Jump to content

Kucni ljubimci


Wingwalker

Recommended Posts

Divan pas. Nisam ga uzeo samo zbog osiguranja kuce. Kazu da Cane Corsa ide za lopovom dok ga ne obori. Nije mu dovoljno da ga otera. [emoji846]

Klinci su tada bili ljudi na mene da su se pusili. [emoji846]

Osiguranja nece da osiguraju kuce u kojima zivi Cane Corsa.

Ludilo.

CC neće da napusti dvorište i da mu celu noć ostaviš kapiju otvorenu. Izuzetno su vezani za okućnicu i porodicu. Zato se i veoma često mogu videti u šetnji bez povodca uz potpunu kontrolu. Najveća mana im je upravo to što jako teško podnose razdvajanje od vlasnika pa makar to bilo i desetak minuta ispred marketa. Rasa koja se zbog zahtevnosti u uzgoju nikako ne preporučuje kao prvi pas. Kada sazri to je poslušan top atleta impresivnih kretnji i veoma predvidljivog karaktera.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/31/2020 at 12:38 AM, Kooineeperk said:

Hajde poznavaoci materije, preporuka za psa koji je:

  1. mali do srednji
  2. pozeljno kratkodlaki
  3. pogodan za stan (da se ne linja ako je moguce, da nece napraviti haos i izgristi namestaj)
  4. da moze da ostane i sam na par sati
  5. pogodan za decu
  6. da nije preglasan ili da non-stop laje

I ne, ne moze ribica, probali smo 🙂 nece da uci trikove, okrene se potrbuske i ne zna da se vrati 😞 

 

Razmisljali smo:

- Basenji - nema nekog sirokog izbora u oglasima (pa je i cena znacajna) i nije pretezno beo (tako cerka zamislja svog psa)

- Dzek Rasel - meni po izgledju omiljen ali je koliko citam zeznute naravi

- Kavalirski španijel kralja Čarlsa - moze biti znacajno beo, ima malo duzu dlaku nego sto bih voleo.

 

Neke druge ideje i zasto da i zasto ne?

 

2 <> 3: ne znam (sem pudle) nekog psa koji je kratkodlak i ne linja se. Ovo ostalo se manje vise vaspitava. Koliko ja znam, ima jedna rasa s kojima nema promasaja: tartufar. Blage je naravi, nije preterano aktivan, ne znam kakav je konkretno sa decom, ali verujem da je ok. Nula od agresivnosti. 

Ako ti je prvi pas a nisi bas ljubitelj, tj kupujes zbog dece, onda: 

- ne kupujes psa koji ti se svidja na izgled ili zato sto ga je ortak imao kad ste bili klinci. 

- mali pas je obicno mnogo aktivniji u stanu od velikog psa. 

- sta god se dogovorite, ti brines o njemu dok ne napuni neke godine kad je kul setati kera (cca 15-16 min). 

- bolje cetkanje nego linjanje. 

 

JR ti je pakao u najavi (ponavljam, ako nije prvi pas), inace terijeri traze gazdu. Izbegavaj ovcare i namenske pse (lovacke, radne). Ja imam ruskog terijera, to mi je 4. pas u zivotu i nisam verovao da cu naci psa bolje naravi od mesanca koga sam imao ranije. Ali 50kg zahteva odgovarajuci auto na primer 🙂,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sreta-steta i ostali - hvala na savetima, na kraju smo dobili na poklon morsko prase 🤣 pa je zelja za zivuljkom barem malo namirena 😄 Miran sam neko vreme. 

 

Inace ne mogu reci da sam iskusan sa psima, imao sam ih od malena kad sam ziveo u kuci, jazavicari, snaucer, rotvajler i razni mesanci, ali nisam ih nikada imao u stanu ili pustao u kucu pa to iskustvo nemam. 

 

A sto se tice Cane Corso, znam za jedan primerak... uzasan pas, slabo slusa, balavi i prlja sta stigne, i namestaj je izgrizao/izgrebao. Mozda su samo mojoj svastici uvalili los primerak (hej, nemoj da ste bezobrazni!) U svakom slucaju, ovo je jedan od zaista retkih pasa koje ne volim, ali ne u smislu da kad odem tamo vicem na njega, guram ga ili udaram, to nikada, pa on i dalje misli da mi je simpatican i dodje kod mene cesto 🙂 Kad je miran, npr. lezi pored onda je ok (dok ne prdne, to je uzas, bez zezanja). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kada se bira prvi pas, posebno za život u stanu, ne žuriš, poslušaš iskusnije...pročitaš sve dostupno, a dostupno je bukvalko sve i onda kasnije ne boli glava. Prvi pas se prvo bira po polu...treba spoznati sve prednosti i mane da ne bi sa godinu i po dana i dva neželjena legla vodili nesretnicu na sterilisanje ili sistematski mlatili mužjaka zbog zapišavanja svega novog što se unese u stan. Ono što je presudno to je kompatibilnost temperamenta u odnosu na vlasnika jer to se ne menja i bude ili blagoslov ili u suprotnom slučaju nesretna okolnost. Zato i tvrdim da će preporuka ''na slepo'' nekog ko vas ne poznaje biti samo refleksija njegovih afiniteta. Tek tada dolaze na red uslovi i zahtevnost u uzgoju, jer kada pogodite pasminu...sve ostalo su sitnice. Da napomenem i da neke rase imaju genetske predispozicije za spektar bolesti i anomalija kojima su sklone (boxeri padavičari i šećeraši, svi molosi imaju sklonost ka displaziji kukova, šar pej i uvrtanje kapaka..etc). Moj poznanik je bez ikakvog iskustva sa psima za stravičnu cifru kupio štene samojeda iz šampionskog legla, kojeg su kao predivno pufnasto štene u početku držali u kući. Kada je krenuo da menja zube i pravi lom, izbačen je u dvorište...kupili su mu lux kućicu po narudžbini i on je naravno nezadovoljan negodovao onako kako to rade svi polarni psi - neprestanim jezivim zavijanjem sve do treće-četvrte prijave komšija. Sad je na ranču u ulozi zanemarenog džukca i veze nema sa samojedom.

Rezime ...ako budete zatečeni što vaš buldog prdi, cane corso balavi a eto samojed zavija...niste ništa pročitali o rasi već ste novog člana porodice birali kraće od novog telefona. U slučaju jednom plemenitog gesta udomljavanja lutalice, ove smernice gube svaki smisao...to i jeste spašavanje jedne čiste duše.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

Što ti, čim pomeneš svastiku, pomisliš na neki bezobrazluk?

 

Nema veze sa svastikom vec onim "uvaljivanjem" 😉 ima bezobraznih ljudi ovde pa rekoh ajde da naglasim. 

 

@Wingwalker sve si lepo rekao. Zato sto sam i pitao i citao i razmisljao, na kraju nismo ni uzeli psa vec je uletelo ovo poklon prase. Inace bih uzeo Dzek Rasela i napravio sebi belaj 🙂

 

I da, normalno je da sam zatecen da CC prdi, nisam ga ja birao 😄 

Link to comment
Share on other sites

Ali to uzimanje iz sampionskog legla, fazon  vidi sto imam skup sat ili ja letujem all inclusive. 

 

Postoji razlog zasto se kucici sterilisu, zato sto ih ima vec previse i zdravije je. Trudnoca za mnoge rase moze biti jako opasna i rizicna.

 

Volim sve zivotinje, ali to poziranje sa maltezerima, braon pudlicama, civava, jorksir terijer...pun grad stilista.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ras kass said:

Ali to uzimanje iz sampionskog legla, fazon  vidi sto imam skup sat ili ja letujem all inclusive. 

 

Postoji razlog zasto se kucici sterilisu, zato sto ih ima vec previse i zdravije je. Trudnoca za mnoge rase moze biti jako opasna i rizicna.

 

Volim sve zivotinje, ali to poziranje sa maltezerima, braon pudlicama, civava, jorksir terijer...pun grad stilista.

 

 

 

 

Mislim da pogresno gledas na to. Razlika izmedju rasnog psa i mesanca je u tome da znas koliko ce pas da poraste, koje bolesti ga mogu muciti. To se kod mesanca ne zna. Sto se tice CAC-eva i CACIB-a to je vec do svakoga pojedinacno.

 

Slicno mozes da gledas i na automobile.

Audi RS3 kosta mozda i skuplje od Mercedes-Benz CLS, ali ce se neko odluciti za MB. To je sve ipak do onoga sto covek voli.

Kucici ne moraju da se sterilisu, ali mozda mozgovi vlastnika trebaju. Posmatraj vlasnika psa i kako se on ponasa, kako govori, a onda mu pogledaj psa i primetices slicno ponasanje. Dobro gazda mozda nece zapisavati drvo, ali i to je moguce. 🙂

Ne mozes da budes iskljuciv. Ima razloga za izbor rasnog psa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ne mora samo mesanac da se udomi. Imas i rasnih pasa koliko hoces za udomljavanje 

Nemam nista protiv da ljudi uzimaju sta zele, ali sam protiv nasilnih parenja i zarade na tome, pre svega jer je rizicno za same zivotinje. 

 

Sterilizaciju ce svaki veterinar preporuciti jer upravo smanjuje rizik od bolesti i produzava zivot. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa ne mora samo mesanac da se udomi. Imas i rasnih pasa koliko hoces za udomljavanje 
Nemam nista protiv da ljudi uzimaju sta zele, ali sam protiv nasilnih parenja i zarade na tome, pre svega jer je rizicno za same zivotinje. 
 
Sterilizaciju ce svaki veterinar preporuciti jer upravo smanjuje rizik od bolesti i produzava zivot. 
Slažem se onda. Nismo se razumeli puppy-mill treba bojkotovati. Ako odgajivač u 2 godine ima leglo od iste kuje ne treba kupovati tamo. Pričamo isto, samo drugačije kažemo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mrd said:

Slažem se onda. Nismo se razumeli puppy-mill treba bojkotovati. Ako odgajivač u 2 godine ima leglo od iste kuje ne treba kupovati tamo. Pričamo isto, samo drugačije kažemo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Zabranila bih ovog trenutka profesionalne uzgajivacnice pasa i macaka, za mene je to cisto robovlasnistvo, podjednako surovo i svirepo kao u vreme kada su ljudi bili robovi. Udomila sam Aju, bengalsku macu staru 8 godina, kod mene je vec 2 meseca i ne mogu da vam opisem koliko je istraumirana i koliko mi je tesko da komuniciram sa njom. Za pocetak - nisam mogla sa njom da imam ni kontakt ocima, okretala je glavu, ni najnezniji dodir nije mogla da podnese. Srce mi se slamalo od tolikog straha i nepoverenja u ljudsko bice. Aja je do skoro samo spavala i jela, potpuno neyainetresovana za bilo sta drugo. Kada je prvi put, prosle nedelje, pocela da se igra sa misem, doslo mi je da placem, Aja izgleda ne zna nista o punoci i lepoti zivljenja jer je 8 godina izrabljivana kocenjem, mace bengalke se prodaje i za 600 e. 

Jos jedan argument protiv uzgajivacnica rasnih zivotninja je neprirodan rast tih populacija i sve slabija vitalnost potomaka.

Ne iskoriscavaju se samo zenke vec i  muzjaci, ima vlasnika koji i na tome zaradjuju, naplacuje se parenje sa rasnim muzjakom, pune su oglasne strane ponuda i potraznje. 

Muka mi je od svega toga. Da sam nakon Izinog odlaska usvojila bilo koje mace sa ulice, danas bih u kuci imala radost, neznost, odanost. Ovako, Imam bice koje za sve to nezna, ne ume da se daje, prepuno straha i frustracija, imam - zver. I imam osecaj krivice za sve sto joj je ucinjeno od strane coveka. i zato sam resila da budem strpljiva, beskrajno strpljiva sa Ajom, da joj, koliko mogu i dok mogu, pokazem da zivot nije surov vec miran i lep. 

Ne zelim da povredim ni jednog vlasnika rasnog psa ili macke, savrseno dobro razumem koliko radosti ima u prisustvu jednog lepog, zanimljivog bica ali bih da bar pokusate da vidite siru sliku takvih nasih potreba i shvatite strahotu koja se desava tu, oko nas. 

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Polazište u kojem se motiv udomljavanja napuštene životinje pokušava reflektovati i valorizovati u odnosu na motiv za nabavku rasnog psa je u startu pogrešno. To ne ide u isti koš i nema potrebe za tim. Kada nisu trendi razlozi u pitanju, tu je zajednička samo ljubav ka životinjama. Nije u redu ni generalizovati sve uzgajivače jer i u top levelu imate primere od rasplodne fabrike do strasnih zaljubljenika u samu rasu koji biraju kome će prodati štene i nastavljaju da ga prate i pomažu savetima godinama. Moj prijatelj prodaje štenad Cane Corso samo uz garanciju da im novi vlasnik neće kupirati uši i rep. Rodovnike im šalje tek nakon pola godine kada je za tu brutalnu intervenciju kasno. Zar treba sumnjati da milioni rasnih pasa žive kao centralna pozicija sretne porodice, ili u ozbiljnim odgajivačnicama i doživljaju duboku starost živeći u savršenim uslovima. Ona druga strana je naravno za svaku osudu. Držanje vrhunskog rasnog psa takmičara zahteva ozbiljna ulaganja novca, vremena i strasti i ne vidim gde je problem kada se naplati parenje shodno kvalitetu. Da svi poklanjaju rasne štence onda bi naplata parenja bila besmislena. Ako bi nešto sigurno pomoglo da se smanji mas produkcija pasa to je ukidanje izložbi pasa sa dodelom titula u exterijeru...apsolutno sebična dekadencija ljudi gde vam stručnjak saopštava za koji detalj je vaš pas lepši od konkurenta a vi od truda trebate samo da kupite što skupljeg psa i sačekate da poraste. Agility i radna takmičenja u dresuri su već predivna sinergija psa i vlasnika i to je čista sportska disciplina koja zahteva ozbiljan rad, posvećenost i kvalitetno vreme provedeno sa ljubimcem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je kolega dao savet, pošto ima pse u stanu od kad zna za sebe. Mlad pas se izvodi barem 4-5 puta dnevno, od toga barem jednom duže od pola sata da se istrči. To je zbog mokrenja. Ja sam imao problem da se upiški u stanu dok nije počeo češće da izlazi. Ženke izađu i obave nuždu odjednom. Mužjaci moraju da se sačekaju pošto vole da obeležavaju teritoriju i mokre na više mesta.

 

Kasnije, kada dostignu punu zrelost, dovoljno je dva puta dnevno ali barem 30-40 minuta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Referent said:

Za vlasnike pasa u stanu (još ako ima terijera, još bolje):

Koliko vremena šetate psa i koliko puta dnevno?

kog terijera? Nisu isti jorksirac ili dzek rasel iako su oba terijeri. Isto tako nije isto da li se radi o mladom, zrelom, starom psu, muzjaku ili zenki. Ja sam imao bulterijera i jednom prilikom smo prosli sigurno 30km iz dva puta. Ona je i dalje bila razigrana uvece (mlad pas ~ 1.5 godine). Tako sam se ja cudio dok nisam shvatio da psu treba zabava a ne cista setnja. Dakle nju bi recimo igra sa drugim psom od 20min umorila, a 5h trckaranja ne.

Sada imam crnog ruskog terijera i ona je najzahvalnije bice sto se tice setnje: mogu da je setam nekoliko sati, a mogu ddanima i po piski/kaki setnje. Ali ono sto praktikujem je 2x dnevno: jedna setnja od 30ak minuta i druga, duza od makar 1.5h. Vikendom su to dve duze po 1.5h - 2h svaka. Ali to je kada napolju nije 30 stepeni - tada ona nece u dugacke setnje (kad proceni da joj je dosta ukopa se i laje na mene). 

Naravno ako se radi o psu <6 meseci, onda kao sto je Knipex napomenuo: vise kratkih cisto da sebi pristedis obavezu ciscenja za psom po kuci. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...