Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Da li čitate poeziju? I šta mislite o poeziji kakvu često srećemo danas, u nestandardnoj formi i bez jasno izražene strukture? Delimično mi je inspiracija za ovo pitanje poslednja dobitnica NIN-ove nagrade, Milena Marković, koja je naišla na priličnu osudu publike. Pored toga, da li smatrate da pesnik treba da "dorađuje" svoje pesme?

 

Spoiler

Što se mene tiče, s obzirom na to da se i sama bavim pisanjem ova tema mi je jako interesantna. Opredelila sam se za nestandardnu formu jer smatram da u poeziji kako je standardno doživljena i formulisana ja ne mogu dovoljno dobro da se izrazim. To može biti problem svih onih koji su zapravo u prozi pa iz nekog razloga pređu na poeziju.

 

Onako kako ja doživljavam poeziju, ona je stvar trenutka, emocija i doživljaja koji nas trenutno obuzimaju. Kada ih pretočiš u pesmu ili poemu, to je nešto kao instant katarza. Samim tim ne verujem da ih treba dorađivati i nikad nijednu nisam doradila. Kada pišeš roman, komponuješ pesmu ili slikaš (crtaš) tebi su potrebni meseci a češće i godine da to "doteraš" i izraziš se na pravi način. Dok je pesma to što je, u iskustvu i(li) emociji.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DameTime said:

 Delimično mi je inspiracija za ovo pitanje poslednja dobitnica NIN-ove nagrade, Milena Marković, koja je naišla na priličnu osudu publike. 

 

  Reveal hidden contents

Što se mene tiče, s obzirom na to da se i sama bavim pisanjem ova tema mi je jako interesantna. Opredelila sam se za nestandardnu formu jer smatram da u poeziji kako je standardno doživljena i formulisana ja ne mogu dovoljno dobro da se izrazim. To može biti problem svih onih koji su zapravo u prozi pa iz nekog razloga pređu na poeziju.

 

Onako kako ja doživljavam poeziju, ona je stvar trenutka, emocija i doživljaja koji nas trenutno obuzimaju. Kada ih pretočiš u pesmu ili poemu, to je nešto kao instant katarza. Samim tim ne verujem da ih treba dorađivati i nikad nijednu nisam doradila. Kada pišeš roman, komponuješ pesmu ili slikaš (crtaš) tebi su potrebni meseci a češće i godine da to "doteraš" i izraziš se na pravi način. Dok je pesma to što je, u iskustvu i(li) emociji.

 

 

ne znam koja je to publika, pošto su i cenjena kritika i pop-narod koji generalno ne čita poeziju, egzaltirani. 

retko kada sam čuo za takav konsenzus. ono, odbrana & poslednji dani zonfić.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

 

ne znam koja je to publika, pošto su i cenjena kritika i pop-narod koji generalno ne čita poeziju, egzaltirani. 

retko kada sam čuo za takav konsenzus. ono, odbrana & poslednji dani zonfić.

 

Koji je to deo publike tačno bio egzaltiran? Napravili su skandal od njenog osvajanja NIN-ove nagrade, ne samo oni koji ni ne čitaju poeziju generalno pa su se zgražavali, već i oni koji je čitaju. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, DameTime said:

 

Koji je to deo publike tačno bio egzaltiran? Napravili su skandal od njenog osvajanja NIN-ove nagrade, ne samo oni koji ni ne čitaju poeziju generalno pa su se zgražavali, već i oni koji je čitaju. 

 

ja sam te lepo pitao, zato što na mom skromnom uzorku od 10ak ljudi uživo, 10ak na televiziji i xy na internetsu vlada isključivo mišljenje da je to veoma značajno delo.

ti mi onda na moje pitanje odgovoriš pitanjem. ali eto kad se već igramo toga..

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

 

ja sam te lepo pitao, zato što na mom skromnom uzorku od 10ak ljudi uživo, 10ak na televiziji i xy na internetsu vlada isključivo mišljenje da je to veoma značajno delo.

ti mi onda na moje pitanje odgovoriš pitanjem. ali eto kad se već igramo toga..

 

Prvo, tvoj upis uopšte nije zvučao kao pitanje već kao konstatacija. Tako da ovo nije nikakva igra uini, zapravo sam ja tebe lepo pitala.

 

Drugo, meni je drago što se krećeš među ljudima koji ne osuđuju književna dela, ali to nije reprezentativan uzorak za ovo naše pitanje, kao ni oni koji gostuju na TV-u jer oni ipak nešto znaju. Referirala sam na "kritike" koje su pretežno bile plasirane u virtuelnom svetu, a ne bih zatrpavala topic skrinšatovima. Svakako ih je bilo mnogo više od xy.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

Referirala sam na "kritike" koje su pretežno bile plasirane u virtuelnom svetu, a ne bih zatrpavala topic skrinšatovima. Svakako ih je bilo mnogo više od xy.

 

pa znam ali zato sam te originalno i pitao:

tviter i slične platforme su kombo vesti+lolovanja+hejta+trolovanja

 

kada se stavi u strofu,

vesti

+lolovanja

+hejta

+tolovanja.

 

te mahom kanalizacione kanale mi je najteže da uzmem kao neki fakat.

inače, uopšte se ne krećem među nekim poznavaocima poezije, generalno se slabo krećem.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

 

pa znam ali zato sam te originalno i pitao:

tviter i slične platforme su kombo vesti+lolovanja+hejta+trolovanja

 

kada se stavi u strofu,

vesti

+lolovanja

+hejta

+tolovanja.

 

te mahom kanalizacione kanale mi je najteže da uzmem kao neki fakat.

inače, uopšte se ne krećem među nekim poznavaocima poezije, generalno se slabo krećem.

 

Pa nije da si baš pitao. Sledeći put stavi ? umesto da formulišeš kao konstataciju i onda ću lepo odgovoriti, bez da se ide ovako đonom. Ne znam ni zašto to radiš.

 

Inače, nije u pitanju TNJiter, već grupe ljudi koji su u književnim krugovima, uglavnom kao konzumenti. Zato i jesam postavila ova pitanja. 

 

I da, nisam rekla da se krećeš među poznavaocima poezije, nego da mi je drago što se krećeš među ljudima koji ne osuđuju književna dela. Oni ne moraju biti nikakvi poznavaoci. 

 

4 minutes ago, Barkley#34 said:

Nije da sam nešto pratio tu temu oko nagrade, više površno video šta se dešava, samo mi je zapalo za oko da su kritike na koje sam naletao bile izuzetno povoljne, kao retko kada. 

 

E, sad, u svetu ljubitelja&poznavalaca je možda drugačije, ne sporim.

 

Drago mi je da si naišao na takve komentare!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...