Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

bjelogrlić definitivno nije najveće ime srpske kinematografije. 

 

njegov najveći kvalitet si lepo opisao a to mi isto kažu i ljudi koji rade u filmskoj industriji: nikada ne šteka lovu na produkciji, sve što napravi bude skroz profi i suprotno od bedno, kao što je slučaj sa većinom xsfrj projekata

 

ali po režiserskom umeću i talentu ne može da se poredi sa dragojevićem ili ne znam sad kojim još uvek aktuelnim mainstream imenima (možda je to to)

Link to comment
Share on other sites

Najveći su ubjedljivo Kusturica, Goran Marković, Kadijević i Karanović, ali to su objektivno gledano veterani, ljudi od 70-80 godina koji rijetko više snimaju filmove. Dragojević je bio dobar tokom 90-ih, onda se potpuno raspao, nije napravio dobar film 20 godina. Mislio sam više na ovo moderno doba, u poslednjih 10-15 godina Bjelogrlić je najzastupljeniji, najviše se gledaju njegova ostvarenja. 

Edited by Betolingar Misdongard
Link to comment
Share on other sites

Zar nisu Senke nebiografske?

 

U zanatskom majstorstvu i rediteljskoj viziji sigurno nije prva klasa, ali rekao bih da je unapredio sam kontekst inače zaparložene savremene domaće kinematografije.

 

Sama činjenica da je postavio produkcijski standard već dovoljno znači za sve koji hoće da se takmiče. Pokazao je da korektno odrađen domaći projekat i zanimljiva priča i dalje imaju prođu i mogu da privuče gledaoce, pa da ga drugi, talentovaniji i veštiji prestignu. Na kraju, dao je šansu značajnom broju mlađih glumaca. Takvi su, kakvi su, ali bar su dobili priliku da negde rada i napreduju.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Najveći su ubjedljivo Kusturica, Goran Marković, Kadijević i Karanović, ali to su objektivno gledano veterani, ljudi od 70-80 godina koji rijetko više snimaju filmove. Dragojević je bio dobar tokom 90-ih, onda se potpuno raspao, nije napravio dobar film 20 godina. Mislio sam više na ovo moderno doba, u poslednjih 10-15 godina Bjelogrlić je najzastupljeniji, najviše se gledaju njegova ostvarenja. 

 

nisam zato ni spominjao veterane.

 

evo tebe opet sa ništa nije uradio 20 godina, kao kod karija :lol_2:

parada je dobar pop filmić (kakvi čine pola dragojevićevog opusa). atomski s'desna nisam gledao a puno očekujem od ovih "nebesa" koja treba da se pojave

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Betolingar Misdongard said:

Parada je klasično smeće od filma. Poslednji njegov korektan film su Rane(1998).

 

e tu sam te čekao 🙃

 

parada & rane su filmovi blizanci, čak je parada u strukturi priče i egzekutivno u prednosti: samo što ti se rane kao tema i karakteri u tom filmu dopadaju a parada ne.

 

a svi će reći, ne samo ti, kako su mu rane u top2-3 filma, odmah posle lepa sela

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, oubrevo. said:

 

e tu sam te čekao 🙃

 

parada & rane su filmovi blizanci, čak je parada u strukturi priče i egzekutivno u prednosti: samo što ti se rane kao tema i karakteri u tom filmu dopadaju a parada ne.

 

a svi će reći, ne samo ti, kako su mu rane u top2-3 filma, odmah posle lepa sela

Rane-nijesam neki veliki fan, samo mislim da su dobro predstavljene 90-te iz jednog ugla, na crnohumoran način. 

 

Lepa sela svakako najveće ostvarenje u karijeri. Top 10-15 film u istoriji domaćeg filma. 

 

Mi nismo anđeli-prvi dio je bio pravo osvježenje za domaću kinematografiju. Mislim da je dobro spojio razne žanrove: komedija, romansa, mjuzikl, fantazija. Onu večeru za stolom sa roditeljima je drpio od Linča, ali nema veze, treba kopirati najveće. Taj film mi je kao neki dašak Holivuda kod nas. 

 

Parada-nije da sad tebi nešto namjerno kontriram, film je baš loš. Uhvatio se kao neke ozbiljne teme, ali je potpuno banalizovao i obesmislio. Ne funkcioniše ni taj comedy elemenat.

Edited by Betolingar Misdongard
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Najveći su ubjedljivo Kusturica, Goran Marković, Kadijević i Karanović, ali to su objektivno gledano veterani, ljudi od 70-80 godina koji rijetko više snimaju filmove. Dragojević je bio dobar tokom 90-ih, onda se potpuno raspao, nije napravio dobar film 20 godina. Mislio sam više na ovo moderno doba, u poslednjih 10-15 godina Bjelogrlić je najzastupljeniji, najviše se gledaju njegova ostvarenja. 

Prije koliko vremena je Kusturica napravio dobar film?

Edited by Ne sam Safete
Link to comment
Share on other sites

poslednji pasus 

opet kazem, koncept je isti kao sa ranama, ozbiljna tema ispricana na lighthearted nacin. 

 

jedina prednost rana su dva glavna glumca naturscika u odnosu na dva losa glumca koja glume kao naturscici (gej par) 

 

ali nema veze, ne mogu da diskutujem ako bacas te onelinere kao "potpuno smece", "banalizovao & obesmislio", "ne funkcionise komicni element" - bez da ponudis neko pojasnjenje, da necim potkrepis to. 

 

treba razlikovati afinitet prema xy temi i samu strukturu i egzekuciju filma. 

 

ni jedan ni drugi film nisu neka evergreen dela ali uvek mogu da se pogledaju. to je recimo zajednicko dragojevicu i almodovaru - njihovi okejish filmovi su rewatchable, jer su pitki. nije tu dragojevic nista razlicito uradio, samo sto je jedan film iz puno razloga meme materijal a drugi nije, jer je malo teze prihvatljiva tema za balkan 

Link to comment
Share on other sites

eto npr, kusta je nesumnjivi majstor; njegova najbolja dela su nedohvatljive visine za većinu sfrj režisera

 

a ja većinu tih njegovih najboljih filmova ne mogu da gledam, tj sa mukom sam ih odgledao: otac, dom za vešanje, doli bel

ako to nisu teme ili egzekucija kakva meni prija, to ne znači da treba da tvrdim kako su ti filmovi besmisleni, banalni ili da im je dramski momenat usiljen

 

mislim, ne bi mi palo na pamet, samo kažem.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, oubrevo. said:

poslednji pasus 

opet kazem, koncept je isti kao sa ranama, ozbiljna tema ispricana na lighthearted nacin. 

 

jedina prednost rana su dva glavna glumca naturscika u odnosu na dva losa glumca koja glume kao naturscici (gej par) 

 

ali nema veze, ne mogu da diskutujem ako bacas te onelinere kao "potpuno smece", "banalizovao & obesmislio", "ne funkcionise komicni element" - bez da ponudis neko pojasnjenje, da necim potkrepis to. 

 

treba razlikovati afinitet prema xy temi i samu strukturu i egzekuciju filma. 

 

ni jedan ni drugi film nisu neka evergreen dela ali uvek mogu da se pogledaju. to je recimo zajednicko dragojevicu i almodovaru - njihovi okejish filmovi su rewatchable, jer su pitki. nije tu dragojevic nista razlicito uradio, samo sto je jedan film iz puno razloga meme materijal a drugi nije, jer je malo teze prihvatljiva tema za balkan 

Po običaju počinješ da spočitavaš. Niđe nijesam pisao o afinitetu prema filmu, pisao sam o samoj realizaciji. Ja ga zapravo podržavam što se uhvatio jedne škakljive teme, ali je nije dobro obradio.  Parada je klasično smeće, ne vidim šta je problem da se napiše to. Film je banalan i glup. Ne izaziva nikakve emocije. Nema ni drame ni komedije. Kojo kao okuplja bivše društvo iz SFRJ(Hrvat, Albanac, Bošnjak, itd.) Klasična patetika i banalizovanje. Takvi filmovi se prave da bi se publika identifikovala i saosjećala sa ugroženim LGBT osobama, ja ništa od toga nijesam osjetio posle Parade.

 

Poređenje sa Almodovarom je isto loše. On pravi mnogo ozbiljnije filmove. 

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Po običaju počinješ da spočitavaš. Niđe nijesam pisao o afinitetu prema filmu, pisao sam o samoj realizaciji. Ja ga zapravo podržavam što se uhvatio jedne škakljive teme, ali je nije dobro obradio.  Parada je klasično smeće, ne vidim šta je problem da se napiše to. Film je banalan i glup. Ne izaziva nikakve emocije. Nema ni drame ni komedije. Kojo kao okuplja bivše društvo iz SFRJ(Hrvat, Albanac, Bošnjak, itd.) Klasična patetika i banalizovanje. Takvi filmovi se prave da bi se publika identifikovala i saosjećala sa ugroženim LGBT osobama, ja ništa od toga nijesam osjetio posle Parade.

 

Poređenje sa Almodovarom je isto loše. On pravi mnogo ozbiljnije filmove. 

 

nisi pisao o afinitetu već o tome da su rane dobre a parada loša, pa sam pokušao da ti približim ideju da su ti filmovi identični po mnogo čemu a da parada čak ima i neke prednosti u svemu tome. kada je već tako, mogu samo da zaključim da ti je neka tema bliskija i gledljivija od druge.

 

ja sam npr veliki protivnik teze da se ljudi identifikuju sa temama ili likovima u filmu.

zašto bih se (i kako tačno?) identifikovao sa temom koja meni nije prisutna u životu ili sa likovima koji su očigledno prijemčive karikature onoga što postoji u realnom životu? 

 

u realnom životu ne postoje ni likovi ni situacije kao na filmu, to je jedna romansirana, gledljiva, šaljiva verzija života. ona ne služi da se identifikujemo (jer je to zapravo nemoguće), već da "popijemo" neki stav, tezu, mišljenje kroz "koktel" koji nam je smućkan. a vrlo često je dovoljan samo buzz i ukus tog koktela, neka teza ili stav često bivaju nebitni.

 

almodovar je pravio i ozbiljne filmove i prilično neozbiljne (i neprenteciozne) - gde je taj buzz i ukus koktela sasvim dovoljan za provod od satipo-dva

veži ne, kika, živo meso, sve su to pop-filmići jako lepo urađeni doduše.

 

nije moja namera u prepisci da te ubedim da je parada dobar film; najobičniji filmić, koga zabole. već me samo nerviraju te neke velike reči i stavovi kroz fewlinerse

nešto je treš ili super, sranje ili vrhunsko.

 

u većini slučajeva stvari nisu baš tako crno-bele, ako uspemo da se odmaknemo od ličnih preferencija i sagledamo objektivno neke stvari.

taj humor koji je za tebe nepostojeći u paradi je zapravo isti onaj humor iz rana, lepih sela, mi nismo anđeli.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, oubrevo. said:

 

nisi pisao o afinitetu već o tome da su rane dobre a parada loša, pa sam pokušao da ti približim ideju da su ti filmovi identični po mnogo čemu a da parada čak ima i neke prednosti u svemu tome. kada je već tako, mogu samo da zaključim da ti je neka tema bliskija i gledljivija od druge.

 

ja sam npr veliki protivnik teze da se ljudi identifikuju sa temama ili likovima u filmu.

zašto bih se (i kako tačno?) identifikovao sa temom koja meni nije prisutna u životu ili sa likovima koji su očigledno prijemčive karikature onoga što postoji u realnom životu? 

 

u realnom životu ne postoje ni likovi ni situacije kao na filmu, to je jedna romansirana, gledljiva, šaljiva verzija života. ona ne služi da se identifikujemo (jer je to zapravo nemoguće), već da "popijemo" neki stav, tezu, mišljenje kroz "koktel" koji nam je smućkan. a vrlo često je dovoljan samo buzz i ukus tog koktela, neka teza ili stav često bivaju nebitni.

 

almodovar je pravio i ozbiljne filmove i prilično neozbiljne (i neprenteciozne) - gde je taj buzz i ukus koktela sasvim dovoljan za provod od satipo-dva

veži ne, kika, živo meso, sve su to pop-filmići jako lepo urađeni doduše.

 

nije moja namera u prepisci da te ubedim da je parada dobar film; najobičniji filmić, koga zabole. već me samo nerviraju te neke velike reči i stavovi kroz fewlinerse

nešto je treš ili super, sranje ili vrhunsko.

 

u većini slučajeva stvari nisu baš tako crno-bele, ako uspemo da se odmaknemo od ličnih preferencija i sagledamo objektivno neke stvari.

taj humor koji je za tebe nepostojeći u paradi je zapravo isti onaj humor iz rana, lepih sela, mi nismo anđeli.

Apsolutno nije tačno. Nemam ja ništa protiv LGBT tema ili sličnih stvari. To nikad i niđe nijesam napisao.

 

Nijesam ni rekao da se moramo potpuno identifikovati ali po meni film  treba da izazove neke emocije. Parada je bućkuriš bez ukusa. 

 

Ne slažem se nikako da Parada ima nivo humora kao raniji njegovi filmovi. Zapravo nema, u tome je problem. Za Rane nijesam ni napisao da su super, rekao da su samo korektan film, to je velika razlika. 

Link to comment
Share on other sites

Parada je i meni smeće od filma, banalizovani klišeizirani likovi, boomerski humor od kog ti neprijatno, predvidiv i glup scenario, bukvalno ne vidim nijedan segment filma da je bar prosečan. Još gore je jer se bavi jednom važnom temom koja je mogla biti obrađena na mnogo bolji način. Ne može sa Ranama ni u istu rečenicu iako sad ni Rane nisu neko remek-delo.

 

Što se tiče Bjele reditelja, on je možda odličan producent, a kao reditelj je goli prosek. Ne vidim kako u rediteljske veštine spada to što se ne štedi na produkciji, valjda tome i služe producenti a ne reditelji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Chaos Is Me said:

 Ne može sa Ranama ni u istu rečenicu iako sad ni Rane nisu neko remek-delo.

 

napisao sam vrlo precizno zašto su to zapravo filmovi slični kao rod rođeni;

oba filma kreću (i završavaju se) svima poznatim društvenim događanjem na ulicama beograda samo da bi ispričali jednu važnu temu kroz bajkovite likove i narativ pun zajebancije. da je parada imala gej-par naturščika-glumaca koji su zaista bili deo nekog miljea, makar na marginama, kao dva glumca iz rana, to bi bio drugačije doživljen film. to je jedina bitna egzekutivna razlika.

 

a boomer-humora su krcati dragojevićevi filmovi. i rane i lepa sela i anđeli prvi i parada ili nešto što nisam gledao.

likovi isto uvek klišeizirani i filmski-dopadljivi,.

dragojević je takav režiser, zato sam ga poredio sa almodovaram a ne zbog umeća. 

 

uglavnom, jedva čekam još jedan takav srednje-budžetno holivudski iz 80ih

 

 

edit

najsvežiji komentar ispod trejlera 🙃

Quote

 

Pupo Pupo

1 month ago

Sta je ovo, parada 2? Dragojevicu, pretvorio si se u Kustu.

 

 

Edited by oubrevo.
Link to comment
Share on other sites

Ukusi su stvarno različiti. Teško se u umjetnosti može doći do neke objektivnosti. Uini je recimo naveo neke filmove Kusturice kao negledljive, a baš ti navedeni filmovi su u mojoj knjizi njegovi najbolji radovi i remek-djela. Ne kritikujem, samo konstantujem koliko to viđenje na film i umjetnost može da se razlikuje.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, oubrevo. said:

 

 

a boomer-humora su krcati dragojevićevi filmovi. i rane i lepa sela i anđeli prvi i parada ili nešto što nisam gledao.

likovi isto uvek klišeizirani i filmski-dopadljivi,.

dragojević je takav režiser, zato sam ga poredio sa almodovaram a ne zbog umeća. 

 

 

 

Humor iz Rana i Lepih Sela je svetlosnim godinama udaljen od humora iz Parade, imho. U Paradi je baš sve isforsirano i kursadžijski (po ugledu možda na banalan humor iz španskih filmova), važna tema pretvorena u neku c klasa komediju. Sve je to mnogo veštije i prirodnije izvedeno u najboljim Dragojevićevim radovima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

 Uini je recimo naveo neke filmove Kusturice kao negledljive, a baš ti navedeni filmovi su u mojoj knjizi njegovi najbolji radovi i remek-djela. Ne kritikujem, samo konstantujem koliko to viđenje na film i umjetnost može da se razlikuje.

 

pa to hoću da kažem: 

kada gledam te najbolje kustine filmove, meni je to muka neopisiva, baš mi je teško, jer tema, setting, sve to ne prija mojoj duši.

istovremeno, ja sam svestan da je to vrhunski uradak, remek delo.

 

kao recimo kada gledam lebrona kako igra košarku: meni ne prija ali sam svestan da je to vrhunski performans, jedan od najboljih ikada.

 

i ne znam zašto mi je sad paradžanov pao na pamet, valjda da bih ispao kul, tek, da preporučim nekome ako je omašio

https://parajanov.com/maestro/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Igrom slucaja gledao sam oba filma u prethodni godinu dana.

 

Parada je bila aktuelan film u tom trenutku i pratila je trendove sto me je u startu odbijalo i zato nisam ni zeleo da pogledam film narednih nekoliko godina. Moze samo njima taj film da znaci samo njima zbog samog istorisjkog trenutka i mozda su pametni pa shvate kakav su progres napravili od te godine pa na ovamo, kako smo mi dozivljavali 90e oni slicno dozivljavaju taj period i pre toga se dobro secaju kako je prosla prva gej parada. Deluje mi da ce brzo da padne u zaborav i da ce lose da ostari, sto se ne moze reci za Rane. Meni je film zbog prve recenice danas postao outdated, a Dragojevic reciklira fore iz ranijih filmova. Kada su Rane izasle, ipak je tu bilo dosta stvari koje nisi video na ovim prostorima. Mislim nije ni bila poenta da ozbiljno naprave film, nego da naprave nesto sto bi pogodilo njihovu ciljnu grupu i da kod njih ostavis utisak, da se digne svest kod odredjenog dela populacije i naravno da se zgrne lova. Nisam stekao da se ulozilo puno truda u film, vise kako bi se aktuelni problem prezentovao siroj populaciji sto je pre moguce. Cak su i delili besplatne ulaznice za fo;,. Kakav je film ispao, nekako mi deluje da je ipak malo bilo zbrzano. Hocu da kazem, trebalo je to da bude bolje a ne da bude mix svacega. A da, jos jedan razlog zbog kog nisam zeleo da gledam je zbog armije botova koji bi me optuzivali da sam homofob zato sto ne mogu da uputim kritiku filma.

 

Druga gej parada se odrzavala oktobra 2010, a film je izasao otprilike godinu dana kasnije. Bilo je u planu nakon prve neuspesne gej parade (2001 ako se ne varam), da se to u nekom trenutku aktivira i da bude snimljen film.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...