Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

38 minutes ago, nonick said:

Nije problem 4 nedelja godisnjeg nego da to posldodavac treba to da placa

Najbolje da radnik placa poslodavcu kada je na odmoru… Da mu mjesto sacuva.😂

  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Eddard said:


U šta se kladimo da bi cene usluga ostale iste da sutra neko donese zakon, recimo u Nemačkoj, da odmor mora da bude obavezan, ali neplaćen? 

 

 

Ne verujem (ne odma, ne svugde, ne potpuno) 🙂 ali to nije problem principa koju iznosim nego biznismena 🙂 

Pa nije to poenta, poenta je da drzava zakonom naradjuje da poslodavac placa kad neko ne radi. Jel ima neki zakon da me potrosac/kupac placa kad ne dajem uslugu/robu? Sada je taj placen nerad uracunat u usluge i robe. 

 

 

 

Quote

Zato što godišnji odmor služi da se odmoriš od rada. Od rada koji obavljaš za tog poslodavca. Jer ako se ne odmoriš, nećeš na duge staze baš biti produktivan.

 

Naravno, ja to ne sporim. 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

Ako u 8 sati na poslu imam pravo na pola sata pauze, znači li to da plata treba da mi se smanji za 6,25%? :smiley13:

 

I koja bi bila razlika između ova dva scenarija:

1. Primam platu 1200 evra, imam u toku godine mesec dana neplaćenog odmora na koji moram da odem;

2. Primam platu 1100 evra, imam u toku godine mesec dana plaćenog odmora?

Edited by Smrtokapa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Smrtokapa said:

Ako u 8 sati na poslu imam pravo na pola sata pauze, znači li to da plata treba da mi se smanji za 6,25%? :smiley13:

 

I koja bi bila razlika između ova dva scenarija:

1. Primam platu 1200 evra, imam u toku godine mesec dana neplaćenog odmora na koji moram da odem;

2. Primam platu 1100 evra, imam u toku godine mesec dana plaćenog odmora?

 

Pa.. razlika zavisi koliko potrosis na godisnjem odmoru 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A da li je nekome palo na pamet da je odmor uračunat u cenu rada i tamo gde je garantovano mesec dana?

 

Ako osoba X godišnje zaradi 100 novčanih jedinica, to znači da mesečno dobije 8,33 ako ima tih mesec dana ili  9,09 ako ne ide na odmor.

 

Izgleda da su evropski poslodavci tu pametnije postupili u smislu da se ne vidi da neko ne prima platu tokom odmora.

 

A ako ćemo da budemo realni, krajnju cenu plaća potrošač. Bez obzira na to u kom delu sveta kupimo neki proizvod, cena radne snage je uračunata sa sve odmorom u paketu.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nonick said:

E, a tek praznici, to je nesto najnelogicnije sto postoji. Drzava izmisli neki hebeni praznik a poslodavac mora da placa radnika. 🙂

 

 

 

Okej, troluješ nas, jbg nisam odmah provalio pošto ovde svašta može da se pročita. :classic_smile:

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Okej, troluješ nas, jbg nisam odmah provalio pošto ovde svašta može da se pročita. :classic_smile:

 

Ne trolujem. Stvarno tako mislim (i za praznike), samo moram malo i da se salim da ne ispadnem kao neki krvrolocni kapitalista 🙂. Vidim da svi hoce placen odmor kao da su to neka ljudska prava. Ako hoces da budes sto vise iskren i transparentan onda je neplacen odmor sigurno bolji smer. Ali, hebiga ljudi viole da dobijaju nesto kao za dzabe. Secam se kad mi je tata donosio polutke, slatkise sta sve, sa posla, za dzabe 🙂

 

Evo vec peti put ponavljam, a sad i DJ_Vasa kaze, sve to na kraju placa potrosac. 

 

 

edit+

 

imam iskustva sa obe strane, kao radnik u maloj firmi i u jednoj od vecih korporacija u Kanadi. Isto tako sam privatnik vec skoro 20 godina, imao mali one man show kompaniju kao dizajner a sad vec 12 godina malu vecu kompaniju, jos uvek small business - oko 12 do 18 radnika, zavisi kada. Ja sam vec placao benefite (medical/dental etc) za radnike i kad sam imao tek nekoliko radnika (pocetak biznisa), kada kompanije iste velicine uglavnom nisu placali, i radnici mi imaju vise placenog odmora od minimuma 🙂 

 

 

Edited by nonick
  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJ_Vasa said:

A da li je nekome palo na pamet da je odmor uračunat u cenu rada i tamo gde je garantovano mesec dana?

 

Ako osoba X godišnje zaradi 100 novčanih jedinica, to znači da mesečno dobije 8,33 ako ima tih mesec dana ili  9,09 ako ne ide na odmor?

 

Izgleda da su evrropski poslodavci tu pametnije postupili u smislu da se ne vidi da neko ne prima platu tokom odmora.

 

A ako ćemo da budemo realni, krajnju cenu plaća potrošač. Bez obzira na to u kom delu sveta kupimo neki proizvod, cena radne snage je uračunata sa sve odmorom u paketu.

 

Isto kao sto je recimo taksa uracuna u proizvod koji kupujes, pa ti vidis cenu koju placas dok u US vidis jednu cenu, taksu obracunaju naknadno. 

 

-----

 

Nego, vezano i nevezano za ovu tematiku, moja neka licna opservacija sto se tice zdravstvenih osiguranja. To je jos jedan od nacina da komapnije vezu (nezadovoljne) radnike na duge staze. Pitajte ljude zasto rade u kompanijama, vecina ce odgovoriti da ima dobro zdravstveno (koje sami ne bi uspeli sebi da obezbede). Time komapnije manipulisu i plate stagniraju/sporo rastu u odnosu na inflaciju (a i zaradu same kompanije). 

 

Zato sam ja za to sto mnogi zovu socijalizam (cak neki i komunizam) da postoji univerzalno zdravstveno, ma koliko god lose bilo otvorilo bi mnogo vise trziste rada. Ali avaj... 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@nonick Ispada da si ipak krvolocni kapitalista, jer sve gledas kroz ekonomsku racunicu.

Izgleda da ipak predugo zivis u USA ? Zar su vas toliko isprepadali sa baukom socijalizma ?

Naravno da je ovde sve to uracunato i proracunato. Fora je u tome, a to i jeste smisao mojih upisa na ovoj temi, da postoji alternativa nemilosrdnoj USA profitnoorjentisanoj ekonomicnosti i zelji za golim bogatstvom, koja kaze - zivot je tu da bi se radilo, a ne rad nam sluzi da bi ziveli (i naravno kroz njega ostvarili neke svoje planove i bili kreativni).

Ovde se niko ne buni (ne ni poslodavci) sto ima tako puno placenog odmora. Naprotiv, drustvo se vremenom dogovorilo da je taj nacin zdraviji.

Nema stresa i straha, jer ces dobiti par nedelja slobodno i mozda zbog toga otkaz, nema stresa da ces mesec dana biti bez plate, mogucnost da se stvarno oporavis od rada, da otputujes negde i promenis kulise, da posvetis vise vremena porodici i samom sebi, da se ne plasis sta ce biti ako se razbolis...

Zar to nije nesto najnormalnije na svetu i nesto sto je pozeljno, ne samo za pojedinca vec i za samo drustvo (izuzev za jadne poslodavce koji sve to moraju platiti) ?

Ista stvar vazi i za porodiljsko odsustvo, ne samo za majku vec i za oca. Sve je to u kapitalistickoj Evropi, po meni, bolje uredjano nego u USA.

PS

Da li su USA bolje od Irana, Kine, Rusije ?
Svakako.
Ne samo zbog standarda vec zbog diktatorskih sistema (religioznog vodje - Iran, jednopartijskog vodje - Kina, mafijaskog vodje - Rusija) koji novinare, opoziciju pa i obicne gradjane sistematski i u velikoj meri zatvaraju, muce i ubijaju, a drustveni dobitak jednostavno kradu.

Da li su USA model za buducnost covecanstva.
Nikako.

 

Edited by Dragan
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ukupna kompenzacija koju neko dobije za svoj rad na poslu, recimo za godinu dana, je uvek ista, jednaka njegovom marginalnom proizvodu za godinu dana. Ako je silom fiksirano da jedan deo te kompenzacije bude u slobodnim danima, potpuno je svejedno da li su to nominalno "plaćeni" ili "neplaćeni" dani - ili čak dani koje za koje radnik mora nominalno da plati, kako je napisao kolega na početku - čovek će za godinu dana zaraditi istu kolučinu novca i istu količinu slobodnih dana, vodili se oni kao plaćeni ili neplaćeni ili doplaćeni. Umesto "slobodnih dana" možete da staviti bilo koje dobro, zdravstveno osiguranje, plaćeno letovanje, televizore, cipele...ako je propisano da vam deo kompenzacije dolazi u vidu novog televizora svake godine, svejedno je hoćete li ga zvati "plaćeni" ili "neplaćeni" televizor, on će doći iz budžeta za vašu kompenzaciju.

 

Ono što jedino može da se promeni u jednačini je silom fiksirani deo. 0 dana odmora bi trebalo da bude fiksirano silom, pa onda bi ljudi imali širi prostor mogućih aranžmana i mogli bi da nađu i ugovore neki još povoljniji, sa više dana odmora a manjom platom, manje odmora a većom platom ili da ostanu na istom (stari aranžman je takođe unutar, za te ljude se zaista ništa ne bi promenilo, a svi bi ostali bili na dobitku).

Edited by bohumilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

Naravno da je ovde sve to uracunato i proracunato.

...

Ovde se niko ne buni (ne ni poslodavci) sto ima tako puno placenog odmora. Naprotiv, drustvo se vremenom dogovorilo da je taj nacin zdraviji.

 

Primećuješ li kontradikciju u napisanom?

 

Ako je sve uračunato i proračunato, da li misliš da se za taj odmor novac daje na osnovu proračuna ili čovekoljublja? Ako godišnje zaradiš 40.000 CHF, to znači da mesečno dobiješ 3333,33 CHF tokom cele godine. Radnik koji radi kod američkog poslodaca koji formalno ne plaća odmor i zarađuje isu sumu godišnje, imaće mesečno 3636,36 CHF. Formalno će dobiti malo više mesečno, ali će na kraju godine suma biti ista. Evropa to računa drugačije, ali ti isplaćuje na drugi način. Može i taj američki poslodavac da ti isplati 3636,36 CHF mesečno i da kaže da imaš plaćen odmor, ali na kraju sve dođe na isto. Poenta je u tome kako nešto formalno prolazi kroz papire.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Primećuješ li kontradikciju u napisanom?

 

Ako je sve uračunato i proračunato, da li misliš da se za taj odmor novac daje na osnovu proračuna ili čovekoljublja? Ako godišnje zaradiš 40.000 CHF, to znači da mesečno dobiješ 3333,33 CHF tokom cele godine. Radnik koji radi kod američkog poslodaca koji formalno ne plaća odmor i zarađuje isu sumu godišnje, imaće mesečno 3636,36 CHF. Formalno će dobiti malo više mesečno, ali će na kraju godine suma biti ista. Evropa to računa drugačije, ali ti isplaćuje na drugi način. Može i taj američki poslodavac da ti isplati 3636,36 CHF mesečno i da kaže da imaš plaćen odmor, ali na kraju sve dođe na isto. Poenta je u tome kako nešto formalno prolazi kroz papire.

Upravo. Plata koju za istu poziciju dobijes u NY, ili LA, ili Miami, nece biti ista u Tenesiju ili Oklahomi. Zato sto je prilagodjena za cost of living. Tako se u Evropi razlikuje za obavezna davanja, u odnosu na USA, gde su "obavezna" davanja manje, ali cena rada je cena rada. Ako na americke firme primenis obavezno zdravstvo, plate ce pasti. Firme ce se seliti gde za isti rad dobiju veci profit ili value. 

Ako je profit margin nizi u recimo, Nemackoj, firma se presell u Irsku. U USA plate, sa svim davanjima su slicne ko u Evropi, samo odlucis da li da platis na mostu ili cupriji.

Ta prica, aj da socijalizujemo USA sistem, da ima vise dana odmora, ili bolovanja a da plate ostanu iste, prosto ne funkcionise.

 

Isto kao sto cena robe I usluge nije ista.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2024 at 11:36 AM, Dragan said:

Alternativne cinjenice, alternativni univerzum ? Socijalizam/komunizam/staljinizam ? BS.

Sve zbog jedne stabilne narcisticke budale.

 

USA ima toliko problema, koji su sa ovom drustvenom strukturom prakticno neresivi, a ta politicka polarizacija je samo jedan deo tih problema.

I Biden i stabilna budala i republikanci i demokrati su samo izraz USA preterane egoisticke grabezi, ali mi se cini da su Biden i demokrati barem za jednu nijansu "normalniji".

 

 

 

Njega niceg nije sramota. Godinama ovde bukvalno samo siri lazi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Razlika između ova dva slučaja, plaćenog i neplaćenog odmora, jeste razlika u ceni civilizovanosti koja treba da se plati, pošto je plaćeni odmor civilizacijsko dostignuće.

 

U konkretnom primeru, imamo fiksnu sumu određenu tržišnim uslovima koju zaposleni primi u toku jedne godine. Izbor je, kao što je već rečeno, između toga da se suma rasporedi na 11 plata plus jedan mesec neplaćenog prinudnog odmora i da se rasporedi na 12 plata, od kojih će jedna biti uplaćena u mesecu kada zaposleni nije radio.

 

Cena civilizacije je u ovom slučaju nula novčanih jedinica, te je lako doneti odluku.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Primećuješ li kontradikciju u napisanom?

 

Ako je sve uračunato i proračunato, da li misliš da se za taj odmor novac daje na osnovu proračuna ili čovekoljublja? Ako godišnje zaradiš 40.000 CHF, to znači da mesečno dobiješ 3333,33 CHF tokom cele godine. Radnik koji radi kod američkog poslodaca koji formalno ne plaća odmor i zarađuje isu sumu godišnje, imaće mesečno 3636,36 CHF. Formalno će dobiti malo više mesečno, ali će na kraju godine suma biti ista. Evropa to računa drugačije, ali ti isplaćuje na drugi način. Može i taj američki poslodavac da ti isplati 3636,36 CHF mesečno i da kaže da imaš plaćen odmor, ali na kraju sve dođe na isto. Poenta je u tome kako nešto formalno prolazi kroz papire.

@Smrtokapa je vec dao odgovor.

Ekonomska racunica je mozda ista, razlika je u sledecem:

- radnik i poslodavac u Evropi imaju 4-6 nedelja sigurnog, placenog odmora, koji svi koriste (izmedju ostalog dobro i za turizam)

To ima fizicki i psihicki dobre posledice za pojedinca, familiju i drustvo. Manje je stresa i straha od otkaza na pr.

I svi imaju iste uslove rada. Plata mozda jeste zbog toga manja, usluga jeste skuplja, ali vecina ovde je shvatila da je to zdravije = bolje (i to zakonom regulisala).

Ja (i vecina drugih) rado dajem 1 franak vise da bi taj koji mi daje neku uslugu imao taj placeni odmor i jos 1 franak vise da bi imao zdravstvenu zastitu, jer cu i sam (ostali) dobiti od drugih taj franak vise da bih imao placeni odmor i zdravstvenu zastitu.

To se zove drustveni dogovor i solidarnost.

- u USA su troskovi rada manji i plata veca, ako se izbaci placeni odmor, ali nastaje nejednakost ako neko ne uzme ni jedan dan odmora u odnosu na to ako neko uzme mesec dana. Slicno je i sa baksisom, koji je izgleda postao obavezan i veliki, jer se neko pametan dosetio da radniku ne mora skoro nista placati vec to treba da uradi gost.

Racuna se na strah ljudi od otkaza i gramzivost da se vise zaradi (sto funkcionise, jer svi tako rade), a ne vide se posledice po zdravlje ljudi i po drustvo. Isto vazi i za oblast ishrane, medicine, naoruzanja... Znaci profit pre coveka. I to se onda zove sloboda.

Naravno da to ima ekonomske prednosti (ganjaj magare dok ne crkne), ali onda nisu ni cudne nuspojave - covek pod stresom, nakljukan losom hranom koja ga cini debelim, medikamentima koji ga cine "sposobnijim" da izdrzi neprekinuti tempo rada i prezentacije u drustvu, bez mogucnosti da se redovno krece u svojoj okolini (setnja, biciklo umesto auta do sledece prodavnice, ili parka), napujdan ekstremnim radikalnim politickim stavovima (svejedno da li desnim, ili "levim" - ovo levim je pod navodnicima jer je zaista smesno bilo sta u USA nazivati levim/socijalizmom/komunizmom, osim mozda neke sacice sporednih tipova), ophrvan prisilom konzumerizma (reklame posvuda, sta ima sused), kreditima i dugovima i naoruzan do zuba --- sta moze poci lose ?

I na kraju ne vidim da je Zapadna Evropa, iako kapitalisticka, propala zbog svoje socijalne politike.

Ljudi su zadovoljni sto su im zdravstveno i odmor, zastita od otkaza, minimalna plata... regulisani pravno, dok u USA strepe od bolesti i nezgode, jer 50% ljudi to moze dovesti na rub bankrota sa posledicama ovisnosti od medikamenata, droge, beskucnistva, kriminala i amoka.

 

@nonick Ono sto sam napisao o "krvolocnom kapitalisti" nije upuceno licno tebi, jer u sistemu u kojem jesi si zapravo skoro prinudjen da mislis i radis na taj nacin da ne bi dosao u nepovoljniji ekonomski polozaj.

 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DameTime said:

Volela bih da postoji neka vremenska mašina u koju bih ubacila sve kapitaliste i poslala na plantaže Džordžije da beru pamuk. 

Na neki nacin moramo se pomiriti sa tim da je kapitalizam (u odnosu na feudalizam i robovlasnistvo) doneo ogroman tehnoloski i drustveni napredak. Kapitalizam savrseno odgovara trenutnom razvoju covekovog ega i ekonomskim realnostima te stoga u dogledno vreme nece biti zamenjen nicim drugim. U najboljem slucaju kapitalizmom sa jakim socijalnim komponentama koji je prisutan u Zapadnoj Evropi.

 

Mozemo posmatrati svaku tacku kritike USA koje sam naveo pojedinacno (ali molim vas sa sto vise podataka) i nemam nista protiv sto je USA pogled na sve to drugaciji, jer ocigledno postoje razlike u istoriji, geografiji, mentalitetu ...

Ipak, treba pogledati i sve navedene tacke zajedno - postoji li neka uzrocna veza medju njima i da li je celokupna slika tako bajna kako je USA patrioti zele prikazati. Ako jeste, otkuda onda tako mnogo negativnih pojava i zasto ?

Zbog Bidena, demokrata i ilegalnih imigranata ?

Ili su te pojave sasvim slucajno bas izrazene u USA ?

 

Edited by Dragan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Dragan said:

Na neki nacin moramo se pomiriti sa tiem da je kapitalizam (u odnosu na feudalizam i robovlasnistvo) doneo ogroman tehnoloski i drustveni napredak. Kapitalizam savrseno odgovara trenutnom razvoju covekovog ega i ekonomskim realnostima te stoga u dogledno vreme nece biti zamenjen nicim drugim. U najboljem slucaju kapitalizmom sa jakim socijalnim komponentama koji je prisutan u Zapadnoj Evropi.

 

Mozemo posmatrati svaku tacku kritike USA koje sam naveo pojedinacno (ali molim vas sa sto vise podataka) i nemam nista protiv sto je USA pogled na sve to drugaciji, jer ocigledno postoje razlike u istoriji, geografiji, mentalitetu ...

Ipak, treba pogledati i sve navedene tacke zajedno - postoji li neka uzrocna veza medju njima i da li je celokupna slika tako bajna kako je USA patrioti zele prikazati. Ako jeste, otkuda onda tako mnogo negativnih pojava i zasto ?

Zbog Bidena, demokrata i ilegalnih imigranata ?

 

Ma naravno, racionalno sam u potpunosti svesna toga. Živimo u kapitalističkom društvu, prilagodi se ili ne možeš opstati.

 

Ali sam duboko uverena da traktate o ljubavi prema kapitalizmu mogu pisati samo oni koji na svojoj koži nisu osetili kapitalistički bič, na njihovu sreću. I naravno, najveći neprijatelji su im komunisti, koji kuju zaveru protiv čovekovog napretka :classic_smile:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Kao frilenser/preduzetnik od preko 10 godina iskustva iz tog iskustva mogu da vam kazem da nema niceg lepseg na svetu kad sve dobijas bruto i sam sebi moras sve da racunas i placeni odmor i bolovanje i staz i zdravstveno. Vrlo brzo naucis da racunas i procenis sta je dobar dil, a sta nije. Uvek sam bezao od klijenata koji nude "sve benefite", placene odmore, osiguranja i druga ludila, a kad ih pitas da to kvantifikuju onda tuc muc. Ovu zemlju bukvalno samo to moze da spase - ukinuti zdravstveno i penziono, pa bi ljudi mozda onda naucili i ukapirali kolika im je bruto plata i koliko daju svakog meseca za nista.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Kapitalizam je najmanje loš  sistem pre svega jer je jedini sistem koji dozvoljava neutralnost pojedinca, odnosno kapitalizam kao sistem neutralnost shvata kao tiho odobravanje. U svakom drugom sistemu pojedinac koji je neutralan je obeležen za odstrel. Tehnološki i ekonomski benefiti su samo bonus. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, nonick said:

 

Nije problem 4 nedelja godisnjeg nego da to posldodavac treba to da placa. Bolje resenje bi bilo da zakonom mora da da 4 nedelja odmora ali neplacenog. I radnik bi mogao da se odmara a poslodavac ne bi trebao da povisi svoje cene usluga. I tu jos uvek ostaje opcija da poslodvac placa godisnji odmor radnicima ako hoce i koliko hoce, sto i rade uglavnom.

 

 

 

 

 

Nikakav problem, ako bi za te 4 neplacene nedelje, radnik zadrzao ostale benefite (zdravstveno, prvenstveno) - da mu se te 4 nedelje nerada ne racunaju kao prekid u zaposlenju, pa da po povratku s odmora krece ispocetka s benefitima.

 

Problem u US je sto nemas zdravstveno s prvim danom zaposlenja i sto ne daju sve kompanije opciju ni da uzmes unpaid leave; odrede koliko PTO (paid time off) dana imas i to je to - ne mozes ni da "kupis" dane godisnjeg.

 

O onoj suludoj opciji "preexisting condition" da ni ne pricam! Koliko je samo ljudi, koji imaju neke hronicne bolesti, ostalo "zaglavljeno" na poslovima koje ne vole/nisu dobro placeni, iz prostog razloga sto sa novim poslom bi trebalo da  predju na novo zdravstveno osiguranje, koje nece da ih osigura, jer imaju postojecu bolest, pa se unapred zna da ce biti trosak za osiguravajucu kompaniju.

 

Na svu srecu, osiguravajuce kompanije to vise ne mogu da rade.

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...