Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

6 hours ago, Eddard said:


Ljudi normalno imaju dva bubrega. Ako se rode sa jednim ili tri ili im se jedan odstrani, to ne znači da je normalan broj bubrega sada na spektrumu od 0 do X, već da je nešto u embrionalnom razvoju ili kasnije zbog bolesti, povrede, whatever, pošlo naopako. To što ljudi mogu relativno normalno da žive i sa jednim, pa i bez oba bubrega, pa čak i da dobiju bubreg od nekog drugog, ne znači da je to “normalno”/“biološki” tako trebalo da bude. Tu je biologija nemilosrdna, nema nikakvog spektruma - ili imaš dva bubrega ili nešto nije u redu. Čak i ako sa tim što nije u redu možeš da živiš savršeno normalan život. Ali, kad već koristimo tu analogiju, ako bi neko ko je biološki rođen sa dva normalna bubrega, jel’te, došao kod nefrologa i rekao da se oseća kao neko ko nema bubrege i zahtevao da ga stave na dijalizu (ili čak da mu odstrane oba bubrega jer se identifikuje kao neko ko nema bubrege) - šta misliš kom doktoru bi ga nefrolog prosledio?

 

Karikiram naravno, ali tome vodi ovaj proces apsolutnog negiranja biologije.

 

Sve se slazem ali to nije bila moja poenta. 

13 hours ago, Darko said:

 

Ama ko ovde tako nešto priča i zove trans osobe pogrdnim imenima? Izvini, ali tvoji argumenti (ako mogu tako da ih nazovem) nemaju veze sa životom. Izgledaju mi kao najobičnija emocionalna demagogija. 

 

Pa jeste emotivna, bez diskusije. 

Sto se tice njihovi hirova, to sam zaboravila da ti odgovorim, ne bi ih bilo da nisu tretirani kako su tretirani. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:

 

 

Karikiram naravno, ali tome vodi ovaj proces apsolutnog negiranja biologije.

 

I jos ovo, ne negiram biologiju, nego negiram socijalno ponasanje prema razlicitim ljudima. 

 

Negiranje biologije isto tako odbacivanje da se u telu desavaju neki drugaciji procesi koji neke ljude stavljaju u poziciju da se osecaju u svom telu kao neka druga osoba. 

 

Ne znam da li vi mislite, ne mislim samo na tebe, da se ljudi operisu iz hira, mode ili eto tako da bi zajebavali ostale... 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Sticajem okolnosti srela sam vise trans osoba u zivotu, nije mi smetalo ni da ih nazovem "ona" u tim situacijama, dok nisu poceli da mi propisuju da moram da "postujem zamenice", svih 100+ izmisljenih gender pronounce. To sto ljude zovem onako kako su bioloski odredjeni, nije transfobija, kao sto nije homofobija ako lezbejki kazem "izvini duso, ja sam u pogresnom timu". 

 

Mozes li ukratko opisati jednu takvu interakciju sa trans osobom ili bilo kojom osobom? Nekoga oslovis sa "on" i dobijes odgovor da je u pitanju "ona" ali se tebi cini da to ne odgovara bioloskom stanju. Da li trazis medicinsko uvjerenje da zamjenica odgovara polu, ili trazis da ti pokazu genitalije prije nego pristanes da koristis zamjenicu? Nismo svi Donald Tramp da smo spremni da opipamo...

 

Mozda tako  stvari funkcionisu u tvom svijetu, ali ja definitvno nisam spreman na takav pristup, nego bih uputio izvinjenje na pogresnom oslovljavanju i vodio bih racuna da tu osobu oslovljavam onako kako se predstavlja. Bez provjere. 

Edited by ters
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Verovatno misli na they/them zamenice.

Inače sam jako iznenađena stavom o ovome na ovom forumu, odjednom svi imaju nekakve veze sa trans ljudima i poznaju ih na 10 km...

I uvlačenje straha u priču...

Kako ste sigurni sa gej osobama i niste sa trans, ne razumem...

Ako je ženska svlačionica, i neko se javno deklariše kao gej, šta ćete...Anđo?

Glede biologije/anatomije, mentalni aspekt svake osobe je jednako važan, nekad je to prosto tako...

A treba i da nađem jedan link o vezi nastavnici i deteta, konkretno Hrvatice.

Dešava se u Austriji, ako se dobro sećam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Helena said:

Verovatno misli na they/them zamenice.

Inače sam jako iznenađena stavom o ovome na ovom forumu, odjednom svi imaju nekakve veze sa trans ljudima i poznaju ih na 10 km...

I uvlačenje straha u priču...

Kako ste sigurni sa gej osobama i niste sa trans, ne razumem...

Ako je ženska svlačionica, i neko se javno deklariše kao gej, šta ćete...Anđo?

Glede biologije/anatomije, mentalni aspekt svake osobe je jednako važan, nekad je to prosto tako...

A treba i da nađem jedan link o vezi nastavnici i deteta, konkretno Hrvatice.

Dešava se u Austriji, ako se dobro sećam.

 

Za 57 godina zivota sam vidio mozda par desetina trans osoba, i to jer sam 6 godina zivio u vankuverskom West Endu, koji se smatra centrom LGBT zajednice, i sada vec 20 godina svega 5 minuta dalje od West Enda,  i za svo to vrijeme sam direktno razgovarao sa 3 (tri) transordne osobe i to  dva puta po pet minuta i jednom mozda 20 minuta:

 

1) komsinica kojoj su provalili u automobil u istoj provali kada i meni i kada smo pricali sta uraditi da zastitimo svoje automobile,

2) poslanica u parlamentu BC-a, koja je predstavljala svoj program pred izbore (i koja je tada dobila moj glas),

3) direktorica marketinske kompanije je stampala neke materijale za firmu u kojoj sam radio.

 

U 2. I 3. slucaju su bile predstavljene kao "she" i nikome nije palo na pamet da ih oslovljava drugacije, niti da trazi dokaz da su u pitanju zene. U 1. slucaju se stvarno ne sjecam ali mislim da je priroda upoznavanja i razgovora bila takva da nam zamjenice nisu bile potrebne.

 

Nisam bio u zatvoru ( i ne nameravam), sve troje djece su mi se bavili sportom, i niti jednom se nije pojavio problem sa ucescem trans sportista u njihovim takmicenjima, moje troje djece su isli u 7 razlicitih skola (osnovne /srednje) i mijenjali razrede za svaki predmet kako se to vec radi u Kanadi, i od nekoliko stotina djece sa kojima su isli u skolu ja znam za dva slucaja tranzicije na koju su se njihovi skolski drugovi odlucili u 11-tom razredu, sa 16 godina... U jednom od ta dva slucaja znam da su oba roditelja dala pristanak, za drugi ne znam roditelje. Takodje, nemam pojma koje WC-e i svlacionice koristite (pogotovo kada idete sa djecom), jer u svim slucajevima postoje kabine ili druge opcije koja pruzaju privatnost onima koji je zele... 

 

 

Edited by ters
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Mozes li ukratko opisati jednu takvu interakciju sa trans osobom ili bilo kojom osobom? Nekoga oslovis sa "on" i dobijes odgovor da je u pitanju "ona" ali se tebi cini da to ne odgovara bioloskom stanju. Da li trazis medicinsko uvjerenje da zamjenica odgovara polu, ili trazis da ti pokazu genitalije prije nego pristanes da koristis zamjenicu? Nismo svi Donald Tramp da smo spremni da opipamo...

 

Mozda tako  stvari funkcionisu u tvom svijetu, ali ja definitvno nisam spreman na takav pristup, nego bih uputio izvinjenje na pogresnom oslovljavanju i vodio bih racuna da tu osobu oslovljavam onako kako se predstavlja. Bez provjere. 

Nikad se nije desilo. Nisam imala nikad interakciju sa trans-aktivistima. Godinama sam ostajala u hotelu u UK koji je bio LGBTQ friendly, preko puta je njihov klub, koji sam I par puta posetila. Vecini je reakcija bila saljiva "but you can call me honey" ili neko ime koje su usvojili. Uvece bi se cesto njihove zurke prelile u hotel. Samo jednom za oko 15 godina ostajanja sam videla malo nategnutu situaciju gde su bili malo touchy-feelly sa tipom kome se to nije dopalo.

52 minutes ago, Helena said:

Verovatno misli na they/them zamenice.

Inače sam jako iznenađena stavom o ovome na ovom forumu, odjednom svi imaju nekakve veze sa trans ljudima i poznaju ih na 10 km...

I uvlačenje straha u priču...

Kako ste sigurni sa gej osobama i niste sa trans, ne razumem...

Ako je ženska svlačionica, i neko se javno deklariše kao gej, šta ćete...Anđo?

Glede biologije/anatomije, mentalni aspekt svake osobe je jednako važan, nekad je to prosto tako...

A treba i da nađem jedan link o vezi nastavnici i deteta, konkretno Hrvatice.

Dešava se u Austriji, ako se dobro sećam.

Mmm gej osoba nije musko...ne razumem pitanje. Zasto bi mi druga zenska osoba smetala osim ako nije agresivna? Jel znas zasto imamo zenska bezbedna mesta kao sto su svlacionice I kupatila? 

 

Jel da potezem slucaj klinca u suknji koji je silovao maloletnicu u gender-neutral kupatilu?

 

A nastavnice sa detetom, gugluj malo. Desilo se u bivsoj skoli mog klinca.

 

Link to comment
Share on other sites

Ni trans žena nije muško i anatomski je skockana, em je ne privlače žene.

I nemoj da potežeš primere iz male moždine produžene moždine, sigurna sam da postoje i muškarci koji su silovali maloletnice u ženskom WC-u.

I nikako da mi odgovoriše na pitanje da li te brine oružje u rukama dvogodišnja i maloletnički rad po smenama? Ili se slažem s tim?

Selektivni odgovori su najgora opcija.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Helena said:

Ni trans žena nije muško i anatomski je skockana, em je ne privlače žene.

Stvarno? Posto to nije slucaj sa vecinom. Jel da ih opipam da proverim?

22 minutes ago, Helena said:

I nemoj da potežeš primere iz male moždine produžene moždine, sigurna sam da postoje i muškarci koji su silovali maloletnice u ženskom WC-u.

Sigurna sam, ali to ne znaci da im treba davati vise mogucnosti. I to nije jedini takav primer, smestili su jednog koji se deklarise kao zena, u zenski zatvor, uskoro 2 zatvorenice trudne...

22 minutes ago, Helena said:

I nikako da mi odgovoriše na pitanje da li te brine oružje u rukama dvogodišnja i maloletnički rad po smenama? Ili se slažem s tim?

Selektivni odgovori su najgora opcija.

Koliko se secam ja sam na ta pitanja odgovorila. Ta slika sa dvogodisnjakom je verovatno samo slika, tj oruzje je prazno. Koliko znam zakonski nigde dvogodisnjacima nije dozvoljeno da barataju oruzjem.

Moj klinac, a I ja sama smo radili kao maloletnici. Ako pricamo o deci, ne podrzavam rad po smenama u fabrikama gde mogu da se povrede. Ali I ja sam kopala kukuruz sa 7 pa mi nije nista smetalo. Za to se obrati roditeljima.

 

Edit: I kad smo kod pitanja, nisi odgovorila jel znas zasto imamo bezbedna mesta za zene? Jel treba smestiti muskarca koji tvrdi da se oseca kao zena u sklonista za zene zrtve nasilja? 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Helena said:

Ni trans žena nije muško i anatomski je skockana, em je ne privlače žene.

I nemoj da potežeš primere iz male moždine produžene moždine, sigurna sam da postoje i muškarci koji su silovali maloletnice u ženskom WC-u.

I nikako da mi odgovoriše na pitanje da li te brine oružje u rukama dvogodišnja i maloletnički rad po smenama? Ili se slažem s tim?

Selektivni odgovori su najgora opcija.

Kako rece Dilan Mulveni, treba da prihvatimo da neke zene imaju penise 🙄anatomski skockan. Kao onaj u Kaliforniji koji se identifikovao kao zena, cele demonstracije, a ono covek perverznjak koji voli da pokazuje svoj dzunk devojcicama. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne razumem vašu poentu @Baby, @Helenai @ters. Ja celo vreme pričam o negiranju biologije i o tome da ne mogu da očekuju isti tretman kao osobe biološkog pola u svim sferama života, iz čisto praktičnih razloga. To naravno ne znači da ih ne treba tretirati isto tamo gde nema praktičnih razloga za drugačiji tretman ili da ih treba diskriminovati ili nazivati pogrdnim imenima ili gledati pod njihovu suknju itd itd. Imam utisak da ako se neko ne slaže sa vama on ili ona je automatski transfob, što je odlika sledbenika marksizma i post modernizma, ideologija koje su donele mnogo patnji ovom svetu kroz noviju istoriju. Da ne bude zabune, ne optužujem vam da ste sledbenici tih ideologija, nego da pokazujete ponašanje slično njihovim sledbenicima. Zato molim da me obiđete istovećivanja sa transfobima i podmetanja hvala. 

 

A za ovu što koristi emotivnu manipulaciju da se dozvoli maloletnicima da promene pol, fuj! Ima i druga strana medalje, a to je pakao kroz koji su prošli oni koji su ishiterno doveli odluku da promene pol a posle zažalili tu odluku. 

 

 

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Baby said:

Emotivno... da. Radje ce pustiti dete da se ubije

 

 

 

 

Besmislena emotivna manipulacija. Nema nikakvih dokaza da tzv "gender affirming care" smanjuje broj samoubistava kod trans osoba. 

 

Ali ima da su oni koji su prosli kroz to, postali pacijenti za ceo zivot.

 

9 minutes ago, Helena said:

"Jel su to sve pobrojani ekstremi ili ima još neki kec iz rukava?"

Bukvalno sam ovo bila napisala, kad ispade i kec iz rukava :lol_2:

Pola tvojih primera, ako ne i svi, veze s trans ženama nemaju...

 

 

Nisi odgovorila

 

Edit: pomeranje goal post, sad trans-zene ne znaci ono sto su svi culi da znaci, ono sto si sama rekla, da ako se identifikuju kao zena, onda su zena... "tricky little bastards" sto bi Julia Robert's rekla. 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Darko said:

Ne razumem vašu poentu @Baby, @Helenai @ters. Ja celo vreme pričam o negiranju biologije i o tome da ne mogu da očekuju isti tretman kao osobe biološkog pola u svim sferama života, iz čisto praktičnih razloga. To naravno ne znači da ih ne treba tretirati isto tamo gde nema praktičnih razloga za drugačiji tretman ili da ih treba diskriminovati ili nazivati pogrdnim imenima ili gledati pod njihovu suknju itd itd. Imam utisak da ako se neko ne slaže sa vama on ili ona je automatski transfob, što je odlika sledbenika marksizma i post modernizma, ideologija koje su donele mnogo patnji ovom svetu kroz noviju istoriju. Da ne bude zabune, ne optužujem vam da ste sledbenici tih ideologija, nego da pokazujete ponašanje slično njihovim sledbenicima. Zamo molim da me istovećivanja sa transfobima i podmetanja me obiđete hvala. 

 

A za ovu što koristi emotivnu manipulaciju da se dozvoli maloletnicima da promene pol, fuj! Ima i druga strana medalje, a to je pakao kroz koji su prošli oni koji su ishiterno doveli odluku da promene pol a posle zažalili tu odluku. 

 

 

Pa to jesu odlike tih ideologija, I strategije koje se primenjuju. Zdrav razum tu nema ulogu, samo optuzi onog ko se buni, za rasizam, fasizam, transfobiju itd (ubaciti izm po zelji). Prodavanje price deci da mogu da menjaju biologiju nema smisla, pogotovo sto lako podlezu uticaju. 

 

Niko nema nista protiv da se trans osobama omoguci pristojan zivot, ne znam nikog normalnog ko bi zeleo da zagorca zivot ljudima sa down sindromom. Ali to ne treba da dodje na racun prava zena, za koje smo se tesko borile.

 

Ja hocu da ostanem zena, sa tim pravima koje smo dobile, necu da budem cisgender, necu da budem birthpeople. To nije subjektivni osecaj, I ne moze se obuci kao kostim klovna.

 

Lepo covek objasnio, LGB su ljudi koje privlaci isti pol, ili oba, ne neko ko se pretvara da je nesto od ta dva.

 

Jos uvek ne kontam sta su non-binary I gender-fluid. Non-binary predpostavlja postojanje binary sistema. A gender-fluid je "imam imaginarnog prijatelja". Mislim zezam se, ali to jeste istina.

37 minutes ago, Helena said:

Ma i neću odgovoriti...

...bar dok ne nađem neki klip na YT :classic_sleep:

Što se pak uvređivanja tiče, ne osećam se uvređenom.Jer nemam razlog.

Ah non-answer, znaci insistiras da ti neko odgovori na pitanja koja nemaju veze sa temom, ali neces odgovoriti na temu 😄 

Link to comment
Share on other sites

Tako je a to važi samo za tebe, pošto ti selektivno odgovaraš i prilično spinuješ u raspravama.

Takođe ne mogu da shvatim da počneš post razumno kako niko ne želi da spreči da trans osobe imaju pristojan život, a onda upetljaš u to prava žena.

Samo malo otvoreniji um i manje ekstrema sa interneta i život ide kako treba...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Unapred se izvinjavam što padobranišem, ali poslednja rečenica iz vašeg posta upućena Angeliji podsetila me je na vid neprimerenosti u obraćanju sagovorniku na mreži ili forumu.

 

Jer, mi zapravo ne poznajemo tu osobu i ne možemo da tvrdimo da je njen um zatvoren, otvoren, nedovoljno otvoren ili hermetički zatvoren, pa iz tog razloga svaka prezumpcija tog tipa nepotrebna je i besmislena, a i izgleda kao nepoštovanje sagovornika.

 

Pa ako se ne poštujemo, zašto se dopisujemo i kakav je to poriv koji nas nagoni da se obraćamo neznancu s takvom dozom nepoštovanja?

 

Takođe, vaša poslednja rečenica trebalo bi da ukaže da su njeni redovi na ovom mestu plod konzumacije "ekstrema sa interneta"... Ali kako neko sa sigurnošču može da zna šta Angelia, koju inače ne poznaje, konzumira na interentu??? Da li su to ekstremi, neekstremi, džedaji, borci za korale u Crvenom moru ili prodavci kućnih gedžeta?

 

Pa kad već ne znamo za njene navike te vrste, iz kog poriva joj namećemo "interenet ekstremizam"?!

 

I još nešto - ko određuje šta je na interenetu ekstremno a šta nije? Meni je, recimo, ekstremno kad ljudi snimaju i objavljuju kako padaju sa bicikle, a nekome je to zanimljivo... I jel postoji neka merna jedinica za internet estremizam? Ko to meri? Ko je sudija? Jel ima porote i koji su njeni članovi?

 

Jer, ako ništa od toga ne postoji, kada nekome spočitamo "manje ekstrema sa interneta", da li to činimo da bi ga u stvari dezavuisali i učinili ga manje dostojnim jer, eto, čita, gleda i sluša ekstremne sadržaje?

 

Pa ako smatramo da je neko kome fali "malo otvorenijeg uma" i kome presipa "internet ekstremizam" manje dostojan polemike, zar nije lakše jednostavno se ne dopisivati sa nekim takvim, nego ga razvlačiti na takav način po vebu?

 

Takođe bih i njoj mogao da uputim pitanje - Angelia, ako smatrate da je to deo nepoštovanja, da li ćete nastaviti da se dopisujete sa nekim koga ne poznajete i ko vam se obraća prilično lično i direktno konstatacijom da vam treba "malo otvoreniji um"?

 

Moja malenkost je iz razloga nepoštovanja sagovornika tog tipa prestala da čita postove jedne osobe na ovom mestu, jer zašto bih se dopisivao sa nekim bez elementarnog poštovanja?

 

 

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja osobu oslovljavam onako kako mi se predstavi (ako želi da se izjasni o svom rodu). Daklem ako se osoba koja je očigledno muškog pola, oblači kao žena, oseća kao žena, oslovljavaću ga sa "ona". Ili ako je promenio pol. Međutim, otišlo se u jaku krajnost sa pričom o transfobiji. Trans zajednica je počela da prikačinje taj izraz svima koji iznesu bilo kakvu kritiku; to će vam najbolje reći feministkinje koje su proglašavane transfobičnim. Mislim da zaista muškarac koji se identifikuje kao žena i tako oblači, teško može da govori o iskustvima menstruacije, porođaja itd. - što su inherentno ženska iskustva određena biologijom. I nismo (nužno) transfobični ako na to ukažemo. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Nek grmi jako said:

Unapred se izvinjavam što padobranišem, ali poslednja rečenica iz vašeg posta upućena Angeliji podsetila me je na vid neprimerenosti u obraćanju sagovorniku na mreži ili forumu.

 

Jer, mi zapravo ne poznajemo tu osobu i ne možemo da tvrdimo da je njen um zatvoren, otvoren, nedovoljno otvoren ili hermetički zatvoren, pa iz tog razloga svaka prezumpcija tog tipa nepotrebna je i besmislena, a i izgleda kao nepoštovanje sagovornika.

 

Pa ako se ne poštujemo, zašto se dopisujemo i kakav je to poriv koji nas nagoni da se obraćamo neznancu s takvom dozom nepoštovanja?

 

Takođe, vaša poslednja rečenica trebalo bi da ukaže da su njeni redovi na ovom mestu plod konzumacije "ekstrema sa interneta"... Ali kako neko sa sigurnošču može da zna šta Angelia, koju inače ne poznaje, konzumira na interentu??? Da li su to ekstremi, neekstremi, džedaji, borci za korale u Crvenom moru ili prodavci kućnih gedžeta?

 

Pa kad već ne znamo za njene navike te vrste, iz kog poriva joj namećemo "interenet ekstremizam"?!

 

I još nešto - ko određuje šta je na interenetu ekstremno a šta nije? Meni je, recimo, ekstremno kad ljudi snimaju i objavljuju kako padaju sa bicikle, a nekome je to zanimljivo... I jel postoji neka merna jedinica za internet estremizam? Ko to meri? Ko je sudija? Jel ima porote i koji su njeni članovi?

 

Jer, ako ništa od toga ne postoji, kada nekome spočitamo "manje ekstrema sa interneta", da li to činimo da bi ga u stvari dezavuisali i učinila ga manje dostojnim jer, eto, čita, gleda i sluša ekstremne sadržaje?

 

Pa ako smatramo da je neko kome fali "malo otvorenijeg uma" i presipa "internet ekstremizma" manje dostojan polemike, zar nije lakše jednostavno se ne dopisivati sa nekim takvim, nego ga razvlačiti na takav način po vebu?

 

Takođe bih i njoj mogao da uputim pitanje - Angelia, ako smatrate da jeto deo nepoštovanja, da li ćete nastaviti da se dopisujete sa nekim koga ne poznajete i ko vam se obraća prilično lično i direktno konstatacijom da vam treba "malo otvoreniji um"?

 

Moja malenkost je iz razloga nepoštovanja sagovornika tog tipa prestala da čita postove jedne osobe na ovom mestu, jer zašto bih se dopisivao sa nekim bez elementarnog poštovanja?

 

 

 

 

A gledaj, ti si sam pisao o "konzervativnoj mantri", šta je suvišno ili ne etc

I ko je sad tu sudija da presudi šta je konzervativno a šta ne ili šta je suvišno ili ne?

Naravno da pišem u moje ime...

Ne znam šta bih više rekla...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DameTime said:

Ja osobu oslovljavam onako kako mi se predstavi (ako želi da se izjasni o svom rodu). Daklem ako se osoba koja je očigledno muškog pola, oblači kao žena, oseća kao žena, oslovljavaću ga sa "ona". Ili ako je promenio pol. Međutim, otišlo se u jaku krajnost sa pričom o transfobiji. Trans zajednica je počela da prikačinje taj izraz svima koji iznesu bilo kakvu kritiku; to će vam najbolje reći feministkinje koje su proglašavane transfobičnim. Mislim da zaista muškarac koji se identifikuje kao žena i tako oblači, teško može da govori o iskustvima menstruacije, porođaja itd. - što su inherentno ženska iskustva određena biologijom. I nismo (nužno) transfobični ako na to ukažemo. 

 

S tim u vezi potpuno mi je svejedno ko želi da bude ovo ili ono, a ne pada mi ni na pamet da se isprečim nečijem iskazu o vlastitom polu.

 

Poštujem svačiji teret i svačiju brigu, zato smatram da je jedan od zadataka društva da pomaže svima kako ume i može. Ali pošto su na ovom mestu  pomenuti i slučajevi iz vrhunskog sporta, jedno je sigurno - situaciju u kojoj neko promeni pol i iskoristi atribute bivšeg pola kako bi pobedio konkurenciju koja je mahom sastavljena od osoba koje nisu menjale pol, nikada neće biti prihvaćena u krovnim sportskim organizacijama sveta.

 

Dakle, mešanja tog tipa neće biti na Olimpijskim igrama, svetskim ili kontinentalnim prvenstvima, kao ni u vrhunskim ligama poput WNBA, što tu temu, po mom skromnom mišljenju,  a priori čini pomalo i prenaglašenom.

 

Naravno, to ne znači da je nevažno to što je ona devojčica oduvana smečom na odbojkaškoj utakmici, ali je takođe izvesno da se taj detalj maksimalno ispolitizovao.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nek grmi jako said:

S tim u vezi potpuno mi je svejedno ko želi da bude ovo ili ono, a ne pada mi ni na pamet da se isprečim nečijem iskazu o vlastitom polu.

 

Poštujem svačiji teret i svačiju brigu, zato smatram da je jedan od zadataka društva da pomaže svima kako ume i može. Ali pošto su pomenuti slučajevi iz vrhunskog sporta, jedno je sigurno - situaciju u kojoj neko promeni pol i iskoristi atribute bivšeg pola kako bi pobedio konkurenicju koja je mahom sastavljena od soba koje nisu menjale pol, nikada neće biti prihvaćena u krovnim sportskim organizacijama sveta.

 

Dakle, mešanja tog tipa neće biti na Olimpijskim igrama, svetskim ili kontinentalnim prvenstvima, kao ni u vrhunskim ligama poput WNBA, što tu temu a priori čini pomalo i prenaglašenom.

 

Moje mišljenje je više u liniji da to ni ne treba da bude dozvoljeno, makar ne u svim sportovima. Jasno mi je da se radi na potpunoj inkluziji u društvu, ali je ovo specifična situacija. Pogotovo važi za muškarce koji promene pol, naravno, jer kod njih pre može doći do ostvarenja takve vrste prednosti kroz fizičke predispozicije. Takođe treba uzeti u obzir da li je u pitanju individualni ili ekipni sport. Na primer, skroz mogu da zamislim muškarca koji je promenio pol u košarkaškom timu u kom su sve igračice ženskog pola i roda. Ali ne mogu da zamislim muškarca koji je promenio pol kako se takmiči u ženskoj plivačkoj konkurenciji. I tako...

Link to comment
Share on other sites

Što se toga tiče, kao neko ko uživa da gleda kako igra Kejtlin Klark, koja u nekim momentima liči na žensku verziju Stefa Karija, ne bih baš voleo da vidim kako je čuva neko kao Branko Lazić, ko je promenio pol.

 

Jer kad bi joj Branko jednom ušao u dres, ne bi do kraja utakmice znala na koji koš napada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Ne razumem vašu poentu @Baby, @Helenai @ters. Ja celo vreme pričam o negiranju biologije i o tome da ne mogu da očekuju isti tretman kao osobe biološkog pola u svim sferama života, iz čisto praktičnih razloga. To naravno ne znači da ih ne treba tretirati isto tamo gde nema praktičnih razloga za drugačiji tretman ili da ih treba diskriminovati ili nazivati pogrdnim imenima ili gledati pod njihovu suknju itd itd. Imam utisak da ako se neko ne slaže sa vama on ili ona je automatski transfob, što je odlika sledbenika marksizma i post modernizma, ideologija koje su donele mnogo patnji ovom svetu kroz noviju istoriju. Da ne bude zabune, ne optužujem vam da ste sledbenici tih ideologija, nego da pokazujete ponašanje slično njihovim sledbenicima. Zato molim da me obiđete istovećivanja sa transfobima i podmetanja hvala. 

 

A za ovu što koristi emotivnu manipulaciju da se dozvoli maloletnicima da promene pol, fuj! Ima i druga strana medalje, a to je pakao kroz koji su prošli oni koji su ishiterno doveli odluku da promene pol a posle zažalili tu odluku. 

 

 

 

Poenta je da su ljudi ljudi i da tako treba da se ophodimo prema njima a ne kakvi su im bioloske osobine. Tretman treba da bude ljudski, a ispostavilo se eto, da zelimo na Mars, a nismo dovoljno civilizovani da peremo ruke pored nekog i ne zavirujemo mu u donji ves. 

Poenta je da ljudi koji se operisu iz njihovih sopstvenih razloga da bi bili to sto zele da budu, ne treba da budu demonizovani, ignorisani i obelezavani, a jesu, jer ne mozemo da podnesemo razlicitosti posto se osecamo ugrozenim. 

 

Nesto razmisaljam. Mozda ce biti glupav primer, nisam se dovoljno bavila njime, ali uzmi dve devojke, lepe devojke, jedna bioloski ima plave oci i to je cini lepsom, druga stavi sociva jer zeli da ima plave oci koje su braon. Da li mi treba da demonizujemo ovu sa socivima jer joj biologija nije dala ono sto ona zeli da ima? 

 

Cesto citam izgovore, tipa dete u istom wc-u sa trans osobom. Strasno!!! Trans osoba ce garant da je siluje, pojede ili sta vec. Mislim, odakle te ideje uopste dolaze?! Pa isto tako moze da je siluje i poremecena zenska osoba ili da je zlostavlja. Silovanja se uglavnom ne desavaju, ali ako se dese onda mora da su prste umesale trans osobe. 

 

Pa onda, jao jadan ja moram da pazim kako da se obratim. Mislim, engleski jezik ti dozvoljava da vodis visesatnu konverzaciju da uopste ne moras da pomenes pol jer nema menjanja po licu. 

 

Trans osoba u zatvoru. Oh boze, sve ce biti silovane!? Znate li vi uopste sta se desava po zatvorima?! 

 

Ja samo zastupm ideju da svaki covek ima slobodu da odzivi svoj zivot kako zeli, pa ako hoce da je macka, neka je macka, vanzemaljac, automobil... sve dok ne ugrozava nekog, a kada ugrozava onda je to pitanje ne za biologe, nego za pravo i sud. 

 

Nazalost, zivim na takvom mestu gde stip klubovi rade 24/7, gde ima svakodnevni queen drag show, gde ima gej i trans populacija u prilicno velikom broju i evo do sada, nikada nisam cula da je neko bio napadnut ili ugrozen samo zato sto su oni to sto jesu. A onda se pojavi verski dupeuvlakac koji mora da pokupi negde glasove i pocne da ih napada, da im preti da nece dobiti medicinsku pomoc, da nece moci u skolu... i za sve to dobije ovacice. Izes ti tu civilizaciju 21 veka. 

 

Da da dodam, ako je zivi i pusti druge da zive ideologija, onda ste me dobro procenili. 

 

To sto se oni bune, je prosto bunt da se sacuvaju od napada onih koji ih ugrozavaju a imaju sva zakonska sredstva da to rade, da bi udovoljili onoj drugoj ideologiji. Da nema opresije, ne bi bilo ni zahteva za slobodu. 

Edited by Baby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...