Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

19 minutes ago, Constantin said:

Meni tada nije bio potreban TV...šta će mi ? Jel se ti sećaš koliko je tada bilo TV kanala ? Gledao si tada programe JRT ?

Produkcija JRT na ta tri kanala bila je dramsko,filmsko,naucno,zabavno,rekreativno,sportsko,dokumentaristicko,ekonomsko propagandnog karaktera. Danas ima kanala pa oko 1000, produkcija na njima nije ni 10% domaceg podrijetla.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Koliko je ljudi u tom dobrom životu moglo tako nešto da priušti?

 

Ne znam na šta se misli. Na automobil ili putovanje avionom?

 

Ja nisam YU nostalgičar, rođena sam te godine kada je bila epidemija Variole Vere. Moj deda ( tatin otac ) imao je posle rata probleme zbog svog prezimena. To je duga priča, ali i jedan od razloga zašto ne volim komunistički sistem koji je vladao u Yu.

 

Ali moram da priznam da su moji roditelji imali solidnu platu iako nisu završili fakultete. Pripadali smo nekoj srednjoj klasi.

 

Do tatine smrti, uvek smo imali svoj automobil. Putovala sam avionom i tada kao i posle 2000.godine.

 

Da, sve vreme živim u velikom gradu. Ali sam znala da je ruralni deo zemlje slabije napredovao ( sem Vojvodine ).

 

Ovde na forumu nas je mnogo. Svako od nas ima životnu priču. Nekome je život bio lep u toj velikoj zemlji, nekome nije.

 

Te zemlje odavno više nema. Baš zbog toga mislim da ne treba da se svađamo na ovoj temi. 

 

Svako od nas tu ex Yu posmatra iz lične perspektive. Svako od nas ima stavove o toj Yu..I ne možemo da menjamo stavove, zašto bi? Ta zemlja više ne postoji.

 

Ova tema možda treba da služi za sećanja..ona lepa..ne znam..     

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

 

Zamislio sam ovu temu kao zbir nekih licnih iskustava, dobrih i losih, o tome kakav je bio zivot u bivsoj drzavi. SFRJ je formirana 1963, tako da niti pamtin FNRJ, niti mislim da ima smisla ovde pisati o tome, mada znam da ce jedna grupacija poceti o Golom otoku i slicno, tako da je na moderaciji da eventualno vodi racuna o tome.

 

Ova tema bi trebala da rastereti Proizvodnju u SFRJ, gdje se mnogo toga potpuno van te teme napisalo, a moja malenkost cak i kaznila zbog toga sto sam pokusavao da se tome suprostavim.......

 

 

Uvodni post autora. Šta vam nije jasno ?

12 minutes ago, Janne240 said:

Produkcija JRT na ta tri kanala bila je dramsko,filmsko,naucno,zabavno,rekreativno,sportsko,dokumentaristicko,ekonomsko propagandnog karaktera. Danas ima kanala pa oko 1000, produkcija na njima nije ni 10% domaceg podrijetla.

Znam ja druže koliko je bilo programa, ali Bane ne zna, ali našao je negde na netu. E sad će on meni da objasni kako je meni bilo. On ionako upada u raspravu čitajući samo poslednju stranicu,a recimo nema ga po mesec-dva-tri na temi. Copy-paste filozofi, savremenici perioda kad nisu bili ni rođeni...ima ih koliko hoćeš.

 

 

Edited by Constantin
  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Janne240 said:

Produkcija JRT na ta tri kanala bila je dramsko,filmsko,naucno,zabavno,rekreativno,sportsko,dokumentaristicko,ekonomsko propagandnog karaktera. Danas ima kanala pa oko 1000, produkcija na njima nije ni 10% domaceg podrijetla.

 

Kada se samo sjetim kako je kvalitetan bio skolski program, koji se masovno gledao i oblikovao pozitivno djecu tog vremena.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ne znam na šta se misli. Na automobil ili putovanje avionom?

 

Ja nisam YU nostalgičar, rođena sam te godine kada je bila epidemija Variole Vere. Moj deda ( tatin otac ) imao je posle rata probleme zbog svog prezimena. To je duga priča, ali i jedan od razloga zašto ne volim komunistički sistem koji je vladao u Yu.

 

Ali moram da priznam da su moji roditelji imali solidnu platu iako nisu završili fakultete. Pripadali smo nekoj srednjoj klasi.

 

Do tatine smrti, uvek smo imali svoj automobil. Putovala sam avionom i tada kao i posle 2000.godine.

 

Da, sve vreme živim u velikom gradu. Ali sam znala da je ruralni deo zemlje slabije napredovao ( sem Vojvodine ).

 

Ovde na forumu nas je mnogo. Svako od nas ima životnu priču. Nekome je život bio lep u toj velikoj zemlji, nekome nije.

 

Te zemlje odavno više nema. Baš zbog toga mislim da ne treba da se svađamo na ovoj temi. 

 

Svako od nas tu ex Yu posmatra iz lične perspektive. Svako od nas ima stavove o toj Yu..I ne možemo da menjamo stavove, zašto bi? Ta zemlja više ne postoji.

 

Ova tema možda treba da služi za sećanja..ona lepa..ne znam..     

Upravo o tome ja i pisem. Nije svako imao za pristojan zivot. Ne pricam nikome kako je ziveo, ali se kategoricki ne slazem s'tezama da je bilo super i to sam vise puta rekao. Ne napominjem kako je meni bilo, samo kazem da bi mi mnogo bolje bilo da sam ziveo na nekom drugom delu ove planete. 🙂 Cinjenica je da bi mi bilo mnogo gore da sam bantu crnac i da sam ziveo u prasumi. 

Ovde se svaka protiv teza izvanrednom zivotu u SFRJ proglasava netacnom i pripisuje se posteru da nekome namece i objasnjava kako je ziveo.

Da ponovo budem lican, meni nista nije falilo, kao sto nije falilo ni onima koje sam poznavao. Na zalost sam shvatio da moje okruzenje ne postavlja pravila, cak i kad bi samo procenjivao moje okruzenje, covek bi rekao, ma vama je bilo super. E, to nije tacno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mrd said:

Nije svako imao za pristojan zivot.

 

Pa naravno. Bilo je i tada siromašnih.  I ne može sve da se posmatra sa materijalne strane. Spomenula sam mog dedu, i opet neću da idem u detalje..samo mogu da napišem da je tada, pored materijalnih imao i druge probleme, ozbiljnije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pa naravno. Bilo je i tada siromašnih.  I ne može sve da se posmatra sa materijalne strane. Spomenula sam mog dedu, i opet neću da idem u detalje..samo mogu da napišem da je tada, pored materijalnih imao i druge probleme, ozbiljnije.

 

 

Rrekli smo jos na pocetku da o tome necemo da pricamo. Na kraju izadje na jednu nostalgicnu temu, gde svi mi pricamo svoje lovacke price iz mladosti. Ja sam vec naveo da sam skoro svaki dan proveo u teatru Bojan Stupica, sto sada ne mogu. Pozoriste mi je daleko. To o ozbiljnim problemima ne vredi ni nacinjati. Nekome je moralo da smrkne, da bi nekome svanulo.

Trudim se da budem pozitivan, ali na izjave kako je bilo dobro, ili super, ne mogu da cutim. 🙂 

Edited by mrd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

9 hours ago, Amigo said:

 

U poredjenju sa danasnjom situacijom, zivelo se bolje. Ljudi su bili mnogo zadovoljniji, to je sasvim sigurno.

 

 

Mislim da si nehoticno opisao sasvim drugu pojavu nego sto si hteo. 

 

Ustvari mislim da smo bili skromniji. Danas je sve "must have" i to radja nezadovoljstvo. 

 

Meni je bilo dobro u Jugi, ja sam zivela lepo i bila sretna, imala prave prijatelje, hranu na stolu, normalnu garderobu, putovala... ustvari, mnogo manje sam vidjala bede i sirotinje nego sto ih sada vidim po zapadnim razvijenim zemljama, za beskucnike nisam ni znala da postoje sada ih vidim svuda okolo.

 

Ali verujem da je individualno osecanje sta je bolje a sta gore...

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Harmonika said:

Ma jok, nego mladost, detinjstvo, tad je najlepse..i za SFRJ nostalgicare verovatno vazi slicno, svi su bili mladji, bezbrizniji, u odnosu na danas, devedesete..

 

Tačno tako, ljudi uglavnom misle da pišu o sjajnom životu u SFRJ a u stvari pišu o žalu za svojom mladošću. Bilo je 10-20% ljudi koji su živeli odlično. Neki od mojih rođaka su imali veći standard od naših rođaka koji su živeli i radili u Nemačkoj. Ali većina je živela nekim prosečnim životima. Uostalom statistike se mogu naći, bile su kačene ovde na forumu pa je jasno da u državi gde prosečna plata nikad nije prešla 1000 maraka ne može biti odličan život. Tu su i filmovi iz tog perioda gde se jasno vidi da radnička klasa živi manje više isto kao i danas. Jedino je hrana bila dosta jeftinija nego danas i niko nije morao da razmišlja da li će imati šta da jede ali ovo ostalo nije bilo pristupačno većini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Bila su samo dva kanala i to rezimska i nije bilo slobode medija. Ni slobode govora. 

Dok danas imaš 200 kanala i to režimska. I slobodu govora na nivou osamdesetih prošlog veka.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mrd said:

Pogresno tumacis. Cini mi se da niko ko potencira da taj nacin zivota nije bio ni prineti pristojnom zivotu u razvijenom svetu, nije rekao nekome da je ziveo ovako, ili onako. Oni kojima se ne dopada ono sto procitaju iz nemoci provociraju i guraju socijalisticku pricu o narodnim neprijateljima. 

To sto je nekome bilo bolje u exYu ne znaci da su u stanju da procene kako bi im bilo da su bili u nekim razvijenim zemljama. 

Ucinilo mi se da me pogresno razumes.

 

 

 

Hteo sam da kazem da ne mora da znaci da bi im bilo bolje u nekim razvijenim zemljama. Nekima je potrebno malo da im bude dobro i lepo. 

 

Ne znam zasto je br tv kanala neki reper za dobar zivot? Upalim tv i gledam one sto iznajmljuju skladista ili sta vec rade, i imam dobar zivot :)

 

@mrd pre par posteva si pisao kako je tvoj jugo 45 imao neki broj registarski. Kao u fazonu da je to jako malo vozila , ako sam dobro svatio.

I sta je bolje ? imati 4 vozila u porodici ? da i onda dodjemo do klimatskih promena :)

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Amigo said:

A nije bilo ni mobilnih telefona, jel tako?

 

Lako cemo za telefone, nisu bitni.

 

Ali, u mojem slucaju, bilo je kose, zuba, odlicnog vida, dobrog sluha, seksualne energije na pretek itd.

Kako se SFRJ raspala, sve je to krenulo nizbrdo - prvo polako, pa sve brze - i danas mi bas fali. Jeb'o kapitalizam i demokratiju!

:ranting:

 

 

Edited by zoran59
slovca
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Hteo sam da kazem da ne mora da znaci da bi im bilo bolje u nekim razvijenim zemljama. Nekima je potrebno malo da im bude dobro i lepo. 

 

Ne znam zasto je br tv kanala neki reper za dobar zivot? Upalim tv i gledam one sto iznajmljuju skladista ili sta vec rade, i imam dobar zivot 🙂

 

@mrd pre par posteva si pisao kako je tvoj jugo 45 imao neki broj registarski. Kao u fazonu da je to jako malo vozila , ako sam dobro svatio.

I sta je bolje ? imati 4 vozila u porodici ? da i onda dodjemo do klimatskih promena 🙂

Broj kanala je jedan random primer.

Svodi se na to da je bivsa drzava bila jednopartijska satrapija. Ako ja imam odredjen sistem vrednosti, koji se bazira na demokratiji i liberalnoj trzisnoj ekonomiji, ne mogu hvaliti takvu drzavu pa makar mi ptice padale s neba! 

Da se zapocelo sa reformama negde sredinom 70-tih i da je doslo do mirnog raspada, jos bi se moglo reci da je bivsa SFRJ imala neki pozitivan istorijski uticaj na prostoru tzv Zapadnog Balkana. Ovako ....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Broj kanala je jedan random primer.

Svodi se na to da je bivsa drzava bila jednopartijska satrapija. Ako ja imam odredjen sistem vrednosti, koji se bazira na demokratiji i liberalnoj trzisnoj ekonomiji, ne mogu hvaliti takvu drzavu pa makar mi ptice padale s neba! 

Da se zapocelo sa reformama negde sredinom 70-tih i da je doslo do mirnog raspada, jos bi se moglo reci da je bivsa SFRJ imala neki pozitivan istorijski uticaj na prostoru tzv Zapadnog Balkana. Ovako ....

Mogla je biti i dvopartijska satrapija sa demokratama i republikancima, opet bi na isto izaslo.

Zivot u SFRJ se najvise merio time sta mozes da dobijes sa onim sto zaradis:

1. Placeni rezijski troskovi od zarade.

2. Mogucnost skolovanja za sve.

3. Sloboda putovanja, letovanja.... - jedino je za Grcku trebala viza, a i to zbog Makedonije i mesanja u gradjanski rat u Grckoj.

4. Licna bezbednost - nije bilo ovoliko oruzja i pUcnjave, otimacine.. po ulicama, vec se to zestoko suzbijalo.

5. Kome je bilo do vere, mogao je otici do svoje crkve i paroha - nije mu nametan preko televizije.

6. TV kanali (RTBG1, RTBG2, RTSA,RTZG, RTNS....kasnije i 3K) su imali dnevnik ujutro, u podne i uvece i nisu smarali sa izjavama Vodje, a obrazovni program je cinila najcesce BBC produkcija: David Bellamy, Survival, John Attenboro...., dok je zabavni program bio: Igre bez granica.

7. Uvece, 19:15, crtaci: Tom i Jerry, Dusko Dugousko, Patak Daca..... nedeljom izjutra Mikijeva radionica.

9. Od sapunica: Dinastija i Dalas - u 20h, za dokone domacice i njihove jos dokonije muzeve.

 

Nije se pevalo Boze pravde, Lijepa nasa, Ljiljani.... al` se kvalitetno zivelo bez toga - mogao si da odes bilo gde i da se provedes k`o car, pod uslovom da nisi seronja koji gleda kroz naocare sa nacionalnim ili religijskim filterom.

 

Obisao sam SFRJ uzduz i popreko dok je postojala, obisao dobar deo globusa, obizao i ono sto je nastalo nakon raspada SFRJ - sve sami tamni vilajeti, medjusobno nadrkani i bez neke buducnosti ako se medjusobno ne sloze.

U suprotnom - odose svi vanka, pa ce biti svejedno ko je na ovim prostorima.

Edited by Kronostime
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Da priupitam, pošto je više puta napominjano da se ne priča o politiici. Da li ovde treba porediti, danas oslobođene zemlje od bilo kog morala, sa jednom, gde se znao Bog. Kakiš pored rupe, naučiš da sviraš klavir. Ostaviš u klozetu iseckanu Politiku sa slikama druga Tita, jer nema toalet papira, odeš u bajbuk za vređanje lika i dela.

Da li je moguće ovo sto su generacije 60-ih i 70-ih napravile porediti sa bilo čime?

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mrd said:

Da priupitam, poto je vie puta napominjano da se ne priča o politiici. Da li ovde treba porediti, danas oslobođene zemlba od bilo kog morala, sa jednom, gde se znao Bog. Kakiš pored rupe, načiš da sviraš klavir. Ostaviš u klozetu iseckanu Politiku sa slikama druga Tita, jer nema toalet papira, odeš u bajbuk za vređanje lika i dela.
Da li je moguće ovo sto su generacije 60-ih i 70-ih napravile porediti sa bilo čime?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Jbg, nekom je baba u poljski WC nosila Süddeutsche Zeitung, NY Times... iz istih motiva, a za iste se kaznjavalo jedino ako ti odgovorno lice ode u poljski WC.

Marksov Kapital  se vec podvodio pod: uciti, uciti i samo uciti.

Jednostavno, nije bilo wifi veze i tableta ili smart telefona, nego se ubijanje vremena u cenifi svodilo na citanje sitnih slova na raznoraznim hemijskim produktima ili multimedijskim casopisima. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Jbg, nekom je baba u poljski WC nosila Süddeutsche Zeitung, NY Times... iz istih motiva, a za iste se kaznjavalo jedino ako ti odgovorno lice ode u poljski WC.

Marksov Kapital  se vec podvodio pod: uciti, uciti i samo uciti.

Jednostavno, nije bilo wifi veze i tableta ili smart telefona, nego se ubijanje vremena u cenifi svodilo na citanje sitnih slova na raznoraznim hemijskim produktima ili multimedijskim casopisima. :classic_biggrin:

To ja radim i sad, obicno na onim sanitarima za pranje WC solje.

I tako sam saznao da wc sanitar mer se ne pravi u Krusevcu vec u Madjarskoj. Cela ambalaza ispisano na Srpskom.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darth Bane said:

Bila su samo dva kanala i to rezimska i nije bilo slobode medija. Ni slobode govora. 

Da ta "totalitarna televizija" bila je JRT, evo provajderskih kablovskih televizija, tusta i tma, gusto u total paketu.😷

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...