Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

Broj ateista se duplirao, znaci napredujemo kao drustvo :) a vrlo je interesantan i bum kod istocnjackih religija. Ili su to kinezi krenuli da uzimaju drzavljanstvo ili su neki pod uticajem ovih indijskih serija masovno presli na hinduizam.

😀

Link to comment
Share on other sites

Kapiram da je ovaj broj ateista u odnosu na ostale nereligiozne pozicije posledica same popularnosti ateizma, izgleda da je zanimljivo drkati se sa vernicima i pokazivati neku kvazi intelektualnu superiornost. 

 

Daleko od toga da svi ateisti rade to, mnogi jednostavno nisu dublje ulazili u tu pricu, ali mi se cini da postoji gomila pozicija sa nereligiozne strane koje su verovatno i intuitivnije, jer je cinjenica da mi ljudi jednostavno nemamo pojma o cemu se tu radi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Angelia said:

Mozda i jeste - iako ja ne kontam kako sam agresivna sto hocu da religija bude odvojena od drzave, i da nema uticaj na moj zivot.

Nisam propagirala paljenje crkve for God sake (pun intended) :classic_smile: niti zabranjivanje

 

Daj bre Bane stani. nikakve veze nemaju Halloween koji je vise zabava za decu, i jedenje na grobljima "za dusu". Niko ne veruje nista oko Halloween, barem vecina. Mislim kakve veze ima crkva i dete u Spiderman kostimu?

To ti nekad u SR bila Bela nedelja, pa su to post-nacionalisticki proglasili valjda ako se secam tacno, a mozda gresim, Vrbicom, i crkvenim praznikom. A ustvari je cisto paganski obicaj.

 

Gde nije da apriori osudjujem paganske obicaje, kad su zabave radi a ne religije.

 

Ali jedenje na groblju je brrrr 

 

Bela nedelja I Vrbica nemaju veze jedno sa drugim. Bela nedelja je poslednja nedelja pred pocetak uskrsnjeg posta, a Vrbica ili Lazareva subota, osam dana pre uskrsa. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Kapiram da je ovaj broj ateista u odnosu na ostale nereligiozne pozicije posledica same popularnosti ateizma, izgleda da je zanimljivo drkati se sa vernicima i pokazivati neku kvazi intelektualnu superiornost. 

 

 

:classic_blink:

15 hours ago, A sad said:

 

Bela nedelja I Vrbica nemaju veze jedno sa drugim. Bela nedelja je poslednja nedelja pred pocetak uskrsnjeg posta, a Vrbica ili Lazareva subota, osam dana pre uskrsa. 

Rekoh ja da sam mozda pobrkala. 

Link to comment
Share on other sites

Evo citam ovde i sve se krstim :krstipd4: da se na sahrani na groblje donosi hrana i tu jede.

Ja to nikada u zivotu nisam vidio. Cak ni da se pije alkohol. To se u mom kraju nije radilo, ali dobro ja nisam iz Srbije.

Poslije sahrane se obicno ide negdje na rucak i ja to vidim kao simbol da show must go on, neko je otisao, ali neki su ostali da cekaju svoj red i da nastava svoj zivot normalno do tada.

E sad ono naricanje, a pogotovu naruceno, je dosta traumaticno slusati i gledati, a pogotovu za djecu, Cak i komunisticke sahrane, sa piramidom, umjesto krsta, muzika itd nisu bile imune na kuknjavu.

Za razliku od toga na muslimanskim sahranama nema zena, sve je dosta tise i mirnije.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Amigo said:

Evo citam ovde i sve se krstim :krstipd4: da se na sahrani na groblje donosi hrana i tu jede.

Ja to nikada u zivotu nisam vidio. Cak ni da se pije alkohol. To se u mom kraju nije radilo, ali dobro ja nisam iz Srbije.

 

 

Blago tebi. U centralnoj Srbiji ti na jednu "normalnu" sahranu dolazi bar 5 ovih drugih. Neverovatno mi je da to nikada nisi video.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Amigo said:

Evo citam ovde i sve se krstim :krstipd4: da se na sahrani na groblje donosi hrana i tu jede.

Ja to nikada u zivotu nisam vidio. Cak ni da se pije alkohol. To se u mom kraju nije radilo, ali dobro ja nisam iz Srbije.

Poslije sahrane se obicno ide negdje na rucak i ja to vidim kao simbol da show must go on, neko je otisao, ali neki su ostali da cekaju svoj red i da nastava svoj zivot normalno do tada.

E sad ono naricanje, a pogotovu naruceno, je dosta traumaticno slusati i gledati, a pogotovu za djecu, Cak i komunisticke sahrane, sa piramidom, umjesto krsta, muzika itd nisu bile imune na kuknjavu.

Za razliku od toga na muslimanskim sahranama nema zena, sve je dosta tise i mirnije.

 

juce sam procitala jedan post na temi o hrvatskoj, da li je seksizam nazivati kolindu imenom a milanovica prezimenom....

i sada se pitam da li je seksizam konstatacija da je na sahranama gde nema zene sve `dosta tise i mirnije` :lol_2:

 

 

ps. ukoliko se ljudi koji ne znaju pitaju zasto na pomenutim sahranama nema zena (zaista se ne odnosi na sve muslimanske sahrane jer negde zene kao gradjanke treceg reda imaju pravo da stoje u trecem redu na sahrani, dok su u prvom redu muskarci, pa deca)

znaci ako se neko pita zasto - to je zbog svojevrsnog pojma `fitnah`, sto bi otprilike znacilo `iskusenje`

 

ali da ne nagadjam dalje u kakvo iskusenje bi mogli da padnu ozalosceni muskarci na sahrani ako bi se pojavile zene ...

 

 

u svakom slucaju vidimo razne obicaje, istina je da su smesno-tuzni i oni koji jedu i piju i oni koji bi pali u iskusenje na pojavu zene na sahrani...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Mama_mia said:

juce sam procitala jedan post na temi o hrvatskoj, da li je seksizam nazivati kolindu imenom a milanovica prezimenom....

i sada se pitam da li je seksizam konstatacija da je na sahranama gde nema zene sve `dosta tise i mirnije` :lol_2:

 

Ne vidim sta je tu smijesno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

:classic_blink: 

Ok, jesam nastupio previse agresivno pa dugujem objasnjenje.

 

Ako ateizam u uzem smislu definisemo kao poziciju da ne postoji nikakvo supernatural bice koje nas gleda ili nam upravlja zivotima, to mi deluje kao prilicno smeo zakljucak s obzirom na to sa koliko informacija zapravo raspolazemo. Na spektrumu se nalazi skroz suprotno od bilo kakve religije, a ja ipak mislim da je intuitivnije da prihvatimo nesto izmedju.

 

Ljudska rasa jednostavno nema na osnovu cega da donese zakljucak da li neki takav entitet postoji ili ne, zato mislim da su nam racionalno blize neke druge nereligiozne pozicije, poput agnosticizma ili apateizma.

 

Ja na ateizam vise gledam kao na uvod u nereligioznost, vecina ljudi zna za tu poziciju, dok nije upucena u ostale nereligiozne opcije, zato je i bira kao nereligioznu opciju. Dosta ljudi jednostavno ne ulazi previse duboko u to da bi se diskutovalo o pozicijama na toj strani, vec su ok sa tim da samo nisu religiozni.

 

Takodje, smatram da dosta ateista zapravo i nisu ateisti u uzem smislu, vec da im je verovanje blize nekoj drugoj poziciji, s tim sto za istu nisu culi. 

 

Sto se tice ovog prvog dela sa vernicima, ateizam je prilicno "popularan u svojoj nepopularnosti", ako mogu da se izrazim tako. Puno ljudi preachuje ateizam na sve strane kako bi se osetili intelektualno superiornim u odnosu na religiozne, kao neka vrsta elitizma. 

 

S druge strane, religiozni preachuju religiju kako bi se osetili moralno superiornim, tako da se te dve strane cesto kolju medjusobno, iako je imo najrealnije zauzeti neku trecu poziciju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Ne vidim sta je tu smijesno.

 

ni ja ne vidim zasto je tesko uociti totalnu glupost i smejati joj se?

 

jos ce ispasti da zene prave buku po sahranama pa su zato izuzete...a zapravo je u pitanju vec recena `fitna`

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Sto se tice ovog prvog dela sa vernicima, ateizam je prilicno "popularan u svojoj nepopularnosti", ako mogu da se izrazim tako.

 

 

nemoj da se izrazis tako, iako zvuci kao zanimljiva figura, komplikovano je to pod navodnicima

 

 popularan u svojoj nepopularnosti.... kome popularan? kome i gde nepopularan?

neko nece da veruje ne zbog popularnosti termina vec zato sto prirodno ne veruje... ne vidim sta je tu popularno/nepopularno in/out

 

i ako se neki ateisti osecaju superiorno sto su takvi, to je samo zato sto smatraju da su se izdigli iz sujeverja i zatucanosti, ali fini ljudi ne bi trebalo da isticu niti da su vernici, posebno ne veroispovest,  niti da nisu...to je intima i prazna prica za zaglupljivanje i eventualno stvaranje tenzija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mama_mia said:

 

nemoj da se izrazis tako, iako zvuci kao zanimljiva figura, komplikovano je to pod navodnicima

 

 popularan u svojoj nepopularnosti.... kome popularan? kome i gde nepopularan?

neko nece da veruje ne zbog popularnosti termina vec zato sto prirodno ne veruje... ne vidim sta je tu popularno/nepopularno in/out

 

i ako se neki ateisti osecaju superiorno sto su takvi, to je samo zato sto smatraju da su se izdigli iz sujeverja i zatucanosti, ali fini ljudi ne bi trebalo da isticu niti da su vernici, posebno ne veroispovest,  niti da nisu...to je intima i prazna prica za zaglupljivanje i eventualno stvaranje tenzija.

Popularan ljudima koji zele da se osete posebno tako sto ce da idu u suprotnu stranu od onog sto je zapravo popularno. Ljudima koji gledaju opskurne filmove i slusaju opskurnu muziku i zbog toga se osecaju superiorno u odnosu na ljude koji slusaju radio i gledaju Die Hard na bozic po 50. put.

 

I kako to moze prirodno da se ne veruje? Valjda je to pozicija do koje dodjes racionalno, uz gomilu razmisljanja o tome.

 

Potpuno se slazem sa boldovanim, s tim sto to u praksi nije tako, ni sa jedne ni sa druge strane.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Ok, jesam nastupio previse agresivno pa dugujem objasnjenje.

 

 

Iskreno receno, ne bih rekla da si shvatio sta je problem sa onim sto si napisao.

21 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

I kako to moze prirodno da se ne veruje? Valjda je to pozicija do koje dodjes racionalno, uz gomilu razmisljanja o tome.

 

Ne vidim raslog zasto bi religija zahtevala gomilu mog razmisljanja. Jesi ti proveo mnogo vremena analizirajuci da li verujes u Snezanu i sedam patuljaka?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Iskreno receno, ne bih rekla da si shvatio sta je problem sa onim sto si napisao.

 

Ne vidim raslog zasto bi religija zahtevala gomilu mog razmisljanja. Jesi ti proveo mnogo vremena analizirajuci da li verujes u Snezanu i sedam patuljaka?

Ja sam daleko od bilo kakve religije, nemojte uopste iz tog ugla da gledate na moj nastup.

 

Kao sto sam rekao na pocetku, samo mislim da sa nereligiozne strane ima intuitivnijih izbora od ateizma.

 

Naravno da sam proveo gomilu vremena analizirajuci u sta verujem a u sta ne.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Malkolm Brogdon said:

izgleda da je zanimljivo drkati se sa vernicima i pokazivati neku kvazi intelektualnu superiornost. 

 

Ovo ne pise neko ko uopste razume pozicije vecinih ateista, a to je ostavite me na miru i ja vam necu objasnjavati kako nemate zamisljenog prijatelja.

3 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Ja sam daleko od bilo kakve religije, nemojte uopste iz tog ugla da gledate na moj nastup.

 

Kao sto sam rekao na pocetku, samo mislim da sa nereligiozne strane ima intuitivnijih izbora od ateizma.

 

Naravno da sam proveo gomilu vremena analizirajuci u sta verujem a u sta ne.

Sorry ali ne, nema tu nista intiutivnije. Razlika je samo sto ti za Snezanu unapred kazu da je bajka, a za religiju te ubedjuju da treba da verujes u to.

Inace meni uvek bila interesatnija grcka mitologija, a zamisli nije mi palo na pamet da razmisljam da li u to verujem ili ne.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

1)Ovo ne pise neko ko uopste razume pozicije vecinih ateista, a to je ostavite me na miru i ja vam necu objasnjavati kako nemate zamisljenog prijatelja.

 

2)Sorry ali ne, nema tu nista intiutivnije. Razlika je samo sto ti za Snezanu unapred kazu da je bajka, a za religiju te ubedjuju da treba da verujes u to.

Inace meni uvek bila interesatnija grcka mitologija, a zamisli nije mi palo na pamet da razmisljam da li u to verujem ili ne.

1) Slazem se da ima dosta takvih ateista, ali sa druge strane postoji gomila koja zeli da pokaze svoju intelektualnu superiornost kroz ateizam, nista ne generalizujem ovde.

 

2) Na koji nacin je ateizam intuitivniji od agnosticizma? Posto ljudi nemaju ni priblizno dovoljno informacija da zakljuce sta postoji a sta ne, i zasto se uopste nalazimo u ovom zivotu na ovoj planeti.

Link to comment
Share on other sites



Posto ljudi nemaju ni priblizno dovoljno informacija da zakljuce sta postoji a sta ne


To možemo da kažemo za svako izmišljeno biće. Ajd pruži mi informacije da postoji ili ne postoji deda mraz. Isti đavo, drugo pakovanje.

Ako ja nemam ni približno dovoljno informacija da bog postoji, zašto bih uopšte počinjao da se bavim tom temom?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

2) Na koji nacin je ateizam intuitivniji od agnosticizma? Posto ljudi nemaju ni priblizno dovoljno informacija da zakljuce sta postoji a sta ne, i zasto se uopste nalazimo u ovom zivotu na ovoj planeti.

Eddard me pretekao :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

To možemo da kažemo za svako izmišljeno biće. Ajd pruži mi informacije da postoji ili ne postoji deda mraz. Isti đavo, drugo pakovanje.

Ako ja nemam ni približno dovoljno informacija da bog postoji, zašto bih uopšte počinjao da se bavim tom temom?

 

Potpuno se slazem sa ovim.

 

Ergo, neki agnosticizam koji kaze da nemamo pojma, ili apateizam, koji kaze da nije ni bitno sta postoji a sta ne jer nam ionako ne menja nista. Meni, iz ovog ugla, to deluje mnogo intuitivnije od samog ateizma u uzem smislu.

Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam baš. Meni taj agnosticizam nekako deluje mistično - kao eto neko je odvalio da nešto, u ovom slučaju bog, postoji, a ja s obzirom da ne mogu da dokažem da ne postoji, što je logički skoro neizvodljivo, treba da se složim sa stanjem - pa dobro ne znam. 

 

Ne, meni je mnogo prirodnije i intuitivnije, kad neko odvali neku glupost, da kažem, teraj se u onu stvar, pričaš gluposti. Ne moram logičko-filozofski da dokazujem nepostojanje nečega da bih mogao da ti kažem - mani me, to su gluposti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Potpuno se slazem sa ovim.

 

Ergo, neki agnosticizam koji kaze da nemamo pojma, ili apateizam, koji kaze da nije ni bitno sta postoji a sta ne jer nam ionako ne menja nista. Meni, iz ovog ugla, to deluje mnogo intuitivnije od samog ateizma u uzem smislu.

 

Vidiš, za mene, bog baš ne postoji, znači ne radi se o tome da ne znam, nisam siguran, možda ili nešto slično, nego baš ne postoji. A, zašto? Jer je nepotreban, suvišan. A, u prirodi sve ima svoju svrhu, ništa nije tek tako. Još nešto. Znam da bo?g, vera, religija i crkva ne idu nužno jedno sa drugim, ipak, ako je postojanje boga tako intiutivno, neupitno, čemu služi crkva, zašto hiljadama godina postoji institucija koja primenjuje najrazličitije metode da me ubedi u nešto što je tako lako doznati. Ili, ipak nije tako lako?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...