Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 minute ago, Angelia said:

Ja sam pricala da glasaci gledaju kako su ziveli 2019 a kako danas, ekonomski I sa svojim pravima

 

Andjelija, glasaci koji ne mogu da sastave 2+2=4, jer u medjuvremenu su se desili poremecaji na kompletnom svetskom trzistu izazvani covid-om. To nije problem Amerike, to je problem celog sveta. Inflacija se desila svuda i gle cuda, taj uzasni Bajden je uspeo da je spusti brze u Americi nego u ostalom delu sveta (iako se jos uvek nije vratilo na staro, ali ni ekonomski kras 2007 se nije vratio u 4 nego u 6 godina na staro). 

 

O kojim pravima tacno pricas? Pravima na sta? Jedina prava koja su se promenila je u odnosu na polovinu zenske populacije u Americi, zahvaljujuci Roe v Wade. Sva ostala prava su i dalje na snazi. 

 

5 minutes ago, Angelia said:

 

Da li je Tramp ubio nekog da ne odgovara?

Da li je isterao nekog iz zemlje koga nije trebalo?

Da li je rasturio NATO? Osim sto im je trazio da placaju po dogovoru, sto potpuno podrzavam, nisam ja duzna da placam za niih dok mi se smeju iza ledja.

Ja cesto koristim izraze ja/mi/neko da ilustrujem da ne pricate o nekim imaginarnim ljudima, a ne zato sto hocu da razgovaram o licnom zivotu.  

 

 

Pa sta treba da cekamo da dodje u poziciju da ubija? Zar nije dosta sto mu je sud (njegov) vec dao odobrenje da ne odgovara za dela koja cini ako je ucinjeno u dogovoru sa javnim funkcionerima? Ko garantuje da nece biti 'u korist drzave' da pocne da ubija? 

 

Ne vidis razliku da je on to pravo trazio, a da trenutni predsednik i buduci (eventualno) koji isto mogu da iskoriste to pravo (i recimo bace sluzbeno Trampa u tamnicu) traze da se to pravo ukine?

 

Pa to vec treba da ti nesto kaze. 

 

Da li je razmontirao nato? Pa nije, ali je na putu da to uradi, prvi korak je vec napravio. Da, nato drzave treba da placaju svoj deo, ali 99% vojnih zakuvavanja u kojima sve nato clanice ucestvuju zakuva Amerika, ne Spanija, ne Nemacka, ne Italija... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Andjelija, glasaci koji ne mogu da sastave 2+2=4, jer u medjuvremenu su se desili poremecaji na kompletnom svetskom trzistu izazvani covid-om. To nije problem Amerike, to je problem celog sveta. Inflacija se desila svuda i gle cuda, taj uzasni Bajden je uspeo da je spusti brze u Americi nego u ostalom delu sveta (iako se jos uvek nije vratilo na staro, ali ni ekonomski kras 2007 se nije vratio u 4 nego u 6 godina na staro). 

2+2=4. Zasto ja treba da placam za studentske kredite koje su podigli da zavrse diplomu u liberal arts? I da mi ne ponovis neku budalastinu, ja placam za skolovanje svog deteta, zasto dodatno placam za skolovanje nekog mamlaza koji na drzavnoj plati zaradjuje 80k godisnje?

 

11 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

O kojim pravima tacno pricas? Pravima na sta? Jedina prava koja su se promenila je u odnosu na polovinu zenske populacije u Americi, zahvaljujuci Roe v Wade. Sva ostala prava su i dalje na snazi. 

Prava da mi administracija ne odredjuje odredjene stvari koje su do juce bile normalne. Kako mislis jedina prava koja su se promenila?

 

11 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa sta treba da cekamo da dodje u poziciju da ubija? Zar nije dosta sto mu je sud (njegov) vec dao odobrenje da ne odgovara za dela koja cini ako je ucinjeno u dogovoru sa javnim funkcionerima? Ko garantuje da nece biti 'u korist drzave' da pocne da ubija? 

Znaci predpostavljas

11 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Ne vidis razliku da je on to pravo trazio, a da trenutni predsednik i buduci (eventualno) koji isto mogu da iskoriste to pravo (i recimo bace sluzbeno Trampa u tamnicu) traze da se to pravo ukine?

To pravo je prakticno uvek postojalo.

11 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Da li je razmontirao nato? Pa nije, ali je na putu da to uradi, prvi korak je vec napravio. Da, nato drzave treba da placaju svoj deo, ali 99% vojnih zakuvavanja u kojima sve nato clanice ucestvuju zakuva Amerika, ne Spanija, ne Nemacka, ne Italija... 

Aha, ok pa sta rade u NATO I zasto su potpisali ugovor? Prosto, ne svidjaju ti se uslovi, ispises se. Ali znaci nije razmontirao NATO.

 

Znaci nista od tih predpostavki se nije desilo za 4 godine koliko je bio predsednik, I opet ponavljate te dooms day gluposti. Jeste, sutra ce na Pennsylvania Ave da raskomada bebu I pojede je za dorucak. Sto? Pa Tramp... na osnovu cega ... pa Tramp....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

2+2=4. Zasto ja treba da placam za studentske kredite koje su podigli da zavrse diplomu u liberal arts? I da mi ne ponovis neku budalastinu, ja placam za skolovanje svog deteta, zasto dodatno placam za skolovanje nekog mamlaza koji na drzavnoj plati zaradjuje 80k godisnje?

 

 

Takse na zaradu se bukvalno nisu pomerile od Trampovog vremena, placas istu taksu koliku si placa i 2019 godine. Promena taksi dolazi tek u 2025, bar plan koji je napravljen. 

Istom logikom da te pitam, zasto ja placam zid sa Meksikom za koji mislim da je totalna preskupa budalastina koja nece smanjiti priliv ilegalaca, jer je preskacu ili ruse? 

 

Uvek ces placati nesto na sta neces moci da utices kroz taksu i sta ti se nece dopadati. Jednostavno je tako pa je tako, ne samo u Americi, nego svuda u svetu. Oni iz taksi finansiraju sta oni hoce. 

 

I zasto je neko mamlaz sto zaradjuje 80k? Ne znam sta hoces da kazes pod mamlazim, ja recimo mislim da je Elon mamlaz, a zaradjuje bilione. Zarada uopste ne odredjuje ko je mamlaz, pa cak ni ko je glup ni pametan, nego ko se kako snasao. Za mene je mnogo veci problem cena skolarina, fakulteta koja treba da se plati i onda vecina onih koji ga zavrse dobiju pocetnu platu od 15 ili 20 dolara na sat. Pa taj tim tempom ne moze da vrati zajam do kraja radnog veka. 

 

Dobro ti je Dzoni rekao, ti sve vrtis oko tebe i to predstavljas kao uspeh ili neuspeh Amerike. Pricao o ekonomiji a mislis na sebe. Ekonomija je danas bolja nego sto je bila u vreme Trampa, ali ti osetis neke druge stvar koje su posledice nekog predjasnjeg vremena (covid).

 

I pitanje nije dobro postovaljeno, da li vam je danas bolje nego sto je bilo 2019, a trazis odgovor u promeni administracije. Pitanje bi bilo da li bi da je Tramp ostao danas bilo bolje nego nego sto je u 2019, a ja gotovo mogu da garantujem da ne bi. Zasto? Pa zato sto je naduvao dug drzave za preko 8 triliona za 4 godine. Mislim, super je svima dok se zaduzuju, kad treba da se otplati dug onda stizu i problemi. 

 

23 minutes ago, Angelia said:

 

Prava da mi administracija ne odredjuje odredjene stvari koje su do juce bile normalne. Kako mislis jedina prava koja su se promenila?

 

 

Pa upravo tako mislim, administracija, tj vlast koja ti odredjuje u zdravstvenom kartonu koji kontrolise sta ti mozes a sta ne da radis sa sobom i svojim zdravljem. 

Ne vidim da se bunis za ostala davanja iz kase drzave na koje nemas uticaj, nego samo na ona koja ti koriste za narativ. 

 

25 minutes ago, Angelia said:

 

Znaci predpostavljas

 

 

Pa naravno da pretpostavljam, na osnovu onog sto Tramp prica (sve baciti u zatvor i tako to..) pa ga ne vidim kao nekog moralnog koji bi prezao od eliminisanja unutrasnjeg neprijatelja cak i najdrasticnijim merama. Ne mislim da bi uzeo pistolj u ruke i pucao, ali vec danas gledamo kako njegi sledbenici to rade za njega. Eno, terorisu ljude u Sprinfildu zbog pasa i macaka i lazi koje on pusta. Terorisali su Kapitol zbog lazi koje on pusta... da ne nabrajam, mnogo terora samo zato sto on nesto lupi na tviteru. 

 

28 minutes ago, Angelia said:

 

To pravo je prakticno uvek postojalo.

 

 

Stvarno? E onda je veoma cudno da sud malo koriguje to pravo cisto onako, reda radi... spinujes do besvesti. 

 

29 minutes ago, Angelia said:

 

Aha, ok pa sta rade u NATO I zasto su potpisali ugovor? Prosto, ne svidjaju ti se uslovi, ispises se. Ali znaci nije razmontirao NATO.

 

Znaci nista od tih predpostavki se nije desilo za 4 godine koliko je bio predsednik, I opet ponavljate te dooms day gluposti. Jeste, sutra ce na Pennsylvania Ave da raskomada bebu I pojede je za dorucak. Sto? Pa Tramp... na osnovu cega ... pa Tramp....

 

Sustina natoa je odbrana clanica od napada, a ne otvaranje novih frontova. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da previse rastezete raspravu.

 

Protiv Donija je dovoljno da je jedan od ucesnika propalog puca 6 januara 2021. Sad postoje jasni dokaza da nije bio puki posmatrac. Takodje i to da lik opusteno kaze da nece priznati rezultate ako on ne bude pobedio. Svakome kome je stalo do Amerike morao bi da predje preko Kamalinog "komunizma" i zaokruzi Kamalu u suprotnom vrlo lako vam se moze desiti da gledate civil war uzivo.

Edited by MeanMachine
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Takse na zaradu se bukvalno nisu pomerile od Trampovog vremena, placas istu taksu koliku si placa i 2019 godine. Promena taksi dolazi tek u 2025, bar plan koji je napravljen. 

Istom logikom da te pitam, zasto ja placam zid sa Meksikom za koji mislim da je totalna preskupa budalastina koja nece smanjiti priliv ilegalaca, jer je preskacu ili ruse? 

Los plan. A ti mozes da glasas ako ti se ne svidja da placas za zid, ali mi nije jasno zasto ti smeta da neko glasa protiv studentskih zajmova? Ja smatram da je legitimno da kazes necu da placam za zid

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Uvek ces placati nesto na sta neces moci da utices kroz taksu i sta ti se nece dopadati. Jednostavno je tako pa je tako, ne samo u Americi, nego svuda u svetu. Oni iz taksi finansiraju sta oni hoce. 

Vidi, nisam ja nazivala ljude jezivo rigidnim zato sto nece da glasaju za Bidenov plan

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

I zasto je neko mamlaz sto zaradjuje 80k? Ne znam sta hoces da kazes pod mamlazim, ja recimo mislim da je Elon mamlaz, a zaradjuje bilione. Zarada uopste ne odredjuje ko je mamlaz, pa cak ni ko je glup ni pametan, nego ko se kako snasao. Za mene je mnogo veci problem cena skolarina, fakulteta koja treba da se plati i onda vecina onih koji ga zavrse dobiju pocetnu platu od 15 ili 20 dolara na sat. Pa taj tim tempom ne moze da vrati zajam do kraja radnog veka. 

Mamlaz figurativno, jer zivi na drzavnim jaslama I jos ispruzi ruku za jos. Cena skolarine je takva zato sto drzava pomaze. 

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Dobro ti je Dzoni rekao, ti sve vrtis oko tebe i to predstavljas kao uspeh ili neuspeh Amerike. Pricao o ekonomiji a mislis na sebe. Ekonomija je danas bolja nego sto je bila u vreme Trampa, ali ti osetis neke druge stvar koje su posledice nekog predjasnjeg vremena (covid).

?

 

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

I pitanje nije dobro postovaljeno, da li vam je danas bolje nego sto je bilo 2019, a trazis odgovor u promeni administracije. Pitanje bi bilo da li bi da je Tramp ostao danas bilo bolje nego nego sto je u 2019, a ja gotovo mogu da garantujem da ne bi. Zasto? Pa zato sto je naduvao dug drzave za preko 8 triliona za 4 godine. Mislim, super je svima dok se zaduzuju, kad treba da se otplati dug onda stizu i problemi. 

Opet pravis predpostavke a ja baratam sa cinjenicama. 

 

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa upravo tako mislim, administracija, tj vlast koja ti odredjuje u zdravstvenom kartonu koji kontrolise sta ti mozes a sta ne da radis sa sobom i svojim zdravljem. 

Ne vidim da se bunis za ostala davanja iz kase drzave na koje nemas uticaj, nego samo na ona koja ti koriste za narativ. 

 

Kako da ne, pa bunim se ja za mnoga, recimo 3.8% Obamacare, samo ti ne znas zasta se sve ja bunim.

 

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Stvarno? E onda je veoma cudno da sud malo koriguje to pravo cisto onako, reda radi... spinujes do besvesti. 

Sud nije korigovao reda radi, nego zato sto je neko iskoristio da proba da tuzi. Pa je sad I formalno definisano.

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Sustina natoa je odbrana clanica od napada, a ne otvaranje novih frontova. 

Ok I kakve to veze ima sa placanjem svojih racuna, ili ulazenjem u dogovor?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MeanMachine said:

Mislim da previse rastezete raspravu.

 

Protiv Donija je dovoljno da je jedan od ucesnika propalog puca 6 januara 2021. Sad postoje jasni dokaza da nije bio puki posmatrac. Takodje i to da lik opusteno kaze da nece priznati rezultate ako on ne bude pobedio. Svakome kome je stalo do Amerike morao bi da predje preko Kamalinog "komunizma" i zaokruzi Kamalu u suprotnom vrlo lako vam se moze desiti da gledate civil war uzivo.


Pametnom dosta raskrinkati blogere, podcastere i druge breitbartovce, gledati kako se hapse Afdkgb- ovci po Briselu, kako se finansira FN, Brexit, haos fašista u Britaniji zbog fake news ubice i dr. pa da se shvati odakle ustvari dolaze ideje o pojedenim psima i mačkama i plati-pa-klati u NATO.

Neko mora da plati bunga-bunga žurke u Moskvi a to nije Kamala.

 

Edited by melankolic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Papa rekao glasajte za manje zlo. Ali takve su pape, nece da se zamere ni jednom zlu. Kamala me po tome podseca na Papu. Znaci samo po tome, jer pape znaju sta rade i zasto za razliku od nje kojoj se pruzila prilika da je neko uopste slusa i jos da bude odusevljen ...

 

Jedan lik je sakupio Kamaline bisere i jos uvek skuplja, znamo mi to sve, gledali smo i slusali poslednjih godina ali ipak kad to citas crno na belom toliko bude smesno da ti bude jasno zasto je Kamala onako zabavljena samom sobom, pa zato sto zna da je lupetala a ljudi sve zapisuju, citiraju, ona misli to je zbog tezine onoga sto kaze a ne zbog toga da uvesevaljavaju drustvo...

 

 A Daily Show feature in October 2022 paired clips from various Harris speeches (“When we talk about the children of the community, they are a children of the community …”) with clips from the fictional vice president Selina Meyer, played by Julia Louis-Dreyfus, on Veep (“Well, we are the ...the United States of America because we are united … and we are states”).

...ili ovo

 

(In June 2021, at the end of a two-day trip to Guatemala, the vice president sat down with the NBC anchor to discuss Biden’s immigration agenda. Harris had recently become the administration’s lead on the so-called root-causes element of border policy, working with Central American countries to alleviate the violent and impoverished conditions that lead many migrants to flee north to the U.S. in the first place)

 

The questions should have been easily anticipated—such as whether Harris had any plans to visit the border itself, where crossings had surged. Yet when Holt did ask that question, Harris threw up her hands in evident frustration. “At some point, you know, I—we are going to the border. We’ve been to the border. So this whole, this whole—this whole thing about the border. We’ve been to the border. We’ve been to the border.” Holt corrected her: “You haven’t been to the border.” Harris became defensive. “And I haven’t been to Europe,” she snapped. “I don’t understand the point you’re making.”

 

Ima toga jos ali sta znam da ne preteram....da ljudi ne budu previse odusevljeni ....I onda papa kaze - biraj manje zlo....To je mislio, ovo j sada malo glupo zlo...Ali raste :lol_2:

 

Niko se jos nije sakrio u svojim uverenjima, posebno ako je na visokom polozaju.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Nije do mene, nego do trzista. Nemam pojma sta ti vidis, ja vidim poslovni svet, vidim da su investicije smanjene, da se ljudi plase od 2022 pada akcija, kad su prodavali svoje pozicije za budzasto jer je inflacija otisla u nebesa. Videla sam I zaposlene koji su izgubili do 30% na svom 401k, tako da ako ti vidis da je nekome bruto porasla plata, to ne znaci da mu je efektivno neto bolje.

Vidim I da mladi ne mogu da priuste kupovinu kuce, sto je bilo standardno.

Kamalin program zahteva povecanje poreza, znaci I prakticno ce mi uzeti iz dzepa vise. Kako ti vidis da ljudi zaradjuju vise?   

Opet neke alternativne cinjenice ?

Pad akcija od 2022.

chart.aspx?instruments=1,998313,310,333&

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imao sam neku nadu, ali citajuci sta Angelia pise (koju samo znam preko foruma i smatram za nekog ko razmislja svojom glavom i generalno kvalitetnom forumasicom), moje nade polako tonu. Bice da ovo Tramp dobija. Jer ako ovako radi confirmation bias kod nje, mogu zamisliti kako je kod ostalih republikanski nastrojenih glasaca. 

 

Voleo bih samo da napomenem a najvise da vicem iz petnih zila da dopre do njih, da je confirmation bias jako opasan teren. U nekim strukama (piloti npr) koban. Koliko je samo ljudi izgubilo zivote zato sto je neko tumacio i opravdavao nesto ili nekoga samo da bi uterao square pig in to round hole i po svaku cenu izbegao da prihvati realnost.

 

Valjda nas nece mnogo kostati. Ekipu u Srbiji mozda i manje potkaci, ali EU drustvo, hebali smo cvorka.  

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Dzoni_m said:

moje nade polako tonu. Bice da ovo Tramp dobija. Jer ako ovako radi confirmation bias kod nje, mogu zamisliti kako je kod ostalih republikanski nastrojenih glasaca. 

 

 

Nemoj da tones, jeste strasno ali ne toliko. Prvo, ti ljudi su uvek bili tu medju nama, samo sto nisu imali platformu koju im je on dao da normalizuju. Drugo, nema njih toliko mnogo (ne gledaj u broj glasova) koliko ti se cini, samo ako posmatras socijalne medije izgleda da ih je puno, a ustvari velika vecina aktivno ucestvuje iz ko zna kojih delova sveta (danas se to placa, botovanje). 

 

Da, jako veliki broj je glasao za Trampa 2020 godine, zastrasujuci cak. Medjutim u toj kolicini ljudi imas one koji uvek, no matter what glasaju za republikance, to im je bukvalno... genetski i voljni su da se malo ogluse o njegove idiotluke, ali opet sve ima neke granice.  

 

Magasa ima nazalost previse (i jedan je previse) ali ustvari cine manji postotak sveukupnih biraca. Samo su glasni. Evo mozes videti koliko ljudi koji su ili su bili u vlasti u republikanskoj partiji je ovoj put, posto je postalo neizdrzivo, izasli i javno dali podrsku demokratama. To se nikada nije desilo. Ti ljudi su bili birani, sigurno ce uspeti sa sobom da povuku deo njihovih glasaca. 

 

Ja jos uvek ne gubim toliko nadu u Ameriku, iako je rapidno promenjena na gore od Trampa, a vec dugi niz decenija jeste u promeni na gore, jer potezi koji su donoseni nisu oni koji na dugorocnoj putanji imaju uspeh. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Plus, "vece takse uzece mi iz dzepa vise" a sa druge strane ne vidi da ako ne platis na mostu platis na cupriji jer Tramp i dalje ne zna sta su tarife. 

 

 

 

Nije ni cudo da je bankrotirao toliko puta... 

  

To je opet ponavljao na debati u nekoj varijaciji. Sad sam vec 97% siguran da on ne zna sta prica u vezi tarifa. Kao neko dete iz obdanista. 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nonick said:

  

To je opet ponavljao na debati u nekoj varijaciji. Sad sam vec 97% sigurno da on ne zna sta prica u vezi tarifa. Kao neko dete iz obdanista. 

 

On i jeste dete iz obdanista. Cak ni vokabular nije mogao da popravi vise od dvanaestogodisnjaka. I ne, naravno da ne zna sta prica. Njega je Ron Cohn naucio kako da prevari (izlazi uskoro film, iz trejlera koji sam videla je tacno ono sto sam o njemu citala od reci do reci) i kad prevari kako da se vadi iz govana i to je otprilike jedino znanje koje je stekao. Nesto malo od tate naucio o real estatu, pola uspeo da unakaradi, pola mu proslo relativno dobro, a gomila sto mislimo da je njegovo je ustvari prodao ime, jer je slavu napravio na isti nacin kao Karleusa (pevacica koja ne zna da peva ali vuce cirkus za sobom). 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Stiletto said:

Je l' to opet neka pucnjava oko Trampa?

 

https://n1info.rs/svet/tramp-je-bezbedan-pucnjava-u-blizini-golf-kluba-u-kojem-se-nalazio/

 

Aj da sačekamo izveštaj policije.

 

Nyp kaze: 

 

Donald Trump was taken to safety by the Secret Service after agents opened fire on a man who was spotted with what may have been a gun while the former president was on the links, according to law enforcement sources.

 

Ako budu pucali na sve koji mozda imaju oruzje, pobice pola Amerike. Ali neka, sami su normalizovali da je to cool, drugi amandman, niko im nece oduzeti. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...