Jump to content

POPULIZAM- političari, pokreti, botovi i cyber warfare


melankolic

Recommended Posts

Bilbordi Angele Merkel, gde kaže "Mene znate", tipična populistička stvar.

 

Populizam sam po sebi nije loš. Loš je ako mu je loša politika. Kod Angele Merkel je to radilo, tada je opet bila izglasana. Ne vi i ja, mislim da nijedan svetski lider ne bi mogao da nađe neku veću zamerku Angeli Merkel i njenom vođenju Nemačke. Čak bi se (svetski lideri) useravali da su se suočavali sa stvarima sa kojima je ona morala da se bori.

Link to comment
Share on other sites

Čekaj, otkad je to populizam?

 

Populizam je valjda kada političari podilaze masama. kada im kažu da su najbolji, najpametniji, dobri, vredni i zlatni - a ako nešto ne valja, za to su krivi neki zli drugi - često susedna država, imigranti, manjine, iluminati, zla EU, Soroš, zli Donald Tramp... popuniti spisak po potrebama.

 

 

Populizam je i kada političari biračima obećavaju brda i doline... a kako će to ostvariti, to je velika tajna, koju će obznaniti tek kada budu izabrani...


Nije mi poznato da je Angela Merkel ikada u svojoj karijeri koristila takve žvake, naprotiv, priznavala je greške koje je pravila.

 

 

Eto, uzmi britanske bregzitaše. Pre referenduma su tvrdili da EU Britaniju košta 300 miliona funti na dan, i da bi bilo lepo da se te pare ulože u zdravstvo (NHS).


Ispalo je em da brojka nije tačna (jer Britanija ne samo da daje, već i  dobija pare od EU) em da hard core bregzitaši planiraju da razbucaju NHS i otvore tžište američkim zdravstvenoosiguravajućim firmama.

Pa ko ima para, ima, ko nema, nema... 

 

 

Ili Mađarska poitička elita. Uveli su kontrolu vlade nad sudstvom, medijima i univerzitetima, skoro na nivou kao u zlatno doba komunizma.
Kada ih EU zbog toga opomene, viču "ma nije zbog toga, to je nebitno,  zli Brisel nas grdi zbog izbeglica i zbog Soroša, koji nas mrzi i vlada Evropm iz senke".

Edited by yossarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yossarian said:

Čekaj, otkad je to populizam?

 

Populizam je valjda kada političari podilaze masama. kada im kažu da su najbolji, najpametniji, dobri, vredni i zlatni - a ako nešto ne valja, za to su krivi neki zli drugi - često susedna država, imigranti, manjine, iluminati, zla EU, Soroš, zli Donald Tramp... popuniti spisak po potrebama.

...

 

Angela Merkel, doktor fizike (PhD) je na histerijom medija naplašene birače rešila da pogasi sve nuklearne elektrane u Nemačkoj.

 

Ona sigurno razume o čemu se radi oko nuklearki.

 

Ali kao vođa nacije, ona mora da sledi (kada vođa sledi !) neobrazovane birače. To je školski primer populizma.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites


Odluku o zatvaranju nuklearki do 2022 je donela nemačka skupština još u vreme Gerarda Šredera, Merkelkinog prethodnika.

 

Merkelkina vlada je, kada je dobila mandat, pokušala da tu odluku preinači ili bar odloži, uz ogromnne proteste i demonstracije širom Nemačke. Ipak su se nadali da će im uspeti.

 

 

 

Onda se desila Fukušima.

 

Ta katastrofa je mnoge pobornike nuklearne energije, uključujući i mene, pretvorila u skeptike.

 

 

Mislim - ako i Japanci, poznati po radnoj etici, disciplini i preciznosti, mogu da sfulaju, ko onda ne može?

Kod nuklearki je tolerancija na javašluk i fušeraj 0%.

 

 

Mi za Nemce mislimo da su isto tako precizni i savršeni kao i Japanci i njima se taj imidž naravno sviđa, jer na njemu dobro zarađuju, prodajući tehničku robu širom planete... ali oni sami imaju daleko realniju sliku o sebi i svojim manama.

 

Vlada Angele Merkel je do Fukušime još i uspevala da se bori protiv zatvaranja nuklearki, (koje je odredio prethodni parlament).


Posle Fukušime, nije bilo šanse.

 

 

 

P.S. Angela Merkel u Nemačkoj ne može da samostalno donosi strateške odluke. Njena ovašćenja su neuporedivo manja od ovlašćenja koje imaju Tramp, Putin ili njen francuski ortak Makron.

Edited by yossarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nuklearke u Japanu su rizik sa kojim oni moraju da zive jer su na izuzetno, trusnom podruciju, a izlozeni su i opasnosti od cunamija. Ali oni sa tim rizikom moraju da zive, jer nemaju druge opcije, koliko je meni poznato, a da sacuvaju energetsku nezavisnost. 

 

Po meni nuklearke ce biti jedno od resenja buducnosti, jer kad su bezbedne cist su izvor. Potrosnja elektricne energije u nekoj  mora da bude pokrivena proizvodnjom iz deterministickih izvora, a to su zasada klasicne elektrane gde se prave periodicne rezerve na deponijama uglja, rezervama goriva ili punjenjem akumulacija. Vetrogeneratori i ostalo spadaju u stohasticke izvore i rade kad ima vetra (u opsegu odredjene brzine) ili sunca, a energija se mora isporucivati kontinuirano. Takav nam je stil zivota.

 

Isto tako postojeci izvori mogu da se unaprede u ekoloskom smislu sto su Slovenci uradili sa TE Sostanj, gde su napravili postrojenje u kome prave nekakve panela (lici na stiropor) od produkta desumporizacije. Ti paneli nisu erozivni.

 

Ulaganje u podizanje bezbednosti nuklearki, kao i saniranje otpada ce biti sve vaznije. Bio je pre par godina i neki medjunarodni panel na BBC o ponovnom vracanju nuklearkama.

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yossarian said:


Odluku o zatvaranju nuklearki do 2022 je donela nemačka skupština još u vreme Gerarda Šredera, Merkelkinog prethodnika.

 

Merkelkina vlada je, kada je dobila mandat, pokušala da tu odluku preinači ili bar odloži, uz ogromnne proteste i demonstracije širom Nemačke. Ipak su se nadali da će im uspeti.

 

Onda se desila Fukušima.

 

Ta katastrofa je mnoge pobornike nuklearne energije, uključujući i mene, pretvorila u skeptike.

 

...

 

Nisam ni znao da Nemačka ima nuklearke dok nisam pročitao da Angela Merkel najavljuje njihovo gašenje, godinu dana nakon Fukušime. Nije zvučalo da ona ponavlja već donetu odluku nego da je ona donosi i sprovodi.

 

Zemljotres i tsunami takve snage da bi državu kao Holandiju zbrisali sa spiska članica UN, preživeli bi samo oni koji su se zatekli van zemlje i država ne bi mogla ponovo da se uspostavi.

 

Od same Fukušime niko nije poginuo, niko nije bio štetno po zdravlje ozračen. Fukušima je u stvari bila trijumf nuklearne energije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2019 at 9:15 PM, yossarian said:

Mislim - ako i Japanci, poznati po radnoj etici, disciplini i preciznosti, mogu da sfulaju, ko onda ne može?

Kod nuklearki je tolerancija na javašluk i fušeraj 0%.

 

Mi za Nemce mislimo da su isto tako precizni i savršeni kao i Japanci i njima se taj imidž naravno sviđa, jer na njemu dobro zarađuju, prodajući tehničku robu širom planete... ali oni sami imaju daleko realniju sliku o sebi i svojim manama. 

 

Popularni mit. I Japanci i Nijemci vole o sebi misliti kao o workaholics, dok ih po efikasnosti (unatoč kraćem radnom vremenu) debelo šiju Francuzi, Talijani i Španjolci

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To za Japance se zove "presenteism", da si uvek tu. To obuhvata "bele kragne". Trećina zaposlenih, u proizvodnji, završava smenu tačno u sekundu i izlazi iz fabrike.

Tako i državne službe.

 

Kada se upoređuju radni sati po marketinškim firmama, IT, arhitektonskim biroima, redakcijama novina, oni su ti koji sede do 22h.

 

Čitao sam da su francuske robne kuće 70% produktivnije od japanskih, jednostavno, imaju manje osoblja, ne po radnom vremenu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, srbija do tokija said:

To za Japance se zove "presenteism", da si uvek tu. To obuhvata "bele kragne". Trećina zaposlenih, u proizvodnji, završava smenu tačno u sekundu i izlazi iz fabrike.

Tako i državne službe.

 

Kada se upoređuju radni sati po marketinškim firmama, IT, arhitektonskim biroima, redakcijama novina, oni su ti koji sede do 22h.

 

Čitao sam da su francuske robne kuće 70% produktivnije od japanskih, jednostavno, imaju manje osoblja, ne po radnom vremenu.

 

Čitao sam, svojevremeno, da je talijanska ekonomija treća u EU i da imaju radnu etiku Japanaca, bili bi 'masters of Universe'. Zapravo, mislim da se taj mit o Japancima proširio pogrešno interpretirajući njihov odnos prema poslu (radna etika) i efikasnost. Zapravo, radna etika nekih od najefikasnijih evropskih zemalja tipa Francuske, koji imaju dvosatnu pauzu za ručak od pet jela, ili Španjolske, koji imaju dugačku siestu, tj dvokratni radni dan.

U Belgijskim uredima, pri čemu mislim na općine, zaposlenici se prvo izljube međusobno, pa odu na pivo (čak drže flaše piva na policama, kao nekad u ex-Yu ajvar i kisele krastavce), pa se vrate na posao i ponovo se pozdravljaju kao da se nisu vidjeli godinama.

 

Ne gajim ja neko partikularno poštovanje prema narodima u cjelini, već uvijek i isključivo prema individuama, no moja prijestolonasljednica je s 3 godine, prije selidbe u Belgiju, gledajući japanske crtiće, naučila par fraza, pa se, kao sve žeMske, sklonije istočnoazijskim idiomima, presretala džapanske turiste, pozdravljala ih i pitale kako su.

 

Bold: znali smo pred jutro zaspati sat-dva na crtaćem stolu.

Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2019 at 9:15 PM, yossarian said:

Čekaj, otkad je to populizam?

 

Populizam je valjda kada političari podilaze masama. kada im kažu da su najbolji, najpametniji, dobri, vredni i zlatni - a ako nešto ne valja, za to su krivi neki zli drugi - često susedna država, imigranti, manjine, iluminati, zla EU, Soroš, zli Donald Tramp... popuniti spisak po potrebama.

 

On 5/29/2019 at 9:15 PM, yossarian said:

Eto, uzmi britanske bregzitaše. Pre referenduma su tvrdili da EU Britaniju košta 300 miliona funti na dan, i da bi bilo lepo da se te pare ulože u zdravstvo (NHS).

 

Ti si ovde dao umereno preciznu pa cak i instruktivnu definiciju populizma, ali onda ne koristis NJU da detektujes populizam, nego trcis da politiku s kojom se ne slazes proizvoljno okarakterises kao populizam, pozivajuci se na nesto drugo, "politicari slagali"! Onda ne treba ni da pokusavas da das definiciju populizma, nego prosto kazi da je populizam kade se neko ne slaze s tobom. (Zapravo u primeru iz Brexit kampanje politicari su dali TACNU cifru, oni zaista salju toliko koliko pise u Brisel svake nedelje, pa eto neka druga strana kaze koji je problem sa tim TACNIM argumentom, i da ta cifra ne prikazuje kompletno stanje stvari; zapravo ja se ne secam kada ja neko u politici kazao kompletnu istinu (npr. svako uvek govori samo o pozitivnim stranama svog programe, ili drugi primer - ti sam kada govoris o "razbucavanju" NHS-a ne pominjes blagotvorne efekte toga (kojih po meni ima neuporedivo vise nego negativnih)) - a cesto imamo situaciju da politicari govore kompletnu laz, npr. kada je Obama tvrdio da ce svako moci da zadrzi izabranog lekara, a ZNAO da laze, ali populizam je (barem do sada znacio) nesto drugo).

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I to jeste nacin kako se u trenutnom diskursu termin "populizam" koristi (kao i termini "rasista", "fasista" i slicno) - kao oznacitelj onoga sto nije u skladu sa narativom i politikom Dvora. Razmisljao sam kako da krstim strukturu drustvene moci akademija->mediji->kultura, u opticaju su bila imena "kula", "zamak" ili "katedrala", ali sam se odlucio za manje mistican i zlokoban, a zivopisniji termin "dvor", koji vise odgovara toj heterogenoj skupini.


Pogledajmo sta populizam zaista znaci:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Populism

 

Quote

Populism refers to a range of political stances that emphasise the idea of "the people" and often juxtapose this group against "the elite"...


...A common framework for interpreting populism is known as the ideational approach: this defines populism as an ideology which presents "the people" as a morally good force against "the elite", who are perceived as corrupt and self-serving.


Dakle, populizam je strategija*** ili, da kazemo, politicka kosmogonija, koja nije apriori ni pozitivna ni negativna, nego je treba ocenjivati po tome koliko je u skladu sa realnoscu. Ja bih tu, sto se tice trenutne situacije, napravio nacelnu podelu na anglo-saksonski i kontinentalni populizam. Ovaj drugi, npr. francuski i italijanski, zaudara na socijalizam/fasizam i meni je prilicno oduran, dok anglosaksonski, manifestovan pre svega u Trampovom trijumfu i u Brexitu (mis'im, ima li ociglednijeg primera opravdanog populizama od borbe protiv pokusaja elita da, nakon sto su dobili samarcinu na referendumu o Bregzitu, organizuje glasanje iznova i iznova, sve dok rezultati ne budu onakvi kakvi im odgovaraju?), zaista predstavlja autenticni slobodarski pokret americkog i britanskog "naroda" protiv Dvora i dvorskog narativa - u kojem svojevoljno participira i dobar deo konzervativnog establismenta, svaki put se pecajuci na dvorske lazi i manipulacije, pokusavajuci, na jedan tuzan nacin, da kazu "mi smo pridvorice, nemojte nas mnogo tuci po usima" (npr, nekoli najsvezijih primera, slucaj oko sudije Kavanaugh-a, slucaj onih djaka koji su se "unosili u lice Indijancu i veteranu", slucaj onog "prebijenog" glumca, slucaj "Trampa ruskog spijuna" - sto su sve odreda bili slucajevi bazirani na kompletnim i svesnim lazima, tendenciozno iskonstruisan u cilju defamacije onih koje Dvor vidi kao svoje protivnike, a to su cesto vecina ljudi u SAD).


*** inace, Dvor takodje koristi ovu strategiju (populizam), samo sto on, kao struktura moci koja se odrzava inicijacijom, nasledjivanjem (ne nuzno bioloskim) i silom a ne voljom ljudi/"naroda" sebe predstavlja kao borca protiv "elita" koje se odrzavaju voljom ljudi, koje narod zaista podrzava i za njih glasa iz dana u dan - ovde naravno ne mislim na politicare nego prega svega na privatni biznis, a zatim i na religiju i druge organizacije civilnog drustva koje se nisu u potpunosti prostrle kao otirac za noge pred dvorskim glavesinama.

Edited by bohumilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
 
1 hour ago, bohumilo said:

Ja bih tu, sto se tice trenutne situacije, napravio nacelnu podelu na anglo-saksonski i kontinentalni populizam. Ovaj drugi, npr. francuski i italijanski, zaudara na socijalizam/fasizam i meni je prilicno oduran, dok anglosaksonski, manifestovan pre svega u Trampovom trijumfu i u Brexitu (mis'im, ima li ociglednijeg primera opravdanog populizama od borbe protiv pokusaja elita da, nakon sto su dobili samarcinu na referendumu o Bregzitu, organizuje glasanje iznova i iznova, sve dok rezultati ne budu onakvi kakvi im odgovaraju?), zaista predstavlja autenticni slobodarski pokret americkog i britanskog "naroda" protiv Dvora i dvorskog narativa

 

Tesko da se americki i britanski populizam moze nazvati slobodarskm, narocito to slobodarstvo nema nikakve veze sa Trampom i Brexitom koji nisu nikakve slobodarske pojave, vec fasisticke i socijalisticke. Populizam apsolutno nikakvih dodirnih tacaka nema sa slobodarstvom iliti klasicnim liberalizmom i libertarijanstvom koji su iskljucivo individualisticke politicke filozofije. Populizam je u svakom pogledu kolektivisticka pojava.

 

Po takvoj definiciji ispada Americka revolucija populisticki dogadjaj, jer se ''narod'' pobunio protiv britanskog establismenta, a Oci Osnivaci ispadose populisti. 

Iz prakticnih razloga nema potebe za takvom podelom. Jednostavno populizam je pojava kada iz naroda iznikne grupa ljudi koji pozivaju isti taj narod na rusenje postojeceg rezima sve u ime naroda i njegovog boljitka, obecavajuci mu da ce unaprediti njihove zivote i uciniti njihovu zemlju great again. A kada se to desi onda takva grupa ljudi formira novu elitu i tako u krug. 

 

Reci ovako nesto je slicno kao kad se Pinoceva diktatura u Cileu i Parkova u Juznoj Koreji nazivaju libertarijanskim i kapitalistickim. 

Iz tih razloga treba voditi racuna i jasno razgraniciti slobodarstvo kao fenomen gde ljudi zele vise slobode i odgovornosti za svoje zivote od fenomena gde ljudi zele svrgnuti jednu vlast da bi postavili drugu koja ce im ispunjavati zelje i prohteve, jer prethodna vlast to nije radila. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Veshtodel said:

...

 

Reci ovako nesto je slicno kao kad se Pinoceva diktatura u Cileu i Parkova u Juznoj Koreji nazivaju libertarijanskim i kapitalistickim. 

...

 

Koreja (Južna), general Park Chung-hee, tvorac moderne Koreje. 

Negde 1962. on je pohapsio 60 (od 66) korejskih tajkuna i svima im zamrzao imovinu. Njih 6 neuhapšenih se (sa isto zamrznutom imovinom) zateklo van zemlje ali su se dobrovoljno vratili.

 

Skupio ih je u jednu salu i rekao im: Vi, gospodo tajkuni, svih vas 66 ste bogataši a ne znate svi zajedno da napravite ni peglu. Nema više vaše trange-frange nego, za vašu slobodu, sa vašim parama, uzmite iz ove brošure koju vam delim šta ko od vas da preuzme i uradi za naciju kroz produktivne delatnosti. 

 

U brošuri je bila lista industrijskih delatnosti. Energetika, mašinstvo, brodogradnja, elektronika, prehrambeno, poloprivreda...

 

Koreanci su tada radili za 100$ kao sweatshops za japanske firme (Sony). Od tada su Sony na kolena stavili Samsung i LG. Vodeća su brodograđevinska supersila na svetu. Njihovi automobili su isto kvalitetni kao i japanski, čak su se i osmelili, Hyundai u Americi daje 5 godina garancije (ne jednu kao Japanci i Ameri proizvođači) sigurni u kvalitet svojih automobila.

 

Tek kada se uporedi sa Titovim zaduživanjem i državnim parama finansiranim fabrikama loših proizvoda i gubitašima. Koreja (general Park Chung-hee) je uradio ono što bi bio ekvivalent da u Srbiji vlasti nateraju Koleta i druge tajkune da svojim parama unaprede naciju, pa da i na tome zarade.

 

Nema te vizije u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, srbija do tokija said:

 

Koreja (Južna), general Park Chung-hee, tvorac moderne Koreje. 

Negde 1962. on je pohapsio 60 (od 66) korejskih tajkuna i svima im zamrzao imovinu. Njih 6 neuhapšenih se (sa isto zamrznutom imovinom) zateklo van zemlje ali su se dobrovoljno vratili.

 

Skupio ih je u jednu salu i rekao im: Vi, gospodo tajkuni, svih vas 66 ste bogataši a ne znate svi zajedno da napravite ni peglu. Nema više vaše trange-frange nego, za vašu slobodu, sa vašim parama, uzmite iz ove brošure koju vam delim šta ko od vas da preuzme i uradi za naciju kroz produktivne delatnosti. 

 

U brošuri je bila lista industrijskih delatnosti. Energetika, mašinstvo, brodogradnja, elektronika, prehrambeno, poloprivreda...

 

Koreanci su tada radili za 100$ kao sweatshops za japanske firme (Sony). Od tada su Sony na kolena stavili Samsung i LG. Vodeća su brodograđevinska supersila na svetu. Njihovi automobili su isto kvalitetni kao i japanski, čak su se i osmelili, Hyundai u Americi daje 5 godina garancije (ne jednu kao Japanci i Ameri proizvođači) sigurni u kvalitet svojih automobila.

 

Tek kada se uporedi sa Titovim zaduživanjem i državnim parama finansiranim fabrikama loših proizvoda i gubitašima. Koreja (general Park Chung-hee) je uradio ono što bi bio ekvivalent da u Srbiji vlasti nateraju Koleta i druge tajkune da svojim parama unaprede naciju, pa da i na tome zarade.

 

Nema te vizije u Srbiji.

 

Čuj nema, pa Dinkić i Đelić su imali slične vizije i loženje na kojekakve balkanske tigrove. Razlog uspeha Juzne Koreje leži u drugim faktorima poput slobodne trgovine, otvorenosti kao inostranim tržištima (što znači slobodan uvoz koliko i izvoz, što mnogi misle kao glavni razlog za uspeh), dobroj poslovnoj atmosferi gde preduzetnici lako mogu da pokreću svoje biznise i gde se investicije lako odvijaju. 

 

To što si ti opisao je izraziti primer simbioze tajkuna koji drže neke velike oblasti privrede i države sa jakom centralnom vlašću. Kroni kapitalizam i nešto što sada postoji u Srbiji i čemu Vučić manje-više teži, ima on iste takve vizije.

 

A i te vizije što navodiš su upravo simptom populizma, fazon treba nama neki jak vođa da lupi par šamara tajkunima i zapreti im i kaže ''prijatelji, ili ćete ležati u zatvoru ili ćete raditi na dobrobiti našeg divnog naroda'' 

Edited by Veshtodel
Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam šta si rekla suprotno od onoga što sam ja naveo iz Južne Koreje. Mislim da je kičma ista, ako se primeni.

Edited by srbija do tokija
umesto "do" treba da stoji "od". Admins, sredite ove 5-minutne ispravke da ne stioji "Edited by". To tražim od dana 1.
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2019 at 12:21 PM, Veshtodel said:

 

Tesko da se americki i britanski populizam moze nazvati slobodarskm, narocito to slobodarstvo nema nikakve veze sa Trampom i Brexitom koji nisu nikakve slobodarske pojave, vec fasisticke i socijalisticke.

 

Koja je definicija fasizma/socijalizma, pa da Trampa i Brexit nazivas fasistima i socijalistima? Na starom forumu je jedan kolega tvrdio isto ovo (doduse za Trampa, to da je i brexit fasisticki i socijalisticki jos nisam cuo, osim mozda po onoj definiciji da je fasista svako ko je protiv Dvora), pa kada sam ga pitao za njegovu definiciju fasizma ispalo je da se u nju mnogo komotnije uklapaju Barak Obama i Hilari Klinton, dok Trampa treba malo i pogurati s ledja. For the time being, ja drzim da su Tramp i Brexit slobodarski pokreti obicnih, postenih ljudi (koji generalno traze vise individualnih sloboda u svakom smislu nego sto traze glasaci druge strane) protiv Dvora, dvorskih i pridvorskih elita.

 

 

On 6/5/2019 at 12:21 PM, Veshtodel said:

Populizam apsolutno nikakvih dodirnih tacaka nema sa slobodarstvom iliti klasicnim liberalizmom i libertarijanstvom koji su iskljucivo individualisticke politicke filozofije. Populizam je u svakom pogledu kolektivisticka pojava.

Ovde se takodje ne slazem. Jedan od kljucnih argumenata u prilog liberalizma kao ideje individualnih ljudskih prava i sloboda, kao i u prilog ideja slobodnog trzista i kapitalizma, jeste populisticki argument da je za najsire drustvene slojeve bolje da svako pojedinacno ima podjednako zagarantovana ljudska prava, da svako pojedinacno ima pravo na privatno vlasnistvo i na punu slobodu da njime raspolaze, trguje i radi sta god zeli, nego da razlicita prava vaze vlastelina i za kmeta, za "elitu" i za "narod". Pa niko ne tvrdi da za politicku elitu nije bolji zivot u feudalizmu ili socijalizmu ili robovlasnistvu (makar u prvoj aproksimaciji, jer kako vidimo oni uopste nisu gadljivi na materijalne proizvode kapitalizma, oni samo ne zele da i mi uzivamo u njima) u odnosu na kapitalizam, nego da je u prvonavedim sistemima za obicne ljude zivot daleko losiji nego u slobodi i kapitalizmu.

 

I da, Americka revolucija jeste populisticki dogadjaj.

Edited by bohumilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...