Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Autonomni ženski centar već godinama ukazuje na zabrinjavajuće podatke zvanične državne statistike kada su u pitanju prijave silovanja, jer deluje neverovatno da se godišnje na teritoriji cele Srbije prijavi samo od 44 (2020) do 79 (2021) slučajeva silovanja. U trećini do polovini slučajeva dođe do odbačaja krivične prijave od strane viših tužilaštava, dok sudovi izreknu osuđujuće presude u oko 25 slučajeva silovanja godišnje. Međutim ne postoji zvanična državna statistika slučajeva silovanja koji se prijave policiji i u kojima viša javna tužilaštva u Srbiji, na osnovu dokaza koje im dostavi policija, slučaj okončaju službenom beleškom po takozvanom Ktr upisniku.

 

https://pescanik.net/kada-je-policija-i-tuzilac-i-sudija/

  • Thanks 2
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

Autonomni ženski centar već godinama ukazuje na zabrinjavajuće podatke zvanične državne statistike kada su u pitanju prijave silovanja, jer deluje neverovatno da se godišnje na teritoriji cele Srbije prijavi samo od 44 (2020) do 79 (2021) slučajeva silovanja. U trećini do polovini slučajeva dođe do odbačaja krivične prijave od strane viših tužilaštava, dok sudovi izreknu osuđujuće presude u oko 25 slučajeva silovanja godišnje. Međutim ne postoji zvanična državna statistika slučajeva silovanja koji se prijave policiji i u kojima viša javna tužilaštva u Srbiji, na osnovu dokaza koje im dostavi policija, slučaj okončaju službenom beleškom po takozvanom Ktr upisniku.

 

https://pescanik.net/kada-je-policija-i-tuzilac-i-sudija/

 

Quote

Pravda ne sme da bude spora: reakcija na slučaj grupnog silovanja u Nišu

 

Poslednjih dana pojedini mediji objavili su da su u petak, 30. decembra, četiri muškarca silovala devojku u jednom kafiću u Nišu. Iz medija saznajemo da su u prednovogodišnjoj noći ovi muškarci pratili devojku do ženskog toaleta i tamo je silovali, a da je ona kasnije zbog ozbiljnosti povreda zvala hitnu pomoć, gde su je uputili u policiju.

 

Pet dana kasnije, ovo su i dalje sve informacije koje imamo i koje su mahom dobijene iz tabloidnih medija koji su senzacionalistički pisali o ovom slučaju nasilja. Umesto naslova koji govore o „hororu” i „iživljavanju nad devojkom”, mediji i u ovom slučaju imaju odgovornost da postave pitanja koja su u interesu šire javnosti, a posebno devojčica i žena u Nišu. 

 

Mediji, stoga, treba da postave pitanje zašto ni nakon pet dana nema više informacija o ovom slučaju, te kako je moguće da trenutno ne znamo ni o kom kafiću se radilo, a ni kako je moguće da nijedan od četiri počinioca nije uhvaćen. Zahvaljujemo se Branislavi Antović koja je o ovom slučaju pisala u svojoj kolumni za list Danas.

 

Podsećamo, predsednik Aleksandar Vučić krajem prošle godine najavio je pooštravanje kazni za krivično delo silovanja, kao reakciju na talas protesta koji su bili potaknuti intervjuom sa serijskim silovateljem u dnevnom listu Informer. I ovim povodom podsećamo da pooštravanje kazni nije dovoljno već da je neophodno uspostaviti sistem podrške u kom će se žene osećati sigurnije da prijave preživljeno nasilje. 

 

Jedan od elemenata tog sistema morala bi da bude i efikasnost institucija, te njihova spremnost da reaguju brzo i adekvatno onda kada se nasilje desi, kao u ovom slučaju grupnog silovanja. Umesto toga, iznova se ponavlja isti scenario u kom se do pravde za žrtve, a odgovornosti za počinioce, dolazi tek nakon pritiska javnosti.

 

Krilatica „pravda je spora, ali dostižna” ne sme više da bude princip kada govorimo o bezbednosti devojčica i žena i njihovim iskustvima muškog nasilja; svako nedovoljno brzo reagovanje institucija, kao i nereagovanje, dovode nas u dodatnu opasnost!

Ovim putem izražavamo snažnu podršku za ženu koja je preživela seksualno nasilje i zločin prijavila policiji. 

 

Apelujemo na nadležne institucije u Nišu i zahtevamo veću efikasnost i transparentnost u istraživanju ovog slučaja grupnog silovanja, što je od posebnog značaja za devojčice i žene u Nišu, ali i za javnost uopšte. Takođe, od medija zahtevamo da o ovom i drugim slučajevima nasilja nad ženama izveštavaju u skladu sa Kodeksom novinara Srbije i smernicama koje je dala Grupa Novinarke protiv nasilja.

 

 

Saopštenje organizacije Ženska solidarnost

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

 

 

Saopštenje organizacije Ženska solidarnost

U članku koji je objavljen u istom listu se nadovezuju na saopštenje koje si okačila.

 

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/lazno-prijavljivanje-silovanja-u-nisu-mup-danima-cutao-o-dogadjaju-pa-prozvao-medije-zbog-neproverenih-informacija/

 

Malo su isprozivali MUP, ali ne znam koliko informacija se očekuje u par dana, posebno ako je trajala istraga.

 

Ovo što je @uini okačio je baš poražavajući podatak i više govori o tome koliko se veruje sistemu i društvu u kom živimo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Knipex said:

Ovo što je @uini okačio je baš poražavajući podatak i više govori o tome koliko se veruje sistemu i društvu u kom živimo.

 

zapravo, javnost ne zna koliko slučajeva građani prijave, to je jedna od tema.

bile su neke vesti kada xy bajone leši ženu od batina, ona prijavljuje muriji a oni su u fazonu samo polako hehe

- pa onda te informacije dođu do neke influenserke i novina, pa tek onda murija hapsi i procesuira lika.

 

jedno je koliko se veruje sistemu i društvu (sigurno jako malo), drugo i važnije je, kakve sve stavke treba da obaviš, da bi sistem uopšte krenuo da se bavi tvojim problemom i to samo zato što su dospeli u novine. to je bitnije pitanje, imho

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Kad vidim šta slušaju Frensis i gggggggg, osetim se nekako muzički nedovoljno obrazovano. 

 

realno, nema mnogo pametnijih i obrazovanijih od francisa i mene na celom forumu.

 

 

13 minutes ago, Luchifer89 said:

 


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

 

 

svaka cast.

  • Love 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Ti hitići su mi uvek bili ono, šta znam, iz mog ugla vuče na neku nostalgiju za nekim momentima, nekim stvarima, minulim vremenima i društvima itd. Ali zato sa druge strane, uopšte ne slušam to niti mogu, kad zasvira negde nekad, jednom u ko zna koliko, e super, mali nostalgia fix i dosta, bar do sledećeg puta, koji i ne mora baš da bude uskoro. Onda, 2000-ih npr, utisak i sećanje mi je da je to ovde malo ko slušao ozbiljno, a često je bila aperitiv muzika takoreći, na mainstream žurkama bar (Dok ne preuzmu narodnjaci kasnije razume se). Clubbing je bio nešto drugo naravno, a svakako je bio manji izbor nego u Bg. Meni je Exit čitav niz godina bio, kao laiku, neki annual summary za sveukupno tu muziku, (Da ja malo to progustiram), a imam drugove kojima je, još od gimnazije, elektronska muzika sve i svja, obrnuto od mene...

 

Whatever... Hipnoza bi mi trebala da se setim nekih zaboravljenih stvari. Urezale su mi se, on top of my head ove, ne toliko iz medija, nego jer su ih ortaci i ortakinje forsirali stalno

 

 

Poslednje 4 su 

 

spacer.png

 

Spoiler

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Edited by Marko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...