Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

7 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Pa upravo takve stvari poput negiranja i relativiziranja genocida u Srebrenici se rjesavaju zakonima i konstantnom edukacijom. Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih ratnih zlocina je trebao biti donesen jos kad je prva presuda za genocid donesena, a edukacija omladine o tome se trebala maksimalno forsirati od strane medjunarodne zajednice pa cak i pod prijetnjom sankcija. Ovako si dopustio da raznorazni ljudski otpad ismijava zrtve, prica da su tabuti koji se ukopavaju prazni i da se sahranjuju zivi ljudi koji su negdje u inostranstvu. Doduse prica da su tabuti djelomicno prazni i jeste tacna ali iz razloga sto su se kosti tih pobijenih ljudi prekopavale u sekundarne i tercijarne masovne grobnice pa su se kosti jedne osobe pronalazile na vise razlicitih lokacija prilicno udaljenih jedna od druge. Ne bi ni Nijemci sigurno danas imali stav kakav imaju o Holokaustu da im se od strane saveznika nisu nametnule cinjenice i zabranilo im se da i pokusaju osporit kakve su monstruozne zlocine radili. 

Gledaj, svi ti zakoni  imaju ograniceno dejstvo. Nece taj zakon promeniti nicije misljenje osim sto ce se neki u javnosti suzdrzavati od iznosenja svog stava. To generalno nista ne resava u drustvu osim sto ce biti dodatno pogonsko gorivo za nacional soviniste koji ce bustovati javno mnjenje pricom o nepravdi i sl. Ja generalno nemam nista protiv tog zakona, ali i ovde dolazimo do nekih jako losih presuda Haskog tribunala, konkretno da uzmem primer Nasera Orica za kog je imalo materijala da se osudi na dugu robiju, a umesto toga se snima film o njemu kao heroju koji je prvi klisnuo sa helikopterom unprofora. I ajde ti objasni nekom kako je to moguce da on ne potpada pod taj zakon, to automatski kod prosecnog stanovnika RS izaziva bunt. Navodim jedan banalan primer, svakako ih ima jos.

 

Da bi doslo do bilo kakvih pomaka potrebno je promeniti svest stanovnistva, a to se radi kroz obrazovni sustem prevashodno, kao sto su saveznici vodili lokalno nemacko stavnostvo u koncetracionalne logore da vide zlocine koji su cinjeni u njihovo ime, tako treba i mlade upoznati sa zlocinim akoje su cinili njihovi sunarodnici. ZNaci ne vodis ih na sopstvena stratista vec na stratista gde su njihove vojske cinile zlocine. Ja licno mislim da je ova ratna generacija izgubljena, ali ovi mladji nisu i to je po meni jedini ispravan i iskren put pomirenja. Kada bi te generacije dosle do prava glasa, sve ove nakaze 90-tih bi prirodnim putem otisle na smetliste istorije.

Po meni je najveci problem sto niko ni u naznakama ne pomislja u tom pravcu, umesto toga se javno mnjenje nateze skoro do tacke pucanja, a mladi radikalizuju do tacke da ce oni biti u buducnosti daleko spremniji za oruzane sukobe od ovih koji su to prosli 90-tih. Vecina prenebegava jednu cinjenicu, a to je da onaj koji prodje ratne strahote, na tezi nacin vidi da je to lose, ovi mladji koji su rodjeni u miru to nisu prosli i lakse ih je radikalizovati, ti procenti su svakako tacni za nas koji smo videli uzase rata, ne bih se slozio da to vazi za instagram generaciju koji obozavaju kalifate i azijske diktatore...

Link to comment
Share on other sites

Sa Baketovom vizijom Bosne problem imaju i Hrvati, a ne samo Srbi. I kad se pominje Nato zaboravlja se da je i Hrvatska članica Nato i to mnogo bitnija od BiH. Mislite da će taj isti Nato negirati interese Hrvatskog stanovništva u Bosni?

 

Puna usta demokratije i progresivnih misli, a ljudima se negira pasivno biračko pravo i toleriše se preglasavanje. Mora da Dodik organizuje Srbe po Federaciji da glasaju za Komšića. How yes no! Na primeru Hrvata se vidi kako bi funkcionisala ta "unitarna" Bosna i čijim interesima bi ona služila. Baš su Bošnjaci zainteresovani za građanska prava Hrvata, ne mogu mirno spavati zbog toga.

 

Bolje je i labilna federalna država, nego disfunkcionalna unitarna država. Koliko god separatističke ideje vuku narod u rat isto toliko ih vuku i ideje o unitarizaciji. Svako ko to ne želi priznati je subjektivan ili nekompetentan da priča na zadatu temu.

 

A pojedini forumaši samo neka nastave svoju šuplju propagandnu priču, uvek su drugi krvi. Pominju se neke marginalne stranke, takvih ima svuda, problem je realna politička moć koja je koncentrisana u rukama Bakira. Da ne boravim u Bosni pomislio bih da je Sarajevo postalo Amsterdam bog te vido, sve pršti od progresivnih ideja.

 

p.s. U Neumu žive Hrvati, samo da vas podsetim.

 

 

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Perkos2 said:

Lažni predstavnik hrvataskog naroda u BiH

 

Znam, otprilike, zašto se kaže da nije Komšić predstavnik hrvatskog naroda u BiH, da je izabran glasovima Bošnjaka, ali, koliko znam nije protivzakonito izabran.
Baš me zanima kako bi se birao pravi predstavnik naroda, da li kandidat treba da ima dokaz da pripada nekom narodu ili svaki glasač mora da dokaže da je pripadnik određenog naroda. Treba li da postoje biračka mesta i birački odbori posebno za Hrvate, posebno za Bošnjake, Srbe.

Sve su to posledice jednog apsurda. U jednom periodu, tokom osamdesetih i devedesetih godina, došlo je do jačanja nacionalizama u SFRJ, da ne licitiram oko toga koji je prvi ojačao, koji je bio reakcija na to, uglavnom došlo je do zaoštravanja,tolikog da je Badinterova komisija konstatovala da se SFRJ raspala. UĆzrok raspada je bio nacionalizam, rešenje problema je stvaranje nacionalnih država, uzročnici raspada su postali nosioci suvereniteta. Predstavnici naroda koji su odbijali i pomisao da se SFRJ uredi kao građanska država jer žele da sačuvaju svoj nacionalni identitet, sada, u drugim okolnostima insistiraju na unitarnoj, građanskoj državi. S druge strane, najbrojniji narod u SFRJ čiji su predstavnici želeli da se SFRJ ustroji na principu jedan čovek jedan glas, sada, u državama u kojima su manjina traže svoja nacionakna prava, a na teritoriji gde su većina punu autonomiju.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Znam, otprilike, zašto se kaže da nije Komšić predstavnik hrvatskog naroda u BiH, da je izabran glasovima Bošnjaka, ali, koliko znam nije protivzakonito izabran.
Baš me zanima kako bi se birao pravi predstavnik naroda, da li kandidat treba da ima dokaz da pripada nekom narodu ili svaki glasač mora da dokaže da je pripadnik određenog naroda. Treba li da postoje biračka mesta i birački odbori posebno za Hrvate, posebno za Bošnjake, Srbe.

Sve su to posledice jednog apsurda. U jednom periodu, tokom osamdesetih i devedesetih godina, došlo je do jačanja nacionalizama u SFRJ, da ne licitiram oko toga koji je prvi ojačao, koji je bio reakcija na to, uglavnom došlo je do zaoštravanja,tolikog da je Badinterova komisija konstatovala da se SFRJ raspala. UĆzrok raspada je bio nacionalizam, rešenje problema je stvaranje nacionalnih država, uzročnici raspada su postali nosioci suvereniteta. Predstavnici naroda koji su odbijali i pomisao da se SFRJ uredi kao građanska država jer žele da sačuvaju svoj nacionalni identitet, sada, u drugim okolnostima insistiraju na unitarnoj, građanskoj državi. S druge strane, najbrojniji narod u SFRJ čiji su predstavnici želeli da se SFRJ ustroji na principu jedan čovek jedan glas, sada, u državama u kojima su manjina traže svoja nacionakna prava, a na teritoriji gde su većina punu autonomiju.

 

Ajde da ti odgovorim.

 

Zamisli da su umesto Bošnjaka i Hrvata, Srbi i Bošnjaci sačinili Federaciju BiH. E sad u okviru tog entiteta su Srbi apsolutna većina, pa se nađe jedan poslušnik koji će se izjasniti kao Bošnjak (a u stvari je Srbin do koske), evo recimo Dodik. I sad Srbi su zbog brojnosti u mogućnosti da izaberu Dodika kao legitimnog predstavnika Bošnjačkog naroda. A nakon toga taj "predstavnik Bošnjačkog" naroda radi protiv interesa tog naroda.

 

Ajde da ti odgovorim i na boldovano, samo malo drugačije pitanje. Zašto predstavnici naroda koji su u SFRJ radili protiv unitarizacije i zalagali se za federalizaciju, sada rade protiv federalizacije i zalažu se za unifikaciju? Nemoj glumiti ludilo, svima je jasan odgovor na posavljena pitanja. Nisu ova trvenja karakteristična samo za Bosnu, to se dešava apsolutno svuda. Nije mi samo jasno vaše "išćiđavanje", taj problem postoji od postanka sveta. Borba za prevlast, sad je dobila samo malo drugačije obrise.

 

Jasno je da u Bosni nikad neće biti uspostavLjena unitarna država, da se to moglo uraditi onda bi bilo urađeno 95-e, ne bi se zajebavali 26 godina. 

 

Toliki broj produhovljenih forumaša i istinskih ljubitelja zapadnih vrednosti, a nikome da zasmeta zloupotreba biračkog procesa i negiranje pasivnog biračkog prava koje sprovode Bošnjaci.

 

Bilo je čak i bisera koji su tvrdili da su Bošnjaci izabrali bolju i "građansku" opciju za Hrvate tako što su progurali Komšića. Pa najbolje drugari da se tim ljudima oduzme biračko pravo, koji će im đavo.

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Liska Manjina said:

Ajde da ti odgovorim.

 

Nisi mi ništa odgovorio, nisam ništa ni pitao. 

Ono što bi moglo da zvuči kao pitanje, mada sam namerno izostavio upitnik, može da bude ovo:

Quote

Baš me zanima kako bi se birao pravi predstavnik naroda, da li kandidat treba da ima dokaz da pripada nekom narodu ili svaki glasač mora da dokaže da je pripadnik određenog naroda. Treba li da postoje biračka mesta i birački odbori posebno za Hrvate, posebno za Bošnjake, Srbe.

Tako da nema potrebe da zamišljam da se nešto slično dešava u RS ili bilo gde drugde. 

Gde god se glasa po nacionalnom ključu treba znati kako se utvrđuje pripadnost naciji, a to je samo po sebi opasno, dokazivanje pripadnosti naciji, narodu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Div said:

 

Nisi mi ništa odgovorio, nisam ništa ni pitao. 

Ono što bi moglo da zvuči kao pitanje, mada sam namerno izostavio upitnik, može da bude ovo:

Tako da nema potrebe da zamišljam da se nešto slično dešava u RS ili bilo gde drugde. 

Gde god se glasa po nacionalnom ključu treba znati kako se utvrđuje pripadnost naciji, a to je samo po sebi opasno, dokazivanje pripadnosti naciji, narodu.

 

Drugačije postupanje je moguće u građanski uređenim društvima, a Bosna to svakako nije. Opet ti kažem, na primeru Komšića se vidi kako su promene izbornog zakona neophodne.

 

Hrvati su predlagali da samo pripadnici hrvatskog naroda imaju pravo da biraju hrvatskog člana Predsedništva BiH.

 

p.s. Samo nemojte o Sejdić-Finci slučaju, preventivno vas molim. Janso je sve sa teoretske strane, skroz ispravno stanovište.

Link to comment
Share on other sites

Komsic jeste populisticka budaletina koja uopce ne bi trebala biti na funkciji koju obnasa ali u onom intervjuu jucer je postupio sasvim ispravno.

 

Reforme izbornog zakona koje je predlagao HDZ BiH su neizvodive i to niko normalan nece prihvatiti. Jedna opcija je bila formiranje dodatne izborne jedinice unutar FBiH sto vodi samo u dodatne podjele i prvi je korak ka trecem entitetu sto nije prihvatljiva opcija, a druga ideja je bila glasanje po popisu stanovnistva iz 2013. sto je jos ludje jer taj popis je maksimalno nastiman na svim stranama i ogorman broj ljudi s tog popisa godinama ne zivi u BiH. Nesporan problem sa preglasavanjem Hrvata se nece rijesiti pravljenjem jos veceg problema sa novim iscrtavanjem etmickih linija. 

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da je pitanje izbornog zakona egzistencijalno pitanje za Bosnu i Hercegovinu. Mora se pronaći rešenje za taj problem, a ne da se gura pod tepih i da se pravimo ludi.

 

Ovo što radi Dodik je obična igranka, dizanje buke i verujte mi da nije ni upola opasno kao pitanje preglasavanja i izbornog zakona. Ali kao i uvek kasno se setimo pregovaranja, prvo se zvecka oružjem.

Link to comment
Share on other sites

S tim se slazem 100%. Samo kod promjene izbornog zakona treba obavezno uvesti i drugi krug (veliko pitanje koliko je realno jer ni SDAu ni SNSDu, a ni HDZu to nikako ne odgovara) da nam se ne bi ponavljali imbecili poput fikusa Sefika u predsjednistvu. Izbor bosnjackog clana predsjednistva je savrsen primjer koliko je lagano nastimati izborni rezultat za clana predsjednistva bez drugog kruga ako imas masineriju i budzetske glasace kakvu ima troglava koalicija. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Div said:

Znam, otprilike, zašto se kaže da nije Komšić predstavnik hrvatskog naroda u BiH, da je izabran glasovima Bošnjaka, ali, koliko znam nije protivzakonito izabran.

 

Nije protivzakonito, kao i svaki zakon i ovaj ima rupe, u stvari to je funkcionisalo normalno, dok se neko nije dosjetio da Bosnjaci, zbog svoje brojnosti, mogu da izaberu i svog i hrvatskog clana. To ja zovem sibicarska politika, ko ce koga da zajebe. Da bi se to ostvarilo potrebna je ipak siroka organizovana i koordinisana akcija, ipak se bira dva kandidata simultano, kada se obezbjedi dovoljan broj glasova za svog kandidata, tada se ostatak birackog tijela organizuje da glasa za kandidata broj 2.

To moze samo kod nas da se tako manipulise sa demokratijom.

 

6 hours ago, Div said:

Baš me zanima kako bi se birao pravi predstavnik naroda, da li kandidat treba da ima dokaz da pripada nekom narodu ili svaki glasač mora da dokaže da je pripadnik određenog naroda. Treba li da postoje biračka mesta i birački odbori posebno za Hrvate, posebno za Bošnjake, Srbe

 

Sto se tice kandidata, nije jos doslo do toga da se neko lazno predstavlja, tako da prakticno nije problem ko se bira, nego ko bira. Trenutno Hrvati nemaju sanse da bilo koga izaberu, mogu komotno i da ne izlaze na izbore, nikakve razlike.

Mislim da je prijedlog da se odrede izborne jedinice gdje bi Hrvati birali koga hoce, cemu se protivi ova druga strana, sto pokazuje da gradjanska drzava nije moguca u takvom okruzenju. 

Gradjanska drzava ne moze biti drzava u kojoj kljucnu vlast drzi partija bazirana na nacionalnom konceptu. Tako je i stvorena sadasnja BiH, 3 nacionalne partije su pomele sve ostale, bez problema. Taj temelj je truo od samog pocetka.

Poslije su osnivane i druge partije unutar nacionalnih korpusa, jer je jedino tako moguce, kroz politiku doci do plijena i uzeti dio kolaca za sebe. Prvenstveno mislim na pare, ostalo je samo sredstvo.

 

Da podsjetim, Bosna je bila unitarna u SFRJ, niko nije imao problema sa tim, drzalo se takodje do kljuca, sto je bilo potpuno ispravno, mada sam nekada mislio i drugacije, ali se drzao balans, za BiH preko potreban. Kao kad u tronoscu, jednu nogu skratis, kada sjednes, prevrnuces se.

 

Porazno je da je komunisticki kadar bio mnogo progresivniji, obrazovaniji i kulturniji od onoga sto je donijelo demokratsko izjasnjavanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O nekakvoj građanskoj BiH pišu likovi a glavna partija im je i dalje SDA ! Prvo stvirite građansku federaciju pa ako se pokaze kao dobra opcija mozda i Republika Srpska prihvati taj koncept a ne da raznim trikovima Hrvatima nameču  komšica za predstavnika.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...