Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

6 minutes ago, Baby said:

Mene pitas?

Da, tebe pitam jer mi je zvucalo kao da opravdavas taj varvarski cin.

 

6 minutes ago, Baby said:

Meni licno sve jedno gde koja statua/spominik stoji, ako smeta stanovnicima grada neka je sklanjaju, istorija se uci u knjigama ne na spomenicima. Unistavali su ratovanjem zivote ljudi, gradove, drzave... pa se nesto niko nije gurao da kaze da je to big no no... sada tu treba da se drami oko nekog spomenika... 

 

Pretpostavljam da predlazes neku demokratsku metodu kojom ce se odlucivati o tome, a ne da o tome odlucuje grupa razularenih vandala. Ovo je unistavanje gradske imovine koja ima neprocenjivu kulturno-istorijsku vrednost.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RatzenStadt said:

Da, tebe pitam jer mi je zvucalo kao da opravdavas taj varvarski cin.

 

 

Pretpostavljam da predlazes neku demokratsku metodu kojom ce se odlucivati o tome, a ne da o tome odlucuje grupa razularenih vandala. Ovo je unistavanje gradske imovine koja ima neprocenjivu kulturno-istorijsku vrednost.

 

 

Grad skloni statuu, u cemu je problem?

 

Vandalizovana? Really? Pa u Srbiji je svaka zgrada, svaka ulica, svaki cosak vandalizovan, a upitno je samo kako stoji neka statua u Americi i eto nadjemo vandale ocas posla. Osecala bih se malo licemerno da kazem da iskrabana grafitima statuja je delo nevidjenih vandala, dok smo mi to sve pustili da nam bude svakodnevica. 

 

Veci problem imam sa stavljanjem tih "kulturno-istorijskih" skalamurija, gde se u nekom delu istorije njihov znacaj sasvim izvitoperi, ili cak nije ni zadovoljavao u momentu stavljanja kompletan kontekst. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Baby said:

 

Ili samo pustimo orange in charge da pritisne crveno dugme, sve ce se ostalo samo resiti 😄 

 

Mene pitas?

 

Meni licno sve jedno gde koja statua/spominik stoji, ako smeta stanovnicima grada neka je sklanjaju, istorija se uci u knjigama ne na spomenicima. Unistavali su ratovanjem zivote ljudi, gradove, drzave... pa se nesto niko nije gurao da kaze da je to big no no... sada tu treba da se drami oko nekog spomenika... 

 

7 minutes ago, Baby said:

 

Grad skloni statuu, u cemu je problem?

 

Vandalizovana? Really? Pa u Srbiji je svaka zgrada, svaka ulica, svaki cosak vandalizovan, a upitno je samo kako stoji neka statua u Americi i eto nadjemo vandale ocas posla. Osecala bih se malo licemerno da kazem da iskrabana grafitima statuja je delo nevidjenih vandala, dok smo mi to sve pustili da nam bude svakodnevica. 

 

Veci problem imam sa stavljanjem tih "kulturno-istorijskih" skalamurija, gde se u nekom delu istorije njihov znacaj sasvim izvitoperi, ili cak nije ni zadovoljavao u momentu stavljanja kompletan kontekst. 

Znam ja povremeno da budem anti-protivna, ali mi ova odbrana Talibana nikad ne bi pala na pamet.

Svaka cast. :23:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Baby said:

Grad skloni statuu, u cemu je problem?

 

Pa to sam ja tebe pitao. Grad da skloni statuu ako se donese koncenzus, a ne da je sklanja grupa razularenih vandala.

 

13 minutes ago, Baby said:

Vandalizovana? Really? Pa u Srbiji je svaka zgrada, svaka ulica, svaki cosak vandalizovan, a upitno je samo kako stoji neka statua u Americi i eto nadjemo vandale ocas posla. Osecala bih se malo licemerno da kazem da iskrabana grafitima statuja je delo nevidjenih vandala, dok smo mi to sve pustili da nam bude svakodnevica. 

 

Pre svega, ne mozes da stavis znak jednakosti izmedju odrubljivanja glave Kolumbovom spomeniku i iscrtavanju grafita na zgrada. Tj, tehnicki mozes i vec jesi, ali nije ti dobra usporedba.
Dalje, kakve veze imaju isarane zgrade u Srbiji sa ovim? S opravdavanja smo vec dosli do relativizacije...

 

13 minutes ago, Baby said:

Veci problem imam sa stavljanjem tih "kulturno-istorijskih" skalamurija, gde se u nekom delu istorije njihov znacaj sasvim izvitoperi, ili cak nije ni zadovoljavao u momentu stavljanja kompletan kontekst. 

 

To su produkti svog vremena. Bas sada vam je zasmetao Kolumbov spomenik? Sad ste se setili revizionizma.

 

Every record has been destroyed or falsified, every book rewritten, every picture has been repainted, every statue and street building has been renamed, every date has been altered. And the process is continuing day by day and minute by minute. History has stopped. Nothing exists except an endless present in which the Party is always right. -1984

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Pa to sam ja tebe pitao. Grad da skloni statuu ako se donese koncenzus, a ne da je sklanja grupa razularenih vandala.

 

 

Pre svega, ne mozes da stavis znak jednakosti izmedju odrubljivanja glave Kolumbovom spomeniku i iscrtavanju grafita na zgrada. Tj, tehnicki mozes i vec jesi, ali nije ti dobra usporedba.
Dalje, kakve veze imaju isarane zgrade u Srbiji sa ovim? S opravdavanja smo vec dosli do relativizacije...

 

 

To su produkti svog vremena. Bas sada vam je zasmetao Kolumbov spomenik? Sad ste se setili revizionizma.

 

Every record has been destroyed or falsified, every book rewritten, every picture has been repainted, every statue and street building has been renamed, every date has been altered. And the process is continuing day by day and minute by minute. History has stopped. Nothing exists except an endless present in which the Party is always right. -1984

 

Odrubljivanje glave spomeniku? U je, jel bolelo? Koga? Neko zaginuo? 

 

Revitalizacija? Cega? Znas li sta to uopste znaci?

 

Pa vi branite spomenike ljudima koji su bili rasisti i koje ljudi zele da odstrane iz njihovog okruzenja, a onda dodjete do cepanja dlake na cetvoro i metode unistavanja cisto da ima nesto da se razglaba. Ono, ajd da budem bar protiv... 

 

Ne vidim da se neko bunio sto su komunisticke skalamerije unistavane i ukanjane iz Ceske. Mislim zasto ne, pa to je spomenik kulturi... 

 

Eno unistavaju i u Belgiji i Engleskoj spomenike koje povezuju sa ropstvom. Hoce ljudi da se odvoje od te i takve "kulture" pa i istorije za koju nisu odgovorni i ne zele da se poistovecuju i mozda time vredjaju deo stanovnistva. Ali izes zive, bitna je kultura koja se uci na ulici... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Baby said:

 

Ili samo pustimo orange in charge da pritisne crveno dugme, sve ce se ostalo samo resiti 😄 

 

Mene pitas?

 

Meni licno sve jedno gde koja statua/spominik stoji, ako smeta stanovnicima grada neka je sklanjaju, istorija se uci u knjigama ne na spomenicima. Unistavali su ratovanjem zivote ljudi, gradove, drzave... pa se nesto niko nije gurao da kaze da je to big no no... sada tu treba da se drami oko nekog spomenika... 

Kao Isis pre koju godinu?

 

Link to comment
Share on other sites

:ajme:

 

Following HBO Max's announcement that they would be temporarily pulling Gone With the Wind from its slate of streaming options -- amid outcries over the film's dated depictions of slavery and racism -- celebs across the entertainment industry weighed in on the decision. 

Megyn Kelly took to Twitter on Tuesday to decry the streaming service's announcement as censorship of a "cultural touchstone." (Gone With the Wind is still currently available for online rental on Amazon Prime Video, iTunes, YouTube and more.)

"Are we going to pull all of the movies in which women are treated as sex objects too? Guess how many films we’ll have left? Where does this end??" Kelly wrote. "Ok @hbomax - let’s do this - every episode of “Friends” needs to go right now. If not, you hate women (& LGBTQ ppl, who also don’t fare well on “Friends”). Obviously Game of Thrones has to go right now. Anything by John Hughes ... Woody Allen... could go on & on... & on...& on..."

"For the record, you can loathe bad cops, racism, sexism, bias against the LGBTQ community, and not censor historical movies, books, music and art that don’t portray those groups perfectly," she added. "Ppl understand art reflects life... as we evolve, so do our cultural touchstones."

 

Ludilo, sta je sledece? Odobravanje da je spaljivanje knjiga koje nisu "politicke podobne" opravdano jer vredjaju osecanja?

'Those who fail to learn from history are condemned to repeat it. '

 

2 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Kao Isis pre koju godinu?

 

ISIS i Talibani, jbga proslo vreme kad smo smatrali da unistavanje istorijskih spomenika ne treba da bude pitanje vandala. Sad je ok, promenili smo kulturu.

Nema pojma dal da se smejem ili da placem.

Link to comment
Share on other sites

Neka moja dva centa za spomenike bi bile sledeca. Jedno je sva kontroverza oko Confederate statues u Americi, nekako nikad nisam ni shvatao sto imaju spomenike po USA. Ali zna se zasto su dizani spomenici Kolumbu, i to nema veze sa ropstvom i bilo cime drugim. Ako cemo vec da sudimo o ljudima iz proslih doba po sadasnjim moralnim nacelima, hajde da porusimo sve spomenike posvecene Rimljanima i Grcima iz Antike, isto su bili robovlasnici i zenomrsci i sve, a rimske genocide nad porazenima da ne pominjem, sve to da se porusi i da se ne pominju vise anticki filozofi u danasnjem drustvu. Nekako mi nema smisla to, mogu da se ogradim od cega god je Kolumbo radio i da i dalje smatram da ima svoje mesto u istoriji i po trgovima i slicno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

Odrubljivanje glave spomeniku? U je, jel bolelo? Koga? Neko zaginuo? 

 

 

 

Ne mogu... 😄 

 

4 minutes ago, Baby said:

Revitalizacija? Cega? Znas li sta to uopste znaci?

 

Najiskrenije, nisam najbolje razumeo poentu u povlacenju paralele sa isaranim zgradama u Srbiji, pa sam pomislio da si htela da kazes "niko se u Srbiji ne buni zbog toga, pa sto bi skrnavljenje ovog spomenika ikome sad smetalo". Ako nisam dobro shvatio, slobodno me ispravi.

 

4 minutes ago, Baby said:

Ne vidim da se neko bunio sto su komunisticke skalamerije unistavane i ukanjane iz Ceske. Mislim zasto ne, pa to je spomenik kulturi... 

 

Neuporedivo. Te zemlje su okrenule politicko-drustveno uredjenje za 180 stepeni i odluceno je da se uklone relikti starog "ugnjetavackog" sistema. S tim u vezi, opet se vracamo na ono sto sam vec tri puta rekao, a to je da je velikom vecinom postignut koncensuz o tome. Nisu uklonjeni od strane grupe huligana.

 

4 minutes ago, Baby said:

Eno unistavaju i u Belgiji i Engleskoj spomenike koje povezuju sa ropstvom. Hoce ljudi da se odvoje od te i takve "kulture" pa i istorije za koju nisu odgovorni i ne zele da se poistovecuju i mozda time vredjaju deo stanovnistva. Ali izes zive, bitna je kultura koja se uci na ulici... 

 

I to je Ok? Rusenje spomenika Edvardu Kolstonu, coveku koji je izgradio citav Bristol? 
Kad vec tako razmisljaju, sto da ne sruse citav grad posto je komplet izgradjen na racun trgovine robovima?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Najiskrenije, nisam najbolje razumeo poentu u povlacenju paralele sa isaranim zgradama u Srbiji, pa sam pomislio da si htela da kazes "niko se u Srbiji ne buni zbog toga, pa sto bi skrnavljenje ovog spomenika ikome sad smetalo". Ako nisam dobro shvatio, slobodno me ispravi.

 

 

Ja sam videla da skrabaju po tim statuama, i reko da je to vandalizam, sto jeste, ali avaj...  

Htedoh reci, zivi se u vandalizovanom okolisu a oplakuju se neke statue, pa mi to malo bilo too much.

 

7 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Neuporedivo. Te zemlje su okrenule politicko-drustveno uredjenje za 180 stepeni i odluceno je da se uklone relikti starog "ugnjetavackog" sistema. S tim u vezi, opet se vracamo na ono sto sam vec tri puta rekao, a to je da je velikom vecinom postignut koncensuz o tome. Nisu uklonjeni od strane grupe huligana.

 

 

Pa ni Amerika vise nije robovlasnicka drzava. 

 

11 minutes ago, RatzenStadt said:

 

I to je Ok? Rusenje spomenika Edvardu Kolstonu, coveku koji je izgradio citav Bristol? 
Kad vec tako razmisljaju, sto da ne sruse citav grad posto je komplet izgradjen na racun trgovine robovima?

 

Pa vidi, posle njega su ga gradile mnoge generacije, a nisu morale da upotrebljavaju roblje, nego placenu radnu snagu. Mislim, razumes valjda zasto ga nece bez obzira na bilo koji doprinos.

 

Kolumbo jeste pronasao neke nove, nepoznate teritorije, jeste doprineo trgovini i eto kao doprinos sirenja evropske kulture, ali je unistio nusput mnogo zivota, ponajvise onih gde je brodove pakrirao. Ti zivoti su preci nekih danasnjih zivota i ljudi imaju razloga sa punim pravom da se ljute. Drugi imaju pravo da ih u tome podrze. Pa nece se valjda ratovati zbog skulptura, nije izbrisan iz knjiga istorije, ali ne mora hram da mu se posvecuje. Inace, isti taj Kolumbo nije no dosao do danasnje teritorije US. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Angelia said:

:ajme:

 

Following HBO Max's announcement that they would be temporarily pulling Gone With the Wind from its slate of streaming options -- amid outcries over the film's dated depictions of slavery and racism -- celebs across the entertainment industry weighed in on the decision. 

Megyn Kelly took to Twitter on Tuesday to decry the streaming service's announcement as censorship of a "cultural touchstone." (Gone With the Wind is still currently available for online rental on Amazon Prime Video, iTunes, YouTube and more.)

"Are we going to pull all of the movies in which women are treated as sex objects too? Guess how many films we’ll have left? Where does this end??" Kelly wrote. "Ok @hbomax - let’s do this - every episode of “Friends” needs to go right now. If not, you hate women (& LGBTQ ppl, who also don’t fare well on “Friends”). Obviously Game of Thrones has to go right now. Anything by John Hughes ... Woody Allen... could go on & on... & on...& on..."

"For the record, you can loathe bad cops, racism, sexism, bias against the LGBTQ community, and not censor historical movies, books, music and art that don’t portray those groups perfectly," she added. "Ppl understand art reflects life... as we evolve, so do our cultural touchstones."

 

Ludilo, sta je sledece? Odobravanje da je spaljivanje knjiga koje nisu "politicke podobne" opravdano jer vredjaju osecanja?

'Those who fail to learn from history are condemned to repeat it. '

 

ISIS i Talibani, jbga proslo vreme kad smo smatrali da unistavanje istorijskih spomenika ne treba da bude pitanje vandala. Sad je ok, promenili smo kulturu.

Nema pojma dal da se smejem ili da placem.

 

Ta crnkinja (sluzavka iz filma ako se ne varam) je nagradjena Oskarom za tu ulogu...jebote!

Inace, tek je pocelo. Cistku za sada nisu preziveli ni Mighty Boosh, League of Gentleman, Little Britain , Hank Azaria ne "dub"-uje lik Apua iz Simpsonova itd itd...

 

@Baby 

Trgovina robovima je bilo redovno zanimanje tog doba, zastupljeno medju brojnim narodima i rasama. Trebaju li njihovi potomci danas da se osecaju krivim zbog toga, ili pak citava nacija?

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Baby said:

 

Kao bilo ko ko donosi ratove, stradanja, unistavanja, smrt i patnju. Ako si na to mislio. 

Ne, vec na "Meni licno sve jedno gde koja statua/spominik stoji, ako smeta stanovnicima grada neka je sklanjaju,"
Kao Isis pre neku godinu sto je rusio spomenike koji su njima bili ne prihvatljivi?
Ko bira da li je prihvatljivo rusenje? Vecina stanovnistva (kao Kosovo 2004)? Ili moze i manjina kao Isis u svom naponu?
I koji spomenici su pozeljni za rusenje a koji ne? Da pocnemo da rusimo sve sto je ostalo iz antickog perioda posto su to robovi gradili.


Trebala si ranije da kazes da se istorija uci iz knjige a ne preko spomenika, neke budale dale milijarde za Notre Dame.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Baby said:

 

Pa ni Amerika vise nije robovlasnicka drzava. 

 

Odavno :classic_smile: Ipak mislim da je bolja paralela sa Isis i talibanima, nego sa Staljinom i Hitlerom

 

22 minutes ago, Baby said:

 

Pa vidi, posle njega su ga gradile mnoge generacije, a nisu morale da upotrebljavaju roblje, nego placenu radnu snagu. Mislim, razumes valjda zasto ga nece bez obzira na bilo koji doprinos.

 

Kolumbo jeste pronasao neke nove, nepoznate teritorije, jeste doprineo trgovini i eto kao doprinos sirenja evropske kulture, ali je unistio nusput mnogo zivota, ponajvise onih gde je brodove pakrirao. Ti zivoti su preci nekih danasnjih zivota i ljudi imaju razloga sa punim pravom da se ljute. Drugi imaju pravo da ih u tome podrze. Pa nece se valjda ratovati zbog skulptura, nije izbrisan iz knjiga istorije, ali ne mora hram da mu se posvecuje. Inace, isti taj Kolumbo nije no dosao do danasnje teritorije US. 

Iako on, sa tim robovlasnistvom nije imao nikakve veze .....kao sto ti rece u boldu, nije cak ni dosao na danasnju teritoriju US. A definitivno nije za 14 godina izgradio robovlasnicki sistem, niti je pobio Native Americans, to je doslo davno posle njegove smrti, pa sto toliko besa prema njemu a ne Vikinzima?

 

Nemoj Baby, opravdala si nesto sto je protivno civilizaciji, dzaba ti pravdanje skrabotinama u SR, i objasnjenje kako su zivoti vazniji od spomenika kulture.

Priznajem, odlicna odbrana ISIS i talibana, to mi ne bi palo na pamet. Mislim sta je par Buda, Palmira, daj kamenje - ionako se sve urusilo :lol_2:

 

25 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Ta crnkinja (sluzavka iz filma ako se ne varam) je nagradjena Oskarom za tu ulogu...jebote!

Inace, tek je pocelo. Cistku za sada nisu preziveli ni Mighty Boosh, League of Gentleman, Little Britain , Hank Azaria ne "dub"-uje lik Apua iz Simpsonova itd itd...

 

 

Inace prva AA da dobije Oscara, ali jbga cemu istorija.

Cuj, ako je Mark Tvejn stradao u reviziji - sta dalje. Sve cemo mi da white-wash, no pun intended :classic_biggrin:

 

Bilo kakva paralela sa istorijom je potpuno slucajna.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Baby said:

 

Wow, pa ti pravdas ovde naciste i rasiste, a drama sto sam opravdala rusenje statua... 

 

Imal' ovom kraja? Mislim, nakupili ste se ljubitelji kulture i umetnosti... 

fenomenalno, sad ja podrzavam naciste i rasiste :lol_2: Nadji mi jednu izjavu gde ja opravdavam naciste i rasiste? To je podmetanje.

To je ono isto kao sto ja opravdavam krsenje Ustava, na koje nisi imala nijedan dokaz. 

Upetljas se u tvoje generalne optuzbe za koje nemas nista da ih podrzava, pa se onda malo, malo gadjas Trampom (gde mu mesto nije), malo princip "znam ja sta ti mislis"....

 

Ok je, htela si da opravdas rusenje spomenika, a nisi skontala da si opravdala ISIS i talibane, sta kazes - gomila kamenja.:23:

 

Znamo vec sta sleduje, reci ces mi da neces dalje da se "valjas u tom blatu" i "raspravljas gluposti". to ce reci - nemas odgovor.

 

Problem sa ideoloskim pristupom raspravi, je sto generalno nema logike i nije consistent. Tj menjas misljenje kako ti odgovara.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

fenomenalno, sad ja podrzavam naciste i rasiste :lol_2: Nadji mi jednu izjavu gde ja opravdavam naciste i rasiste? To je podmetanje.

 

Stvarno nisam bas tolika zamlata, ali se dobro secam vremena Charlotesvilla i sta se pisalo... a i ovde je bilo sve u stilu da se prebaci na vandale, pa antifu, pa mogu mirne demonstracije, kada su se smirile onda je to politicko podmetanje... 5000 raznih zemerki demonstrantima i to mirnim. Izvini, ali to je za mene stav koji brani drugu stranu, mada naravno se nisi jasno izrazila... jel celofan je cudo 😄 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

Stvarno nisam bas tolika zamlata, ali se dobro secam vremena Charlotesvilla i sta se pisalo... a i ovde je bilo sve u stilu da se prebaci na vandale, pa antifu, pa mogu mirne demonstracije, kada su se smirile onda je to politicko podmetanje... 5000 raznih zemerki demonstrantima i to mirnim. Izvini, ali to je za mene stav koji brani drugu stranu, mada naravno se nisi jasno izrazila... jel celofan je cudo 😄 

Sve ok, opet smo se prebacili na citanje misli. Mirne demonstracije podrzavam za svakoga, kao i slobodu govora, to je US Ustav.

Kontramitinge ne, jos ono od 90te i neke u SR, pogotovo ne sa motkama.

 

Znaci nisam podrzala naciste i fasiste, to je ipak tvoje tumacenje. Nema kod mene mnogo celofana, ja to govorim kako vidim.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sprivel said:

Sjajno.

e8edbdca387d2d7c0cdb0102c3d8405b.jpg

Ovo sam jutros video slučajno na TV-u i što je najgore preko ove budalaštine će se preći i nikom ništa. Ajde da stavimo na stranu simbol i šta taj simbol predstavlja u USA, odakle im ideja da bi neko, za bilo šta, angažovao nekog iz Srbije? I to će neko da kupi kao istinu? Jebote, da li je moguće.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Ne sporim da postoji politicka eksploatacija AA. I ove ostale stvari koje si naveo definitivno jesu faktor u tome kakva je situacija danas.

 

Sto se prvog pasusa tice, pokusavam da iskopam neke podatke po netu ali ne moze da se nadje previse. Ovo je najbolje sto mogu.

 

UrALJzb.png

 

Ovo je za 1904. Ista prica je i za 1923. i 1930. 

 

Ako ja ovo interpretiram kako treba, medju AA je i pre 100 godina bilo mnogo vise kriminalaca po glavi AA stanovnika nego medju drugim rasama. 

 

Odavde bih izvukao da iako war on drugs, politizacija rase i razne vrste pozitivne diskriminacije sigurno jesu nekim delom faktori, i istorijski faktor je definitivno jos uvek tu, odnosno nisu AA postali "veci kriminalci" od belaca pre 30-40 godina, vec taj problem postoji odavno.

 

Gde su brojevi od 1930 do 2020 dobljeni istom metodom?

Gde je izvor gornje studije?

Koje finansiro gornju studiju?

 

 

12 hours ago, Angelia said:

Niko ih nije obavestio da su vikinzi otkrili ameriku....

 

12 hours ago, Angelia said:

Sve to Kolumbo obavio za 14 godina zivota? Nesto mi zvuci kao da su Vikinzi ipak imali duzu karijeru :classic_smile: Iako nisu mogli da pokrstavaju u hriscane, jbga veci deo vremena nisu ni oni bili hriscani, barem za to mozes da se obratis katolickoj crkvi...

 

11 hours ago, Angelia said:

😂 Predlazem da za sva zla porusimo sve katolicke crkve, da se zna ko je pokrstavao. Uz to mozda bombardujemo Spaniju. Rasformiramo UK, Holandjani su naravno sledeci na listi....pa onda da predjemo na Afriku.

 

Moze?

 

11 hours ago, RatzenStadt said:

Cekaj, ti opravdavas taj vandalizam zbog nekakvih Kolumbovih grehova? Smatras da taj spomenik nikada nije ni trebalo da postoji?
Ajde da srusimo i spomenik Gotfridu Bujonskom u Briselu. Heck, koliko je tek litara krvi i znoja proliveno od strane robova koji su gradili piramide u Gizi? Treba li i to rusiti?

 

In Hispaniola — what is now Haiti and the Dominican Republic — Columbus encountered the Lucayans’ cousins, the Taíno. (The Lucayan were a branch of the much larger Taíno, who were part of the Arawak language group.) Historians disagree on how many Taíno lived on Hispaniola at the time, with estimates ranging from 60,000 to 8 million. One contemporaneous account from Bartolomé de las Casas claimed there were 3 million. More about las Casas shortly.

There Columbus built a fort where he left a few dozen of his crew, killed two people, took more hostages and sailed back to Spain. As soon as they hit cooler weather, the Taíno began to die, according to Howard Zinn in “A People’s History of the United States.”

 

After significantly overselling the prospects for gold to the king and queen of Spain, Columbus returned to Hispaniola with 17 ships and 1,200 men. The men he had left at the fort the year before had all been killed, “after they had roamed the island in gangs looking for gold, taking women and children as slaves for sex and labor,” Zinn wrote.

Columbus and his crew searched and searched for gold to no avail, so they filled their ships with something else they could sell: people. Of the 500 Taíno they took — selected because they were the strongest and healthiest specimens — 200 died on the voyage to Spain. Many more died once they had been sold into slavery.

So Columbus tried again for gold, but this time he and his men didn’t go looking for it. They ordered all Taíno people 14 and older to deliver a certain amount of gold dust every three months. If they didn’t, their hands would be cut off.

At this point, the Taíno were refusing to grow crops, and those who didn’t bleed to death after their hands were removed began to die of famine and disease. When they fled into the mountains, they were hunted down by dogs. Many killed themselves with cassava poison.

Columbus’s men also continued to sexually abuse Taíno women and girls. In 1500, Columbus wrote to an acquaintance that “there are many dealers who go about looking for girls; those from nine to 10 are now in demand.”

 

As the population plummeted, they abducted indigenous people from other islands, like the Lucayan, to work the fields and mines of Hispaniola. When the British colonized the Bahamas in the 1600s, the islands had been deserted for more than a century.

 

Bartolomé de las Casas arrived in Hispaniola in 1502, when he was 18. For decades, he participated in the mistreatment of the Taíno and the introduction of enslaved Africans, before renouncing it all, becoming a Dominican friar and confessing what he had witnessed in “A Short Account of the Destruction of the Indies.”

 

 

It is worth quoting him at length. This excerpt is very graphic:

“They [Spanish explorers] forced their way into native settlements, slaughtering everyone they found there, including small children, old men, pregnant women, and even women who had just given birth. They hacked them to pieces, slicing open their bellies with their swords as though they were so many sheep herded into a pen. They even laid wagers on whether they could slice a man in two at a stroke, or cut an individual’s head from his body, or disembowel him with a single blow of their axes. They grabbed suckling infants by the feet and, ripping them from their mothers’ breasts, dashed them headlong against the rocks. Others, laughing and joking all the while, threw them over their shoulders, shouting, ‘Wriggle, you little perisher.’

 

When las Casas wrote this in 1542, there were only 200 Taíno left on Hispaniola. Across the Caribbean, he claimed the Spanish were responsible for the deaths of 12 to 15 million indigenous people.

 

Historians usually attribute most of the deaths to the spread of diseases for which native people had no immunity, but recently historian Andrés Reséndez has pushed back against this, arguing that populations were lower than previous estimated, and “a nexus of slavery, overwork and famine killed more Indians in the Caribbean than smallpox, influenza and malaria.”

 

Soon after Columbus’s death in 1506, Spanish explorers moved on to other islands, like Puerto Rico and Jamaica, and according to las Casas, “perpetrated the same outrages and committed the same crimes as before.”

By 1650, Zinn wrote, reports indicated the Taíno were extinct.

 

But recent scholarship proves that may not have been the case. Researchers compared the DNA from the tooth of a pre-Columbian Lucayan woman found in a cave in the Bahamas to that of contemporary Puerto Ricans, who are generally thought to be an interracial mix of African, European and Native American ancestry. They found that the Native American component in the Puerto Rican samples was closely related to the Lucayan DNA. The results were published in the Proceedings of the National Academy of Sciences in 2018.

Jorge Estevez, a Taíno descendant who assisted the research, told Newsweek: “I wish my grandmother were alive today so that I could confirm to her what she already knew. It shows that the true story is one of assimilation, certainly, but not total extinction.”

The Taíno also live on in our language — barbecue, hammock, canoe, tobacco and hurricane are all derived from Taíno words.

 

izvor

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Pristevac said:

Ovaj policijac ubica neko bogat policajac, ili ima bogate prijatelje, pošto je na slobodi nakon uplate kaucije od  milion dolara.

Unija to placa. Cini mi se da sam u nekom od prethodnih postova objasnio, kako to sranje sa senioritijem funkcionise.

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2020 at 11:16 AM, while(1){drink();} said:

 

Ovo je sve potpuno tacno ali mislim da je takodje bitno pomenuti do koje mere je "anti-rasizam" u US stvar politike a ne ljudskih prava ili cega vec.

 

A sto je najgore ovakva podrska nije samo prihvatljiva nego neophodna. Emma Watson nije nista napisala o trenutnoj situaciji nego je samo okacila 3 crna kvadrata na IG u znak podrske i ljudi su je kritikovali jer nije uradili dovoljno. Ima koliko hoces ljudi koji ponavaljaju White silence is violence i slicna sranja. Nije dozvoljeno samo sedeti mirno i ignorisati sve ovo. Moras aktivno da podrzavas BLM.

 

Ovo je kvazi-kultni pokret koji postoji uglavnom iz politickih razloga, a ljudi ga podrzavaju jer se plase drustvenih posledica ako nisu deo kulta .

Ma naravno da to nema nikakve veze sa borbom protiv rasizma, radi se o totalitarnoj ideologiji koja trenira poslusnost i pokornost preko ulicnih falangista. Logika je slicna onom performansu srpskih navijaca kada vodja pocne da urlice "ko ne skace taj je Siptar" (moj kolega isao na miting Kosovo za patike i morao da skace) - naravno da niko zivi ne misli da je to metod za otkrivanje tog ko je "Siptar", nego metod za potcinjavanje ljudi sildzijskoj hijerarhiji.

 

A ova postmoderna ideologija zaista vuce korenje iz zlocinacke marksisticke dogme (njeni tvorci su bili pravi marksisti koji su zdusno podrzavali koncentracione logore i masovne zlocine, borili se protiv komunistickih disidenata itd), samo sto je ideja "sveta kao poprista borbe izmedju ekonomskih klasa", zamenjena idejom "sveta kao poprista borbe izmedju identitetskih grupacija" (rasa, polova, seksualnih orijentacija itd). Ona u sebi nosi jednu duboku antizapadnu, antiliberalnu i rasisticku ideju da je biologija/telesna hemija nosilac covekovih moralnih, socijalnih i politickih vrednosti, da je grupni identitet kljucna odrednica ljudskog bica. Zato je moguce da Bajden sasvim opusteno kaze "ko ne glasa za mene nije crnac": dakle, ne "on nije pametan", "on ne misli na buducnost", "od nije dobronameran" i slicno - nego "ON NIJE CRNAC"!!! 

 

I naravno i ona, kao svaka totalitarna ideologija, pokusava da se uvuce u sve segmente ljudskog zivota, apsolutno sve mora biti sagledano kroz prizmu toga ko je koje rase, ko je kojeg pola, ko je gej a ko strejt itd isl. Tako totalitarizam funkcionise, uzmite novine iz SSSR-a ili nacisticke Nemacke i videcetu da je tamo sve zacinjeno crvenim/braon prahom, uzmite bezazlen berlinski casopis iz 1935. godine, npr. o psima - tamo cete nabasati da se insistira na rasi i superiornosti nemackog psa nad ostalim psima itd...

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

22 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Ne sporim da postoji politicka eksploatacija AA. I ove ostale stvari koje si naveo definitivno jesu faktor u tome kakva je situacija danas.

 

Sto se prvog pasusa tice, pokusavam da iskopam neke podatke po netu ali ne moze da se nadje previse. Ovo je najbolje sto mogu.

 

UrALJzb.png

 

Ovo je za 1904. Ista prica je i za 1923. i 1930. 

 

Ako ja ovo interpretiram kako treba, medju AA je i pre 100 godina bilo mnogo vise kriminalaca po glavi AA stanovnika nego medju drugim rasama. 

 

Odavde bih izvukao da iako war on drugs, politizacija rase i razne vrste pozitivne diskriminacije sigurno jesu nekim delom faktori, i istorijski faktor je definitivno jos uvek tu, odnosno nisu AA postali "veci kriminalci" od belaca pre 30-40 godina, vec taj problem postoji odavno.

OK, iz tih podataka se vidi da su crnci cinili negde oko 2 do 3 puta vise kriminalnih dela nego belci (to je otprilike disparitet koji danas postoji izmedju belaca i Azijata (u korist Azijata)). Ali ove podatke treba uporediti sa danasnjim stanjem. Ovo je statistika tezih kriminalnih dela, pa sigurno necemo pogresiti ako razmotrimo ubistva i nasilne pljacke, te ako stopu hapsenja uzmemo kao proxy za broj pocinjenih krivicnih dela.

 

U 2018. za ubistva uhapseno 5,280 belaca a 6,380 crnaca, za nasilnu pljacku 38,300 belaca i 47,750 crnaca. Kada se to skalira prema udelu u ukupnoj populaciju dobije se da su crnci pocinili 6-7 PUTA vise ovih krivicnih dela nego belci. Ako uporedimo maloletnicki kriminal, koji je u ovoj situaciji relevantniji iz vise razloga (prvo zato sto kriminalitet jako varira izmedju razlicitih uzrasnih grupa, a drugo sto okolina snaznije utice na maloletnicki kriminalitet), podaci su jos gori: ubistva - 370 belaca 530 crnaca (10 Azijata, njih ima oko 2.5 puta manje nego crnaca), nasilna pljacka - 5,840 belaca 11,100 crnaca (250 Azijata). Dakle, ugrubo receno, crnacki najtezi kriminalitet u odnosu na prosek je povecan duplo u odnosu na pocetak proslog veka, dakle u odnosu na period kada su crnci bili u mnogo nepovoljnijem relativnom materijalnom i pravnom polozaju nego danas, u odnosu na period segregacije, Dzim Kro zakona (u kojem je crnacki kriminalitet inace dosta skocio u odnosu na prethodni period) itd.

 

Slican zakljucak se dobije ako se za proxy uzme zastupljenost u zatvorima (izvor Vikipedija )

spacer.png

  

 

 

 

Ili, uzmi podatke o crnackoj porodici. 1905. godine u Njujurku 85% crnackih porodica je sadrzalo oca (kao "glavu porodice"), dok su samo 3% porodica bile samohrane majke ispod 20 godina (1925. godine u Njujorku, izvor za ove podatke knjiga H. Gutman: The Black Family in Slavery and Freedom, 1750-1925). 1950 18% crnackih porodica su cinile samohrane majke, danas cine 68% (72% crnacke dece raste u porodici bez oca - a to je, opet ponavljam, jedan od pouzdanijih prediktora buduceg kriminalnog ponasanje, zatvora, siromastva itd). Da citiram Waltera Williamsa, genijalnog crnog ekonomistu, po ovom pitanju:

 

Quote

If we put ourselves into the shoes of racists who seek to sabotage black upward mobility, we couldn’t develop a more effective agenda than that followed by civil rights organizations, black politicians, academics, liberals and the news media. 

 

 

Pogledajte samo ove zadnje povike o ukidanju policije, "defund police" itd - i to od ljudi koji toboze pomazu crncima. Koliko neko mora biti bezdusan i egoistican da se ni jednog trenutka ne zapita kakve ce to efekte imati na crnacku zajednicu, pre svega na postene crnce (imajuci u vidu da 95% crnackog kriminala (konkrtno ubistava) izvrsava nad drugim crncima), koji uce, rade, stede, otvaraju legalne biznise, pokusavaju svojim porodicama da otvore bolju buducnost itd, dakle ljude koje ta policija stita od kriminalaca?

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...