Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1997, Boza, Zivojin i Radisav, cetnici do koske, na svojim Harley Davidson i sa kalasnjikovima i redenicima oko ramena  jezde Arizonom.

Ja sam u dzipu, vozi ga (nas) covek koji ih poznaje, idemo na pucanje na tacno odredjeno i zasticeno mesto, placa se pristup strelistu. Pustinja.

 

Zaustavi ih policajac.

Gde idete?

Idemo da pucamo

Danas je Bozic!

To nesto oko boga?

Da.

Stick him on my dick, rece Radisav.

Policajac se usrao  ziv. Nista vise nije pitao.

 

Na strelistu, desetine takvih ekipa.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Angelia said:

Texas nema red flag law. 

 

Ali misle da ga uvedu svuda i to bi kao bilo resenje naoruzanja... :classic_dry:

I da ga ima, ovoj bi uzeli podatke, mozda eventualno otisli da popricaju sa njim i na kraju bi ga pustili na miru jer nije prekrsio nikakav zakon, pozvao bi se na drugi amandman... Vrzino kolo

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

Ali misle da ga uvedu svuda i to bi kao bilo resenje naoruzanja... :classic_dry:

I da ga ima, ovoj bi uzeli podatke, mozda eventualno otisli da popricaju sa njim i na kraju bi ga pustili na miru jer nije prekrsio nikakav zakon, pozvao bi se na drugi amandman... Vrzino kolo

Ovako nista nisu uradili. Koja varijanta ti se cini bolja?

Stvarno ne razumem cemu toliko zuci, oko necega sto je prilicno van domasaja promena, bez pripreme i promene nacina razmiljanja.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

 

Ali misle da ga uvedu svuda i to bi kao bilo resenje naoruzanja... :classic_dry:

I da ga ima, ovoj bi uzeli podatke, mozda eventualno otisli da popricaju sa njim i na kraju bi ga pustili na miru jer nije prekrsio nikakav zakon, pozvao bi se na drugi amandman... Vrzino kolo

Ne, ideja red flag law nije da eventualno popricaju i puste ga na miru. Pod tim zakonom njena prijava bi isla pred sudiju, policija bi radila proveru, a sudija bi odlucivao u roku od 24h da li ima osnova da mu se oduzme oruzje.

To je inace jedan od razloga zasto Texas nema red flag law, policija se bunila da postoje mnogi nacini za zloupotrebu.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

To je inace jedan od razloga zasto Texas nema red flag law, policija se bunila da postoje mnogi nacini za zloupotrebu.

ETo nam je ona druga strana medalje, gde se gubi ona sloboda koja Ameriku i cini velikom. Mnogo promenljivih koje treba ubaciti u jednacinu i izbalansirati. Mislim da bi smo na kraju trebali da stignemo do pripreme, treninga koji je neophodan za vozacku dozvolu. Jedini problem je ako zivis na vrh Tornika(vrh Zlatibora) i ceo Tornik je tvoj, koliko staro dete sme da individualno koristi oruzje, kad tata i mama nisu kuci? Sve su to extremni slucajevi, koji se ne smeju ignorisati.

Edited by mrd
neke zapete
Link to comment
Share on other sites

Kad ovaki vidis ravnodusnost prema ovim masovnim ubistvima, covek bi rekao, pa jebite se onda i ubijajte, medjutim vjerujem da i vecina Amerikanaca misli da je ovo sa oruzjem preslo svaku granicu, tako da je vrlo moguce da manjina terorise vecinu i to bukvalno ljudi placaju zivotima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

ETo nam je ona druga strana medalje, gde se gubi ona sloboda, koja Ameriku i cini velikom. 

Btw imali su stvarno validne argumente, i te argumente treba uzeti u razmatranje pri pravljenju takvog zakona.

Recimo ja nisam razmisljala da se to moze zloupotrebiti za maltretiranje bivseg supruznika u razvodu

Link to comment
Share on other sites

@Angelia Zbog tog gore je po meni bilo bolje ograniciti dostupnost potpuno nepotrebnoj tehnici nego petljati sa ljudima do u sitna crevca. Vece zloupotrebe su moguce. Ali ovo ono kad majka zove da pita, to je ono zadnje.  Po tom 2. amandmanu mogu ladno i neku bombu da nabave. Mada mi se cini da u onom pojasnjenju pisanom posle ubistva jednog od Kenedija sto je @mrd citiralo, bombe stoje kao nedozvoljene. Po meni je ovo vise profit na budalama, nego borba za licnu slobodu i mentalitet.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

Btw imali su stvarno validne argumente, i te argumente treba uzeti u razmatranje pri pravljenju takvog zakona.

Recimo ja nisam razmisljala da se to moze zloupotrebiti za maltretiranje bivseg supruznika u razvodu

 

9 minutes ago, Plavi Golub said:

@Angelia Zbog tog gore je po meni bilo bolje ograniciti dostupnost potpuno nepotrebnoj tehnici nego petljati sa ljudima do u sitna crevca. Vece zloupotrebe su moguce. Ali ovo ono kad majka zove da pita, to je ono zadnje.  Po tom 2. amandmanu mogu ladno i neku bombu da nabave. Mada mi se cini da u onom pojasnjenju pisanom posle ubistva jednog od Kenedija sto je @mrd citiralo, bombe stoje kao nedozvoljene. Po meni je ovo vise profit na budalama, nego borba za licnu slobodu i mentalitet.

Ja sam i naveo ideju da postoji neki pre-check pracen sa obukom i polaganjem ispita. Druga dilema, je da sam uveo jos jednu promenljivu, a to je dete ostavljeno na vrh planine na posedu od 100ha+. Sta sa njima, da li njima dozvoliti da se brane, uz neku obuku koju ce im roditelji pruziti, ili ne. Ako je ne, da li to znaci da cemo platiti pozornika na kapiji svakog ranca, za slucaj da ih neko napdne, a moguce je.

Po vrh svege, evo vam primer iz prosvete, ako bilo koji djak prijavi profesora za harassment, taj profa je suspendovan dok traje istraga, nije li red-flag slican? Znaci da je moguce proneveriti prijavu, ali je pitanje da li je rizik reakcije na prijavu opravdan. U slucaju predavaca je itekako, iako cemo cuti mnogo negativnih komentara po tom pitanju.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

@Angelia Zbog tog gore je po meni bilo bolje ograniciti dostupnost potpuno nepotrebnoj tehnici nego petljati sa ljudima do u sitna crevca. Vece zloupotrebe su moguce. Ali ovo ono kad majka zove da pita, to je ono zadnje.  Po tom 2. amandmanu mogu ladno i neku bombu da nabave. Mada mi se cini da u onom pojasnjenju pisanom posle ubistva jednog od Kenedija sto je @mrd citiralo, bombe stoje kao nedozvoljene. Po meni je ovo vise profit na budalama, nego borba za licnu slobodu i mentalitet.

Ne mogu bombu da nabave. Vidi ja se ne razumem u puske specijalno, pa ne znam sta je potrebno a sta nepotrebno. Ima ko o tome odlucuje i u to se razume. Svako moze da iznese predlog, ali mi vec otprilike znamo sta moze da prodje na SC a sta ne.

Prica o zabranjivanju pristupu oruzju je besmislena, mislim na totalno. To uostalom i nema javnu podrsku.

 

A zakoni se prave tako da se proba izbegavanje zloupotreba.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

Po vrh svege, evo vam primer iz prosvete, ako bilo koji djak prijavi profesora za harassment, taj profa je suspendovan dok traje istraga, nije li red-flag slican? Znaci da je moguce proneveriti prijavu, ali je pitanje da li je rizik reakcije na prijavu opravdan. U slucaju predavaca je itekako, iako cemo cuti mnogo negativnih komentara po tom pitanju.

 

Meni taj red flag lici na ono sto je bila karakteristika u vojnoj knjizici nekad. Sad sta je bila svrha iste, nemam pojma. Ne mislim da je lose, nikako. Mora u svakom slucaju da se oteza nabavka onoga sto moze da izazove masovan pomor ljudi. Kako kazu da onog u Ohaju nisu ubili 30 sekundi posto je pocela pucnjava napravio bi haos sa municijom sto je imao na raspolaganju. 30 sekundi, devet ubijenih, 20 zamalo i puna ona dva rotaciona rezervoara. Jos jedna stvar. Da li je civilima dozvoljeno da kupuju rasprskavajucu municiju (da li su to dum-dum) meci? 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Amigo said:

Kad ovaki vidis ravnodusnost prema ovim masovnim ubistvima, covek bi rekao, pa jebite se onda i ubijajte, medjutim vjerujem da i vecina Amerikanaca misli da je ovo sa oruzjem preslo svaku granicu, tako da je vrlo moguce da manjina terorise vecinu i to bukvalno ljudi placaju zivotima.

 

Samo sto je USA jos uvek, na zalost kolektivista a na srecu civilizacije, pretstavnicka konstitucionalna republika  a ne demokratija. Kada sa tim recima tip republika, demokratija, federalizam, konstitucionalizam, vladavina prava samo mase kao stancovanim etiketama nije ni cudo da ljudi ne mogu sustinski da razumeju o cemu se tu zapravo radi. Kakvi su

to realni politicki procesi i fenomeni. Tako mnogi ne razumete da u pretstavnickoj republici nije bitno sta hoce manjina ili vecina nego kako institucije upravo da blokiraju manjinu

ili vecinu da nametne svoje zelje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

Kad ovaki vidis ravnodusnost prema ovim masovnim ubistvima, covek bi rekao, pa jebite se onda i ubijajte, medjutim vjerujem da i vecina Amerikanaca misli da je ovo sa oruzjem preslo svaku granicu, tako da je vrlo moguce da manjina terorise vecinu i to bukvalno ljudi placaju zivotima.

Ti si ubedjen, ali se cini da brojke ne slede tvoje ubedjenje, ili ce pre biti da tvoje ubedjenje ne sledi brojke. Ne razumem, odakle ti vidis ravnodusnost, medj amerikancima, ili bilo gde po ovom pitanju? 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Plavi Golub said:

 

Jos jedna stvar. Da li je civilima dozvoljeno da kupuju rasprskavajucu municiju (da li su to dum-dum) meci? 

 

Nisam sigurna, ali mislim da je ona ilegalna.

 

Vidi proslog meseca je onaj jedan probao da napadne ICE centar, upucali ga. Mediji objavljivali kako je heroj, kao dao je zivot da protestuje tretman ilegalnih imigranata.... saljuci naravno poruku da je herojski umreti za coz i koristiti nasilje....

Pre par godina su tako objasnjavali kako su par visestrukih ubistava policajaca (iliti masovna pucnjava) posledica nasilja policije nad AA. 

 

I dok god se nasilje promovise kao prihvatljiva reakcija na neko nezadovoljstvo ili za politicke ideje, naci ce se neki ludak koji ce da proba da napravi statement za svoj coz. Ali ludaka ce biti svejedno.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Plavi Golub said:

... jos jedna stvar. Da li je civilima dozvoljeno da kupuju rasprskavajucu municiju (da li su to dum-dum) meci? ...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hollow-point_bullet

>> ... Despite the ban on military use, hollow-point bullets are one of the most common types of bullets used by civilians and police,[3]which is due largely to the reduced risk of bystanders being hit by over-penetrating or ricocheted bullets, and the increased speed of incapacitation.[citation needed] ... <<

>> ... The state of New Jersey bans possession of hollow point bullets by civilians, except for ammunition possessed at one's own dwellings, premises, or other lands owned or possessed, or for, while and traveling to and from hunting with a hunting license if otherwise legal for the particular game. The law also requires all hollow point ammunition to be transported directly from the place of purchase to one's home or premises, or hunting area, or by members of a rifle or pistol club directly to a place of target practice, or directly to an authorized target range from the place of purchase or one's home or premises.[9] ... <<

>> ... In early 1992, Winchester introduced the "Black Talon", a newly designed hollow-point handgun bullet which used a specially designed, reverse tapered jacket. The jacket was cut at the hollow to intentionally weaken it, and these cuts allowed the jacket to open into six petals upon impact. The thick jacket material kept the tips of the jacket from bending as easily as a normal thickness jacket. The slits that weakened the jacket left triangular shapes in the tip of the jacket, and these triangular sections of jacket would end up pointing out after expansion, leading to the "Talon" name. The bullets were coated with a black colored, paint-like lubricant called "Lubalox," and loaded into nickel-plated brass cases, which made them visually stand out from other ammunition. While actual performance of the Black Talon rounds was not significantly better than any other comparable high performance hollow-point ammunition, the reverse taper jacket did provide reliable expansion under a wide range of conditions, and many police departments adopted the round.[10]

Winchester's "Black Talon" product name was eventually used against them. After a high-profile mass shooting at a large law firm at 101 California StreetSan Francisco in 1993, media response against Winchester was swift. "This bullet kills you better", says one report; "its six razorlike claws unfold on impact, expanding to nearly three times the bullet's diameter".[11][12] A concern was raised by the American College of Emergency Physicians that the sharp edges of the jacket could penetrate surgical gloves, increasing the risk of blood-borne infections being transmitted to medical personnel treating the gunshot wound. While plausible, there are no recorded cases of such an infection occurring in relation to the Black Talon bullets.[13]

Winchester responded to the media criticism of the Black Talon line by removing it from the commercial market and only selling it to law enforcement distributors. Winchester has since discontinued the sale of the Black Talon entirely, although Winchester does manufacture very similar ammunition, the Ranger T-Series and the Supreme Elite Bonded PDX1.[14][15] ... <<

 

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Пројектил

>> ... Ekspandirajući projektili

Postoje i specijalne vrste projektila, ekspandirajući projektili ili dum-dum projektili, prema nepravilnom ali odomaćenom nazivu u srpskom jeziku. Ovim projektilima nedostaje košuljica na vrhu, ili na njima postoje uzdužni zaseci, ili im je vrh izdubljen, usled čega se ovaj projektil u kontaktu sa tkivima tela deformiše i rasparčava, nanoseći ustreljenoj osobi teže povrede u odnosu na druge projektile. ... <<

 

U kolokvijalnom govoru se cesto 'ekspandirajuci projektili' nazivaju 'eksplozivnim projektilima' - a to su dve razlicite vrste projektila (zrna).

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Kinik said:

 

U kolokvijalnom govoru se cesto 'ekspandirajuci projektili' nazivaju 'eksplozivnim projektilima' - a to su dve razlicite vrste projektila (zrna).

 

...

Ovo mozda objasnjava zasto ja mislim da su ilegalni za civile:

 

Currently there are eleven states that have barred the sale or possession of armor-piercing bullets: Alabama, California, Connecticut, Indiana, New Hampshire, New Jersey, New York, Michigan, Mississippi, Oklahoma, Tennessee, and Texas. Though the severity of breaking any of these states armor-piercing bullets provisions all vary, they all impose a jail sentence, a fine, and sometimes both.

 

Svaka drzava ima svoju regulativu.

I to je ono sto je tesko objasniti ljudima koji ne zive, ili nisu barem dobrano upoznati sa US.

Da to nije "drzava" u smislu kako se to gleda u Evropi, da imas federalne zakone, drzavne i jos neke lokalne.

 

Davno, kad sam jos bila "friska" u US, i isla kolima juzno, upozorili me ljudi "Dont speed in Alabama and Georgia, you might end up in jail", nisam proveravala tu tvrdnju ali kako su mi rekli policija ima ovlascenja tamo da te privede na 24 sata i vise za prekoracenje brzine. To u PA nema sanse da se desi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, boxcube said:

 

Samo sto je USA jos uvek, na zalost kolektivista a na srecu civilizacije, pretstavnicka konstitucionalna republika  a ne demokratija. Kada sa tim recima tip republika, demokratija, federalizam, konstitucionalizam, vladavina prava samo mase kao stancovanim etiketama nije ni cudo da ljudi ne mogu sustinski da razumeju o cemu se tu zapravo radi. Kakvi su

to realni politicki procesi i fenomeni. Tako mnogi ne razumete da u pretstavnickoj republici nije bitno sta hoce manjina ili vecina nego kako institucije upravo da blokiraju manjinu

ili vecinu da nametne svoje zelje.

 

Sad cu malo da skrenem sa ovog izvornog problema, ali koliko god predstavnicki check and balance sistem sprecavao gomilanje moci u jedno telo, vecinsko ili manjinsku i bio u prednosti u odnosu  na populisticki tip demokratije gde je bitna volja i zelja "naroda" i da svi imaju jednako ucesce u donosenju odluka, postoji jedna mana kod ovog pristupa (mada ga ni populisticki ne resava, naprotiv). 

 

Sta ako neka manjina ili vecina HOCE da progura npr. obaveznu vakcinaciju za sve, a ne moze zbog neke manjine ili vecine? Npr USA je takva da vakcinacija nije obavezna, a neke drzave daju mogucnost roditeljima da ne vakcinisu decu zbog nekih religijskih, filozofskih, kakvih god stavova. Tu se recimo vidi taj federalni aspekt predstavnistva da ne moraju sve drzave da slede istu politiku na isti nacin, sto je ok, ali sta cemo onda sa ovakvim slucajevima gde je nuzno nametanje zelja jednih nad zeljama drugih?

Edited by Veshtodel
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Veshtodel said:

 

Sad cu malo da skrenem sa ovog izvornog problema, ali koliko god predstavnicki check and balance sistem sprecavao gomilanje moci u jedno telo, vecinsko ili manjinsku i bio u prednosti u odnosu  na populisticki tip demokratije gde je bitna volja i zelja "naroda" i da svi imaju jednako ucesce u donosenju odluka, postoji jedna mana kod ovog pristupa (mada ga ni populisticki ne resava, naprotiv). 

 

Sta ako neka manjina ili vecina HOCE da progura npr. obaveznu vakcinaciju za sve, a ne moze zbog neke manjine ili vecine? Npr USA je takva da vakcinacija nije obavezna, a neke drzave daju mogucnost roditeljima da ne vakcinisu decu zbog nekih religijskih, filozofskih, kakvih god stavova. Tu se recimo vidi taj federalni aspekt predstavnistva da ne moraju sve drzave da slede istu politiku na isti nacin, sto je ok, ali sta cemo onda sa ovakvim slucajevima gde je nuzno nametanje zelja jednih nad zeljama drugih?

 

Bolje obrazovati i educirati ljude

Bolji alat od bilo kakvog nametanja

 

Nema goreg od državne upotrebe sile, to ne vodi prema dobru i to bi bolje od Amera, trebali znati balkanci

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, demag said:

 

Bolje obrazovati i educirati ljude

Bolji alat od bilo kakvog nametanja

 

Nema goreg od državne upotrebe sile, to ne vodi prema dobru i to bi bolje od Amera, trebali znati balkanci

 

Slazem se skroz za edukaciju, ali ni ona ne garantuje da ce svi gradjani biti obrazovani i da li hoce da budu obrazovani. To i zavisi od obrazovnog sistema, jer trenutni ne daje bas najbolje rezultate cim imamo anti vaxxere i slicne. Uostalom, bolje edukovati ljude jeste isto vid nametanja, npr. neko je neki Amisi, pripadnik neke religijske grupe i nece da se obrazuje, smatra obrazovanje protivno njegovim uverenjima, hoce drugacije, religijski da se obrazuje. Kad bi ti njemu rekao "druze, moras da se obrazujes" to bi bilo isto nametanje.

 

Naravno, nametanje sile jeste problem, ali samo pitam sta cemo raditi u ovakvom slucaju. Uostalom, politika je zapravo domen sile i moci. Politika podrazumeva nametanje necije volje nad voljom drugog, zato prednost predstavnicke republike, konstitucionalizma, decentralizacije i liberalne kulture jesu sto svi oni teze da ogranice tu silu i moc, da je rasparcaju, podele, umanje itd. 

 

Problem na koji sam ukazao jeste sta da radimo u slucajevima poput vakcinacije ili slicnih gde da bi se nesto ostvarilo mora cela populacija ili njen najveci deo da prihvati nesto.

Edited by Veshtodel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Veshtodel said:

 

Slazem se skroz za edukaciju, ali ni ona ne garantuje da ce svi gradjani biti obrazovani i da li hoce da budu obrazovani. To i zavisi od obrazovnog sistema, jer trenutni ne daje bas najbolje rezultate cim imamo anti vaxxere i slicne.

 

Naravno, nametanje sile jeste problem, i nisam sugerisao da bi trebalo nametati neku silu, vec samo pitam sta cemo raditi u tom slucaju. Uostalom, politika je zapravo domen sile i moci. Politika podrazumeva nametanje necije volje nad voljom drugog, zato prednost predstavnicke republike, konstitucionalizma, decentralizacije i liberalne kulture jesu sto svi oni teze da ogranice tu silu i moc, da je rasparcaju, podele, umanje itd. 

 

Problem na koji sam ukazao jeste sta da radimo u slucajevima poput vakcinacije ili slicnih gde da bi se nesto ostvarilo mora cela populacija ili njen najveci deo da prihvati nesto.

 

Točno

Neki će i dalje biti "svoji"

 

Ali je bitno da većina sasluša svog doktora i da ima povjerenje u stručnjaka.

Kao što je bitno da doktor ostvari kontakt sa osobom.

 

Za razliku od raznih šarlatana sa interneta, doktori su u direktnom kontaktu sa ljudima i od tuda bi trebalo krenuti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mrd said:

Ti si ubedjen, ali se cini da brojke ne slede tvoje ubedjenje, ili ce pre biti da tvoje ubedjenje ne sledi brojke. Ne razumem, odakle ti vidis ravnodusnost, medj amerikancima, ili bilo gde po ovom pitanju? 

 

Ti si prvi ravnodusan i svi ostali sto podrzavaju naoruzavanje sa tupavim obrazlozenjima napasce te grizli,  velika drzava,takva kultura, samoodbrana od drzave i slicno

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Amigo said:

 

Ti si prvi ravnodusan i svi ostali sto podrzavaju naoruzavanje sa tupavim obrazlozenjima napasce te grizli,  velika drzava,takva kultura, samoodbrana od drzave i slicno

Ti si se zbunio, verovatno nista sto smo ovde pisali nisi razumeo. Bas mi je zao. Vidis obrazovanje bi moglo da pomogne, ali niko ne moze da te natera da razmisljas. Tako sam ja ravnodusan!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, demag said:

 

Točno

Neki će i dalje biti "svoji"

 

Ali je bitno da većina sasluša svog doktora i da ima povjerenje u stručnjaka.

Kao što je bitno da doktor ostvari kontakt sa osobom.

 

Za razliku od raznih šarlatana sa interneta, doktori su u direktnom kontaktu sa ljudima i od tuda bi trebalo krenuti.

 

 

 

A kako da se spreci epidemija necega, ako se svima ostavi da se prosvetle na svoju ruku? Okruze ih u karantin kao nekad leprozne?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:

 

A kako da se spreci epidemija necega, ako se svima ostavi da se prosvetle na svoju ruku? Okruze ih u karantin kao nekad leprozne?

Pa nedavno smo imali taj problem, i jos uvek traje sa boginjama.

Ja sam lepo rekla da postoje pros and cons, za takav mentalitet - individualisti i sloboda.

U NY su zabranili da deca koja nisu vakcinisana dodju u skolu zbog mogucnosti epidemije, kad su skontali da imaju epidemiju kao problem. A roditelji odmah uzvratili sa "sloboda religije". Videcemo kako ce se zavrsiti.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...