Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, urosg3 said:

Meni je overcool da ppuk Kon, iako bije tešku bitku u prvim redovima, stiže stalno na neku TV, možda i pojede nešto, a koji sat i odspava, još stigne da piše i po fejsbucima.
To nije čovek to je hobotnica jbt.

 

 

Verovatno mu je najbolji ortak, najzasluzniji za ovako dobre brojke, AV, pozajmio pilulice za snagu

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Izjava Novaka Djokovica je stetnija za the narod od svih izjava Zeljka Mitrovica ukupno u citavoj medijskoj karijeri. I njemu slicnih likova.

 

Zato sto su njihove reputacije medj Srbljem razlicite kao globalne reputacije Majkla Dzordana i Adolfa Hitlera otprilike. Ko je ikada uzimao za ozbiljno Zeljka Mitrovica odavno je izgubljen u svakom smislu i tesko da moze da bude nazvan homo sapiensom. Tako da neka se slobodno ozonira, sto se mene tice. Takodje i pozicija na kojima se nalaze su dijametralno suprotne - vlasnik opskurnog medija sa nekim regionalnim dobacom i sportista svetskog glasa poznat stotinama miliona ljudi.

 

Sto se tice vasih opaski, da se ne osvrcem na svaku posebno, isto tako kao sto zbog nekoliko debila pati stotina, isto tako kao sto ono malo gradjana u ovoj zemlji pati zbog orkova, isto tako kao sto u srednjoj skoli najebe celo odeljenje zbog dvojice "saljivdzija", e tako i mi svi najebavamo zbog onih kojima ne vredi pricati i apelovati.


Zasto meni jednom sad brane da izadjem, lepo vece, vedro, prijatno, da se prosetam? Ja cu sam da setam. Majke mi. Sta mene briga sto se ovi skupljaju i pijance po kafanama, dele znoj i pljuvacku, ja cu da izbegavam maksimalno? Nemam ja nista s njima.

 

Ali sada svako ima sve sa svakim ko je na istom prostoru. Jer virus ne bira. Virus se iskorenjuje vakcinom, ili ako mu uskratis sledeceg domacina.

 

A koliko smo disciplinovani i zasto mere po vasem misljenju ne daju rezultat van govori ponasanje ljudi po parkovima i generalno po gradu, samo dignite glavu i pogledajte ljude sta rade.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

Izjava Novaka Djokovica je stetnija za the narod od svih izjava Zeljka Mitrovica ukupno u citavoj medijskoj karijeri. I njemu slicnih likova.

 

Zato sto su njihove reputacije medj Srbljem razlicite kao globalne reputacije Majkla Dzordana i Adolfa Hitlera otprilike. Ko je ikada uzimao za ozbiljno Zeljka Mitrovica odavno je izgubljen u svakom smislu i tesko da moze da bude nazvan homo sapiensom. Tako da neka se slobodno ozonira, sto se mene tice. Takodje i pozicija na kojima se nalaze su dijametralno suprotne - vlasnik opskurnog medija sa nekim regionalnim dobacom i sportista svetskog glasa poznat stotinama miliona ljudi.

 

Sto se tice vasih opaski, da se ne osvrcem na svaku posebno, isto tako kao sto zbog nekoliko debila pati stotina, isto tako kao sto ono malo gradjana u ovoj zemlji pati zbog orkova, isto tako kao sto u srednjoj skoli najebe celo odeljenje zbog dvojice "saljivdzija", e tako i mi svi najebavamo zbog onih kojima ne vredi pricati i apelovati.


Zasto meni jednom sad brane da izadjem, lepo vece, vedro, prijatno, da se prosetam? Ja cu sam da setam. Majke mi. Sta mene briga sto se ovi skupljaju i pijance po kafanama, dele znoj i pljuvacku, ja cu da izbegavam maksimalno? Nemam ja nista s njima.

 

Ali sada svako ima sve sa svakim ko je na istom prostoru. Jer virus ne bira. Virus se iskorenjuje vakcinom, ili ako mu uskratis sledeceg domacina.

 

A koliko smo disciplinovani i zasto mere po vasem misljenju ne daju rezultat van govori ponasanje ljudi po parkovima i generalno po gradu, samo dignite glavu i pogledajte ljude sta rade.

složićemo se da se ne slažemo, i to je to. Ja iskreno nemam nikakav dokaz da zabranja kretanja ne pomaže epidemiološki. Kao što ni ti nemaš dokaz da policijski vikend pomaže.

Ono što možemo da prebrojimo malo naginje na moju stranu, ali  nedovoljno da tvrdim da je argument. 
Ono gde sam siguran, to ti tvrdim bez sumnje:
društvene posledice će sigurno biti teže od sumnjive koristi.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ZiS said:

Zakazao sisanje u ponedeljak u 09:00  pa cu posle u teretanu...koristim sve sto nam predsednik omogucava, zivim punim plucima 😁

 

:default_coffee:

 

4 hours ago, NMX said:

jebem ti zivot, je l ovo realno :79:

 

praštajte ako je bilo...dakle, ne vest da ova budaletina predlaže lečenje varikinom...to je bilo..nego kako je došao na tu ideju :lol_2:

 

:krstipd4:

 

Trenutna podrška 43% glasačkog tela.

 

Podseća na nekog?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Izjava Novaka Djokovica je stetnija za the narod od svih izjava Zeljka Mitrovica ukupno u citavoj medijskoj karijeri. I njemu slicnih likova.

 

Zato sto su njihove reputacije medj Srbljem razlicite kao globalne reputacije Majkla Dzordana i Adolfa Hitlera otprilike. Ko je ikada uzimao za ozbiljno Zeljka Mitrovica odavno je izgubljen u svakom smislu i tesko da moze da bude nazvan homo sapiensom. Tako da neka se slobodno ozonira, sto se mene tice. Takodje i pozicija na kojima se nalaze su dijametralno suprotne - vlasnik opskurnog medija sa nekim regionalnim dobacom i sportista svetskog glasa poznat stotinama miliona ljudi.

 

Sto se tice vasih opaski, da se ne osvrcem na svaku posebno, isto tako kao sto zbog nekoliko debila pati stotina, isto tako kao sto ono malo gradjana u ovoj zemlji pati zbog orkova, isto tako kao sto u srednjoj skoli najebe celo odeljenje zbog dvojice "saljivdzija", e tako i mi svi najebavamo zbog onih kojima ne vredi pricati i apelovati.


Zasto meni jednom sad brane da izadjem, lepo vece, vedro, prijatno, da se prosetam? Ja cu sam da setam. Majke mi. Sta mene briga sto se ovi skupljaju i pijance po kafanama, dele znoj i pljuvacku, ja cu da izbegavam maksimalno? Nemam ja nista s njima.

 

Ali sada svako ima sve sa svakim ko je na istom prostoru. Jer virus ne bira. Virus se iskorenjuje vakcinom, ili ako mu uskratis sledeceg domacina.

 

A koliko smo disciplinovani i zasto mere po vasem misljenju ne daju rezultat van govori ponasanje ljudi po parkovima i generalno po gradu, samo dignite glavu i pogledajte ljude sta rade.

 

Nema sta Kon i ostali da se brinu koliko vredi izjava Djokovica ili Mitrovica.

 

Oni ne mogu da reaguju na jedno, a da na drugo cute - ako zele da ostanu van stranacke kampanje koja se ovih dana besomucno zahuktava.

 

Virus ne moze da se iskoreni. Moze samo da prosiri medju populacijom u dovoljno dugom vremenskom roku tako da zdrastveni sistemi to mogu da obrade i tako da se postigne kolektivni imunitet.

 

Cak i od virusa sezonskog gripa (za to postoji vakcina) umire nekoliko desetina hiljada ljudi sirom Evrope i nekoliko stotina hiljada sirom sveta godisnje. Prosto, roditelji ne mogu da odbijaju da vakcinisu svoju decu, ali svaka punoletna osoba bi trebalo da odlucuje sama da li ce i koliko stititi svoje zdravlje ili nece.

 

Ko zeli, primice vakcinu i bice imun na virus, ko ne zeli to je njegov/njen zivot i njegova/njena odluka.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

 

Nema sta Kon i ostali da se brinu koliko vredi izjava Djokovica ili Mitrovica.

 

Oni ne mogu da reaguju na jedno, a da na drugo cute - ako zele da ostanu van stranacke kampanje koja se ovih dana besomucno zahuktava.

 

Virus ne moze da se iskoreni. Moze samo da prosiri medju populacijom u dovoljno dugom vremenskom roku tako da zdrastveni sistemi to mogu da obrade i tako da se postigne kolektivni imunitet.

 

i od virusa sezonskog gripa (za to postoji vakCak cina) umire nekoliko desetina hiljada ljudi sirom Evrope i nekoliko stotina hiljada sirom sveta godisnje. Prosto, roditelji ne mogu da odbijaju da vakcinisu svoju decu, ali svaka punoletna osoba bi trebalo da odlucuje sama da li ce i koliko stititi svoje zdravlje ili nece.

 

Ko zeli, primice vakcinu i bice imun na virus, ko ne zeli to je njegov/njen zivot i njegova/njena odluka.

 

U Francuskoj svake zime umre oko 10 000 ljudi od sezonskog gripa ( ove godine cudno takoreci ga uopste nije bilo, izgleda kao da ga je korona zamenio).

Svake godine je akcija vakcinisanja za grip, naravno dobrovoljno, vakcinise se oko 30% mladjih od 65 godina i oko 50% ljudi 65+

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne volim vakcine, lose iskustvo sa vakcinom protiv Variole Vere iz sedamdeset i neke....nikad nisam primila vakcinu protiv sezonskog gripa. Moj sin jeste, lekar je. Ove zime smo svi u porodici imali laksi oblik gripa u vreme od januara do kraja februara, moj sin, vakcinisan,  imao je  najtezu formu i kako nije odlezao prvi nalet nego ga vukao "na nogama", vratio mu se. 

 

Da se ne lazemo: radila sam u farmaceutskoj industriji 15 godina i znam da postoje varijante lekova za zapadna trzista i sva druga. Kao sto Nivea proizvod kupljen u Americi nije isti kao Nivea krema kupljena u |Sbiji, tako se aktivne komponenete  lekova mogu kupiti u Indiji ali i na frankfurtskoj berzi i da kvalitet istog leka zavisi od toga, i cena naravno. Ko tu izvlaci deblji kraj? Oni koji ne mogu da plate dobar proizvod. Verujem da je tako i sa vakcinama. Ima ih raznih. I zato ne mogu Djokovicu da zamerim skepsu po pitanju vakcinacije. Ja svakako necu biti u prvom redu za vakcinu protiv korona virusa, malo cu da sacekam i ako se odlucim da se vakcinisem, dobro cu paziti cija ce to vakcina biti. Ako me u medjuvremenu virus ubije, tja, sta da se radi, ubice me original a ne losa kopija, meni je to vazno. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pletilja said:

Ne volim vakcine, lose iskustvo sa vakcinom protiv Variole Vere iz sedamdeset i neke....nikad nisam primila vakcinu protiv sezonskog gripa. Moj sin jeste, lekar je. Ove zime smo svi u porodici imali laksi oblik gripa u vreme od januara do kraja februara, moj sin, vakcinisan,  imao je  najtezu formu i kako nije odlezao prvi nalet nego ga vukao "na nogama", vratio mu se. 

 

Da se ne lazemo: radila sam u farmaceutskoj industriji 15 godina i znam da postoje varijante lekova za zapadna trzista i sva druga. Kao sto Nivea proizvod kupljen u Americi nije isti kao Nivea krema kupljena u |Sbiji, tako se aktivne komponenete  lekova mogu kupiti u Indiji ali i na frankfurtskoj berzi i da kvalitet istog leka zavisi od toga, i cena naravno. Ko tu izvlaci deblji kraj? Oni koji ne mogu da plate dobar proizvod. Verujem da je tako i sa vakcinama. Ima ih raznih. I zato ne mogu Djokovicu da zamerim skepsu po pitanju vakcinacije. Ja svakako necu biti u prvom redu za vakcinu protiv korona virusa, malo cu da sacekam i ako se odlucim da se vakcinisem, dobro cu paziti cija ce to vakcina biti. Ako me u medjuvremenu virus ubije, tja, sta da se radi, ubice me original a ne losa kopija, meni je to vazno. 

 

Ovo je suština priče o vakcinama u Srbiji.

 

Mi smo zemlja treće lige u Evropi. Prave nam šengen sa Albanijom i Makedonijom.
Odakle optimizam da bismo imali prvoligašku vakcinu?

Link to comment
Share on other sites

dobro jutro forumasi, je ne odoh kuci,nije dobro stanje kod nas jos uvek ...

sto se vakcine tice , kad se bude pojavila na trzistu , zna se ko su prioritetne grupacije tako da nema potrbe za macevanjem.i ova briga oko novaka, tu tek nema potrbe za brigu, on sigurno nece , ako uopste bude vakcinisan, da dobije vakcinu sa indijskim i kineskim komponentama. nego da mi obicni smrtnici gledamo svoje dupice , sta cemo i kako cemo. 

Edited by vanjabarsa
  • Thanks 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

ali svaka punoletna osoba bi trebalo da odlucuje sama da li ce i koliko stititi svoje zdravlje ili nece.

 

Kao prvo, problem je što se NĐ petlja tamo gde mu nije mesto, tj. daje mišljenja o nečemu o čemu ima pojma koliko i antivax Karen, očigledno nesvestan uticaja koji njegova reč ima među narodom, a on je toliki da će veći broj da se složi sa njim, nego sa prvim epidemiologom Srbije, što je apsurd. 

 

Drugo, ne funkcioniše epidemiologija tako, ne radi se samo o zaštiti svog zdravlja, već i zaštiti zdravlja bližnjeg svog, zato što se putem kolektivnog imuniteta štite i one grupacije ljudi koje iz nekog, najčešće zdravstvenog razloga, ne smeju da se vakcinišu.

 

Tako da, ostaviti građanima Srbije da donesu odluku o tome da li će da se vakcinišu ili ne, na osnovu mišljenja jednog udarača loptice, pa makar on bio i najbolji na svetu, je neozbiljno i neodgovorno. 

  • Like 8
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

složićemo se da se ne slažemo, i to je to. Ja iskreno nemam nikakav dokaz da zabranja kretanja ne pomaže epidemiološki. Kao što ni ti nemaš dokaz da policijski vikend pomaže.

Ono što možemo da prebrojimo malo naginje na moju stranu, ali  nedovoljno da tvrdim da je argument. 
Ono gde sam siguran, to ti tvrdim bez sumnje:
društvene posledice će sigurno biti teže od sumnjive koristi.
 

Mere daju rezultat jer nije gore, a nije gore jer ipak imaš deo populacije koja se i dalje plaši pa ga ne krši, a mnogi ga krše pa se već zarazavaju. Zamisli da puste prvi maj da svako radi u skladu sa svojom savešću. Deo mene bi i voleo da se to desi, čisto da i oni koji i dalje sumnjaju vide kolika smo stoka.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Prilično sam siguran da Đoko više neće pisnuti na tu temu posle reakcije koju je dobio. S druge strane prilično sam siguran da će Mitrović nastaviti gde je stao sa bar još 2-3 "izuma" do kraja ove pandemije. Tako da Novakov uticaj na ljude nije ni blizu kao čoveka koji truje sa najgledanije TV u zemlji.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Mere daju rezultat jer nije gore, a nije gore jer ipak imaš deo populacije koja se i dalje plaši pa ga ne krši, a mnogi ga krše pa se već zarazavaju. Zamisli da puste prvi maj da svako radi u skladu sa svojom savešću. Deo mene bi i voleo da se to desi, čisto da i oni koji i dalje sumnjaju vide kolika smo stoka.

i ja bih baš to voleo, da razrešimo ovu malu nedoumicu. Oko pitanja kolika smo stoka tu nema nedoumica.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, NMX said:

what a time to be alive

 

image

 

:79:

 

Nije smešno, realno. A opet je jako smešno. 

 

Ovo spada u ono sto smo slusali u osnovnoj skoli: 'a da ti Laza kaze da skocis u bunar, jel bi skocio?'

S vedrije strane, prosecan IQ u NY je definitivno skocio posle ovoga.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Laki21 said:

 

:default_coffee:

 

 

Trenutna podrška 43% glasačkog tela.

 

Podseća na nekog?

Opozicija Hillary Clinton i sad Joe Biden...glasao bih za njega da ne trepnem...imaju li te demokrate nekog mladjeg i manje kompromitovanog...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Kao prvo, problem je što se NĐ petlja tamo gde mu nije mesto, tj. daje mišljenja o nečemu o čemu ima pojma koliko i antivax Karen, očigledno nesvestan uticaja koji njegova reč ima među narodom, a on je toliki da će veći broj da se složi sa njim, nego sa prvim epidemiologom Srbije, što je apsurd. 

 

Ima tu malo jedan malo veći problem, a ne bi se rešio ni da se NĐ sutra pojavi na TV i da primi pet vakcina odjednom. Mislim da nije u pitanju banalizovana priča koja se svodi na to da će Bil Gejts da kroz vakcine čipuje celu zemaljsku kuglu, da vakcine izazivaju kugu, šugu i koleru u paketu, da je Milojka čula od komšinicine svastike, čija kuma ima rođaku koja je čula od zaovine komšinice da je mali od kuma njene šurnjaje dobio autizam posle vakcine i tako to, već da je stvar mnogo komplikovanija.

 

Pletilja i Vanjabarsa su već navele svoja iskustva, a čemu se može dodati poslovična briga vlasti za stanovništvo, skandali oko nabavke svega i svačega (može se dodati i dr ppuk, šifra Tamiflu), priča sa aflatoksinom u mleku, muljanja oko zagađenja i slično. Ako još ta vakcina bude i kineska, poslovični „kvalitet” njihovih proizvoda će biti samo još šlag na torti. Nije ni čudo što će veliki broj stanovništva pomisliti da država koja ne može da reguliše uvoz ni obične čokolade, patika ili majica može da uveze nešto ozbiljnije, tj. vakcinu.

 

Kao što rekoh, NĐ može čak i javno da se bode vakcinom sve u šesnaest, ostale faktore koji se svode na nepoverenje u državu nemoguće je zanemariti. A ne može se reći da se država nešto istakla u popravljanju svog imidža.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...