Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

3 hours ago, Baby said:

 

Ako je ovo pokusaj da budes duhovita, dobra fora 🙂 

 

Ja sam eto mislila da Emmy dodeljuje demokratska stranka, hvala na objasnjenju, vreme je da izadjem iz mraka 🚇

Ne, potpuno si pogresno razumela. ti jesi ubola sustu istinu, a to je da se neke organizacije/institucije ponasaju kao da jesu istureno odeljenje Dems.

Ti si prepoznala ponasanje, a ja kazem oficijalno nisu dems, ali si potpuno u pravu da se tako ponasaju. 

1 hour ago, Gistro Bančo said:

Ono kad ne pogledas da je ovo iz 2019. U tome je poenta.
Iskreno zaboli me i za demse i republikance. A o Bidonu sam davno izrekao misljenje.

Jedini je Bus imao cime da se hvali za Avg. Sunovrat misije je poceo sa Obamom, nastavio sa Trampom a Biden zavrsio. I jeste najmanje kriv. Sto ne mijenja moje misljenje da je nikakav. 

Ne nisam pogledala da je 2019, u segmentu se Biden ne pominje, pa sam napravila zakljucak, ocigledno pogresan.

Ali tako nesto sam ocekivala od doticnog. Volela bi da vidim sada reakciju. To jest, ostajem pri svom misljenju - gde su mediji? koji su prestali da se bave novinarstvom i postali politicki navijaci.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Ne, potpuno si pogresno razumela. ti jesi ubola sustu istinu, a to je da se neke organizacije/institucije ponasaju kao da jesu istureno odeljenje Dems.

Ti si prepoznala ponasanje, a ja kazem oficijalno nisu dems, ali si potpuno u pravu da se tako ponasaju. 

 

 

Mozda i jesu. Mozda su svi ti ljudi demokrate. Mozda podrzavaju demokratski nacin razmisljanja... Kao sto sama mozes da vidis, vecina medija i javnih licnosti iz sveta muzike i filma jesu deklarisane demokrate ili ako nisu se tako ponasaju. U tim krugovima nema puno mesta konzervatizmu. 

 

4 hours ago, JohnsonJ said:

Hispanic Caucus trazi da se Fort Hood (Tx) preimenuje u Cavazos, po hispanskom generalu brigade Richardu Cavazosu. 

 

Efekti demografskog shiftinga. 

 

Koji je tvoj problem sa latinosima u Americi? 

 

Teksas jeste bio prvo deo Meksika. 

Link to comment
Share on other sites

@Amigo

 

Pa naravno da su u sumi jači od svih njih zajedno kada im je BDP skoro pa jači od svih njih zajedno. Ta lista je namerno tako pravljena da ostavi utisak na čitaoca a u stvari poredimo babe žabe. Pride na toj listi imaš i države koje zahvaljujući savezništvu sa SAD ne odvajaju koliko bi trebalo za svoju vojsku jer je SAD garant njihove sigurnosti. Primera radi Nemačka i Italija znam da imaju mizerne vojne budžete, pretpostavljam još par tih zemalja kada bih proguglao.

 

Kinezi imaju tri paramilitarne grupe. Najbrojnija je "Kineska naoružana policija" koja broji oko 1,5 milion ljudi i praktično predstavlja partijsku vojsku koja je tu da radi po nalogu partije, odnosno kao protivteža nekom vojnom udaru. Zatim u okviru milicije od 10 miliona milicajaca, 4 miliona služe u jedinicama koje funkcionišu kao vojska dok ostatak od 6 miliona predstavlja klasičnu miliciju. I treća je rezervna armija koja broji oko 500k ljudi ali ima opreme za nekoliko miliona vojnika jer oni su nadležni za mobilizaciju a ne regularna armija. Ove jedinice ne spadaju u vojno ministarstvo i njihove budžete je teško izračunati ali po nekim novinarima oni u zbiru troše oko 1%.

 

Uostalom nije taj 1% toliko ni bitan, neka i ne postoji, razlika između 2% i 3,4% je i dalje mala kada pričamo o opterećenosti države. A jako je daleko od sovjetskih 15%-20%. Kina itekako učestvuje u konfliktima sirom sveta ali je veliko pitanje gde se ta sredstva vode u njihovom budžetu. Imaju i oni baze izvan Kine a imaju i na tim okupiranim i "novoizgrađenim" ostrvima koji su takođe izvan Kine ali ih oni vode kao njihove. No realno to je okupirano područje.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Amigo said:

Dok se Amerika zamajava sa vojnim troskovima, ode ostatak svijeta naprijed, prije svega Azija. Kina i Koreja su vec lideri u mnogo cemu, a tu je i naravno Japan.

Napredak ostatka sveta nije posledica vojnog budžeta USA. Mislim da je veći problem za USA dobro odmakao proces uništavanja meritokratije po školama i radnim mestima zarad postizanja cilja jednakosti ishoda po identitetskim osama. Ili daleko preterano fokusiranje na pogrešna pitanja, opet u vezi identiteta, i trošenje energije na međusobne sukobe uz krizu institucija i medija.

 

 

 

 

 

Edited by Cyrus Smith
obrisan višak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

Koji je tvoj problem sa latinosima u Americi?

Teksas jeste bio prvo deo Meksika. 

 

Nema veze sa Latinosima.

 

Preimenovanje ze predlaze zato sto je John Hood bio general Konfederacije, a trend je da se slavljenje secesionicke vojske prekine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima generala koji su imali robove ali su bili za njihovo oslobađanje, no kod Hood-a se radi o klasičnom rasizmu koji je smatrao crnce za nižu rasu. Hood jeste bio jedan od najhrabrijih generala konfederacije u ratu ali kao rasisti definitivno ne treba da mu se dižu spomenici i da ga slave.

 

Veliko je pitanje da li uopšte treba ikog od tih generala sa obe strane da slave jer na kraju krajeva svi oni su se istakli u ubijanju drugih amerikanaca.

Link to comment
Share on other sites

Sa jedne strane, ako idemo logikom da je Richard E. Cavazos bio general u američkoj vojsci - Da je rođen, odrastao i obrazovan u Texasu gde se i nalazi Fort Hood, da mu je vojna karijera trajala 30-ak godina, (od Koreje, preko Vijetnama i posle), i da je stigao po činu i ordenju tu gde je stigao... Onda ima smisla da se ovaj military post nazove po njemu. Ali sa druge strane, ako je ovo politička agenda, koja je deo šire priče, onda je više bullshit nego real deal. Na ovakav zaključak me navode izjave nekih po ovom pitanju promene imena: "Its critical...", "Its required..." Jako je critical i jako je required, pošto nam je svima opšte poznato, da nema ništa važnije za vojsku i njene zadatke nego kako se zove ova ili ona baza...

 

https://www.dallasnews.com/news/politics/2021/08/25/congressional-hispanic-caucus-recommends-fort-hood-be-renamed-after-first-hispanic-four-star-general/

Edited by Marko
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Ima generala koji su imali robove ali su bili za njihovo oslobađanje, no kod Hood-a se radi o klasičnom rasizmu koji je smatrao crnce za nižu rasu.

Pa i oni koji su se zalagali za oslobadjanje robova su smatrali crnce za nizu rasu, kao recimo Lincoln:

Quote

“I am not nor ever have been in favor of making voters or jurors of negroes, nor of qualifying them to hold office, nor to intermarry with white people; and I will say in addition to this that there is a physical difference between the white and black races which I believe will forever forbid the two races living together on terms of social and political equality.”

 

1 hour ago, Klotzen said:

Hood jeste bio jedan od najhrabrijih generala konfederacije u ratu ali kao rasisti definitivno ne treba da mu se dižu spomenici i da ga slave.

Hood je bio hrabar i uspesan komandant koliko i Pavkovic, redovno se povlacio u savrsenom redu, u prevodu , izgubio je sve bitke u kojima je on komandovao. Ko hoce moze da ga slavi u svojoj kuci, ali nista u drzavnom vlasnistvu ne bi trebalo da nosi njegovo ime.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zoran59 said:

 

Nema veze sa Latinosima.

 

Preimenovanje ze predlaze zato sto je John Hood bio general Konfederacije, a trend je da se slavljenje secesionicke vojske prekine.

 

Ok, nisam bas u toku oko toga, ali vidim da covek/momak svo vreme nesto prebraja latinose pa reko zapelo negde... 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Cyrus Smith said:

Napredak ostatka sveta nije posledica vojnog budžeta USA.

 

Ne radi se o napretku ostatka svijeta, sto je normalnoda se desava, nego o zaostajanju SAD u toj trci. Smanjenje vojnog budzeta bi koristilo u tom slucaju najvise samim Amerikancima. Doslo je novo doba, svijet se osvaja na drugi nacin, kao npr dominacija Njemacke u Evropi. Avganistan je odlican primjer i prilika da se to uradi. Potroseno je 20 godina uzalud.

 

4 hours ago, Cyrus Smith said:

Mislim da je veći problem za USA dobro odmakao proces uništavanja meritokratije po školama i radnim mestima zarad postizanja cilja jednakosti ishoda po identitetskim osama.

 

Ja te ovde nista ne razumijem :smiley24:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ajde ne citirajte Baby kada mi se obraca, posto ne citam* njene poruke. Nista licno, godinu dana je ne citam kako ne bih gubio vreme.  

 

Quote

Nema veze sa Latinosima.

 

Latinosi nisu = Hispanicima.

Ovaj jeste bio Hispanac. 

 

*drzim na ignore. 

 

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, JohnsonJ said:

Ajde ne citirajte Baby kada mi se obraca, posto ne citam njene poruke. Nista licno, godinu dana je ne citam kako ne bih gubio vreme.  

 

 

Latinosi nisu = Hispanicima.

Ovaj jeste bio Hispanac. 

 

 

 

Hispano su svi koji pricaju spanski (jezik), Latinosi su svi koji poticu iz juzne i srednje Amerike (geografski polozaj). Richard Cavazos je poreklom meksikanac. Tvoja tvrdnja bi bila sustinski tacna da je Cavazos Spanac. Iako rodjen na tlu Amerike smatraju ga prvim Amerikancem meksickog porekla koji je postao general sa 4 zvezdice. 

 

Nevezano za to, primetila sam na prethodnoj strani (ili nekoj pre) da si stavljao grafikone o porastu latinosa u Americi i nesto sto se tice Teksasa, pa sam obuhvatila te tvoje komentare i stekla utisak da navodis kao na neki problem u kom se Amerika nalazi. 

 

Demografija menja svuda po svetu, pa tako i u US. 

 

Inace, ne moras da gubis vreme na mene, nisi morao da mi odgovaras, nije pod obavezno. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

 

 

Veliko je pitanje da li uopšte treba ikog od tih generala sa obe strane da slave jer na kraju krajeva svi oni su se istakli u ubijanju drugih amerikanaca.

Nakon zavrsetka gradjanskog rata, sporazum dve strane, u cilju pomirenja je bio da ce vojnici, generali i ostali oficiri biti tretirani jednako bez obzira na kojoj strani su se borili. Zato sto su obe strane imale vise razloga za ucesce u ratu, a ne zato sto je jedna strana bila u pravu a druga ne. Prepravljanje istorije sada je potpuno besmisleno.

Ti oficiri konfederacije, kasnije nastavljaju u dosta slucajeva u americkoj vojsci, i imaju zasluge nakon rata. Tako da se oni ne slave zbog svojih zasluga u gradjanskom ratu, nego zbog celokupnog rada, pre i posle rata.

Link to comment
Share on other sites

Evo otvorio sam post, posto pretpostavljam da si replicirala. Nista nisi rekla, kao i obicno. 

 

Dakle, ponovicu:

 

Hispanic nije isto sto i Latinos. 

 

To sto si ubacila greskom Latinose, pa sada crtas strawmana je tvoj problem. Resi ga. 

 

Istocni Evropljani nisu isto sto i Srbi, iako Srbi jesu Istocni* Evropljani. Ne postoji znak jednakosti izmedju terminologije. 

 

Kada se prica o broju Srba u Hrvatskoj, ili Nikoli Tesli, niko ih ne podvodi pod Istocne Evropljane, vec kao Srbe. Ovde se govori o Hispanicima (koji su pretezno Mestizosi), ne o Latinosima (koji su pluralni izmedju Mestizosa i Mulatosa, sa manjinskom evropeidnom grupom). Struktura stanovnistva se znacajno menja kada se govori o Latinosima. Latinosi su siri pojam i o njima nije rec. Rec je o, kako je to i zvanicno trazeno - hispanskoj osobi.

Sledeci put koci kada pises. 

 

Sve u svemu, sada ides nazad na ignore. 

 

*u nekim izvorima, i Jugoistocni. 

 

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

Ne radi se o napretku ostatka svijeta, sto je normalnoda se desava, nego o zaostajanju SAD u toj trci. Smanjenje vojnog budzeta bi koristilo u tom slucaju najvise samim Amerikancima. Doslo je novo doba, svijet se osvaja na drugi nacin, kao npr dominacija Njemacke u Evropi. Avganistan je odlican primjer i prilika da se to uradi. Potroseno je 20 godina uzalud.

Nije šija nego vrat. Ako je normalno da ostatak sveta napreduje zašto nije normalno da neko u pojedinim segmentima prestigne USA?

 

Smanjenje vojnog budžeta u većem obimu u ovom trenutku nije realno i nije dobro ni za koga osim za Kinu i eventalno Rusiju. Pitanje koliko je dobro i za njih jer bi inače možda bili u većem iskušenju da povuku neke rizičnije poteze. Avganistan je tragična greška i tu ne spada, tamo se spalilo para koje su se stvarno mogle bolje iskoristiti.

 

7 hours ago, Amigo said:

Ja te ovde nista ne razumijem :smiley24:

Pokušaji da se izjednače obrazovni ishodi crnaca i "smeđih ljudi" sa belcima i azijatima na način da se njihovi rezultati na testovima poboljšaju su propali pa se testovi (=meritokratija) ukidaju. Time se neće dobiti više dobrih inženjera nego manje jer će posebno azijati i delom belci (najviše Jevreji) biti kočeni u razvoju i upisu na najbolje fakultete. 

 

1 hour ago, Angelia said:

Ako je plan Bidenove administracije bio da ce se o Kabulu pricati par dana, a da ce ostati pozitivno jer se povuka, danas je taj plan tragicno pao u vodu.

U međuvremenu US army se bavi kolosalnim problemima tipa white rage i promocijom žena u vojsci, ovo je objavljeno danas:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da sam ja ISIS tresla bi se u cipelama od Bidenove pretnje :smiley26: malo sutra.

To je ista ona ISIS za koje je tvrdio pre desetak dana da ne postoje u Avganistanu. Sad kaze prave planove da napadnu njihove lokacije...kako su znali gde su im lokacije ako do pre deset dana nisu postojali?

Sad i Pelosi izbegava novinare.

 

Tragicna situacija je da nema nikog u Beloj Kuci ko zna sta radi u ovoj situaciji. Biden je totalno pogubljen, harris nema pojma, Blinken je ionako nesposoban to svi znaju... a u Pentagonu kolo vode woke generali. 

 

Secam se kad je Tramp izabaran, a ja rekla dobro neko vreme cemo da crvenimo kad odvali nesto.... nisam znala da moze ovako nesto da se desi. 

Tramp je barem imao Pensa, iskusnog politicara.

Link to comment
Share on other sites

Pogledaj McCarthy eru, I povuci paralelu 

Inace Amerika se stidi tog perioda

18 hours ago, Baby said:

 

Mozda i jesu. Mozda su svi ti ljudi demokrate. Mozda podrzavaju demokratski nacin razmisljanja... Kao sto sama mozes da vidis, vecina medija i javnih licnosti iz sveta muzike i filma jesu deklarisane demokrate ili ako nisu se tako ponasaju. U tim krugovima nema puno mesta konzervatizmu. 

 

Kada su ljudi bili proganjani na ideoloskoj bazi.

 

Cuj nema mesta konzervatizmu. Sta je konzervatizam? Kad se ne slazes sa ideologijom levicarenja...da ne bi bio canceled 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/McCarthyism

 

Jos jedna vodja Me too, dala otkaz, posto je gurala Cuoma umesto zene koja ga je optuzila.

 

Medije necu ni da pominjem, koji bi trebalo da guraju objektivnost.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Angelia said:

Pogledaj McCarthy eru, I povuci paralelu 

Inace Amerika se stidi tog perioda

Kada su ljudi bili proganjani na ideoloskoj bazi.

 

Cuj nema mesta konzervatizmu. Sta je konzervatizam? Kad se ne slazes sa ideologijom levicarenja...da ne bi bio canceled 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/McCarthyism

 

Jos jedna vodja Me too, dala otkaz, posto je gurala Cuoma umesto zene koja ga je optuzila.

 

Medije necu ni da pominjem, koji bi trebalo da guraju objektivnost.

 

 

 

Ne, konzervatizam u tim konzervativnim krugovima je onaj gde nema mesta za transgendere, homoseksualce, nevernike... sve one sto oni nisu. 

 

Nekako mi se cini da se stalno ublazava taj tvrdokorni desnicarski konzervatizam dok se stalno napadaju liberali. Oba su otisla u samu krajnost i to je ono sto ne valja. Sto ga vise ima na obe strane, bice sve tvrdje i zategnutije medju grupama. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Baby said:

 

Ne, konzervatizam u tim konzervativnim krugovima je onaj gde nema mesta za transgendere, homoseksualce, nevernike... sve one sto oni nisu. 

 

Nekako mi se cini da se stalno ublazava taj tvrdokorni desnicarski konzervatizam dok se stalno napadaju liberali. Oba su otisla u samu krajnost i to je ono sto ne valja. Sto ga vise ima na obe strane, bice sve tvrdje i zategnutije medju grupama. 

Imas razlicite konzervativce, od kojih mnogi nemaju nista protiv transgender, homosexualaca i nevernika. 

To sto ti, kao i ti levicari, trpas sve u isti kos desnicara je problem nerazumevanja, to je taj extremizam, ne slazes se samnom pa si odma desnicar.

Bukvalno extremno levicarenje. Nazalost.

 

i odlicna podloga za ponavljanje istorije.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...