Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

7 hours ago, Kinik said:

 

Spanija, iako siromasna posleratna evropska zemlja - izasla iz gradjanskog rata i neuspesnog staljinistickog prevrata, na svoju srecu nije se opredelila za 'soc.samoupravljanje, i slicni ideoloski galimatijas, da bi danas nekolicina zamlata drombuljala 'kako je nekada bilo bolje', vec se opredelila za demokratiju i ubrzano se razvijala, bez obzira na sve pratece pfrobleme.

Jer njeni problemi su bili opsteevropski, demokratski problemi.

 

Ex_Yu pomijara se duboko zakopala u svoja 'soc.samoupravna' hovna i tako je i zavrsila. U ratovima, krvi razaranju, zlocinima.

:puke:

Ko bi dolazio u takvu zemlju osim ljubitelja emocionalnog ekstrema.

Zamisli, mozes da posetis mesta gda je hiljade ljudi baceno niz reku, mesta koja su popaljena, stanovnici pobijeni.

Perverzni likovi vole takva 'uzbudjenja'.

To ih pali.

 

...

Do 75. godine bio je jedini legalni fasisticki rezim u Spaniji. To demokratiju vidjelo nije.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Španija za vreme Franka imala opšteevropske i demokratske probleme? Kod Franka fašiste? Kod Franka diktatora i masovnog ubice? 

Pa ako ćemo tako i Hitler se jako uspešno obračunao sa komunistima, na sličan način kao Franko, pa teško da će neko reći da se bavio posle toga opšteevropskim i demokratskim problemima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, DonJuan said:

Španija za vreme Franka imala opšteevropske i demokratske probleme? Kod Franka fašiste? Kod Franka diktatora i masovnog ubice? 

Pa ako ćemo tako i Hitler se jako uspešno obračunao sa komunistima, na sličan način kao Franko, pa teško da će neko reći da se bavio posle toga opšteevropskim i demokratskim problemima.

Misli se na Spaniju nakon Franka. Cim je umro, odmah su preuzeli demokratiju. Dok SFRJ nije - vec su hteli - " i posle Tita - Tito!". E pa onda ko vam je kriv?! Ako vam je dobro - onda nista! 

Link to comment
Share on other sites

...ja sam živio solidno za vrijeme ex-YU,danas živim puno bolje.

Nešto kasnije ću se javiti da prokomentiram temu,još čitam 

komentare forumaša.Moram ipak detaljnije pročitati jer mi se

čini po komentarima nekih forumaša(amigo itd), kao da nisam živio i

radio u FNRJ,SFRJ,kao da sam usnuo neki san,ali onda se prenem

i za sada,mogu samo reći,djeco nemate pojma kako živjelo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mladenvzz said:

...ja sam živio solidno za vrijeme ex-YU,danas živim puno bolje.

Nešto kasnije ću se javiti da prokomentiram temu,još čitam 

komentare forumaša.Moram ipak detaljnije pročitati jer mi se

čini po komentarima nekih forumaša(amigo itd), kao da nisam živio i

radio u FNRJ,SFRJ,kao da sam usnuo neki san,ali onda se prenem

i za sada,mogu samo reći,djeco nemate pojma kako živjelo.

Otvori se al nemoj preterivati sa istinom. Kao i kad zednom das vode....😉

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Darth Bane said:

Misli se na Spaniju nakon Franka. Cim je umro, odmah su preuzeli demokratiju. Dok SFRJ nije - vec su hteli - " i posle Tita - Tito!". E pa onda ko vam je kriv?! Ako vam je dobro - onda nista! 

Evo citaj malo,...https://en.wikipedia.org/wiki/Francisco_Franco

https://en.wikipedia.org/wiki/Spain#Restoration_of_democracy

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Janne240 said:

Odmah??? Cim je umro sledece jutro procvrkutala demokratija.😄

 

Ne ide to preko noci. Prvo su neke kockice morale da se sloze, vojni puc i tako neke stvarcice, tek osamdesetih dolazi do promena...

U istorijskom smislu to je bilo - odmah! 

Ili- pogledajmo Poljake! I oni su nam "braca Sloveni"! Gde su bili a gde su sada? Prosle godine ekonomski rast = 5%! Posle Irske najvisi u Evropi! To je ono sto Srbiji treba! Ali, Poljaci ne kukaju za komunizmom i socijalizmom. Poljaci ga preziru! Drzava i narod koji su prihvatili demokratiju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U istorijskom vremenu, bilo je mnogo mrtvi. Odmah je za nas koji pisemo 50 godina posle toga.

 

Poljaci su u EU.

 

Kad god koristis statistiku pravis u startu logicku gresku koja se zove pars pro toto, nikad deo ne moze da ima vrednosti celine ali eto neka ih...statistika je pravi bikini.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Darth Bane said:

Znam da je tebi bio bolji, hocu da cujem i od ostalih sta misle o tome. 

 

zavisi sta uzimas za bolje ?  Da , danas je tehnika npr neuporedivo jeftinija nego u to vreme..  mnoge stvari su bolje razvojem covecanstva...

 

Ali ponovo cu se vratiti na onu crnu statistiku...  SFRJ je , sto se cele evrope , bila negde na sredini , pa cak i malo iznad.. sto se standarda zivota tice.. 

 Danas je na samom dnu sto se standarda tice..  takmice se bivse exYU republike sa jos eventualno Albanijom ko je najgori na listi...

 

 Ovi prostori su bili dobri  sa zivotnim standardom samo u vreme Austrougarske ( one koje su bile pod njom ) i u vreme SFRJ..

  Pri tom ne mislim na SFRJ nakon rata i vremenu obnove od rata.. Mislim na period 70ih pa do polovine 80ih i budjenja nacionalizma..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

U istorijskom smislu to je bilo - odmah! 

Ili- pogledajmo Poljake! I oni su nam "braca Sloveni"! Gde su bili a gde su sada? Prosle godine ekonomski rast = 5%! Posle Irske najvisi u Evropi! To je ono sto Srbiji treba! Ali, Poljaci ne kukaju za komunizmom i socijalizmom. Poljaci ga preziru! Drzava i narod koji su prihvatili demokratiju. 

 

Pa ja nešto ne vidim da iko kuka za komunizmom i socijalizmom. Više za opštim osećanjem kako se živelo, mnogi su tada bili mladi. "Žal za mlados'".

Tek kada prevrtim film i pomislim kako su moji vršnjaci na Zapadu živeli, učili, čemu su stremili,  u isto to vreme, onda sve o dobrom životu u SFRJ pada u vodu.

 

Imati za piće (ne puno), duvan i neka muzika negde je bio domet. Kada nema veće perspektive, od danas do sutra, samo neka je mirno i da se mi družimo, muvamo i zezamo.

 

Dok smo mi gledali kako da dođemo do nekog komada garderobe ili "original" vinil LP, naši vršnjaci na Zapadu su gledali koja im je firma najbolja, šmekali nekretnine, nisu blejali od kafane do kafane na potezu od "Grčke kraljice" do "Ima dana" gde je isto tako zaludno društvo ordiniralo. A tek "Vidin kapija" koja je radila do 2 ujutro.

 

I sada izgleda taj mentalitet preovlađuje. Nema ko mi nije rekao posle posete Beogradu "Kafići i bašte puni, relaksirano, ništa kao ovo što mi ovde imamo."

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mrd said:

Čini se da si ti i nekolicina bio zadovoljniji tada nego sada, a drugi su smatrali da je to tada smrdelo na smetlište.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

 a sto sada miriseee ....      tolko mirise da se svi koji su mogli i mogu razbezali....  a tek ce od nove godine kad budu ukinute radne vize za nemacku za balkaneze

Link to comment
Share on other sites

NIko ovde ne moze nedvosmisleno da proceni da je bilo bolje, cak i cemu to?

 

No razlozi zbog kojih se sistem samoodrzavao u tadasnjim okolnostima, cinili su relativno bolji stepen homeostaze i zivota za gradjane, i opet to je stvar utiska i vrednovanja.

 

Medjutim ako posmatramo kontinuum i gledamo sadasnje stanje...no way da je bolje u toj meri prosecnom gradjaninu, nego pojedincima.

 

Svakako da ne zivim u materijalnoj oskudici ali oko mene je mnogo vise siromasnih nego kada sam bio mladic ili decak.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

To je vec neka druga tema. Nekom je bolje, nekom je gore, ali to sto si pored loseg zivota u SFRJ stavio losiji zivot u novim "nezavisnim" banana drzavama, ne cini onaj zivot u SFRJ dobrim. On i dalje ostaje los, samo na drugi nacin.

 

 

u to vreme je pola evrope zivelo znatno losije od nas tada....

 

danas svi zive bolje

 

kome to nije dovoljno , ne znam kako vise da to objasnim

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Darth Bane said:

Misli se na Spaniju nakon Franka. Cim je umro, odmah su preuzeli demokratiju. Dok SFRJ nije - vec su hteli - " i posle Tita - Tito!". E pa onda ko vam je kriv?! Ako vam je dobro - onda nista! 

Španija baš i nije dobar primer. Tamo su već 1982 socijalisti došli na vlast i što je zanimljivo prva koalicija im je bila sa komunističkom partijom.

Od tada pa do danas su mislim svega dva ili tri puta gubili izbore.

edit. tako da možeš reći da su Španiju na put demokratije izvele levičarske partije.

Edited by DonJuan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Doc Holiday said:

 

zavisi sta uzimas za bolje ?  Da , danas je tehnika npr neuporedivo jeftinija nego u to vreme..  mnoge stvari su bolje razvojem covecanstva...

 

Ali ponovo cu se vratiti na onu crnu statistiku...  SFRJ je , sto se cele evrope , bila negde na sredini , pa cak i malo iznad.. sto se standarda zivota tice.. 

 Danas je na samom dnu sto se standarda tice..  takmice se bivse exYU republike sa jos eventualno Albanijom ko je najgori na listi...

 

 Ovi prostori su bili dobri  sa zivotnim standardom samo u vreme Austrougarske ( one koje su bile pod njom ) i u vreme SFRJ..

  Pri tom ne mislim na SFRJ nakon rata i vremenu obnove od rata.. Mislim na period 70ih pa do polovine 80ih i budjenja nacionalizma..

U kotrljanju tehnologije i hiperprodukcije kapitalizma...posledicno, razvoj u talasima zapljusne i skoljkice na obali okeana, neke izbaci neke ponovo povuce, nazad. Ukratko, razvoj Srbije posle 2000tih, kao deo nekadasnje skoljke...SFRJ.

Edited by Janne240
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Janne240 said:

Do 75. godine bio je jedini legalni fasisticki rezim u Spaniji. To demokratiju vidjelo nije.

 

 

 

1 hour ago, DonJuan said:

Španija za vreme Franka imala opšteevropske i demokratske probleme? Kod Franka fašiste? Kod Franka diktatora i masovnog ubice? 

Pa ako ćemo tako i Hitler se jako uspešno obračunao sa komunistima, na sličan način kao Franko, pa teško da će neko reći da se bavio posle toga opšteevropskim i demokratskim problemima.

 

Koliko znam i Portugal je imao neki fasizam u isto vreme, bar 30, ako ne i 40 godina. Salazar?

 

Znamo sta je fasizam, a znamo i da je Franko bio sociopata i ubica. Nije ni Portugalac bio nista bolji.

 

Istoricari medjutim ne spore da je od potpuno gradjanskim ratom razrusene zemlje, ruralne, sa ogromnim socijalnim razlikama, stvorio respektabilnu srednju klasu, kao najbolju branu komunizmu i izgradio temelje savremene Spanije. Ekonomski, naravno.

 

Kako je to izgledalo ...... evo ovako .... In 1946 there were 72,000 private cars in Spain, in 1966 there were 1 million. This growth rate had no equal in the world.

 

Mene zanima, posto se ovde prica kako se u SFRJ dobro zivelo, kuce od cokolade, a prozori od marmelade i ti radovi ........... kako vi gledate na nostalgiju starijih Spanaca prema tim vremenima? Za njih je fasizam bio dobar po vasim kriterijumima (ne mojim)......... dobro se zivelo, gradilo se, islo se na more sigurno :s_w:, bar mora imaju, vise komada. 

 

Da li njima odobravate da se sa setom i drhtavim glasom, kao vi, secaju starih dobrih vremena? Da se i oni secaju svog najveceg sina naroda i narodnosti? Da kazu: nikad vise Ficom kroz Kataloniju ..... kao sto neko rece kroz Bosnu ........ i Spanci su vozili Fice :s_d:.

 

Da podsetim da te 2 zemlje imaju 4 puta veci GDP po glavi stanovnika od Srbije, a znacajno veci i od svih ostalih raspadnutih SFRJ drzavica.

 

Ne gledaju Spanci srpski fudbal po njivama vikendom na televiziji, nego Srbi gledaju spanski fudbal i kosarku. Ne igra Mesi u Radnickom iz Pirota. Zar Miljanic nije bio trener Reala u fasistickoj Spaniji 1974?

 

Slicna je situacija, mi smo imali gradjanski rat, a i oni, Kod njih pobedili "cetnici", kod nas partizani.

 

Zamolio bih prvo za jasan odgovor DA ili NE ........ a posle izvolite pa obrazlozite, u smislu, da li postoji mogucnost da je i Josip Broz nekoga pritvorio, mucio ..... ili ne daj Markse - ubiJo?

Da li su njegova ubistva bila dobra, opravdana, a Frankova - zlocini.

 

Usput ....... voleli su iste uniforme :classic_biggrin: I rukavice ..... bele.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Goli otok je postojao, pritvoreni su i muceni, to je odavno poznato, nije ni osporavano. Titu nikad nije sudjeno za zlocine niti je dokazano da je povezan sa ubistvima UDBE OZNE, sto svakako ne znaci i da nije.

 

Marks nije, ali francuska giljotina jeste.

 

Svakako da odobravam secanje na stara vremena, dobra, losa usputna...i kad se od njih ne zivi, treba da se pamte!  U pamet svima. 😄

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Doc Holiday said:

...

zavisi sta uzimas za bolje ?  Da , danas je tehnika npr neuporedivo jeftinija nego u to vreme..  mnoge stvari su bolje razvojem covecanstva...

 

Ovo sam već negde komentarisao. Razvoj čovečanstva. Karikatura, u dva skoka 40-godišnjeg raspona.

 

Da nekome iz 1939. godine pokažeš kuhinju iz 1979. godine sa sve mikrotalasom, veš mašinom, mašinom za pranje sudova, tosterom, plinskim šporetom, električnim rernama, frižiderom, mislio bi svemirski brod (ako bi uopšte znao za taj koncept).

 

Da nekome iz 1979. pokažeš kuhinju iz 2019, isto 40 godina razlike, sve bi znao, bez uputstava da koristi a kamoli da se čudi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

Koliko znam i Portugal je imao neki fasizam u isto vreme, bar 30, ako ne i 40 godina. Salazar?

 

Znamo sta je fasizam, a znamo i da je Franko bio sociopata i ubica. Nije ni Portugalac bio nista bolji.

 

Istoricari medjutim ne spore da je od potpuno gradjanskim ratom razrusene zemlje, ruralne, sa ogromnim socijalnim razlikama, stvorio respektabilnu srednju klasu, kao najbolju branu komunizmu i izgradio temelje savremene Spanije. Ekonomski, naravno.

 

Kako je to izgledalo ...... evo ovako .... In 1946 there were 72,000 private cars in Spain, in 1966 there were 1 million. This growth rate had no equal in the world.

 

Mene zanima, posto se ovde prica kako se u SFRJ dobro zivelo, kuce od cokolade, a prozori od marmelade i ti radovi ........... kako vi gledate na nostalgiju starijih Spanaca prema tim vremenima? Za njih je fasizam bio dobar po vasim kriterijumima (ne mojim)......... dobro se zivelo, gradilo se, islo se na more sigurno :s_w:, bar mora imaju, vise komada. 

 

Da li njima odobravate da se sa setom i drhtavim glasom, kao vi, secaju starih dobrih vremena? Da se i oni secaju svog najveceg sina naroda i narodnosti? Da kazu: nikad vise Ficom kroz Kataloniju ..... kao sto neko: rece kroz Bosnu ........ i Spanci su vozili Fice :s_d:.

 

Da podsetim da te 2 zemlje imaju 4 puta veci GDP po glavi stanovnika od Srbije, a znacajno veci i od svih ostalih raspadnutih SFRJ drzavica.

 

Ne gledaju Spanci srpski fudbal po njivama vikendom na televiziji, nego Srbi gledaju spanski fudbal i kosarku. Ne igra Mesi u Radnickom iz Pirota. Zar Miljanic nije bio trener Reala u fasistickoj Spaniji 1974?

 

Slicna je situacija, mi smo imali gradjanski rat, a i oni, Kod njih pobedili "cetnici", kod nas partizani.

 

Zamolio bih prvo za jasan odgovor DA ili NE ........ a posle izvolite pa obrazlozite, u smislu, da li postoji mogucnost da je i Josip Broz nekoga pritvorio, mucio ..... ili ne daj Markse - ubiJo?

Da li su njegova ubistva bila dobra, opravdana, a Frankova - zlocini.

 

Usput ....... voleli su iste uniforme :classic_biggrin: I rukavice ..... bele.

 

 

Ja sam rekao, a i rado se secam. 😄 Nisam stigao do Spanije, yet....a vrv i necu.

 

2010. sam ponovio turneju vozeci FIAT LANCIA metalik, silver arrow. I must be dreaming...putevima Revolucije.

 

Beograd-Herceg Novi- Trebinje, Dubrovnik-Rijeka, Trst, Postojna, Celje, Karlovac, Prijedor, Dubica, Beograd,... par hiljada km.

Edited by Janne240
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ovo sam već negde komentarisao. Razvoj čovečanstva. Karikatura, u dva skoka 40-godišnjeg raspona.

 

Da nekome iz 1939. godine pokažeš kuhinju iz 1979. godine sa sve mikrotalasom, veš mašinom, mašinom za pranje sudova, tosterom, plinskim šporetom, električnim rernama, frižiderom, mislio bi svemirski brod (ako bi uopšte znao za taj koncept).

 

Da nekome iz 1979. pokažeš kuhinju iz 2019, isto 40 godina razlike, sve bi znao, bez uputstava da koristi a kamoli da se čudi.

Nesto na ovu foru...https://imgur.com/DhuSTw2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...