Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

 
Pa ovo je klik klak! [emoji846]
 
A to li je ? Mi to u pasivnim krajevima nismo imali prilike da vidimo. Doduše, učinilo mi se, na jednu tezgu, na pantalejski vašar da je bilo tako nešto, ali možda mi se samo učinilo...[emoji847]

Послато са Huawei MATE P40 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

  • bockalice
  • klikeri
  • praćke
  • loptica skočica
  • lastiš
  • školice
  • žmurke
  • arjačkinje barjačkinje
  • skupljanje i tapkanje sličica
  • rolšue etc.

rolšue.jpg

 

 

 

"Deco,

tata vam je na preferansu, mama na FESTU, večera u frižideru a šerif Mc Cloud na prvom programu."

 

Edited by Cyber
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Ko je redovno igrao janjine nije imao problema sa kozlicem na fizickom.:classic_biggrin:

 

Je'l to ono kupusa i slanine, sljuz u guz i slicno...

 

A klik klak je nabacio i dosta cvoruga 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ters said:

 

Je'l to ono kupusa i slanine, sljuz u guz i slicno...

 

 

Au, ne znam koliko si mlad, ali ko to može da zaboravi...

1. Janjine (preskok raznoškom)

2. Kupus i slanine  (preskok zgrčkom)

3. Ovako se panja mesi (stiskanje leđa rukama ko da mesiš pri preskoku)

4. Ovako se panja seče (kontakt o leđa bridom dlanova)

5. Ovako se panja bocka (kontakt o leđa pesnicama)

6. Levi trtiguz (pri preskoku udarac petom leve noge u tur onog koji se preskače)

7. Desni trtiguz (isto kao 6. samo desnom nogom)

8. Mala kula (onaj koga preskaču čučne)

9. Srednja kula (onaj koga preskaču savijen u struku ali postavljen uzduž na liniju zaleta, a ne popreko kao dosad)

10. Velika kula (onaj koga preskaču stoji, samo savije vrat)

 

Pri zaletu se glasno najavljuje vrsta preskoka, ko preskok ne uspe da izvede pravilno postaje kozlić.

 

Edited by Stiletto
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mrd said:

Ovo je sve znaci specificno za SFRJ.

Malo se drustvo odaljilo od teme. O zal za mladost se moze pisati u beskraj, ali to nema veze sa SFRJ onda. 

Od onog Bruce LeeJa sam totalno zbunjen o cemu se ovde pise.

 

Nije ovo samo zal za mladost - sam izbor igara koje smo igrali kao djeca ma jedan nacin govori dijelom i o drzavi/vremenu (ja to dvoje ne mogu kristalno jasno razdvojiti)  u kojoj smo zivjeli... 

Veoma jednostavne igracke - dvije drvene kugle na konopcu, pracka od zice, klikeri; igre u grupi sa prisutnom fizickom komponentom  - lomljenje kicme na truloj kobili, ruku na arjackinje - barjackinje (aberecke abertude), udaraca nogom u dupe u igri janjine... Mozda je i zapad u isto vrijeme imao iste principe djecje zabave stvarno ne znam - ali iz razgovora sa mojim vrsnjacima iz Kanade i USA, cini mi se da su njihove aktivnosti bile pitomije, mozda jer su bile vise struktuirane i nadzirane nego nase... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Nije ovo samo zal za mladost - sam izbor igara koje smo igrali kao djeca ma jedan nacin govori dijelom i o drzavi/vremenu (ja to dvoje ne mogu kristalno jasno razdvojiti)  u kojoj smo zivjeli... 
Veoma jednostavne igracke - dvije drvene kugle na konopcu, pracka od zice, klikeri; igre u grupi sa prisutnom fizickom komponentom  - lomljenje kicme na truloj kobili, ruku na arjackinje - barjackinje (aberecke abertude), udaraca nogom u dupe u igri janjine... Mozda je i zapad u isto vrijeme imao iste principe djecje zabave stvarno ne znam - ali iz razgovora sa mojim vrsnjacima iz Kanade i USA, cini mi se da su njihove aktivnosti bile pitomije, mozda jer su bile vise struktuirane i nadzirane nego nase... 
Nema razloga da nešto posebno raspravljamo, der nemamo konkretne informagije. Dovoljno je pogledati filmove o sirotinji Harlema, Bronksa, Oaklanda, ili Los Angelesa i videti da su i oni igrali slične igre. Teško je dobiti pravu sliku, zbog toga sam i rekao da je to žal za mladost. Ovo ovako izgleda kao trčanje sa štopericom.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kronostime said:

 

To je Emerih Blum, tadašnji direktor Energoinvesta, gurao. On je kasnije bio gradonačelnik Sarajeva, otvorio je Olimpijadu. Mladim inžinjerima, od kojih su mnogi došli iz Srbije, je govorio: “Sarajevo je mali grad, svi će za mesec dana znati da radite u Energoinvestu (tada se to drugačije zvalo). I zato kada izlazite u grad obucite se lepo. Muškarci odela, žene kostime. Ako nemate para, pozajmićemo. Vi ste za čaršiju elita, i tako se ponašajte. Jednom mesečno idite u bioskop i pozorište. U kafani popijte čašu ili dve, ali se ne napijajte. I vi muški, ne jurite konobarice”. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...