Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

@Sunshine State Kako si ti? Nadam se da je sve uredu, i da si bolje

 

Da kucnem u drvo, ja sam ok, da nije bilo onog osecaja u nosu do juce i temperature u sredu,  ne bih ni isla na testiranje.

Problem je kad citam sve sta se moze naci na netu, pa onda procitas "bio ok, pa odjednom zavrsio na respiratoru", ili "zacas se spusti na pluca i zahvati ostale organe".....pa ti onda sedis i razmisljas da li ce se to i tebi desiti, a ne mozes nista uraditi da predupredis - pozitivan si, virus je tu, i ne znas da li ce i gde da napravi neki "belaj"

 

Edit: zaboravih da napisem da mi culo mirisa apsolutno ne radi 😞

Edited by Sunshine State
  • Like 2
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ta pokriva zapadno a ova u Rtnju istocno od Drine. Sve je to Vrhovni reptilijanac fino smislio, plemence mu...

 

Na stranju Piramide u Bosni i Rtanj. Ali lako se smejati kad nisi iskusio nesto slicno.

U Francuskoj, ima jedno mesto nedaleko od mene gde ja obicno idem da setam sa psom. Uglavnom nema nikakvih problema, sila itd, ali jednom se nesto izdesavalo, neka sila. Pas je trcao ispred mene na stazi i odjednom se uznemirio, poceo da cvili , bio. uplasen. Bio je dan, kukuruz s jedne strane, vocnjak oraha sa druge. Nista na vidiku. Pas je skrenuo u vocnjak i poceo da trci kao izgubljen. Mene je zabolela glava. kao da se sve nesto preokrenulo. Vratio sam se do auto. Tamo sam sacekao psa ( nisam ga mogao ispratiti kako je trcao )oko 15 minuta. Vratili se kuci.

 

Drugi slucaj isto u Francuskoj. Bio sam u Srbiji u stanu u Subotici, i hteo da premestim TA pec, i onako iz nepaznje podignem pec i nesto krc u ledjima, usinulo me. Isao kod masagera, fizioterapeuta , nekako otisao u Francusku. Sa jednim prijateljem Francuzem odemo kod jednog bioenergicara, ima covek oko 85god. Prijatelj koji je bio sa mnom isto ima problem u ledjima ali je on isao na magnetnu rezonancu, i ima svoj snimak. Kaze meni starac da legnem na klupu , da savijem noge u kolenima i da sastavim palce na stopalima. On je seo iza mene, sa svojim rucnim palcima je pritisnuo sredisnji deo mog cela, i u roku od par minuta rekao gde je problem, izmedju kojih prsljenova. Posle je seo ispred mene i sa svojim palcevima pritisnuo jako tacku izmedju palca i kaziprsta na jednoj i drugoj ruci, i rekao mogu da ustanem. Ustao sam bez problema otisao kuci i spavao ceo dan.

 

Prijatelj koji je bio sa mnom, nije mogao da veruje u to, i pitao starca da i njega pregleda. Kad mu je rekao gde se krije njegov problem, dijagnoza je bila poptuno ista kao i rezultata posle magnetne rezonace.

 

Tako da iz moja dva iskustva, verujem da postoji neka energija

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Da kucnem u drvo, ja sam ok, da nije bilo onog osecaja u nosu do juce i temperature u sredu,  ne bih ni isla na testiranje.

Problem je kad citam sve sta se moze naci na netu, pa onda procitas "bio ok, pa odjednom zavrsio na respiratoru", ili "zacas se spusti na pluca i zahvati ostale organe".....pa ti onda sedis i razmisljas da li ce se to i tebi desiti, a ne mozes nista uraditi da predupredis - pozitivan si, virus je tu, i ne znas da li ce i gde da napravi neki "belaj"

 

Edit: zaboravih da napisem da mi culo mirisa apsolutno ne radi 😞

 

Drago mi je da si Ok.

Meni stanje i situcaija u srbija uopste nije merodavna.

Evo zasto. Kod nas je vazduh jako zagadjen, oko Beograda sve termoelektrane, itekako najgori zagadjivaci okoline, sav taj ugalj, smog koji je u vazduhu. Ljudi su i bez korone imali problem sa disanjem i sa plucima. Kaze mi brat da ovde u Tavankutu 7 dana nije bilo sunca, samo neka magla. Ulicno svetlo se upali vec u 15h. Kad gledam prognozu na internetu za Tavankut pokaziva suncano.

Mislim da prekomerno zagadjen vazduh itekako utice na klinicku sliku kod nas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

 

Ili je vakcina obavezna za sve ili nije. Ako nesto nije u redu, zasto ucitelji ne mogu da odbiju da budu vakcinisani? Ako je sve u redu, zasto svi ne budu vakcinisani?

 

Nesto se sad setih ovog tvog pitanja, eto recimo ja kad sam dobila zelenu kartu, morala sam da kao uslov primim odredjeni spisak vakcina koje USA zahteva. Dok vecinu tih vakcina USA ne zahteva od svojih gradjana.

Cisto sumnjam da u ovom slucaju mogu da naprave takvu razliku, ali mislim da ima jedan presedan iz vremena spanske groznice po kome za javno zdravlje mogu da naprave neke izuzetke, samo to ce biti tesko 

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče obaveznosti/neobaveznosti vakcine, u principu treba ići na sledeće - ko odbija da se vakciniše, neka snosi troškove lečenja ukoliko oboli (kroz zakonsku regulativu), to kao prva mera. Drugo, sasvim sigurno će većina zemalja sveta propisati da je za ulazak na njihovu teritoriju potrebno biti vakcinisan, uz validnu potvrdu o tome. Tako da antivakseri će da zaborave na Grčku i CG, mogu na Adu na more.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Ja ne mogu da uticem na tvoje utiske, mogu samo da te pozovem da procitas ono sto pisem, a to nikako nijednog trenutka nisam napisala.

I nemam pojma odakle si stekla takav utisak, jer sam ja samo i jedino tvrdila da lockdown nije dobar (i sad u tome mozes da proberes protiv kojih sam tacno mera od razlicitih lockdowna) a samnom se slazu mnogi strucnjaci, ukljucujuci i WHO (ako se oni mogu nazvati strucnjacima).

Tako da ne mogu da ti odgovorim kako sam zamislila nesto sto nisam zamisljala.

 

Pa i stvar je u tome sto lockdown i nije striktno odredjen, osim sto znaci stay where you are, ali te mere da nema nikakvog kretanja fakticki nigde nisu ni sprovedene, osim ono malo policijskog casa nocu (danju je ipak moglo da se cirkulise). Evo u Cali opet vratili curfew sto i dalje ne znaci da ne moze danju da se izlazi. Izes ga, mozda ja ne znam da citam, a mozda ti ne znas da pises, ali ti lickdown predstavljas kao da ste svo vreme u zatvoru. Eto, ako je tako onda je tvoja okolina jedina za koju znam da ste toliko pritvoreni. Cak je i NY bio izasao iz vecina mera, neke sada vracaju s razlogom.  Ni druge metropole nisu zatvorene od marta pa do sada. Bude sporadicno, ali nije zivot stao. 

 

Opet, to za bolnice da nikog ne primaju vec mesecima (svi sto su trebali da posete lakara pomrli i slicno), samo cujem od tebe. Jos niko koga znam po drugim gradovima sirom US se nisu zalili na to. 

 

Mislim, to vracanje mera i taj cunami koji je stigao trecem talasu moze da se u mnogome zahvali raznim demonstracijama i okupljanjima, plus zapanjujuce velika gomila ljudi koja ce pre da crkne nego da stavi maku na usta jer oni imaju... pravo. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Na stranju Piramide u Bosni i Rtanj. Ali lako se smejati kad nisi iskusio nesto slicno.

U Francuskoj, ima jedno mesto nedaleko od mene gde ja obicno idem da setam sa psom. Uglavnom nema nikakvih problema, sila itd, ali jednom se nesto izdesavalo, neka sila. Pas je trcao ispred mene na stazi i odjednom se uznemirio, poceo da cvili , bio. uplasen. Bio je dan, kukuruz s jedne strane, vocnjak oraha sa druge. Nista na vidiku. Pas je skrenuo u vocnjak i poceo da trci kao izgubljen. Mene je zabolela glava. kao da se sve nesto preokrenulo. Vratio sam se do auto. Tamo sam sacekao psa ( nisam ga mogao ispratiti kako je trcao )oko 15 minuta. Vratili se kuci.

 

 tacku izmedju palca i kaziprsta na jednoj i drugoj ruci, i rekao mogu da ustanem. Ustao sam bez problema otisao kuci i spavao ceo dan.

 

Prijatelj koji je bio sa mnom, nije mogao da veruje u to, i pitao starca da i njega pregleda. Kad mu je rekao gde se krije njegov problem, dijagnoza je bila poptuno ista kao i rezultata posle magnetne rezonace.

 

Tako da iz moja dva iskustva, verujem da postoji neka energija

 

Drago mi je da si Ok.

Meni stanje i situcaija u srbija uopste nije merodavna.

Evo zasto. Kod nas je vazduh jako zagadjen, oko Beograda sve termoelektrane, itekako najgori zagadjivaci okoline, sav taj ugalj, smog koji je u vazduhu. Ljudi su i bez korone imali problem sa disanjem i sa plucima. Kaze mi brat da ovde u Tavankutu 7 dana nije bilo sunca, samo neka magla. Ulicno svetlo se upali vec u 15h. Kad gledam prognozu na internetu za Tavankut pokaziva suncano.

Mislim da prekomerno zagadjen vazduh itekako utice na klinicku sliku kod nas.

 

Slave, da ti nije mozda Vladimir Lalic brat blizanac?

 

 

🙂

2 minutes ago, Laki21 said:

ko odbija da se vakciniše, neka snosi troškove lečenja ukoliko oboli (kroz zakonsku regulativu), to kao prva mera. 

 

Nece da moze, ljudi placaju obavezno zdravstveno osiguranje (u stvari drzava im otima te pare). Nisam antivakser, ali samo ka'em.

Link to comment
Share on other sites

Evo i u San Francisku imaju virus koji napada od 10 uvece do 5 ujutru....u toku dana se inace ne siri izmedju prijatelja i familija, tu napada samo strance. LA naravno sumnja da je virus religiozan i politicki aktivan, jer oni misle da u crkvi i na protestima virusa uopste nema.:

 

 

San Mateo County officials also announced a new stay-at-home order – prohibiting residents from leaving their homes to gather with other households from 10 p.m. to 5 a.m. beginning Monday night. During those hours, no gatherings are allowed among households, with certain exemptions.

Under Purple Tier restrictions, businesses and activities that may have been operating indoors in the county – including places of worship, movie theaters, gyms and museums – must move outdoors or close. Shopping malls and all retail must operate at no more than 25 percent capacity.

“We have not seen numbers like this in quite a while and we really need to reverse this incredibly troubling trend,” County Manager Mike Collage said in a news release. “What’s important to remember is that we can reverse the trend as long as we follow common-sense health and safety practices.”

San Mateo County health officials reported an approximately 85 percent spike in new COVID-19 cases from October to November. The rollback to Purple is due to the county’s new adjusted case rate of 7.6 per 100,000 population.

San Francisco health officials had taken to social media on Friday, warning that a move into the Purple Tier was imminent.

“Unfortunately, the number of tests (in the city/county) coming back positive in the last 4 weeks has increased 265%,” San Francisco Health Director Dr. Grant Colfax tweeted. “That means just in the last month, our positivity case rate was 0.81% and today is 2.15% and going up.”

The last time the San Francisco Health Department updated its public COVID dashboard was on Nov 25. At that time, there were 15,342 active cases in the city. The Mission and Bayview Hunter’s Point neighborhoods have been hit the hardest. The Marina District and Presidio Heights were just a notch below.

 

Pomor 2.15% pozitivnih....koliko je to u SR? i svih 160 umrlih....

Ali ako odete do drugog countija kod prijatelja, tu mozete da posecujete pa da se vratite kuci.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

Pa i stvar je u tome sto lockdown i nije striktno odredjen, osim sto znaci stay where you are, ali te mere da nema nikakvog kretanja fakticki nigde nisu ni sprovedene, osim ono malo policijskog casa nocu (danju je ipak moglo da se cirkulise). Evo u Cali opet vratili curfew sto i dalje ne znaci da ne moze danju da se izlazi. Izes ga, mozda ja ne znam da citam, a mozda ti ne znas da pises, ali ti lickdown predstavljas kao da ste svo vreme u zatvoru. Eto, ako je tako onda je tvoja okolina jedina za koju znam da ste toliko pritvoreni. Cak je i NY bio izasao iz vecina mera, neke sada vracaju s razlogom.  Ni druge metropole nisu zatvorene od marta pa do sada. Bude sporadicno, ali nije zivot stao. 

 

Opet, to za bolnice da nikog ne primaju vec mesecima (svi sto su trebali da posete lakara pomrli i slicno), samo cujem od tebe. Jos niko koga znam po drugim gradovima sirom US se nisu zalili na to. 

 

Mislim, to vracanje mera i taj cunami koji je stigao trecem talasu moze da se u mnogome zahvali raznim demonstracijama i okupljanjima, plus zapanjujuce velika gomila ljudi koja ce pre da crkne nego da stavi maku na usta jer oni imaju... pravo. 

Baby ocigledno ne znas da citas.

 

Pogledaj sve ove boldove i navedi mi gde sam ja dala bilo koju od tih izjava, posto stvarno nema smisla da raspravljam sa izjavama koje si izmislila a ja nikad nisam rekla.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 


 

Nece da moze, ljudi placaju obavezno zdravstveno osiguranje (u stvari drzava im otima te pare). Nisam antivakser, ali samo ka'em.

 

Može da može, samo se donese zakon kojim usluge RFZO koje koriste ljudi koji se zaraze a odbijaju vakcinu prebacuju u kategoriju dopunskog ZO. Istovremeno se donese zakon o kategorisanju istog, pa ta kategorija plaće sve troškove. Sve se može kad se hoće.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Laki21 said:

Što se tiče obaveznosti/neobaveznosti vakcine, u principu treba ići na sledeće - ko odbija da se vakciniše, neka snosi troškove lečenja ukoliko oboli (kroz zakonsku regulativu), to kao prva mera. Drugo, sasvim sigurno će većina zemalja sveta propisati da je za ulazak na njihovu teritoriju potrebno biti vakcinisan, uz validnu potvrdu o tome. Tako da antivakseri će da zaborave na Grčku i CG, mogu na Adu na more.

mislim se ja, i tako mnogi para nece imati za Grcku i more, tako da...ja licno cak ni na Adu ne moram..ako sledeceg leta budem mogao da se krecem bez trzavica kroz svoju okolinu, menjamto za 100000 grckih mora..ali, nevezano za mene, generalizujes..ljudsko je pravo da ne primi vakcinu, ako nije proverena i ispitana..pa ja ni obican lek za stomak nisam pio letos, dok nisam citao uputstvo, sad cu da primim novu, neproverenu vakcinu da drzim za rec ljude koji ni smai ne znaju sta eventualno moze da izazove, more idi covece..makse cu nositi, stvarno mi nije problem, cak i leti u zatvorenom, ali da budem pokusni kunic necemu sto ce Vucic da dovuce ko zna odakle, kakav je,ima da nam uvali neko svercovanos ranje, ima da  bude kao sa respiratorima, upitan kvalitet..

Edited by Harmonika
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Laki21 said:

Možda ti uvali antifriz, nikad se ne zna.

vidis, ti se sad meni obracas kao nekom antivaks idiotu, i to je u redu, neka ti bude, ti se slobodno vakcinisi prvom koja naidje, nemoj ni lekare nista da pitas, tvoje pravo, ali, i moje pravo je da budem skeptican oko cele stvari..narocito jer znam gde zivim..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki21 said:

 

Može da može, samo se donese zakon kojim usluge RFZO koje koriste ljudi koji se zaraze a odbijaju vakcinu prebacuju u kategoriju dopunskog ZO. Istovremeno se donese zakon o kategorisanju istog, pa ta kategorija plaće sve troškove. Sve se može kad se hoće.

 

U tom slucaju drzava moze da donese zakone kakve hoce, odnosno da uzme pare za zdravstveno, a da ti ne bude nista dostupno. U principu, nista drugacije nego sto je sad 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Ok, ni tebi citanje ne ide bas od ruke... 

Nedavno sam procitala interesantan clanak, izvor ce ti se dopasti, jedan od medija koje volis da citiras.

Nema nikakve veze sa temom nego samo da ti pokazem kako nas razgovor izgleda. Ja generalno ne cenim doticni medij ali mislim da je autor potrefio nevidjeno problem konfliktne komunikacije.

 

First, a person says something. Then, another person restates what they purportedly said so as to make it seem as if their view is as offensive, hostile, or absurd.

https://www.theatlantic.com/politics/archive/2018/01/putting-monsterpaint-onjordan-peterson/550859/

 

Mozda ces razumeti zasto necu da se bavim sa izjavama tipa "znaci ti pokusavas da kazes...", "znaci kako sam ja razumela" ili slicnim licnim utiscima. ukljucujuci "ti govoris...." nesto sto ja uopste ne govorim. I onda kao propitujes neke moje izmisljene stavove.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Angelia said:

Nedavno sam procitala interesantan clanak, izvor ce ti se dopasti, jedan od medija koje volis da citiras.

Nema nikakve veze sa temom nego samo da ti pokazem kako nas razgovor izgleda. Ja generalno ne cenim doticni medij ali mislim da je autor potrefio nevidjeno problem konfliktne komunikacije.

 

14 hours ago, Angelia said:

znaci veoma jasno koristim izraz za mere koje se sprovode na odredjenom nivou vlasti a koje kontrolisu unutrasnje kretanje, rad i funkcionisanje gradjana restrikcijama.

Ili da ti plasticno pojasnim, ako ti neko odredi pritvor ili zatvor, nije isto kao "otisao sam u pustinju na usamljenu meditaciju". 

 

Mislim da bi trebalo da smanjis dozivljaj u vezi lockdowna u tvojoj neposrednoj okolini, pa ces tako izbeci i konfliktnu situaciju. Ako situaciju kod tebe poredis sa zatvorom, onda ne ocekuj da se to drugacije shvati. U Svedskoj bi neko mogao tako da nazove i nemogucnost okupljanja vise od osam ljudi, znaci nema svadbi, afterworka, zurki... I sta sad, da i to zovemo lockdown? Ili to sto su biblioteke i muzeji zatvoreni, sto nema pozorisnih predstava? Nije valjda da presudnu razliku cine frizeri i restorani?

 

Ono sto mi je u tvom pisanju posebno problematicno je bagatelisanje opasnosti od virusa. Ima i drugih nacina da se kaze da su neke mere pogresne jer ogranicavaju slobodu, a ne daju zeljeni efekat, npr ono Vucicevo ludovanje proletos. Ali ti sugerises da virus nije toliko opasan, i da oni koji se osecaju ugrozeni treba sami da se cuvaju, a ostali da ga ignorisu. Dakle, problem je sto odlazis u krajnosti, i kada opisujes mere, i kada u odnosu na to poredis razlicite zemlje, i kada predlazes resenja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Slave, da ti nije mozda Vladimir Lalic brat blizanac?

 

 

🙂

 

Nece da moze, ljudi placaju obavezno zdravstveno osiguranje (u stvari drzava im otima te pare). Nisam antivakser, ali samo ka'em.

 

Ne poznajem coveka, dakle nije mi brat :)

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vilhelmina said:

i da oni koji se osecaju ugrozeni treba sami da se cuvaju, a ostali da ga ignorisu.

 

To bi nekako i moglo kada bi svi imali napismeno sa sve pecatom da su potpuno zdravi ili da su ugrozeni. Gomila ljudi misli da su zdravi. Samo misli... u Srbiji ima preko 400k potvrdjenih dijabeticara i jos 300k procenjenih nepotvrdjenih. Svaki deseti je ugrozen sigurno.

 

Ja inace nisam za potpunu zabranu kretanja. Ruku dajem da se niko nije zarazio setajuci se pored reke sa zenom. To mi deluje nerealno jer da je to toliko zarazno nema sanse da bi bilo ko izbego kontakt sa virusom. Ali poenta i nije u potpunom zatvaranju, poenta je u disciplini. Ako je imamo, bice ok. 

Link to comment
Share on other sites

U svim najavama pocetka vakcinacije, lekari i medicinsko osoblje su prvi na listi za vakcinaciju i to sa razlogom, njih treba sacuvati da bi imao ko da nas leci. Dakle, ako lekari pristanu na vakcinu a nema merodavnijih od njih da sude o riziku, onda ni mi ostali nemamo o cemu da brinemo. Licno, dokle god budem mogla odlagacu vakcinaciju jer sam onu protiv Variole vere jedva prezivela. Primicu je samo ukoliko to bude uslov za putovanje u druge zemlje gde mi zive deca. U tom slucaju, dajem obe ruke pa neka bodu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, John Terry said:

 

To bi nekako i moglo kada bi svi imali napismeno sa sve pecatom da su potpuno zdravi ili da su ugrozeni. Gomila ljudi misli da su zdravi. Samo misli... u Srbiji ima preko 400k potvrdjenih dijabeticara i jos 300k procenjenih nepotvrdjenih. Svaki deseti je ugrozen sigurno.

 

Ja inace nisam za potpunu zabranu kretanja. Ruku dajem da se niko nije zarazio setajuci se pored reke sa zenom. To mi deluje nerealno jer da je to toliko zarazno nema sanse da bi bilo ko izbego kontakt sa virusom. Ali poenta i nije u potpunom zatvaranju, poenta je u disciplini. Ako je imamo, bice ok. 

 

Upravo to. U Francuskoj je bio lockdown, izlaz uz popunjen papir, na sat vremena od kuce. Sad je to malo ublazeno i moze 20km od kuce i 3h . 

Moje licno iskustvo, da nisam video policiju u mestu u kojem sam ( zbog kontrole tih papira,...), kao sto ih nisam video npr ni na zeljeznickoj stanici i li vozu, da proveravaju da li gradjani ostaju kod kuce. Vlada veruje gradjanima da su savestni i disciplinovani, i da nema potrebe tako ostre kontrole propisanih mera.

Dok kod nas sve totalno obrnuto. Ljudi cekaju mrak da se krisom sakupe i slave. Ili odrzavaju koncerte u Areni, posle se vade da je bilo sve propisano, svako drugo i trece sediste prazno,....

Kod nas je jedino ispravno reci da su mere alibi mere.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...