Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Što bi rek'o Drug Crni, dobar dan.

 

Quote

Dobro su poznati standardno navođeni Torndajkovi opiti sa izlaženjem mačke iz zatvorenog kaveza. Kavez je bio sačinjen od letava kroz koje je mačka mogla da vidi primamljivo parče ribe ili mesa. Da bi izašla iz kaveza i došla do privlačnog parčeta, mačka je morala da otvori vrata aktivirajući određen mehanizam- direktnim dizanjem reze, povlačenjem omče ili pritiskanjem papuče.

 

Tipično ponašanje mačaka može se ovako opisati: životinja se najpre najkraćim putem ustremljuje cilju - pokušava da dohvati parče šapom, što je nemoguće, ili da se provuče između letava, što je još manje moguće. Posle niza neuspešnih pokušaja, kod mačke se često javlja agresivno ponašanje: ona udara ili grize letve, užurbano hoda gore-dole itd. Ponekad, posle niza pokušaja, seda u jedan deo kaveza, posmatra situaciju, nekad nezainteresovano, najzad se opet diže i cela priča se ponavlja. U nizu pokušaja mačka ponekad dolazi do omče (ili pedale), čak je glavom dodiruje i napušta je. Ali, u nizu pokušaja najzad se desi da omču zahvati šapom i povuče je (ili pritisne pedalu), posle čega se vrata automatski otvaraju. Događa se ponekad da mačka to u početku i ne primeti. Pokušaj se završava izlaskom kroz otvorena vrata i dolaženjem do nagrade.

 

Ponovo stavljena u kavez, mačka ponavlja ponašanje iz prvog pokušaja. Ali, iz pokušaja u pokušaj broj uzaludnih, pogrešnih reakcija sve je manji i manji, a tačna reakcija sve brža. Na kraju niza pokušaja mačka rešava problem neposredno i direktno; čim se stavi u kavez ide ka vratima, povlači omču (pritiska pedalu) i izlazi iz kaveza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DameTime said:

Što bi rek'o Drug Crni, dobar dan.

 

Podsetilo me ovo na onaj super eksperiment gde je grupa majmuna u kavezu u kome postoji poluga koja na sve njih pušta ledeni tuš.

 

Nakon nekog vremena majmuni nauče da diranje poluge proizvodi neprijatne posledice i ne prilaze joj.

 

Izvadi se jedan majmun iz kaveza i ubaci drugi, i onda kada novi kolačić samo krene ka polugi, ostali ga presretnu i izlemaju ga. Kada prođe dovoljno vremena da novajlija nauči da je poluga tabu, opet se menja jedan majmun i proces se ponavlja. Tako se radi sve dok ni jedan majmun u kavezu ne zna da poluga zapravo pušta tuš. Međutim, poluga ostaje tabu i svaki novi majmun koji uđe u kavez dobija batine ako krene ka polugi, iako niko od njih nema pojma zbog čega postoji taj običaj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2023 at 11:01 PM, DameTime said:

Meni lično omiljena

 

 

Such a lonely little girl in a cold, cold world

there's someone who needs you

 

Jeanny, quit living on dreams

 

Nemam pojma da li je istina, ali čitao sam negde da je pesma o pedofilu tj, lik u pesmi koji peva o Jeanny je pedofil. Od tada drugačije gledam na istu iako sam je voleo dugo vremena. Postoji i Jeanny 2. 

 

On 10/21/2023 at 1:02 PM, Kronostime said:

 

 

Da se vratimo na "One hit wonders"...Ovi to nisu, ovi su "Two hits wander".

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

Meni su recimo House of love školski primer toga

 

 

 

edit: 

 

F9MvrraXcAAmSc2?format=jpg&name=small

Edited by advokat kuče, tečefon
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, advokat kuče, tečefon said:

Nemam pojma da li je istina, ali čitao sam negde da je pesma o pedofilu tj, lik u pesmi koji peva o Jeanny je pedofil. Od tada drugačije gledam na istu iako sam je voleo dugo vremena. Postoji i Jeanny 2. 

 

Pesma je perspektiva stalkera, silovatelja i ubice. U pesmi Jeanny ima 19 godina, u spotu je glumi 15-godišnja devojčica. Imaš prevode na netu delova pesme na nemačkom, posebno obrati pažnju na poslednji deo "newsflash" koji čita jedan od najpoznatijih austrijskih TV spikera Vilhelm Viber.

Edited by Stiletto
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, advokat kuče, tečefon said:

Nemam pojma da li je istina, ali čitao sam negde da je pesma o pedofilu tj, lik u pesmi koji peva o Jeanny je pedofil. Od tada drugačije gledam na istu iako sam je voleo dugo vremena. Postoji i Jeanny 2. 

 

20 minutes ago, Stiletto said:

Pesma je perspektiva stalkera, silovatelja i ubice. U pesmi Jeanny ima 19 godina, u spotu je glumi 15-godišnja devojčica. Imaš prevode na netu delova pesme na nemačkom, posebno obrati pažnju na poslednji deo "newsflash" koji čita jedan od najpoznatijih austrijskih TV spikera Vilhelm Viber.

 

Okej, ovo nisam znala. "Uništili" ste mi jednu od omiljenih pesama, ali hvala na info. Baš nisam obraćala pažnju na taj poslednji deo...

 

22 hours ago, Smrtokapa said:

Podsetilo me ovo na onaj super eksperiment gde je grupa majmuna u kavezu u kome postoji poluga koja na sve njih pušta ledeni tuš.

 

Nakon nekog vremena majmuni nauče da diranje poluge proizvodi neprijatne posledice i ne prilaze joj.

 

Izvadi se jedan majmun iz kaveza i ubaci drugi, i onda kada novi kolačić samo krene ka polugi, ostali ga presretnu i izlemaju ga. Kada prođe dovoljno vremena da novajlija nauči da je poluga tabu, opet se menja jedan majmun i proces se ponavlja. Tako se radi sve dok ni jedan majmun u kavezu ne zna da poluga zapravo pušta tuš. Međutim, poluga ostaje tabu i svaki novi majmun koji uđe u kavez dobija batine ako krene ka polugi, iako niko od njih nema pojma zbog čega postoji taj običaj.

 

Da, super analogija!

 

To su eksperimenti u psihologiji učenja i u stvari pokazuju kako se kod životinja sve bazira na S-R odnosu (stimulus-reakcija). Dakle imaš mačku koja reaguje na nagradu tj. pokušava da do nje dođe. U tvom primeru su tu majmuni koji reaguju na hladan tuš, koji izaziva neprijatnu reakciju tako da svakog novog majmuna u kavezu usmeravaju da se sklanja.

 

Najčešće to funkcioniše po principu klasičnog uslovljavanja, odnosno životinja nauči da za određeni signal ili simbol vezuje određenu posledicu. Na to može da se nadoveže potkrepljenje (koje može biti pozitivno ili negativno, kao na primeru majmuna gde njihovo ponašanje potkrepljuje to da diranjem poluge izostaje kazna), kao npr. kad se golub nauči da kljuca na određenom mestu jer svaki put kad kljucne dobije hranu. Onda u jednom trenutku krene mahnito da kljuca kako bi dobio što više hrane.  

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Stiletto said:

 

Pesma je perspektiva stalkera, silovatelja i ubice. U pesmi Jeanny ima 19 godina, u spotu je glumi 15-godišnja devojčica. Imaš prevode na netu delova pesme na nemačkom, posebno obrati pažnju na poslednji deo "newsflash" koji čita jedan od najpoznatijih austrijskih TV spikera Vilhelm Viber.

 

Roman Polanski/Jeffrey Epstein likes this. Nisam se previše zamarao rečima pesme. Ali sam video iz aviona da je mala u spotu ili maloletna ili jedva punoletna (Vidi se uprkos trikilešminkeipetkilapudera). To mi je pobudilo sumnju da ima tu nečeg. Mislim, naravno da mi ne menja ništa u vezi pesme, jer je stvar nezaboravna... Kao i Falco uostalom

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Chaos Is Me said:

Da li je tačno da Laki smartbox uređaj (Orion TV integrisan) ne radi na SBB mreži? 

 

Došao sam nešto drugo da priupitam, ali verovatno da jeste, budući da se SBB i Telekom (zajedno sa njegovim akvizicijama) kensluju sa uslugama u zavisnosti od provajdera.

 

Da li se neko seća časopisa/magazina Zoom, bio je aktuelan 00-ih u Srbiji, da kažemo da je muški magazin sa sportskim i lifestyle temama, ponekim ženama i tako to. Sećam se da sam ga čitao redovno i prosto mi je neverovatno da na internetu ne mogu da nađem niti jednu sliku, kopiju ili bilo kakav trag postojanja.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...