Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

65 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      15
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

7 minutes ago, Smrtokapa said:

Mislim da ovo malo maši poentu naše priče.

 

Recimo da neko napiše sledeću rečenicu:

Sveti Sava je na svom prvom hodočašću u Jerusalim svratio u Ikonijum u posetu svom ortaku sultanu Kejkubadu kako bi zajedno šmrkali koks.

 

Bilo ko ko pročita ovu rečenicu znaće da je ona apsolutna nebuloza. Niko normalan neće pomisliti da je istinita. Kada to pročitaju vernici tradicionalisti, koji poštuju Sv. Savu, većina će odmahnuti rukom, reći za autora "svašta, kakav kreten" i nastaviti dalje. Međutim, jedan broj će se uvrediti, ne zbog toga što ima ili nema istine, već zbog jedne druge "slabosti" - zato što će osetiti nepoštovanje i podsmeh.

 

Ove priče "ne može mene niko da uvredi" obesite mačku o rep. Ako je neko konstantno nipodaštavan i stalno mu se gađa jedna tačka, postaće osetljiv. A ima dosta vernika koji (s pravom ili ne) osećaju da ih ateisti gledaju sa visine i da ih smatraju intelektualno inferiornijim (vidi pod poređenje religiozne osobe sa ravnozemljašem). Pa će ga pogoditi i ismevanje na temu od neke rendom osobe, jer gađa tu slabu tačku.

 

Prvi bold. Nisam ni pisao isključivo za ovu situaciju već šta generalno nauka kaže o vređanju i trigerovanju. Važi za sve sfere života. Ako si siguran u sebe neće te neki lik na netu trigerovati. Ako sumnjaš u svoj stav onda hoće.

 

Drugi bold. Taj treba da odraste mentalno. Ako tražiš poštovanje od svih najverovatnije ćeš ili biti depresivan ili završiti u ludnici/zatvoru. Poštovanje nećeš imati nikad od svih, jer tako im se može, ali opet važi pravilo zašto bi uopšte i očekivao neko default poštovanje za svoje životne vrednosti? Šta će ti ta validacija? Jel si nesiguran pa ti treba potvrda?

 

Treći bold. To te trigeruje samo ako u podsvesti sam sebe smatraš inferiornim.

 

Ponoviću, čovek kome su životna uverenja jasna, koji neživi po nametnutim već svojim životnim stavovima, neće se trigerovati na nečije uvrede. Ignorisaće ih.

 

Ono što ću se složiti i zbog čega mislim da je ban bio zaslužen, je da je apsolutno nedopustivo DISKRIMINISATI bilo koga na osnovu njegovih uverenja. To je problem. Ne sprdnja na račun religije, već lične uvrede na račun nekog JER je religiozan.

7 minutes ago, DameTime said:

Isto tako se verovatno niko od verujućih nije smrtno uvredio kad je video tange sa onim simbolima, ali taj forumašev post jeste uvredljiv. 

 

Same te tange su uvredljive i to baš religioznim ljudima jer se motivi njihove vere banalizuju na nivo gaća. Tako da je pre postojanje takvih tangi uvreda nego li što se neko sprda s time.

Edited by John Terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DameTime said:

Prvenstveno se maši poenta sa izjednačavanjem pojma uvrediti se i uvredljivog. Ja mogu ovde da napišem svi ste debili i sigurno niko neće da se uvredi, ali moja rečenica jeste uvredljiva.

Tu je negde ključ ovog problema, namera osobe koja je pisala post.

 

Edard je pisao "ne može se ne smeti (tj. zabraniti) vređanje religije" i ja sam se recimo složio sa njim. Ne zato što sam za to da se psujemo i pljujemo, već zato što ne možete znati koja će sve glupost da uvredi neku budalu.

 

(Zamisli da kažemo da se nikako ne smeju uvrediti navijači Zvezde. I onda dođe grupa debila i kaže, mi smo navijači Zvezde i nas vređa dovođenje ovog igrača (zvaćemo ga Alen Omić) to se ne slaže sa našim dubokim navijačkim uverenjima. Hoćemo li reći, okej, nema vređanja, Omiću napolje?)

 

Međutim, ako neko ima nameru da provocira i vređa, taj zaslužuje sankciju na forumu, bez obzira na to da li je uspeo u svojoj nameri.

 

5 minutes ago, John Terry said:

 

Drugi bold. Taj treba da odraste mentalno. Ako tražiš poštovanje od svih najverovatnije ćeš ili biti depresivan ili završiti u ludnici/zatvoru. Poštovanje nećeš imati nikad od svih, jer tako im se može, ali opet važi pravilo zašto bi uopšte i očekivao neko default poštovanje za svoje životne vrednosti? Šta će ti ta validacija? Jel si nesiguran pa ti treba potvrda?

 

Treći bold. To te trigeruje samo ako u podsvesti sam sebe smatraš inferiornim.

 

Ponoviću, čovek kome su životna uverenja jasna, koji neživi po nametnutim već svojim životnim stavovima, neće se trigerovati na nečije uvrede. Ignorisaće ih.

"Mentalno odrastanje" nije nekakav prekidač, pa da imaš 0 i 1, jednog dana ga samo stisneš i imaš toplu vodu otporan si na uvrede. Nula - tražiš poštovanje od svih sledi ti ludnica, jedan - mentalna gromada mišljenje drugih te ič ne tangira mož da priča ko šta hoće.

 

Dakle, u tvojoj opservaciji ima istine, ali bih rekao da je za ovaj naš slučaj beskorisna. Ima nas na forumu i manje i veše zrelih, odraslih i osetljivih. Zato neke granice moraju da postoje, a ne da samo kažemo ko je čovek neće biti uvređen.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fancy said:

 

I tako, na kraju dana, ultimativni odgovor na sve diskusije o kritici vere uvek bude klasični whataboutizam.

 

Kao nekad, 90ih kad je krajnji argumenata lokalnih (Srb) apologeta rata uvek bio "idi pričaj o miru ustašama i balijama..."

Normalno da si dao primer gde su iskljucivo Srbi negativci u bilo kojoj prici, navika sa politike sa kojom mozes da me zaobidjes ovde.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam ko je osmislio postulat ali je jedna od najvećih budalaština ikada sročenih. 

 

Osoba X mrzi grupaciju Y jer je i sam Y ili nije dovoljno siguran u sebe da je X.

Još se to podvodi pod nauku, nešto dokazano, lako proverljivo. 

Nebuloza par ekselans. 

 

Jedan primer od milion. 

 

Stanovnici (Maha)Janapada (urbanih centara u indiji polovinom 2. i u 1.. milenijumu pne (Arje kako su sebe nazivali) mrzeli su Dase koji su živeli u šumama.

To je zato jer su i sami bili šumske Dase ili poticali od istih? Ili pak nisu bili sigurni u sebe da su Arje? Kako da ne.

 

Prvo, niti su govorili istim jezikom, niti su živeli istim načinom života, različita moda, odevanje, običaji. 

Arje su ih prezirali do te mere da "Dasa može biti porobljen, ubijen, uklonjen po volji Arje".

Dase su bili domicilno stanovništvo Indije dok su Arje došli sa one strane Hindukuša, Kajbera i Bolana. 

 

Mrzeli su ih iz razloga što pod 

 

1. Nisu posedovali "sofisticiranu kulturu" već su bili na socio-političkom nivou plemenskih zajednica (kulturološki parametar)

 

2. Smatrali su ih spiritualno prljavima (religijsko-ideološki parametar)

 

3. Bili su stanovnici šuma koje su Arje krčili radi obradivog zemljišta, kvalitetnog drveta i poludragog kamena (ekonomski parametar)

 

 

 

 

Edited by Holivud
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Smrtokapa said:

Dakle, u tvojoj opservaciji ima istine, ali bih rekao da je za ovaj naš slučaj beskorisna. Ima nas na forumu i manje i veše zrelih, odraslih i osetljivih. Zato neke granice moraju da postoje, a ne da samo kažemo ko je čovek neće biti uvređen.

 

Zato i kažem da je kazna dobra, jer je uvredila osobu zbog njegovih uverenja, a nije "samo" sprdnja sa religijom, što bi bila samo možda neslana šala. Granice svakako postoje i dobro je što postoje. Ali ne treba zaboraviti da mi ipak ovde gradimo tolerantno okruženje spremno da "proguta" i popularna i nepopularna mišljenja. Jer ako ćemo da skačemo na svaki stav koji ne odgovara većini (pardon, prvo sam napisao manjini), nismo ništa bolji od uobičajnog terora većine.

Edited by John Terry
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Normalno da si dao primer gde su iskljucivo Srbi negativci u bilo kojoj prici, navika sa politike sa kojom mozes da me zaobidjes ovde.

Ne da neću da te zaobiđem...

Dakle vidim šta te štreca, proradio zov 90ih, samo podestiću te da su isti odgovor imali ljudi i u Hrvatskoj i u Bosni za vreme rata - Idi širi mir kod četnika i (protiv kog drugog god da su bili trenutno).

Dužnost svakog časnog čoveka je da pre svega počisti svoje dvorište.
Nije da me mnogo zanima šta ima kod sus(j)eda, ali je moja moralna odgovornost da čistim đubre i borim se protiv ratom opijene bagre kod svoje kuće.
Ne protiv ljudi druge vere, ne protiv ljudi druge nacije nego prosto protiv loših ljudi.

Sent from my phone using their app

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Holivud said:

Ne znam ko je osmislio postulat ali je jedna od najvećih budalaština ikada sročenih. 

 

Osoba X mrzi grupaciju Y jer je i sam Y ili nije dovoljno siguran u sebe da je X.

Još se to podvodi pod nauku, nešto dokazano, lako proverljivo. 

Nebuloza par ekselans. 

 

Jedan primer od milion. 

 

Stanovnici (Maha)Janapada (urbanih centara u indiji polovinom 2. i u 1.. milenijumu pne (Arje kako su sebe nazivali) mrzeli su Dase koji su živeli u šumama.

To je zato jer su i sami bili šumske Dase ili poticali od istih? Ili pak nisu bili sigurni u sebe da su Arje? Kako da ne.

 

Prvo, niti su govorili istim jezikom, niti su živeli istim načinom života, različita moda, odevanje, običaji. 

Arje su ih prezirali do te mere da "Dasa može biti porobljen, ubijen, uklonjen po volji Arje".

Dase su bili domicilno stanovništvo Indije dok su Arje došli sa one strane Hindukuša, Kajbera i Bolana. 

 

Mrzeli su ih iz razloga što pod 

 

1. Nisu posedovali "sofisticiranu kulturu" već su bili na socio-političkom nivou plemenskih zajednica (kulturološki parametar)

 

2. Smatrali su ih spiritualno prljavima (religijsko-ideološki parametar)

 

3. Bili su stanovnici šuma koje su Arje krčili radi obradivog zemljišta, kvalitetnog drveta i poludragog kamena (ekonomski parametar)

 

 

 

 

 

To sto si ti napisao je klasicna ksenofobija, koja takodje ima razna objasnjenja i uporiste u psihologiji, i nema ama bas nikakve veze sa onim sto je John Terry napisao.

 

Apsolutno babe i zabe, nijednu vezu te dve pojave nemaju, izuzev u tome da su oni koji su na bilo koji nacin zatucani (ne moraju biti vernici) cesto i ksenofobi i pate i od mnogih drugih pratecih izama.

Link to comment
Share on other sites

Štaviše, ako pratimo taj postulat on vredi i vice versa. 

 

Mogu stvari da se postave i na način da ateista ima potrebu da ubeđuje/vređa/nipodištava religioznog čoveka jer ni sam nije siguran u sebe, naučne svetonazore ili da pak prepoznaje kod sebe da je religiozan ali se mržnjom bori protiv toga.

Latentni vernik bi bila definicija, ne?

4 minutes ago, McLeod said:

 

To sto si ti napisao je klasicna ksenofobija, koja takodje ima razna objasnjenja i uporiste u psihologiji, i nema ama bas nikakve veze sa onim sto je John Terry napisao.

 

Apsolutno babe i zabe, nijednu vezu te dve pojave nemaju, izuzev u tome da su oni koji su na bilo koji nacin zatucani (ne moraju biti vernici) cesto i ksenofobi i pate i od mnogih drugih pratecih izama.

 

Nije ksenofobija, ksenofobija je strah od nepoznatog u ovom slučaju stranaca. Dase su im bile poznate još od 3. milenijuma najmanje jer je trgovina bila vrlo živa i frekventna. Arje su znali gde dolaze kad su prešli planinske vence. 

Dase koje su živele u dolinama Saptasindha (rečnih dolina) su prihvaćene u svet Arji i dobijali su stratus ekvivalentan statusu koji su imali pre njihovog dolaska. 

 

Šamani su postali Brahmini (sveštenici).

Plemenske poglavice su postale Kšatrije (Aristokrate).

Trgovci, sposobni lovci su postali Vaišje (hajmo reći srednji stalež)

Ostali su postali Šudre (radnici). 

 

Veze nema sa ksenofobijom. 

Edited by Holivud
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fancy said:


Ne da neću da te zaobiđem...

Dakle vidim šta te štreca, proradio zov 90ih, samo podestiću te da su isti odgovor imali ljudi i u Hrvatskoj i u Bosni za vreme rata - Idi širi mir kod četnika i (protiv kog drugog god da su bili trenutno).

Dužnost svakog časnog čoveka je da pre svega počisti svoje dvorište.
Nije da me mnogo zanima šta ima kod sus(j)eda, ali je moja moralna odgovornost da čistim đubre i borim se protiv ratom opijene bagre kod svoje kuće.
Ne protiv ljudi druge vere, ne protiv ljudi druge nacije nego prosto protiv loših ljudi.

Sent from my phone using their app
 

Mozda je kod tebe proradio zov devedesetih, za mene ova tematika nema veze sa tim.

Ako ne moze da se pise za Omica ili Nurkica da su verski talibani, sa razlogom, ne moze ni za Mirotica. 

Tvoj problem je ako imas duple standarde.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Holivud said:

Štaviše, ako pratimo taj postulat on vredi i vice versa. 

 

Mogu stvari da se postave i na način da ateista ima potrebu da ubeđuje/vređa/nipodištava religioznog čoveka jer ni sam nije siguran u sebe, naučne svetonazore ili da pak prepoznaje kod sebe da je religiozan ali se mržnjom bori protiv toga.

Latentni vernik bi bila definicija, ne?

 

Moze teoretski, samo sto to ne postoji.

 

Kao sto ne postoji nijedan jedini ateista u istoriji sveta i veka koji je vredjao vernike na bilo koji nacin, sve dok se diskusije, za koje su krivi vernici, nisu razvijale u tom pravcu.

 

Ateiste vernici apsolutno ne zanimaju, vec ih zanima iskljucivo institucija koja se lazno predstavlja kao bozja kuca na zemlji i citava lepeza korupcije i moci, cesto i mafije, koja stoji iza nje.

 

To sto vernici imaju potrebu da brane tako nesto je njihov problem i svojevoljno postaju kolateralna steta.

 

I ovo su, pritom, "militantni" ateisti, kako su ih krstili vernici.

 

95% ateista je potpuno pasivno i ne upustaju se u takve stvari, cak se i ne deklarise tako. Ogroman broj ateista ce ispostovati vernike po slavama, krstenjima i vencanjima i mnogi od velikih vernika ce i umreti u neznanju da je ogroman broj osoba oko njih "neverno".

Edited by McLeod
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Holivud said:

Štaviše, ako pratimo taj postulat on vredi i vice versa. 

 

Mogu stvari da se postave i na način da ateista ima potrebu da ubeđuje/vređa/nipodištava religioznog čoveka jer ni sam nije siguran u sebe, naučne svetonazore ili da pak prepoznaje kod sebe da je religiozan ali se mržnjom bori protiv toga.

Latentni vernik bi bila definicija, ne?

 

Da, pod uslovom da te neko nazove budalom jer si ateista, a ti na to reaguješ burno ili imaš potrebu da dokazuješ svoje stavove po svaku cenu, onda da, verovatno sam nisi siguran u svoja uverenja i treba ti ekstrena validacija za ista.

 

Čovek ima određene osobine, preferencije, stavove koji su urođeni njemu i koji su deo njega. Ukoliko društvo i okolina te stavove smatraju za loše ili moralno nepodobne, on će od malena biti učen da iste potiskuje, da odbacuje od sebe. Ali te osobine i ubeđenja su deo njega. I onda se desi, ukoliko se to previše potiskuje, da to eksplodira iz čoveka. Zato imaš nasilnike koji bi ti rekli da nikada ne bi bili u stanju da ubiju, a onda upravo to i počine. Jer se previše brane od osobina kojih je svestan ali koje ne sme da iskaže.

 

Ja čak i ateiste koji previše potenciraju sebe kao mnogo pametne jer su ateisti smatram budalama. Nema nikakvog razloga nametati svoj stav ako neko već neće da ga prihvati. Svako u nekom delu svog života ima dovoljno svesti da neke stvari prihvati.

 

EDIT: Ima jedna grupa na fejsu Ateisti Srbije, čiji sam ja bio član upravo do momenta kada nisu počeli da fanatično izbacuju slike svojih ateističkih tetovaža, neka stavila preko leđa RAZUM, pa tako neke gluposti. Ako neko ima potrebu za takvom validacijom, onda taj sam u to ne veruje. I da, izbacili me iz grupe 🙂 tako da su i to neki fanatici samo u suprotonom smeru.

 

Evo i @McLeod je lepo napisao pre neki dan, ne ovo iznad, da ateista nema potrebu da dokazuje nepostojanje boga, to bi bilo apsurdno. Vernik, ako ima potrebu da svede svoju veru na racionalnu, treba da dokaže postojanje. A retko koji vernik ima tu potrebu tako da je cela priča komična. Vera nije nauk, nije dokazivanje, ona je samo vera. Nekome to treba u životu, meni ne.

Edited by John Terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Holivud said:

Mogu stvari da se postave i na način da ateista ima potrebu da ubeđuje/vređa/nipodištava religioznog čoveka jer ni sam nije siguran u sebe, naučne svetonazore ili da pak prepoznaje kod sebe da je religiozan ali se mržnjom bori protiv toga.

Latentni vernik bi bila definicija, ne?

Ne bih rekao da ima latentnih vernika 😄 ali ima osoba koje su nesigurne u svoje intelektualne kapacitete, pa se trude da ih dokažu po svaku cenu. Neki odaberu ateizam u te svrhe.

 

Bilo je takvih primera dveiljaditih diljem interneta, ljudi koji bi pročitali par pasusa što ih je napisao Sv. Dokins ili pogledali 15 minuta govora Kristofera Hičinsa (bog da mu dušu prosti) pa išli da uteruju racionalnost.

5 minutes ago, McLeod said:

Kao sto ne postoji nijedan jedini ateista u istoriji sveta i veka koji je vredjao vernike na bilo koji nacin, sve dok se diskusije, za koje su krivi vernici, nisu razvijale u tom pravcu.

Opet hiperbolišeš pa razbijaš. 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fancy said:


Ne da neću da te zaobiđem...

Dakle vidim šta te štreca, proradio zov 90ih, samo podestiću te da su isti odgovor imali ljudi i u Hrvatskoj i u Bosni za vreme rata - Idi širi mir kod četnika i (protiv kog drugog god da su bili trenutno).

Dužnost svakog časnog čoveka je da pre svega počisti svoje dvorište.
Nije da me mnogo zanima šta ima kod sus(j)eda, ali je moja moralna odgovornost da čistim đubre i borim se protiv ratom opijene bagre kod svoje kuće.
Ne protiv ljudi druge vere, ne protiv ljudi druge nacije nego prosto protiv loših ljudi.

Sent from my phone using their app
 

Sve ok, narocito da kuca treba da bude cista, ali bold ti se prividja. Ok, desi se i po neka budala, ali diskutanti na poslednjih par strana su vise nego normalni ljudi. Ja zelim da verujem da je ovo mesto tolerancije, racia, visokih moralnih vrednosti, kao i da ima edukativnu svrhu. Ako je tako - onda treba razumeti da deo normalnih ljudi nesto vredja i imati sluha za to... Meni je post od kog je pocela diskusija 'hahaha' varijanta (iako sebe smatram u nekog vernika, ne u crkvu doduse), ali ako nekome koga postujem to smeta, mozda treba i ja da se porazmislim, i bar da budem meksi.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

 

Moze teoretski, samo sto to ne postoji.

 

Kao sto ne postoji nijedan jedini ateista u istoriji sveta i veka koji je vredjao vernike na bilo koji nacin, sve dok se diskusije, za koje su krivi vernici, nisu razvijale u tom pravcu.

 

Ateiste vernici apsolutno ne zanimaju, vec ih zanima iskljucivo institucija koja se lazno predstavlja kao bozja kuca na zemlji i citava lepeza korupcije i moci, cesto i mafije, koja stoji iza nje.

 

To sto vernici imaju potrebu da brane tako nesto je njihov problem i svojevoljno postaju kolateralna steta.

 

U redu ali ni jedan forumaš (na podforumu košarka) nije izaslanik bilo koje crkve. Štaviše niko ovde nije zamerao kritiku religijskih institucija i organizovane religije već nepotrebno umetanje takvih tema u pdf. košarka. Saglasje je da to na ovom mestu ne doprinosi kvalitetu diskusije. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Geronimo said:

ali ako nekome koga postujem to smeta, mozda treba i ja da se porazmislim, i bar da budem meksi.

 

Apsolutno tačno. Svako u svom životu ima ljude koje voli i poštuje a nema iste stavove po svim pitanjima. Stoga kada vidiš da nešto nekome smeta ili ga vređa, sasvim je uljudno da povučeš ručnu. Sadistički je da nastaviš da pritiskaš.

 

Evo lični primer. Moj venčani kum je ljubitelj homeopatije za koju ja samtram da je apsolutna budalaština i da u to veruju samo tupi ljudi. Ali to ne pričam pred njim.

Edited by John Terry
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Holivud said:

 

 

Nije ksenofobija, ksenofobija je strah od nepoznatog u ovom slučaju stranaca. Dase su im bile poznate još od 3. milenijuma najmanje jer je trgovina bila vrlo živa i frekventna. Arje su znali gde dolaze kad su prešli planinske vence. 

Dase koje su živele u dolinama Saptasindha (rečnih dolina) su prihvaćene u svet Arji i dobijali su stratus ekvivalentan statusu koji su imali pre njihovog dolaska. 

 

Šamani su postali Brahmini (sveštenici).

Plemenske poglavice su postale Kšatrije (Aristokrate).

Trgovci, sposobni lovci su postali Vaišje (hajmo reći srednji stalež)

Ostali su postali Šudre (radnici). 

 

Veze nema sa ksenofobijom. 

 

I nama su poznati muslimani jos mnogo duze, pa eto i dalje ima onih koji ce da pricaju da su ove migracije planirane i salju samo snazne muskarce vojno sposobne da islamizuju Evropu.

 

To isto verovatno nije ksenofobija.

7 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Opet hiperbolišeš pa razbijaš. 🙂

 

Pokazi mi jednog. Samo jednog.

 

Pomenu John Terry gore Ateisti Srbije grupu, pa da preduhitrim neki primer. Triger koji neki imaju je povratna sprega, ne inicijalna akcija.

 

A i u tom slucaju ogromna vecina "vidjenih" ljudi tamo su samo nasli pogodnu grupu da budu kul posto u svom okruzenju nisu, klasicna potreba za validacijom.

 

Sa ateizmom nema veze.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Mozda je kod tebe proradio zov devedesetih, za mene ova tematika nema veze sa tim.
Ako ne moze da se pise za Omica ili Nurkica da su verski talibani, sa razlogom, ne moze ni za Mirotica. 
Tvoj problem je ako imas duple standarde.

Hajdemo malo projekcije, nismo dugo [emoji1]

Enivej, ako se ne sećaš, podsetiću te - nisam reč rekao ni o jednom košarkašu, zato ne pravi sebi izlaz kroz šupu...
Samo sam citirao tvoj odgovor o slanju nekoga na muslimanski forum da piše "ua Muhamed", šta već..
...i uporedio ga sa nečim već dobro poznatim [emoji846]

Što se košarke tiče - moj stav je da nije u redu da se BILO KO od košarkaša zove talibanom. Ni Mirotić, ni Nurkić, ni ko beše... Omić. I Deez Nuts je kažnjen sasvim ispravno jer takvom postu nije bilo mesta ovde.

Šta o religiji mislim se u principu zna (ništa dobro), ali deljenje takvih etiketa (pogotovo na sportskom potforumu!) je upravo svojevrsna talibanija i provokacija radi provokacije.


Sent from my phone using their app

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Holivud said:

 

U redu ali ni jedan forumaš (na podforumu košarka) nije izaslanik bilo koje crkve. Štaviše niko ovde nije zamerao kritiku religijskih institucija i organizovane religije već nepotrebno umetanje takvih tema u pdf. košarka. Saglasje je da to na ovom mestu ne doprinosi kvalitetu diskusije. 

 

 

Pa ako je to tacno, zato je jos nejasnije zasto vodimo ovakve diskusije u vezi bana, koji nije ni dobijen zbog toga. A opet su se neki trigerovali, sto stavlja pod sumnju tvoju tvrdnju, ali to nije vazno.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

A i u tom slucaju ogromna vecina "vidjenih" ljudi tamo su samo nasli pogodnu grupu da budu kul posto u svom okruzenju nisu, klasicna potreba za validacijom.

 

Da, klasičan echo chamber. Čim im osporiš high and mighty mišljenje, dobiješ tretman persone non grata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

I nama su poznati muslimani jos mnogo duze, pa eto i dalje ima onih koji ce da pricaju da su ove migracije planirane i salju samo snazne muskarce vojno sposobne da islamizuju Evropu.

 

To isto verovatno nije ksenofobija.

 

Pokazi mi jednog. Samo jednog.

 

To jeste ksenofobija nastala usled istorijsko-kulturnog nasleđa jer je dobar deo Evrope pet vekova ratovao sa muslimanima intenzivno a pojedini delovi Evrope i preko jednog milenijuma. 

 

Takve parametre nije lako izbrisati, naročito jer se nije radilo o periodu 3000-2500 pre nove ere već su ratovi vođeni i u moderno doba. 

 

Pitanja koja imaju genezu u ideološko-religijsko-socijalnim parametrima i čije je trajanje bilo od 500 godina do jednog milenijuma teško da se mogu uglaviti u jednu rečenicu. 

 

Link to comment
Share on other sites



...
bold ti se prividja. Ok, desi se i po neka budala, ali diskutanti na poslednjih par strana su vise nego normalni ljudi..


Ma nisam mislio na forum niti kritikovao forumaše, samo odgovorio čoveku zašto mislim da slati nekoga na drugi forum da piša po muhamedu nije baš prilično... Ukratko, ovde pričamo o "našim" stvarima, šta ima da gledamo u tuđa dvorišta, i šta se tamo može a šta ne.

Sent from my phone using their app

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

Pa ako je to tacno, zato je jos nejasnije zasto vodimo ovakve diskusije u vezi bana, koji nije ni dobijen zbog toga. A opet su se neki trigerovali, sto stavlja pod sumnju tvoju tvrdnju, ali to nije vazno.

 

Polemiše se oko dužine bana koliko sam shvatio. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Smrtokapa said:

Ne bih rekao da ima latentnih vernika 😄 

🙂

Jako se varaš-,početkom devedesetih, okoreli komunisti su laHko potrčali da slave slavu i zovu popa.

To što i danas znaju samo očenaš, a ne znaju šta je stari a šta novi zavet, nije važno, bitno je znati s koje strane pop sedi ...i najveće krstove nose.

(ne znam da pobrišem obe amajlije)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni uopšte ne smeta polemika, jeste offtopic ali može i da se prebaci negde, polemišemo normalno i bez vređanja što je super i šta fali? Pričamo o realnom životnim dilemama, to samo čini forum boljim. Ja volim ovakve diskusije.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...