Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

26 minutes ago, Sunshine State said:

Odakle informacije i clanci da u Nemackoj raste zabrinutost zbog povecanog broja inficiranih, obzirom da cifre na worlodmetru pokazuju znacajan pad?

 

https://news.yahoo.com/rise-german-virus-infections-spurs-concern-200849282.html

 

May 10 (GMT)

Updates

May 9   

Updates

 

Updates
May 7   
Updates
May 6   May 5   May 4   
 

image.png

 

Manipulacija?

Tacno ce mediji dokraja obesmislit celu situaciju .

Edited by I, Ja Sam Laki
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 said:

U vezo mog prethodnog posta, ovo je manje više to što bi trebalo da se vrti stalno;

 

 

 

Ja non-stop slusam radio stanice iz Londona i Engleske - Smooth Radio, BBC Radio 1, XS Manchester (mozda moze @Honey Badger da mi kaze koliko su one tamo popularne), bukvalno non-stop se vrte poruke i apeli Vlade i NHS, onda pozdravi i podrska za "key workers", razgovara se o tome kako se provodi vreme u karantinu (danas su pricali o proslavi rodjendana), cak su i reklame prilagodili ovoj situaciji...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, stefan81888 said:

Sviđa mi se ovo sa smsovima, s tim što povlači to da potrebna infrastuktura  bude spremna za velika opterećenja. 

 

Što se kaže, pravi load test. 🙂

u virginalnom periodu bilo je neko telo vlade gde je ideja bila da se okupe zajednice IT i da pomognu u nekim rešenjima,
Tu smo na toj jednoj i nikad nastavljenoj konferenciji bio baš taj predlog, sa rešenjem, imamo ogromno iskustvo i isporučili bi radno rešenje jako brzo.

Naravno da nije bilo odziva.

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Lepo drustvo i na pinku...Kisic, majka Ceca, Ceda i dr ozon...ceo taj "krizni stab" je bio farsa, uostalom kao i sve u ovoj zemlji...sve sami poslusnici koji su samo izvrsavali naredjenja vrhovnog antivirusa a zauzvrat ce biti materijalno obesteceni...kakvi heroji, strucnjaci...bagra najobicnija.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Sprečavanje okupljanja građana je izuzetno lako bilo za sprovesti u zemlji kakva je Srbija gde mediji rade kako vlast kaže. Propišete kazne od 10k i napravite par dokumentaraca gde bi novinari išli sa policijom i kažnjavli građane i kafedžije i posle 3 dana niko se više ne bi okupljao niti bi i jedan kafedžija razmišljao da radi kao pre korone. Slično i za druge primere i naravno kažnjavaš sve koji se usude da prekrše mere sprečavanja okupljanja.

 

E ali to nije dobro za rejting vlasti pa se onda gosn predsednik zaklonio iza struke i njih stavio ispred odluke o vanrednom stanju i policijskom času. A pride za moj predlog bi mu trebala i skupština koju je brže bolje raspustio da je opozicija ne bi koristila za govornicu. A najzanimljivije je ovo novo saznanje da vanredno stanje nije predviđeno za epidemije nego da je tu moglo maksimalno da se proglasi vanredna situacija. No vanrednom situacijom ne bi mogao da manipuliše izborima.

 

Koliko je Kon slepo služio jasno se moglo videti večeras u utisku nedelje. Ja nisam ni znao za pola ovih propusta za koje ih pitala Olja. U jednom trenutku mi je čak bilo žao Kona koliko je njemu stalo da se odbrani a u stvari se samo sve više i više zakopavao. I naravno opet sa ponosom ističe da je lagao i da se ne kaje 🙂

 

Srđa je ostavio utisak nekog ko želi da kaže nešto ali onda u sred rečenice zakoči i ostane nedorečen. No pošto je elokventniji od Kona on zvuči dosta bolje i bar ne priča hvalospeve o Faraonu. Radovanović standardno dobar, jedino što je malo zakinut na vremenu, ne verujem da je dobio 10 minuta sve ukupno a jedini je pričao slobodno.

Edited by Klotzen
  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

Koliko je Kon slepo služio jasno se moglo videti večeras u utisku nedelje. Ja nisam ni znao za pola ovih propusta za koje ih pitala Olja. U jednom trenutku mi je čak bilo žao Kona koliko je njemu stalo da se odbrani a u stvari se samo sve više i više zakopavao. I naravno opet sa ponosom ističe da je lagao i da se ne kaje 🙂

 

Grešniče, okaj svoje grehe! Dirnuo si u ikonu borbe protiv korone! Pokaj se ili za tebe nema cincilatora, ovaj, respiratora!

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Grešniče, okaj svoje grehe! Dirnuo si u ikonu borbe protiv korone! Pokaj se ili za tebe nema cincilatora, ovaj, respiratora!

"Dr Kon u borbi protiv elementarne logike za dobro naših baka i deka."
Vilerov goblen, uramljen i zastakljen.
Ima držač za kandilo.
cena po dogovoru u privatne poruke

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da mi se čak i zgadio kada je rekao "da nije njegovo...." kada je pitan zašto nije reagovao dok je novinarka Lalić proglašavana lažovom i kićena ostalim epitetima a on je znao da ne laže. Posle se setio da kaže "u trenutku kada je on čuo za problem bilo je svega u bolnici" pa zato nije reagovao što je tek dno dna obzirom da ona i nije pisala o "tom trenutku" nego o nedelju dana ranije kada je i dobila izjave.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ja non-stop slusam radio stanice iz Londona i Engleske - Smooth Radio, BBC Radio 1, XS Manchester (mozda moze @Honey Badger da mi kaze koliko su one tamo popularne), bukvalno non-stop se vrte poruke i apeli Vlade i NHS, onda pozdravi i podrska za "key workers", razgovara se o tome kako se provodi vreme u karantinu (danas su pricali o proslavi rodjendana), cak su i reklame prilagodili ovoj situaciji...

 

Gdje si ti? U Srbiji?

 

Ponekad upalim radio dok ne cujem "price iz karantina" i slicna sra*a,  onda gasim.

 

Preko dana upalim TV, nariktam Youtube i Radio Cafe Del Mar Live i Blue Marlin Radio, gledam u more na 50" i slusam sta god pustaju na Ibizi. Ne slusam Tory propagandu niti mi treba Boris Johnson da mi kaze da perem ruke i drzim distancu, lik koji je zamalo osvojio Darvinovu nagradu jer nije prao ruke i drzao distancu. Ne interesuje me sta on ima da kaze, pogotovo ne sto to Grima Wormtongue (Dominic Cummings) govori kroz njega.Doduse, ja sam prilicno oguglao na to, kao sto ljudi imaju advert blindness pa ne vide reklame, tako ja ne cujem propagandu koja se servira iz svih raspolozivih sredstava. A lazu kad zinu, idu dvosmislene poruke i savjeti, ljudi ne znaju sta da rade. Lukavo je to. Izazovu konfuziju, pa onda kazu - nismo mi to rekli, nego ono. Na primjer, sta su htjeli poruciti sa sloganom "Stay Alert"? Cunts. Jedino Trump u Americi je gore postupio od ovih gulanfera.

 

Prije pandemije sam slusao radio svaki dan i  onda je najcesce isao BBC Radio 6, daleko najbolji BBC radio. Absolute Radio je takodje dobar, a Jazz FM nedeljom od 6-7PM ima odlican Blues program. Znao sam ponekad pustiti Smooth FM ili Chillout, ne znam vise ni kako se ta stanica zove, skoro su mijenjali ime. 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jeste, a Srđa je snažno klimao glavom u znak slaganja 🙂

1 minute ago, Honey Badger said:

 

r, a Jazz FM nedeljom od 6-7PM ima odlican Blues program. Znao sam ponekad pustiti Smooth FM ili Chillout, ne znam vise ni kako se ta stanica zove, skoro su mijenjali ime. 

 

 

 

 

Swiss Jazz radio je odličan! 24/7

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Odakle informacije i clanci da u Nemackoj raste zabrinutost zbog povecanog broja inficiranih, obzirom da cifre na worlodmetru pokazuju znacajan pad?

 

https://news.yahoo.com/rise-german-virus-infections-spurs-concern-200849282.html


Zato što Robert Koch Institut procenjuje je da je R0 danas iznosio 1,13 i da poslednjih dana raste jer je 06.05. bio 0,6.

 

Efekat toga će se videti nakon inkubacije, znači za 7-14 dana. 
 

Takođe, u određenim okruzima se pojavilo više od 50 novozaraženih na 100000 stanovnika za nedelju dan, što je broj koji je dogovoren kao granica na kojoj bi trebalo da se povuče ručna kod popuštanja mera.

Edited by Eddard
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Jeste, a Srđa je snažno klimao glavom u znak slaganja 🙂

Swiss Jazz radio je odličan! 24/7

 

Ko Je sad Srdja? :lol_2:

 

Jazz FM sam volio uglavnom nedeljom radi Blues programa. Poslije pocne nesto sto se zove Dinner Jazz, jebote, meni dolazilo da se ubijem koliko je to smorno. Nekada zaboravim da promijenim stanicu, pa se to nastavi i udje ti pod kozu. Pocnes razmisljati o besmislu zivota i slatkom bezdanu smrti. Jazz nije moja muzika.

 

Rock and roll, blues, country and bluegrass, punk, svi oblici metala i HC do opere i klasike, sve moze, samo dinner jazz moze da odjebe staright to hell odakle je i dosao. :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

 

Rock and roll, blues, country and bluegrass, punk, svi oblici metala i HC do opere i klasike, sve moze, samo dinner jazz moze da odjebe staright to hell odakle je i dosao. :lol_2:

sve to, naravno, u zadnje vreme nekako country i bluegrass na vrhu liste. Ali zašto Swiss Jazz, probaj. Neopterećuje može da se radi uz njega, trči u pozadini, a ima nečeg u evropskom Jazz na način kao što je FIBA basket elementarniji od NBA. Daj mu šansu nečeš se pokajati.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Eddard said:


Zato što Robert Koch Institut procenjuje je da je R0 danas iznosio 1,13 i da poslednjih dana raste jer je 06.05. bio 0,6.

 

Efekat toga će se videti nakon inkubacije, znači za 7-14 dana. 
 

Takođe, u određenim okruzima se pojavilo više od 50 novozaraženih na 100000 stanovnika za nedelju dan, što je broj koji je dogovoren kao granica na kojoj bi trebalo da se povuče ručna kod popuštanja mera.

 

@Eddard

Ja sam i postavila clanak u kom to pise - mozda je trebalo vec u tom postu da pitam ovo - ako je broj novozarazenih danas 3 puta manji nego pre 4 dana, na osnovu cega (ne sumnjam da RKI ima razloge da tako procenjuje) procenjuje da je R0 raste? Tvoj komentar na moj post je upis par informacija koje stoji u clanku, ali to nije objasnjenje na osnovu cega se procenjuje da je R0 sad veci od 1.

Sto se uvodjenja mera/nepopustanja postojecih, ako se secam, bilo je reci da ce u takvim situacijama reagovati na lokalnom nivou, sto znaci da ce te mere uvoditi u okruzima u kojima je doslo do povecanja, a ne na sirem nivou?

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

sve to, naravno, u zadnje vreme nekako country i bluegrass na vrhu liste. Ali zašto Swiss Jazz, probaj. Neopterećuje može da se radi uz njega, trči u pozadini, a ima nečeg u evropskom Jazz na način kao što je FIBA basket elementarniji od NBA. Daj mu šansu nečeš se pokajati.

 

Meni je radio svakako nesto sto ide u backgroundu, razbija tisinu. 

 

Checkiraj Billy Strings ako vec nisi, odlican. 

 

Nije Jazz za mene. U najboljem slucaju sam ravnodusan ali pogledacu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stefan81888 said:

Sviđa mi se ovo sa smsovima, s tim što povlači to da potrebna infrastuktura  bude spremna za velika opterećenja. 

 

Što se kaže, pravi load test. 🙂

Kakva bre infrastruktura za SMSove? To funcionise kao VAS(value added servis) ili ti parking, posaljes SMS da dobijes dozvolu za napolje u roku od 2 sata i cao. Veruj mi, infrastruktura nasih operatera lagano to podrzava.

 

Isto kao sa parkingom, mozda te parking servis navata i naplati kaznu a mozda se izvuces.

Ali kao sto @Klotzen rece, medijski spin je mogao da prikaze par naplacivanja za ljude koji setaju bez povratnih SMSova pa da utice na ljude.

 

Sinoc sam bio u Tempu (prazno!) i jos jednom zakljucio koliko je RETARDIRANA bila odluka o policijskim casovima. Zgurali su ranije ljude u manje sati i pravili guzve umesto da organizuju rad prodavnica kao i inace i omoguce ljudima da udju u iste po gore pomenutom principu SMSova ili nekim drugim algoritmom. I funkcionise tako, znam iz prve ruke, Bugarska, ima isti broj stanovnika a skoro 10 puta manje slucajeva. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Eddard said:


Zato što Robert Koch Institut procenjuje je da je R0 danas iznosio 1,13 i da poslednjih dana raste jer je 06.05. bio 0,6.

 

Efekat toga će se videti nakon inkubacije, znači za 7-14 dana. 
 

Takođe, u određenim okruzima se pojavilo više od 50 novozaraženih na 100000 stanovnika za nedelju dan, što je broj koji je dogovoren kao granica na kojoj bi trebalo da se povuče ručna kod popuštanja mera.

 

Ti si, otprilike, kao odgovor dao infromacije koje sam ja dala u linku.

Mene zanima, prica li se u DE, ako su brojke novozarazenih u poslednja 4 dana ovakve: 1268, 1158, 736, 443 (dakle, opadajuci trend, ne vidim brojke testiranih po danima, pa uzimam ovo samo kao apsolutne brojke),  na osnovu cega se procenjuje da je R0 otisao s 0.65 (sreda) do 1.1. (subota)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Vjekoslav said:

 

kod mene

0/131/0

onaj jedan sto je bio na respiratoru umro je prije neki dan

 

...

 

od sutra krece normalan zeljeznicki i autobusni promet po cijeloj Hrvatskoj, ukidaju se e-propusnice izmedju zupanija (s izuzetkom otoka Braca koji ostaje u karanteni 14 dana), dozvoljava se okupljanje do 40 ljudi (umjesto dosadasnjih 5), otvaraju se parkovi prirode i nacionalni parkovi. teretane, fitness i sportski centri otvaraju se u srijedu, a bazeni krecu s radom sljedeci ponedjeljak.

 

 

Već duže vreme me zanima nešto, a zaboravim da pitam..

 

Da li si upoznat koje testove koriste hrvatski lekari? Da li ste testove nabavili preko EU? Mislim na testove za COVID19, naravno.

 

I, hvala na odgovoru 🙂 

Edited by Devojka Luke Razića
slovna greškica
Link to comment
Share on other sites

US kao i obicno ima dve opcije:

1) da izadju sa oruzjem da protestuju

2) da tuze - vec imaju koliko hoces tuzbi za lockdown na raznim lokalnim nivoima.

 

 

Tesla, the electric vehicle maker controlled by billionaire Elon Musk, filed a federal lawsuit Saturday against Alameda County in California challenging its precautionary shutdown of the company's main factory.

The suit seeks to overturn the county's May 4 health orders, which go further than Gov. Gavin Newsom's phased statewide reopening by continuing to keep businesses like Tesla's plant in Fremont, California, closed for social distancing reasons.

Musk tweeted Saturday that the the county's order was the "final straw" and that he was moving Tesla's headquarters from California to "Texas/Nevada immediately" and that he might move the Fremont plant, too, depending on how Tesla "is treated in the future."

 

https://news.yahoo.com/tesla-sues-california-county-over-002227640.html

Link to comment
Share on other sites

US kao i obicno ima dve opcije:

1) da izadju sa oruzjem da protestuju

2) da tuze - vec imaju koliko hoces tuzbi za lockdown na raznim lokalnim nivoima.

 

 

Tesla, the electric vehicle maker controlled by billionaire Elon Musk, filed a federal lawsuit Saturday against Alameda County in California challenging its precautionary shutdown of the company's main factory.

The suit seeks to overturn the county's May 4 health orders, which go further than Gov. Gavin Newsom's phased statewide reopening by continuing to keep businesses like Tesla's plant in Fremont, California, closed for social distancing reasons.

Musk tweeted Saturday that the the county's order was the "final straw" and that he was moving Tesla's headquarters from California to "Texas/Nevada immediately" and that he might move the Fremont plant, too, depending on how Tesla "is treated in the future."

 

https://news.yahoo.com/tesla-sues-california-county-over-002227640.html

Malo tu kaki i zbog imena koje je hteo da da detetu. Kalifornija ne priznaje imena van 26 slova abeceda.

Takođe je činjenica da je Cali. tax poludeo. :)

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

Edit:

Možda ipak otvoriti US temu. Ovi se postovi više tihu US nego corona19.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Malo tu kaki i zbog imena koje je hteo da da detetu. Kalifornija ne priznaje imena van 26 slova abeceda.
Takođe je činjeniqa da je Cali. tax poludeo. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Pa njega navodim samo kao primer - znam da on ima vise razloga :classic_smile:

I kozmeticki saloni ce tuziti guvernera u Cali.

Ali bukvalno je pokrenuto mnogo tuzbi vezani za lockdown.

Onu zenu sto je nastavila da radi u svom frizerskom salonu, sud oslobodio.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Pa njega navodim samo kao primer - znam da on ima vise razloga :classic_smile:

I kozmeticki saloni ce tuziti guvernera u Cali.

Ali bukvalno je pokrenuto mnogo tuzbi vezani za lockdown.

Onu zenu sto je nastavila da radi u svom frizerskom salonu, sud oslobodio.

Ja očekujem roditelje da tuže SDs pošto su mnogi uveli prolaz/credit, a out of state colleges još uvek traže ocene. Go figure. 🙂

Još će puno toga da se desi. Jako nezahvalna situacija. Još se priča da škola u Cali. možda neće biti on-site, već on-line. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Ja očekujem roditelje da tuže SDs pošto su mnogi uveli prolaz/credit, a out of state colleges još uvek traže ocene. Go figure. 🙂

Još će puno toga da se desi. Jako nezahvalna situacija. Još se priča da škola u Cali. možda neće biti on-site, već on-line. 

Ali koledzi ne vracaju skolarine, neki kao Harvard probali da provuku i dobijanje pomoci.

Bice interesantno.

Od sve vise ljudi cujem veoma racionalno razmisljanje, ok trazili su stay at home, tako da ispeglamo krivu i da bolnice ne budu preopterecene. Kazu da smo uspesno ispeglali krivu, a bolnice nikad ni nisu dosle blizu kapaciteta, mozda NYC samo u jednom momentu. Pa zasto onda ne otvore makar ono sto moze?

 

Vama barem nesto otvaraju nama - nista, nego sad kao jos mesec dana....

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...