Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

2 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Niko nije pominjao verovatno nikad, a ne cesto i to 'mi'... i uopste nije cinjenica, oba puta je izgubo popular vote, cak i kada je bio predsednik. To je cinjenica. 

Ali popular vote ne dobija izbore, to je isto kao da odes na sportsko takmicenje i kad te pitaju da li si osvojila medalju, kazes ne ali sam osvojila mis popularnosti. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Ali popular vote ne dobija izbore, to je isto kao da odes na sportsko takmicenje i kad te pitaju da li si osvojila medalju, kazes ne ali sam osvojila mis popularnosti. 

 

Da, ali ne uvlacim pricu u to, nego o performasima i podperformansima u uporedjivanju ankete i glasanja... i onda ceo traktat... Kao, ankete su prvi put omanule 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Da, ali ne uvlacim pricu u to, nego o performasima i podperformansima u uporedjivanju ankete i glasanja... i onda ceo traktat... Kao, ankete su prvi put omanule 

Izborne ankete se prave da se procene rezultati izbora. Ne ko je popularniji. Znaci on je u pravu da su ankete do sada gresile kod Trampa. Zato su sada I menjali modele.

Da li su sad uboli, niko ne zna, dok ne vidimo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Izborne ankete se prave da se procene rezultati izbora. Ne ko je popularniji. Znaci on je u pravu da su ankete do sada gresile kod Trampa. Zato su sada I menjali modele.

Da li su sad uboli, niko ne zna, dok ne vidimo.

 

Zasto ovo objasnjavas, pricam o necem drugom... u upisu ovog sto grmi. Teatralnoscu koja treba da da na znacaju. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Zasto ovo objasnjavas, pricam o necem drugom... u upisu ovog sto grmi. Teatralnoscu koja treba da da na znacaju. 

Ne razumem sta je bilo teatralno, barem ono sto si navela. Cak je rekao ko je to "mi", on I jos neko na koga ne znam ko je mislio. Da ankete u slucaju Trampa nisu bile tacne, tu je u pravu. Sta tu treba da da na znacaju? 

Ankete su uglavnom omasile, sto I sami priznaju.

Ti si u to uvukla popularni glas, koji nema uticaj na rezultat. 

Ne znam za ostatak njegovog posta, nemam vremena da proveravam, ali to sto si citirala je u pravu, osim sto ti je zasmetalo "mi". To je lakonsko koriscenje "mi", mnogo bolje nego "vi".

 

Edit: "mi" smo pricali o tome, ok nije svako ali neki jesu, na to ti ides sa "niko nikad" I "izgubio je popularni glas". Bukvalno nema veze sa time sta je covek napisao, da pollovi daju analize zasto su bili off. Da li je njegov post tacan u analizi ili ne, ili su analiticari u pravu ili ne, ko zna. Nema potrebe ici na njega djonom. 

 

Ja volim da procitam njegove postove, barem argumentuje svoje stavove, bio u pravu ili ne. Ne moram da se slozim sa njim u svemu, da ne cenim trud da napise nesto smisleno. 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

Iskreno receno, volela bih da saslusamo jedni druge, I da probamo da pisemo analize I misljenja, bez toga da donosimo zakljucke gde ko stoji, I na kojoj je strani, samo zato sto nam se ne svidja koga podrzava, ili gde naginje. 

Meni je malo dosadilo biti na ovom topiku bas zbog toga "mi" I "vi". 

Bilo bi lepo da se ne stigmatizuje razlicito misljenje. Imamo (barem za one u US) dva nesavrsena izbora, ostali navijaju sa strane. Imamo dvoje vrata, jedna vrata kazu "sta smo radili 2016-2020" druga "sta smo radili 2021-2024", sitnim slovima ispod pise sta je za svaka vrata pro I con. Svako bira sta mu se u odredjenoj kombinaciji svidja, ili bira da ne bira.

Nazivati grupu koja bira druga vrata kretenima, budalama, marxistima ili nacistima je glupo, prosto kontraproduktivno.

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Još i pre dolaska Netanijahua u Vašington i onih velikih protesta povodom toga, postavljali smo na ovom mestu logično pitanje kako će se muslimanski glasači ponašati tokom izbora i da li će na Kamalu Haris gledati kao na nastavak politike Bajden-Haris administracije, protiv koje su izlazili na ulice.


I kad je Elisa Slotkin, kandidat demokrata u trci za senatora, javno rekla da Kamala tone u Mičigenu, i to na osnovu internih anketa i istraživanja demokrata, to je već bio znak da se tamo nešto ozbiljno kuva.


I danas smo dobili odgovor u vidu saopštenja Saveta za američko-islamske odnose (CAIR), u kome stoji, citiram: Američki muslimanski birači veoma su angažovani na predstojećim predsedničkim izborima, otvoreni za podršku različitim kandidatima i političkim partijama, te duboko nezadovoljni trenutnim stanjem nacije, posebno podrškom SAD ratu u Gazi. 


U saopštenju je prikazano i da 40 odsto muslimanskih glasača u Mičigenu podržava - Džil Stajn, 18 odsto podržava Trampa, a svega 12 odsto podržava Haris, uzevši u obzir samo one koji su rekli da izlaze na glasanje, 


U Mičigenu je 2020. godine bilo 206.050 muslimanskih glasača, prema izveštaju kompanije Emgage iz 2022. godine, koja se bavi učešćem muslimanskih glasača na poslednjim predsedničkim izborima. 


Od tog broja, za Bajdena je glasalo - 70 odsto.


Ako bi se ti brojevi koje je objavio CAIR održali, to bi značilo da je Haris u odnosu na Bajdena izgubila ni manje ni više nego - 58 odsto, kada je reč o poverenju muslimanskih glasača u Mičigenu. 

 

Ali kako kažu oni u telešopu - to nije sve.


Među muslimanskim biračima u Arizoni, Stajn vodi u odnosu na Haris sa 35% prema 29%, a u Viskonsinu vodi sa 44% prema 39%. Sve u svemu, u šest sving država – Arizoni, Džordžiji, Mičigenu, Nevadi, Pensilvaniji i Viskonsinu – Stajn ima ukuprno 30%, a Kamala 28%.


Naravno, svaki glas koji u muslimanskom biračkom telu Džil Stajn preotme od Kamale Haris, u stvari je glas za Trampa. Što će svakako biti najočigleednije u Mičigenu...


Ali i u ostalim sving državama takav scenario je više nego dobrodošao za GOP, i neće da se baci niti će biti nevažan u ovako tesnoj izbornoj utakmici.

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Nek grmi jako said:
  Hide contents

Još i pre dolaska Netanijahua u Vašington i onih velikih protesta povodom toga, postavljali smo na ovom mestu logično pitanje kako će se muslimanski glasači ponašati tokom izbora i da li će na Kamalu Haris gledati kao na nastavak politike Bajden-Haris administracije, protiv koje su izlazili na ulice.


I kad je Elisa Slotkin, kandidat demokrata u trci za senatora, javno rekla da Kamala tone u Mičigenu, i to na osnovu internih anketa i istraživanja demokrata, to je već bio znak da se tamo nešto ozbiljno kuva.


I danas smo dobili odgovor u vidu saopštenja Saveta za američko-islamske odnose (CAIR), u kome stoji, citiram: Američki muslimanski birači veoma su angažovani na predstojećim predsedničkim izborima, otvoreni za podršku različitim kandidatima i političkim partijama, te duboko nezadovoljni trenutnim stanjem nacije, posebno podrškom SAD ratu u Gazi. 


U saopštenju je prikazano i da 40 odsto muslimanskih glasača u Mičigenu podržava - Džil Stajn, 18 odsto podržava Trampa, a svega 12 odsto podržava Haris, uzevši u obzir samo one koji su rekli da izlaze na glasanje, 


U Mičigenu je 2020. godine bilo 206.050 muslimanskih glasača, prema izveštaju kompanije Emgage iz 2022. godine, koja se bavi učešćem muslimanskih glasača na poslednjim predsedničkim izborima. 


Od tog broja, za Bajdena je glasalo - 70 odsto.


Ako bi se ti brojevi koje je objavio CAIR održali, to bi značilo da je Haris u odnosu na Bajdena izgubila ni manje ni više nego - 58 odsto, kada je reč o poverenju muslimanskih glasača u Mičigenu. 

 

Ali kako kažu oni u telešopu - to nije sve.


Među muslimanskim biračima u Arizoni, Stajn vodi u odnosu na Haris sa 35% prema 29%, a u Viskonsinu vodi sa 44% prema 39%. Sve u svemu, u šest sving država – Arizoni, Džordžiji, Mičigenu, Nevadi, Pensilvaniji i Viskonsinu – Stajn ima ukuprno 30%, a Kamala 28%.


Naravno, svaki glas koji u muslimanskom biračkom telu Džil Stajn preotme od Kamale Haris, u stvari je glas za Trampa. Što će svakako biti najočigleednije u Mičigenu...


Ali i u ostalim sving državama takav scenario je više nego dobrodošao za GOP, i neće da se baci niti će biti nevažan u ovako tesnoj izbornoj utakmici.

 

Izgleda da treba da prestanes da koristis "mi smo culi" ili "danas smo dobili odgovor", nekim ljudima smeta da budu u "mi" grupi, I razumem ih, ako se ne slazu s tobom. Znam da nisi mislio da nas sve ukljucis, meni ne smeta, obicno mi smeta "vi", ali da izbegnemo drvljenje o toj temi...dobronamerna kritika

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

@Angelia

 

Ne znam baš gde je greda niti kome bi smetale neke zamenice, ali kad sam napisao da smo dobili odgovor na nešto, reč je o tome da ga nisam jedino ja dobio. 

 

Ljudi su objavili saopštenje koje je dostupno svima, zato i piše - dobili smo odgovor, a ne - dobio sam odgovor. 

 

A i u predmetnom postu je valjda važniji fenomen sa glasačima u Mičigenu od pukih semantičkih preispitivanja... 

 

Vama svakako hvala za dobru nameru, koju inače uvek pokazujete.

 

Nadam se da ste dobro i da vam ni uragan nije mogao ništa. 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ne razumem sta je bilo teatralno, barem ono sto si navela. Cak je rekao ko je to "mi", on I jos neko na koga ne znam ko je mislio. Da ankete u slucaju Trampa nisu bile tacne, tu je u pravu. Sta tu treba da da na znacaju? 

Ankete su uglavnom omasile, sto I sami priznaju.

Ti si u to uvukla popularni glas, koji nema uticaj na rezultat. 

Ne znam za ostatak njegovog posta, nemam vremena da proveravam, ali to sto si citirala je u pravu, osim sto ti je zasmetalo "mi". To je lakonsko koriscenje "mi", mnogo bolje nego "vi".

 

Edit: "mi" smo pricali o tome, ok nije svako ali neki jesu, na to ti ides sa "niko nikad" I "izgubio je popularni glas". Bukvalno nema veze sa time sta je covek napisao, da pollovi daju analize zasto su bili off. Da li je njegov post tacan u analizi ili ne, ili su analiticari u pravu ili ne, ko zna. Nema potrebe ici na njega djonom. 

 

Ja volim da procitam njegove postove, barem argumentuje svoje stavove, bio u pravu ili ne. Ne moram da se slozim sa njim u svemu, da ne cenim trud da napise nesto smisleno. 

 

Teatralan je nacin na koji pise. Uvek krece kao da predaje fiziku u skoli, ucitelj a mi djaci i treba da pratimo na casu. I uvek pravi beskonacne sastave da ne izgledaju kao propaganda, a jesu. I pritom, ustvari ni sa kim nece da razgovara osim sa onim koji mu se ulizuju i sa kim deli misljenje. 

 

I ne moras da mi razlazes jer znam da citam i sta pise i sta ne ali hoce da kaze. Ovo sam ti napisala samo da znas da necu da se uvlacim u novo kolo skretanja sa teme i pricanja o kako se glasa... To smo apsolvirali bar 200 puta u poslednjih 15 godina. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Iskreno receno, volela bih da saslusamo jedni druge, I da probamo da pisemo analize I misljenja, bez toga da donosimo zakljucke gde ko stoji, I na kojoj je strani, samo zato sto nam se ne svidja koga podrzava, ili gde naginje. 

Meni je malo dosadilo biti na ovom topiku bas zbog toga "mi" I "vi". 

Bilo bi lepo da se ne stigmatizuje razlicito misljenje. Imamo (barem za one u US) dva nesavrsena izbora, ostali navijaju sa strane. Imamo dvoje vrata, jedna vrata kazu "sta smo radili 2016-2020" druga "sta smo radili 2021-2024", sitnim slovima ispod pise sta je za svaka vrata pro I con. Svako bira sta mu se u odredjenoj kombinaciji svidja, ili bira da ne bira.

Nazivati grupu koja bira druga vrata kretenima, budalama, marxistima ili nacistima je glupo, prosto kontraproduktivno.

 

Evo ja cu da ti napisem misljenje, apsolutno nemam analizu ove budalastine koja se desva. 

 

Moje misljenje je da ako se Tramp ubrzo ne ukloni sa javne scene ode ova drzava u 3pm (i sire). Gledam ove moje komsije, ljude koje znam i toliko su indokrinirani da je ovo najslobodnija drzava da nemaju pojma koliko su slobode vec nusput izgubili i ustvari da su na pragu da izgube pola onih koje im je preostalo. Mozda neki ne licno onu koja ih se dotice, ali doci ce i on kad tad na red. 

 

Nece biti istorijski gledano ni prava ni poslednja imperija koja ce propasti, ali bar ne mora jel, da bude u nase vreme... Mislim, nastavice da se zivi i gomilu stvari nece primetiti kao ni drugi sto nisu primetili dok nije bilo kasno da zaustave lavinu koja im se srucila na glavu. 

 

Trampovo neznanje i korupcija prevazilazi sve moguce i nemoguce granice. Sud mu je otvorio vrata kroz koja ce on da prodje. Na kraju ce verovatno njega smaknuti kao nekog ko glavinja sam kako mu produva promaja kroz glavu i instalirati neku budalu (verovatno Vance) koji ce dokrajciti preostalo. 

 

Svi oni koji misle da ce biti privilegovani... zaboravite taj scenario, zivite u svetu medju naoruzanim ljudima kojima kada se oduzme sloboda (kojom su tako ponosni) nece sedeti mirno i poslusno. Vec nisu, za vreme virusa su vec zakoracili prvi stepenik. 

 

Ako dodje Kamala, jel, jedini moguci ishod su njih dvoje, nista se nece desiti, kao i do sada, malo napred, malo nazad, kompanije i dalje gomilaju lovu za jedno 4000 narednih zivota njihovih vlasnika... status qou, sto je bolje nego unazad. 

 

U celom svetu je sranje, ne treba na celu Amerike da bude neko ko konstantno doliva ulje na vatru. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Evo ja cu da ti napisem misljenje, apsolutno nemam analizu ove budalastine koja se desva. 

 

Moje misljenje je da ako se Tramp ubrzo ne ukloni sa javne scene ode ova drzava u 3pm (i sire). Gledam ove moje komsije, ljude koje znam i toliko su indokrinirani da je ovo najslobodnija drzava da nemaju pojma koliko su slobode vec nusput izgubili i ustvari da su na pragu da izgube pola onih koje im je preostalo. Mozda neki ne licno onu koja ih se dotice, ali doci ce i on kad tad na red. 

 

Nece biti istorijski gledano ni prava ni poslednja imperija koja ce propasti, ali bar ne mora jel, da bude u nase vreme... Mislim, nastavice da se zivi i gomilu stvari nece primetiti kao ni drugi sto nisu primetili dok nije bilo kasno da zaustave lavinu koja im se srucila na glavu. 

 

Trampovo neznanje i korupcija prevazilazi sve moguce i nemoguce granice. Sud mu je otvorio vrata kroz koja ce on da prodje. Na kraju ce verovatno njega smaknuti kao nekog ko glavinja sam kako mu produva promaja kroz glavu i instalirati neku budalu (verovatno Vance) koji ce dokrajciti preostalo. 

 

Svi oni koji misle da ce biti privilegovani... zaboravite taj scenario, zivite u svetu medju naoruzanim ljudima kojima kada se oduzme sloboda (kojom su tako ponosni) nece sedeti mirno i poslusno. Vec nisu, za vreme virusa su vec zakoracili prvi stepenik. 

 

Ako dodje Kamala, jel, jedini moguci ishod su njih dvoje, nista se nece desiti, kao i do sada, malo napred, malo nazad, kompanije i dalje gomilaju lovu za jedno 4000 narednih zivota njihovih vlasnika... status qou, sto je bolje nego unazad. 

 

U celom svetu je sranje, ne treba na celu Amerike da bude neko ko konstantno doliva ulje na vatru. 

 

Tvoje misljenje, pozdravrljam

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Svakako da postoje i oni koji više veruju u uplate na kladionicama nego u ankete, budući da ankete smatraju političkim inžinjeringom, dok na klađenje gledaju kao na nečiju ideju da zaradi novac.


Takvi, dakle, smatraju da treba imati otklon prema predizbornim anketama, a da treba zapravo verovati - novcu.


Jer, niko se ne kladi da bi izgubio, nego da bi dobio, jel da?


A Polymarket u obradi svih opklada danas daje čak 10,2% više šansi za pobedu Trampu nego Kamali.


https://polymarket.com/elections


Ljudi, dakle, u ozbiljnom broju više stavljaju opklade na Trampa, računajući da će on pobediti na osnovu pokazatelja koji ih nagone na takvu odluku. 


A svako ko se nekada kladio zna zašto i kako je izabrao neki ishod, da li prema jačini tima ili pojedinca, da li na osnovu trenutne forme ili, u najređem slučaju, pretpostavljajući nekakvo iznenađenje.

 

Bilo kako bilo, ljudi koji ne žele da izgube novac, nego da ga dobiju, danas mnogo više veruju u Trampovu pobedu. I spremni su da to svoje uverenje argumentuju tako što će ga overiti dolarima iz vlastitog džepa.

 

edit

 

Da ne zaboravim, Majkl Mur, moj omiljeni levičar koji je inače pogodio i 2016. godine, i 2020. godine, kao i izbore 2022. za Senat i Predstavnički dom, ovoga puta predviđa da rezultata neće biti čak ni tesan.

 

Mur kaže da će Kamala odvaliti Trampa ogromnom razlikom.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

"Do tačke potpune propasti" - Istoričarka Anne Applebaum

 

Autokratije su u porastu, Donald Tramp bi uskoro mogao da stavi demokratiju u SAD na probu.

Istoričarka En Eplbaum objašnjava štetu koju je Tramp već učinio i kako moderne autokratije sarađuju.

 

Spoiler

Liberalna demokratija se smanjuje širom sveta, dok sve više i više država postaje autokratije. Uskoro bi se SAD mogle suočiti i sa autokratskim izazovom – ako Donald Tramp pobedi na predsedničkim izborima u novembru. To bi bio uspeh za države poput Rusije , koje su objavile rat liberalnoj demokratiji u celini.

Istoričarka En Eplbaum već dugi niz godina upozorava na agresivne autokratije, a njena knjiga "Osovina autokrata" upravo je objavljena. U intervjuu za t-online, budući dobitnik nagrade za mir objašnjava zašto je Tramp tako nepredvidiv, kako se moderne autokratije međusobno podržavaju kao mreža i kako se Nemačka i druge liberalne demokratije mogu braniti od manipulacije i infiltracije.

 

t-online: Gospođo Applebaum, broj autokratija raste širom sveta.

Da li će Donald Tramp takođe usmeriti SAD ka autokratiji nakon mogućeg reizbora?

Anne Applebaum: Donald Tramp je posebno zainteresovan za nekoliko stvari: njegova lična slava, njegova popularnost i njegov novac. To je sigurno. Šta bi Tramp uradio u slučaju ponovnog izbora, s druge strane, teško je predvideti. Da li bi se Tramp pridružio autokratama? Često mi se postavlja ovo pitanje, ali ne mogu da odgovorim na njega sa sigurnošću. Tramp je oportunista, on je transakcionalista – uvek zainteresovan za dobre "poslove" ili one za koje misli da jesu.

 

Sa Sjedinjenim Državama, Tramp bi ponovo vodio najstariju demokratiju na svetu. Da li to ne znači ništa za njega?

Veličina Amerike i prosperitet njenih građana malo znače Trumpu, ali njegova sopstvena moć znači mnogo. On sebe ne vidi kao lidera demokratskog sveta, i sigurno se neće boriti protiv kleptokratija ovog sveta. Reforma interneta i društvenih medija? Učiniti veštačku inteligenciju kompatibilnom sa demokratijom? Ništa od ovoga se ne bi dogodilo sa Trumpom. Takođe ne mogu da procenim šta bi uradio u Ukrajini, na primer Ukraine . To bi zavisilo od toga kako će proceniti sukob u dogledno vreme.

 

Koliko je velika opasnost koju bi Tramp predstavljao za liberalnu demokratiju u SAD ako bi se vratio u Belu kuću?

Sjedinjene Države imaju komplikovan federalni sistem. Postoji granica do koje jedan političar može da preuzme kontrolu nad državnim institucijama ili da ih potkopa. Ali Tramp bi svakako pokušao – na primer u FBI-u i Ministarstvu pravde i trezora. Postoje mnoge institucije koje želi da politizuje. Tramp je nesumnjivo pretnja demokratiji. Već je napao njegovu najosnovniju instituciju, naime izborni sistem. Ova šteta je učinjena. Sada pokušava ponovo sa svojim brojnim saveznicima. Na primer, sa izjavom da je mogao da izgubi samo ako su ostali varali. To me jako brine.

Ali trka je i dalje otvorena.

Niko ne može da predvidi ishod. Kamala Harris će sigurno osvojiti većinu glasova, da, ali sistem izbornog koledža može na kraju koštati nekoliko hiljada ljudi u državi kao što je Pensilvanija . Ne znamo tačno koje teme te ljude zanimaju i šta ih pokreće. Zato trenutne ankete malo govore o ishodu izbora u novembru. I zato trenutno niko ne može znati da li se SAD suočavaju sa autokratskim izazovom.

 

Vaša nova knjiga nosi naslov "Osovina autokrata". Kakva je to moderna autokratska država?

Klasično, zamišljamo zlikovca na čelu autokratske države koji preti građanima uz pomoć vojske i policije i nasilja koje proizilazi iz ovih institucija. U naše vreme, ova ideja je više slična karikaturi. Autokratije više ne kontroliše jedan negativac, već ih kontrolišu mreže – sofisticirane, složene i kleptokratske. Bezbednosni aparat, paravojne snage i tehnološki stručnjaci obezbeđuju kontrolu, dezinformacije i propagandu.

 

Kako se demokratija demontira u korist autoritarnog režima u našoj sadašnjosti?

Postoji mnogo primera. Nazalost. Viktor Orban je to uradio u Mađarskoj , Redžep Tajip Erdogan u Turskoj . To smo doživeli i Polen u Poljskoj u osam godina kada je Stranka prava i pravde bila u vladi. Pokušali su da zauzmu sudove i potkopaju pravosudni sistem. Oni ograničavaju slobodu medija. Oni su zamenili skoro svu birokratiju sa svojim rođacima i prijateljima. Pokušali su da koriste i državna preduzeća i državne institucije kao izvor finansiranja za svoju stranku i za sebe. Želeli su da politizuju i privatizuju celu državu kako bi ona služila njima, a ne zemlji.

 

Dakle, demokratije više ne moraju nužno propasti kroz državne udare , već kroz unutrašnju dezintegraciju?

To je način. Ako to ne dovede do diktature, onda do mnogo neliberalnijih režima, kao što smo videli u mnogim, mnogim zemljama. Ovako demokratije danas propadaju. Oni ne uspevaju jer demokratski izabrana osoba ili stranka počinje da podriva pravila i norme. Ovo ne mora nužno biti projekat iz desničarskog spektra. U Venecueli se to desilo i sa leve strane. Ako neko proučava tamošnje procese, oni su izuzetno slični događajima u Mađarskoj.

 

Molim vas objasnite.

Koraci ka kontroli su uporedivi u obe zemlje: prvo preuzmete kontrolu nad državnim institucijama, a zatim na kraju izbornim sistemom, medijima i sudijama. Jednom kada to učinite, možete promeniti politički pejzaž tako da nikada ne izgubite.

 

Nacrt za Trumpa u SAD-u?

Tramp će sigurno pokušati mnogo ako dobije priliku. Republikanci su već napravili početne pokušaje u prošlosti. Videćemo koliko daleko će ići. Isto tako, videćemo šta je Tramp zaista. Autokrata? Mogao bi biti dobar, ali u ovom trenutku to još nije jasno.

 

"Osovina autokrata" koju opisujete uključuje Rusiju i Kinu , Iran i Severnu Koreju Nordkorea.

Koje interese imaju severnokorejski komunisti sa šiitskim mulama u Teheranu?

Takve autokratije vode ljudi koji su veoma zainteresovani da ostanu na vlasti. Oni bi učinili sve i prihvatili sve za to – sve do potpune propasti svojih zemalja. Pored toga, oni žele svet u kojem njihovi postupci ostaju nekažnjeni – iznutra i spolja. Nema ljudskih prava, nema vladavine zakona, nema kontrole.

 

Podrška koju autokratije pružaju sebi preko granica, kao što je opisano u knjizi, takođe ima za cilj održavanje moći.

Ove režime karakteriše beskrupulozna odlučnost, a ne ideološko jedinstvo. Oni imaju bezuslovnu volju da održe moć, kao i da se obogate. U isto vreme, oni imaju neke slične interese: oni žele pad demokratije, stabilnost autokratije, a Sjedinjene Države u celini ih vide kao zle. To je ono što ih čini tako opasnim, za razliku od autokratskih monarhija u arapskom svetu, na primer, koje nemaju tako izražen interes da podrivaju demokratiju.

 

Kako konkretno izgleda ova uzajamna podrška?

Ove autokratije pomažu jedni drugima vojno prodajom oružja, ponekad plaćenicima i drugim oblicima podrške. Rusi u Siriji ili Africi, ili iranski punomoćnici u raznim regionima Bliskog istoka su primeri za to. Ali tehnologija se takođe deli: Zašto bi farma trolova ili poslušni medij samo bubnjevali propagandu za jednog diktatora? Zašto bi tehnologije koje kontrolišu stanovništvo na Internetu, na primer, koristile samo jednom režimu? Tokom Hladnog rata, Istočni blok je bio grupa zemalja sa ideologijom, sve je kontrolisano iz Moskve . Danas, zemlje "ose autokrata" rade zajedno oportunistički. Ako im to odgovara.

 

Šta je cilj Rusije, šta je kineski?

Rusi su zainteresovani za haos, Kinezi manje. Jedan od ciljeva ruske invazije na Ukrajinu je stvaranje novog carstva. Pored toga, bilo je mnogo razloga da Putin potkopa ideju demokratije u Ukrajini i spreči njeno širenje u Rusiju. Putin takođe želi nešto da dokaže svetu: nije ga briga za takozvane evropske vrednosti, on nas vidi kao degenerike. Kineski režim, s druge strane, zabrinut je onim što naziva suverenitetom: tvrdi da ima pravo da muči Ujgure u Sinđijangu i zatvara ih u koncentracione logore bez kritike Amnesti Internationala, Ujedinjenih nacija i drugih država.

 

U svojoj knjizi opovrgavate ponavljajuću tvrdnju da su kriminalni režimi poput Vladimira Putina zapravo međunarodno izolovani. S jedne strane, ove autokratije se međusobno podržavaju, a s druge strane, one takođe obavljaju unosan posao sa Zapadom. Kako je to moguće?

Tokom Hladnog rata, nije bilo mnogo američkih ili evropskih poslovnih lidera ili giganta finansijskog tržišta zainteresovanih za poslovanje sa Sovjetskim Savezom. Nasuprot tome, Rusija i Kina su sada od velikog interesa za poslovnu zajednicu u Americi, Evropi, Australiji Australien i Japanu. To je ogromna razlika. Sada imamo sve ove sankcije protiv Rusije, ali one ne funkcionišu kako treba. Pogledajte samo brzi porast nemačkog izvoza u Kazahstan u poslednje dve godine.

 

Šta preporučujete?

Moramo da sprovedemo sankcije. Tačka. Štaviše, ima ih previše, trebalo bi da budu bolje usmereni na rusku industriju oružja. T

o bi zaista povredilo Putina. Na kraju, međutim, sve se svodi na to da li zaista smatramo da je Rusija pretnja našoj bezbednosti.

 

Zar to nije to?

Putin je izuzetno opasan za nas. Ali još uvek ne razmišljamo o konfrontaciji sa Rusijom, kao da od toga zavisi naša sopstvena bezbednost. Ako je Nemačka zaista verovala da je Rusija fizička pretnja, učinila bi sve što je mogla da spreči Ruse da se dočepaju elektronskih komponenti koje su im potrebne za novo oružje. Ili? Ne vidim da se to zaista dogodilo do sada.

 

Zašto zapadne države ne zategnu šrafove na Rusiji?

Evropski šefovi država i vlada zaziru od rizika. Na primer, nisu hteli da plate cenu za potpuni gubitak ruskih zaliha gasa i nafte nakon ruske pune invazije na Ukrajinu. Dakle, daleko smo od toga da smo stigli do ekonomskog rata protiv Rusije koji bi bio efikasan. Rusi su izgubili toliko materijala u ratu. Važno pitanje koje sada treba postaviti je: Kako da osiguramo da oni ne mogu ponovo da proizvedu ovaj materijal?

 

Jedna nada je bila da bi ljudi u zemlji mogli ustati protiv Putina. Na primer, iz besa zbog toga kako se režim neobuzdano obogaćuje na račun države i njenih građana. Zašto se to nije dogodilo?

U Rusiji nema javnog prostora. Ne postoji mesto gde možete da se izrazite kao normalna osoba ako vam se ne sviđa sistem.

Kritikovanje rata je nezakonito. Više od 100.000 ljudi je već uhapšeno zbog toga. To je dovoljno da zastraši ostale na duži rok.

 

Možete li dalje opisati klimu u Rusiji?

Svrha ruske propagande je da ljude učini apatičnima. Oni su prikazani kontradiktorne i zbunjujuće reprezentacije stvarnosti svaki dan. Postoji stalno i namerno laganje. I ljudi znaju da ih lažu. Oni gledaju ove užasne večernje emisije i onda kažu sebi, "Ne želim da imam ništa sa tim. Ne mogu da razumem šta je istina, a šta nije, tako da samo ostajem kod kuće.

 

Ruska propaganda i dezinformacije takođe imaju efekta u Nemačkoj. AfD i Alijansa Sahra Vagenknecht (BSW) – oba izrazito prijateljski nastrojena prema Rusiji – takođe imaju koristi od toga.

Ovaj trend raste u Nemačkoj već godinama. Političari demokratskog centra, međutim, to su uglavnom ignorisali. Ruski uticaj na izbore u Nemačkoj bio je očigledan već 2017. godine. Prvi važan korak u to vreme bio je obraćanje ruskom govornom stanovništvu u Nemačkoj putem pro-Putinovih medija. U to vreme, AfD je već koristio platforme kao što je Tvitter daleko od konvencionalnih medija da bi stekao uticaj.

 

Imate li neki savet?

Godinama kasnije, sada je mnogo teže doći do birača. Ali to nije nemoguće. Poljska je dobar primer za to. Sa optimizmom i ciljanim pristupom, umerene stranke su nedavno pobedile tamo uprkos sličnim izazovima kao u Nemačkoj. Povući podršku Ukrajini s obzirom na uspehe AfD-a i BSV-a? To bi bila najgora stvar koju bi Nemačka mogla da uradi. Zato što bi to potvrdilo sve proruske narative i nagradilo napore Kremlja.

 

Nemački kancelar Olaf Scholz najavio je "prekretnicu". Ali izgleda da do sada nije stigao u glave mnogih Nemaca. Zasto?

Nemačka je bila glavni korisnik političkog i ekonomskog sistema koji je stvoren 1990-ih. Trgovina sa Rusijom, Kinom i post-sovjetskim svetom postala je moguća bez razmišljanja o politici ili bezbednosti. Postojala je ideja da je ekonomija nekako apolitična. Čak se mislilo da je trgovina dobra stvar za demokratizaciju i liberalizaciju sveta.

 

Dakle, "promena kroz trgovinu" a la Villi Brandt je konačno propala?

Sada je dokazano da ovaj koncept ne funkcioniše na taj način. Ekonomija i trgovina imaju političke implikacije. Rusi su koristili finansijski sistem u svoju korist: vrlo malo ljudi je steklo bogatstvo da bi ostalo na vlasti i stvorilo autokratsku, čak i totalitarnu državu. Kinezi takođe slede drugačiju agendu od nas. Želeli su da ukradu našu intelektualnu svojinu, kopiraju naše industrijske sisteme i na tome izgrade sopstvenu ideju ekonomije. Nalazimo se u novoj fazi – i u biznisu i u politici.

 

Može li se Nemačka prilagoditi ovoj novoj fazi?

To zavisi od toga da li Nemačka može da razvije novi osećaj bezbednosne politike. Postoje vojne pretnje, ali u isto vreme postoji informacioni rat i ideološki rat. Svet više nije neutralan i Nemci moraju da postanu fleksibilniji kako bi mogli da se brane.

 

Dakle, mi smo na raskrsnici?

Da. Svet kakav je bio do 2014. godine, do ruske invazije na Krim, bio je gotovo savršeno prilagođen Nemačkoj. Kao što sam rekao, Nemačka je bila veliki korisnik posleratnog perioda, kao i post-hladnoratovskog perioda. Pod okriljem NATO-a, bez sopstvene geopolitike, ali sa veoma moćnom ekonomijom. Ova era za Nemačku je sada završena.

 

Kako se liberalne demokratije mogu braniti od autokrata?

Postoji mnogo mogućnosti. Prvo, možemo se uhvatiti u koštac sa kleptokratijom sprečavajući banke da olakšavaju pranje novca i sprečavaju anonimne kompanije da poseduju imovinu. Drugo, možemo regulisati internet – ne kroz cenzuru, već otvaranjem algoritama društvenih medija za nadzor i držanjem platformi odgovornim za ono što objavljuju. Takođe bismo mogli da promenimo pravila za online oglašavanje, gde bes trenutno pokreće klikove i prihode, kako bi online diskurs bio demokratskiji.

 

Još nešto?

Potreban je holistički pristup ratu u Ukrajini, identifikovanjem ekonomskih tačaka pritiska protiv Rusije i organizovanjem demokratskih saveznika ili čak koalicije voljnih nacija oko ovih ideja. Takođe moramo preispitati odvraćanje – kako sprečiti autokratsku agresiju. Možda ćemo to moći da uradimo prilagođavanjem našeg razmišljanja o vojsci i povećanjem naše odbrambene proizvodnje.

 

Šta je sa međunarodnim organizacijama kao što su Ujedinjene nacije?

Međunarodne institucije 20. veka danas više nisu efikasne. Trebalo bi da se fokusiramo na izgradnju koalicija voljnih zemalja za određene projekte. Stari model, u kojem se svaka nacija mora složiti, više ne funkcioniše. Svaka zemlja bi takođe trebalo da preispita svoje ekonomske veze sa autokratijama na osnovu pitanja: Da li to služi našim građanima i da li poboljšava našu bezbednost?

 

Da bi se poboljšala sopstvena bezbednost, treba se pripremiti za budućeg američkog predsednika Trampa. Šta da očekujemo?

Tramp je bio dosledan samo u nekoliko stvari tokom godina. Jedna od njih je njegova opsesija Rusijom. Drugi je uverenje da su SAD izgubile vreme i novac sa svojim saveznicima. On je napisao u jednoj od svojih knjiga: "Zašto smo gubili vreme u Drugom svetskom ratu braneći ove ljude?" A Tramp voli ideju tarifa, iako ne razume ekonomiju koja stoji iza njih. U svom prvom mandatu, on nije bio u stanju da sprovede mnoge od ovih ideja jer nije razumeo kako funkcioniše vladin aparat. I imao je ljude oko sebe koji nisu delili njegove stavove o napuštanju NATO-a ili usklađivanju sa Rusijom. Ali moglo bi biti da to uradi u drugom mandatu.

 

Da li mislite da je opasnost od izlaska iz NATO-a verovatna?

Za moj podkast "Autokratija u Americi" intervjuisao sam Džona Boltona, Trumpovog bivšeg savetnika za bezbednost. On priča priču iz 2018. godine, kada je bio na putu za samit NATO-a sa Trumpom. U kolima, Tramp se okreće prema njemu i kaže: "U redu, Džone, danas ćemo napraviti istoriju. Napuštamo NATO." Odmah su pozvali ministra odbrane Džejmsa Matisa. Zajedno, oni su nekako ubedili Trumpa da bi napuštanje NATO-a bilo loše za njegove rejtinge u anketama. Ali Trumpov instinkt je da napusti NATO.

 

Čini se da je Tramp posebno opsednut Nemačkom. Zasto?

Postoji nekoliko razloga za to. Prvo, nije mu se dopala Angela Merkel. Ova antipatija je verovatno delimično posledica njegovog seksizma i odbojnosti prema moćnim ženama u politici. Ali izgleda da je opsednut nemačkim automobilima. Tramp se stalno pita: "Kako to da svi voze Mercedes?" ili "Zašto nema Ševroleta u Minhenu?" Jednostavan odgovor je: Mercedes je sjajan auto, Chevrolet nije. Uzgred, ja ne posedujem auto.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam, ali meni američki komičari ne da nisu smešni, nego su žalosni.

Pa Britanci bi ubili ovakve kandidate i za predsednika i potpredsednika.

Inače, prateći na tviteru komentare, iskočio je jedan niz o Teodoru Ruzveltu i pokazuje svu bedu tranpa kao predsednika i njega 100 i kusur godina kasnije.

Jedan je bio bolestan i uspešan, drugi prodaje fail satove :s_d:

Priča je verovatno ulepšana, a vi prosudite sami:

Spoiler

 

 

 

Edited by Helena
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2024 at 10:39 PM, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Moj drug se sa zenom preseli negde krajem osamdesetih pocetkom devedesetih u Kostariku. Njoj ukradu neki skupi sat koji je bio osiguran. Ona nazove odande osiguranje i posalje policijsku izjavu. Oni bez reci uplate pare u vrednosti novog sata, 10 minuta posla. 

Uvek je bilo oko zarade, a sada je postala otimacina i sve se svelo ko ce koga prvi z**ti. 

 

Bukvalno sam pocela da se odusevljavam kada platim uslugu i dobijem je u kompletu, sto se desava na svaki milenijum. 

 

Ma mene su zavrtali na sve moguce nacine. Prvo kao fazon nalazi lekara su na spanskom, da li je moje zdravstveno pokrilo troskove, posle su izmislili preexisting, vise sam i zaboravio sta su mi trazili, ostao samo jos bris iz guze da mi traze. Pozovem matorog i on mi  kaze da posaljem sve to javnom tuziocu drzave u kojoj su registrovani, platice samo da da im ne kopaju po poslovnim knjigama, a i cena je bila nekih $4800. Tako je i bilo, posle dva meseca samo sam dobio cekove u posti.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Ma mene su zavrtali na sve moguce nacine. Prvo kao fazon nalazi lekara su na spanskom, da li je moje zdravstveno pokrilo troskove, posle su izmislili preexisting, vise sam i zaboravio sta su mi trazili, ostao samo jos bris iz guze da mi traze. Pozovem matorog i on mi  kaze da posaljem sve to javnom tuziocu drzave u kojoj su registrovani, platice samo da da im ne kopaju po poslovnim knjigama, a i cena je bila nekih $4800. Tako je i bilo, posle dva meseca samo sam dobio cekove u posti.

Volim kad cujem da je neko dobio slucaj protiv korupcije u osiguranju, svaka cast. Svaki put kad imam neki slucaj sa njima, a retko privatno, kompletno me razbesne. Ono 3kg papira, I totalno arbitrarna odluka. Bas ovih dana dobila odluku na 2 claima, skoro potpuno identicni, samo u jednom slucaju smo pozurili da opravimo stetu, jer nije imalo smisla da cekamo. Tu su odbili claim, a tamo gde nema zurbe, odobrili 🙄 suludo

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Volim kad cujem da je neko dobio slucaj protiv korupcije u osiguranju, svaka cast. Svaki put kad imam neki slucaj sa njima, a retko privatno, kompletno me razbesne. Ono 3kg papira, I totalno arbitrarna odluka. Bas ovih dana dobila odluku na 2 claima, skoro potpuno identicni, samo u jednom slucaju smo pozurili da opravimo stetu, jer nije imalo smisla da cekamo. Tu su odbili claim, a tamo gde nema zurbe, odobrili 🙄 suludo

Koliko sam  "Merlina" razumeo, tako ja i zena zovemo tasta, consumer protection office ne radi za firme , vec fizicka lica, izvini ako sam zeznuo terminologiju sa losim prevodom. Firme moraju da angazuju advokata i osiguravajuce kuce idu na to da neces placati advokata za stetu od nekoliko stotina dolara , cak i par hiljada. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, McLeod said:

Sto nisu pesacili, sta je to, 7-8 kilometara, lagano

 

Verovatno zato sto su navilkli da sednu u auto i odvezu se od vrata do vrata. 

Ali bilo je i starijih koji bas ne mogu lagano da prosetaju toliko... samo sto nisam sigurna da su na taj preostali autobus napravili neke prioritete da njih prvo puste. 

 

Ovo je cista simbolika za Trampa, vise nego sto je neki strasan problem. Obeca ti sve i onda te ostavi na cedilu kad posluzis svrsi. 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...