Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Znam da se šalim. Razmišljam da se prijavim po četvrti put i da stavim AZ, Fajzer, Sputnik V. 😄

 

 

Ja imam neki čudan osećaj da su u Beogradu ostavili najveće količine kineske vakcine..Fajzer daju uglavnom prosvetnim radnicima, ali i tu postoje izuzeci- mogu da biraju, bar profesori u NS.   

Moju mamu pozvali za sutra, Pfizer. Van BG. 

 

 

Edit: samo da pojasnim - mama i tata su se prijavili prvi dan kad su otvorili prijave, tata koji je preko 70, dobio obe vakcine. Oboje stiklirali Pfizer & Moderna, pripadaju BG, ali je prigradska opstina. Nisu ni prosvetni radnici ni zdravstveni, mama ima dijabetes 2, ali je cekala mesec dana duze. Malo je smesno, ne haha smesno, nego tuzno da mi u US cekamo jos uvek a oni dobijaju Pfizer, ali za sada - vakcinisani su u stvari najranjiviji u porodici. Jos moj burazer i mirna sam.

Edited by Angelia
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

@Pletilja Da li ste kontaktirali sa Vašim lekarom opšte prakse? Da li Vam je neko preporučio probiotike? Sinoć sam na TV Nova rs  gledala emisiju o zdravlju..Voditeljka je preležala koronu, spominjala je probiotike. Najbolje da pitate Vašeg lekara o tome. 

 

Doci do lekara opste prakse je komplikovano, morate bar 2 dana da zovete call centar u Bg da zakazete pa da cekate dobijeni termin u proseku 7 dana pa kad odete u zakazano vreme bar 2 h cekate sa svim tim ljudima koji su dosli po recept, po inekciju, po vakcinu jer se sve desava na jedva 100 kvadratnih metara u 4 ordinacije. Nas Dom zdravlja vise dolikuje nekom selu a ne gradu kojem gravitira 52 000 stanovnika. Lecim se u privatnim ordinacijama kad mogu i koliko mogu. Pijem probiotik kao deo terapije protiv hronicnog gastritisa koji me muci mesecima. Iznenadio me je post koji sam juce procitala ovde da analgetici ometaju imunizaciju vakcinom, nisam to znala a s obzirom da sam imala ozbiljne bolove posle obe vakcine, uzimala sam Buscopan u nekoliko navrata. Ne opterecujem se mnogo svim tim temama, jednostavno, umorna sam i polako dizem ruke od toga da budem pametna, sta bude - bice. 

Link to comment
Share on other sites

Nije poenta u tome da su nas tukli - vec da su ucitelji imali autoritet i preneli nam dosta stvari koje su nam koristile kasnije.
Imao sam srecu da me prva 4 razreda uci on, do osmog razredna stroga, a od prvog srednje profesor sociolgije....
Ovaj potonji, iako je predavao tzv. "Marksizam", je nasao mesta da nama mladim elektricarima objasni uporednu religiju, istoriju, filozofiju i moral.
Pri tom, nije stedeo nikoga od nas koji bi se poveo nekim populizmom, vec bi to brusio iz svih nas dok ne nestane.
Ako ima nekoga ovde iz Koncara iz tih godina i predavao mu gospodin Bosko Dosenovic - zna o cemu pricam.
Imaš još uvek učitelja/nastavnika koji maju autoritet.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Za astru je utvrđeno da je efikasnost nešto manja u slučaju južnoafrickog soja (kod nas zvanično nije još uvek registrovan taj soj ni u jednom uzorku brisa).
Koliko se sećam, u UK su najviše koristili bas astra vakcinu. Mislim da se pričalo i o saradnji Oxford univerziteta i Rusa o mešaju ove dve vakcine, ne znam sad na koji način, da li beše revakcina astrom da bude ili obrnuto ili treća doza sputnikom.
Sad info od AV (što bi se reklo direktno od naučnika): razmak 1. - 2. doza je (će biti kad nekom daju) 12 nedelja za astru.
Bilo bi fino da neko ko dobije tu vakcinu potvrdi ovaj podatak.
Lično, da nisam se uclanio u kp Kine I da me sad zovu za astru, ne bih odlagao nego bih uzeo to što nude.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Moju mamu pozvali za sutra, Pfizer. Van BG. 

 

 

Edit: samo da pojasnim - mama i tata su se prijavili prvi dan kad su otvorili prijave, tata koji je preko 70, dobio obe vakcine. Oboje stiklirali Pfizer & Moderna, pripadaju BG, ali je prigradska opstina. Nisu ni prosvetni radnici ni zdravstveni, mama ima dijabetes 2, ali je cekala mesec dana duze. Malo je smesno, ne haha smesno, nego tuzno da mi u US cekamo jos uvek a oni dobijaju Pfizer, ali za sada - vakcinisani su u stvari najranjiviji u porodici. Jos moj burazer i mirna sam.

 

 

Vučić > Tramp+Bidon. 😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Za astru je utvrđeno da je efikasnost nešto manja u slučaju južnoafrickog soja (kod nas zvanično nije još uvek registrovan taj soj ni u jednom uzorku brisa).
Koliko se sećam, u UK su najviše koristili bas astra vakcinu. Mislim da se pričalo i o saradnji Oxford univerziteta i Rusa o mešaju ove dve vakcine, ne znam sad na koji način, da li beše revakcina astrom da bude ili obrnuto ili treća doza sputnikom.
Sad info od AV (što bi se reklo direktno od naučnika): razmak 1. - 2. doza je (će biti kad nekom daju) 12 nedelja za astru.
Bilo bi fino da neko ko dobije tu vakcinu potvrdi ovaj podatak.
Lično, da nisam se uclanio u kp Kine I da me sad zovu za astru, ne bih odlagao nego bih uzeo to što nude.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

 

Mislim da je AZ idealna za mladje ljude, recimo ispod 40. Ionako je njihov odgovor na bolest mnogo bolji nego kod onih 60+, pa vakcina, bilo kakva da je, jos ce im dodatno boostovati imunitet i sansu za teze oblike smanjiti na nulu. Fajzera bih ostavio za nesto starije osobe.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pletilja said:

Doci do lekara opste prakse je komplikovano, morate bar 2 dana da zovete call centar u Bg da zakazete pa da cekate dobijeni termin u proseku 7 dana pa kad odete u zakazano vreme bar 2 h cekate sa svim tim ljudima koji su dosli po recept, po inekciju, po vakcinu jer se sve desava na jedva 100 kvadratnih metara u 4 ordinacije. Nas Dom zdravlja vise dolikuje nekom selu a ne gradu kojem gravitira 52 000 stanovnika. Lecim se u privatnim ordinacijama kad mogu i koliko mogu. Pijem probiotik kao deo terapije protiv hronicnog gastritisa koji me muci mesecima. Iznenadio me je post koji sam juce procitala ovde da analgetici ometaju imunizaciju vakcinom, nisam to znala a s obzirom da sam imala ozbiljne bolove posle obe vakcine, uzimala sam Buscopan u nekoliko navrata. Ne opterecujem se mnogo svim tim temama, jednostavno, umorna sam i polako dizem ruke od toga da budem pametna, sta bude - bice. 

 

Ne morate da brinete, Buscopan nije analgetik, on je antiholinegrik (blokiraju neurotransmisiju acetilholina) - to sto se koriste za neka bolna stanja (prvenstveno kao antispazmodik) ne cini ih "klasicnim" analgeticima

 

Sto se AZ vakcine tice, po najnovijim saznanjima, efikasnist je i do 82 %, ako je razmak izmedju prve i druge doze veci od 12 nedelja 

 

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3777268

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, implant said:

 

Samo zbog efikasnosti za koju sam čitao da nije tako visoka kao kod ostalih, ništa drugo.

 

Mislim da se time ne treba opterecivati. Ono sto je najbitnije je da svaka vakcina sprecava srednje teske i teske oblike bolesti. To da li se neko nece uopste razboleti, ili ce se razboleti a da to verovatno nece ni registrovati, po meni ne igra veliku ulogu.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Covid-19: First doses of vaccines in Scotland led to a substantial fall in hospital admissions

 

"Uvođenje vakcina Pfizer BioNTech i Okford AstraZeneca dovelo je do značajnog pada u teškim slučajevima covid-19 koji zahtevaju bolnički prijem u Škotskoj, sugerišu rezultati prve studije koja je izveštavala o uticaju strategije vakcinacije u Velikoj Britaniji.1

Rezultati dostupni u pretprint-u pokazali su da je četiri nedelje nakon primene prvih doza vakcina Pfizer BioNTech i Okford AstraZeneca rizik od hospitalizacije iz covid-19 opao i do 85% (95% interval poverenja 76 do 91) i 94% (95% CI 73 do 99).

Istraživači sa univerziteta u Škotskoj i Školskog zavoda za javno zdravlje rekli su na brifingu za štampu Naučnog medija 22. februara da su njihovi rezultati „veoma ohrabrujući i dali su nam velike razloge da budemo optimistični za budućnost“.

 

Ovo bi trebalo da je main goal sad u ovoj fazi pandemije - posle cemo dodavati jos vakcina, kombinovati, etc,.... sad je najvaznije smanjiti broj teskih slucajeva, hospitalizacija, smrti... 

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Da se nadovežem, čitam da UK planira popuštaje mera od 8.3. -  etapno. S tim što bi se ti datumi korigovali u skladu sa brojevima zaraženih i ostalim parametrima epidemije.

 

Recimo, očekuju da valjda u aprilu ili maju puste publiku, do 10k gledalaca, na utakmice itd. Pretpostavljam da barataju tim brojkama koje si navela i da imaju već dobre podatke o uticaju vakcina na širenje bolesti i kliničke slike zaraženih.

 

EU za to vreme "rađa mečku" sa vakcinisanjem stanovništva. OK, 500 miliona ljudi je u pitanju ali stvarno, ovo kod njih ne liči ni na šta.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Mislim da se time ne treba opterecivati. Ono sto je najbitnije je da svaka vakcina sprecava srednje teske i teske oblike bolesti. To da li se neko nece uopste razboleti, ili ce se razboleti a da to verovatno nece ni registrovati, po meni ne igra veliku ulogu.

 

Da, izgleda da sve vakcine sprečavaju teže forme bolesti. Koplja se lome oko toga koja najbrže i najefikasnije deluje u smislu zaustavljanja pandemije; u tom smislu AZ nije najbolji izbor, jer izgleda da je najefikasnija ako se napravi razmak od 3 meseca između doza.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, implant said:

 

Da, izgleda da sve vakcine sprečavaju teže forme bolesti. Koplja se lome oko toga koja najbrže i najefikasnije deluje u smislu zaustavljanja pandemije; u tom smislu AZ nije najbolji izbor, jer izgleda da je najefikasnija ako se napravi razmak od 3 meseca između doza.

 

Ali, najbolji izbor sad, u ovom trenutku, je dati vakcinu koju imas - zasto u Nemackoj cami 700000 AZ, a ovamo kukaju da brojke stagniraju, rastu, drze lockdown-e do besvesti....?

 

U UK i Skotskoj daju AZ i starijim od 65 god, ne cujemo da imaju pomor medju starijom populacijom, ali cujemo da im se broj hospitalizacija smanjuje....

No brainer for me!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali, najbolji izbor sad, u ovom trenutku, je dati vakcinu koju imas - zasto u Nemackoj cami 700000 AZ, a ovamo kukaju da brojke stagniraju, rastu, drze lockdown-e do besvesti....?

 

U UK i Skotskoj daju AZ i starijim od 65 god, ne cujemo da imaju pomor medju starijom populacijom, ali cujemo da im se broj hospitalizacija smanjuje....

No brainer for me!

 

Da li je Kraljica Majka (Lizard Queen) primila AZ? To ti meni reci, pusti priče:s_d:

 

Sa sajta BBCa - It is not known which vaccine the Queen and Prince Philip have received. :s_d:

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, implant said:

 

Da li je Kraljica Majka (Lizard Queen) primila AZ? To ti meni reci, pusti priče:s_d:

 

Sa sajta BBCa - It is not known which vaccine the Queen and Prince Philip have received. :s_d:

 

Quod licet iovi non licet bovi!

 

A ti uzmi sta daju i cuti, zavrsavajmo ovu agoniju sto pre, ako je moguce!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Quod licet iovi non licet bovi!

 

A ti uzmi sta daju i cuti, zavrsavajmo ovu agoniju sto pre, ako je moguce!

 

Šta bre Jupiter i vo, ja više doprinosim čovečanstvu od nje, ona samo troši pare a ja ih pravim, imam pravo da...primim šta mi daju i ćutim.

Edited by implant
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, implant said:

 

Da li je Kraljica Majka (Lizard Queen) primila AZ? To ti meni reci, pusti priče:s_d:

 

Sa sajta BBCa - It is not known which vaccine the Queen and Prince Philip have received. :s_d:

100% je rastvor H2O+NaCl. Ne bi oni menjali genetiku sopstvenoj kraljici, trovali je polumrtvim virusom i ubacivali živu i ko zna šta još u njen mladi i perspektivni organizam...

 

A princ Filip je u bolnici, inače. Eno, išao klinac, princ Čarls da ga poseti neki dan. Njemu izgleda i ta vodica smeta...

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Sputnik i AZ su slični ali ne rade na isti način. AZ ima revakcinaciju a Sputnik su dve različite vakcine koje dobijate u razmaku par nedelja. Pošto su AZ praktično iste vakcine u UK su odlučili da malo rastegnu vreme između dve doze da bi više ljudi vakcinisali dok je to kod Sputnika nemoguće jer prva i druga doza  se razlikuju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

Sputnik i AZ su slični ali ne rade na isti način. AZ ima revakcinaciju a Sputnik su dve različite vakcine koje dobijate u razmaku par nedelja. Pošto su AZ praktično iste vakcine u UK su odlučili da malo rastegnu vreme između dve doze da bi više ljudi vakcinisali dok je to kod Sputnika nemoguće jer prva i druga doza  se razlikuju.

 

Cek, cek.... odakle to da su kod Sputnika V dve doze razlicite?

 

Sputnik V je koristio dva razlicita adenovirusa kao nosac, ali ja se ne secam da je napravljeno tako da je u jednoj dozi jedan adenovirus, a u drugoj drugi?

 

Mozda sam nesto propustila...

Link to comment
Share on other sites

Quote

Od čega se sastoji i kako radi?

Ruska vakcina sastoji se od dve potpuno različite injekcije koje koriste različite „vektore" ili nosioce korona virusa.

Njeni sledbenici insistiraju da je to čini efikasnijom, ali to istovremeno izlaže proizvođače dodatnom pritisku.

https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-55360626

 

Ja sam to čuo od onog našeg doktora iz Rusije što je bio na N1 a ovde je pominjan već par puta na temi. No imaš i u ovom tekstu u citatu.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...