Jump to content

Dokumentarci


Drug Crni

Recommended Posts

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes (2019)

Izuzetno odradjen serijal, zaprepascujuce koliko medijskog prostora je zver iz naslova dobijala. Uz dosta manje-poznatih detalja, puno kvalitetnih analiza, slucaj koji je unapredio intelligence FBI-a...

9/10

Inside the Mossad (2017)

Zanimljivo, razgovori sa Mossad-ovom vrhuskom u poslednjih 40-ak godina, pocevsi od Aldofa Eichmann-a i njegovog 'hvatanja', do danasnjeg dana. 

7/10

Oklahoma City (2017)

Mozda najjezivija stvar je cinjenica da je glavni 'akter' u ovom slucaju uspeo da sakupi mnogobrojne simpatije istomisljenika, uverenih u zaveru vlade protiv slobodnog prava svakog gradjanina na posedovanje oruzija, cak i arsenala.

8/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

Da li je neko gledao "Leaving Neverland," sta mislite o filmu i da li ga uopste smatrate dokumentarcem?

Odgledao sam ja.Meni su najfascinantniji roditelji(majke) ove dece koji su dozvoljavali i kao nista nisu sumnjali da im deca spavaju sa MJ.I da se nista nije desavalo bolesna mi je ideja da pustis dete da spava sa odraslim muskarcem mesecima po hotelima u istoj sobi,plus su mnogo puta roditelji bili u tim hotelima isto.Po principu idi ti spavaj sa čikom mi ćemo u drugoj sobi nema tu ničeg čudnog :krstipd4:

Edited by Tanatos
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Tanatos said:

Odgledao sam ja.Meni su najfascinantniji roditelji(majke) ove dece koji su dozvoljavali i kao nista nisu sumnjali da im deca spavaju sa MJ.I da se nista nije desavalo bolesna mi je ideja da pustis dete da spava sa odraslim muskarcem mesecima po hotelima u istoj sobi,plus su mnogo puta roditelji bili u tim hotelima isto.Po principu idi ti spavaj sa čikom mi ćemo u drugoj sobi nema tu ničeg čudnog :krstipd4:

 

A jel mislis da je to dokumentarac, tj. da uopste pokriva potrebe nekog dokumentarnog filma da bi tako bio nazvan?

 

Ja mislim da je jedna obicna pristrasna prica kojoj je cilj samo novac. Kako reziseru koji uopse nije obracao paznju niti na datume, niti na cinjenice, nego je samo isforsirao pricu (ako mi se cini da li je kod Opre rekao da je on bio zlostavljan kao dete ili sam ja nesto zabagovala) i dvojica izmanipulisanih koji su vec tuzili MJ imanje i to ni manje ni vise jedan za 1.6 milijardi dolara, pa da opropaju i na ovaj nacin da se dokopaju love. 

 

Mislim, ne znam sta mi je ogavnije, 4 sata (nepovratno izgubljenih) gledanja u lica dvojice koja od trece minute izgledaju kao da lazu sve, njihovih roditelja ili sto niko ne postavlja pitanje kako to da su ne samo roditelji to dozvolili, nego kako je moguce da sve te godine nista nisu primetili. 

 

Nikada se nisam bavila MJ i njegovim zivotom, secam se neke slike sa vesti kada on kaze kako su ga ispitivali, ni tada me nije nesto zanimalo. Ovo pogledah na preporuku prijateljice koja je ubedjena da je MJ kriv, a ja pak prvi put mislim da sve to nema nikakve veze i da je ustvari najkrivlji sto je pustao obican svet zeljan para, paznje, slave blizu njega. Ne mogu da tvrdim, ali ovo prodavati kao dokumentarac je van svake pameti i mislim da ce naskoditi svakoj pravoj zrtvi zlostavljanja. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

A jel mislis da je to dokumentarac, tj. da uopste pokriva potrebe nekog dokumentarnog filma da bi tako bio nazvan?

 

Ja mislim da je jedna obicna pristrasna prica kojoj je cilj samo novac. Kako reziseru koji uopse nije obracao paznju niti na datume, niti na cinjenice, nego je samo isforsirao pricu (ako mi se cini da li je kod Opre rekao da je on bio zlostavljan kao dete ili sam ja nesto zabagovala) i dvojica izmanipulisanih koji su vec tuzili MJ imanje i to ni manje ni vise jedan za 1.6 milijardi dolara, pa da opropaju i na ovaj nacin da se dokopaju love. 

 

Mislim, ne znam sta mi je ogavnije, 4 sata (nepovratno izgubljenih) gledanja u lica dvojice koja od trece minute izgledaju kao da lazu sve, njihovih roditelja ili sto niko ne postavlja pitanje kako to da su ne samo roditelji to dozvolili, nego kako je moguce da sve te godine nista nisu primetili. 

 

Nikada se nisam bavila MJ i njegovim zivotom, secam se neke slike sa vesti kada on kaze kako su ga ispitivali, ni tada me nije nesto zanimalo. Ovo pogledah na preporuku prijateljice koja je ubedjena da je MJ kriv, a ja pak prvi put mislim da sve to nema nikakve veze i da je ustvari najkrivlji sto je pustao obican svet zeljan para, paznje, slave blizu njega. Ne mogu da tvrdim, ali ovo prodavati kao dokumentarac je van svake pameti i mislim da ce naskoditi svakoj pravoj zrtvi zlostavljanja. 

Pa pazi najveći nedostatak i jeste sto se ne čuje druga strana. I ako su film najavljivali kao "shocking", ništa se tu novo nije pojavilo. Mislim da je jedan od ove dvojice mnogo ranije izneo ove tvrdnje ... E sad da li se nešto dešavalo ili nije nismo saznali, pogotovo sto ni jedno drugo dete uključujući i onog najpoznatijeg(malog plavušana iz filma Home alone) i dan danas tvrde da se nikad ništa nije desilo.

 

Sa druge strane dokumentarac može i da se posmatra kroz priču o ova dva dečaka. KaKo ih je slava dodirnalo na kratko i kao ih je to razbilo u delove što emtivno kao ličnosti,što njihove porodice...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Волио бих да чујем мишљење о The Red Pill? 

Натјерао ме документарац да преиспитам ставове. Занима ме какав је утисак на друге оставио

Link to comment
Share on other sites

Nisam ga još pogledao, ali sam malo čitao. Sve ono što sam video od argumenata u korist tzv muškog pokreta je zapravo isto ono što pričaju i (iole obrazovanije)  feministkinje: nisu problem muškarci kao takvi već patrijarhat kao društveno uređenje. On u nekim situacijama odgovara muškarcima ali u suštini ne odgovara nikome u potpunosti i treba da ga se rešimo. 

Edited by Marvin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od mene muzika:

 

The Doors: When you are strange (2009.) 

 

https://www.imdb.com/title/tt1333667/

 

Narator je Dzoni Dep.

 

O Grace Jones

 

Bloodlight and Bami (2017)

 

https://www.imdb.com/title/tt1333667/

 

Film je OK, nije perfektan, ali je ona vise nego zanimljiva.

 

 

Marley (2012)

 

https://www.imdb.com/title/tt1183919/

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2019 at 2:44 AM, Baby said:

Da li je neko gledao "Leaving Neverland," sta mislite o filmu i da li ga uopste smatrate dokumentarcem?

Konacni sud cu reci kad odgledam i drugu "epizodu" (covece - gde nadjose da ovoliko traje?)..verovatno sutra uvece.

Na osnovu prve epizode mogu reci da je vrlo diskutabilno nazvati ovo dokumentarnim filmom..u najboljem slucaju je na nekoj granici dokumentarca,ali zaista u najboljem slucaju. O samoj sadrzini cu se izjasniti kad pogledam i drugi deo.
Dodacu da sam pogledao dosta emisija,intervjua o MJ,o optuzbama za pedofiliju i kada su pocele,a pratio sam i sam sudski postupak koji je bio pokrenut protiv njega.

Link to comment
Share on other sites

Mucno mi je bilo dok sam gledla, a tesko mi je da poverujem da ono sve nije istina. Uzas i uzasno!

Na kraju sama cinjenica da je spavao sa decacima u istom krevetu nije normalna, odrasto covek. A o odobravanju roditelja i majki konkretno, koje spavaju u sobi pored, tek je prica za sebe.

Zao mi samo sto je uspeo da se izvuce na kraju. I to prilicno bezbolno.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nebeska tema
Prica o Vladi Divljanu

Najpre zelim da izrazim zadovoljstvo sto sam film uspeo da pogledam u mom malom gradu,a ne da moram da se vozim 100-200 kilometara u tu svrhu. Dve projekcije su davane u bioskopu:jedna u subotu,druga sinoc. Ja sam isao na jucerasnju. Bioskopska sala,nazalost, nije bila ispunjena do kraja.

Svedoci smo da se u poslednjih 10-15 godina pojavio zaista respektabilan broj dokumentarnih filmova, koji se uze bave muzickom zaostavstinom bivse nam drzave. Tako smo mogli da vidimo razlicite uradke posvecene poznatim autorima,bendovima ili cak citavim muzickim pravcima te zanrovima.

Nebeska tema je jedan u nizu takvih ostvarenja,ali ipak specifican i osoben;onakav kakav je bio i sam Vlada Divljan.

U filmu se pojavljuje veliki broj Divljanovih saradnika,prijatelja,javnih licnosti i clanova porodice. Reditelju Mladenu Maticevicu sigurno nije bilo lako da sve to upakuje i oblikuje u jednu skladnu celinu koja traje preko sto minuta. Utiska sam da je u tome bio prilicno uspesan jer film ima zivu radnju koja glatko tece i smenjujucu dinamiku sastavljenu od razgovora koji se odvijaju u izmisljenoj radio-stanici i songova.
Posebnu atrakciju filmu daju autenticni snimci,isechci iz televizijskih emisija kao i privatni materijali koji su reditelju bili stavljeni na raspolaganje.

Iz razloga mojih licnih muzickih afiniteta, najvise paznje mi je privukao prvi deo filma i cela prica oko Divljanovih pocetaka i u tom prostoru i vremenu posebno deo o osnivanju VIS Idola i njihovom stvaralastvu.
U tom smislu sam se osetio pomalo zakinutim kao gledalac - ocekivao sam makar malo vise prostora za "Odbranu i poslednje dane" ako nista drugo. Ovaj album Idola je,ako ne prvi,onda svakako jedan od prvih konceptualnih albuma jugoslovenske diskografije. Eminentni kriticari cu ga cak izabrali za najbolji ju-album svih vremena i smatram da je on najbolje Divljanovo autorsko delo.
Kao takav zasluzio je malo vise od nekoliko recenica u filmu. Prizeljkivao sam da cujem neki novi detalj od Zdenka Kolara i Srdjana Sapera*.
Indikativno je da se u filmu uopste ne pojavljuje Nebojsa Krstic.

U svakom slucaju - Nebeska tema je film o Vladi Divljanu,a ne o Idolima i kao takvog ga i treba gledati i prihvatiti.

Film je kod mene evocirao,probudio neko predznanje koje sam imao o Divljanu kao autoru i osobi,ali je doneo i neke detalje iz zivota za koje zaista nisam znao. Ne znam kako,ali mi je promakla ne tako kratka epizoda njegovog zivota u Australiji npr. Za odlazak i zivot u Becu sam vec znao.
Takodje,potpuno sam prevideo cinjenicu da je Vlada bio diplomirani geolog.

Za oko su mi zapale izuzetno zanimljive fotografije koje je za Idole snimala fotografkinja cije ime ne uspeh da zapamtim. Zaista se radi o slikama kojih se ne bi postideli ni neki eminentni fotografi koji su radili sa velikim svetskim bendovima. Da,znam sta pisem i mislim da ne preterujem kad to tvrdim. Nista fotografije Antona Korbijna za U2 The Joshua Tree album nisu atraktivnije od nekih vidjenih u ovom dokumentarcu.

Sto se tice pesama u filmu,po mom skromnom sudu najefektnije interpretacije pripadaju Koji za "Plastiku", Bajagi i Ziki za "Rusiju" te Stray Doggu za emotivno izvodjenje naslovne numere na samom kraju filma.

Nebeska tema je neobicni dokumentarac gotovo sa izgledom igranog filma. On svedoci i o jednom vremenu i kao takav staje uz rame nekim drugim,slicnim uradcima. No,za razliku od filma "Kao da je bilo nekad" o bendu EKV,koji je film o njima i nama,ovo ostvarenje ipak nije o nama.

Film je o Vladi Divljanu kao prijatelju,muzu,ocu,odlicnom autoru i velikoj osobi.
Kao takav,vrlo je lican i dirljiv. Dovoljno i sa merom da natera suze u oci vecini zenske publike.

*Jedna trivia nevezana za film direktno,a tice se albuma 'Odbrana i poslednji dani'.

U jednom trenutku neko od aktera filma spominje kako su Idoli ovaj album snimili iz neke opustencije..tako je nekako je glasila formulacija..a to je bas daleko od istine. Istina je dosta drugacija. Clanovi benda su se,upravo obrnuto,prilicno mucili da snime album. I kreativno i tehnicki.
Poseban problem je bio tehnicke prirode. Kako ideje pretociti u konkretne pesme,a sa vrlo skromnim tehnickim i produkcijskim kapacitetima kojima su raspolagali u studiju. Zbog toga su trosili jako mnogo vremena i vrlo sporo zavrsavali snimanje maltene svake pesme.
Inace - studio su u to vreme delili sa velikom jugoslovenskom zvezdom narodne/novokomponovane muzike - Hankom Paldum. No,zbog opisanih problema,Idoli su Hanki stalno pravili probleme jer su probijali svoje termine i upadali u one koje je ona zakupila u studiju. :lol_2: Tako bi ona stalno morala da ceka da oni izadju napolje..no valjda su je sharmirali,bili su joj simpaticni pa nije pravila neku frku i izlazila im je u susret...mada po njenom priznanju nije imala pojma sta pokusavaju da snime,a bilo je trenutaka kada nisu ni oni.:classic_biggrin:
I nakon nekoliko meseci rada nekako su uspeli da privedu snimanje kraju. Onda je usledila post-produkcija i ostalo je istorijatm
Eto..zahvaljujuci Vladi i drugarima (i Hanki Paldum) dobili smo jedan od najznacajnijih albuma jugoslovenske diskografije.








 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...