Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

1 hour ago, Takeshi_Kovacs said:

znam da se za BS odavno provlaci neka prica da su rezimski sviraci kurca, ali ovo je prva konkretna stvar koju sam video na temu

 

oni su praktično od samog početka postavili pravoslavlje & porodičnu šetnju feat kosovae kao svoje prioritete. tj od drugog albuma najdalje.

tako da ja ovo ne vidim kao neki prorežimski stav, nego verujem da kad feđa kli vidi ovaj glomazni žir, što je, kako sam pre 3-4 godine od srbovanje likova saznao, neka sveto-drevna biljka paganskih srba (što srbovanje likovi ne vide kao naročitu koliziju sa tim forza-pravoslavljem), da se totalno upiški od sreće, k'o klinke kad vide bitlse '66e.

..inače, pre par godina sam poslom išao u skoplje prvi put u životu; maiko mila, roger milla, kakav volume scorer pristup ovom megalomanskom-skulptorstvu.

totalna paranoja u las vegasu. kapiram da će generacije skopljanaca izlaziti pomalo damaged iz odrastanja u onom ludilu. baš je hevi.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Naravno, nisi propustio priliku da ostaviš cveće na Tošetovom spomeniku 😁

 

Edit: Meni je drug pričao za ovo, i tad sam prvi put čuo za ludilo tog projekta. Ako mi i sam broj spomenika, zgrada, fontana i čega sve ne, što mi je nabrajao, nije bio dovoljan da mi skrene pažnju na sulude planove, onda su mi blizina jedno do drugog i koliko će brzo sve to da nikne, pomogli da skapiram. U Skoplju sam bio tek u prolazu, par puta pre svega ovoga, na putu za Grčku, pa i nisam zapamtio kako je nekad sve to izgledalo. Zato ću tražiti na netu 😄 Onaj most je stvarno nešto posebno. Voleo bih da vidim neke verodostojne podatke, o tome da li se sve to koliko toliko isplatilo gradu, kroz više turista u međuvremenu.

Edited by Marko
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Tacno, Sindikat je uvek imao jak taj vsem srbliem vajb, od prvog 'buma. Rekao bih iskreni antislobisti, ali vazda a tad heavy patriotski orijentisani. Flex je oduvek tu prednjacio kao nekakav kapetan momcadi. 

 

Sto se tice zira, da, hrast jeste nekakvo uslovno receno sveto drvo Slovena. Ovi nasi ne vide problem sa tom paganskom konotacijom jer svetosavlje podrazumeva inkorporaciju tih prethriscanskih tradicija i obicaja u klasicnu hriscansku (pravoslavnu) dogmatiku. U poslednje vreme se na tome bas i insistira kao na vrlo pozitivnom i vrednom hvale od strane autohtonista koji tako prave link sa stanovnicima ovih prostora u antickim vremenima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Tacno, Sindikat je uvek imao jak taj vsem srbliem vajb, od prvog 'buma. Rekao bih iskreni antislobisti, ali vazda a tad heavy patriotski orijentisani. Flex je oduvek tu prednjacio kao nekakav kapetan momcadi. 

 

Sto se tice zira, da, hrast jeste nekakvo uslovno receno sveto drvo Slovena. Ovi nasi ne vide problem sa tom paganskom konotacijom jer svetosavlje podrazumeva inkorporaciju tih prethriscanskih tradicija i obicaja u klasicnu hriscansku (pravoslavnu) dogmatiku. U poslednje vreme se na tome bas i insistira kao na vrlo pozitivnom i vrednom hvale od strane autohtonista koji tako prave link sa stanovnicima ovih prostora u antickim vremenima.

Celo hriscanstvo je nastalo inkorporacijom prethodnih religija i kultova, ne samo pravoslavlje.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

U poslednje vreme se na tome bas i insistira kao na vrlo pozitivnom i vrednom hvale od strane autohtonista koji tako prave link sa stanovnicima ovih prostora u antickim vremenima.

 

tako nekako. ja stvarno nisam u fazonu da mi nešto smeta, više mi je kod tog lika, koga znam dovoljno dugo, bilo zabavno kad je upao u taj drevni-a-opet-hrišćanski modus.

 

slali mi ljudi i neke YT videoe, kao da vidiš tebra šta je prava istorija a ne ono čime su nas kljukali u školama.

ja naivno kliknem na poslat link za video, tamo već srbi pobedili titane i ceo avengers squad ali im to nije priznao neko iz vizantije, šta li - pa se onda još naivnije vratim da pokušam da proniknem u ta skrivena porekla srba, nastane totalni gejmoftrons sa primesama gospodara prstenova.

 

..mislim ni to mi ne smeta, nego mi je metar dana trebalo da povratim algoritam novog sveckog poretka, koji je još drastičnije bio ugrožen kada je počela pandemija.

od tad, tj od ponovnog uspostavljanja tamne strane sile na jutjubu, više ne klikćem nigde  : i

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, đubrivo. said:

 

tako nekako. ja stvarno nisam u fazonu da mi nešto smeta, više mi je kod tog lika, koga znam dovoljno dugo, bilo zabavno kad je upao u taj drevni-a-opet-hrišćanski modus.

 

slali mi ljudi i neke YT videoe, kao da vidiš tebra šta je prava istorija a ne ono čime su nas kljukali u školama.

ja naivno kliknem na poslat link za video, tamo već srbi pobedili titane i ceo avengers squad ali im to nije priznao neko iz vizantije, šta li - pa se onda još naivnije vratim da pokušam da proniknem u ta skrivena porekla srba, nastane totalni gejmoftrons sa primesama gospodara prstenova.

 

..mislim ni to mi ne smeta, nego mi je metar dana trebalo da povratim algoritam novog sveckog poretka, koji je još drastičnije bio ugrožen kada je počela pandemija.

od tad, tj od ponovnog uspostavljanja tamne strane sile na jutjubu, više ne klikćem nigde  : i

 

Meni smeta jednako i to divljanje u patriotskom zanosu i ovaj naucni dogmatizam. Nisu bas sve stvari koje pricaju ti autohtonisti gluposti i besmislice, kao sto su i mnoge stvari koje naucna zajednica uzima za aksiome u najmanju ruku podlozni preispitivanju. Problem je iza svega stoje neke agende i stalno se krive cinjenice i usmeravaju zakljucci ka onome sto konkretnoj grupaciji odgovara. Neke valjane i za buducnost interesantne teze se izgube u moru baljezgarija raznoraznih klovnova poput Deretica i ovih ostalih na yt popularnih likova. 

 

@Kronostime

 

Nisam ja to ni dovodio u pitanje, post se odnosio na nesto drugo, a mislim da me je uinij i razumeo: umesto klasicne varijante prodora hriscanstva recimo na zapadu Evrope i dobrog dela Grcke koje je funkcionisalo po modelu 'evo vam na papiru nas novi program, izvolite prihvatiti i iz upotrebe izbaciti i zaboraviti sve svoje stare bezvezne tradicije za sobom, a ako necete bice sranja', kod nas smo imali stratesko opredeljenje da se ne raskida tako dramaticno sa ranijim sistemom verovanja i narodnih tradicija nego da se one na neki nacin hristijanizuju kako bi tranzicija bila laksa i ne bi podrazumevala visedecenijska ili visevekovna klanja na toj bazi. O tome sam pisao, ne ulazeci u pravoslavlje ili hriscanske dogme in general.

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, stefan81888 said:

Bio u Skoplju pre oko 6 godina. Kakav kič od grada, preružan je. 

Što je najgore, taj centar (obala Vardara, trg, most, čaršija, Kale - znači brdo :classic_biggrin:) je imao neki šmek i uz malo peglanja bi izgledao pristojno. Sad je strašno. Jedino ako Skopljanci prihvate da žive kao u Las Vegasu uspeće da prežive ovu katastrofu.

 

29 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Nisu bas sve stvari koje pricaju ti autohtonisti gluposti i besmislice, kao sto su i mnoge stvari koje naucna zajednica uzima za aksiome u najmanju ruku podlozni preispitivanju.

Možeš li malo više na ovu temu?

 

30 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

kod nas smo imali stratesko opredeljenje da se ne raskida tako dramaticno sa ranijim sistemom verovanja i narodnih tradicija nego da se one na neki nacin hristijanizuju kako bi tranzicija bila laksa i ne bi podrazumevala visedecenijska ili visevekovna klanja na toj bazi.

Meni je interesantno kako je u onoj knjizi Kosingas opisan taj prelaz i inkorporiranje starih verovanja i običaja, kao i na koji način su se ubeđivali lokalci da odustanu od nekih štetnih ukorenjenih običaja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Barkley#34 said:

Što je najgore, taj centar (obala Vardara, trg, most, čaršija, Kale - znači brdo :classic_biggrin:) je imao neki šmek i uz malo peglanja bi izgledao pristojno. Sad je strašno. Jedino ako Skopljanci prihvate da žive kao u Las Vegasu uspeće da prežive ovu katastrofu.

 

Roditelji studirali u Skoplju, kažu da im je bio lep grad. Mada, i ja sam naklonjeniji svom studentskom gradu od ostalih. 😄

 

Verujem i tebi na reč da bi bio din, ovako je stvarno šteta šta mu rade. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

Možeš li malo više na ovu temu?

 

Tema je bas siroka i ima bas dosta stvari koje su materijal za pretres, ali evo da najkrace moguce bacim nekoliko koje prve padaju na pamet:

 

-iskopavanja na ovom prostoru zaista pokazuju dosta zajednickih odlika (npr. sahranjivanje, nacin gradnje, neki simboli...) Slovena i Tribala, grupe plemena koja se danas ne bas najsrecnije sumarno zovu Ilirima i drugih stanovnika ovog podneblja u anticko vreme

 

-dosadasnji rezultati (na ipak ne tako velikom uzorku) genetskih istrazivanja (haplogrupe) ukazuju da su kretanja stanovnistva ipak mozda bila ponesto drugacija od onoga sto smo ucili u skolama 

 

-Porfirogenit se uzima kao sveto pismo, uprkos tome sto je prepis prepisovog prepisa, a postoji niz problema u vezi sa sadrzajem teksta i nelogicnosti. Neki vrlo uvazeni ljudi su proglasavani sarlatanima potkraj zivota i karijere, samo zato sto su se bavili ovim pitanjem i pokusali da urade dublju analizu i kriticki osvrt

 

-zaista nedostaju primarni izvori iz vremena vladara za cije vlade se doseljavanje na opisani nacin dogodilo 

 

-fakat je da je postojao (donekle i danas postoji, samo u znatno manjoj meri) veliki broj toponima na prostoru danasnje Grcke koji su slovenski, cak i znatno juznije od Dusanovih granica, pa nije nerazumno postaviti pitanje porekla istih

 

-insistiranje na artificijelnosti izraza Vizantija je sasvim ispravno, kao sto je na mestu i kritika potpune romantizacije polozaja i odnosa izmedju narecene Vizantije i nasih srednjovekovnih knezevina/kraljevina u mejnstrim diskursu

 

-postoji bas dosta motiva u narodnim predanjima i folkloru koji su poreklom mnogo stariji od onog sto bismo nazvali tek protoslovenskim i po obicaju smestali u najkasniju antiku i najraniji srednji vek i opet vode do etnickih grupa koje su znatno ranije zivele na ovim prostorima

 

Ima tu jos dosta toga, a i ovo sto sam pomenuo je samo neko nabacivanje, cisto eto radi nekog konteksta, posto si pitao. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Problem je u tome što su likovi koji najviše mogu da dobace do estetike ''labudovi po kapijama i liftovi u kućama'' i opsednuti megalomanijom (kao i provizijama) počeli da odlučuju o stvarima koje su veće od njih. Doduše, bilo je toga i posle II sv. rata, ali su ih posle nekog vremena sklonili. Porazno je da se to dešava dva ili tri puta u veku.

 

Ne možeš da izmišljaš istoriju ili veličanstvenost grada, što oni tripuju. Balkanskim gradovima je bilo potrebno da se saobraćajno srede, popune zelenilom, ujednače i okreče ulični frontovi, kao i da nova gradnja prati trendove. Ne mogu da budu Pariz, Beč ili London, ali je trebalo da teže udobnosti, a bogatstvo istorije koje se ogleda u neujednačenosti izgradnje bi povećavalo njihovu zanimljivost i jedinstvenost. Ali kako to da objasniš sirovinama kojima su se usput otvorile ogromne mogućnosti za zaradu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Barkley#34 said:

Problem je u tome što su likovi koji najviše mogu da dobace do estetike ''labudovi po kapijama i liftovi u kućama'' i opsednuti megalomanijom (kao i provizijama) počeli da odlučuju o stvarima koje su veće od njih. Doduše, bilo je toga i posle II sv. rata, ali su ih posle nekog vremena sklonili. Porazno je da se to dešava dva ili tri puta u veku.

 

Ne možeš da izmišljaš istoriju ili veličanstvenost grada, što oni tripuju. Balkanskim gradovima je bilo potrebno da se saobraćajno srede, popune zelenilom, ujednače i okreče ulični frontovi, kao i da nova gradnja prati trendove. Ne mogu da budu Pariz, Beč ili London, ali je trebalo da teže udobnosti, a bogatstvo istorije koje se ogleda u neujednačenosti izgradnje bi povećavalo njihovu zanimljivost i jedinstvenost. Ali kako to da objasniš sirovinama kojima su se usput otvorile ogromne mogućnosti za zaradu.

 

 

Upravo tako, bravo. Ovako samo gradove zalivaju betonom a seku drveće i parkove, naslanjaju pijace na tvrđave umesto da cela građevina može da se vidi sa svih strana i dižu zgrade i građevine uopšte bez jasnog estetskog plana. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...