Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, urosg3 said:

Šansa za meru da sačuvamo oaze u kojoj nema zaraženih je davno prošla, sad je svakako svejedno, i neka ih nek sprovode svoje policijske satove, taman. Kakva struka i mera takvi i rezultati.
Pitam se kako se policijski sat uklapa u potpokovničke planove:
 


 

 

Ma legenda, nek deca onda prokuzavaju babe i dede po kucama, a i ove kljakave uciteljice i tetkice pred penzijom. Covek je 50 puta promenio pricu za ovih mesec i po dana i bez trunke blama na jednoj (jadnoj) televiziji priznao da su lagali. Sto se mene tice, sasvim dovoljno da izgubim i to malo poverenja sto sam imao.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, NMX said:

Sutra da skinu ove mere, veruj mi, Beograd će izgoreti. Gledate iz perspektive manjih mesta (sa očigledno drugačijom kulturom). I stičete pogrešnu sliku. 

Možda je glupo što pitam, ali ti svakako znaš da ovako ne može zauvek. I to sutra kad mora da se ukinu mere je jako bilzu. 
I onda će biti, ja ti kažem - isto kao i sa policijskim vikendom. 

Naravno da ne bih sedeo kod kuće za vikend kad je lepo vreme. Pokupio bih porodicu i u prirodu na sunce. Siguran da umeju da se ponašaju bezbedno, i redovno peru ruke, i drže distancu. Ne verujem da bi se desilo da neko skače na nas i liže nas po ustima i očima.
Gde je onda problem osim iživljavanja Mesije?
Kako se čuvamo radnim danom čuvali bi se isto i vikendom. Samo bi malo generisala deca vitamina D i osetili bi se kao ljudi ponovo a ne kanarinci u kavezu.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Naravno da ne bih sedeo kod kuće za vikend kad je lepo vreme. Pokupio bih porodicu i u prirodu na sunce. Siguran da umeju da se ponašaju bezbedno, i redovno peru ruke, i drže distancu. Ne verujem da bi se desilo da neko skače na nas i liže nas po ustima i očima.Gde je onda problem osim iživljavanja Mesije?

Kako se čuvamo radnim danom čuvali bi se isto i vikendom. Samo bi malo generisala deca vitamina D i osetili bi se kao ljudi ponovo a ne kanarinci u kavezu.

 

b1...je l možeš za sve da garantuješ da bi se ponašali odgovorno kao ti i tvoja porodica? Ja za moju mogu da garantujem. I tu se priča završava. Kao što se ne bi tukli noću, kao što ne bi blejali ispred kafića, kao što ne bi kršili policijski čas. Očigledno da ima onih koji to ne rade kao što bi ti i ja. I onda smo mi kažnjeni jer država ne može sve te imbecile da pohvata. Jer je to nemoguće i za mnogo razvijenije države. Da uzvratim pitanjem, što su Napulj ili Sardinija najebali jer su se Bergamo i Milano ponašali neodgovorno? 

 

b2....radnim danom moraš u kupovinu, moraš na posao (veliki broj ljudi i dalje radi na radnom mestu, ja radim od kuće pa jednom nedeljno odem do posla). Da se i to zatvori, ne znam kako bi sve izgledalo...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

b1...je l možeš za sve da garantuješ da bi se ponašali odgovorno kao ti i tvoja porodica? Ja za moju mogu da garantujem. I tu se priča završava. Kao što se ne bi tukli noću, kao što ne bi blejali ispred kafića, kao što ne bi kršili policijski čas. Očigledno da ima onih koji to ne rade kao što bi ti i ja. I onda smo mi kažnjeni jer država ne može sve te imbecile da pohvata. Jer je to nemoguće i za mnogo razvijenije države. Da uzvratim pitanjem, što su Napulj ili Sardinija najebali jer su se Bergamo i Milano ponašali neodgovorno? 

 

b2....radnim danom moraš u kupovinu, moraš na posao (veliki broj ljudi i dalje radi na radnom mestu, ja radim od kuće pa jednom nedeljno odem do posla). Da se i to zatvori, ne znam kako bi sve izgledalo...

b1: ogromna većina roditelja se ponaša baš tako, svi sa kojima se moja deca druže, kompletne generacije. I ova tinejdžerka i The Mlađa Princeza. niko ne izlazi, ne prave žurke, deca ne idu na igralište. Ne postoji primer u prilično velikom naselju da se neko ponaša suprotno - Banjica je u pitanju.
Mame voze bebe u kolicima na pristojnoj distanci. Na terenčetu gde se igraju pustinja svih ovih dana. Kada je radni dan izađu sa ženom, dok ona ode u samišku odčekaju je ispred - ne ulaze sa njom.
Ja moram da idem da radim, tako se poklopilo, inače radim od kuće 90% vremena, ali marfijev zakon, kako krenulo ovo tako moram na posao,  Imam i dozvolu za kretanje.
b2: verovatno - isto. Ova zaraza po svemu sudeći nije od usputnog kontakta na ulici.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Vidim sada je zariste u Negotinu, tamosnji gerontoloski centar. Verovatno krivi oni sto rostiljaju na Fruskoj Gori.

 

Ti se zayebavas, a komentar na b92:

 

"Ovaj rezulltat je direktna posledica roštiljanja na Fruškoj gori i nediscipline na Košutnjaku u Beogradu. To je svakom dobronamernom jasno.
Dok god se ne urazume pojedinci najbolje_mere_u_istoriji daju ovako dobre rezultate samo zbog stručnosti Kriznog štaba, kineskih eksperata i gvozdene volje našeg predsednika."

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Ti se zayebavas, a komentar na b92:

 

"Ovaj rezulltat je direktna posledica roštiljanja na Fruškoj gori i nediscipline na Košutnjaku u Beogradu. To je svakom dobronamernom jasno.
Dok god se ne urazume pojedinci najbolje_mere_u_istoriji daju ovako dobre rezultate samo zbog stručnosti Kriznog štaba, kineskih eksperata i gvozdene volje našeg predsednika."

ma neko se dobro zeza, ali skinuo je narativ 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Simpatično je što ljudi i dalje odbijaju da poveruju da je ovaj virus "došao da ostane" i da će svođenjem života na svetu anti-korona misiju nekako uspeti da ga "pobede", good luck with that.

 

Ipak razumljivo je na isti način kao što je i odbijeanje ljudskog uma da se suoči sa sopstvenom konačnošću i posledična potreba za religijom.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VoodooDerina said:

Simpatično je što ljudi i dalje odbijaju da poveruju da je ovaj virus "došao da ostane" i da će svođenjem života na svetu anti-korona misiju nekako uspeti da ga "pobede", good luck with that.

 

Ipak razumljivo je na isti način kao što je i odbijeanje ljudskog uma da se suoči sa sopstvenom konačnošću i posledična potreba za religijom.

o ovome neću ni da pišem, na poslu me gledaju kao nacistu kad pričam na temu

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, NMX said:

 

Pa sam si sebi dao odgovor. Da nema ni ta dva dana, bilo bi još gore. Pa ti vidi da li nam to treba. Da nema policijskog časa, ne bi bilo 3 tuče nego tradicionalnih 10 ili koliko već imamo svaki vikend. 

 

Što se mene tiče, 2 dana od 7 je mnogo bolje nego 0/7. Da imamo svest o bitnosti određene vrste ponašanja, ne bi bili tu gde jesmo (slepo crevo Evrope) nego tamo gde su drugi kojima je ta svest malkice bitnija. Pritom, ne pričam o narodima zapadne evrope jer su se neki od njih takođe proslavili isto kao što bi se i mi proslavili da nema ovih mera.

 

Bergamo bi bila dečija igra u pesku za ono što bi bilo u Beogradu da nema ovih mera. Veruj mi. 

 

Evo ovde gde živim, relativno u centru. Kafići zatvoreni, prodaju se kafe za poneti. I šta imamo? Ljudi kupe kafe i bleje po žardinjearama i haubama automobila ispred kafića. Je l i za to država kriva? Da nema ovih mera, ta ista banda bi blajala po baštama na 10cm udaljenosti. Verovao ili ne. 

 

1. Vanredne mere zatvaranje svega (penzioneri, kafici, restorani, gradski- vangradskih prevoz, zabrana okupljanja više od dve osobe itd) što apsolutno pozdravljam

2. Policijski čas zatvaranje dva dana pa pet je (klasično izdrkavanje i ne vidim šta to dobro donosi, čak mislim i da je kontraproduktivanoj a evo i zašto:

Dan pre i taj dan kreće stampedo hodajućih skakavca u obliku ljudi da pustoši sve ispred sebe i to u više navrata, dišu jedni drugima u vrat, pipaju šta šta se pipnuti može i drže odstojanje kao sardele u okeanu. Pritom nose maske-marame-gaće oko vrata koje nisu oprali cirka godinu dana.

Policija sve to lepo isprati sa punom ratnom opremom protiv Covid19  i pusti MP3 na razglas bila bla bla ali ne izlazi iz svojih škodilaka. Što zbog straha da ne padnu mrtvi na licu mesta od nevidljivog neprijatelja jer nisu stigli da joniziraju svoju krv, što zbog najezde besnih skakavca koji se boje da ne umru gladni pa su mutirali u besne skakavce.

 

Svaka čast izuzecima-ljudima koji poštuju sve mere. Ovo se ne odnosi na skakavce!

Ovo je situacija u mojem gradu ne znam kako je kod vas.

 

Samo još ovo da dodam. Troše se nenormalne pare na raznorazne gluposti 5.000- 7.000- 10.000 dinara (jbg jednom se živi) ali neće srbenda da da 100 dinara za masku da ga jebes. Rukavice mogu i one vunene zimske 🧤

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Azazelkg said:

Nije problem u kretanju ljudi u radno vreme kad većina tih što se kreću i zateknu u gradu je tu usled poslovnih obaveza... Problem je što bi se vikendom svi sjatili po izletištima, parkovima, jezerima, rekama, džabe preporuke, džabe sve... Što je nmx pomenuo ovde bi ljudi počeli odgovorno da se ponašaju jedino ako bi direktno bili ugroženi virusom ili ako bi im neko blizak ne daj Bože stradao... U ostalim slučajevima, samo bahato i bezobrazno.... Na pitanje novinarima ko bi ostao kod kuće za prvi maj da nema policijskog časa, dakle samo na osnovu preporuka, nijedan novinar nije rekao da bi sa porodicom ostao kod kuće...

Nije problem? Ti to ozbiljan?

Pa ima slika kako je autobus pun kao oko radnika koji idu na posao.
Kod mene je isto tako pun autobus ljudi koji idu i vraćaju se sa posla iz jedne fabrike svaki dan. Znači ne pošuju osnovne mere zaštite i to oni koji moraju da ih poštuju? Kakva je situacija u fabrikama spakovani kao sardine.

A ja kao budala stojim na vratima i ne dopustam da mi u objekat uđu više od dve osobe i svi zaposleni imaju i maske i rukavice. Jer ako slučajno policija vidi  majku sa detetom i još jednu osobu (po njima tri osobe) odmah slikaju i pišu prijavu, ali zato ne vidi Autobus. I ko je ovde lud?


A problem sam ja, žena i dete koji izađemo na jebenu livadu da udahnem malo vazduha za taj vikend. Mozga bez!
 

Svi ti novinari su glupi kao k.... napišu kući šta da pitaju i onda čitaju. Oni iz mozga ne mogu da odgovore šta su doruckovali taj dan a da se ne konsultuju sa još 2-3 osobe. Od njih dvadesetak ima možda dvoje ili troje ali oni očito ne dolaze na konferencije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

b2: verovatno - isto. Ova zaraza po svemu sudeći nije od usputnog kontakta na ulici.

 

Mislim da je wwww postavljala na nauci, oko 10-15 minuta kontakta sa zarazenim je potrebno da bi virus presao. Ima i istrazivanje povrsina u zarazenom mestu u Nemackoj gde nigde nisu nasli ziv virus, tj. virus koji bi se dalje preneo preko povrsine koju je zarazeni dodirivao. Mada, posto sam samo jedno takvo istrazivanje video, tu mozda bolje imati neku rezervu.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:

Mi u Nišu nemamo pametnih glava....mi nemamo ni "niških glava" na čelu Grada su nam "uvezeni" kadrovi...većnici najuticajniji. Ne samo što nisu iz Niša, nego nisu ni iz Srbije...ako to mogu da podvučem a da ne izgleda ružno. Ali je fakat.

 

Ista situacija za Beograd i na republičkom nivou. Dalje ne smem da se izjašnjavam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, handys said:

 

Mislim da je wwww postavljala na nauci, oko 10-15 minuta kontakta sa zarazenim je potrebno da bi virus presao. Ima i istrazivanje povrsina u zarazenom mestu u Nemackoj gde nigde nisu nasli ziv virus, tj. virus koji bi se dalje preneo preko povrsine koju je zarazeni dodirivao. Mada, posto sam samo jedno takvo istrazivanje video, tu mozda bolje imati neku rezervu.

ja stvarno ne znam nikoga, pa i ovo što @wwww piše da postoji realna opasnost na izletištima, eto neka me neko ispravi ukoliko grešim, i da takva situacija realno postoji. 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Milos said:

 

 

Samo još ovo da dodam. Troše se nenormalne pare na raznorazne gluposti 5.000- 7.000- 10.000 dinara (jbg jednom se živi) ali neće srbenda da da 100 dinara za masku da ga jebes. Rukavice mogu i one vunene zimske 🧤

 

.

 

Jbg, taman sam ostavio iza sebe ono vreme kad odes do supermarketa sa maskom i vidis tipa bez, i oboje gledate na onog drugog kao na idiota))..nije vazno koliko sam dao za maske, ali ja te hirurske nisam ni razmatrao..

 

@Laki21 je pisao nesto kako bi ffp2 i ffp3 trebalo da kostaju oko 50 dinara...Interesuje me, mogu li da se kupe, i koja je cena sad..ne samo u Srbiji vec svuda odkuda pisu forumasi?

 

Imao sam goste pocetkom februara iz Srbije, tad su ffp3 3M bile oko 700 din...

 

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

Prica oko decentralizacije Srbije je prebacena na ovu temu.

To sto su ovi postovi prebaceni na temu Corona Zajebancija, znaci da su po tebi smesni?

Ili je samo prebacivanje na ovu  temu zajebancija?

Ili je decentralizacija Srbije zajebancija?

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da li su guzve u prodavnicama pred vikend veci rizik za sirenje zaraze od tih famoznih izleta u prirodu koji se targetiraju kao sigurni izvori zaraze. Apsolutno da jer ono sto sam video juce u Lidlu je katastrofa. Ti izleti koji su predstavljeni kao Vudstok po guzvi su nista naspram krkljanca u zatvorenom prostoru prodavnice. Ovo sa policijskim casom valjda mira nekad da stane a nece stati jer ce stoka sa vlasti uvek imati opravdanje. Korone ce biti tu, ljudi ce oboljevati. A stoka ce terati po svome i lagati da svi kriju prave podatke sem njih prepostenih.

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, CLakiSH said:

To sto su ovi postovi prebaceni na temu Corona Zajebancija, znaci da su po tebi smesni?

Ili je samo prebacivanje na ovu  temu zajebancija?

Ili je decentralizacija Srbije zajebancija?

 

Znaci da postovi ne pripadaju temi.

 

Svi postovi koji su prebaceni su vise licili na opusteno dopisivanje par drugara u kafani, nego na diskusiju koja ima veze desavanjima u vezi sa pandemijom u svetu i u Srbiji.

 

Ako mislis da je postove trebalo prebaciti na neku drugu temu, to je drugo i mozda si u pravu, ali valjda razumes da je citava strana i po potrosena na raspravi o decentralizaciji Srbije i prilikama u Nisu, a ova tema nije predvidjena za to.

Edited by goldberg
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, goldberg said:

 

Znaci da postovi ne pripadaju temi.

 

Svi postovi koji su prebaceni su vise licili na opusteno dopisivanje par drugara u kafani, nego na diskusiju koja ima veze desavanjima u vezi sa pandemijom u svetu i u Srbiji.

 

Ako mislis da je postove trebalo prebaciti na neku drugu temu, to je drugo i mozda si u pravu, ali valjda razumes da je citava strana i po potrosena na raspravi o decentralizaciji Srbije i prilikama u Nisu, a ova tema nije predvidjena za to.

Prebaci ih na Niš...

...ilil pobriši, svejedno....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Ne, nego pricamo da, ako je vec tako, onda kaznite krivce (BG), a ne da ovi sto postuju budu kaznjeni istom kaznom

 

Da ne bude zabune - nije mi toliko tesko da pretrpim policijski vikend - tu sam s mojima, druzimo se, citam knjige, uzivam u dvoristu, ne trazim nikakve lude provode....ja prva ne bih da dovedem moju mamu u opasnost, da se razboli i da je nosim na dusi, a ocekujem (po tvom pisanju ocito pogresno ocekujem) da i drugi slicno razmisljaju sto se tice njih samih i njihovih najrodjenijih. 

 

Ne znam za druga mesta, u Beogradu niko ni o čemu ne razmišlja, ni o sebi, ni o najrođenijima, a kamoli o drugima. Priznajem, i supruga i ja kršimo pa idemo radnim danom na Košutnjak ili na Adu, ali nosimo maske i gledamo da i u mimohodu bude bar tri metra između drugih i nas a kamoli ako negde sednemo na kamperske stolice (od klupa smo odustali, previše blizu su stazama i ljudi ti bukvalno prelaze preko nogu, iako bi mogli i na drugi kraj staze). Elem, juče Ada puna koliko bi bila i u normalnoj situaciji letnjim radnim danom. Znači horde ljudi, ne baš nenormalne horde kao vikendom, ali horde.

 

Oni, koji su sedeli na drvenim klupama kafića, su se donekle držali razmaka ali su bila društva, koja ne bih baš nazvao porodicama odnosno članovima jednog domaćinstva, oni, koji su se izležavali na šljunku (pri tome je bio i jedan par, koji su doneli komplet ležaljke i suncobran), su se, za drago čudo, držali veoma pristojnog razmaka od 5 do 10 metara.

 

Međutim, na stazama, bilo pešačkim, bilo biciklističkim, je bilo maltene kao u mravinjaku. Masku je nosio otprilike svaki pedeseti. Niko nikog nije izbegavao, društva od dvoje troje, pa ponekad i više, su hladno šetala zajedno jedno pored drugog, i nisu se nikome uzmicali ko im u mimohodu dolazi u susret, mnoga takva društva su bahato šetala na sredini staze mesto na strani tako da takvima tek niko nije mogao da izmakne ako ne pobegne na šljunak, etc. Daleko od slika, koje vidiš iz Nemačke.

 

Stoka na delu. Normalno je da svako želi da udahne malo vazduha i vidi malo sunca, ali onom našem uobičajenom bahatom stavu "pešačka staza, c'est moi", slobodno po Luju 14., u doba pandemije stvarno nije mesta. Cela ta šetnja bi bila i izvodljiva tako da ne ide više od dvoje jedno pored drugog, da idu sa jedne strane a ne u sredini kako bi ljudi sa druge strane u mimohodu imali dovoljno razmaka, da se ne približavaju drugima bez potrebe, i da ne rešavaju sve svoje životne frustracije i komplekse stavom da oni nikome neće uzmaknuti. I da džogeri, koji tokom trčanja teškim dahom izbacuju iz sebe sve i svašta (što se veoma lako čuje a i vidi) stave maske. A i svi ostali. Znači, moglo bi se i na vazduh na civilizovan način i bez previše rizika. Ali u nekoj drugoj zemlji. U Srbiji nema dovoljno policije da sa stokom izađe na kraj a sumnjam i da ima volje. Čini se da baš stoka predstavlja core izbornog tela AvAv-a.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, goldberg said:

 

Znaci da postovi ne pripadaju temi.

 

Svi postovi koji su prebaceni su vise licili na opusteno dopisivanje par drugara u kafani, nego na diskusiju koja ima veze desavanjima u vezi sa pandemijom u svetu i u Srbiji.

 

Ako mislis da je postove trebalo prebaciti na neku drugu temu, to je drugo i mozda si u pravu, ali valjda razumes da je citava strana i po potrosena na raspravi o decentralizaciji Srbije i prilikama u Nisu, a ova tema nije predvidjena za to.

Naravno da nisu za ovu temu ali tek nisu za zajebanciju. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...