Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

3 minutes ago, RatzenStadt said:

Ako mene pitas, nema on šta kome da dokazuje po tom pitanju, pogotovo ne ovima koji su najglasniji u optužbama i koji svoj rasizam ni ne sakrivaju u poslednje vreme.

Shvatas li da se na ovaj nacin i kroz borbu za samo jednu stranu, polarizuje drustvo jos vise i promovise rasizam na sve 3-4 strane, a pojedinci grabe profit za svoju stranu, ili ti guzu. 

Problem je sto se to ponovo vraca kao bumerang i na nesrecu, socijalni sistem trpi kroz drasticnu polarizaciju.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, mrd said:

Sta kazes? Koga sada da banuju da bi topic o US, bio po tvom, vasem ukusu?

Ja ne bih nastavljala tu raspravu, ako sam nesto pogresno razumela, ili je smatrao da je moja gramatika losa, sto ponekad jeste (jedino sto vidim je typo), mogao je da pojasni. Iako ne vidim razlog za raspravljanje o formi, nego o sustini.

 

Ja recimo znam o cemu pricam, kao sto je za Irce, odlomak:

The discrimination faced by the famine refugees was not subtle or insidious. It was right there in black and white, in newspaper classified advertisements that blared “No Irish Need Apply.” The image of the simian Irishman, imported from Victorian England, was given new life by the pens of illustrators such as Thomas Nast that dripped with prejudice as they sketched Celtic ape-men with sloping foreheads and monstrous appearances.

 

Pa onda za Italijane:

For decades, Italian communities lived at the edge of the American society. Italian immigrants were living in the “slums” (ethnic enclaves characterized by urban decline, run-down buildings, dirt, poverty, violence). Their way of life reinforced American prejudices against them. Discrimination and prejudice were so strong that racist theories were elaborated against Italian immigrants, and Italian immigrants were constantly misrepresented by movies or 2 newspapers. Sometimes there were extremely violent acts against them (for example, the well known episode of Italians lynched in New Orleans in 1890) (Stella, 2003).

 

Koga interesuje ima dosta istorijskih izvora.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Izvini ali ti nemas pojma kako je to iz ugla Amerikanaca. Najnormalnije je instruktor voznje mom klincu objasnio kako da se ponasa tokom traffic stop u kontaktu sa policijom, kao sto sam mu ja najnormalnije objasnila kako da se ponasa u svakoj drugoj situaciji u kontaktu sa policijom.

Znaci treba postovati da ti ljude rade opasan posao, i da ne mogu znati da li si pretnja ili ne na osnovu pogleda.


Dakle ponasaju se isto apsolutno prema svima, a ovi svi bez veze histerisu, reda radi tek da skrenu paznju na sebe. Kojem god socijalnom sloju da pripadaju.

 

Da ja ne znam, a nisam to ni napisala, slusala sam one Afroamerikance koji su pricali o svoj deci. Ako oni lazu, lazem i ja. 
 

A jedina istina neupitna i dogmatska to sto se cuje od vas, ili onih koji dele vas pogled na svet i iskustvo. 


Ok neka zatvore temu samo za vas i super sve.
 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Plavi Golub said:

Ok neka zatvore temu samo za vas i super sve.

Koga to vas i njih. Naravno da ne treba da se zatvori tema, ali postovi treba da imaju smisla. Čemu opaske o gramatici, čemu postovi tipa: "Ne raeumem!" Ako nije jasno nešto, onda citirati šta nije jasno. Nije nermalno ga se u svemu slažemo, bilo bi dasadno.

Da ima rasizma, ali nije rasizam kriv, što je onaj poremećeni policajac legao kolenom na crnog brata, već policajčeva mentalna nespremnost da obueda svoj adrenalin. Ovo ću 1000 puta ponoviti i na svaki put ću dobiti pitanje:" A zbog čega ja podržavam rasizam?" 

Ko je ovde lud?

Link to comment
Share on other sites

 

14 minutes ago, mrd said:

Koga to vas i njih. Naravno da ne treba da se zatvori tema, ali postovi treba da imaju smisla. Čemu opaske o gramatici, čemu postovi tipa: "Ne raeumem!" Ako nije jasno nešto, onda citirati šta nije jasno. Nije nermalno ga se u svemu slažemo, bilo bi dasadno.

Da ima rasizma, ali nije rasizam kriv, što je onaj poremećeni policajac legao kolenom na crnog brata, već policajčeva mentalna nespremnost da obueda svoj adrenalin. Ovo ću 1000 puta ponoviti i na svaki put ću dobiti pitanje:" A zbog čega ja podržavam rasizam?" 

Ko je ovde lud?


Nemam pojma o kakvoj gramatici pises.

 

Odgovoran je sistem koji nekog ko je ispoljio odredjeno ponasanje X puta, nije sklonio sa ulice. Ili nije pre ukinuo ovu metodu pridavljivanja.

 

Jesam li ti ja postavila to pitanje? (Bold) 

 

Nista i ovima treba objasniti da je sve isto za sve i da se ne izmotavaju i histerisu za dzabe.

https://www.washingtonpost.com/national/black-parents-take-their-kids-to-school-on-how-to-deal-with-police/2017/01/03/86129c1c-c6be-11e6-bf4b-2c064d32a4bf_story.html

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Plavi Golub said:


Dakle ponasaju se isto apsolutno prema svima, a ovi svi bez veze histerisu, reda radi tek da skrenu paznju na sebe. Kojem god socijalnom sloju da pripadaju.

 

Da ja ne znam, a nisam to ni napisala, slusala sam one Afroamerikance koji su pricali o svoj deci. Ako oni lazu, lazem i ja. 
 

A jedina istina neupitna i dogmatska to sto se cuje od vas, ili onih koji dele vas pogled na svet i iskustvo. 


Ok neka zatvore temu samo za vas i super sve.
 

Vidi, ja cu po vreovatno 20ti puta da objasnim jedno te isto.

Ja nisam rekla da se povremeno ne desava policijska brutalnost, toga smo svi mi svesni. Nisam ni rekla da neka nije proizisla iz toga da je policajac rasista.

Medjutim, ne postoji sistemski rasizam od strane policije.

Sto ne znaci da neki ljudi nisu ubedjeni da postoji, to je posledica konstatne kampanje za politicke poene, koja se ne desava danas, nego vec duze vreme.

Brojkama se manipulise da bi se dokazalo kako to stoji. Kao argument cujes da je verovatnoca da nenaoruzan crnac bude ubijen od policije (cak se ne uzima da li je policajac beo/crn) 3X veca nego ucesce AA u populaciji. To je izvrtanje brojki, zato sto je verovatnoca da je AA pocinio krivicno delo vise od 4X veca nego njihovo ucesce u populaciji.

Ako imas vise interakcije sa policijom, imaces vise mogucnosti da se nesto problematicno desi. Dva puta vise belaca nastrada kad se nadje u toj situaciji.

To nije zato sto je policija rasisticka, nego zbog socijalne situacije, zato sto u odnosu na ucesce u populaciji vise AA zivi u delovima gde je stopa kriminala veca.

Extremno vise African American pogine od strane - pa African American, nego sto pogine od policije. Ali niko se ne bavi time.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

di, ja cu po vreovatno 20ti puta da objasnim jedno te isto.

Ja nisam rekla da se povremeno ne desava policijska brutalnost, toga smo svi mi svesni. Nisam ni rekla da neka nije proizisla iz toga da je policajac rasista.

Medjutim, ne postoji sistemski rasizam od strane policije.

Sto ne znaci da neki ljudi nisu ubedjeni da postoji, to je posledica konstatne kampanje za politicke poene, koja se ne desava danas, nego vec duze vreme.

Brojkama se manipulise da bi se dokazalo kako to stoji.


Da li brojkama manipulisu iskljucivo oni koji se ne slazu sa onim sto ti mislis ili ta manipulacija postoji i na drugoj strani? Isto iz politickih razloga.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

Extremno vise African American pogine od strane - pa African American, nego sto pogine od policije. Ali niko se ne bavi time.


Kad bilo ko pogine u interakciji sa policijom na duznosti poginuo je u interakciji sa drzavom. Potpuno su razlicite stvari interakcija drzave prema svojim gradjanima ma koje boje ili druge specificnosti i ono sto se dogadja u medjusobnim kriminalnim obracunima.

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Plavi Golub said:


Da li brojkama manipulisu iskljucivo oni koji se ne slazu sa onim sto ti mislis ili ta manipulacija postoji i na drugoj strani? Isto iz politickih razloga.

Kako mislis da to izvedu i iz kojih politickih razloga?

Cemu bi politicki sluzilo ovo moje misljenje? Neces dobiti glasove za to.

Ali ces naici na istrazivanja koja to potvrdjuju.

 

I na kraju, kako moze da se manipulise politicki sa "svi smo mi jednaki pred policijom"? Osim ako neces da kazes da to govorim zato sto sam protiv jednakih prava za sve, pa samim tim rasista. Sto je ozbiljna optuzba, iako bezvezna.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:


Nice try! Taj nacin komunikacije pokusaj sa nekim drugim.

Nisam ti podmetala, nego ozbiljno ne vidim kako taj moj stav moze da se iskoristi za suprotno politicko misljenje od onih koji tvrde da je policija sistemski rasisticka, pa mi to jedino palo na pamet. Izvini ako je izgledalo kao podmetanje, Isto misljenje imaju ljudi iz razlicitih politickih pravaca, nije fixirano na jedan.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Plavi Golub said:


Dakle ponasaju se isto apsolutno prema svima, a ovi svi bez veze histerisu, reda radi tek da skrenu paznju na sebe. Kojem god socijalnom sloju da pripadaju.

 

Da ja ne znam, a nisam to ni napisala, slusala sam one Afroamerikance koji su pricali o svoj deci. Ako oni lazu, lazem i ja. 
 

A jedina istina neupitna i dogmatska to sto se cuje od vas, ili onih koji dele vas pogled na svet i iskustvo. 


Ok neka zatvore temu samo za vas i super sve.
 

 

Ne, kako nisi skapirala, oni svi bezveze histerisu da skinu Trampa sa vlasti i to je taj celofan koji se stalno pojavljuje... 

 

To sto su pre demonstrirali sa istim ciljem, ah, pa nema veze, racunacemo samo one demonstracije pred izbore, ostale su puj pike ne vazi. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Niko ih nije obavestio da su vikinzi otkrili ameriku....

 

Jesu i Vikinzi koristili robove, pretvarali autohtono stanovnistvo nasilno u hriscane i porobljavali ih i zlostavljali, doneli im bolesti koji starosedeoci nisu mogli da prezive, prodavali roblje po Evropi...? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Jesu i Vikinzi koristili robove, pretvarali autohtono stanovnistvo nasilno u hriscane i porobljavali ih i zlostavljali, doneli im bolesti koji starosedeoci nisu mogli da prezive, prodavali roblje po Evropi...? 

Sve to Kolumbo obavio za 14 godina zivota? Nesto mi zvuci kao da su Vikinzi ipak imali duzu karijeru :classic_smile: Iako nisu mogli da pokrstavaju u hriscane, jbga veci deo vremena nisu ni oni bili hriscani, barem za to mozes da se obratis katolickoj crkvi...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

I jos mnogo toga... 

 

😂 Predlazem da za sva zla porusimo sve katolicke crkve, da se zna ko je pokrstavao. Uz to mozda bombardujemo Spaniju. Rasformiramo UK, Holandjani su naravno sledeci na listi....pa onda da predjemo na Afriku.

 

Moze?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cekaj, ti opravdavas taj vandalizam zbog nekakvih Kolumbovih grehova? Smatras da taj spomenik nikada nije ni trebalo da postoji?
Ajde da srusimo i spomenik Gotfridu Bujonskom u Briselu. Heck, koliko je tek litara krvi i znoja proliveno od strane robova koji su gradili piramide u Gizi? Treba li i to rusiti?

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

😂 Predlazem da za sva zla porusimo sve katolicke crkve, da se zna ko je pokrstavao. Uz to mozda bombardujemo Spaniju. Rasformiramo UK, Holandjani su naravno sledeci na listi....pa onda da predjemo na Afriku.

 

Moze?

 

Ili samo pustimo orange in charge da pritisne crveno dugme, sve ce se ostalo samo resiti 😄 

1 minute ago, RatzenStadt said:

Cekaj, ti opravdavas taj vandalizam zbog nekakvih Kolumbovih grehova? Smatras da taj spomenik nikada nije ni trebalo da postoji?
Ajde da srusimo i spomenik Gotfridu Bujonskom u Briselu. Heck, koliko je tek litara krvi i znoja proliveno od strane robova koji su gradili piramide u Gizi? Treba li i to rusiti?

 

Mene pitas?

 

Meni licno sve jedno gde koja statua/spominik stoji, ako smeta stanovnicima grada neka je sklanjaju, istorija se uci u knjigama ne na spomenicima. Unistavali su ratovanjem zivote ljudi, gradove, drzave... pa se nesto niko nije gurao da kaze da je to big no no... sada tu treba da se drami oko nekog spomenika... 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...