in u nekim ambulantama i ostale detalje, nerelevantne za ovu temu.

 

Iz konverzacije je vrlo jasno da tema nije svedski zdravstveni sistem.

 

 

On 8/25/2020 at 4:58 PM, Angelia said:

Nemoj uopste da se cudis, mi uglavnom lekara nismo mogli ni da vidimo. Cak i ako imas koronu morao si da zoves svog GPja, da ti da uput za testiranje, sto vecina ne bi dobila jer "nemaju teske simptome". 

 

9 hours ago, vilhelmina said:

Pomoglo mi je ovo dopisivanje s tobom da shvatim odakle tolika fama o slobodnoj i otvorenoj Svedskoj s jedne, i strasnom lockdownu u ostalim zemljama s druge strane. Ustvari Svedska vec odavno funkcionise na taj nacin, pa i nije morala nesto da menja. Odlazak lekaru bez da si prethodno zvao telefonom i da ti sestra s druge strane ”odobri” dolazak i zakaze vreme - nije moguc.

 

A jasno je i  da si oponentkinji  dala pogresnu informaciju o svedskom zdravstvenom sistemu: "Svedska vec odavno funkcionise na taj nacin", tj. da odlazak lekaru bez prethodnog odobrenja sestre "nije moguc". 

 

4 hours ago, Cyber said:

 

1. Ova informacija o odlasku lekaru nije tacna, ali ti verovatno mislis da jeste. Jasno je da nisi mislila na odlazak kod lekara specijaliste, jer se do njih ne dolazi preko telefonskog ”odobravanja” sestre nego preko uputa. Dakle, ostaje primarna nega, t j. domovi zdravlja. Od one reforme pre ~15-ak godina, koja je omogucila da sam biras svoj dom zdravlja, u mom domu zdravlja postoji drop-in od 8:00 do 16:00 svakim radnim danom i to vrlo efikasno funkcionise, najcesce isti dan. Mozes i da zoves oblasnu medicinsku sestru pa da preko nje saznas/zakazujes sta treba. Mozes da chatujes sa sestrom pa da te usmeri gde treba sto pre. A mozes i online sa doktorom opste prakse bez problema da se konsultujes, dostupnost odlicna. Jedina promena od pocetka pandemije je ta da te ne pustaju da udjes u dom zdravlja ukoliko imas temperaturu. Sve druge procedure i usluge su iste kao ranije. Iskustveno znam da moj dom zdravlja nije usamljen slucaj. No to ne znaci da (cela)  ”Svedska vec odavno funkcionise na taj nacin.” 

 

2. Za staracke domove stoji sto si rekla. Skandalozna nonsalancija koja jos uvek nije sasvim eliminisana. 

 

 

Posto je tema covid-19, ja sam dala i infomaciju o trenutnoj covid-19 ambulantnoj praksi u jednom konkretnom  slucaju, koja, da podvucem jos jednom, nije neki usamljeni unikat i/li statisticka greska, nego je deo sarolike ponude na svedskom zdravstvenom trzistu. To je korektna informacija za one koji to ne znaju i to je relevanto za ovu temu. Tim pre sto puno ljudi cita ovaj tred i informise se o nekim stvarima. 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Cyber said:

 

Posto je tema covid-19, ja sam dala i infomaciju o trenutnoj covid-19 ambulantnoj praksi u jednom konkretnom  slucaju, koja, da podvucem jos jednom, nije neki usamljeni unikat i/li statisticka greska, nego je deo sarolike ponude na svedskom zdravstvenom trzistu. To je korektna informacija za one koji to ne znaju i to je relevanto za ovu temu. Tim pre sto puno ljudi cita ovaj tred i informise se o nekim stvarima. 

 

Ja sam navela sta je bila razlika kod nas, tj nisi mogao kod lekara osim u hitnim slucajevima. Znaci nista ono nije mi dobro pa zovnem da zakazem (posto mi uglavnom zakazujemo), walk in koji obicno radi u dnevnim klinikama, nije radilo-opet samo u hitnim slucajevima. Nista neki testovi, tipa krv i slicno. Znaci bukvalno skoro kao da si zatvorio dijagnosticku zdravstvenu negu na 3 meseca. Neke specijalne sluzbe si mogao da vidis, tipa ako imas da primas neke tretmane koji su redovni, i to smanjenim kapacitetom. Sve elektivne operacije su bile stale (to su one koje zakazujes).

Kakve posledice je to ostavilo na zdravstveno stanje ljudi je jos uvek pitanje.

Cisto sumnjam da vi u Svedskoj zivite tako svaki dan.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

To se desilo sa Spanskom groznicom. Trajala je oko 2 godine i onda nestala. 

Teoretski, problem bi mogao nastati ako mi sa lockdown mozda na neki nacin produzavamo vek trajanja pandemije te umesto par godina da traje znatno duze? 

...

Točno, ali u te, nešto manje od 2 godine je španjolka pobila skoro 20 miliona ljudi.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Darko said:

Šta je sa junom? Pretpostavljam da će i Avgust biti gadan

 

U junu je ukupna smrtnost bila veća u odnosu na decenijski prosjek za oko 450, ali je sličnih brojki bilo i ranije, odstupanje je unutar dvije standardne devijacije, pa se ne radi o nekakvom ekstremu. Što se za jul ne može reći. Kakve će biti egzaktne brojke za avgust znaće se tek krajem septembra kad RZS objavljuje zvanične podatke. Inače, u prvih šest mjeseci ove godine ukupni mortalitet u Srbiji je bio niži u odnosu na prošlu godinu, a da li je to posljedica preduzetih mjera ili je u pitanju nešto drugo - ja ne znam, a pretpostavkama ili spekulacijama se ne bih bavio. 

 

3 hours ago, Sunshine State said:

Sta je razlog/uzrok tolikog povecanja, obzirom da od covida u julu nije umrlo 1700 ljudi?

 

Već su mnogo puta izražene sumnje u zvanične brojke, ovakva statistika opšteg mortaliteta te sumnje samo potvrđuje. Nije isključeno da je jedan dio povećane smrtnosti posljedica neodgovarajućeg tretmana drugih teških akutnih i hroničnih bolesti, a opet kao posljedica svog ovog haosa sa koronom i stanja u zdravstvenom sistemu. Trebalo bi ipak istaći da 10.000 umrlih u julu 2020. nije nikakav mjesečni rekord. U zimskim mjesecima, pogotovo tokom epidemija gripa, mjesečne brojke znaju biti i dosta veće. Recimo tokom decembra 2016. i januara 2017. u Srbiji je umrlo respektivno 11.800 i 11.300 ljudi. Tada smo imali kombinaciju epidemije gripa i vrlo hladnog zimskog vremena (januar 2017. je najhladniji mjesec u ovom vijeku). Ali, tada nije bilo kriznih štabova, lockdown-a i drugih mjera, takođe nije bilo medijskog prebrojavanja svakog umrlog.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ironside said:

...

Točno, ali u te, nešto manje od 2 godine je španjolka pobila skoro 20 miliona ljudi.

I to je tacno. To bi bilo ekvivalentno danasnjoj cifri od oko 100 miliona ljudi (uzimajuci u obzir broj stanovnika na Zemlji onda i sada).

Radi se o tome da bi bez cepiva na kraju ipak isti broj ljudi umro, samo bi se taj broj zrtava "rastegnuo" sa dve na recimo 5-6 godina. Sa devastirajucim efektom na svetsku ekonomiju - jer bi restrikcije trajale duze. Ove danasnje restrikcije imaju svog smisla samo ako cepivo dodje sto je moguce pre. U suprotnom su samo odlaganje neizbeznog. 

Recimo jedan N. Zeland ili Thajland ... mogu drzati svoje granice zatvorenim godinu dana ... pa i dve, ali sve duze od toga bi imalo devastirajuce efekte na ekonomiju i mentalno zdravlje populacije. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

U januaru 2017.sam ja jedva "pretekla"....grip "na korak od smrti"

 

I to nije nista cudno, grip i te kako moze da bude opasan; za najveci broj ljudi to se zavrsi ok - ali niko nema garanciju na hepi end.

 

Po meni poredjenja kovida i spanske groznice ne stoje, spanska groznica je imala visi mortality rate (trenutno Nemci kazu za kovid oko 0,5% a spanska je bila na oko 5%), to je bilo vreme velikog svetskog sukoba, urusene ekonomije, gladi, drugih zaraznih bolesti...Svet je ipak u nesto boljoj situaciji nego pre 100 godina.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...