Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, ras kass said:

 

To su radile mnoge zemlje, pristale su na testiranje u njihovim zemljama da bi imali prednost pri nabavci.

 

U Srbiji je problem sto je i vlast antivakserska, sto se umesto vax vodi antivax kampanja u medijima.

 

Ako se svega 10-20% medicinskog kadra prijavilo, o cemu dalje da pricamo? To znaci da nam je struka gomila budaletina, polusveta, poltrona ala Grujicic ili Nestorovic.

 

Ono sto je valjalo ode za Dojcland, ostala stara garda ala uvalio sam ceru u kc Todorovic, Kon onaj Pelemis i partijski botovi.

 

Ustvari to nije problem, za nas koji zelimo da se vakcinisemo pre. Moraju negde utrositi te vakcine, a ako nece prioritetne grupe , daj nama koji hocemo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, CheshireCat said:

Baš mi je teško da poverujem da ljudi plebiscitarno odbijaju da se vakcinišu eto zato što su retardi i čitali na fejsu da je dr. Jovana Antivax rekla da je to fuj fuj kakano.

 

Ili možda eventualno sa odzivom zdravstvenih radnika na vakcinu  ima neka kvaka tipa  nije važno ko šta odgovori važno je ko objavljuje rezultate ankete.

Ne sporim da ima i ovoga.

Medjutim,ima i do obrazovanja. Da,i do obrazovanja samih lekara ciju diplomu izuzetno cenim,kao i poziv. Uostalom - i ja sam se prilicno lomio da upisem medicinu kad je trebalo da odlucim na koju cu stranu.
LM..danasnja prica..(odakle sam i saznao za onaj pomenuti %)..sedim u drustvu u kojem je i jedan lekar,ginekolog. Neizbezno je da u jednom trenutku krene prica o epidemiji i vakcinaciji. I on prica,i u jednom trenutku kaze (citiram): Ma,cim se vakcinise 20% stanovnistva,virus je pod kontrolom. Sa 40% se proglasava kraj epidemije. (kraj citata).
I svi za stolom slusaju,klimaju afirmativno glavom..sem mene..ja kazem,izvini druze,ali odakle ti to? Ja prvi put cujem da je za stavljanje jedne zaraze pod kontrolu dovoljno da se vakcinise samo tako mali procenat..40% nije ni pola stanovnistva..(ok,ako racunamo tu i mladje od 16/18 onda verovatno je)..osim ako ne racunas da je kroz zarazhavanje ostalih 40% steklo antitela i onda imamo kolektivni imunitet. Kaze: -Ne,nego bez njih. Evo,neka vanja ili Eddard kazu da li je to moguce? Ja koliko znam,obicno se uzima da bi opseg trebalo da bude cak i 90%,da bi se stekao kolektivni imunitet koji nas onda stiti..govorim o nizu vakcina protiv raznih zaraznih bolesti.

Hocu reci - ako jedan lekar (makar on ne bio imunolog,epidemiolog,cak ni infektolog) siri ovakve price i cinjenice,jasno je kakav to uticaj moze imati na ljude koji pojma nemaju o medicini,ali i na njegove podredjene:na sestre,tehnicare itd.posebno mladje koji nemaju veceg iskustva u smislu staza itd. Da ne pricamo o lekarima koji i dalje imaju misljenje da je ovo "samo malo jaci grip".

Ima tu svega.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

U međuvremenu mi stiglo u delu "promocije".

kad koristis Gmail

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Bilo bi dobro da Fajzer u vakcinu ubaci onaj svoj najpoznatiji proizvod, pa da dobijemo nezeljene efekte tog tipa 🙂

 

Mene je oko Fajzer vakcine onomad zabrinulo ono sto je @vanjabarsa napisala o eventualnom neispitanom uticaju vakcine na reproduktivno zdravlje... Posle kontam, nemoguce da kompanija koja je izmislila Vijagru nesto zezne na tom polju 🙂

Ja bih voleo da mi ubace alexu ili siri

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ja koliko znam,obicno se uzima da bi opseg trebalo da bude cak i 90%,da bi se stekao kolektivni imunitet koji nas onda stiti..govorim o nizu vakcina protiv raznih zaraznih bolesti.
 

 Izgleda da svaki virus ima svoj licni broj, koji zavisi od stepena infektivnosti. 
Neki virusi poput H1N1 zaista imaju nizi procenat dovoljan za kolektivni imunitet, 

a sto se tice korone 70-80 % su realne pretpostavke. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kido from Junkovac said:

 Izgleda da svaki virus ima svoj licni broj, koji zavisi od stepena infektivnosti. 
Neki virusi poput H1N1 zaista imaju nizi procenat dovoljan za kolektivni imunitet, 

a sto se tice korone 70-80 % su realne pretpostavke. 

Naravno,zato i kazem da bih voleo da mi neko od forumskih lekara to malo pojasni. 

Link to comment
Share on other sites

lepo kaze @Kido from Junkovac, mada oko corone postoje razlicita misljenja.ovi sa oksforda po poslednjem istrazivanju zakljucili da je iznad 50% zarazenih coronom dovoljan za kolektivni imunitet.sad da ne davim sta sve uzimaju u obzir pa cak kazu i da se manji procenat moze takodje racunati kao sticanje kol.imuniteta.kao i sve ostalo vezano za ovaj virus ima razlucitih misljenja a lekari citaju sve te studije pa onda pricaju tako u kafani pa dodje do zabune.

 

Edited by vanjabarsa
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ne sporim da ima i ovoga.

Medjutim,ima i do obrazovanja. Da,i do obrazovanja samih lekara ciju diplomu izuzetno cenim,kao i poziv. Uostalom - i ja sam se prilicno lomio da upisem medicinu kad je trebalo da odlucim na koju cu stranu.
LM..danasnja prica..(odakle sam i saznao za onaj pomenuti %)..sedim u drustvu u kojem je i jedan lekar,ginekolog. Neizbezno je da u jednom trenutku krene prica o epidemiji i vakcinaciji. I on prica,i u jednom trenutku kaze (citiram): Ma,cim se vakcinise 20% stanovnistva,virus je pod kontrolom. Sa 40% se proglasava kraj epidemije. (kraj citata).
I svi za stolom slusaju,klimaju afirmativno glavom..sem mene..ja kazem,izvini druze,ali odakle ti to? Ja prvi put cujem da je za stavljanje jedne zaraze pod kontrolu dovoljno da se vakcinise samo tako mali procenat..40% nije ni pola stanovnistva..(ok,ako racunamo tu i mladje od 16/18 onda verovatno je)..osim ako ne racunas da je kroz zarazhavanje ostalih 40% steklo antitela i onda imamo kolektivni imunitet. Kaze: -Ne,nego bez njih. Evo,neka vanja ili Eddard kazu da li je to moguce? Ja koliko znam,obicno se uzima da bi opseg trebalo da bude cak i 90%,da bi se stekao kolektivni imunitet koji nas onda stiti..govorim o nizu vakcina protiv raznih zaraznih bolesti.

Hocu reci - ako jedan lekar (makar on ne bio imunolog,epidemiolog,cak ni infektolog) siri ovakve price i cinjenice,jasno je kakav to uticaj moze imati na ljude koji pojma nemaju o medicini,ali i na njegove podredjene:na sestre,tehnicare itd.posebno mladje koji nemaju veceg iskustva u smislu staza itd. Da ne pricamo o lekarima koji i dalje imaju misljenje da je ovo "samo malo jaci grip".

Ima tu svega.

 

Ja lično nemam mnogo dodira sa medicinom. Srećom nisu mi potrebni kontakti sa medicinskim radnicima izuzev sistematskih pregleda :classic_biggrin:.

 

Ali kontam jednu stvar. Ja, a i bar 2/3 ljudi koji posećuju ovu stranicu, o ovom virusu i o zdravstvu u Srbiji znaju manje od recimo medicinske sestre koja ima 15 godina staža u domu zdravlja u Somboru ili Banovom Brdu. Znaju manje konteksta, ne suvih medijskih činjenica.

 

Baš sam pozvao jednog poznanika i čuo zanimljivost iz prve ruke.

Čovek je fizioterapeut, preležao je koronu ima antitela i samim tim nema potrebe da se vakciniše, što je odlučio u konsultaciji sa nekim lekarom poznanikom.

Rekao mi je priču sa terena - da je u izvesnom staračkom domu ušla korona, svi su se starci zarazili. Na kraju je preminulih manje nego od gripa pre godinu dve.

 

Ti ljudi znaju takve priče ili ih lično proživljavaju. Uveren sam da ima neka kvaka oko svega. 90% nije "za" je preveliki procenat da bi se racionalizovao trivijalnim argumentom antivakserstva.

 

Recimo - smisleno je zaključiti da ako nam je umrlo 70 lekara najverovatnije da veliki broj med. radnika ima antitela i ima stav mog poznanika.

 

Neka kvaka postoji. Nemoguće da 90% somborske bolnice ljudi sluša ginekologa.

 

 

1 minute ago, Kido from Junkovac said:

 Izgleda da svaki virus ima svoj licni broj, koji zavisi od stepena infektivnosti. 
Neki virusi poput H1N1 zaista imaju nizi procenat dovoljan za kolektivni imunitet, 

a sto se tice korone 70-80 % su realne pretpostavke. 

 

Objašnjavala je wwww, zavisi od faktora širenja R. Konsenzus je da je to 60ak posto za stari soj i 70-80 za novi soj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

Teško mi je da poverujem da zdravstveni radnici tek tako odbijaju vakcinu zato što su masovno nepismena stoka.

 

To su ljudi koji lično ili iz prve ruke imaju podatke o koroni na terenu. A isto tako i o vakcinisanju.

Kad kažem "terenu" mislim u Srbiji.

 

Baš mi je teško da poverujem da ljudi plebiscitarno odbijaju da se vakcinišu eto zato što su retardi i čitali na fejsu da je dr. Jovana Antivax rekla da je to fuj fuj kakano.

 

Ili možda eventualno sa odzivom zdravstvenih radnika na vakcinu  ima neka kvaka tipa  nije važno ko šta odgovori važno je ko objavljuje rezultate ankete.

 

Uopste ne mislim da su prosto ti ljudi retardi, navela sam da se to i ovde desava samo u manjem obimu oko 50% zdravstvenih radnika, i to onih sto rade u bolnicama, ukljucujuci covid bolnice, pa i oni sto rade u starackim domovima kako kazu 60% odbija. A oni su se valjda nagledali umrlih.

Sa druge strane reci ce da nije naivno za one u bolnici, i da je tesko gledati.

Ali mislim da se tu najvise radi o proceni verovatnoce da tesko obole.

Procitala sam negde izjavu jednog lekara koji kaze necemo mi biti zamorcici, opasnost od covida im je prihvatljivija.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CheshireCat said:

Recimo - smisleno je zaključiti da ako nam je umrlo 70 lekara najverovatnije da veliki broj med. radnika ima antitela i ima stav mog poznanika.

Sigurno ima i ovoga ali mislim da mi generalno imamo problem sa vakcinacijom zdravstvenih radnika protiv sezonskog gripa, ima nesto i do (nedostatka) navika. 

 

Onaj lekar iz Kragujevca kog je nova.rs intervjuisala je rekao da je u ne kovid delu 6% svih zaposlenih bilo za vakcinisanje, znaci nisu tu samo medicinski radnici. Za kovid nije imao pojma kakav je odziv.

 

 

Danas naleteh na tekst kako smo medju zemljama u kojima je najmanje ljudi zainteresovano za vakcinaciju, sve se to uklapa u sliku.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vanjabarsa said:

kako vreme prolazi ja stvarno ne vidim kad ce tih 28 dana bez ijednog pozitivnog slucaja i mogucnosti da se proglasi kraj epidemije :smiley7:

ma Kon će da insistira da budemo sigurni, makar 56 dana. Šta nam teško pa mi smo imali 28 dana karantin, sećaš se? Svetski šampioni, odlična epidemiološka mera, vidi gde nas dovela!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zoe Bg said:

Sigurno ima i ovoga ali mislim da mi generalno imamo problem sa vakcinacijom zdravstvenih radnika protiv sezonskog gripa, ima nesto i do (nedostatka) navika. 

 

Vidiš i tu možda ima kvaka. Možda su ti ljudi iskusili da je nutela protiv sezonskog gripa za Srbiju drugačijeg kvaliteta od očekivanog.

 

Bio je neki skandal jesenas pa su zabašurili. To sigurno nije prvi put.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

ma Kon će da insistira da budemo sigurni, makar 56 dana. Šta nam teško pa mi smo imali 28 dana karantin, sećaš se? Svetski šampioni, odlična epidemiološka mera, vidi gde nas dovela!

ma na cemu ce d ainsistira, cim padne na ispod 100 odmah ima ad  proglase kraj sta ti je

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

ma na cemu ce d ainsistira, cim padne na ispod 100 odmah ima ad  proglase kraj sta ti je

Ne ne,  moramo da budemo sigurni, nedajbože proglasimo kraj, neko ode na kafu ili na roštilj u Košutnjak i eto...

Najbolje da se svi vakcinišemo pa onda još 5 godina nosimo maske, držimo distancu, ne dodirujemo se, ne putujemo, ništa, ništa, ništa... 
Sedimo, plitko dišemo, radimo i ćutimo, horovi ne pevaju. Idealan svet!
Niko se nikad neće razboleti.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, CheshireCat said:

Vidiš i tu možda ima kvaka. Možda su ti ljudi iskusili da je nutela protiv sezonskog gripa za Srbiju drugačijeg kvaliteta od očekivanog.

Secam se kako je bivsi clan foruma,Vjekoslav,pricao jos tamo sa pocetka epidemije,da i kod njegove supruge u bolnici niko maltene nece da se cepi od sezonskog gripa. I on je isticao da je to porazavajuce i kako je zdravstvena kultura kod zdravstvenih radnika na tuzno niskom nivou.
A on i supruga mu zive u Osijeku,ona je cak i lekarka.

(ovo nije iznosenje cinjenica iz necijeg rl,sam je o tome pisao i nije krio ni mesto boravka ni ove podatke)
 

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Ako gledamo procente 5ta (izrael, UAE, Bahrain, UK). Trebalo je do kraja 2020 vakcinisati 20 mill a oni su tek sada na 9 mill. Jako sporo.

 

Pa i nije sedmo mesto toliko loše pogotovo ako se uzmr u obzir šta se trenutno događa.

 

10 hours ago, Angelia said:

 

I to zbog ovakvih bedastoca sa grandstanding guvernera. Sad im je FDA i CDC rekao da bi trebalo da olade i da prosire prioritetne grupe, pa cemo videti da li ce to ubrzati distribuciju.

Naravno da će ići brže, pa dolazi Biden.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...