Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

32 minutes ago, Stondisha said:

...
Ja stvarno ne želim da odgajam decu u ovakvom okruženju, ne želim da odrastaju o ovom paklu u kom sa ja odrastao, ako odlučimo da imamo decu, to će biti vrlo brzo nakon odluke da se selimo odavde 😄

 

 

U jbt... sablasno zvučiš kao ja od '95 - 2000 i neke... Zbog toga sam na kraju možda i izgubio neke 3 verovatno vrlo dragocene godine i došao do toga da imam jednog (ali vrednog... pod obručima 😛) klinca, a posle stvari nisu išle kako treba... da jesu, sad bih bio ko Asterion sa svojim ruskim boys bandom al u ženskoj varijanti... stoga - you know what to do, da ti ne popujem. 

 

e, sad...

 

5 minutes ago, Edvard said:

gađenje nad nečijim ličnim izborom koji nas lično nikako ne ugrožava

 

Taj detalj "nas lično nikako ne ugrožava" je sporan na više nivoa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Edvard said:

 A kada postaviš jedno pitanje koje, ne osporavam, jeste turanje nosa u tuđ privatni život, onda se tu pročita mnogo toga između redova, naročito onoga čega ni nema i krene odbrana ljudskih prava, prava na abortus...

 

nije problem što si postavio privatno ili intimno pitanje, ne moraju da ti odgovore ako ne žele, već tvoj stav /razlog zbog kojeg postavljas pitanje 

 

2 hours ago, Edvard said:

To je bitno iz razloga što diskutovati o tuđoj deci, ukoliko nemate svoje je, u najmanju ruku, neukusno.

 

 

ne znam šta tu ima da bude ukusno ili neukusno. verujem da su mnoge individue bez dece puno pomogle na deca-related temama u mnogim oblastima. isto kao što i mnoge individue sa decom nisu kompetentne svoje da podižu a kamo da imaju neki validan stav u širem smislu. odgoj dece jeste nexamenljivo iskustvo ali nije kao da zbog toga postanes merlin i bizmark na temu (:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aj mi muski i nekako, ali devojke(30+) koje se nisu udale ili nemaju decu su pod zaista velikim pritiskom, gledaju ih kao da sa njima nesto nije u redu.  Ostale su mi urezane u secanju reci koje je majka uputila jednoj mojoj drugarici, njenoj cerki - ma samo se ti udaj i rodi dete, pa makar se odmah nakon toga razvela. Veliki broj ljudi(uglavnom 60+ matorci, koji imaju donekle opravdanje jer su tako vaspitavani, druga su vremena bila) pozuruju decu da se zene i udaju samo zato da ne bi bili stigmatizovani od strane idiota slicnih sebi. 

 

Jimmy je to resio carski! 

 7:03

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Stondisha

Da se vratim na priču o naknadi za prevoz sa apdejtom. Od ovog meseca smo od firme dobili gazprom (Nis) kartice za gorivo. Služe samo za tu naknadu za prevoz. Ako sipaš gorivo za jednu paru više nego što je firma uplatila prvog u mesecu, moraš da platiš kešom ili neko platnom karticom. Ako nešto preostane na kartici ne prenosi se u sledeći mesec. Kažu da je dosta firmi tako rešilo problem sa naknadom za prevoz.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

 

U jbt... sablasno zvučiš kao ja od '95 - 2000 i neke... Zbog toga sam na kraju možda i izgubio neke 3 verovatno vrlo dragocene godine i došao do toga da imam jednog (ali vrednog... pod obručima 😛) klinca, a posle stvari nisu išle kako treba... da jesu, sad bih bio ko Asterion sa svojim ruskim boys bandom al u ženskoj varijanti... stoga - you know what to do, da ti ne popujem. 

 

e, sad...

 

 

Taj detalj "nas lično nikako ne ugrožava" je sporan na više nivoa.

 

Nisi razumeo, ovo sve odgovori koje dajem na pitanje šta se čeka i to.

 

Fora je  u tome što smo se jako kratko "zabavljali" pre braka, nekih 1.5 godina, skontali se da smo TO stali pred matičara i nastavili da se "zabavljamo" u tom trenutku smo želeli da putujemo, da idemo po koncertima, da pravimo preduzeće sve nešto što baš nije najzabavnije sa malim detetom da se radi... kad smo se malo toga zadovoljili onda smo krenuli u planiranje prinove, a sam znaš kako to ide, tj da to baš ne ide kako je zamišljeno/planirano, jer je život u suštini gomila nekih stvari koje ti se dešavaju dok ti planiraš nešto treće 😉

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je pogrešno boriti se jednim stereotipom protiv drugog. Možeš biti neodgovoran roditelj jednog ili devetoro dece, svejedno je. Drugačije se u praksi iskazuje tvoj problem ali je suština ista - ti si bolid.

 

Drugo, uvek možeš da nađeš primer za nešto, pa ne bih problem dripaca koji neodgovorno štancuju decu (1 ili 10) vezivao za religioznost, nekima je bog samo dobar izgovor za sopstveni nemar ili glupost. Najbizarniji primer za koji znam je ex-komšinica, diler i zavisnik, koja je rađanjem dece odlagala odlazak u zatvor. Koliko znam, kasnije su deca završila po hraniteljskim porodicama.

 

Pritisak okruženja, posebno usmeren prema ženama, posledica je toga da nam se zbućkalo sve. Mi smo neko hibridno, nezavršeno društvo, sa obeležjima svih sistema koji su bili aktuelni na ovim prostorima u poslednjih sto-dvesta godina, plus imamo jak kontakt sa svim aktuelnim trendovima. Rezultat je sveopšte međusobno nerazumevanje - generacijsko, polno, ekonomsko, po stilovima života... i naravno, opšta konfuzija i buka. Zbog toga je onima koji su u dvadesetim i tridesetim izrazito zajebano da formiraju svoju poziciju, stavove i planove.

 

Partnerstvo/brak i namera za imanjem odnosno nemanjem potomstva moraju da budu lična odluka, doneta bez ikakvog pritiska. Tu nema dvojbe.

 

S druge strane, mora da postoji društveni konsenzus da se pomogne onima koji žele decu, ali imaju poteškoće raznih vrsta. Takođe, moraju se zaštititi sva deca i pomoći ona koja su u lošijoj situaciji, nebitno zbog čega. Neki neodgovorni mentol će se provući i živeće "na račun dece", ali to će biti ipak minorni problem. Ti klinci su već kažnjeni time što neće u svojoj kući imati primer i podršku za život, ne treba dodatno okretati glavu od njih.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

"As Churchill said, it's every Englishman's inalienable right to live where the hell he likes.

What's England going to do, vanish? It's not going to be there when I get back?"

John Lennon in front of The Statue of Liberty, NYC. October 30, 1974

 

66050888_2570769819608382_68624900224702

 



3:07

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ovako nekako ...komentar sa yt:

Quote

Nije važno da li je obrada, prepjev, što god... Spot je vrhunski i ima nešto tako nenormalno sjetno u njemu. Nisam se ni rodila kada je nastao, niti sam ikada živjela u Zagrebu, ali jebeni me trnci hvataju svaki put kad ga pogledam. Ona svjesnost, ružna i lijepa u isto vrijeme, nestvarno stvarna, da ovako nikada više neće biti, da nikada više nećeš hodati tako prekrasno sunčanim i pustim ulicama svoga grada... ne znam opisati taj osjećaj...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ne sam Safete said:

Malo si i ti zamjenio teze, niko nema nista protiv 'mnogodetnih porodica', sta vise ... komentarisali su se ljudi koji (realno) ne mogu prehraniti 1 dijete, a prave ih 7-8 bez zelje da stanu

 

Moguće je da sam se na prvu loptu uznemirio zbog tih nekoliko vezanih postova, umesto da sam prvo izbrojao do 10 i rekao sebi da treba nečiji malo tvrđi stav po pitanju tih stvari prihvatiti kao drugačije mišljenje i neobaveznu polemiku. Ali, pošto znam mnogo primera i mnogodetnih porodica koijima je lepo išlo dok su pravili decu, išli svi na more, imali uvek pune frižidere... ali je negde stalo u jednom trenutku, propala privatna firma prvom hraniocu i 'kola' krenula u drugom pravcu. Ima ljudi koji su skromni i ne žale se mnogo sa mnogo dece, iako nemaju baš idealne uslove i nisu planirali da budu nikom na grbači, a znam i one koji imaju jedno ili nijedno dete, sve im je materijalno potaman, ali im nikad nije dosta i stalno kukaju na sve živo.

Pritom, najviše me boli ta neka vrsta nesolidarnosti gde olako progledamo kroz prste za ozbiljne probleme tipa, neko nas je oladio kao narod za milijarde i to je prošlo tek tako, i dalje se kandiduju ili su na nekoj funkciji, da ne pričam da su lišili nekog života a na slobodi su. Kada bismo njih uhvatili za gušu i uzeli oteto i pokradeno, mogli bi da nahranimo sve gladne i da nam pretekne za neke lepe sitnice koje život znače svima. Pa eto i te životinje što muče, ko je odgovoran za to i zoo vrt u BG-u je trebalo da se preseli negde gde lav i tigar (a o gepardu da ne pričamo) mogu da potrče 100-200m. Lep plan, ali su 'skakavci' sve pojeli. 

Slažem se da ima i neodgovornih mnogodetnih porodica, ali daleko od toga da su oni mnogo velik problem, naročito što ih država ne šljivi. Veliki problem su nepotizam i gramzivost kvazi elite. 

 

Izvinjavam se što sam uznemirio neke ljude svojim postovima! Praštajte!

Edited by Edvard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dete&deca, jesu pomalo smorile te emisije gde treba da se za porodicu od 5-oro ili 9-oro dece sakupi pomoc za kucu, odecu, knjige. Nije da demonstriram indiferentnost i nemanje empatije, ali nakon nekog vremena ljudi ce uglavnom i na ovo oguglati. Pomislim svasta kada vidim te ljude sa toliko dece, koji nemaju ni (pravi)posao, cesto zive bogu iza nogu, i nemaju ama bas nista sto je pod moranje u toj situaciji.

 

Sto se tice toga kako se kod nas gleda na to ko ima a ko nema dece, uvek ce biti takvih ljudi (pogotovo medju ovim dokonijim), koji ce se krstiti kada eto neko ima neke godine a nema dece, ali i to je slabije kako vreme prolazi. Bas ljudi svasta nesto vazno zaboravljaju bilo da komentarisu nekoga i neciji zivot, bilo da daju neke opste sudove na temu: Da li je nekome stalo i da li moze da se ostvari kao roditelj, da su nekada u davna vremena deca bila obavezna stvar, jer treba neko da krene da radi ono sto su cale&keva radili ceo zivot da bi sa 50 bili vec dede&babe (u svakom smislu reci), sad je dete stvar izbora a ne negdasnje nuzde itd. Zavisi vec od koga pitate, ali vremena su se ili jako promenila, ili jako jako promenila. 

 

Ja znam dosta ljudi 35, 40+ koji nisu postali roditelji, neki su single, neki su u vezi (u obe grupe ima onih koji sa nekim nisu uspeli, a ispostavice se nece dobiti drugu sansu). Od svih kojih sada mogu da se setim, izdvojicu nekoliko primera: Covek ima 46g, stalan posao i u dugoj je vezi, niti njega zanima dete niti nju, ne zive zajedno, oboje imaju posao i primanja nekog srednjeg nivoa za nase uslove, sve sto im ostane nakon placanja osnovnog im ode na letovanje i par putovanja, sitne hobije, jednog psa&jedna kola, poneki gadget, da popiju i pojedu nesto van kuce, nista posebno, ali to je to, isto kao i ranije navikli su na taj zivot i sve sto uz njega ide, i dete bi im bilo sa konja na magarca sto se standarda tice, o obavezi i vremenu da ne govorim. Takodje, imam jednog prijatelja ('74 god) koji nesto losije stoji, on i njegova nevencana zena vec dugo zive zajedno, imaju oko 1000e mesecno, jedna kola, za godisnji odu u Grcku, ne znam zasto nemaju dece, moguce kao i ovi prethodni. Moj dobar prijatelj iz amerike ima 42g, tamo je od 18-e, promenio je par gradova, napredovao u karijeri, imao je veze, sada je u vezi sa 15g mladjom latino ribom, ima sve sto se materijalnog tice ali ga ocigledno bas briga, uziva u zivotu. Od zena se secam jedne koja sada ima skoro 50, definicija karijerizma&hedonizma, zavrsila medicinski i neku trazenu spec, evo vec jedno 10-15g kad god ne radi putuje po svetu, mislim da samo na arktiku&antarktiku nije bila. Vec sam smorio, da ne duzim dalje, danas samo ove od 40+.

 

Da se malo osvrnem na famozni materijalni momenat kod planiranja dece, jest' da se sve moze podvesti pod ono da je sve to individualno, ali fakat je da ono sto se ranije podrazumevalo da je sasvim dovoljno je danas de facto nista(puko zivotarenje), mozda jos ponegde na selu je neko zadovoljan ako ima sta da jede i krov nad glavom, ali ruralna sredina je odavno prestala biti relevantna kad se gleda neki prosek, neki trendovi, drustveni zivot uopste. Receno je da imamo toliko ljudi koji nikako nisu da budu roditelji, tako imamo i neke koji dobiju decu ali nisu bas uradili domaci pre toga, kako u dostizanju zrelosti&izboru partnera, tako i u tom materijalnom. Ako je onaj (redji) ekstrem upisivati klince na ne znam sport, jezik i klavir istovremeno, kupovati im iphone i sta sve ne, skupe rodjendaonice, letovanje&zimovanje da se svake god podrazumeva, izleti&shopping putovanja, pozamasan dzeparac, grandiozna festa pa mozda i motor/auto za 18 rodjus itd, e tako je danas onaj drugi ekstrem nemati dati detetu nista osim osnovnog (a manje od ovoga je danas uzas kao sto je uvek bilo), u tom smislu dobar broj ljudi se snebiva oko dece "iako im je vreme"

Edited by Marko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Marko said:

. Od zena se secam jedne koja sada ima skoro 50, definicija karijerizma&hedonizma, zavrsila medicinski i neku trazenu spec, evo vec jedno 10-15g kad god ne radi putuje po svetu, mislim da samo na arktiku&antarktiku nije bila. 

 

 


Sad znamo od gde ti one slike što kačiš u kafani.


✈️

Edited by Asterion
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Edvard said:

 

Moguće je da sam se na prvu loptu uznemirio zbog tih nekoliko vezanih postova, umesto da sam prvo izbrojao do 10 i rekao sebi da treba nečiji malo tvrđi stav po pitanju tih stvari prihvatiti kao drugačije mišljenje i neobaveznu polemiku. Ali, pošto znam mnogo primera i mnogodetnih porodica koijima je lepo išlo dok su pravili decu, išli svi na more, imali uvek pune frižidere... ali je negde stalo u jednom trenutku, propala privatna firma prvom hraniocu i 'kola' krenula u drugom pravcu. Ima ljudi koji su skromni i ne žale se mnogo sa mnogo dece, iako nemaju baš idealne uslove i nisu planirali da budu nikom na grbači, a znam i one koji imaju jedno ili nijedno dete, sve im je materijalno potaman, ali im nikad nije dosta i stalno kukaju na sve živo. 

Pritom, najviše me boli ta neka vrsta nesolidarnosti gde olako progledamo kroz prste za ozbiljne probleme tipa, neko nas je oladio kao narod za milijarde i to je prošlo tek tako, i dalje se kandiduju ili su na nekoj funkciji, da ne pričam da su lišili nekog života a na slobodi su. Kada bismo njih uhvatili za gušu i uzeli oteto i pokradeno, mogli bi da nahranimo sve gladne i da nam pretekne za neke lepe sitnice koje život znače svima. Pa eto i te životinje što muče, ko je odgovoran za to i zoo vrt u BG-u je trebalo da se preseli negde gde lav i tigar (a o gepardu da ne pričamo) mogu da potrče 100-200m. Lep plan, ali su 'skakavci' sve pojeli.  

Slažem se da ima i neodgovornih mnogodetnih porodica, ali daleko od toga da su oni mnogo velik problem, naročito što ih država ne šljivi. Veliki problem su nepotizam i gramzivost kvazi elite.  

 

Izvinjavam se što sam uznemirio neke ljude svojim postovima! Praštajte!


da parafraziram tvoj post:

Odeš kod lekara, da se žališ jer su stopala počela da ti smrde nesnosno i nešto se non-stop češeš, a on ti kaže d aatletsko stopalo nije ništa strašno, dobija se.... a znaš šta je strašno, strašn je rak na tankpom crevu  jer ....  146 redova o raku na tankom crevu..  kontaš?


lepo je Marko  objasnio i da se nadovežem, ako imaš uslove za devetoro dece, (a znam ljude koji imaju devetoro dece) i možeš da im priouštiš da svaki dan jedu 3 obroka, da budu obučeni i obuveni propisno, da imaju krov nad glavom i da im obezbediš školovanje, normalno odrastanje, pažnju i sve što detetu treba...  bravo si ga tebi i cepaj rodjo i deseto i jedanaesto  koliko god gospodja i ti želite ja vam želim svu sreću ovog sveta.

Al brate, živiš u nekoj straćari, nema vode, nema struje, urušava se krov, najbliža škola tri dana jahanja...  i ti naštancaš sedmoro dece, a nemate leba da jedete...  aj boli me patka što  ti  nemaš leba da jedeš, punoletan si gilipter u naponu snage pa ono klošari isto važi za gospodju ti... al šta će ta deca nemoćna da rade, kako će da se školuju, šta da jedu, šta da obuku... a tek o zdravstvenoj pomoći da ne pričamo...


I onda mi sa foruima da sukpljamo kintu da ti napravimo kuću... i dobro napravimo ti kuću, šta posle, da skupljamo kintu da se kupe knjige/hrana/odeća/obuća...  i ceo život klošarenje, a kakve posledice to klošarenje ostavlja na tu decu, kakvi će oni ljudi sutra da budu...

mani me priče bitno je samo da se deca radjaju, a pose ćemo lako... nema tu ništa lako, lepo verovatno jeste, ali duboko verujem da nije lako.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...