Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nestorović je rekao da će virus sam sebe da pojede i pre nego što se otkrije vakcina. Tako da smo ok. 

 

Imbecila na stranu...nesam školovao da kažem da li virus slabi ili ne samo mogu laički da primetim da imamo (ako su podaci tačni) dosta slučajeva ali malo kritičnih. Što je dobro i pokazatelj nečega pozitivnog. Slabljenja virusa ili šta već, videćemo. Ali da sada nagrnemo u tržne centre, da se svi nabijemo u Pionir i gledamo kako Zvezda dere Partizan u finalu plej ofa hehe, da se drogiramo na Exitu ili žderemo i ločemo u Guči...neće da može. I neka se zaboravi na to. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cavani said:

Pomrlo je dosta ljudi, naravno da treba biti oprezan. Ipak svi su pokazatelji da se stanje smiruje, iskreno ne verujem da virus moze da izazove ponovo ovoliki pozar gde god je protrcao.

Jeste umrlo dosta ljudi, ali verujem da ce bar jos toliko indirektno zbog srcanih smetnji, anksioznosti zbog zatvorenog prostora, nemogucnosti setanja, nedobijanja adekvatne nege, siromastva, itd itd.

Ako je bilo logike da sve stane pre mesec dva, sada je u ovakvoj situaciji sve manje.

 

 

Apsolutno se slazem. :thumbsup:

1 minute ago, NMX said:

Nestorović je rekao da će virus sam sebe da pojede i pre nego što se otkrije vakcina. Tako da smo ok.

 

:thumbsup:

  

1 minute ago, NMX said:

Ali da sada nagrnemo u tržne centre, da se svi nabijemo u Pionir i gledamo kako Zvezda dere Partizan u finalu plej ofa hehe, da se drogiramo na Exitu ili žderemo i ločemo u Guči...neće da može. I neka se zaboravi na to. 

 

Preterujes. (priznaj da ti je Bil Gejts platio da ovo propagiras da bi on mogao da prodaje vakcine)

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

Preterujes. (priznaj da ti je Bil Gejts platio da ovo propagiras da bi on mogao da prodaje vakcine)

 

Tačno je.

 

Samo što će se Rusi umešati (Nestorović confirmed) i sjebati ga sa imelom, otrovom od kobre, sodom bikarbonom i Teslinim tornjem. Tako da će Gejts propasti a i mi sa njim :classic_sad:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Danas mi je bio stolar kuci, mozak me zaboleo kad je poceo da teoretise.

Sa vrata pruza ruku, pa je poceo o 5G, migranti, cipovanje, Soros, Gejts, ceo paket, ja vicem dadada da bih ga odjebao a on to shvatio kao potvrdjivanje pa jos jace lupeta. A u sebi mislim jebote ko sve ima pravo glasa. 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, NMX said:

 

Tačno je.

 

Samo što će se Rusi umešati (Nestorović confirmed) i sjebati ga sa imelom, otrovom od kobre, sodom bikarbonom i Teslinim tornjem. Tako da će Gejts propasti a i mi sa njim :classic_sad:

 

Pre jedno 30-tak godina je uočeno da ekstrakt imele ima anti-kancerska svojstva, i koristila ga je jedna klinika iz Švajcarske dugi niz godina kao terapiju obolelih od karcinoma (ali samo ako su im se pacijenti sa kompletnom dokumentacijom obraćali). Koja je uspešnost bila i šta su im bili ulazni kriterijumi pojma nemam. Verujem da je Nestorović to još tada pročitao, pa ostao zatočen u tom vremenu i tako priča koješta gde god stigne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Nestorović je rekao da će virus sam sebe da pojede i pre nego što se otkrije vakcina. Tako da smo ok. 

Pa ovo i nije daleko od istine. 

Ako ce za vakcinu trebati jos godinu ipo dana (uzgred ovo vreme se ne smanjuje a meseci prolaze), postoje dobre sanse da nam nece ni trebati kao ni za Sars, Mers..

 

Link to comment
Share on other sites

Samo da kazem da neveruem da smo na putu da prestignemo Rumuniju po broju obolelih. Oni imaju dvomilionsku dijasporu u Italiji (i to mahom u Lombardiji) i mozda jos toliko u Spaniji, Nemackoj i Francuskoj, a kao i nasi gastozi, vracaju se kuci vrlo cesto. Uz to i tri puta vise stanovnika.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RatzenStadt said:

Samo da kazem da neveruem da smo na putu da prestignemo Rumuniju po broju obolelih. Oni imaju dvomilionsku dijasporu u Italiji (i to mahom u Lombardiji) i mozda jos toliko u Spaniji, Nemackoj i Francuskoj, a kao i nasi gastozi, vracaju se kuci vrlo cesto. Uz to i tri puta vise stanovnika.

Necemo ih stici sigurno po broju zarazenih a mnogo je bitiniji broj mrtvih...kod njih je 4x veci

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, NMX said:

Nestorović je rekao da će virus sam sebe da pojede i pre nego što se otkrije vakcina

Ja i dalje ne razumem koja je i dalje uloga ovog čoveka oko ovog virusa? Neverovatno. Lupa gluposti po običaju svaki dan.

 

6 hours ago, wwww said:

Pomrlo je dosta ljudi, naravno da treba biti oprezan. Ipak svi su pokazatelji da se stanje smiruje, iskreno ne verujem da virus moze da izazove ponovo ovoliki pozar gde god je protrcao.

I te kako može, ako se krene sa preteranim otvaranjem i ako "padne" gard. Virus je tu, on živi među populacijom, kakav će biti uticaj virusa u budućnosti, zavisi će samo od nas. A da će on da nestane sam od sebe, neće.

 

4 hours ago, Cavani said:

Ako ce za vakcinu trebati jos godinu ipo dana (uzgred ovo vreme se ne smanjuje a meseci prolaze), postoje dobre sanse da nam nece ni trebati kao ni za Sars, Mers..

Sars i Mers nikada nisu imali (na sreću), kapacitet da izazovu pandemiju ovih okvira. Vakcina za koronu će nam trebati, kao i vakcina za svaki grip, pošto će i korona postati sezonski virus, i obliaziće nas s vremena na vreme. To je sada jasno.

 

3 hours ago, Klotzen said:

Ovo u Rusiji u zadnja 3 dana je prilično ozbiljno. Trenutno najviše rastu posle SAD i već su u top 10.

Rusija će biti sledeće žarište na žalost. Sada kako će se izboristi sa tim, videćemo, alli verujem u nekoj meri lakše nego USA i zbog geografskih razloga, ali i zbog "disciplinovanosti" koja se pokazala u većini zemalja koje imaju autokratsku vlast.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Jel ima ovde ljudi koji ovog "doktora" Nestorovića uzimaju za ozbiljno, ili mi je promakao sarkazam?

 

Ljudi, uozbiljite se. Kao što reče Don Juan iznad mene, virus je tu, nije nestao. Kada popuste mere, videćemo kako će virus da odjednom "jača". Virus je prestao da inficira masovno zbog mera izolacije - tako da imamo osećaj kao da slabi, jer se R0 faktor (moć virusa da se širi) uveliko smanjio. A smanjio se jer ima mnogo manje bliskih kontakta. 

 

Jedno je sigurno - velika većina nas nije imala virus. Na primer, da li znate nekog na ovom forumu ili nekog od poznanika da ga je imao, i koje su to brojke? Da bi virus počeo sa "slabi", treba da inficira 60-70% populacije ili da stigne vakcina. Daleko smo svi mi od te brojke, čak i Šveđani. 

 

Drugo je isto sigurno - izolacija ne može da traje beskonačno. To je uništenje ekonomije i društva kakvog ga znamo, i odnelo bi mnogo života takođe - pogotovo u siromašnim zemljama. Znači, treba misliti na duge staze - kako postepeno smanjivati mere da se vratimo na neku vrstu normale. Kako smanjiti R0 faktor (nosenje maski u gužvama/hand sanitizers na javnim mestima itd itd). Ova "pobeda" o kojom seruckaju političari je slična deklaraciji Miloševića o pobedi nad NATO paktom.

 

Ali ostavite šta kažem ja/Don Juan/Janko/Marko, evo na šta to kaže epidemiolog Dr Osterholm:

https://www.cnn.com/2020/04/21/opinions/bergen-osterholm-interview-two-opinion/index.html

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

Ovo u Rusiji u zadnja 3 dana je prilično ozbiljno. Trenutno najviše rastu posle SAD i već su u top 10.

 

U Rusiji je kritično već par dana, poseban problem imaju naši zli gastarbajteri, kojih nije mali broj i koji imaju poteškoća tj. nemogućnost povratka u Srbiju.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Jel ima ovde ljudi koji ovog "doktora" Nestorovića uzimaju za ozbiljno, ili mi je promakao sarkazam?

 

Ljudi, uozbiljite se. Kao što reče Don Juan iznad mene, virus je tu, nije nestao. Kada popuste mere, videćemo kako će virus da odjednom "jača". Virus je prestao da inficira masovno zbog mera izolacije - tako da imamo osećaj kao da slabi, jer se R0 faktor (moć virusa da se širi) uveliko smanjio. A smanjio se jer ima mnogo manje bliskih kontakta. 

 

Jedno je sigurno - velika većina nas nije imala virus. Na primer, da li znate nekog na ovom forumu ili nekog od poznanika da ga je imao, i koje su to brojke? Da bi virus počeo sa "slabi", treba da inficira 60-70% populacije ili da stigne vakcina. Daleko smo svi mi od te brojke, čak i Šveđani. 

 

Drugo je isto sigurno - izolacija ne može da traje beskonačno. To je uništenje ekonomije i društva kakvog ga znamo, i odnelo bi mnogo života takođe - pogotovo u siromašnim zemljama. Znači, treba misliti na duge staze - kako postepeno smanjivati mere da se vratimo na neku vrstu normale. Kako smanjiti R0 faktor (nosenje maski u gužvama/hand sanitizers na javnim mestima itd itd). Ova "pobeda" o kojom seruckaju političari je slična deklaraciji Miloševića o pobedi nad NATO paktom.

 

Ali ostavite šta kažem ja/Don Juan/Janko/Marko, evo na šta to kaže epidemiolog Dr Osterholm:

https://www.cnn.com/2020/04/21/opinions/bergen-osterholm-interview-two-opinion/index.html

 

Pa sad, ne znamo da li smo imali virus ili ne. Ali su mnogi pisali da su imali neke cudne simptome u Januaru npr, medju takvima sam i ja, prijatelj (bili u Barseloni ) kod mene nista strasno, malo grlo i kasljuco sam, a on kad se vratio povisena temperatura, "sviranje" u grudima kad dise. Isao je na snimanje pluca, sve je uredu bilo. E sad da li je uobicajena prehlada ili korona, ne znam da li cemo saznati.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, marejosip said:

Evo jedan mali info vezano za preglede i testiranje.

 

Brat (20 godina) je dobio temperaturu pre tri dana, ne nesto visoku (ispod 38). Paradoksalno, uvece je nije imao, ali se pojavljivala tokom dana. Posto se ovo ponovilo vec tri dana moji su okrenuli teleforn i receno je da dodje na pregled. Otac ga je odveo i doktorka nije htela da mu udradi ni analize krvi, samo mu je poslusala pluca, rekla da je sve u redu tu i dala mu da pije hemomicin(??).

 

No, sada postaje zanimljivo. Posto otac kaslje vec mesecima, pusac je itd kad je vec dosao i kada bratu nisu nista uradili, pitao je doktorku da i on bude pregledan zbog pluca. Doktorka ga je poslusala i posto ima maog suma, testirali su ga ladno na koronu. Dakle bez vadjenja krvi, snimka itd. Dakle, moj brat zbog kojeg su i dosli tu nije testiran, a otac jeste.

Obrazozenje: otac je gojazan, pusac, kaslje, rizicna je grupa. Brat nije rizicna grupa pa samim tim, ako mu nije lose nece da mu rade nikakve analize. Inace i otac je dobio da pije isto hemomicin i receno mu je da se javi ili ce ga neko pozvati za 48h za rezultate. Nije dobio nikakvu potvrdu da mu je radjen test.

Pa eto, ako nekog mozda zanima kako ide procedura za ispitivanje.

 

prvo, nadam se da ce ti s tatom, i naravno, s bratom, biti sve u redu. nisam bas najbolje shvatio cemu terapija sumamedom, koji je prilicno jak antibiotik, ali ja i nisam lijecnik, pa da o tome sudim. 

 

drugo, obrazlozenje vezano za test na koronavirus kristalno jasno govori u prilog tezi da je fokus epidemioloskih mjera na zastiti (kapaciteta) zdravstvenog sustava, odnosno na  zastiti drzave, a ne na zastiti pojedinca, odnosno, kako bi to nas Uros rekao "zivota coveka kao ultimativne vrijednosti". sto ne mora znaciti da jedno, po defaultu, iskljucuje drugo. u nekim situacijama iskljucuje, u nekima ne. koliko je to dobro, a koliko lose, pitanje je za "akademsku raspru", medjutim, to je, jednostavno, tako. boljega (sistema) trenutno nema. ni u regiji, ni u Evropi, ni na planeti Zemlji. tu je lose samo ako nismo svjesni kako sistem funkcionira, pa si umislimo da je virus nestao. nije nestao, tu je, medju nama, i on ce i dalje ubijati pojedince iz ugrozenih skupina sve dok se ne pojavi cjepivo.

 

jer ako je ista ova pandemija pokazala, onda je pokazala da drzave (i to sve drzave, bez iznimke) reagiraju tek onda kada se, kao entiteti (da ne kazem misleca bica) osjete ugrozenim. mi smo danas u biti svjedoci "historijske bitke" dva glupana, drzave i virusa. s tim da drzava ima svoju pjesadiju / prvu liniju obrane (covjeka), a virus nema. ergo, drzava ce pobjedit. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Pa sad, ne znamo da li smo imali virus ili ne. Ali su mnogi pisali da su imali neke cudne simptome u Januaru npr, medju takvima sam i ja, prijatelj (bili u Barseloni ) kod mene nista strasno, malo grlo i kasljuco sam, a on kad se vratio povisena temperatura, "sviranje" u grudima kad dise. Isao je na snimanje pluca, sve je uredu bilo. E sad da li je uobicajena prehlada ili korona, ne znam da li cemo saznati.

 

 

ako cemo tako, onda sam i ja prelezao koronu kad sam poslednji put bio prehladjen. 

 

u petak bio na infektivnom, dva dana kasnije strukatm proglaasila vanredno stanje ... sve jasno. :classic_biggrin:

 

samo me malo kopka to sto nisam uspeo nikog da zarazim, tacnije niko u mom okruzenju u tom periodu nije imao simptome, ali je bitno da se moj organizam odbranio i da sam stekao imunitet.

 

sad samo dzabe perem ruke, nosim masku i bezim od ljudi ko djavo od krsta. :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ne kazem, ali kako mislimo da nismo mnogi zarazeni, tako je moguce da i jesmo bili. Kod mene u ukruzenju, sestra imala blazi oblik gripa, njena cerka, brat problem sa grlom suvim kasljom nekoliko dana. To sve bilo pre proglasenja vanrednog stanja.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Pa sad, ne znamo da li smo imali virus ili ne. Ali su mnogi pisali da su imali neke cudne simptome u Januaru npr, medju takvima sam i ja, prijatelj (bili u Barseloni ) kod mene nista strasno, malo grlo i kasljuco sam, a on kad se vratio povisena temperatura, "sviranje" u grudima kad dise. Isao je na snimanje pluca, sve je uredu bilo. E sad da li je uobicajena prehlada ili korona, ne znam da li cemo saznati.

Ne znaš sigurno, to je tačno. Kažu da u 40-60% slučajeva, simptomi su blagi. Ali za ostale, u najmanju ruku to je najgori grip koji su imali. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Cavani said:

Pa ovo i nije daleko od istine. 

Ako ce za vakcinu trebati jos godinu ipo dana (uzgred ovo vreme se ne smanjuje a meseci prolaze), postoje dobre sanse da nam nece ni trebati kao ni za Sars, Mers..

 

 

Bogami ovu vakcinu ima da završe pa sve i da se ispostavi u naredne tri nedelje da je Nestorović u potpunosti u pravu. Pričao je baš Osterholm da je velika greška što su sva istraživanja za pravljenje vakcine protiv SARS-a iz 2003. obustavljena nakon što je virus iskorenjen. 

 

Ovo je treći outbreak baš opasnog koronavirusa u poslednjih manje od 20 godina, nešto slično može da se desi i u budućnosti, a ako bi se to desilo onda bi vakcina protiv SARS-CoV-2 mogla da pomogne i bude neka prva mera u imunizaciji makar najugroženijih grupa. Niko ne može da tvrdi ove stvari, ali pretpostavke su da bi nam vakcina protiv starog SARSA sad značila i mogla da poboljša odgovor organizma.

  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Don Laki Juan said:

...

Rusija će biti sledeće žarište na žalost. Sada kako će se izboristi sa tim, videćemo, alli verujem u nekoj meri lakše nego USA i zbog geografskih razloga, ali i zbog "disciplinovanosti" koja se pokazala u većini zemalja koje imaju autokratsku vlast.

 

Ako je Miroslav Lazanski neko ko može o Rusiji da priča, on tvrdi da Rusi ne yebu vlast i njene preporuke 2%. Čak i tvrdi "Rusi rade sve kontra". Tako da, autokratska vlast u Rusiji ne bi igrala neku ulogu. Pre bih rekao da ih smatraju (tamo gde ne poštuju zahteve države) nestručnim bašibozukom. U Kini, Japanu, Australiji, Novom Zelandu, Švedskoj, vlastima veruju a ovaj skup zemalja uključuje i demokratske i autokratske. Verovati državi i njenoj vezi sa strukom, bila demokratska ili autokratska, to je poenta.

Link to comment
Share on other sites

Pa kad rade sve kontra zašto Putin dobija 70% ? Laza je na njihovom platnom spisku i on uvek govori ono što Putinu, a ne Rusiji, odgovara. Suština je da je Rusija "trula", osim na putinovim medijima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Klotzen said:

Pa kad rade sve kontra zašto Putin dobija 70% ? Laza je na njihovom platnom spisku i on uvek govori ono što Putinu, a ne Rusiji, odgovara. Suština je da je Rusija "trula", osim na putinovim medijima.

 

Zivis u Srbiji, tako da bi trebalo da ti bude jasno kako je to moguce 😄 . Kontam da se moze povuci paralela izmedju Rusije/Srbije i Putina/Vucica. Verovatno isti sistem funkcionisanja, no ne znam zasigurno...samo takav utisak sticem na osnovu vesti i slika koje nam stizu iz Rusije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...