Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

6 minutes ago, Ne sam Safete said:

Pojasni mi smajli, pliz. 

 

Ja mnogo volim ovaj koncert. Odlicna energija i na stejdzu i u publici.

Mislim da ZOO TV donela nesto novo u sferi koncertne zabave,mislim da je produkcija bila topcider,a sam bend na svom vrhuncu..da li kvaliteta - o tome se moze diskutovati,ali popularnosti svakako. Dobro usvirani,Bono je vokalno jos uvek bio na korektnom nivou...bas dozivljaj. Imam drugara koji je bas ovaj koncert gledao u Budimpesti 1993,a lik je inace u hevi metal fazonu..kaze da je dozivljaj bio jedinstven..

Smajli je trebalo da kaze "nevidjeno"..tako nesto :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2021 at 12:39 PM, Chaos Is Me said:

@BattleBender Svaka tebi čast burazeru, očigledno si našao ono što tebi odgovara i što te ispunjava, pri čemu tome pristupaš studiozno i sa velikim ushićenjem, to je lepo čuti i kamo sreće da ima više ljudi da mogu da se pohvale time da znaju šta je najbolje za njih i šta ih ispunjava. Međutim, ako sam dobro razumeo, ti ni nemaš borbe nego neke sparinge i treninge pa iako je to neki ozbiljniji amaterski nivo to su na neki način "kontrolisani uslovi", a takođe ne jedeš leba od borilačkih veština. Znači, nisi u situaciji da ti neko razvali vilicu, makar ne namerno. Verovatno si imao i sreću da naletiš na normalne ljude sa kojima treniraš, naravno da ima i takvih i da bavljenje npr boksom ne znači da je taj lik automatski neki nasilnik i majmun.

 

E sad, pretpostavljam da nisi lud da negiraš da je to nešto dosta drugačije u odnosu na situaciju u kojoj se neko profesionalno ili "fulltime" bavi borilačkim sportom (ja ih ovde bezveze sve trpam u isti koš iako su oni međusobno različiti, ali zna se koji od njih donose novac, takvi i generišu ove ratoborne tipove, pretpostavljam da su bokseri, kik bokseri, MMA borci i slični agresivniji od nekih džudista, karatista i rvača). 

 

Meni je samo pogrešno da na osnovu ličnih impresija i primera donosiš globalne zaključke kako se borilačkim veštinama bave produhovljeni, down to earth, samosvesni i u sopstvenom zenu likovi. 

Ti profesionalni borci, i ceo taj, neizbezno profesionalni sadizam, je druga stvar.  To niko ne moze da negira. Postoji ta komponenta nasilja, sa kojom ja imam sveprisutnu dilemu i dok gledam meceve. Iako ih gledam zbog vestine, skilla itd.
Ali ni on nije toliko brutalan koliko se to misli, tj kako kazu Highlights reel. Pre neki vikend blejimo kod ortaka u stanu(korona chill) i okasnilo, krenuo ufc event, i on gleda mozda prvi put bas ceo event.
I fazonu je "Gde je ovde krv, kad ce da padaju brutalni nokauti".


Zivot MMA borca je meni licno zanimljiva stvar izuzetno. Neki krenu da treniraju ili zato sto su zrtve bully-a (Adesanya ili GSP), neki krenu bez ikakve zelje da se jednom tuku (vecina BJJ boraca).
Mislim da ogromnu vecinu boraca u sustini privlaci taj aspekt, express yourself.  Na neki nacin je to kao ples, platforma da iskazes svoj pokret i tvoje telo, cela ta motion komponenta. Neki nadju disciplinu da srede totalno razjeban zivot. Nemali broj UFC boraca su bivse barabe, ulicari koji sada zive normalan, porodican zivot.
Taj momenat pobedjivanja komponente "Sad cu nekog da povredim, da mu nanesem fizicku stetu", i prelazak preko toga, je meni i dalje stran, moj mozak ne moze da percipira.
Imao sam priliku da posaljem nekog na patos (njegova neopreznost,i uzurbanost) i izuzetno je ruzan osecaj, barem meni. Toga se plasis, barem ja.
Kad krene sparing i sve to, izgubi se strah od samog udarca. Ne skroz, ali postoji odredjena kontrola nad time. U sustini udarac je jak onoliko koliko dozvolis protivniku da bude jak.
Ono sto je tu isto zanimljivo, jeste da se oni svi plase borbe. GSP kaze "Jednom se nisam plasio protivnika, to je bio Mat Serra, i izgubio sam titulu kao ogroman favorit. Drugi poraz je bio kad sam se previse plasio i kad sam precenio protivnika."

Za razliku od drugih sportista njihov karijerni proces je mnogo neizvesniji i komplikovaniji. Medju borcima ima bivših baraba, koji su u odredjenoj meri to i dalje, ima zlih sadista (Jon Jones, GOAT), likova koji tripuju neki bozanski znacaj (Khabib). Vecina njih su napravili dosta sranja, i dalje ih tu i tamo odrade. Ali baš redak broj je glup prirodno, neinteligentan. Sport kao takav, sa sve svojom tehnikom, ali i procesom u karijeri filtrira i eliminise prirodno priglupe osobe. Ne mozes da budes Top ako si glup. I to nije stvar samo tehnike, vec i kontrolisanja mentalne komponente. Svaku suludu fazu borac mnogo skupo plati (Conor, Tony Ferguson), sam sport ne prasta. Nece sudija da navlaci za tebe, nece tvoj klub da te okruzi drugim world class igracima da ti cuvaju dupe dok si ti u nekoj minus fazi. Ne postoji sledeca nedelja za ispravak, bad day in office ti odredjuje mozda i petinu karijere, nekad i kraj karijere. Nekad te vrati 2 godine unazad. Da dodjes do vrhunskog nivoa (npr UFC), na nizem nivou moras da budes maltene besprekoran.
To je filter koji jednostavno eliminise glupe ljude (ne pricam o manirima i finoci nastupa i ponasanja). Mozes da budes tehnicki i fizicki pretalentaovan, npr Kevin Lee, nista neces uraditi.
To sve generise ogroman pritisak i odgovornost. Treniras 3,4 meseca u znojavoj i poderanoj teretani, svaki dan, i na svakoj pauzi dok se odmaras i curi ti znoj preko celog lica, znas da u istom momentu jos jedna osoba to isto radi, spremajuci da tebe porazi. I obojica ste isplanirali ceo jedan period, nekad i po 6 meseci, za tih 15 do 25 minuta. Zato se i plase.
I jednostavno moras da naucis da se nosis sa time. Takva okolnost ih natera da stvore mehanizam.

Poenta je, prodju kroz preteske faze i procese, koje ne mozes da resis ako ne razmisljas i trazis resenje. Stalna introspekcija je neophodna i neizostavna. Neohpodnost planiranja svega,kako ces da treniras, kakav ce trening kamp, kome ces da verujes u teretani, kako ces da estimitizujes ceo trening proces, kako ces da tempiras formu, kako ces da srpemis sebe psihicki, u njima razvije odredjenu sposobnost i modele logickog razmisljanja. Hipoteticki, za sebe znam da jednu problematiku nikad ne bi uspeo da resim, da sam u nekom univezumu MMA borac, a to je overtraining.
Taj pritisak i vaznost meca bi me uvek oterali u pretreniranost. I nisu retki slucajevi kada se borci fizicki raspadnu, ili otkazu meceve zbog infekcija prouzrokovanih zato sto previse treniraju. Ili zavrse pred kraj trneing kampa i za sam mec duboko u antibioticima. Mnogi borci to isticu. "Treniras 5 dana zaredom i onda ti trener kaze da pauziras danas, a ti ceo dan provedes zamisljauci kako taj dan tvoj protivnik koristi da nauci neku tehniku koja ce da te porazi"


Znam da zvuci jako cudno, ali tako je. 95 posto borac je poprilicno inteligetno (prirodno). Primer, Francis Ngannou (covek koji izgleda kao svirepa zivotinja), izgubio je od Miocica, tuko ga je Miocic 25 minuta,odmah nakon meca, nepunih sat vremena, dao je intervju gde je odradio savrsenu analizu meca. Usao je gordo i naivno u taj mec, ali je odmah posle meca detektovao svaki problem, i sa pristupom i sa tehnikom. Od svoje 8,9 godine je radio u kamenolomu (Kamerun), pesacio 6 milja do skole, i vecinu detinjstva bio gladan, nije imao novac za jebene sveske. Prebego je u Pariz i bio beskucnik dugo.
To je osoba koja je naucila engleski bolje za godinu dana nego bilo koji francuski fudbaler/kosarkas za po 5-10 godina igranja po USA/UK.
Brzo ucenje je neophodna sposobnost. Mozes ti da budes kreten i agresivni moron, ali ne mozes da budes dobar ako nemas tu sposobnost ucenja. Da te neko sa solidnim rvanjem ili bjj ne bi resio,  ti moras ozbiljan skill da imas. Mozes da budes Tyson koliko hoces. Primera radi, Prime Tyson ne bi izdrzao ni 30 sekundi protiv neke osobe koja ima 100kg i ima tipa 2 godine iskustva u BJJ.

Bili simpaticni, nesimpaticni i sl. 3 od 5 mma boraca su ozbiljni autetenticni karakteri. Postoji substance. Los ili dobar, ne zalazim u to. Vecinu mozes da prevedes u comic book karaktera (Villain, Hero,Antihero, sta god...)
. Intervjui su uglavnom autenticni, retko kad imas opsta mesta. I to je ono sto je meni tu isto jako privlacno. Postoji  ozbiljan narativ iza svakog lika, a da to nije samo poor beginnings prica.
Najbolji ortak se sad nalozio, blago me ismevao to sto sam nalozen na to, ceo zivot je fudbal i kosarka (cak i radi Synergy), i bas mi kaze "Nalozio sam se, mnogo su autentnicni, u sustini kad pratis sve, kao neku seriju da gledas i svaki build up je dobar".


Ono sto nezainteresovane za taj sport najvise nervira uglavnom je TRASH TALK. I sve to sto dozivljavaju kroz Conora Mcgregora kojeg vide kao bahatog i istetoviranog krelca, koji laje, nosi skorojevicku garderobu i hvali se kako ima para.
Trash talk prodaje borbe, bez toga zarade su mizerne. Iako je sport mnogo poraso, finanijski ojacao (svima su racuni jaci zbog Conora), neki maltene elitni borci i dalje zaradjuju po tipa 100,150k godisnje, sa 2,3 borbe godisnje. Dobar deo  ode na troskove trening kampova.
Ja ne mogu da ne razumem zasto onda to rade. I vecina njih se ponasa OUT OF CHARACTER.  pogotovo ti trash talkeri. Kada ulozis sve sto imas i prodjes put kakav prodjes, moras da naplatis sve lepo.
Conor-ov trener svakom svom novom borcu prvo kaze "Ako ne radis ovo da bi zaradio, okreni se i napusti teretanu. Isuvise se ovde zrtvuje da ne bi naplatio to". Svi se oni medjusobno izuzetno postuju.
Vecina njih su ozenjeni zenama koje znaju i pre ozbiljne karijere, zene su im uglavnom totalno normalne zene. Kurve, starlete itd, to se jedino veže za Colby Covingtona, koji ih placa da se pojavljuju unjegovim videima i intervjuima, kako bi naterao ljude da ga mrze, jer mu je to nacin da se proda. Bio je ok lik, dobar borac, ali mala gledanost, UFC razmisljala da mu raskine ugovor (iako nije imao poraz dugo) i on je morao da fabrikuje karakter kojeg ce svi da mrze.

Pratim sport ceo zivot, sa mnogo karaktera i karijera sam upoznat. Odgovorno tvrdim da su Stephen Thompson, Robert Whittaker i Max Holloway ispravnija ljudska bica, veci gospodini i korektniji ljudi nego bilo koji fudbaler ili kosarkas u poslednjih 20 godina. To je Tony Adams nivo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...