Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

Ništa od toga. Ludostima ovog foruma nikad kraja (prije je bilo najnormalnije C/P fotku bez obzira na veličinu), sad na jedinoj temi koja mi je preostala ne mogu postati slike (vlastite) pripreme hrane.

Što je slijedeće? Neće se moći na kulinarskoj literaturi postati tekst s više od xx alfanumerica?

Link to comment
Share on other sites

OK, let's give it another try.

 

Prvi korak: paljenje woka

 

WOK-6.jpg

Nakon kupnje novog woka potrebno je obaviti inicijaciju. Govorim o woku od kovanog željeza, ne o gusanim ili onim hipserskim s granitnim, dijamantnim i ne znam kakvim coatinzima.

Paljenje woka je poželjno obaviti barem dan prije prve upotrebe, a izvodi se zbog skidanja (toksične) zaštite od rđe. Detaljno mogu objasniti cijelu proceduru, koja nije tako jednostavna, a sastoji se od pranja, paljenja na plinskom plameniku, ravnomjerno sa svih strana, hlađenju, ponovljanju procesa i konačno, premazivanjem tankim slojem ulja. Ključni su čulo vida i mirisa.

 

Drugi korak: priprema namirnica

 

Za ovaj Lo mein odabrao sam svinjetinu od buta, suhi lotosov korijen, suhe mu-err (crne) kineske gljive, mladi luk, bambusove mladice, tri polovice paprike (zelena, crvena i žuta), zelene mahune i izdanci zelene soje.

 

Dok se meso toča u marinadi od dvije žlice sezamovog ulja, rižinog octa i soja sosa (uvijek preferiram Pearl River jer je to, izvorno šangajsko jelo dio kantonske kuhinje) narežem povrće koristeći svoju hongkošku sataricu (posljednji od moja 3 velika noža, uz KochMeister chefov nož i, naravno santoku) na zalogaje. Gljive i lotosov korijen se za to vrijeme namaču.

 

WOK-7.jpg

WOK-9.jpg

 

Treći korak: prženje

 

Vok dobro ugrijati i uliti veliku žlicu ulja (za to rabim ulje od kikirikija, može i suncokretovo, ali najboljim se pokazalo ulje od koštica grožđa), pa redom povrće i onda meso. Treba cijelo vrijeme baratati wokom i toje razlog zbog kojeg preferiram klasični wok od kovanog željeza, za razliku od gusanog; lakši je iako je zahtjevniji za manipulaciju i održavanje. Na kraju dodati kineske rezance (na jugu koriste one s jajima) podliti marinadom i, pred samo serviranje s još malo sezamovog ulja.

 

WOK-4.jpg

 

Posljednji korak: prezentacija

 

WOK-2.jpg

乾杯

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2022 at 1:00 PM, ironside said:

WOK-2.jpg

乾杯

 

Bas lepo, nedostajale su tvoje (a i Kinikove) djakonije :classic_smile:

 

On 8/22/2022 at 7:11 PM, DJORDJE said:

Cak i u Izraelu ima verzija bureka sa sirom.

 

 

Oooo zasto `cak i u izraelu`...  Doseljenici su to pravili jos pre Hrista, onda samo normalno nastavili kad su stigli u Izrael. Rec su preneli turski jevreji...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mama_mia said:

Oooo zasto `cak i u izraelu`...  Doseljenici su to pravili jos pre Hrista, onda samo normalno nastavili kad su stigli u Izrael. Rec su preneli turski jevreji...

Ma sala na staru diskusiju da je burek samo sa mesom.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...



Kod nas kad se kaže burger misli se na 100% junetinu. U naše pljeske i ćevape (brza hrana) ide i svinjetina, dok je kod restorana situacija šarena ali oni pišu od čega im je mleveno. Neki čak spremaju ćevape mešajući junetinu, svinjetini i ovčetinu ali to je već ređi slučaj.
 
Za Sarajevski ukus mora da bude masnije meso, kod njih kada kupiš ono je već odrađeno u potrebnom miksu i onda samo začiniš. Evo dve opcije. 40% plećka, 40% vrat i 20% loj. Ta loj je ono što im daje šmek kakav ima svinjetina. Ali onda i nisu baš mnogo kvalitetniji od svinjskih [emoji846] , druge opcija je trećina plećke, vrata i ovčetine. Ja sam jeo ove kod nekog pazarca i nisu sočni kao sarajevski.
 
Od začina obavezno so 1,5-2% na količinu mesa. Zatim iseći 3 češnja belog luka i prokuvati ga u 50-100ml vode i istresti u meso tu vodu (za veće količine mesa ne treba povećavati količinu vode proporcijalno nego samo dodati 20-30ml za svaki dodatni kg. Dobro promešati i ostaviti u frižider 24h. Navodna ta lukova voda je ono što im daje karakterističan ukus.
 
Sutra kada izvadiš začini po ukusu, može i već spominjana soda, opet promešaš i ostaviš 2 sata u frižider i možeš da praviš ćevape. Ja izbegavam mnogo različitih začina pa stavljam uglavnom biber i malo čilija ako deca neće jesti.


Samo da izvestim, napravio sam ih po nekom mixu tvog i kronosovog recepta, ali uglavnom kao tvoj I ispali su sasvim ok, najbolje što smo do sada pravili, ali nisu bolji nego u najboljim ćevabdžinicama, no to nisam ni očekivao. Sviđa mi se.

Od iste smese sam napravio i pljeskavice, samo sam pre oblikovanja dodao luk i tucanu papriku i one su mi bile baš dobre.

Evo slika:

a17c8d83528f5a586f9f8e5cd139b660.jpg3c77183f9644793649f8d0b4748748b0.jpg39101ebe9bea2bad2f3dbc5a985fb11e.jpgbaec5a0ae0bd6d3daef6b7d42f1713e5.jpg
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eddard said:

E to je i meni palo na pamet jer manje više u svim ćevabdžinicama peku tako, imam za taj roštilj ploču (plancha) od onog tuča ili čega li već, baš ću da probam sledeći put.

Ja kad prolazim kroz Sarajevo obavezno svracam na cevape na Bas Carsiji kod Hodzica ili kod Zelje. Oni rostiljaju na drvima ili cumuru (nisam siguran). Na drugim mjestima nisu ni prici tim sarajevskim cevapima. Jeo sam i na drugim mjestima u Sarajevu ali nisu prici ovim prvim sto sam naveo a sto si dalje od Sarajeva sve je losije. Barem iz mog iskustva. A onaj tvoj sastav mesa je po mom misljenju pun pogodak. Ovdje posebno mislim na masnocu. 20% je po mom misljenu prava mjera. Osnovni sastojci hrane za korigovanje ukusa je so,secer,masnoca .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I pre svega integralno 😁

 

Spoiler

To još kad smo mi davnih dana sprdali drugara, koji je godinama pokušavao da smrša, a uvek je imao običaj da dijetu ispoštuje samo donekle - Vidimo ga kako kupuje sir sa, lupam sad, 0,4% mlečne masti, kuva zeleniš za ručak itd... Ali zato posle za užinu da sebi oduška kao da ništa nije jeo nedelju dana. Lik je uvek izgledao kao reklama za neki krmivo produkt. Onda ga mi sprdamo: ''Kakav ti je bio onaj integralni kulen juče'', Zove jednog na mob a ovaj mu se javlja sa "Pizzeria Ciao, izvolite?'',  ''Kad će ti podići spomenik ispred one sendvičare?'', "Možeš da navratiš, ali frižider mi je poluprazan", itd 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 months later...

Mali recept za pravilan nacin da brzo ukiselite neko povrce. Idealno za sve koji nemaju podrume ili vremena da kisele tursiju par nedelja.

Ja sam pravio karfiol.
Vrlo kratko i jednostavno.

200ml sirceta se pomesa sa 180ml vode. Doda se kasika soli kasika ipo secera, slacica, lovor, biber u zrnu.

Staviti na ringlu da provri i preliti karfiol u tegli.

Sacekati da se ohladi a zatim ubaciti u frizider.

Nakon 7 dana je spremno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kronostime said:

Mali recept za pravilan nacin da brzo ukiselite neko povrce. Idealno za sve koji nemaju podrume ili vremena da kisele tursiju par nedelja.

Ja sam pravio karfiol.
Vrlo kratko i jednostavno.

200ml sirceta se pomesa sa 180ml vode. Doda se kasika soli kasika ipo secera, slacica, lovor, biber u zrnu.

Staviti na ringlu da provri i preliti karfiol u tegli.

Sacekati da se ohladi a zatim ubaciti u frizider.

Nakon 7 dana je spremno.

 

 

A jel mora onda da se jede posle 7 dana ili moze i posle 7 nedelja?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kronostime said:

Ostaje ukiseljeno dokle god ga ne izedes.

Ja karfiol skuvam, onda uzmem malo te tople vode u kojoj se kuvao, iseckam luk, malo sirceta, ulja, soli, biberi i

tako jedem. Meni je i karfiol i sargarepa iz tih tegli mnogo "hrskava".

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Eddard said:

I isti ukus kao i redovno?

U sustini to je marinat i mozes ga koristiti za razno povrce kao i pecurke.

Ostace dugo sveze dok god je potopljeno tj. nema kiseonika da bi se razvile bakterije.

4 minutes ago, Selina said:

Ja karfiol skuvam, onda uzmem malo te tople vode u kojoj se kuvao, iseckam luk, malo sirceta, ulja, soli, biberi i

tako jedem. Meni je i karfiol i sargarepa iz tih tegli mnogo "hrskava".

Karfiol i uopste povrce izbegavam da dugo kuvam - samo ga kratko blansiram u vec kipucoj vodi i ostane hrskavo i hranljivo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corba od bundeve ( moj recept koji nema veze sa klasicnim).

Kad vidim bundeve, da ne kazem tikve, od oktobra, pocinjem sa kuvanjem ove corbe koju mogu danima da jedem.

 

Prvo skuvam normalnu supu ( uvek govedina) sa zelenischem, dva struka praziluka i nekoliko sargarepa.

Ispecem u rerni tikvu, onda mikserom izmutim praziluk, shargarepu i tikvu sa tom supom ( meso i ne jedem, to

ostavljam muzu i psu), isprzim na maslinovom ulju ( ne mora maslinovo) krutone od belog hleba sa belim lukom

i semenkama tikve, drmnem to u tanjir ( ciniju), zacinim corbu ( na stolu) sa kasikom ulja od semenki bundeve

i nekoliko kasika pavlake ( nema veze da li je slatka ili slana). I toi jedem 3 dana, dok mi ne dosadi.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...