Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

Podela na zelenaše i bjelaše je starija od nastanka Kraljevine SHS, a predhodi joj podela na "pravaše" i "klubaše".

Gaetaši ,odnosno "ostatci poklanih" božiićnih ustanika su saradnici Italije u pokušaju agresije na Kraljevinu SHS. 

Glavni spor između bjelaša i zelenaša je ko je od njih "pravi" i veći Srbin.

Link to comment
Share on other sites

Istorija u CG je isprepletana i često nejasna i samim Crnogorcima. Pa ovaj Krsto Popović kojeg sad veličaju "komite" i dps fanatici je toliko puta menjao dres u toku svog života da ni on sam više nije znao gde je sve bio aktivan. Od bitke na Skadru i Bregalnici do Mojkovačke bitke, onda borba protiv Karađorđevića pa bezanje i izbeglištvo u Italiji, Argentini i Belgiji. Onda molba Kralju Aleksandru za pomilovanje i povratak u Kraljevinu Jugoslaviju uz oficirsku penziju. Za vreme okupacije od '42 ima svoj kvislinški odred koji je pod komandom Italijana, ne učestvuje u zločinima ni na jednoj strani što je u CG bila praksa od svih zaraćenih strana. Sinovi mu bili u partizanima i poginuli, jedan je valjda i heroj. Nakon rata nije priznavao ni tu vlast i krio se po šumama. Ubili ga pripadnici OZNE 1947 godine. Totalni cirkus kao iz špageti vestern produkcije.

Edited by Perkos2
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, pavijan2 said:

Podela na zelenaše i bjelaše je starija od nastanka Kraljevine SHS, a predhodi joj podela na "pravaše" i "klubaše".

Gaetaši ,odnosno "ostatci poklanih" božiićnih ustanika su saradnici Italije u pokušaju agresije na Kraljevinu SHS. 

Glavni spor između bjelaša i zelenaša je ko je od njih "pravi" i veći Srbin.

 Čedomire Antiću, ti li si bre?😂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pavijan2 said:

Kakvo fašističko divljanje ispred Skupštine Crne Gore.

Jedna država, jedan narod, jedna crkva. I sve predvode tkz. levičari i liberali. Pakao.

Navodno je velika gradjanistkinja Draginja Vuksanovic posle kukanja na "posrbice" vodila i pesmu o Krstu Zrnovu na tom skupu. Taj SDP je takvo smece od partije da im zelim dozivotno obitavanje ispod cenzusa od sledecih izbora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Ček...Kapičić igrao basket za Zvezdu ?....:reading:

Kaponja je njegov sin. Pravi Srbin i Zvezdaš. Isto kao i mali Stefan, unuk mu.

40 minutes ago, Pristevac said:

 Čedomire Antiću, ti li si bre?😂

Šta reći, osim idi slušaj Dua Lipu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Kakva je procedura za smenu rukovodstva RTCG?

 

BTW, usojene izmene Zakona o slobodi veroispovesti.

Nisu još... još skupština traje

 

Bila je frka, DIK je odbio da verifikuje mandat (nakon podnošenja ostavke jednog poslanika) novom poslaniku sa Dritanove liste.

DIK kontoliše još uvijek DPS, nisu stigli da ih promijene.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kimmi said:

Nisu još... još skupština traje

 

Bila je frka, DIK je odbio da verifikuje mandat (nakon podnošenja ostavke jednog poslanika) novom poslaniku sa Dritanove liste.

DIK kontoliše još uvijek DPS, nisu stigli da ih promijene.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

 

 

Ovo je fejk njuz?

 

https://nova.rs/region/krivokapic-usvojen-zakon-o-slobodi-veroispovesti/

Link to comment
Share on other sites

Jel i dps ima sendvicare za mitinge?? 

Sipa goriva do čepa 649ef03da6ed102d1ef98293a6f08058.jpg

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Čitaj... Vlada usvojila predlog izmjena i dopuna zakona. Ne može vlada da donosi zakone, to je nadležnost parlamenta.

 

Parlament još zasijeda, možda možete gledati na RTCG ako imate na kablu.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kimmi said:

Sipa goriva do čepa 649ef03da6ed102d1ef98293a6f08058.jpg

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

Čitaj... Vlada usvojila predlog izmjena i dopuna zakona. Ne može vlada da donosi zakone, to je nadležnost parlamenta.

 

Parlament još zasijeda, možda možete gledati na RTCG ako imate na kablu.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

 

 

Uargh, loše čitanje.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Pristevac said:

 Zelenaši su pokret posle velikog rata za očuvanje kraljevine Crne Gore, a  bjelaši su preteče Rukoljuba Krivokapića. Tipično za Niš, bez okolinu

 

Zar nije glavni sukob nastao oko toga sto je CG kao deo Srbije usla u kraljevinu SHS umesto da udje samostalno?

 

Tu je Nikola Petrovic ocekivao da on bude taj zajednicki vladar zajednicke drzave sa Srbijom, pa kad se to nije desilo, nastali su sukobi poklonika zelene i bele boje.

Link to comment
Share on other sites

 

Zar nije glavni sukob nastao oko toga sto je CG kao deo Srbije usla u kraljevinu SHS umesto da udje samostalno?

 

Tu je Nikola Petrovic ocekivao da on bude taj zajednicki vladar zajednicke drzave sa Srbijom, pa kad se to nije desilo, nastali su sukobi poklonika zelene i bele boje.

Tako je. Problem koji je nastao željom oba kralja da budu na prestolu je bio riješen dogovorom da svaka država od te dvije zadrži određenu autonomiju nad teritorijama. Crna Gora je ušla u WWI sa ratnim ciljevima: Skadar, Boka, Dubrovnik i Hercegovina. Pogledajte granice Zetske banovine iz 1931. Ne zaboravite da je u sastavu Crne Gore prije rata bila i Metohija. Mitropoliti u Crnoj Gori su egzarsi Pećkog trona.

 

Želja zelenaša je bila ujedinjenje svakako, ali i očuvanje posebnosti Crne Gore kroz samostalan ulazak u tu uniju, a ne pod imenom Srbije.

 

Ako ne Petrovićima, rodonačelnicima ideje zajedničke države Južnih Slovena, a onda je makar Mojkovačkom bitkom Crna Gora zaslužila da joj se ime ne izbriše. Kralju Nikoli je zabranjen povratak u zemlju, a crnogorska vojska (čak i onaj dio koji se u sklopu francuskih odreda probijao na solunskom frontu) razoružana.

 

Ružna epizoda iz istorije, nosi težinu u Crnoj Gori i posijala je zlu krv.

 

Što manje se budemo bavili istorijom, to bolje za nas.

 

Crnogorci i Srbi u Crnoj Gori su jedan narod sa različitim gledanjem na istoriju i to većina polako prihvata. Crnogorci, među kojima sam i ja (po ocu i đedu koji su oba pokojni a tako su se uvijek pisali), smatraju da je od jednog naroda protekom vremena i prije svega državnošću i istorijskim postojanjem više dinastija na prostoru današnje Crne Gore, nastala crnogorska nacija. Inače pojam nastanka nacija nije tako star (Francuska druga polovina XVIII). Srbi, sa druge strane, u ogromnoj većini ili smatraju sebe Srbima a Crnu Goru srpsku državu, ili povlače jednakost između Crnogorac i Srbin. I jedni i drugi vide državu Crnu Goru kao maticu. Veoma mali broj prosrpski orjentisanih ljudi gledaju na Srbiju kao maticu. To sad Mandić pokušava da gura, al i on pažljivo jer to nema prođu kod naroda. Ono što mi je najjače kod hard core Srba u CG je što oni sebe smatraju cvijetom srpstva, najboljim Srbima, sa visine gledaju na Srbijance, a opet apsurdno ni oni ne smatraju da je Crnogorac isto što i Mačvanin. Cijene istoriju i državnost Crne Gore.

 

Eto, pokušah objektivan osvrt na istoriju, sa refleksijom na današnje nesretne podjele u Crnoj Gori.

 

Postoje dvije grupe ekstrema. Prvi su okupljeni oko CPC, iako su u 90% slučajeva ateisti, a u suštini se radi o manjem broju zaludnjaka i šovinista, dok se uglavnom radi o uhljebima i kriminalcima, kamatašima, švercerima i narko dilerima, koji kapiraju da gube pozicije i poslove pa su se ogrnuli crnogorskim zastavama i misle da će tako da sačuvaju pozicije. Zajebali su se.

 

Druga grupa ekstrema su okupljeni oko DFa. To je nešto ko rani radovi Dveri i SRS glasači kod vas. Njih realno, ako Zdravko Krivokapić formira političku opciju, ima max 10%.

 

Ostatak naroda shvata da od priče o crkvi, stavljena valjda ad acta, naciji, jeziku i ostalim rabotama nema vajde i da treba da se okrenemo sređivanju kuće.

 

Danas je npr. objavljena namjera ministra Milatovića da razmisli o ukidanju neradne nedjelje. Reakcija građana je bila burna. Javili su odmah da odustaju, čak i od namjere da preispitaju to ukidanje. Narod polako shvata da se on pita, što je sjajno. Insistira se na transparentnosti u svemu. Počele su smjene i hapšenja.

Me /happy

 

 

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 10
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Odličan post, ovo treba zalepiti na početak topika, cela problematika C.G. ukratko [emoji106]
@Kimmi
Nego, potpuno nevezano za aktuelna zbivanja, šta bi sa crnogorskim pismom, tj. dodavanjem 2 slova? U jednom trenutku je bilo puno reči o tome, posle se utišalo, ne znam kako se završilo? Tu čak ni Gugl ne daje definitivan odgovor :)

Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Odličan post, ovo treba zalepiti na početak topika, cela problematika C.G. ukratko [emoji106][mention=1526]Kimmi[/mention] Nego, potpuno nevezano za aktuelna zbivanja, šta bi sa crnogorskim pismom, tj. dodavanjem 2 slova? U jednom trenutku je bilo puno reči o tome, posle se utišalo, ne znam kako se završilo? Tu čak ni Gugl ne daje definitivan odgovor :)

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 Hvala [emoji16]

 

Pazi, svi u Crnoj Gori su svjesni da je crnogorski jezik isto što i srpsko-hrvatski ili srpski. Kad su sve države nastale raspadom ExYu službenim jezicima dale imena svojih država, onda je legitimno bilo da to uradi i Crna Gora. Ono što je uradila DPS vlast sa uvođenjem dva slova je teška glupost. Ś se stvarno koristi dosta često u govoru, ali je opet budalaština bila uvođenje tog slova jer u suštini mi kao ś čitamo dosta riječi koje se pišu sa sj (sjekira, sjutra, sjedi), dok je ź tek neviđeni kretenluk jer su na silu nagurali jednu ili dvije riječi koje rijetko ko koristi (źenica za zjenicu oka). Većina stanovništva na popisu iz 2011 je navela da govori srpski jezik, mislim upravo iz revolta prema ta dva nova slova. Mislim da je minoran broj onih koji misle da je crnogorski jezik stvarno drugačiji, već da je u pitanju politički naziv.

 

Jezik koji se uči u školama, pazi sad, se zove crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski....

 

Ono što je dobro je to što, makar se nadam, većinu naroda te stvari sve manje opterećuju, jer smo u ekonomskoj buli bili i prije covida. Pravda nas interesuje, put ka EU i ekonomija.

Pitanje crkve je stavljeno ad acta, na zadovoljstvo ogromne većine pravoslavnog stanovništva bez obzira na nacionalno izjašjenje. Značajan procenat je to doživio kao "aj sa srećom da ne pričamo više o crkvi" jer ih ista prećerano i ne interesuje.

 

DF i DPS insistiraju na tim identitetskim pitanjima, jer realno nemaju šta drugo da ponude. Budale se kao ovce primaju, ali opet većina je (nadam se) spremna da odloži ta pitanja za neko sretnije vrijeme, možda poslije ulaska u EU, pa da raspišemo referendum pa ko što ponese (ukidanje slova, narodna zastava, brisanje dvije zadnje strofe iz himne itd.).

 

P.S.

 

I Crnogorcima i Srbima je ubjedljivo najljepša zastava Krstaš barjak (meni čak onaj sa Vučjeg dola iskrzan kuršumima kao simbol cijene koju smo platili za slobodu), ratna zastava nekadašnje Crne Gore. Jedini zajeb je što krst nije prikladan zbog manjina.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Thanx, to je bilo upravo ono što me je zanimalo [emoji106]

 
...
Ono što je dobro je to što, makar se nadam, većinu naroda te stvari sve manje opterećuju, jer smo u ekonomskoj buli bili i prije covida. Pravda nas interesuje, put ka EU i ekonomija.
Pitanje crkve je stavljeno ad acta,
...


Ovo je najbitnije, nadam se da će tako i da ostane. Zadnjih 25 godina mi je Boka drugi dom, i iako nemam korena u C.G. (mada me zbog prezimena svojataju u Nikšićkoj Župi [emoji1][emoji1][emoji1]) sve što će da je povede ka boljitku života, ka EU... doživljavam vrlo lično [emoji846] [emoji106]


 P.S.
 
I Crnogorcima i Srbima je ubjedljivo najljepša zastava Krstaš barjak (meni čak onaj sa Vučjeg dola iskrzan kuršumima kao simbol cijene koju smo platili za slobodu), ratna zastava nekadašnje Crne Gore. Jedini zajeb je što krst nije prikladan zbog manjina.


E, nisam znao za zastavu, video sam je na netu, izgleda stvarno spektakularno pogotovo ova vintage (što bi proizvođači gitara rekli "aged" [emoji41]) :)
Pri čemu ja uopšte nisam čovek od krstova i religioznih odličja [emoji1]



Sent from my phone using their app

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imao je i @Don Juanvrlo dobre i temeljite postove oko istorijata crnogorskog identiteta,bas na ovom topiku.

Kao i fancy,i ja sam vrlo zainteresovan za Crnu Goru i desavanja u njoj,jer mi bukvalno 95% rodbine zivi tamo. Drzim fige za promenu na bolje,za igradnju drustva koje ce se bazirati na takvim institucijama koje ce u procese politickog odlucivanja ukljucivati sto vise grupa i pojedinaca,a ekonomski napredak uciniti dohvatljivim svima,a ne samo uskoj eliti na vlasti.
I da istrajete na putu EU integracija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...