Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

5 minutes ago, A sad said:

Pises o stvarima o kojima ne znas. Uopste nije tako jednostavno i crno belo. 

Moguce je da ne znam dovoljno ali mi pricamo o nekoliko desetina mrtvih i to samo sa jedne strane - meni je to vrlo crno, toliko crno da je tesko vidjeti nijanse sive u svemu ostalom.

Ti ljudi se nisu sami zapalili, a oni koji ih jesu zapalili nisu odgovarali - dovoljno je pogledati wikipediju koja citira kredibilan izvor:

 

UN Human Rights office states in its 2016 report:

criminal prosecutions ... appear to have been initiated in a partial fashion. Only activists from the 'pro-federalism' camp have been prosecuted so far, while the majority of victims were supporters of 'pro-federalism' movement... The investigations into the violence have been affected by systemic institutional deficiencies and characterized by procedural irregularities, which appear to indicate an unwillingness to genuinely investigate and prosecute those responsible.[62]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ters said:

Moguce je da ne znam dovoljno ali mi pricamo o nekoliko desetina mrtvih i to samo sa jedne strane - meni je to vrlo crno, toliko crno da je tesko vidjeti nijanse sive u svemu ostalom.

Ti ljudi se nisu sami zapalili, a oni koji ih jesu zapalili nisu odgovarali - dovoljno je pogledati wikipediju koja citira kredibilan izvor:

 

 

Pa upravo to i jeste najveci problem u celoj prici. Zrtve nisu samo sa jedne strane. 

 

I kako sad da ozbiljno pricamo o tom dogadjaju kad u celu pricu ulazis sa netacnim informacijama na osnovu kojih si izgradio stav? Vec sam pisao, o ovome nema potrebe da se raspravlja kad se sve bukvalno zna. Ima snimaka koliko hoces, hiljade tekstova koji opisuju sta se desilo... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Pa Rusi vec desetljecima snabdijevaju zemlje koje se bore protiv USA (ili pro USA rezima)  oruzjem i instruktorima... Sirija, Libija, Irak, Vijetnam, Angola, Grenada, Kuba.... Donedavno i Kina cije je vazduhoplovstvo uglavnom sovjetsko/rusko.

Sve je to smešno slabo i prilično netačno.

Npr. u Siriji Sirijci ne napadau USA (postoji USa-Rusija dogovor o nenapadanju), Libiji isto, Irak isto (ne sa Ruskim naprednim oružjem) itd.

Sa tvog spiska samo Vijetnam, ali to je bilo davno i u drugačija vremena.

Zamisli recimo Avganistan ili Irak gde cirkulišu hiljade trotivavionskih i protivtenkovskih sistema, gde ameri nesmeju da špartaju helikopterima...

Uostalom videćeš ako bude, a biće...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, A sad said:

 

Pa upravo to i jeste najveci problem u celoj prici. Zrtve nisu samo sa jedne strane. 

 

I kako sad da ozbiljno pricamo o tom dogadjaju kad u celu pricu ulazis sa netacnim informacijama na osnovu kojih si izgradio stav? Vec sam pisao, o ovome nema potrebe da se raspravlja kad se sve bukvalno zna. Ima snimaka koliko hoces, hiljade tekstova koji opisuju sta se desilo... 

 

Mislim da i ti ovde upadas u relativizaciju... jako je tesko voditi ovakve diskusije. Ovde postoje samo jedna dobra i jedna losa strana: dobri su Ukri jer brane svoju zemlju, losi su Rusi jer pokusavaju da im tu istu zemlju spale.  Samo trazenje "razloga" koji su Ruse mos' misliti izazvali da spale Ukrajinu je relativizovanje, ali isto tako i odgovaranje na te razloge sa "nije to bas tako bilo". Pogotovo medju slovenima gde je osecaj ucinjene nepravde nesto sa cime se rodis. 

 

Postoji jedna stvar u koju ja nisam verovao, ali postajem sve svesniji a to je da Evropa od Lisabona do Vladivostoka je samo utopija i to je oduvek bila. Vrednosne razlike izmedju Rusa i Evrope su jednostavno prevelike da bi to slobodno mogu reci ikada bilo moguce. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, A sad said:

 

Sam biras da postavljas razno smece i najprizemniju rusku propagandu. Ja ne mogu nista drugo da ti kazem osim da ti uspesno ide borba za reputaciju najveceg proruskog propagandiste na ovom forumu. Devil je za tebe sto se tice propagande amater.

 

 

6 minutes ago, A sad said:

 

Pa upravo to i jeste najveci problem u celoj prici. Zrtve nisu samo sa jedne strane. 

 

I kako sad da ozbiljno pricamo o tom dogadjaju kad u celu pricu ulazis sa netacnim informacijama na osnovu kojih si izgradio stav? Vec sam pisao, o ovome nema potrebe da se raspravlja kad se sve bukvalno zna. Ima snimaka koliko hoces, hiljade tekstova koji opisuju sta se desilo... 

 

Mislim da bi trebalo da te bude sramota.  U najmanju ruku..... Ubijeni ljudi nisu sabirci......pa da ih sabiraš i oduzimaš....MODERATORE.

Da vam ne smetam više ovde.....da vas ne trujem propagandom.

Strašno....

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, sreta-steta said:

 

Mislim da i ti ovde upadas u relativizaciju... jako je tesko voditi ovakve diskusije. Ovde postoje samo jedna dobra i jedna losa strana: dobri su Ukri jer brane svoju zemlju, losi su Rusi jer pokusavaju da im tu istu zemlju spale.  Samo trazenje "razloga" koji su Ruse mos' misliti izazvali da spale Ukrajinu je relativizovanje, ali isto tako i odgovaranje na te razloge sa "nije to bas tako bilo". Pogotovo medju slovenima gde je osecaj ucinjene nepravde nesto sa cime se rodis. 

 

Postoji jedna stvar u koju ja nisam verovao, ali postajem sve svesniji a to je da Evropa od Lisabona do Vladivostoka je samo utopija i to je oduvek bila. Vrednosne razlike izmedju Rusa i Evrope su jednostavno prevelike da bi to slobodno mogu reci ikada bilo moguce. 

 

 

 

 

Ne upadam ni u kakvu relativizaciju. Jako dobro sam upoznat sa pomenutim dogadjajem, bukvalno sta se desavalo iz minuta u minut. Sto sada, toliko godina posle uopste nije tesko. Tako da stvar definitivno nije crno bela. Ali to nije ni bitno. Bitno je sto se taj nesretni dogadjaj koristi za najprizemniju prorusku propaganda. Kako ovde na forumu, tako i na drugim mestima. 

 

Ali dobro, svako ima pravo da veruje u sta hoce i da sa bavi cime hoce, pa cak i zloupotrebom ovakvih dogadjaja. 

4 minutes ago, Constantin said:

 

 

Mislim da bi trebalo da te bude sramota.  U najmanju ruku..... Ubijeni ljudi nisu sabirci......pa da ih sabiraš i oduzimaš....MODERATORE.

Da vam ne smetam više ovde.....da vas ne trujem propagandom.

Strašno....

 

Samo ti nastavi da teras svoj narativ. Niko ti ne brani NEUTRALNI forumasu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mladenvzz said:

...i da Rusija postigne apsolutnu pobjedu,može li na na srednji a kamoli na duži rok to održati.Povijest govori,a Rusija je agresor,da nijedan agresor svoju pobjedu nije održao

 

Onog trenutka kada Putin nije uspeo da izazove kolaps UKR vlade i da dođe neko ko je rad sporazumu sa njim on je ovaj rat izgubio. A najveći poraz Rusije je što takav scenario nikad nije bio realan, jeste bilo realno, a i to možda, da padne Zelenski onih prvih dana ali i tada umesto njega bi došao neko još gori po Ruse a nikako neko iz pro ruskih stranaka. To dovoljno govori koliko su skromne mogućnosti ruskih vlasti da procene situaciju. Iz toga dalje idu i ovi promašaji u vođenju rata.

 

Putin se sada praktično moli bogu da se Zelenski smiluje i ponudi mu pobedu u vidu nekog kompromisa jer je jedino drugo rešenje totalna okupacija Ukrajine što je opet smrtna presuda za Rusiju. Držati Ukrajinu od 40 miliona stanovnika pod okupacijom je čist idiotizam ako su to zamislili. Okrenuli su totalno ukrajinsko stanovništvo protiv sebe i od nacije koja je bila 50% pro ruski raspoložena sada će imati naciju koja ih više mrzi čak i od Poljaka.

 

@all

 

 

Rusija trenutno koristi oko 250k svojih vojnika i otrpilike 50k iz Donbasa (računajući brojnost pre početka rata). Dakle oni u Rusiji imaju još oko 150k ljudi koji su raspoređeni na drugim važnim pravcima i koji služe u pozadini. I to je to. Dakle koriste 62,5% svoje kopnene vojske. 30% bi mogli reći u odnosu na sve snage ali to nam ništa ne znači kada većina mornarice i avijacije i nije angažovana u ratu niti bi mogla biti.

 

Edited by Klotzen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Constantin nemoj da obraćaš previše pažnju ljudi većinom ili nisu čuli ili se ne sećaju događaja. Ne zaboravi da je mnogima promakao i onda pre 8 godina, nije da se nešto preterano pratila situacija u Ukrajini i u Odesi 2014. 
 

Sam događaj je tragičan po ishodu tragičan po povodu sve je tragično u ovome. Razumem ja i sutaciju kada se to desilo, razumem da se po Donbasima i Luganscima uveliko pucalo u to doba, da su vež bile oformljene neke oružene snage suprotstavljene Ukrajini kao državi, razumem i raspoloženje u Odesi sve ja razumem, ali ne razumem zašto su pobili te ljude, i zašto je to moralo da se desi.
Razumem i da je država u tom trenutku bila kakva je bila i to razumem, ali ne razumem kako nije bilo neke iole verodostojne istrage i procesiranja odgovornih za tragični događaj jer su u pitanju klasične ubice.

Ono što mi izmiče je korelacija između 2014. i danas, a vidim i po Tviterima da je mnogi pronalaze, za razliku od Rusije na primer, Ukrajina nema taj politički kontinuitet ili nisam nešto dobro skapirao?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja sam već dva puta pisao šta se desilo u Odesi ali vidim da se i dalje od strane nekih forsira Ruska propaganda. Neću se upuštati ponovo samo ću ostaviti link ka wikipediji :

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2014_Odessa_clashes

 

Tu imate pobrojane sve verzije u opticaju i imate linkove ka izvorima. Koga zanima istina pročitaće, koga ne zanima ponovo će nam pričati iste priče.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Pa upravo to i jeste najveci problem u celoj prici. Zrtve nisu samo sa jedne strane. 

 

I kako sad da ozbiljno pricamo o tom dogadjaju kad u celu pricu ulazis sa netacnim informacijama na osnovu kojih si izgradio stav? Vec sam pisao, o ovome nema potrebe da se raspravlja kad se sve bukvalno zna. Ima snimaka koliko hoces, hiljade tekstova koji opisuju sta se desilo... 

 

.

 

U redu je to sto ti znas svaki minut...kad vec optuziis coveka za iznosenje smeca i naprizemnuju rusku propagandu, pri cemu sve sto dolazi sa te strane se kvalifikuje i samo kao propaganda, bio bi red da napises par recenica kako ti vidis dogadjaje  i podelis par linkova na te tekstove da makar znamo o cemu diskutujemo...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

Ja sam već dva puta pisao šta se desilo u Odesi ali vidim da se i dalje od strane nekih forsira Ruska propaganda. Neću se upuštati ponovo samo ću ostaviti link ka wikipediji :

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2014_Odessa_clashes

 

Tu imate pobrojane sve verzije u opticaju i imate linkove ka izvorima. Koga zanima istina pročitaće, koga ne zanima ponovo će nam pričati iste priče.

 

Jos je bolje opisano na ruskoj wiki, iako nije nepristrasno. Bukvalno ima iz minuta u minut sta se desavalo.

1 minute ago, attolini said:

 

.

 

U redu je to sto ti znas svaki minut...kad vec optuziis coveka za iznosenje smeca i naprizemnuju rusku propagandu, pri cemu sve sto dolazi sa te strane se kvalifikuje i samo kao propaganda, bio bi red da napises par recenica kako ti vidis dogadjaje  i podelis par linkova na te tekstove da makar znamo o cemu diskutujemo...

 

.

 

Mozda bi ti mogao, siguran sam da znas, ali nisam siguran da li smes. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, A sad said:

 

 

 

Mozda bi ti mogao, siguran sam da znas, ali nisam siguran da li smes. 

 

.

 

Ne znam sta znaci smem li, nije ni bitno... samo ja nisam nikog optuzio bez kontraargumenta, ti nazalost jesi...pa ponavljam , bio bi red da das neko svoje vidjenje, uopste nije nemoguce da se slazemo...

 

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, attolini said:

 

.

 

Ne znam sta znaci smem li, nije ni bitno... samo ja nisam nikog optuzio bez kontraargumenta, ti nazalost jesi...pa ponavljam , bio bi red da das neko svoje vidjenje, uopste nije nemoguce da se slazemo...

 

.

 

Ma ne, uopste ne zelim da diskutujem o necemu sto je realno nebitno za temu. Vec pisano na ovom topiku vise puta. Opet Klotzen postavljao neke linkove. Ako smo nesto vec prosli vise puta, nema potrebe da se vracamo na to. Ovo se desava stoti put diskutuje se o necemu, svi izbace argumente koje imaju i neko posle par stranica opet otvori tu temu sa nekim propagandnim twitom i posere se po svemu sto su drugi pisali i trudili se da objasne. Ok, mozda sam preostro reagovao, ali jbt dosadilo je vise. 

 

Ono sto pise na ruskoj wiki je ono sto ja mislim da se desilo minus par redova koji su ocita propaganda. Jedan tragican dogadjaj koji na najbolji nacin opisuje tragicnost i komplikovanost relacija i desavanja te 2014 godine u Ukrajini. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Constantin said:

Ja sam staro sumnjalo....jedno od prvih sumnjivih stvari mi je stalno ponavljanje iz NATO, USA, Nemačke da neće ulaziti u otvoreni sukob sa RUS....da znaju da mogu, koliko sutra bi umarširali u Moskvu.

Nisi ti staro sumnjalo, prosto si, kao i ja, učen da mrziš NATO i vjeruješ SSSR-u/Rusiji.

A za to da bi sjutra umarširali u Moskvu - zašto? Šta ima u Moskvi što oni nemaju? I zašto danas, a ne krajem devedesetih, kad je Rusija bila u većem rasulu, a Kina je još bila daleko od sile?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

Nisi ti staro sumnjalo, prosto si, kao i ja, učen da mrziš NATO i vjeruješ SSSR-u/Rusiji.

A za to da bi sjutra umarširali u Moskvu - zašto? Šta ima u Moskvi što oni nemaju? I zašto danas, a ne krajem devedesetih, kad je Rusija bila u većem rasulu, a Kina je još bila daleko od sile?

 

Nije imalo nista ni u Kabulu ili negde u Iraku pa dođoše da zavedu mir. Pustite te naivne priče da neko nema interes da pod svoje uvede što više teritorija na zemaljskoj kugli. Sve je interes i veliki ga ostvaruju na svoj način pa i silom kad zatreba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koristeći analogiju možemo da postavimo pitanje zašto Rusija 2014 nije pregazila Ukrajinu kad joj je vojska bila u rasulu.

Isto tako možemo da pitamo može li slobodarski narod Solomonskih ostrva da bira kom će se prikloniti carstvu ili je izbor slobodan samo ako biraju USA i Australiju?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, erwin said:

Prema izvorima Ukrajinske pravde bliskim Zelenskom, britanski premijer Boris Džonson je pri praktično nenajavljenoj poseti Kijevu 9. aprila, u trenutku kad je bilo blizu postizanje dogovora s Rusijom, Zelenskom preneo dve poruke:

 

1. Da je Putin ratni zločinac i da ga je potrebno pritiskati, a ne pregovarati s njim

2. Da čak i ako je Ukrajina spremna da potpiše dogovor o garancijama s njim, Zapad nije.

 

https://www.pravda.com.ua/rus/news/2022/05/5/7344206/

Kako se olako prelazi preko ovih stvari. Znam, nije na fonu…

Ovo je upravo ono, na sta je par kolega ukazivalo analizirajuci ratna desavanja. 

Nazalost, Evropa je jos jednom dokazala da je vode obicni poslusnici, cinovnici. Nema vise drzavnika, ostali samo dugmici.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, sasa965 said:

Koristeći analogiju možemo da postavimo pitanje zašto Rusija 2014 nije pregazila Ukrajinu kad joj je vojska bila u rasulu.

Isto tako možemo da pitamo može li slobodarski narod Solomonskih ostrva da bira kom će se prikloniti carstvu ili je izbor slobodan samo ako biraju USA i Australiju?

 

Jesam propustio nešto ili se sprovodi specijalna operacija na Solomonskim ostrvima, u kojoj se denacifikuju solomonski nacionalisti i stradaju civili?
Ili je volšebno isto ratovati i praktikovati, pritisak na izabrane političare i meku moć? Ono baš etički i praktično isto? Ozbiljno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Valensija said:

Kako se olako prelazi preko ovih stvari. Znam, nije na fonu…

Ovo je upravo ono, na sta je par kolega ukazivalo analizirajuci ratna desavanja. 

Nazalost, Evropa je jos jednom dokazala da je vode obicni poslusnici, cinovnici. Nema vise drzavnika, ostali samo dugmici.

Naravno da je ukrajinskim čelnicima najteže, imaju rat u svojoj kući koji sami ne mogu nikako dobiti a kad krene da se traži pomoć tu onda nema više svoje politike nego zavisiš od onog ko ti pomaže. Tako to funkionira u realnom svetu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Valensija said:

Kako se olako prelazi preko ovih stvari. Znam, nije na fonu…

Ovo je upravo ono, na sta je par kolega ukazivalo analizirajuci ratna desavanja. 

Nazalost, Evropa je jos jednom dokazala da je vode obicni poslusnici, cinovnici. Nema vise drzavnika, ostali samo dugmici.

Ne prelazi se olako, bar ne prelazim olako. Putin do skoro nije bio ratni zločinac, sad postoji ozbiljna sumnja da je postao. Gotovo je izvesno da će postati nesumnjivi ratni zločinac. A mi imamo jako malo vremena da se priviknemo na novonastalu situaciju i da prihvatimo novonastalo stanje. To nije tako retka pojava u istoriji ali nama se dešava pred očima.

Baš me zanima šta ako? Kako bi UK reagovala na neki sporazum? Sprovela specijalnu vojnu akciju deputinizacije Ukrajine? Ma idi...

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...