Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Mama_mia said:

 

Ako zelimo tamo gde niko nije video koronu, gde je sloboda i gde svi mogu sve...zvanicno.

 

 Belarus!

Nesto oni rade mnogo testova za zemlju ciji predsednik tvrdi da korona ne postoji...🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Akiro said:

 

Ne znam za druga mesta, u Beogradu niko ni o čemu ne razmišlja, ni o sebi, ni o najrođenijima, a kamoli o drugima. Priznajem, i supruga i ja kršimo pa idemo radnim danom na Košutnjak ili na Adu, ali nosimo maske i gledamo da i u mimohodu bude bar tri metra između drugih i nas a kamoli ako negde sednemo na kamperske stolice (od klupa smo odustali, previše blizu su stazama i ljudi ti bukvalno prelaze preko nogu, iako bi mogli i na drugi kraj staze). Elem, juče Ada puna koliko bi bila i u normalnoj situaciji letnjim radnim danom. Znači horde ljudi, ne baš nenormalne horde kao vikendom, ali horde.

 

Isti razlog zbog kojeg je problem u naplati karata samo u Beogradu.

 

Beograd je prenaseljen, ostala mesta se prazne (osim NS i okoline). Beograd je jedini veliki grad sa preko 2 miliona ljudi ako ukljucumo tu i Obrenovac, Mladenovac, Lazarevac. Ne radi se o drugacijem mentalitetu nego o razlici u medjuljudskoj dinamici u velikom prenaseljenom gradu i nekom malom mestu koje je opustelo.

 

Takodje, ponasanje koje si opisao nije eksluzivitet samo Beogradjana. Da bi neko izbegavao nesto sto inace voli da radi - setnja Adom, Kosutnjakom, okupljanje u velikim grupama, on mora da ima svest o opasnosti koju nanosi sebi i drugima. 

 

Sto se tice opasnosti koje nanose sebi - ljudi se generalno jako lose hrane, ne zive zdravo, konzumiraju alkohol, duvan, proizvode pune secera sto dovodi do toga da zaista ne znam neku osobu muskog pola koja je dozivela osmu ili devetu deceniju, a da nije tesko bolesna. Pri cemu je opasnost od takvog nacina zivita mnogo gora od opasnosti od virusa - jedino sto ljudi to potiskivaju misleci da nece nikada da ostare. U najgorem slucaju, virus ce te ubiti u roku od par nedelja ako nemas srece - sto je mnogo bolja varijanta od svakodnevne nebrige o svom zdravlju i posledica te nebrige.

 

Sto se tice opasnosti koje nanose drugima - da vecina misli o drugima ne bi ovde bilo toliko rasirena korupcija i sredjivanje svega preko veze. Pocev od posla koji donosi hleb i krov nad glavom do bolnickih usluga. Mislis da ljudi koji na takav nacin dolaze do privilegija ne znaju da su izgurali nekog drugog ko vise zasluzuje radno mesto, zvanje, platu, bilo sta drugo? Pa bas ih briga.

 

Naravno da je korupcija nas problem, da je takav nas mentalitet problem, da je sve sto si naveo i ti i McLeod problem. Najveci problem je ipak nesposobnost i pohlepa na vrhu. Oni uteravaju ljude u kuce jer ne umeju drugacije da se organizuju. Stvaraju red ispred marketa jer ne umeju da organizuju vreme kada ce ko da kupi namirnice. Najavljuju mere danas za sutra i, sto je najgore, prebacuju odgovornost na sve druge - pa ispada da cak i ako je neko izasao u setnju sam, on je u ocima nekog iz manjeg mesta postao "bahati Beogradjanin" jer mu vlast i Vucic licno porucuju da su za sve krivi "bahati Beogradjani".

 

Procice i ova pandemija, ali ostaje problem i naseg mentaliteta i ekstremne nesposobnosti autoritarne vlasti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

ja stvarno ne znam nikoga, pa i ovo što @wwww piše da postoji realna opasnost na izletištima, eto neka me neko ispravi ukoliko grešim, i da takva situacija realno postoji. 

 

U sustini odlazak na izletista i parkove ne bi bio problem da se ljudi drze pravila: 2m odstojanje i nema kontakta s bilo kim van svog domacinstva. To je jedini nacin da se prekinu putevi prenosa i uspori sirenje virusa.

Jedan deo naroda (nek je to x%) se pridrzava preporuka kad im se ozbiljno i razumno objasni o cemu se radi, kad shvati ozbiljnost situacije. To su Nemci uradili kad su videli sta se desava u Italiji, pa kad je prvi klaster zarazenih pojavio u Nemackoj (25.2.), pa kad je prvi zarazeni preminuo 9.3., pa kad su otkazani masovni dogadjaji, odigrane prve utakmice pred praznim tribinama (11.3.), Vlada odrzala hitni sastanak i imala vrlo ozbiljnu KZS (12.3.), prekinuta Bundesliga (13.3.). Pre neki dan sam videla jedan grafik mobilnosti gradjana u poslednjih 2-3 meseca i tacno se vidi kako su ljudi spontano poceli sami da smanjuju migracije kako su se ovi prethodno pomenuti dogadjaji desavali. Dakle, pre zvanicnog "lockdown-a" 23.3. Bas onako strmoglav pad mobilnosti od negde 9.3. kad su pocele i prve sve ozbiljnije preporuke. Takodje, u ovom periodu jos uvek je bilo onih koji su i pored svega ignorisali preporuke i "znake upozorenja". Ali sa zatvaranjem skola 16.3. i poostravanjem preporuka za velicinu grupa koje se mogu sastati sve vise ljudi se samodisciplinovalo. Poslednja "doza" samodisciplovanja je nastupila vikend pred 23.3. kad je receno da od ponasanja u subotu 21.3. zavisi da li ce od ponedeljka 23.3. biti totalna zabrana izlaska iz kuce ili cemo moci da izlazimo ali uz samodisciplinu.

 

Generalno, problem je sto se jedan deo ljudi ne pridrzava preporuka, recimo neki procenat y (ovaj % zavisi od mentaliteta naroda, a i od godista). Od tog procenta y jedan deo z ce se pridrzavati pravila ako im zapretis nekom kaznom (i primenis tu kaznu, da ne ostane samo prazo slovo na papiru). A jedan deo w ce i dalje pokusavati da izigra sistem (pa ih onda uhvate i opauce kaznom).

 

Sami procenite koliki bi ti procenti x, y, z i w bili u Srbiji. Doduse, da je vlast drugacija ovi procenti bi sigurno bili blizi nemackim nego sto su danas.

 

Da li sam napisala kako su proslog petka (pre 8 dana) prikazali prilog na tv o tome kako je narod na sam pomen labavljenja mera vec krenuo da se "ponasa", tj. da se grupise u skupine od vise od dvoje ljudi? Pitali neku trojicu momaka zasto se ne pridrzavaju preporuke. Kaze jedan: "pa eto, koja je fora: ja danas izadjem u setnju s ovim drugom desno, a sutra s ovim levo; sve jedno je". Sto ce reci: narod trazi rupu u pravilu.

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, handys said:

 

Ovo spada u ono sto smo slusali u osnovnoj skoli: 'a da ti Laza kaze da skocis u bunar, jel bi skocio?'

S vedrije strane, prosecan IQ u NY je definitivno skocio posle ovoga.

Pravicemo se da CDC nije pre nedelju dana izdao upozorenje da su primetili skoro pa epidemiju trovanja dezinfekcionim sredstvima od pocetka virusa.

Jbga srbija belim lukom i rakijom, US dezinfekcionim sredstvima i svakakvim lekovima. Znaju ljudi i sami da se dosete idiotluka.

Pomenula ja kad je bilo pre dve nedelje na onoj strucnoj temi, da mi covek, inzinjer nuklearno nesto, prijavio da se samoleci antimalaricima i cinkom, a bivsa supruga mu lekar. Pa ti sad vidi....

Link to comment
Share on other sites

Ne traže ljudi samo rupe u pravilu, mada ima i toga. Mnogo bi bilo bolje da imamo na raspolaganju par stvari:

1. Da donešene mere imaju smisla, a ne očiglednih besmislica
2. Da počnu rezultati poštovanja mera da se vide očigledno
3. da se najavi bilo kakav ozbiljan plan, sa izlaznom strategijom
4. Da postane jasno i nedvosmisleno da će manje više svi da se zaraze do kraja balade, i da je suština koliko će da traje

a to ne sme niko da kaže, možda jer ne zna, možda iz političkih razloga, a ovo #2. bi i rekli, ali i ovako ušminkano izgleda gore nego što sme da bude. A najgore bi bilo - zajebali smo se sorry.

Što neko reče, samo vi napred sa strategijom gašenja života zbog pandemije, good luck with that. Korona je došla i ostaće dok ne "prokuži", najbolje da policijski vikend to spreči, a jedino se Vučić toga setio, Ma bravo za AV!

edit: zaboravih da napomenem, na izletištima svakako nema neželjenih kontakta koji bi bili rizični, čak i ukoliko idu dve porodice, iz iskustva mog okruženja, porodicu koju zoven na zajednički izlet spreman sam da primim u kuću u svako doba. Da li će se sedeti napolju ili kod kuće, svejedno je.
Nikad, ponavljam nikad nisam na izletu imao bliski kontakt ni sa kim koji je neplaniran ili neželjen.

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Mislim da je wwww postavljala na nauci, oko 10-15 minuta kontakta sa zarazenim je potrebno da bi virus presao. Ima i istrazivanje povrsina u zarazenom mestu u Nemackoj gde nigde nisu nasli ziv virus, tj. virus koji bi se dalje preneo preko povrsine koju je zarazeni dodirivao. Mada, posto sam samo jedno takvo istrazivanje video, tu mozda bolje imati neku rezervu.

Sve je ovo stvar verovatnoce: kolika je verovatnoca da kapljica pljuvacke (aerozol) dospe do tvojih usta/nosa i da je ti udahnes. Takodje, bitno je i kojoj koncentraciji virusa si izlozen.

U Minhenu, kod prvih slucajeva, bilo je dovoljno da se jedna osoba u kantini okrene i trazi so od kolege koji je sedeo iza, za susednim stolom. Sad, valjda je taj zarazeni bas u tom trenutku poslao kapljice s virusima u pravcu ovog nezarazenog (bad luck).

Ali ako znas kako se prenosi virus: kapljicama pljuvacke tokom kasljanja/kijanja, ali i pricanja, disanja (valjda otvorenih usta), onda mozes da u svakodnevnom zivotu sam procenis koja situacija je rizicna, a koja ne. Doduse, ovo ne mogu svi, pa je onda neophodno ispisati na papiru neka pravila.

 

Slicno vazi i za povrsine. Bile su studije da se valjda na celiku i plastici zadrzava 3 dana, kartonu dan, a bakru najkrace (mozda sam malo nesto pomesala, ali ovo za celik znam sigurno, a da je bakar "najubitacniji" za virus). Pri cemu opet sve zavisi od koncentracije virusa na tim povrsinama (koje je dotakao neko rukom u koju je kijao npr.) i da mi potom rukom dotaknemo nasu sluzokosu.

 

Jos je bitna ona prica o AC u zatvorenoj prostoriji.

 

Ako naucnici utvrde jos nesto dodatno - praticemo pa cemo updateovati file :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ZiS said:

Nista mi nismo ni gori ni bolji kao narod od bilo koga drugog, posebno ako se merimo sa okruzenjem...s toga ne pije vodu ovo "narod stoka" za sve kriv...

Skoro je neko pitao ovde kada ce u Srbiji biti bolje, ali nisam stigao da napisem moje misljenje. Kljucna stvar je u eliti koja odredjuje koliko ce se i na koji nacin postovati i razvijati institucije drzave. Da li ce ih elita oblikovati da sluze njoj ili ce dozvoliti kreativnost pojedincu i siroki pluralizam.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

Sve je ovo stvar verovatnoce: kolika je verovatnoca da kapljica pljuvacke (aerozol) dospe do tvojih usta/nosa i da je ti udahnes. Takodje, bitno je i kojoj koncentraciji virusa si izlozen.

U Minhenu, kod prvih slucajeva, bilo je dovoljno da se jedna osoba u kantini okrene i trazi so od kolege koji je sedeo iza, za susednim stolom. Sad, valjda je taj zarazeni bas u tom trenutku poslao kapljice s virusima u pravcu ovog nezarazenog (bad luck).

Ali ako znas kako se prenosi virus: kapljicama pljuvacke tokom kasljanja/kijanja, ali i pricanja, disanja (valjda otvorenih usta), onda mozes da u svakodnevnom zivotu sam procenis koja situacija je rizicna, a koja ne. Doduse, ovo ne mogu svi, pa je onda neophodno ispisati na papiru neka pravila.

 

Slicno vazi i za povrsine. Bile su studije da se valjda na celiku i plastici zadrzava 3 dana, kartonu dan, a bakru najkrace (mozda sam malo nesto pomesala, ali ovo za celik znam sigurno, a da je bakar "najubitacniji" za virus). Pri cemu opet sve zavisi od koncentracije virusa na tim povrsinama (koje je dotakao neko rukom u koju je kijao npr.) i da mi potom rukom dotaknemo nasu sluzokosu.

 

Jos je bitna ona prica o AC u zatvorenoj prostoriji.

 

Ako naucnici utvrde jos nesto dodatno - praticemo pa cemo updateovati file :classic_biggrin:

razumem, pa činjenica da smo zdravi još uvek svedoči ipak i o našem ponašanju i o rizicima.

Ono što meni lično bode oči je da su propagandistima AV mašinerije roštiljanje na Fruškoj gori postalo nešto tipa "smrtni greh nesavesnih prema našim bakama dekama" i što se neki inače razuman svet upecao na taj prizemni fazon propagande. Istina je naravno drugačija.

Da ne spominjem koliko je najobičnija samiška rizičnija od bilo kog izleta i roštiljanja, ali eto to se mora. Pa ako se najveći rizik mora, logično da se manji rizik toleriše, ali muka je, a opet neki razuman svet to ne želi da vidi, može dopustiti.

Cenim da je zbog straha od zaraze, i to razumem. Mnogi u mojoj okolini ne žele sami sebi da priznaju da se plaše, a kamoli okolini. Otud i apologija besmislenih mera - iz straha. Strah razumem, nije bitno jeli opravdan ili nije, strah je stvaran čak i neopravdan.

Muka počinje kada mi ubace etičke, moralne argumente u jednačinu, tipa: "ja sam nemoralan, jer me više brine sloboda ili ekonomija od opasnosti da se neko zarazi i umre"
U citiranoj rečenici mnogo je tačnog, da brine me više, jer sam pomiren da će ogromna većina pa i ja u nekom trenutku da se zarazimo. Onda šta nam zapadne, što kaže ono:
"neki će da preživ`u neki će d`umru" 

To je zanimljivo sa prioritetima, znaš. Divno je ukoliko je društvo dostiglo nivo da je ljudski život najpreča vrednost iznad svega postojećeg, i da je život neprikosnovena vrednost kojoj se mora podrediti sve.

Onda smo mi, ova mala manjina koja pitamo:" A kakav je tačno to život kog kvaliteta?" zaista zakerala, i super, onda nas ignorišite, dok ne zasmetamo baš ključno. U međuvremenu žao mi je dece, najviše. Tinejđžerka nije videla momka od početka, da je meni neko u njenim godinama zabranio da vidim žensko imali bi barikade na ulicama mora da smo nešto pogrešili u vaspitanju, ne umem da objasnim tu krotkost omladine. A ovoj mlađoj su, po svemu sudeći oteli karijeru sportiste, ali o tom na nekoj drugoj temi.


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

razumem, pa činjenica da smo zdravi još uvek svedoči ipak i o našem ponašanju i o rizicima.

Ono što meni lično bode oči je da su propagandistima AV mašinerije roštiljanje na Fruškoj gori postalo nešto tipa "smrtni greh nesavesnih prema našim bakama dekama" i što se neki inače razuman svet upecao na taj prizemni fazon propagande. Istina je naravno drugačija.

Da ne spominjem koliko je najobičnija samiška rizičnija od bilo kog izleta i roštiljanja, ali eto to se mora. Pa ako se najveći rizik mora, logično da se manji rizik toleriše, ali muka je, a opet neki razuman svet to ne želi da vidi, može dopustiti.

Cenim da je zbog straha od zaraze, i to razumem. Mnogi u mojoj okolini ne žele sami sebi da priznaju da se plaše, a kamoli okolini. Otud i apologija besmislenih mera - iz straha. Strah razumem, nije bitno jeli opravdan ili nije, strah je stvaran čak i neopravdan.

Muka počinje kada mi ubace etičke, moralne argumente u jednačinu, tipa: "ja sam nemoralan, jer me više brine sloboda ili ekonomija od opasnosti da se neko zarazi i umre"
U citiranoj rečenici mnogo je tačnog, da brine me više, jer sam pomiren da će ogromna većina pa i ja u nekom trenutku da se zarazimo. Onda šta nam zapadne, što kaže ono:
"neki će da preživ`u neki će d`umru" 

To je zanimljivo sa prioritetima, znaš. Divno je ukoliko je društvo dostiglo nivo da je ljudski život najpreča vrednost iznad svega postojećeg, i da je život neprikosnovena vrednost kojoj se mora podrediti sve.

Onda smo mi, ova mala manjina koja pitamo:" A kakav je tačno to život kog kvaliteta?" zaista zakerala, i super, onda nas ignorišite, dok ne zasmetamo baš ključno. U međuvremenu žao mi je dece, najviše. Tinejđžerka nije videla momka od početka, da je meni neko u njenim godinama zabranio da vidim žensko imali bi barikade na ulicama mora da smo nešto pogrešili u vaspitanju, ne umem da objasnim tu krotkost omladine. A ovoj mlađoj su, po svemu sudeći oteli karijeru sportiste, ali o tom na nekoj drugoj temi.

 

Da li si ti ocekivao neko drugacije ponasanje vlasti u Srbiji? Da ce neko od njih (AV ili AB) izaci i odrzati jedan ozbiljan i razuman, razumljiv govor (kao sto je Angela uradila, ministar bavarski ili guverner NY) i preduzeti neke razumne mere? Tek tako, preko noci, da se pretvore u nesto sto nisu, niti imaju kapacitete?

 

Oni su imali samo dve opcije: da sve puste kako jeste ili da smisle nekakve mere koje kao treba da zastite stanovnistvo, plus da drame i prebacuju odgovornost na sve druge. Da su ovo prvo uradili i oni i Srbija bi mogli da pisu propalo i da koliko sada ili narednih sedmica krenu scene kao u Lombardiji i Ekvadoru. S takvom vladajucom strukturom i stanjem drustva i zdravstva u Srbiji dobro da jos uvek ne vidimo ovo.

Sta da ti kazem: samo sam sebe mozes da zastitits (posto jos uvek nije bas najjasnije da li i mladji ljudi, koji preleze virus, imaju neke trajn(ij)e (negativne) posledice).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, wwww said:

.Bile su studije da se valjda na celiku i plastici zadrzava 3 dana, kartonu dan, a bakru najkrace (mozda sam malo nesto pomesala, ali ovo za celik znam sigurno, a da je bakar "najubitacniji" za virus). 

 

Cut', ako Tramp vidi ovo, slace marince da po svetu, umesto da "brane demokratiju", kradu bakarnu zicu 🙂

  • Ha-ha 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

 

Da li si ti ocekivao neko drugacije ponasanje vlasti u Srbiji? Da ce neko od njih (AV ili AB) izaci i odrzati jedan ozbiljan i razuman, razumljiv govor (kao sto je Angela uradila, ministar bavarski ili guverner NY) i preduzeti neke razumne mere? Tek tako, preko noci, da se pretvore u nesto sto nisu, niti imaju kapacitete?

 

Oni su imali samo dve opcije: da sve puste kako jeste ili da smisle nekakve mere koje kao treba da zastite stanovnistvo, plus da drame i prebacuju odgovornost na sve druge. Da su ovo prvo uradili i oni i Srbija bi mogli da pisu propalo i da koliko sada ili narednih sedmica krenu scene kao u Lombardiji i Ekvadoru. S takvom vladajucom strukturom i stanjem drustva i zdravstva u Srbiji dobro da jos uvek ne vidimo ovo.

Sta da ti kazem: samo sam sebe mozes da zastitits (posto jos uvek nije bas najjasnije da li i mladji ljudi, koji preleze virus, imaju neke trajn(ij)e (negativne) posledice).

pa ja davno nisam "mlađi" 🙂 eventualno duhom, ali telesno...
elem nemam ja problem sa tim AV, fascinantno je kako neki, inače razuman svet, po mnogim pitanjima najednom postaje apologeta mera. Kažem ti, verovatno iz straha.

Još jednom, neki razuman svet. u tome je problem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Cut', ako Tramp vidi ovo, slace marince da po svetu, umesto da "brane demokratiju", kradu bakarnu zicu 🙂

Sto je najgore mislim da je ta informacija bila u onoj prezentaciji koja je inicirla "genijalnu ideju" ozracavanja iznutra i ubrizgavanja sredstva za dezinfekciju.

 

Izgleda da ga savetnici i kabinet pokusavaju da ubede da vise ne dolazi na KZS i ne lupeta gluposti (ne mogu vise da ga drze na lancu).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Manipulator Gojković se doduše pozvao na broj mrtvih na 100k stanovnika a na toj listi nismo loši. Ostale je naravno zanemario jer smu tu dno dna. Doduše popravili smo se u testiranju i ako bismo nastavili trend povećanja testiranja,a pošto drugi smanjuju jer polako završavaju sa koronom, možda bismo mogli da prestignemo neke u regionu. Moguće je da je to odgovor na 100% povećanje testiranih u odnosu današnjih i jučerašnjih rezultata u Srbiji. Verovatno će sada da povećaju testiranje da ispeglaju statistiku kako njima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, urosg3 said:

...

Da ne spominjem koliko je najobičnija samiška rizičnija od bilo kog izleta i roštiljanja, ali eto to se mora. Pa ako se najveći rizik mora, logično da se manji rizik toleriše, ali muka je, a opet neki razuman svet to ne želi da vidi, može dopustiti.

...

 

Ima tu i još ponešto, pa samo da dodam. Ne znam koliko je tačna priča da je famozno roštiljanje na Fruškoj gori samo izmišljotina, ali ako nije fake news, izgleda da je u pitanju obična paljevina zarad kupovine ili prenamene zemljišta, što je odavno poznat recept. Čak i ako je neko zaista roštiljao, veća opasnost je ono lizanje kašike, što je bilo tolerisano bez pardona, dok najveći krivci ispadoše oni što šetaju pse krijući se od kerova, bahati penzioneri koji su rešili da odu čak do obližnje prodavnice u zabranjeno vreme ili neki usamljeni džoger. AV-ova propaganda je uspela da isparanoiše dosta ljudi, a danas sam čuo neku budalu koja sa terase dovikuje komšiji da stavi masku, a čovek živi sam, nalazi se u njemu i ne znam zašto bi je i koristio u svom stanu u kome živi sam.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

pa ja davno nisam "mlađi" 🙂 eventualno duhom, ali telesno...
elem nemam ja problem sa tim AV, fascinantno je kako neki, inače razuman svet, po mnogim pitanjima najednom postaje apologeta mera. Kažem ti, verovatno iz straha.

Još jednom, neki razuman svet. u tome je problem.

Pa mladji si od 60 :classic_biggrin:  (osim ako te nisam pobrkala s nekim drugim Urosem s starog foruma)

Pa mozda su se samo ljudi pomirili s tim da od dva zla izaberu (malo) manje.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

Pa mladji si od 60 :classic_biggrin:  (osim ako te nisam pobrkala s nekim drugim Urosem s starog foruma)

Pa mozda su se samo ljudi pomirili s tim da od dva zla izaberu (malo) manje.

 

nisi more, taj sam 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Promeni nick u...uros5G...:classic_tongue:

a ne nikako, G3 je omaž prvom laptopu na kome sam poterao Linux, beše Mac g3 Lombard, a Yellow dog Linux,  kakav se divan svet otvorio onda - Linux na powerpc platformi, ma idi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

razumem, pa činjenica da smo zdravi još uvek svedoči ipak i o našem ponašanju i o rizicima.

Ono što meni lično bode oči je da su propagandistima AV mašinerije roštiljanje na Fruškoj gori postalo nešto tipa "smrtni greh nesavesnih prema našim bakama dekama" i što se neki inače razuman svet upecao na taj prizemni fazon propagande. Istina je naravno drugačija.

Da ne spominjem koliko je najobičnija samiška rizičnija od bilo kog izleta i roštiljanja, ali eto to se mora. Pa ako se najveći rizik mora, logično da se manji rizik toleriše, ali muka je, a opet neki razuman svet to ne želi da vidi, može dopustiti.

Cenim da je zbog straha od zaraze, i to razumem. Mnogi u mojoj okolini ne žele sami sebi da priznaju da se plaše, a kamoli okolini. Otud i apologija besmislenih mera - iz straha. Strah razumem, nije bitno jeli opravdan ili nije, strah je stvaran čak i neopravdan.

Muka počinje kada mi ubace etičke, moralne argumente u jednačinu, tipa: "ja sam nemoralan, jer me više brine sloboda ili ekonomija od opasnosti da se neko zarazi i umre"
U citiranoj rečenici mnogo je tačnog, da brine me više, jer sam pomiren da će ogromna većina pa i ja u nekom trenutku da se zarazimo. Onda šta nam zapadne, što kaže ono:
"neki će da preživ`u neki će d`umru" 

To je zanimljivo sa prioritetima, znaš. Divno je ukoliko je društvo dostiglo nivo da je ljudski život najpreča vrednost iznad svega postojećeg, i da je život neprikosnovena vrednost kojoj se mora podrediti sve.

Onda smo mi, ova mala manjina koja pitamo:" A kakav je tačno to život kog kvaliteta?" zaista zakerala, i super, onda nas ignorišite, dok ne zasmetamo baš ključno. U međuvremenu žao mi je dece, najviše. Tinejđžerka nije videla momka od početka, da je meni neko u njenim godinama zabranio da vidim žensko imali bi barikade na ulicama mora da smo nešto pogrešili u vaspitanju, ne umem da objasnim tu krotkost omladine. A ovoj mlađoj su, po svemu sudeći oteli karijeru sportiste, ali o tom na nekoj drugoj temi.


 

 

Meni bode oci i da izgleda niko ne pominje niti mu pada na pamet da sa ovakvim merama ima i bice i mnogo kolateralne stete - ljudi se ne usudjuju ili ne mogu da idu kod lekara zbog neke svoje druge bolesti koja moze da bude hronicna i vrlo nezgodna, u apoteku po lekove, ljudi padaju u depresiju i zbog samoce i bez mogucnosti kretanja, i bivanja na vazduhu itd; To je jednostavno nehumano.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ciao said:

 

Meni bode oci i da izgleda niko ne pominje niti mu pada na pamet da sa ovakvim merama ima i bice i mnogo kolateralne stete - ljudi se ne usudjuju ili ne mogu da idu kod lekara zbog neke svoje druge bolesti koja moze da bude hronicna i vrlo nezgodna, u apoteku po lekove, ljudi padaju u depresiju i zbog samoce i bez mogucnosti kretanja, i bivanja na vazduhu itd; To je jednostavno nehumano.

Naravno da je nehumano, ono što imamo na stolu je dobra stara trijaža, ko je služio JNA zna o čemu pričam.

Ove što citiraš to su u ovom trenutku zaista kolaterana šteta, empatija nekad razumnog sveta koji apologetski podržava policijski čas to svesno ne želi da vidi. Oni gledaju "širu sliku" da se sačuvaju zaraze do vakcine.
Ako sam preterao - brišite, ali stvarno mislim da je tako.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...