Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

3 hours ago, Barracuda said:

Pre svega, uvek sam bio naklonjen svemu što spada u "usluge čovečanstvu" a ova ideja to jeste. U forumskom smislu, izlazi iz monotonog left vs right klišea i u startu ima moju podršku. No offense, ok? :classic_biggrin:

 

No offense, medjutim problem je u tome sto je ideja neodrziva, znaci generalno besmislica. Ideja je plemenita kao i da je rekla ajde za 10 godina da niko ne umire.

E sad - mozemo reci ako otkrijemo neku Star Track tehnologiju - pa cemo za par godina na Havaje da putuje preko laserskog bima, onda je ovo ok, za sada po tom planu, do tamo cemo da plivamo.

Bilo je limitiranih experimenata, od solarne energije do EV, i nijedan jos nije prosao tu granicu da prakticno bude primenjiv, cena kostanja vs. benefit.

Link to comment
Share on other sites

Da,ali treba stimulisati tehnologiju da ide u tom pravcu! Kao sto su nekoc ulice bile pune djubeta- a danas je to nezamislivo - bar na Zapadu,tako ce jednog dana biti izbacene prljave tehnologije. 

Npr cesto se zanemaruje jedna velika prednost el automobila: stvaraju vrlo malo buke! Gotovo su besumni te ce u nekim zemljama zakonodavci doneti takav zakon da el automobili moraju da se izradjuju tako da ipak prave malo buke- iz bezbednosnih razloga- jer u suprotnost covek uopste ne cuje auto i moze biti pregazen! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Da,ali treba stimulisati tehnologiju da ide u tom pravcu! Kao sto su nekoc ulice bile pune djubeta- a danas je to nezamislivo - bar na Zapadu,tako ce jednog dana biti izbacene prljave tehnologije. 

Npr cesto se zanemaruje jedna velika prednost el automobila: stvaraju vrlo malo buke! Gotovo su besumni te ce u nekim zemljama zakonodavci doneti takav zakon da el automobili moraju da se izradjuju tako da ipak prave malo buke- iz bezbednosnih razloga- jer u suprotnost covek uopste ne cuje auto i moze biti pregazen! 

Kako je parna mashina bila stimulisana?

Ili avion?

Ili automobil?

Link to comment
Share on other sites

Osnovno je sto je nemoguce planirati prouzvodnju “sigurno” na bazi verovatnoce da ce vetar da duva odredjenom brzinom (vetrenjace mora da budu offline ako je vetar izvan dozvoljenog opsega brzine) ili sunce da sija, bez postojanja neke vrste skladistenja.

 

Ekvivalent toga  u klasicnim izvorima su deponije uglja, tankovan gas ili nafta, vodene akumulacije. Trenutno postiji ideja tzv energy storage (uslovno receno velike baterije) na visokim naponima, koje bi funkcionisale u paru sa vetrogeneratorima i slicno, ali to je vrlo daleko od prakticne realizacije bez detaljnog istrazivanja o posledicama po okolinu.

 

Link to comment
Share on other sites

Kad se ignorisu i odbijaju neki indikatori i ostavi brisan prostor ne moze se ocekivati da neko ne uleti.

 

Ovo upravo nije tema za socijalisticku drzavu, vec za odgovornu privatnu  inicijativu svake vrste. Ali se druga strana bavi temama iz doba inkvizicije.

 

“Drzava” je ovde potrebna jedino kao pidrska za interface koji je realno neiinteresantan biznis za privatni kapital, a tehnioloski neophodan. 

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
18 minutes ago, Plavi Golub said:

Kad se ignorisu i odbijaju neki indikatori i ostavi brisan prostor ne moze se ocekivati da neko ne uleti.

 

Ovo upravo nije tema za socijalisticku drzavu, vec za odgovornu privatnu  inicijativu svake vrste. Ali se druga strana bavi temama iz doba inkvizicije.

 

“Drzava” je ovde potrebna jedino kao pidrska za interface koji je realno neiinteresantan biznis za privatni kapital, a tehnioloski neophodan. 

 

Tu se ne radi o tome da privatni biznis nije zainteresovan za eko tehnologije, ako na to mislis. Tržište je takvo da stalno izniču neki novi startupovi, preduzetnici i inovatori sa raznim idejama, uključujići tu i ekološke. Takvi proizvodi se onda testiraju sa kupcima i vide jel im odgovara. Ako se kupcima proizvod svidi, tehnologija uspeva, a ko ne, nikom ništa, neko drugi će naći bolje rešenje. Na taj način je moguće doći do kvalitetnih i jeftinih eko tehnolgija i usluga koje bi kroz određeni vremenski period doveo do izbacivanja tehnolgija zasnovanih na fosilnim gorivima.

 

Radi se o tome što takvi startapovi i inovatori dožive propast kada nalete na branu koju čine naftaši i država. Dovoljno je videti to da i u SAD-u velike naftne i gasne kompanije drže monopol i uveliko finansiraju kampanje političara. O drugim zemljama tipa Perijski zaliv gde su šeici i vlasnici naftnih kompanija i ljudi koji upravljaju državom. A politike poput ovog Green New Deala će zapravo dovesti do stvaranja novih energetskih monopola i kartela, makar oni i bili ekološki, što će prvo dovesti do loše potrošnje energije, onda sprečavanje pojave novih inovatara sa boljim tehnolgijama i pritpom može dovesti do pojave novih nepredviđenih ekološke problema - unforeseen consequences.  

Link to comment
Share on other sites

Problem je transfer i upravljanje i skladistenje. Transfer elektricne energije nije isplativ za privatne preduzetnike kao ni upravljanje. To su tzv prirodni monopoli.  Nije bas dobro poredjenje, ali nemam bolje kao kontrola leta. 

 

I nije dovoljno da imas ekoloskog prouzvodnju ti kao vlasnik recimo vetroparka. Mora da postoji nacin da to sto si prouzveo kad vetar duva moze da se sacuva i  kad vetar nije dobar. Za sada toga nema u prakticnoj realizaciji za velike kolicine energije. U sustini ozbiljna istrazivanja u vezi skladistenja mogu da poguraju ovu pricu.

 

Za ovo sa naftnim lobijem ne samo u SAD, vec u svetu se slazem. No, kada se tice energije uvek ce biti nekih monopola i kartelisanja u delu energetike tesko ih je izbeci (vezano je za bezbednost drzava ili nekog bloka), ali nije da nema prostora za privatnu inicijativu.

 

Samo sto ozbiljni projekti iz ovih oblasti traze ogromne pare uz podrsku zakona. Tesko da tu startup sa ogranicenim sredstvima mogu da doprinesu vise od dobre ideje.

 

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tacno je da je potrebna neka revolucionarna novina u pogledu skladistenja energije- super efikasne baterije.

Ipak, i sa sadasnjim nivoom tehnoloskog razvoja moze se mnogo postici u pogledu koriscenja obnovljivih izvora. Odgovor nije samo solarna energija, ili samo energija vetra, vec kombinacija vise izvora energije. Jedna od njih, koja je dosta zapostavljena je - geotermalna energija! 

Naime, sa rastom dubine raste i temperatura unutar Zemljine kore- po prosecnom gradijentu od oko 1 stepen C na svakih 33 metara dubine! Negde vise , negde manje. 

Izradom busotina velike dubine recimo 5-6 km stiglo bi se do tacke gde bi se voda pretvarala u paru: umpumpavanjem vode u te busotine iz njih bi izlazila para- koja bi se koristila za pokretanje turbina!

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
1 hour ago, Darth Bane said:

Tacno je da je potrebna neka revolucionarna novina u pogledu skladistenja energije- super efikasne baterije.

Ipak, i sa sadasnjim nivoom tehnoloskog razvoja moze se mnogo postici u pogledu koriscenja obnovljivih izvora. Odgovor nije samo solarna energija, ili samo energija vetra, vec kombinacija vise izvora energije. Jedna od njih, koja je dosta zapostavljena je - geotermalna energija! 

Naime, sa rastom dubine raste i temperatura unutar Zemljine kore- po prosecnom gradijentu od oko 1 stepen C na svakih 33 metara dubine! Negde vise , negde manje. 

Izradom busotina velike dubine recimo 5-6 km stiglo bi se do tacke gde bi se voda pretvarala u paru: umpumpavanjem vode u te busotine iz njih bi izlazila para- koja bi se koristila za pokretanje turbina!

 

To bi svakako moglo da proizvodi odredjeni procenat energije, ali ne dovoljan da se njime napaja cela civilizacija, a tek da se napaja Tip I civilizacije. Za tako nesto nuklearna fisija i solarna energija daju jedino resenje za napajanje celog sveta, posto mnogo vise energije dolazi direktno sa Sunca nego iz dubina Zemlje. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darth Bane said:

Da,ali treba stimulisati tehnologiju da ide u tom pravcu! Kao sto su nekoc ulice bile pune djubeta- a danas je to nezamislivo - bar na Zapadu,tako ce jednog dana biti izbacene prljave tehnologije. 

Npr cesto se zanemaruje jedna velika prednost el automobila: stvaraju vrlo malo buke! Gotovo su besumni te ce u nekim zemljama zakonodavci doneti takav zakon da el automobili moraju da se izradjuju tako da ipak prave malo buke- iz bezbednosnih razloga- jer u suprotnost covek uopste ne cuje auto i moze biti pregazen! 

Najbolji stimulans je profit. Nebi mi jos uvek imali personalne computere, da SJ i BG nisu u tome videli profit i motivaciju da naprave, male racunare, da svaka domacica ima computer u kuhinji. To su bile glavne zamerke tadasnjeg biznisa i veliki obstacle u razvoju ovih malih stvarcica (masina) preko kojih obavljamo sada communication.  Da su ovi novi vidovi proizvodnje i konzervacije energije bolji (effikasniji) svi bi danas vozili one tompuse "Prius" a niko ne bi vozio Ford Focus ST, ili jos gore RS. Da se razumemo ja licno najvise cenim Porsche 918, kao dobrinos efektivnoj potrosnji energije. 

Kad drzava mora da uteruje novi nacin ustede energije, nesto tu nije dobro. Secam se 70-ih godina proslog veka, insistiralo se da se koriste azbestne cevi za kanalizaciju, sta vise azbest se koristio kao naj-naj materijal. Vremenom su se stvari promenile, danas se bacanje promovisane azbestne cevi regulise posebnim smernicama. Sta vise kaznjivo je bacanje azbestnog materijala, bez posebnih protokola. 

Toliko o drzavno promovisanim materijalima, tehnologijama. Neko dobije pare da promovise proizvod i voila "Screw you all!" Licno mislim da samo trziste moze da regulise inovacije. 

Ekonomicnost EC vetrenjace je max 40% .

 

Efficiency Varies with Wind Speed
A given wind turbine has a "design point" that generally defines its peak efficiency at the wind speed for which the system is designed. At wind speeds above and below the design speed the efficiency is the same or less - maybe much less. If a turbine's best efficiency is 40% at a wind velocity of 9 meters per second (about 20 mph), it will be 40% only at that wind speed. At all other wind speeds it will be something worse. That wind turbine will generally operate at lower than its best efficiency, because wind speeds are never constant or average. 
[/spoiler]

 

 

 

 

 

Edited by mrd
edit: Ne da mi da popravim format: Ovim postom sam vec usao u drugu temu, tako da mozda split po ovom pitanju nebi bio na odmet.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Barracuda said:

Pre svega, uvek sam bio naklonjen svemu što spada u "usluge čovečanstvu" a ova ideja to jeste. U forumskom smislu, izlazi iz monotonog left vs right klišea i u startu ima moju podršku. No offense, ok? :classic_biggrin:

 

Ideja mi se dopada i lično bih je uvek podržao ali me čudi da u jednoj sređenoj državi, kao što su SAD, ovakav projekat nema podršku? Budžet je toliki (a i prostranstvo) da se može bukvalno sagraditi ceo jedan grad koji bi, kao eksperiment, mogao da pokaže (definitivno) sve njegove prednosti i (tek eventualne) manjkavosti. Ako napišem da "to nekima ne odgovara" otići ću u zaverologiju, što mi nikako nije namera, ali znamo i bez da smo profesionalci koliki je novac u igri i kakve bi strukturalne promene donelo sprovođenje takvog plana na globalnom nivou. Uostalom, i vrapci znaju da Planetu pokreću hidrokarburna (valjda sam se dobro izrazio) goriva i da bi bukvalno sve stalo ako se desi neki Walking Dead ili sličan scenario, koji bi nas kao populaciju odveo u post - apocalyptic eru. Moderno kameno doba.

 

Izvinjavam se ako sam otišao u off ili ponovio nešto što je već rečeno, jer sam pogledao video i odmah napisao post.

 

No offense, but yes offense! :classic_biggrin:

 

Iako znam da ti to nije bila namera tvoja naklonjenost "uslugama covecanstvu" implicira samo jedno - nasu nenaklonjenost, nase protivljenje progresu, buducnosti tog istog covecanstva, deci. Sto niko ne zeli da bude, zar ne?

 

E ....... vidis ...... to i jeste cilj, nema nikakvog GREEN NEW DEAL-a, to je pisano na salvetama u kafani ..... okay, kafana je danas zamenjena Starbucksom :classic_biggrin:, ali je sve ostalo staro ....... stari je i deal ..... RED OLD DEAL. 🇻🇳

 

Zna se i ko ga je pisao: Saikat Chakrabarti, Alejandra Rojas i Cenk Ujgur ..... Svi pripadnici "mladih Turaka" i Bernie Sandersovog izbornog staba. Pod dirigentskom palicom Zack Exleya ..... pisca simpaticne knigice pod nazivom "Prirucnik za revolucionare". 🇻🇳

Shefa izbornog staba poludjelog dedice ..... americkog Staljina.

 

Sad ..... ako sam ja protiv "usluga covecanstvu", recimo bedni istocno-evropski emigrant, rasista koji navikao na diktature i tiranije podrzava odvratne desnicare za par hiljada dolara platice i gurnuo bi zbog toga i svoje troje dece u "pakao globalnog zagrevanja" ...... ukratko jedna bezvredna ljudska fekalija ..... ...

mozes li da mi objasnis zasto, ako drugih 12 senatora koji su verbalno podrzali green new deal - nije htelo da pritisne dugme ZA ....... Zasto to nije uradio senator BERNI SANDERS!!! Bio je "prisutan". Nije valjda da je i on protiv "usluga covecanstvu".

 

Znas zasto? Zato sto svi oni znaju da NE POSTOJI NIKAKAV GREEN NEW DEAL. To je samo propaganda slikovnica. Basna.

 

Ja ne mislim da je komunizam "usluga covecanstvu". Naprotiv. Smatram to najvecim zlom koje covecanstvo moze da zadesi ...... mnogo vecim zlom i od globalnog zagrevanja.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJORDJE said:

Zar nije Obama imao onaj tex credit on $7500 za elektricne automobile? Bilo je i nesto za frizidere, bojlere etc, samo sam zaboravio detalje.

Imaju tako razne random beneficije. Ali nije to nesto sto mozemo stvarno nazvati stimulacijom za razvoj novih tehnologija. To je vise namenjeno pojedincima.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Kako je parna mashina bila stimulisana?

Ili avion?

Ili automobil?

 

Ovo mora da je neko "trik pitranje"?

 

U ovih sto, sto pedeset godina su države uložile nezamislive i basnoslovne svote novca u izgradnju željezničkih pruga, regionalnih puteva i autoputeva, asfaltiranje svih sela i gradova.


Milioni asfaltiranih kilometara, samo za automobile (za konje je asfalt jako loš). 


Raskrsnice, petlje, dugački tuneli, čak i desetinama kilometra dugački ispod Alpa, spektakularni vijadukti, nadvožnjaci, podvožnjaci... i sve to iz poreskih para, iz džepa građana, sve to za automobile.

Koliko li je radnih sati otišlo u pisanje zakona o saobraćaju, koliko se truda sve ovo vreme ulaže u signalizaciju, postavljanje znakova. semafora itd?...

 

Da nije toga, automobili bi bili retki. Bili bi hobi i zabava, otprilike kao jedriličarstvo ili paraglajding, time bi se bavili zaljubljenici u takve egzotične spravice.

Kakve bi vajde imala od auta, da država od poreskih para nije napravila autoputeve i asfaltirala ulice u tvom gradu? Po makadamu i kaldrmi je bolje jahati konja ili voziti fijaker, auto je podjednako spor.

 

Avioni - međunarodni aerodromi su basnoslovno skupi - i opet - pare poreskih obveznika.

 

Amsterdam je u svetskom vrhu po internet-infrastrukturi. Zašto? Zato što gradom pedeset godina vladaju levičari, koji su uvek  za progres i high tech, Odrešili su kesu, raspisali tender za optičke kablove, umilili se pučanstvu da prihvati godinu-dve  raskopanih ulica i saobraćajnih zastoja.

Sada, zahvaljujći tome, grad ubire ogromnu lovu i predstavlja izbor broj jedan  za  high tech firme  iz celog sveta, od USA giganata do Kine i Japana,kojima treba lokacija za Evropsku podružnicu. Opet, poreske pare.

 

Zašto bi sa zelenom tehnologijom, solarnim ćelijama, parkovima vetrenjača i električnim automobilima bilo drugačije?

 

Kada su mi pre dve godine zamenili strujomer, primetio sam da je ne samo povezan sa internetom (sam javlja potrošnju kompaniji, ne mora majstor da dolazi da ga čite). već je DVOSMERAN.

Ako instališem solarne ćelije na krovu, ne moram da obavljam nikakvu papirologiju. Strujomer će automatski svu struju koju moje solarne ćelije upumpavju u mrežu odbijati od struje koju povlačim.


 

Edited by yossarian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, yossarian said:

 

Ovo mora da je neko "trik pitranje"?


 

Ne nije trik pitanje.

To sto ti pricas je prakticna primena tehnologije, a ne investiranje u njen razvoj. Tom linijom i ja razvijam internet jer sam kupila laptop i uvela wi-fi. Pa da zatrazim royalties?

Jer drzava dala Edisonu pare da razvije sijalicu? Nije, dao mu je JP Morgan.

To sto je US kasnije ulozila pare u izgradnju elektricnog grida, nije investiranje u razvoj te tehnologije. Nego u iskoriscavanje iste.

Link to comment
Share on other sites

 

Ti i ja pričamo o istom.

Tehnologija solarnih ćelija, električnih automobila i parkova vetrenjača je zaista razvijena privatnom inicijativom,  bez državnih para.

 

Sada bi trebalo da države uskoče u finansiranje praktične primene tih tehnologija, baš kao što i ti kažeš, isto onako kako su ranije uskočile u praktičnu primenu željeznice, automobila i avionskog saobraćaja.

Tada su to uradile poreskim parama, zašto ne bi i danas?

 

 

Uzgred, Shell Oil (notorni naftaš) se uspešno profilisao kao najbolji izvođač projekata vetroparkova u Severnom moru, u zoni između Britanije, Norveške i Holandije. Pravi su umetnici u poznavanju morskog dna. Postaviti vetrenjaču je  za njih sto puta lakše nego postaviti platformu za bušenje nafte. Dakle, oni su se kao multinacionalna kompanija, delimično (ali na vreme) preorijentisali i za sebe našli novo tržište za  plasman svog znanja, a time i nov izvor za ubiranje profita.

Edited by yossarian
tipfeleri
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, yossarian said:

Sada bi trebalo da države uskoče u finansiranje praktične primene tih tehnologija, baš kao što i ti kažeš, isto onako kako su ranije uskočile u praktičnu primenu željeznice, automobila i avionskog saobraćaja.

Tada su to uradile porekim parama, zašto ne bi i danas?

 

Zato sto je to bilo profitabilno u odnosu na postojecu tehnologiju u to vreme a ovo nije? 

Svi mozemo da vidimo prednost zeleznice, automobila i aviona u odnosu na prethodne nacine transporta, brze jeftinije, stimulise razvoj itd.

Sta imamo u solarnoj energiji i elektricnim vozilima? Skuplje nego postojece, ne menja nista samo zamenjuje postojece, zahteva ogromnu investiciju.

Slucaj se postavlja ovako: imas tvoj laptop koji kosta $1500  (cifre samo za primer) i ja dodjem i ponudim ti drugi laptop koji radi sve isto, samo je tisi dok radi ali ce da te kosta $3,000. 

 

Obicna cost/benefit analiza. 

 

Ali ono sto ti propustas u ovoj prici je da ne postoji tehnologija koja zamenjuje avion do Havaja. Ili voz od istocne do zapadne obale. I dok to ne postoji ceo plan je nerealan. 

 

Osim ako ne ulozimo u razvijanje pracke :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Zato sto je to bilo profitabilno u odnosu na postojecu tehnologiju u to vreme a ovo nije? 
Svi mozemo da vidimo prednost zeleznice, automobila i aviona u odnosu na prethodne nacine transporta, brze jeftinije, stimulise razvoj itd.
Sta imamo u solarnoj energiji i elektricnim vozilima? Skuplje nego postojece, ne menja nista samo zamenjuje postojece, zahteva ogromnu investiciju.
Slucaj se postavlja ovako: imas tvoj laptop koji kosta $1500  (cifre samo za primer) i ja dodjem i ponudim ti drugi laptop koji radi sve isto, samo je tisi dok radi ali ce da te kosta $3,000. 
 
Obicna cost/benefit analiza. 
 
Ali ono sto ti propustas u ovoj prici je da ne postoji tehnologija koja zamenjuje avion do Havaja. Ili voz od istocne do zapadne obale. I dok to ne postoji ceo plan je nerealan. 
 
Osim ako ne ulozimo u razvijanje pracke :classic_biggrin:
Bio je ovde neki 4umaš koji je ovo propagirao. Recimo putujemo peške, ili na konju.
Windmill je manje rentabilan od uglja. Da ne pominjem hidro-elaktrane. Koje su još uvek zakon.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, yossarian said:

Sada bi trebalo da države uskoče u finansiranje praktične primene tih tehnologija, baš kao što i ti kažeš, isto onako kako su ranije uskočile u praktičnu primenu željeznice, automobila i avionskog saobraćaja.

Tada su to uradile poreskim parama, zašto ne bi i danas?

Definisi finansiranje? Da li su to krediti pod povoljnim uslovima i dugim rokom ili jednostavno davanje novca privatnim firmama? Ovo posledenje je najgora opcija za razvoj bilo koje tehnologije, jer po obicaju novac zavrsi u dzepovima. Pogledaj samo kako je izgledalo to "finansiranje" u slucaju ACA. Trilion je otisao u ruke osiguravajucih kuca , a osiguranje nikada skuplje i gore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic
  • Lobotomija locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...