Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Zasto u srpskoj pop-rok kulturi,na toj nekoj sceni..ubrojacu tu i hip-hop..nema bozicnih pesama? Zasto poznati srrpski bendovi/izvodjaci nisu snimali takve stvari,sta mislite?
Neki od najvecih imena UK & USA scene imaju takve pesme..one se masovno pustaju u ovo doba godine i nekako praznicna atmosfera ne moze da se zamisli bez njih. Ajde,da ne poredim srpsku scenu sa njihovom (nije bas fer),ali evo kod kosmija Hrvata je to isto vrlo prisutno..kod nas muk.

Evo,dao sam dva primera..

Link to comment
Share on other sites

Lupam, možda zbog različitog načina obeležavanja Božića. U istočnoj kulturi je to nekako svečanije, uzdržanije, bez razigranosti (osim za decu), koju karakterišu pesmice tipa We wish you a Merry Christmas.

 

Balašević ima pesmu Badnje veče, a članovi nekih rok grupa su snimili onaj album Pesme iznad istoka i zapada, sa religoznim motivima ali nevezano za Božić.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Ne,ozbiljno..evo ja bas gotivim i Gobca i pokojnog Dina.
Njima nije bilo ispod casti da snime ovakvu stvar...ja nisam vernik i ne pisem sa tog aspekta..pokusavam da dokucim cisto kulturoloski..

Mislim, vecina ljudi je ovde starija od mene i adekvatniji je sagovornik. Imam utisak da je to prikriveni relikt komunizma, u smislu da se u to doba veci znacaj pridavao NG u odnosu na oba Bozica. Od raspada SFRJ religijski praznici i obredi se vracaju u fokus, nekad cak preterano i degutantno. Ali je u pop kulturi izgleda opstao taj impuls te se niko sem BMK i tvojih primera nije dosetio. 🙂 Na drugoj strani, tu je mocni Srecko Savovic 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kosjan Willavić said:

Imam utisak da je to prikriveni relikt komunizma, u smislu da se u to doba veci znacaj pridavao NG u odnosu na oba Bozica.

Da,ovo je vrlo moguce.
Cak napamet mogu da se setim par pesmica posvecenih Novoj godini kao prazniku. Delca je imao pesmu "Nove godine",pa onda Vlada Divljan,Gile Orgazam sa Mandom i ekipom glumaca su imali pesmu "Sretna ti Nova.." itd. 

Opet,i Hrvatska je bila jednako sa nama u komunizmu,ali oni su iz njega iskoracili,a mi jos uvek nismo..

4 hours ago, Barkley#34 said:

Lupam, možda zbog različitog načina obeležavanja Božića. U istočnoj kulturi je to nekako svečanije, uzdržanije, bez razigranosti

Ok,i ovo negde stoji.
Ne mogu da se,svejedno,otmem utisku da se nista ne bi desilo da su,ne znam,Bajaga,Chola,pa i Partibrejkersi snimili tako neku stvarcicu...opet vise zelim da to poredim sa sus(j)edstvom nego sa zapadom..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Barkley#34 said:

Lupam, možda zbog različitog načina obeležavanja Božića. U istočnoj kulturi je to nekako svečanije, uzdržanije, bez razigranosti (osim za decu), koju karakterišu pesmice tipa We wish you a Merry Christmas.

 

Balašević ima pesmu Badnje veče, a članovi nekih rok grupa su snimili onaj album Pesme iznad istoka i zapada, sa religoznim motivima ali nevezano za Božić.

 

ako pod "svečanije & suzdrzanije" misliš na topovske udare i rafal petardi od 11h do 12:15 na badnje veče, onda se slažem. 

 

srbin je sav duhovan o praznicima, tako što ne jede prase ili jagnje 14 sati. to je naš event horizon. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, đubrivo. said:

 

ako pod "svečanije & suzdrzanije" misliš na topovske udare i rafal petardi od 11h do 12:15 na badnje veče, onda se slažem. 

 

srbin je sav duhovan o praznicima, tako što ne jede prase ili jagnje 14 sati. to je naš event horizon. 

Moj kraj je juce licio na Vitlejem, ali iz perioda palestinsko-izraelskog sukoba 😄

  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Stvari su ipak složenije od uinijevog potprckivanja. Ja sam laik, pričam ono što sam pokupio negde usput, ali se ljudi ozbiljno bave tim socio-etnološko-religijskim temama i mogli bi da nam održe predavanje.

 

Elem, Beo je to jednom pomenuo u kafani, na ovim prostorima je kultura oružja i militarizma duboko ukorenjena, a gledajući istoriju, nije ni čudo zašto. Zatim, u prošlosti su se radosne vesti komšiluku (na susednom brdu) uobičajeno saopštavale pucnjavom. Tako se i za Božić pucalo, slavilo se rođenje Hrista. Sećate se i one priče od pre godinu-dve, kad je Divac prangijanjem proslavljao sa nekim Srbima u Kaliforniji. U socijalizmu se to preselilo na proslavu Nove godine. Kad se setim kako je praštalo po NBG blokovima pre tridesetak godina... a prekoputa vojne zgrade, pa vi vidite. Sada su petarde i ostale zajebancije dostupnije i raznovrsnije, pa mnogi daju po ludilu, ali opet Božić ima primat. Dakle, to nema nikakve veze sa doživljajem religije, više je sociološki fenomen.

 

Kad kažem uzdržanije i svečanije, mislim na to da je u prošlosti nekako religija u crkvi uvek bila stvar odraslih, same liturgije su ozbiljne i svečane. Ne sećam se da sam ikada čitao o tome da su deca pevala božićne pesmice, osim što se korinđalo za Badnje veče i što postoje neki više porodični praznici (Detinci i slično). Kad kažemo zapadni svet, moramo da imamo na umu da je on dosta heterogen, od gotičke strogosti do onih američkih zajednica koje pevaju vesele duhovne pesme u crkvi. Cenim da je odatle krenulo da neko snimi jednu pesmu, pa nakon uspeha iste kreće poplava istih. Ameri umeju da osete šta ima prođu i šta je dobar šou-biz.

 

@Crni Bombarder Srbi su često impulsivniji, nepromišljeniji pa i infantilniji u odnosu na Hrvate, pa su i socijalizam prihvatili na takav način - religiozno, ali na onaj hevi način, nekritički. Sad smo opet impulsivno ''religiozni'', pa će se to valjda u nekom trenutku dovesti u normalu. U Hrvatskoj su i u vreme SFRJ crkve bile punije nego kod Srba, pa je i ulazak i izlazak iz komunizma prošao na drugačiji, mekši način, iako se i tamo pojavilo mnogo novokomponovanih velikih katolika i uloga crkve je neproporcionalno porasla. Drugo, u HR je prisutan kako bih ga nazvao, efekat ugledanja na zapad i kopiranja svega, pa ponekad preuzmu dobre stvari, ponekad ispadne smešno, a ponekad jednostavno brže prihvate trend, kao i sa ovim pesmama. Ko zna, možda toga bude i kod nas, za koju godinu.

 

Ponavljam, nisam nikakav eksperAt za tu temu, ovo je samo moje viđenje.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...