Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

E blago vama, vi ste imali ONO i DSZ a ja sam imao posebno ONO (iz tri dela), a posebno DSZ...[emoji3525]

Manje više, sve ove socijalističke terminologije imaju pandane u sadašnjem vremenu....kome šta pripada ?

Šta bi bilo sadašnjem team bildingu ?

Pravila službe...kodex ponašanja i odevanja, danas ?

Frazeologija [emoji847]

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Da, sa sadasnje tacke gledista to izgleda sve zaista nadrealno, ali tada je to bilo normalna stvar. Neke stvari se moraju gledati u sklopu tog vremena.

Gledao sam jednu njemacku mini seriju koja prikazuje istocni i zapadni Berlin, kroz spijunazu. Nasi komunisti prema istocnonjemackim su bili samo blijeda sijenka.

 

Jezik se uvek posmatra u (nekom) kontekstu, ne izolovano.

 

Ideoloski recnik DDR doba je podeblji.

  • Primera radi, Berlinski zid je imao zvanicni naziv Antifasisticki zastitni bedem (Antifaschistischer Schutzwall).

Idejni tvorac tog zida Walter Ulbrricht je nepunih dva meseca pre pocetka gradnje zida uveravao javnost da nekakav zid nikome ne pada na pamet da gradi. 

  • Pa su imali „putni kadar“ (Reisekader). To su bili svi oni koji su zahvaljujuci svojoj poziciji u DDR nomenklaturi redovno mogli da putuju u inostranstvo. DDR elita.
  • Pa su imali izraz ”ideoloska diverzija” („ideologische Diversion“) a to je moglo biti svasta po partijskom nahodjenju, na primer posedovanje BRD-maraka. 


Ali imali su i neki duh i humor kao survival-kit, kako to biva po ideoloskim tamnicama, koji se ispoljavao na mnoge nacine. 

Bila je krajem 70-ih nestasica kafe u DDR pa su imali neki kafe-surogat u prahu koji su (nezvanicno) zvali ”Erichovo [Honecker] krunisanje” („Erichs Krönung”) praveci saljivu analogiju sa BRD kafe-markom Jacobs – Jakobovo krunisanje („Jacobs Krönung“).

 

Vicevi su poseban odeljak. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Pre neki dan, neko zezanje i pita me ćera da nabrojim 7 sekretara SKOJ-a. I ladno nacedio samo 4 😞

 

Odrasao sam u ulici u kojoj su dvojica od njih, Pero Popovic - Aga i Josip Kolumbo (zajedno sa jos jednim drugom cije ime mi ne pada na pamet), upali u policijsku zasedu i ubijeni. Dedina kuca je oko 150m od tog mesta.

 

Mesto je ovde:

 

VVYGi3P.png

 

 

Na tom mestu je stajao spomenik, betonski blok sa crnom mermernom plocom na kojoj je bio kratak opis dogadjaja, imena i datum.

 

Predvidivo, nakon osamostaljenja Hrvatske, razbijen je. Prilikom jedne posete rodnom kraju, circa 1993, primetim da delovi ploce jos leze ispred. Pomislio sam da ih uzmem i nekako zalepim, pa makar sacuvam plocu u svom zagrebackom podrumu. Neverovatno, tri dana kasnije su nestali, pre nego sam ih uzeo.

 

I sada, procitavsi tvoj post, odem na Google Earth/Street View - i vidim da betonski blok jos uvek stoji. Valjda bez ploce ovoj neoustasiji koja se raspomamila '90-ih ne smeta. Evo ga, zaokruzio sam:

 

YXOeE03.png

 

 

edit: upravo se setih, imam u nekoj kutiji uspomena nagradu/priznanje republickog nivoa, diplomu sa nazivom "7 sekretara SKOJ-a" za "doprinos razvoju SSOJ" iz 1976. - dobio za neke zasluge, bio sam "aktivni omladinac."

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

neprijatelj je "Plavi" mi smo uvek bili "Crveni"

I u seriji Vojnici, agresori! 😄

2 hours ago, Constantin said:

E blago vama, vi ste imali ONO i DSZ a ja sam imao posebno ONO (iz tri dela), a posebno DSZ...emoji3525.png

Manje više, sve ove socijalističke terminologije imaju pandane u sadašnjem vremenu....kome šta pripada ?

Šta bi bilo sadašnjem team bildingu ?

Pravila službe...kodex ponašanja i odevanja, danas ?

Frazeologija emoji847.png

 

 

Poslednje ONO polagah na faksu. 😉 Ne znam drzi li se jos?

Link to comment
Share on other sites

Poslednje ONO polagah na faksu. [emoji6] Ne znam drzi li se jos?

Ne više, hvala Bogu. Ja sam imao Odbranu 1 i 2....[emoji856] Sećam se, kao dan danas pitanja sa "kvitice"...1.teorije rata 2. Objekti od značaja za odbranu i 3. Vojna doktrina Kine....

 

Naravno pričam o državnom PF u Nišu...

 

Послато са Huawei MATE P40 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sa 16 godina samo isli na bojevo gadjanje, sjecam se bila jesen, neka hladna oblacna subota, totalno ludilo sa sadasnje tacke posmatranja, mada je to tada bilo potpuno normalno, malo smo samo bili preplaseni da nas tandzara ne zvekne povratnom trzaju.

Prakticno to je bila najveca briga u svemu tome :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Amigo said:

Sa 16 godina samo isli na bojevo gadjanje, sjecam se bila jesen, neka hladna oblacna subota, totalno ludilo sa sadasnje tacke posmatranja, mada je to tada bilo potpuno normalno, malo smo samo bili preplaseni da nas tandzara ne zvekne povratnom trzaju.

Prakticno to je bila najveca briga u svemu tome :classic_biggrin:

Tukli iz M-48, ta puška je beznadežno zastarela tokom WW2, kalibra 7,92 mm, i dizajnirana da može da ubije konjanika na konju na 2 kilometra, tako je toliko jak metak i trzaj.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

Tukli iz M-48, ta puška je beznadežno zastarela tokom WW2, kalibra 7,92 mm, i dizajnirana da može da ubije konjanika na konju na 2 kilometra, tako je toliko jak metak i trzaj.

 

Da, to je ta puska, metak ogroman. Valjda neka verzija njemackog Mauzera.

Ipak je to bilo sigurnije nego da su nam dali papovku, jer svaki put moras da repetiras.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Kronostime said:

M-48 je kopija Mauser Gewehr 98 puske iz 1898. godine u kalibru 7.92x57 mm.

Inace, taj Mauserov sistem zabravljivanja je neprevazidjen do sada sto se tice karabina, tako da se ne bih slozio da je zastareo.

Beznadežno zastareo ne tehnološki nego u smislu korisnosti.
WW2 je potpuno drugačiji rat od onog za koju je M-48 projektovana. Mali pištoljski meci i automatsko oružje, uz veliki volumen vatre je potreba u WW2, a ne da se obara konjanik na 2km iz rova

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Beznadežno zastareo ne tehnološki nego u smislu korisnosti.
WW2 je potpuno drugačiji rat od onog za koju je M-48 projektovana. Mali pištoljski meci i automatsko oružje, uz veliki volumen vatre je potreba u WW2, a ne da se obara konjanik na 2km iz rova

Nemoj tako Tito je rekao da je to top model. Inace pustka je odlicno projektovana, za namenu. 

To sto su decu maltretirali da idu i pucaju to je posebna prica, a u stvari to je fokus ovog topica. Kako bese SFRJ je majka. Vidi se kod Penezicevog drvca. 🙂

Da ne dubimo o neobjasnjivom.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Sa 16 godina samo isli na bojevo gadjanje, sjecam se bila jesen, neka hladna oblacna subota, totalno ludilo sa sadasnje tacke posmatranja, mada je to tada bilo potpuno normalno, malo smo samo bili preplaseni da nas tandzara ne zvekne povratnom trzaju.

Prakticno to je bila najveca briga u svemu tome :classic_biggrin:

Pasino Brdo... Prva dva razreda srednje skole obavezno gadjanje, panika medju inace odlicnim djacima sta ce se desiti sa uspjehom ako ne pogode metu... Kao kratkovid, takodje bio u panici, ali se nekako provukao sa tri pogotka od 6 metaka  (ne znam koliko od tih pogodaka mi je poklonio profesor fizickog koji me je gotivio kao trkaca i koji me je kasnije zezao zbog toga sto sam uzasan strijelac...) Potpuno nepotrebna trauma za djecu...

 

Edit - Nije Golo Brdo, nego Pasino Brdo.... Golo Brdo je Podgoricka vojnicka trauma...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Sa 16 godina samo isli na bojevo gadjanje, sjecam se bila jesen, neka hladna oblacna subota, totalno ludilo sa sadasnje tacke posmatranja, mada je to tada bilo potpuno normalno, malo smo samo bili preplaseni da nas tandzara ne zvekne povratnom trzaju.

Prakticno to je bila najveca briga u svemu tome :classic_biggrin:

M 48 smo i mi u 2. srednje koristili za bojevo gadjanje, Zdrelo. A sto se tice povratnog trzaja, na poligonu Karapandza imali smo prilike u vojsci da gadjamo tromblonom, bogumi, bilo je krvavih celenki i palceva na ruci. Granata leti kao ragbi lopta nekih 80-120 metara do mete pa ko ume da namesti lob udarac sa peterca desi se direkt, ka-booom.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ters said:

Golo Brdo... Prva dva razreda srednje skole obavezno gadjanje, panika medju inace odlicnim djacima sta ce se desiti sa uspjehom ako ne pogode metu... Kao kratkovid, takodje bio u panici, ali se nekako provukao sa tri pogotka od 6 metaka  (ne znam koliko od tih pogodaka mi je poklonio profesor fizickog koji me je gotivio kao trkaca i koji me je kasnije zezao zbog toga sto sam uzasan strijelac...) Potpuno nepotrebna trauma za djecu...

Ako razmislis o onome sto smo doziveli. Sve te norme su napravljene da bi nesto pritegle, a postizale su suprotan efekat, naucili smo da muvamo i muckamo. Pazi fora 25 neopravdanih izostanaka je izbacivanje iz skole, posle beznacanih ukora i 1 iz vladanja, koji BS. Posle 25 neopravdanih izostanaka te na komisiji izbace iz skole uslovno na 2 meseca i niko ne vodi racuna o izostancima tokom ta dva meseca. I tako svako polugodiste. Fakticki napumpas 25 do novembra i izbace te iz skole. Onda kad pocne drugo polugodiste sve iz pocetka do pocetka aprila i do kraja skolske godine. Sve samo da te nauce da zakon i pravila nemaju veze s'mozgom. 🙂

Edited by mrd
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ters said:

Golo Brdo... Prva dva razreda srednje skole obavezno gadjanje, panika medju inace odlicnim djacima sta ce se desiti sa uspjehom ako ne pogode metu... Kao kratkovid, takodje bio u panici, ali se nekako provukao sa tri pogotka od 6 metaka  (ne znam koliko od tih pogodaka mi je poklonio profesor fizickog koji me je gotivio kao trkaca i koji me je kasnije zezao zbog toga sto sam uzasan strijelac...) Potpuno nepotrebna trauma za djecu...

 

Ja sam isao na streliste iznad Vojkovica, ali se ne sjecam nista sto se tice rezultata :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

 

Ja sam isao na streliste iznad Vojkovica, ali se ne sjecam nista sto se tice rezultata :smiley33:

Odavno smo zakljucili da si ti ziveo na nekom drugom "Srecnom mestu!". 😛

Bilo ocenjivanje, ali ne za one koji nisu isli u skolu. 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Ako razmislis o onome sto smo doziveli. Sve te norme su napravljene da bi nesto pritegle, a postizale su suprotan efekat, naucili smo da muvamo i muckamo. Pazi fora 25 neopravdanih izostanaka je izbacivanje iz skole, posle beznacanih ukora i 1 iz vladanja, koji BS. Posle 25 neopravdanih izostanaka te na komisiji izbace iz skole uslovno na 2 meseca i niko ne vodi racuna o izostancima tokom ta dva meseca. I tako svako polugodiste. Fakticki napumpas 25 do novembra i izbace te iz skole. Onda kad pocne drugo polugodiste sve iz pocetka do pocetka aprila i do kraja skolske godine. Sve samo da te nauce da zakon i pravila nemaju veze s'mozgom. 🙂

 

Kod mene uopste nije tako bilo. Pravila su bila stroga i slabo se luftalo. Ono kao prespavas ujutru, moze da prodje, ali da da luftas treci cas, pa se vratis na cetvrti, odmah ti smanje vladanje.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Ha...kad se zapucali s M-48, asocirali ste me na sutrašnji Dan armije 22.decembar...sad ne znam ni kad je dan vojske, policije, a ni Dan Republike...a što i moram, jel da emoji856.png

Послато са Huawei MATE P40 Pro помоћу Тапатока
 

Bice da nam se secanja probudila na ovaj dan kad je mrak najduzi. Mora da ima neke veze. 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Odavno smo zakljucili da si ti ziveo na nekom drugom "Srecnom mestu!". 😛

Bilo ocenjivanje, ali ne za one koji nisu isli u skolu. 🙂

Koji si ti smor, optuzujes me sto se ne secam koliko sam pogodio u metu, na nekom gadjanju, koje meni nije predstavljalo prakticno nista i u vreme kada me ocene uopste nisu interesovale. Ja sam bio prosecan ucenik u gimnaziji, tek da prodjem na kraju godine, poceo sam ozbiljno da ucim tek na faksu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...