Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

Moje vidjenje na osnovu poslovnih i rodbinskih veza sa Republikom Srpskom:

-90% stanovnista Republike Srpske nije ni blizu ni za kakav rat

-90% nema nikakv problem da saradjuje sa dva druga naroda ali bez bratatvo-jedinstvo price

-90% ne oseca BiH kao maticnu drzavu nego je to Srbija

-90% je protiv bilo kakvog smanjena ingerencija RS a kamoli bilo kakvog ukidanja

-90% smatra da je u Srebrenici bio teski ratni zlocin a ne genocid

Dodik na svojoj nacionalistickoj politici pliva vec dugo i ima poprilicnu podrsku. Ljudi ne vide ili nece da vide da je sve sto radi zlo za sve narode a pogotovo za Srbe, i to za Srbe gde god zive. Mislim da ga moze oterati jedino jak i ciljan medjunarodni pritisak (ako su za to zainteresovani).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clash said:

Moje vidjenje na osnovu poslovnih i rodbinskih veza sa Republikom Srpskom:

-90% stanovnista Republike Srpske nije ni blizu ni za kakav rat

-90% nema nikakv problem da saradjuje sa dva druga naroda ali bez bratatvo-jedinstvo price

-90% ne oseca BiH kao maticnu drzavu nego je to Srbija

-90% je protiv bilo kakvog smanjena ingerencija RS a kamoli bilo kakvog ukidanja

-90% smatra da je u Srebrenici bio teski ratni zlocin a ne genocid

Dodik na svojoj nacionalistickoj politici pliva vec dugo i ima poprilicnu podrsku. Ljudi ne vide ili nece da vide da je sve sto radi zlo za sve narode a pogotovo za Srbe, i to za Srbe gde god zive. Mislim da ga moze oterati jedino jak i ciljan medjunarodni pritisak (ako su za to zainteresovani).

 

 

90% smatra da je u Srebrenici bio teski ratni zlocin a ne genocid

 

Zar su ovakve gnusne relativizacije ovde dozvoljene?

Link to comment
Share on other sites

Ja bi rekao da 99.9% ljudi u BiH nije za rat, bez obzira na nacionalnost.

 

Također bi dodao da minimalno* 50% bosanskih Srba Srebrenicu smatra nekom posljedicom ili osvetom; "da, poklali smo ih ko stoku ali oni su prvi počeli".

 

*vjerovatno i puno više

Uostalom, dovoljno je pogledati status Ratka Mladića među bosanskim Srbima i sve će biti jasno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovi smradovi na vlasti su regrutovali onog idiota koji ne zna za tačku & zarez inače bivšeg "ratnog izveštača rts-a" da bude neki ***** za Kosovo.

Da te podsetim, to je isti taj koji je javio da  u ratom zahvaćenom Sarajevu Bošnjaci srpskom decom hrane lavove u zoo vrtu...

 

MOŽE LI JADNIJE OD TOGA???

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Accuphase said:

90% smatra da je u Srebrenici bio teski ratni zlocin a ne genocid

 

Zar su ovakve gnusne relativizacije ovde dozvoljene?

Nisam ovo napisao da bih bilo sta relativizovao nego cisto moje iskustvo sa ljudima iz Republike Srpske je takvo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Nisam ovo napisao da bih bilo sta relativizovao nego cisto moje iskustvo sa ljudima iz Republike Srpske je takvo.

 

Uzgred, moje iskustvo sa njima je da smatraju kako mi Srbijanci nismo dovoljno Srbi te da će oni da nam "poprave krv".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa upravo takve stvari poput negiranja i relativiziranja genocida u Srebrenici se rjesavaju zakonima i konstantnom edukacijom. Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih ratnih zlocina je trebao biti donesen jos kad je prva presuda za genocid donesena, a edukacija omladine o tome se trebala maksimalno forsirati od strane medjunarodne zajednice pa cak i pod prijetnjom sankcija. Ovako si dopustio da raznorazni ljudski otpad ismijava zrtve, prica da su tabuti koji se ukopavaju prazni i da se sahranjuju zivi ljudi koji su negdje u inostranstvu. Doduse prica da su tabuti djelomicno prazni i jeste tacna ali iz razloga sto su se kosti tih pobijenih ljudi prekopavale u sekundarne i tercijarne masovne grobnice pa su se kosti jedne osobe pronalazile na vise razlicitih lokacija prilicno udaljenih jedna od druge. Ne bi ni Nijemci sigurno danas imali stav kakav imaju o Holokaustu da im se od strane saveznika nisu nametnule cinjenice i zabranilo im se da i pokusaju osporit kakve su monstruozne zlocine radili. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, SD rolja said:

 

 

 

Izvini, ali ovo je detinjasto.

Turska ne može sama sebi da pomogne, a ne "braći"

 

Imaju duplo manje prosečne plate čak i od raspale Srbije.

 

 

Turska će da pazi sad, preko Bugarske, Makedonije, Srbije i turskih fabrika u Srbiji, vojno da prodje i dodje u Bosnu da pomogne (kako kažeš) braći muslimanima.. 🙂

 

I sve vreme "pomaganja" da ima neisprekidanu logistiku.

 

 

Pa zadnji put kad je Erdogan bio u BIH, Dodik lično, je na 30cm od njega govorio o disoluciji BIH, Erdogan trepnuo nije.

 

Više se Komšić iznervirao i jedino on reagovao, lupetajući neke gluposti o ratu i hipicima.. 🙂

 

turska ima more , BiH ima , makar mali, izlaz na more...  Ne treba da Turska salje ne znam sta od tehnike... licno naoruzanje, malo lakog oklopa , po koji bajraktar, PO i PVO rucne rakete - dovoljno...

 

Ista takva ima studija za neku eventualnu "akciju " protiv Kosova.....  rucne PO i PVO su Albancima na Kosovu penicilin  za Srpsko qcenje helikopterima i tenkovima

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Doc Holiday said:

 

turska ima more , BiH ima , makar mali, izlaz na more...  Ne treba da Turska salje ne znam sta od tehnike... licno naoruzanje, malo lakog oklopa , po koji bajraktar, PO i PVO rucne rakete - dovoljno...

 

Ista takva ima studija za neku eventualnu "akciju " protiv Kosova.....  rucne PO i PVO su Albancima na Kosovu penicilin  za Srpsko qcenje helikopterima i tenkovima

Izvanredan primer kako se bustuje ratni narativ sa supljom pricom. Ovo moze u crtanim filmovima.

Ovo isto je prica bosnjacke dijaspore po drustvenim mrezama. Dijaspore koja bi i u slucaju rata davala jaku podrsku na internetu promenivsi svoju naslovnu sliku i dodavsi zastave US i Nemacke.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Budha said:

Ne vidim kakve veze Mostar ima s bilo čim.

 

Mozda malo da ocistis naocare :smiley33:

 

5 hours ago, Budha said:

Jasno je da svaka strana goni svoju priču ali govedo je sve to diglo na višu razinu.

 

U RS-u je dosta nizak standard, čak i za BiH prilike a prazan stomak u kombinaciji sa srpskočetničkom mitomanijom nije dobra kombinacija.

 

Standard je manje vise tu negdje i u Federaciji i u RS. Razlike su jedino ko se uhljebio, a ko nije. Ko krade, a ko ne krade.

 

5 hours ago, Budha said:

Iako, nema u BiH neke perspektive bez obzira nazvali istu građanskom, seljačkom ili kako već.

 

Perpsektive nema jer je BiH stvorena na pogresan nacin prije 30 godina i dok se to ne promijeni, nema ni perpsektive. Politicko organizovanje na nacionalnoj osnovi je bilo prakticno samoubistvo, jer je tu nemoguce napraviti neki balans na taj nacin. Pogotovu ako se jos sjetimo vezanja zastava dva naroda, sto je bilo jezivo gledati. U Parlamentu se apsoltno nista vazno nije moglo dogovoriti, a i kako bi kada su dioti dosli na vlast. Ako dodamo jos da su nacionalne stranke gotovo odmah osnovale i svoje paravojne formacije, cemu je to onda moglo da vodi, ne treba neka pamet da se donese neki zakljucak.

Ja se dobro sjecam kada su bili prvi visestranacki izbori i u onako neformalnoj prici sa rajom, 90% ljudi je govorilo da ce glasati za Reformiste ili bivse komuniste, medjutim SDA, SDS i HDZ je pomeo sve na izborima, a poslije su ljudi koji su javno agitovali za Antu Markovica i Reformiste proglaseni neprijateljima i cak sada u 21 vijeku, ne mogu da posjete Sarajevo, dok ljudi koji su aktivno ucestvovali u politickom zivotu i bili otvoreni neprijatelji su cak proglaseni za neke kao omiljene politicare (citaj Mirko Sarovic). To je totalno ludilo i nema nikakvog smisla. Tog istog Mirka Sarovica je MZ bila smijenila sa svih funkcija i strpala ga u zatvor, gdje je proveo cini mi se godinu dana. :smiley24:

Ja nisam ljubitelj Sarovica, ali taj covjek je dozivio tesku nepravdu za koju nije niko odgovarao.

Jedini VP koga jako cijenim je Vofganf Petric, covjek koji je prakticno uspio da ljudima vrati uzurpiranu i otetu imovinu, jer da ga nije bilo i da su se pitai domaci politicari, niko ne bi mogao nista svoje da vrati, na svim stranama.

 

Politicar koga ja cijenim u RS je Mladen Ivanic, kulturan, obrazovan, umjeren, medjutim on je loseg zdravlja i na zalost nije vise u mogucnosti da se bavi politikom.

 

1 hour ago, Clash said:

Dodik na svojoj nacionalistickoj politici pliva vec dugo i ima poprilicnu podrsku. Ljudi ne vide ili nece da vide da je sve sto radi zlo za sve narode a pogotovo za Srbe, i to za Srbe gde god zive. Mislim da ga moze oterati jedino jak i ciljan medjunarodni pritisak (ako su za to zainteresovani).

 

Mislim da je ovo pogresna predpostavka. Ja sam licno 100% protiv Dodika, ali Dodik nije vladao 30 godina kao Milo Djukanovic, tako da i kada se smijeni Dodik, silom, milom bez obzira, nece se mnogo sta promijeniti, jer tu postoje jos dvije strane, koje vuku na svoju stranu bez ikakve promjene njihove politike za ove 3 decenije.

 

Nasa stranka, neko je pomenuo, je uglavnom lokalna stranka, ogranicena na Sarajevo, u koju sam imao neku nadu sve dok se nije pomenula rasprava o spomen ploci na Kazanima, sta tu da se napise, gdje je potpuno podlegla nacionalistickim pritiscima, tako da plovi u istim vodama kao i ostali.

 

Covjek koga najvise cijenim na sarajevskoj politickoj sceni je Damir Niksic, kome skidam kapu i koji je primjer kako bi trenalo da bude i koje je rjesenje za BiH, medjutim on nema nikakve sanse pored mocne propagandne masinerije ostalih stranaka, vjerskih organizacija, novinara itd.

 

Generalno ova jednostrana prica, smjenimo Dodika i sve ce biti u redu, pokazuje da ljudi koji to zastupaju ili ne poznaju dobro situaciju, ljude, mentalitet ili ne vide balvan u svom oku. Ukratko i da se smijeni Dodik, nece sigurno biti bolje, tako da je to mnogo kompleksniji problem, koji moze samo da se rijesi medjusobnim uvazavanjem i dugotrajnim pregovaranjem, gdje bi MZ bila strana koja bi pomogala, a ne odlucivala, jer ti ljudi samo moraju da nadju rjesenje ili ga nece biti.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Doc Holiday said:

turska ima more , BiH ima , makar mali, izlaz na more...  Ne treba da Turska salje ne znam sta od tehnike... licno naoruzanje, malo lakog oklopa , po koji bajraktar, PO i PVO rucne rakete - dovoljno...

 

Ista takva ima studija za neku eventualnu "akciju " protiv Kosova.....  rucne PO i PVO su Albancima na Kosovu penicilin  za Srpsko qcenje helikopterima i tenkovima

 

Sta je cilj ove tvoje price, ja samo vidim neku propagandu rata.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AmigoNece biti Bosna rajska dolina smenom Dodika ali steta koju on trenutno pravi svima u regionu, odgovara jedino njemu i njegovoj pljackaskoj ekipi i Rusima. A tek je pogresno to sto on, kao i svi diktatori sto rade, izjednacava svoj pad sa padom svega zivog sto ima veze sa Srbima. 
Kako cemo zivit bez Tite zonfic.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Amigo said:

 

Sta je cilj ove tvoje price, ja samo vidim neku propagandu rata.

 

 

 

  nema nikakve propagande rata...  sva moja pisanja unazad su protiv toga...  samo navodim kakva je mogucnost pomoci turske , ako bas pozeli....

 

  za albance na kosovu sam naveo da postoji studija sta je dovoljno da deluje preventivno protiv potencijalne Srpske ludorije od intervencije

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Amigo said:

Nasa stranka, neko je pomenuo, je uglavnom lokalna stranka, ogranicena na Sarajevo, u koju sam imao neku nadu sve dok se nije pomenula rasprava o spomen ploci na Kazanima, sta tu da se napise, gdje je potpuno podlegla nacionalistickim pritiscima, tako da plovi u istim vodama kao i ostali.

 

Nasa Stranka je zapravo jedina inzistirala da se tacno navede ko je pobio ljude na kazanima, pripadnici koje vojske i koje brigade i ko im je bio zapovijednik tako da je prica da su oni podlegli bilo cemu ili da plove u nekom nacionalizmu apsolutna laz. Inace kad se vec ploce dotaknu, cak i ovakva kakva je izglasana bez imena vojske, brigade i ljudi koji su to izvrsili je nesto sto po Prijedoru, Visegradu, Bijeljini, Zvorniku, Foci, Vlasenici, Bratuncu i ostalim mjestima gdje se desio zlocin u jos vecim razmjerima nad nesrpskim civilnim stanovnistvom nikad nije ni razmatrano. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Clash said:

@AmigoNece biti Bosna rajska dolina smenom Dodika ali steta koju on trenutno pravi svima u regionu, odgovara jedino njemu i njegovoj pljackaskoj ekipi i Rusima. A tek je pogresno to sto on, kao i svi diktatori sto rade, izjednacava svoj pad sa padom svega zivog sto ima veze sa Srbima. 
Kako cemo zivit bez Tite zonfic.

Nece biti ni smak sveta ako opstane Mile na vlasti. Ova galama je narucena pred ovu sednicu u UN kako bi se dobile bolje pozicije pred odlucivanje o produzetku mandata raznoraznih međunardnih probisveta koji se sepure po BiH a efekat rada im je nula.. Nista nije ni crno ni belo, rekoh vec svako bi trebao iskljucivo da se zanima za svoje dvoriste. Nece nikom u BL biti bolje ako padne Bakir niti obrnuto nece se u Tuzli bolje ziveti kad ode Mile. I ono najznacajnije ko umesto njih. Evo vidimo da je Drasko odmah proglasen za četnika a da nije ni seo u fotelju i zapoceo mandat. Pritom da kazem jos i to da su njaglasniji i najradikalniji oni koji su na prilcno sigurnoj i udaljenon lokaciji.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Clash said:

@AmigoNece biti Bosna rajska dolina smenom Dodika ali steta koju on trenutno pravi svima u regionu, odgovara jedino njemu i njegovoj pljackaskoj ekipi i Rusima. A tek je pogresno to sto on, kao i svi diktatori sto rade, izjednacava svoj pad sa padom svega zivog sto ima veze sa Srbima. 
Kako cemo zivit bez Tite zonfic.

 

Ma bas me briga za Dodika, ali to nece rijesiti problem BiH. Dodik ce otici kad tad i vidjecemo da li ce se ista sustinski promijeniti.

Sto se tice Rusa oni imaju najmanji uticaj od cijele MZ, Zapadne sile prakticno rade sta hoce, postavljaju svoje ljud za VP, imaju vojsku itd i sta su napravili za tih 25 godina.

Ne razumijem ovu povremenu anti-rusku rekao bih histeriju. Oni imaju svoje interese kao i svi drugi. Pokupovali su neke firme po RS, ali i po Federaciji, tu je SBERBANK itd. ko je branio npr Englezima da kupe rafineriju ili bilo sta drugo. 

 

24 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Nasa Stranka je zapravo jedina inzistirala da se tacno navede ko je pobio ljude na kazanima, pripadnici koje vojske i koje brigade i ko im je bio zapovijednik tako da je prica da su oni podlegli bilo cemu ili da plove u nekom nacionalizmu apsolutna laz. Inace kad se vec ploce dotaknu, cak i ovakva kakva je izglasana bez imena vojske, brigade i ljudi koji su to izvrsili je nesto sto po Prijedoru, Visegradu, Bijeljini, Zvorniku, Foci, Vlasenici, Bratuncu i ostalim mjestima gdje se desio zlocin u jos vecim razmjerima nad nesrpskim civilnim stanovnistvom nikad nije ni razmatrano. 

 

Ja ne znam da je uopste iko postavljao ikakve ploce bilo gdje za zlocine pocinje od pripadnika svoje vojske, ovo je prvi put i kao takav je zasluzivao podrsku, ali na kraju je ispalo tako da to daje neki suprotan utisak. Mozda grijesim ako ima jos takvih ploca negdje, ali nisam cuo, tako da ako znas napisim bio bih ti zahvalan.

Takodje gledajuci razne BH televizije, pominjanje godisnjice raznih zlocina na tim televizijama se iskljucivo odnose na "svoj" narod. 

 

Nego @alpaka Bereta Sida postoji li iko tebi prihvatljiv na RS politickoj sceni? Ne pitam da te provociram ili iz nekih zlih namjera, daleko od toga, ako mozes da odgovoris.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

Ja ne znam da je uopste iko postavljao ikakve ploce bilo gdje za zlocine pocinje od pripadnika svoje vojske, ovo je prvi put i kao takav je zasluzivao podrsku, ali na kraju je ispalo tako da to daje neki suprotan utisak. Mozda grijesim ako ima jos takvih ploca negdje, ali nisam cuo, tako da ako znas napisim bio bih ti zahvalan.

Takodje gledajuci razne BH televizije, pominjanje godisnjice raznih zlocina na tim televizijama se iskljucivo odnose na "svoj" narod. 

 

Iskreno nisam upoznat. Mislim da je ovo prvi primjer. Ispalo je ruzno na kraju jer gradonacelnica iz ko zna kog razloga nije usvojila prijedlog Nase Stranke da se na spomeniku navede pripadnici koje vojske i brigade su ucinili taj zlocin. Opravdano je time da se Armija RBiH vec obracunala sa Cacom i njegovim zlikovcima jos u toku rata (sto je istina) kada je prilikom pokusaja hapsenja istog zbog tih zlocina on ubijen kao i njegovi zlotvori pri cemu je takodjer stradalo i nekoliko momaka iz specijalne jedinice koja je sprovela akciju hapsenja te da bi se time bacila ljaga na citavu Armiju koja je odbranila Sarajevo. Meni licno neutemeljen razlog, nikakvi casni pojedinci ARBiH ne bi bili ukaljani ili etiketirani da se na ploci navelo ko su bili izvrsioci. 

 

Sto se same Nase Stranke tice, ona je vec itekako napadana od strane SDA i njihovim jurisnika i zbog parade ponosa i zbog izbora u Mostaru kad nisu dali podrsku ni HDZ ni SDA kandidatu za gradonacelnika i zbog jos brojnih drugih stvari jer je upravo Nasa Stranka ono cega se SDA najvise boji. Progresivna, nenacionalna stranka sa jako kvalitetnim, pismenim i obrazovanim kadrom. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Pa upravo takve stvari poput negiranja i relativiziranja genocida u Srebrenici se rjesavaju zakonima i konstantnom edukacijom. Zakon o zabrani negiranja genocida i ostalih ratnih zlocina je trebao biti donesen jos kad je prva presuda za genocid donesena, a edukacija omladine o tome se trebala maksimalno forsirati od strane medjunarodne zajednice pa cak i pod prijetnjom sankcija. Ovako si dopustio da raznorazni ljudski otpad ismijava zrtve, prica da su tabuti koji se ukopavaju prazni i da se sahranjuju zivi ljudi koji su negdje u inostranstvu. Doduse prica da su tabuti djelomicno prazni i jeste tacna ali iz razloga sto su se kosti tih pobijenih ljudi prekopavale u sekundarne i tercijarne masovne grobnice pa su se kosti jedne osobe pronalazile na vise razlicitih lokacija prilicno udaljenih jedna od druge. Ne bi ni Nijemci sigurno danas imali stav kakav imaju o Holokaustu da im se od strane saveznika nisu nametnule cinjenice i zabranilo im se da i pokusaju osporit kakve su monstruozne zlocine radili. 

Aman bre druže, pa ta gamad sama kaže da "kako to može biti genocid kad su ubijani uglavnom muškarci"???

Valjda smatraju da je reč o svojevrsnom selektivnom milosrđu šta li...

 

Tamo u toj tzv. republici odnosno entitetu NIKADA nije bilo denacifikacije.

O da opet bi oni da mogu, makar lokalno...

Link to comment
Share on other sites

Moje vidjenje na osnovu poslovnih i rodbinskih veza sa Republikom Srpskom:

-90% stanovnista Republike Srpske nije ni blizu ni za kakav rat

-90% nema nikakv problem da saradjuje sa dva druga naroda ali bez bratatvo-jedinstvo price

-90% ne oseca BiH kao maticnu drzavu nego je to Srbija

-90% je protiv bilo kakvog smanjena ingerencija RS a kamoli bilo kakvog ukidanja

-90% smatra da je u Srebrenici bio teski ratni zlocin a ne genocid

 

Dodik na svojoj nacionalistickoj politici pliva vec dugo i ima poprilicnu podrsku. Ljudi ne vide ili nece da vide da je sve sto radi zlo za sve narode a pogotovo za Srbe, i to za Srbe gde god zive. Mislim da ga moze oterati jedino jak i ciljan medjunarodni pritisak (ako su za to zainteresovani).

 

 

Potpisujem, to mozes da obrnes i to isto vazi i za Muslimane u BiH, apsolutno ista prica. Imam dva tri drugara iz Sarajeva, javno mnjenje tamo na jako slican razmislja. Jedino se ne slazem za procenat onih koji ne bi ratovali, mislim da je osetno nizi, osim ako Muslimani nisu ratoborniji, nikada nisam bio u RS tako da ne tvrdim da nisi u pravu.

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Helmet said:

Potpisujem, to mozes da obrnes i to isto vazi i za Muslimane u BiH, apsolutno ista prica. Imam dva tri drugara iz Sarajeva, javno mnjenje tamo na jako slican razmislja. Jedino se ne slazem za procenat onih koji ne bi ratovali, mislim da je osetno nizi, osim ako Muslimani nisu ratoborniji, nikada nisam bio u RS tako da ne tvrdim da nisi u pravu.

 

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

 

 

 

Ne moraš da udeš u RS ima njihovih građana ovde u Srbiji (po)dosta i njihove stavove možeš svakodnevno da čuješ u javnom saobraćaju u prodavnci na ulici.

Čak ne moraš ni da ih poznaješ, samo slušaj šta pričaju...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...