Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

8 minutes ago, Drug Crni said:

Pa,hajde da postavim(o) ovakvo pitanje: da li je razorniji bio Šešelj devedesetih ili Vučić danas? Ko je veću štetu naneo srpskom društvu? Nije bitna kokoška ili jaje priča,već samo učinak.
Prvi je tim virusom šešeljizma zarazio jedno 30% društva,drugi 70%. Doduše,ovo verovatno govori više o našem društvu nego o ovoj dvojici nacoša.

Tako da...ne može nikako novac da bude merilo kvaliteta života u jednom društvu. Ovo govori neko ko jeste za kapitalizam. Ali za pravi,a ne ovu ozakonenju pljačku. Imam love,šab me gabri što živim u fašističkom ambijentu. Neće da može rezon. Kod mene ne.

 

kakvo je to pitanje? sheki je bio samo little helper. nemam pandan shekiju danas u stranackim liderima, pa mi je najblizi vucicevic iz informera:

da li je razorniji bio slobo 90ih ili vucicevic iz informera danas?

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, DameTime said:

 

Ili, što bi rekao junak jedne K-drame glavnoj junakinji: Navedi mi jednu stvar koja se ne može kupiti novcem.

Ona je tu stala, razmislila, nije mogla da se seti ničeg pa je rekla: Ja.

Što je možda i ponajbolji odgovor

 

Nisam znao da jos neko sa foruma gleda K-Drame. Da nije Lee Min Ho?

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Tamburinjo said:

 

 

povrachachu 😄 

 

Ima li sta lepse nego da se gine za otadzbinu...

...pauza, molska muzika, miran kadar...

Ima... da se za nju zivi (bre)

 

Kad hocu te 'pametne' recenice na tv uzmem pa gledam Boj na Kosovu gde mu ga dao Sotra po LSD filozofiji od Lazara Sokrata preko Obilica Platona pa sve do najnizih slojeva svi uceni ko sa Sorbone, pricaju u poslovicama dobar dan kad kazu...

 

 

 

 

@SunZero

 

evo ti nesto mirnije nemoj Sabataje sredom, em bend iz devedesetih em predgrupa Vrankovicu djembelom 😄 srpski Tool

 

 

 

 

 

kakav tool, ja cujem sonic youth, the swans I bjesove

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DameTime said:

 

spacer.png

Snažno verujem da su ostale produkcije uzimale inspiraciju od njih za svoje serije. Bukvalno chaos lvl max 😄 

Dobro, ta mi serija i nije bila nesto specijalno, pogledao sam je samo, jer bilo dosta poznatih glumaca u seriji, ali moze se reci da je tada krenula eksplozija azijske produkcije. Pre desetak godina sam se cudio kako niko sa ovih prostora, ali i zapad ne prenosi takve fenomenalne serije i filmove, pratili smo tada samo jedna drugarica i ja sta se uspe naci na torentu, prevode itd. Potrebno je bilo da se desi squid game i parasite da bi svet krenuo vise paznje da obraca na istok. Sada definitivno imaju vise publike, nego ikada ranije.

 

Link to comment
Share on other sites

@Dracarys Ma radnja i nije posebno vredna pomena. Ali da, i ja sam čitala da je od te serije krenula popularizacija K-drama i obično je svima prva koju su gledali (myself included). Pre neki dan sam odgledala japansku seriju za Netflix, Kimi ni Todoke (From Me to You), isto je fina tako opuštajuća.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jednom smo pričali ovde na tu temu pa sam napravio analogiju koju i dalje smatram ispravnom: 90-te su bile kao prirodna nepogoda - tajfun, cunami, zemljotres... dok je ovo Vučićevo vreme kao klimatska promena.

 

Na kratak rok su devedesete potpuno neuporedive sa bilo čim posle, kao i svako ratno doba (plus sankcije). Međutim, koliko god to doba bilo strašno, to je bio jedan ipak ograničen period. Sve loše što se dešavalo je s druge strane izazivalo otpor i stvaralo energiju za borbu. Postojala je želja da se izmeni loše, da se počisti nered koji je poplava ostavila.

 

Ovo sad je drugačije. Lagano preplavljuje, kuva nas, parališe društvo. Dugoročno je čak mnogo opasnije od devedesetih, posebno na kolektivnom, društvenom nivou. Na individualnom kratkoročnom nivou su takođe devedesete bile gore, jer sada ipak ima šta da se pojede i popije, a postoji i taj faktor pasoša. 

 

Ovo o čemu Boki priča je tačno, da je sve lakše kad si mlad. Međutim, s druge strane, povremeno se setim da su mnoji roditelji i njihovi vršnjaci bili otprilike mojih godina u vreme bombardovanja a da su kroz sankcije prolazili još mlađi, pa se samo stresem zamišljajući sebe u toj situaciji. Ne ponovilo se. Opet, ovo sada brine na drugi način, zato što posledice mogu biti grđe nego Miloševićeve.

 

1 hour ago, Tamburinjo said:

Kad hocu te 'pametne' recenice na tv uzmem pa gledam Boj na Kosovu gde mu ga dao Sotra po LSD filozofiji od Lazara Sokrata preko Obilica Platona pa sve do najnizih slojeva svi uceni ko sa Sorbone, pricaju u poslovicama dobar dan kad kazu...

Koliko znam, nije do Šotre nego do Simovićevog dramskog teksta, pretočenog u film. :classic_smile:

Edited by Barkley#34
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Barkley#34 said:

Jednom smo pričali ovde na tu temu pa sam napravio analogiju koju i dalje smatram ispravnom: 90-te su bile kao prirodna nepogoda - tajfun, cunami, zemljotres... dok je ovo Vučićevo vreme kao klimatska promena

 

Mogao bih da se slozim sa ovom a analogijom... ako uzmemo da je prirodna nepogoda direktno proizvela klimatske promene.

 

"Elita" koja se stvorila tada(sto politicka sto ekonomska), sistem vrednosti koji se urusio, to je sve direktni uzrocnik velike vecine postojecih problema.

Link to comment
Share on other sites

postavili ste pitanje koje je dosta kompleksno, 90s vs today

 

mislim da je 90-tih bilo teze u osnosu na ovo danas nekom cisto karnalnom smislu, znaci ono mnogo krvi, rat u jugoslaviji+rat na svakom cosku, borba za leba itd

 

sto se tice ovog danas mislim da je teze duhovno nego I 90-tih, jer su 90-tih "zlatne" 80-te bile bliska proslost a nada u sveobuhvatnu "promenu" je bila sveprisutna, bukvalno taj promaseni 5. oktobar je bio tu iza ugla I 1990-te I 1996-te, mislim 5. oktobar u nekom simbolickom, transformacijskom smislu...

sada u 2023. downward spiral traje cirka nekih 35 godina, a oni koji vladaju svrbijom (a boga mi i ostatkom ovog obogaljenog sveta) su na najnizem intelektualnom nivou od 18-tog veka pa naovamo, pa su u tom smislu zahtevi da se covek kao mislece I slobodnoumno bice ogranici I veze cini se veci nego ikada

slobode danasnje civilizacije su prividne I uglavnom trose I ogranicavaju, + sto je prostor za bilo kakvo subverzivno delovanje nepostojeci, potpuno je unisten raznoraznim konvencijama koje su predstavljene kao nesto sto slobodu stiti, a u stvari pravi drustvo koje je ropskije nego ikada, delom I zbog toga sto je covek u cuvajuci svoju jadnu guzicu otupeo I postao nesvesna konzumeristicka zivotinja, lutka na naduvavanje, bez osecaja I odgovornosti za ono "vise dobro" koje uvek zahteva zrtvu, bilo u znoju, vremenu, riziku, pa I krvi u najektremnijim slucajevima

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Horium said:

 

Mogao bih da se slozim sa ovom a analogijom... ako uzmemo da je prirodna nepogoda direktno proizvela klimatske promene.

 

"Elita" koja se stvorila tada(sto politicka sto ekonomska), sistem vrednosti koji se urusio, to je sve direktni uzrocnik velike vecine postojecih problema.

I ja mogu da se složim sa tim kao delom odgovora, kao što ni devedesete nisu pale s neba, uzrokovane jednim faktorom. Pored toga što si pomenuo, bilo je dosta drugih faktora - međunarodne okolnosti, globalni trendovi, naši problemi iz dvehiljaditih, karakter ličnosti koje su zajahale vlast...

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Barkley#34 said:

 

Koliko znam, nije do Šotre nego do Simovićevog dramskog teksta, pretočenog u film. :classic_smile:

 

Da im podelimo odgovornost, Sotrakis je uzeo da snima takav tekst i znao je sta pravi i koju ciljnu grupu gadja.

Ali zato Simovicevo Cudo u Sarganu i Putujuce pozoriste Sopalovic... sigurno vrhunac drame u Srbiji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Chaos Is Me said:

 

Sada je sve na turbo u odnosu na tada (kao i svuda u svetu) jer jednostavno imamo mnogo više informacija po glavi stanovnika nego pre 30 godina.

 

22 hours ago, Tamburinjo said:

Za medije se slazem u smislu da je sada taj sadrzaj postao otrovniji i ide jos u ekstrem da bude jos gori, ako nam je za utehu nit je nas izum nit smo mi u nekom vrhu po konzumaciji istog.

 

upravo sam naleteo na ovo. ovo-ono.

 

VCYJnbk.jpeg

  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...