Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Golmani> Hajdukovi> Katalinic, Simovic, Pudar, Milenkovic/pokojni Panta me nervirao... Radnicki Nis,Velezovi, Maric, Petranovic, Tanovic i Njegus, Zvezdini Ljukovcan, Simeunovic, Stojanovic.., Borac Banja Luka- Slobodan Karalic, Partizanovi- Zalad, Fahrudin Omerovic, Ranko je bio rupetina.

Odbrana-Peruzovic, Zajec, Primorac, Miljus, itd...krila> Pasic, Kajtac, Tuce, Cvetkovic, Bahtic...pa i Vujovic, vezni> Sliskovic, centarforovi Dule Savic,Dragan Mance, Vahid Vaha the Great Halilhodzic itd.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

 

 

Sećam se ovog gola, baš danas gledam Borjana kako degažira i jedva do pola terena dobaci, i šta kažu fudbal je danas fizički zahtevniji, kako da ne.
Od sećanja na YU fudbal reprezentaciji Katalinski Škija vs Španija


Dika Stojanović i Maradona


Miloš Šestić vs Petar Borota


Miloš Šestić vs ostatak sveta


I normalno Radanović

 

Ovi klinci to ne znaju, teško mogu i da zamisle, ali u SFRJ, Zvezda, Dinamo, Hajduk, pa čak i komšije (dobro de) išlo se na evropske utakmice bez straha, sa uverenjem da možeš da dobiješ ko god tog dana igra, nije bilo čudo neviđeno da se pobedi bilo ko. Mi smo bili ravopravni, niko nas nije punio da te bude sramota, ideš na Marakanu sa samopouzdanjem, možeš da pobediš, možeš i nedajbože da izgubiš ali nikad to nije bilo poniženje, kao šta danas Zvezda i komšije služe za podsmeh.
Kao što uopšte nije bilo čude da nekakav Vardar (postoji li to uopšte) Olimpija, Sloboda, Rijeka, Dinamo iz Vinkovaca, Radnički dobiju veliku četvorku bez blama. Teteks Tetovo Galenika, Čelik, Maribor, ma ko će da se seti svega.
I kombinovani prenos na radiju, eh to je bila uživancija 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

Sljivo, FK Sarajevo, mada je moj klub bio Zeljo, jer sam zivio mnogo blize tom stadionu. 5 minuta trolom.

Jbt...'ladno sam ga pomešao sa Mešom Baždarevićem....i da ta generacija Želje sa Škrbom, Baljićem, Šabanadžovićem, Čapljićem, Komšićem, Bahtićem, Škorom, Samardžijom je bila svetska i naravno predvodjena Osimom..nedostajalo je samo malo sreće da odu na megdan u finale Realu....kojeg je godinu dana ranije derklasirala Rijeka na Kantridi i da nije bila pokradena u Madridu ko zna dokle bi dogurali. Sudija, valjda beše Belgijanac je isključio 3 igrala Rijeke da bi Real umuvao nekako dovoljno golova za prolaz. Taj sudija je isključio Damira Desnicu, ponajboljeg igrača Rijeke, nezaustavljivog, brzog....zbog prigovora. Naravno, sećate se, a za one koji ne znaju...Desnica je bio gluvonem.

Link to comment
Share on other sites

Cuvenog Zelju je tukao madjarski Videoton `85, secam se utakmice kao juce da je bila i Bahticevog i Curicevog gola. 3-1, prva 2-1 druga, ispao Zeljo koliko je tuzno bilo..Za Madjare branio Peter Distl, prenosio Popovski  https://radiosarajevo.ba/sport/nogomet/prosle-su-32-godine-od-najtuznije-utakmice-u-zeljinoj-historiji/260615. Rijeka je dobila na Kantridi, Mauro Ravnic, Nenad Gracan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jugoslovenski profesionalni  fudbaleri - jedina profesija koja je bila neuspjesnija i uzaludnija od jugoslovenskih vojnika i oficira - sa izuzetkom 1990 i 1991... Vjecno smo u kavalifikacije i na prvenstva isli kao "evropski Brazil" i nakon prve ili druge utakmice pocinjali sa racunicama: ako Honduras pobijedi Spance, a  mi sa Jugozapadnom Irskom odigramo 2:2, onda cemo, uz uslov da Istocna Njemacka pobijedi Brazil 4:0 ici u naredni krug...  Bar su djeca ucila sabiranje.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Golmani> Hajdukovi> Katalinic, Simovic, Pudar, Milenkovic/pokojni Panta me nervirao... Radnicki Nis,Velezovi, Maric, Petranovic, Tanovic i Njegus, Zvezdini Ljukovcan, Simeunovic, Stojanovic.., Borac Banja Luka- Slobodan Karalic, Partizanovi- Zalad, Fahrudin Omerovic, Ranko je bio rupetina.
Odbrana-Peruzovic, Zajec, Primorac, Miljus, itd...krila> Pasic, Kajtac, Tuce, Cvetkovic, Bahtic...pa i Vujovic, vezni> Sliskovic, centarforovi Dule Savic,Dragan Mance, Vahid Vaha the Great Halilhodzic itd.
Realno, Ljukovčan i Omerovic neuracunljivi. Odbrane sto niko ne bi pa prime gol sa 35m.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Sećam se ovog gola, baš danas gledam Borjana kako degažira i jedva do pola terena dobaci, i šta kažu fudbal je danas fizički zahtevniji, kako da ne.
Od sećanja na YU fudbal reprezentaciji Katalinski Škija vs Španija
[/url]
Dika Stojanović i Maradona

Miloš Šestić vs Petar Borota

Miloš Šestić vs ostatak sveta

I normalno Radanović
 
Ovi klinci to ne znaju, teško mogu i da zamisle, ali u SFRJ, Zvezda, Dinamo, Hajduk, pa čak i komšije (dobro de) išlo se na evropske utakmice bez straha, sa uverenjem da možeš da dobiješ ko god tog dana igra, nije bilo čudo neviđeno da se pobedi bilo ko. Mi smo bili ravopravni, niko nas nije punio da te bude sramota, ideš na Marakanu sa samopouzdanjem, možeš da pobediš, možeš i nedajbože da izgubiš ali nikad to nije bilo poniženje, kao šta danas Zvezda i komšije služe za podsmeh.
Kao što uopšte nije bilo čude da nekakav Vardar (postoji li to uopšte) Olimpija, Sloboda, Rijeka, Dinamo iz Vinkovaca, Radnički dobiju veliku četvorku bez blama. Teteks Tetovo Galenika, Čelik, Maribor, ma ko će da se seti svega.
I kombinovani prenos na radiju, eh to je bila uživancija [emoji846]
Pa jedan od najboljih Paetizanovih, po statistici gledano, šampionata je kad su bili prvi sa 22 pobede iz 34 utakmice. Imali 10 nerešenih i 2 poraza. Sad cz i Partizan nemaju zajedno 10 nerešenih, u dve sezone, u zbiru.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, shonke said:

Naravno, ja se zapravo i ne secam nekog dobrog golmana Partizana, cak ni u svojim omladinskim danima nisam video nista od Borote i Zalada naovamo. Dika je u potonjoj generaciji, do Milojevica (moja generacija), as i etalon, pa ipak Simeunovic na klupi Ljukovcanu, kao i nekada Olja i Kajgana bili su dobar golmanski tandem.

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Janne240 said:

Cuvenog Zelju je tukao madjarski Videoton `85, secam se utakmice kao juce da je bila i Bahticevog i Curicevog gola. 3-1, prva 2-1 druga, ispao Zeljo koliko je tuzno bilo..Za Madjare branio Peter Distl, prenosio Popovski  https://radiosarajevo.ba/sport/nogomet/prosle-su-32-godine-od-najtuznije-utakmice-u-zeljinoj-historiji/260615. Rijeka je dobila na Kantridi, Mauro Ravnic, Nenad Gracan

 

To je bila zaista tragedija, izuzetna generacija Zelje. Pored Beograda sa uglavnom 3 prvoligasa, Sarajevo je imalo standardna 2 prvoligasa koji su oba osvajali titule prvaka Jugoslavije. Jos je Zagreb imao Dinamo i NK Zagreb, ali ne mislim da je NK Zagreb bio bas standardni prvoligas.

Iz BiH su tu jos bili Velez, Mostar (vjerovatno klub broj 3 po kvalitetu, osvajac kupa SFRJ), zatim Sloboda, Tuzla, sjecamo se i pjesme Sloboda iz Top Listi Nadrealista, kada se kao rijeci pjesme, nabraja tim FK Sloboda, Celik, Zenica i Borac, Banjaluka (osvajac kupa SFRJ). Ukupno 6 klubova.

Sada postoji neka Miki Maus liga, kao i u ostalim drzavicama, sa mozda 3-4 kluba koji nesto vrijede, ostalo je boranija. Djeca vise navijaju za Real, Liverpul, Barselonu, Juventus, itd nego za domace klubove.

 

U mojoj zgradi je zivio Fuad Muzurovic, cuven fudbaler FK Sarajevo sa kojim je i osvojio titulu 1967. Zasto to pominjem, samo da se vidi koliko je fudbal postao posao i da uporedim sa sadasnjim igracima. Elem Muzurovic je dobio vjerovatno stan od kluba i to je bio obican dvosoban stan, maksimalno 60 kvadrata. 

Igrac takvog kalibra danas je milioner.

 

68384072_1179049198949628_54448896936635

 

Inace sam rijetko isao na utakmice FK Sarajevo, jer je stadion Kosevo bio daleko od mene, jedino sam isao ponekad kada je igrala Zvezda, dok sam Zelju cesto gledao, ponekad podjem pjeske kada se zavrsi prvo poluvrijeme, i taman kada dodjem otvore kapije, puste raju da gleda drugo poluvrijeme. Mozda sacekaju 5 minuta, ali poslije toga svakako niko ne bi kupovao karte, pa onda nek je vise navijaca :classic_biggrin:

 

Jedne godine igrala je repreentacija Jugoslavije protiv Francuske na Kosevu, i bio sam na toj utakmici, jer je to bila rijetka prilika gledati reprezentaciju. Stadion je naravno bio pun i odjednom nestade struje, mrak na stadionu, grobna tisina, malo se raja i prepala, jer nemas pojma sta se desava.

Struja je dosla, utakmica je zavrsila razocaravajuce 0:0, nismo vidjeli ni jedan gol.

 

http://www.reprezentacija.rs/453-jugoslavija-francuska-0-0/

 

rfd319zRJjzvi6VKGw-jhZqZOgkDen2fbBAAHYNE

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno, ja se zapravo i ne secam nekog dobrog golmana Partizana, cak ni u svojim omladinskim danima nisam video nista od Borote i Zalada naovamo. Dika je u potonjoj generaciji, do Milojevica (moja generacija), as i etalon, pa ipak Simeunovic na klupi Ljukovcanu, kao i nekada Olja i Kajgana bili su dobar golmanski tandem.
 
Pokojni Racić je bio fenomen ali je imao peh/lom noge. Šoškić je, kažu, bio fantastičan. Da se razumemo, ni jedan golman nije bez mana i žutih minuta. Kad se pogleda, i taj Omerovic je spasio više nego što je primio, pa čak i neki Pandurović. Kralj npr je bio odličan 1:1 ali je zato sa svojih skoro 2m bio nesiguran na izlazu sa linije.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ters said:

Jugoslovenski profesionalni  fudbaleri - jedina profesija koja je bila neuspjesnija i uzaludnija od jugoslovenskih vojnika i oficira - sa izuzetkom 1990 i 1991... Vjecno smo u kavalifikacije i na prvenstva isli kao "evropski Brazil" i nakon prve ili druge utakmice pocinjali sa racunicama: ako Honduras pobijedi Spance, a  mi sa Jugozapadnom Irskom odigramo 2:2, onda cemo, uz uslov da Istocna Njemacka pobijedi Brazil 4:0 ici u naredni krug...  Bar su djeca ucila sabiranje.

 

 

Posle raspada SFRJ pojavila se teza da će naš profesionalni sport potonuti zbog slabijih nacionalnih takmičenja u novonastalim državicama. Onako napamet čini mi se da se desilo upravo obrnuto. Srbija je u košarci, vaterpolu pa i odbojci postigla veće uspehe nego bivša velika država a Hrvatska isto ali u fudbalu. 

Link to comment
Share on other sites

Pa propala je baza u svim sportovima. Profesionalni sport je devastirao ono sto je nekad bila siroka skolska baza za sve kolektivne sportove.

Srbija u reprezentativnoj kosarci nije postigla mnogo. U fudbalu nista-sem omladinaca u 2013 i 2015..EP i SP prvaci. U vaterpolou sve zemlje regiona imaju svoj deo u svetskom vaterpolou, ali je i dalje Italija meka za profesionalce, a s odbojkom Srbija moze da se dici u obe konkurencije u odnosu na sve zemlje regiona.

Edited by Janne240
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Cyrus Smith said:

Posle raspada SFRJ pojavila se teza da će naš profesionalni sport potonuti zbog slabijih nacionalnih takmičenja u novonastalim državicama. Onako napamet čini mi se da se desilo upravo obrnuto. Srbija je u košarci, vaterpolu pa i odbojci postigla veće uspehe nego bivša velika država a Hrvatska isto ali u fudbalu. 

To su sve uglavnom bili rezultati igraca koji su ponikli u SFRJ. Bar kosarkasi, poslije 2001 i trijumfa u Indijanapolisu, osim individualnih uspjeha, ne znam da je bilo nekih posebnih rezultata u poredjenju sa bivsom drzavom, kada je bilo nezamislivo da se ne plasiramo na Olimpijadu, SP, EP.

SFRJ kosarkasi su npr redovno mlatili Spance i Italijane sa lakocom. sada to vise nije slucaj.

Najveca je razlika u tome, da su tada igrali najbolji igraci, a sada najbolji ne igraju, jer su u pitanju pare koje su vece i po 50 puta, a i odnos prema drzavi.

Sjetimo se samo Novickog, koji je bio kljucni igrac Dalasa i nije nikada odbijao n=da nastupa za Njemacku. Steta sto Luka ne igra za Srbiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Janne240 said:

Spanci i Italijani bili su redovne musterije i u kvalifikacijama za EP i SP za fudbalere. Profesionalni kosarkasi ponikli u SFRJ bili su dijamanti svetske kosarke.

Cuj Spanci i Italijani. A tek Sovjeti. Naravno radi se o kosarci. A fudbal je  prica za sebe zahvaljujuci M.Miljanicu navidjenom kretenu i kriminalcu. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

To su sve uglavnom bili rezultati igraca koji su ponikli u SFRJ. Bar kosarkasi, poslije 2001 i trijumfa u Indijanapolisu, osim individualnih uspjeha, ne znam da je bilo nekih posebnih rezultata u poredjenju sa bivsom drzavom, kada je bilo nezamislivo da se ne plasiramo na Olimpijadu, SP, EP.

SFRJ kosarkasi su npr redovno mlatili Spance i Italijane sa lakocom. sada to vise nije slucaj.

 

 

Igraci koji nisu "potekli" iz SFRJ ili su bili na pocetku karijere kada se SFJR rasprsila na sve strane su napravili daleko vece individualne uspjehe od igraca prethodnih generacija.  Bodiroga, Stojakovic, Jokic, Doncic, Vucevic, Goran Dragic… Pa i drugi esalon  osrednjih igraca kao Bojan Bogdanovic ima bolje statistike od Kukoca, a Ivica Zubac i Jusuf Nurkic od Divca...

 

9 hours ago, Amigo said:

Steta sto Luka ne igra za Srbiju.

 

A steta je i sto Stefan Curry ne igra za Srbiju... 

10 hours ago, Janne240 said:

Pa propala je baza u svim sportovima. Profesionalni sport je devastirao ono sto je nekad bila siroka skolska baza za sve kolektivne sportove.

Srbija u reprezentativnoj kosarci nije postigla mnogo. U fudbalu nista-sem omladinaca u 2013 i 2015..EP i SP prvaci. U vaterpolou sve zemlje regiona imaju svoj deo u svetskom vaterpolou, ali je i dalje Italija meka za profesionalce, a s odbojkom Srbija moze da se dici u obe konkurencije u odnosu na sve zemlje regiona.

Svjetski vaterpolo se i igra samo u zemljama sireg regiona (Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Madjarska, Grcka, Italija) + Spanija + Kalifornija+Australija...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, ters said:

A steta je i sto Stefan Curry ne igra za Srbiju... 

 

Za Stefana nije steta.

Ne znam uopste sto ovo moram da pisem, Lukin otac je iz Srbije, Stefanov iz Amerike, tako da nema razloga da se ide ovako djonom.

 

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Cuj Spanci i Italijani. A tek Sovjeti. Naravno radi se o kosarci. A fudbal je  prica za sebe zahvaljujuci M.Miljanicu navidjenom kretenu i kriminalcu. 
Takav glas bije svakog ko je bio na čelu FSJ odnosno FSS...unazad Kokeza...Tole...do Šajbera i Miljanića. U zavisnosti od toga ko je osvajao prvenstvo...od blizanaca.
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

Za Stefana nije steta.

Ne znam uopste sto ovo moram da pisem, Lukin otac je iz Srbije, Stefanov iz Amerike, tako da nema razloga da se ide ovako djonom.

 

 

 

Stefanov otac je iz Srbije koliko i Lukin ili koliko i otac Rastka Westbrooka ili otac Rastka Nemanjica…
 

Nije djon, nego jednostavno prihvatanje Donciceve odluke da je Slovenac. A ni otac mu nije iz Srbije, nego je rodjen u majesty Sempeter pri Gorici i citav zivot proveo u Sloveniji i ima slovenacko drzavljanstvo… Istina, ima I srpsko drzavljanstvo ali ne zato sto je “iz Srbije” nego zato sto je Srbin iz Slovenije.  Jednu godinu je igrao ili bio trener u Srbiji - kao  I Obina Ekezie ako ga se sjecas.
 

Luka Doncic koji kaze da je Slovenac bi po tvome  mogao biti Srbin a Bogic Bogicevic koji se odredjuje kao Srbin ne moze… Necemo tako Dino. 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ters said:

 

Igraci koji nisu "potekli" iz SFRJ ili su bili na pocetku karijere kada se SFJR rasprsila na sve strane su napravili daleko vece individualne uspjehe od igraca prethodnih generacija.  Bodiroga, Stojakovic, Jokic, Doncic, Vucevic, Goran Dragic… Pa i drugi esalon  osrednjih igraca kao Bojan Bogdanovic ima bolje statistike od Kukoca, a Ivica Zubac i Jusuf Nurkic od Divca...

 

 

A steta je i sto Stefan Curry ne igra za Srbiju... 

Svjetski vaterpolo se i igra samo u zemljama sireg regiona (Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Madjarska, Grcka, Italija) + Spanija + Kalifornija+Australija...

Cenim da o rasirenosti tog sporta u svetskim razmerama, nije ni potrebno govoriti....kao sto je nekim zemljama dominantnim u polo-u ili nekom drugom sportu koji igraju nekadasnje zemlje Komonvelta. Ipak, vaterpolo je prisutan barem na OI i u nekim zemljama Azije, simbolicno.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Janne240 said:

Cenim da o rasirenosti tog sporta u svetskim razmerama, nije ni potrebno govoriti....kao sto je nekim zemljama dominantnim u polo-u ili nekom drugom sportu koji igraju nekadasnje zemlje Komonvelta. Ipak, vaterpolo je prisutan barem na OI i u nekim zemljama Azije, simbolicno.

Naravno, mnogo je sportova, pa i onih olimpijskih,  koji se igraju u veoma ogranicenom broju zemalja - pocev od hokeja na ledu i travi pa sve do  modernog pentatlona, ili boba na zimskoj olimpijadi... Nedavno sam vidio jednu interesantnu mapu koja oznacava odakle su svi osvajaci zlatnih olimpijskih medalja u vaterpolu od 2000 do danas:

 

 

water-polo-gold.jpg

Edited by ters
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...