Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, John Terry said:

 

Ali sam izostavio vaznu stvar. Naime, oni samo NAS prskaju sarinom. JER MI SMO BITNI!!!

 

A ja sam cula da je Srbija bombardovana sa 32,5 Hz i da postoji plan da se zemlja smiri i dovede na idealnu frekvenciju od 10 Hz preko rtanjske piramide. Na tom projektu rade svetski a nasi strucnjaci. 🤣

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyber said:

 

A ja sam cula da je Srbija bombardovana sa 32,5 Hz i da postoji plan da se zemlja smiri i dovede na idealnu frekvenciju od 10 Hz preko rtanjske piramide. Na tom projektu rade svetski a nasi strucnjaci. 🤣

a sta bi s onom piramidom u Bosni?

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, goldberg said:

 

Sve je to u redu, ali zasto vakcina ne bude obavezna za sve?

 

Da li su lica u starackim domovima, ucitelji, ljudi koji putuju (ovo je donekle izbor, a donekle i nije) pokusni kunici pa je u redu primoravati ih da se vakcinisu? Ako je sve u redu neka vakcina bude obavezna za sve.

 

Kad bude bilo dovoljno doza za celu populaciju, slazem se.

Do tad, morace neke kategorije prve da se vakcinisu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Imam jedno drugo pitanje za nekog ko se razume - secam se da je jednom prosle godine u jednom drustvu zena koja je bila jedna od odgovornih sestara u urgentnom centru ovde pricala o tome zbog cega oni tamo ne vole u principu da se vakcinisu i vrlo retko se vakcinisu a razlog je kaze dobropoznat da oni ionako imaju visak antitela jer su po prirodi posla stalno u kontaktu sa raznim bolesnicima i bolescinama i da taj visak antitela moze da bude takodje izuzetno problematican i da zbog toga oni izbegavaju da se dodatno vakcinisu.

Jel nekom poznata ovakva prica? ja sam bila iznenadjena, nisam nikad ranije (ni kasnije) cula

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

Ali vec je zvanicno objavljeno da spanci i francuzi konkretno prvo vakcinisu medicinsko osoblje i odmah zatim staracke domove, osoblje i stanare

 

Svedjani ce u prvoj turi vakcinu ponuditi zdravstvenim radnicima, rizicnim grupama i starijim osobama (mislim da je 70+).

Vakcinacija po zakonu nije obavezna.

2 minutes ago, wwww said:

a sta bi s onom piramidom u Bosni?

:classic_biggrin:

 

Opet nas neko kopirao?! 😂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Kad bude bilo dovoljno doza za celu populaciju, slazem se.

Do tad, morace neke kategorije prve da se vakcinisu.

 

 

 

Ako nema dovoljno doza, sta fali da se vakcinisu oni koji zele da se vakcinisu?

Sta sa uciteljima, ljudima u starackim domovima, policajcima koji odbiju da se vakcinisu? Gube posao? Gube pravo da budu u domu?

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

a sta bi s onom piramidom u Bosni?

:classic_biggrin:

 

Danas mi drug iz Slovenije pise sta ga je neki kolega pitao:

 

"Mario, jesi li se ti obavestio o ovim vakcinama? Potrebno je da se primi 6 i jedna od njih je sa nano tehnologijom luciferiana. Tako da ces imati ruku koja svetli. Prakticno je jer ti ne treba baterija. Osim toga imacemo drugaciji genetski kod. Znaci necemo vise biti ljudi. Samo ljudoliki."

 

Ako ovo nije pobednik u teorijama, ne znam....dajte nesto bolje!

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciao said:

Imam jedno drugo pitanje za nekog ko se razume - secam se da je jednom prosle godine u jednom drustvu zena koja je bila jedna od odgovornih sestara u urgentnom centru ovde pricala o tome zbog cega oni tamo ne vole u principu da se vakcinisu i vrlo retko se vakcinisu a razlog je kaze dobropoznat da oni ionako imaju visak antitela jer su po prirodi posla stalno u kontaktu sa raznim bolesnicima i bolescinama i da taj visak antitela moze da bude takodje izuzetno problematican i da zbog toga oni izbegavaju da se dodatno vakcinisu.

Jel nekom poznata ovakva prica? ja sam bila iznenadjena, nisam nikad ranije (ni kasnije) cula

 

da se ogradim: ja daleko od medicine.

A čuo sam da za vakcinu prvo treba da te provere kako stojiš sa antitelima.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

Verovatno je ista stvar sa francuzima i spancima - da ce im biti ponudjena, nisam razmisljala na taj nacin, nesto sam mislila - oni jadni ne mogu da odbiju pa ce da postanu zamorcici

 

Jos kazu da ce se verovatno dobijati dve doze u nekom vremenskom razdoblju. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, goldberg said:

 

Ako nema dovoljno doza, sta fali da se vakcinisu oni koji zele da se vakcinisu?

Sta sa uciteljima, ljudima u starackim domovima, policajcima koji odbiju da se vakcinisu? Gube posao? Gube pravo da budu u domu?

 

Ne znam, majke mi, ne odlucujem ja 😄

 

Edit: man'te se vakcina, vec da ja vidim je l' moj Bacvanin sritno stig'o kuci - @Slavisa iz Tavankutastize li u TavankutaTavTavank?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

I opet apsurd. Sad kad virus udje u neki staracki dom, to je do osoblja koje ga je unelo. Kad ja napisem ako im je bitno do tih sirotih ljudi u starackim domovima, zasto se ne obezbedi svakodnevni test osoblja. Onda se kaze nema testova.

Sad kad bude vakcina onda ce se prvo vakcinisati starci iz starackih domova. Nece ih niko ni pitat, tj recice da je to za njihovo dobro.

Oni su bukvalno u celom procesu zamorcici. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Posto ce virus zbog sveg ovog i dalje cirkulisati postoji verovatnoca da mutira toliko da sadasnje vakcine vise ne budu delotvorne, pa onda idemo sve iz pocetka...

 

Ja laicki mislim da ce to da se mozda razvija po istom principu kao vakcina protiv sezonskog gripa gde je fundament vakcine u stalnoj postavi a jedan deo se svake sezone menja zbog mutacije virusa. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Cyber said:

 

Jos kazu da ce se verovatno dobijati dve doze u nekom vremenskom razdoblju. 

sve 3 vakcine koje su pred odobravanjem (Pfizer&Biontech, Moderna i AstraZeneca se daju u 2 puta, u razmaku od nekih mesec dana. Mada se za AstraZeneca mozda ispostavi da je najbolje dati prvo pola doze, pa onda celu dozu posle mesec dana (to je ona efikasnost oko 90% koju su dobili).

 

8 minutes ago, goldberg said:

 

Ako nema dovoljno doza, sta fali da se vakcinisu oni koji zele da se vakcinisu?

Sta sa uciteljima, ljudima u starackim domovima, policajcima koji odbiju da se vakcinisu? Gube posao? Gube pravo da budu u domu?

Pa tako ce se i uraditi: postoje 3 grupe koje ce prve moci da dobiju vakcinu (ako zele): rizicni (znaci: stariji od nekih 65-70 godina, bolesni), medicinski radnici (u sa spadaju i negovatelji po starackim domovima), radnici u bazicnim delatnostima (policija, vojska, vatrogasci, kod nas pominju i nastavno osoblje, a verovatno ce i clanovi Vlade, savezne i pokrajinskih, takodje biti u ovoj grupi). Dok se svi oni vakcinisu (oni koji hoce) eto ga april (najranije), pa ce tek posle toga krenuti naredne grupe (verovatno ce i tu poredjati po nekom prioritetu, ne mozes ni tu da pustis da svi onako nagrnu na centre za vakcinisanje).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mare80 said:

Ljudi,posto predpostavljam da svi poznajete nekoga ko je imao covid, koliko je njih prebolelo bez ikavih simptoma ?

Ja znam za dva slucaja,kolega i rodjak ,koji su bili pozitivni na testiranju,a ni jedan,ali ni jedan simptom nisu imali,nisu ni znali da su bili zarazeni ....

 

Vecina koje znam su testirani pozitivno zato sto su imali simptome, uglavnom blage. Bez simptoma znam za samo one koji su testirani u contact tracing, ne da sve znam licno, znaci samo prica. Cerka moje prijateljice koja je u Aprilu negde dobila blage simptome, test pozitivan, testiralu su 6 njenih prijatelja sa kojima se druzila u periodu pre testa (neko od njih joj je dao virus) 5 pozitivnih asimptomatski, 6ti negativan. Od ove moje sire familije kako sam skontala od 8 pozitivnih, 5 su asimptomaticni, ali nisam pitala detalje

 

1 hour ago, Sunshine State said:

Ako uvedu da je obavezno za medicinsko osoblje, za staracke domove, za policiju, za upis u skolu/vrtic,/na fakultet, za  ucitelje, nastavnkke, profesore, za putovanja, za lecenje u bolnicama, .....to je vec veliki deo

 

Kod nas je prva tura oko 100 mill, ne ukljucuje decu uopste. prica se o mogucem zahtevu za putovanje, ali mislim da nema dovoljno vakcina za to.

44 minutes ago, goldberg said:

 

Zasto bi vakcine bile obavezne za grupe koje si navela, a ne i za ostale?

 

Koliko ja znam kod nas u fazama ces imati pravo da je primis, nista od toga nece biti obaveza. Kazu da zakonski ni poslodavci ne mogu da zahtevaju od radnika da se vakcinisu. Ne znam kako ce biti za one na budzetu....

I tu verovatno nece smeti da zahtevaju kao obavezno zato sto ce automatski imati tuzbe pod raznim religioznim izgovorima i ustavnim.

 

Moja grupacija ako bude u 5tom krugu.....znaci dovoljno zamorcica pre toga :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

sve 3 vakcine koje su pred odobravanjem (Pfizer&Biontech, Moderna i AstraZeneca se daju u 2 puta, u razmaku od nekih mesec dana. Mada se za AstraZeneca mozda ispostavi da je najbolje dati prvo pola doze, pa onda celu dozu posle mesec dana (to je ona efikasnost oko 90% koju su dobili).

 

 

 

Koji je to serendipity bio!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

I opet apsurd. Sad kad virus udje u neki staracki dom, to je do osoblja koje ga je unelo. Kad ja napisem ako im je bitno do tih sirotih ljudi u starackim domovima, zasto se ne obezbedi svakodnevni test osoblja. Onda se kaze nema testova.

Sad kad bude vakcina onda ce se prvo vakcinisati starci iz starackih domova. Nece ih niko ni pitat, tj recice da je to za njihovo dobro.

Oni su bukvalno u celom procesu zamorcici. 

 

Pa ne unose samo zaposleni virus u staracke domove. Kod nas su recimo u Pasauu virus uneli posetioci koji su dosli da obidju roditelje/bake/deke. Sefica negovatelja u tom starackom domu kaze da neki jednostavno odbijaju da stave maske i da se uzdrze od bliskog kontakta s starijima koje posecuju. A staracki dom ne moze da ih natera (jer je njihovo "pravo" da ne nose maske :mad: ).

Stariji ce imati mogucnost da izvagaju: hoce li da rizikuju s virusom, gde smrtnost u njihovoj grupi ide i do 30%, ili s vakcinom (za koju ce da im predoce moguce nezeljene efekte i rizike). To je i poenta toga da vakcinisanje nije obavezno

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

sve 3 vakcine koje su pred odobravanjem (Pfizer&Biontech, Moderna i AstraZeneca se daju u 2 puta, u razmaku od nekih mesec dana. Mada se za AstraZeneca mozda ispostavi da je najbolje dati prvo pola doze, pa onda celu dozu posle mesec dana (to je ona efikasnost oko 90% koju su dobili).

 

 

Da, to sam citala na njihovom sajtu pre neki dan. 

One dosing regimen (n=2,741)

showed vaccine efficacy of 90% when AZD1222 was given as a half dose, followed by a full dose at least one month apart, and another dosing regimen (n=8,895) showed 62% efficacy when given as two full doses at least one month apart. The combined analysis from both dosing regimens (n=11,636) resulted in an average efficacy of 70%. All results were statistically significant (p<=0.0001). More data will continue to accumulate and additional analysis will be conducted, refining the efficacy reading and establishing the duration of protection. >>>

 

A u Nature bio interesantan pogled na citavu stvar pa pomenuli i ovo.

There were also hints that the vaccine may prevent people from transmitting the virus, even if they aren’t showing symptoms.

>>>

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne znam, majke mi, ne odlucujem ja 😄

 

Edit: man'te se vakcina, vec da ja vidim je l' moj Bacvanin sritno stig'o kuci - @Slavisa iz Tavankutastize li u TavankutaTavTavank?

 

Stigao sam jos juce u Tavankut, fala bogu, ziv i zdrav.

 

Prvo kad sam stigao u Zenevu, na zeljeznickoj stanici se prolazi pored granicne kontrole. Zaustavili me, pogledali pasos, da pogledaju sta imam u torbi ( imao sam torbu na rame ). Policajka stavila rukavice, otvorila torbu pretura po 2 majice i jednim gacama sto sam imao u torbi. Otvara drugu pregradu u kojoj su bile hirurske maske ( 20ak.) vadi ih iz torbe i pregleda u ruci. vraca nazad. Otvori jednu malu kutiju od suncanih naocala, ja je koristim da u nju stavim externi hard disk i usb kljuceve ).

Vidi nema nista, kaze mozes ici. Izlazim iz Z. Stanice, neki nose maske neki ne na otvorenom u ZXenevi. Odlazim gradskim prevozom do hotela. Tamo maska obavezna, ( prilikom rezervacije sobe su mi odgovorili na email da nema dorucka ne radi restoran ) da kad sam stigao u hotel kazu da restoran ipak radi, i dorucak se sluzi, ali ne radi suttle za prevoz do aerodroma. Prespavao u hotelu, spakovalimi dorucak jer sam napustio hotel pre nego se restoran otvorio. Otisao peske do aerodroma, nije daleko 10min hoda. Na aerodromu sve zatvoreno, kafu iz automata mozes da kupis.  Ukrco se u avion za Cirih ( maske svi nose ali ne hirurske vec svakakve ( iako na sajtu kompanije pise maske hirurske ne obicne platnene). Sletio u Cirih, otisao do ekrana da vidim gde mi je let na. kojem gateu.Sacekao sam da objave na kojem gateu ce biti moj avion. Odem do gatea ( prvo vidim gate za Beograd ali airserbia ) kazu nije to moj tvoj je dva gatea dalje  i swiss air je. Znaci u roku od 10 minuta dva leta iz ciriha za beograd.

Let je bio ugodan. Sleteo u beograd sa malim zakasnjenjem. na pasoskoj kontroli guzva. neki zastoj. Ubrzo je sve proradilio, i onda sam video da je nekoj zeni bilo lose, pa se policija okupila i zato je bio zastoj. Uglavnom nije bio kovid.

Na Parkingu me cekao prevoz za Tavankut, stigli brzo i bezbedno, otisao do sestre kad tamo svinjokolj, taman se malo ruckalo sveze pecenice ( onog prvog mesa sto se ispece za dorucak ) mmmm sa kiselim kupusom. Naravno pre toga dva ficoka rakije od zardelije. Posle jela ovogodisnje domace belo vino pinot grigio i rizling mesavina. 

Isoricali se oko mera, kako je u fr a koko je ovde.

ima oko 50ak zarazenih u tavankutu ali su svi bez simptoma, vecina su medecinski radnici. U Subotici ih ima vise, drugi sprat bolnice je kovid odeljenje, oko 100injak su tamo, nisu svi kriticni. I tako prosao dan. Mnogo opustenije nego kad sedis stalno za internetom i citas forum o kovidu i "haosu" "apokalipsi" ...

Tavankucani su uglavnom poslusni, nema svadbi, ni rodjendana, cak ni onih malih , nece dok traje pandemija. Cuvaju se. Crkva radi, moze da se ide na pricesce sad za ovaj pocetak adventa, maske nisu obavezne u crkvi, tako kaze nas debeli, crveni velecasni.

 

edit: u avionu se sluzi pice, kafa, caj voda, sokovi ,alkohol i naravno neizbezna Svajcarska mlecna cokoladica.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

e to su detaljcici koje bi bilo dobro razjasniti: sta se tacno kojom vakcinom postize?

Da li se sprecava inficiranje (pretpostavljam u smislu da je virus prilicno brzo posle ulaska u organizam jednostvno eliminisan), da li se sprecava razvijanje tezeg oblika (ovde pretpostavljam da se misli da mozda sidje iz grla do pluca ali da je tu zaustavljen), da li covek dobije i ima virus ali ne moze dalje da inficira nikog drugog (i ovu varijantu sam cula da pominju kao moguci ishod). Mislim da su naucnici rekli da bi za prvu vakcinu bili zadovoljni bilo kojim od ova 3 ishoda, ali mi se nesto cini da su Pf&BT i Moderna efikasnije od "samo sprecava tezi oblik bolesti".

7 minutes ago, Cyber said:

 

Da, to sam citala na njihovom sajtu pre neki dan. 

A u Nature bio interesantan pogled na citavu stvar pa pomenuli i ovo.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...