Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

13 hours ago, Squabbit said:

@Mairosu

Reci mi da si citao Karl May-a...


Naravno, kao dete, mada moram da priznam da sam se više ložio na pulp pisane romane. Bila ona lepa edicija malo krupnijeg formata kod nas u prodaji (Karl May).

WInnetou i ta priča više sagleda stvari iz indijanskog spektra, ja sam više voleo obračune bahatih stočara i tome sl.Nisam se ložio na perjanice i lukove i strele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo lutko!!
Odlican je Karl may za svako dete.. Kida covek, a nije nikad bio na WWW.. Jos valjda bio i slep ili nesto slicno..

Winnetou jeste iz indij ugla, ali ov druge nisu sa Old Firehandom i sl..
Kako god lepo stivo dok si sasvim mala biba

Link to comment
Share on other sites

Nije samo Divljim Kurdistanom. Imaš čitav serijal  o avanturama tog glavnog lika  Kara ben nešto ( u stvari old šeterhend ), jedno deset romana. Divljim Kurdistanom je samo jedan. Kroz maglu mi se javljaju naslovi "Kroz Pustinju" "U balkanskim gudurama" "Ruševine babilona" i slično.

 

Ali ovaj serijal "Šumska Ruža". To bih opet rado krenuo da čitam kad bi mogao da skupim sve. Pod tim imenom je sedamdesetih izlazilo u roto verziji, kupovalo se na kioscima, zato ga zovem "Šumska Ruža. Sećam se samo naslova nekih romana u tom serijalu. "Dvorac Rodriganda", "Benito Huarez" "Umirući car" "Oporuka Inka"...nit mogu da se setim svih naslova, nit mogu da se setim redosleda, a internet štur po tom pitanju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za Karla Maja sam ekspert, pa pitajte sve što vas zanima. Za početak, serijal "Waldröschen" iliti "Šumska ruža" Karl Maj je prvobitno objavio kao serijal roto-romana u 109 nastavaka, od decembra 1882. do avgusta 1884. Zatim je ceo materijal skratio, kondenzovao i objavio u šest knjiga koje su objavljene i kod nas (ne mogu da se setim kako se zvala šesta knjiga na srpskom) :

  1. Schloß Rodriganda - Dvorac Rodriganda
  2. Die Pyramide des Sonnengottes - Piramida boga Sunca
  3. Benito Juarez - Benito Huarez
  4. Trapper Geierschnabel - Traper Jastrebov kljun
  5. Der sterbende Kaiser - Umirući car
  6. Die Kinder des Herzogs

Orijentalni ciklus je objavljivan po raznoraznim novinama u delovima i nastavcima, dok Maj nije skupio kompletnu priču i objavio je u šest knjiga 1892., sve objavljene na srpskohrvatskom u više izdanja:

  1. Durch die Wüste - Kroz pustinju
  2. Durch wilde Kurdistan - Divljim Kurdistanom
  3. Von Bagdad nach Stambul - Od Bagdada do Stambola
  4. In den Schluchten des Balkan - U balkanskim gudurama
  5. Durch das Land der Skipetaren - U zemlji Arbanasa
  6. Der Schut - Žuti harambaša
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Šta bi, rođak Ričard iz Nigerije umro a tebi ništa od nasledstva iako si uplatio 100 evra advokatu iz Abudže?

 

Spoiler

a naravno da možeš da izvučeš pare nazad (ako ih ima i ako se dokaže prevara)

 

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Hronika/220582/FOTO-Novosadska-policija-uhapsila-laznog-ruskog-bezbednjaka-na-prevaru-uzeo-15000-evra.html?fbclid=IwAR0Pj6XgXh9IQ-Hh8tXdlQYeWLNLKZTBo7rJaae9Pm1OLcWwPfaGoDG_oRw

 

Drugar se malo zajebao, doduše za relativno sitnu lovu, al' što da ne vrati, ako može. 
Ja naleteo na vest,  prosledio mu, pa me interesuje šta će biti. Ugalvnom, javio se na taj broj iz teksta, ima neke konverzacije sačuvane, valjda će mu to pomoći. 

Da ne poverujete kakvu je lik priču sastavio. Mislim, svakako je drugar ispao glupan, ali se i ovaj dobro potrudio. 😄

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...