Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

9 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ovo sam već negde komentarisao. Razvoj čovečanstva. Karikatura, u dva skoka 40-godišnjeg raspona.

 

Da nekome iz 1939. godine pokažeš kuhinju iz 1979. godine sa sve mikrotalasom, veš mašinom, mašinom za pranje sudova, tosterom, plinskim šporetom, električnim rernama, frižiderom, mislio bi svemirski brod (ako bi uopšte znao za taj koncept).

 

Da nekome iz 1979. pokažeš kuhinju iz 2019, isto 40 godina razlike, sve bi znao, bez uputstava da koristi a kamoli da se čudi.

 

Ne znam sta si ocekivao u kuhinji ..... da se hrana u frizideru hladi i pasulj na sporetu kuva tvojim pogledom ili mislima? Mislim da ces na to jos pricekati.

 

Automobil je i pre 120 godina imao 4 tocka, avion 2 krila. A tocku jos nisu promenili oblik, uvek okrugao ........ hiljadama godina.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne znam sta si ocekivao u kuhinji ..... da se hrana u frizideru hladi i pasulj na sporetu kuva tvojim pogledom ili mislima? Mislim da ces na to jos pricekati.

 

Automobil je i pre 120 godina imao 4 tocka, avion 2 krila. A tocku jos nisu promenili oblik, uvek okrugao ........ hiljadama godina.

 

Pa vidi koji je to napredak. Nikakav.

 

Mlazni putnički avioni i danas idu istom brzinom kao 1952. Kola idu istom brzinom kao pre 60 godina.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Janne240 said:

Nesto na ovu foru...https://imgur.com/DhuSTw2

 

Tehnološki napredak je doneo raji FaceBook i Google. To je pogotovo tačno kod sirotinje koja od jednom misli (na low cost Made in China smartphones) da sve zna i da svako vidi njihove napućene usne pušika. Da od toga ima nešto, bio bi to razvoj, blagostanje.

 

FaceBook kaže "Mi smo u centru toga, mi kreiramo poslove". Gde su ti poslovi, koji su?

 

Srpska blogosfera je anestezirana tim "dostignućima", sve im je gore i gore a misle da im pojavnost na netu i lajkovi nešto znače. 

 

Baš mislim, da je Internet i ovo što danas imamo bio u tom obimu popularan i dostupan godine 2000, Milošević bi i (da je poživeo) i sada bio na vlasti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne znam sta si ocekivao u kuhinji ..... da se hrana u frizideru hladi i pasulj na sporetu kuva tvojim pogledom ili mislima? Mislim da ces na to jos pricekati.

 

Automobil je i pre 120 godina imao 4 tocka, avion 2 krila. A tocku jos nisu promenili oblik, uvek okrugao ........ hiljadama godina.

 

   pa da...  bas sam nedavno nasao mp3 flesh drive od mog cukundede na  kom su bili nasnimani Strausevi valceri koje je on slusao kad  je bio mlad

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Doc Holiday said:

 

   pa da...  bas sam nedavno nasao mp3 flesh drive od mog cukundede na  kom su bili nasnimani Strausevi valceri koje je on slusao kad  je bio mlad

 

A mogao si da nađeš stare fotografije u ormaru ili na tavanu. Besplatni servisi koje nude Facebook i Google, mogu da ih izgube i nikome ništa. Bilo je besplatno.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Doc Holiday said:

 

   pa da...  bas sam nedavno nasao mp3 flesh drive od mog cukundede na  kom su bili nasnimani Strausevi valceri koje je on slusao kad  je bio mlad

 

Ti si sampion u nerazumevanju napisanog. Ja upravo tvrdim da imamo vrlo znacajne pronalaske koji poboljsavaju zivot svima. 

 

Gospodin Yoyogi nije zadovoljan tehnoloskim napretkom covecanstva. A nista ne radi po tom pitanju, samo kritikuje. 🙂

 

I ko jos upotrbljava mp3? Ja koristim samo spotify.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ti si sampion u nerazumevanju napisanog. Ja upravo tvrdim da imamo vrlo znacajne pronalaske koji poboljsavaju zivot svima. 

 

Gospodin Yoyogi nije zadovoljan tehnoloskim napretkom covecanstva. A nista ne radi po tom pitanju, samo kritikuje. 🙂

 

I ko jos upotrbljava mp3? Ja koristim samo spotify.

 

Gosn Jašareviću, ceo današnji Internet ne ide na sofistikaciju nego na primitivizam , čak i divljački. Probudio je one koji nikada nisu imali šta da kažu pa im izgleda da danas mogu.

To je anestezija Srbije. Ne samo Srbije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Što se tehnologije tiče, mislim da smo tu dosta napredovali.
Danas pomoću aplikacija možeš upravljati na daljinu gotovo svime u stanu (video nadzor, kućni aparati, grejanje, osvetljenje i sl.).
Doduše, to nije dostupno svima nego bogatijima ali i to će se primeniti.

Link to comment
Share on other sites

Just now, melankolic said:

Što se tehnologije tiče, mislim da smo tu dosta napredovali.
Danas pomoću aplikacija možeš upravljati na daljinu gotovo svime u stanu (video nadzor, kućni aparati, grejanje, osvetljenje i sl.).
Doduše, to nije dostupno svima nego bogatijima ali i to će se primeniti.

 

Ako može, a može, a šta će mi to? Aparati su tu uvek bili, šta ima da ih monitorišem i da o njima brinem?

 

Ili, kao što "The Onion" komički reče, "Kada ne koristite aparate, isključite ih iz struje. Kada izlazite na večeru u restoran, isključite frižider iz napajanja strujom."

 

Možda jeste komično ali tako je.

Link to comment
Share on other sites

 

 a sto sada miriseee ....      tolko mirise da se svi koji su mogli i mogu razbezali....  a tek ce od nove godine kad budu ukinute radne vize za nemacku za balkaneze

Ko piše o danas? Ja pišem o truloj policiskoj državi. Danas, ako te zanima, živim mnogo bolje i slobodnije!!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Ko piše o danas? Ja pišem o truloj polciskoj državi. Danas, ako te zanima, živim mnogo bolje i slobodnije!!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

kao sto smo vec i rekli , da danas se bolje zivi , bolji je standard zivota nego nekad...  kao sto neko rece , razvoj civilizacije zapljusne po nesto i skoljke na nekom ostrvu na pacifiku...    ali dali zivis bolje nego recimo tvoje kolege u Poljskoj, Ceskoj, Madjarskoj , pa cak i u Rumuniji ???  O tome je ovde rec...

 

Niko ne kaze da je zivot u SFRJ bio sjajan... pravljene su mnoge greske, svacega je tu bilo..  mnoge stvari su se pocele ljuljati i jos krajem 70ih kad je Tito vec bio ozbiljno star i bolestan.. kasnije jos gore..

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nekad sam na nekoj temi slicnoj ovoj, mislim jos na starom forumu napisao....  neki narodi jednostavno nisu zreli za istinsku pravu demokratiju , istinski prave slobode.  Jer u demokratiji jesi slobodan ali tvoja sloboda je ogranicena time da ne ugrozavas tudju slobodu i tudja prava..  Ovde u ovoj nedodjiji to nikad nece biti...jednostavno nismo sazreli za takve stvari..  I jednostavno,  za ovaj narod, ovaj mentalitet , sistem kojim je vladao Tito , pogotovo od druge polovine 60ih pa do kraja je najidealniji ..  Jer jednostavno za bolje i nisu....   Jer cim se ovom narodu da neka veca sloboda- odmah naprave neko veliko sr@nj*

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da sad ne kvotujem svakoga, samo par zapazanja.

Ponovo sam se sokirao cinjenicom da su deca od 8, 9 godina okopavala kukuruz. To jos nikada nisam cuood nikoga drugog, a znam da su deca na selu pomagala od malih nogu, hranila zivotinje, vodile ih na ispasu i slicno, medjutim tako rano slati decu na kopanje, to je nesto sasvim novo, medjutim ne vidim tu nikakvu vezu drzave sa tim.

Koliko sam mogao da procitam to selo je nestalo, kao i mnoga druga, verujem u periodu posle SFRJ. Opste je poznata da je politika u FNRJ bila da se izgradi radnicka klasa i sela su se zapustala i ljudi su masovno odlazili u gradove. U vremenu koje ja pamtim taj proces se vec bio manje vise zavrsio. Na selima su ostali starci, deca su ih posecivala vikendom, na godisnjim odmorima itd.

Da li je to bilo dobro ili ne, moze se diskutovati. Ja ne znam nikoga ko se bunio ili kajao sto je otisao u grad. 

 

Ovo poredjenje sa Spanijom, kolonijalnom velesilom, gde spanskim jezikom govori vise ljudi na ovoj zemaljskoj kugli od engleskog, koju nije niko prakticno rusio vekovima, koja je izbegla i prvi i drugi svetski rat, sa nama koje je handrio ko je stigao, gde je stanovnistvo desetkovano, a i ono malo sto je stvoreno ruseno, pa hajd isponove, je ili zlonamerno spinovanje ili neinteligentno razmisljanje. 

 

Evo ziv covek rece da sada zivi bolje u Americi, nego sto je zivio nekada u SFRJ :roflmao:

Edited by Amigo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Denis Jasharevic said:

Istoricari medjutim ne spore da je od potpuno gradjanskim ratom razrusene zemlje, ruralne, sa ogromnim socijalnim razlikama, stvorio respektabilnu srednju klasu, kao najbolju branu komunizmu i izgradio temelje savremene Spanije. Ekonomski, naravno.

"Branu komunizmu" je izgradio masovnim grobnicama, politčkom torturom, zločinima.....

Levica je uvak imala plodno tlo u Španiji, ima i sada (naravno ne treba mešati sa istočnoevropskim levičarima), i teško da je ta barijera bila uspešna, pošto čim je ona pala, došlo je do političkog "prevrata". 

Što se tiče paralela sa SFRJ, ima sličnosti što se tiče odnosa režima prema političkim neistomišljenicima, posebno desetak godina posle rata, ali ima bitnih i značajnih razloga. I Španci su naravno skloni zaboravljaju. što nije neko ekskluzivno pravo samo za nas ili Špance, nego je kog većine država i naroda.  Recimo ovo je zanimljiv članak:

https://www.theguardian.com/world/2007/nov/04/spain.peterbeaumont

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Doc Holiday 

neki narodi jednostavno nisu zreli za istinsku pravu demokratiju , istinski prave slobode.  Jer u demokratiji jesi slobodan ali tvoja sloboda je ogranicena time da ne ugrozavas tudju slobodu i tudja prava.

Nezahvalno je gledati u US pošto je US formirana od ljudi koji nisu hteli to tu u Evrpi, Aziji, Africi...

Tu u Srbiji, stvari se ne menjaju jor vćina, ili nema jaja za prmenu, ili je neće. Zbog toga su stvari takve, pogledaj u skoroj istoriji 500-600godina, svi bili uskooi, hajdučija. Narodne pesme opevaju starca VujaDina i pljačku turskih karavana, 🙂 To samo, kako ono dr. Puzigaća reče, mamuzanje može da dovede u red. 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DonJuan said:

"Branu komunizmu" je izgradio masovnim grobnicama, politčkom torturom, zločinima.....

 

 

Dok su spanski staljinisti pojacani internacionalnim teroristickim brigadama sa glavnim komandatom cika Brkom iz Moskve samo hteli da demokratsko-levicarski razmene misljenja. 😁

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DonJuan said:

Levica je uvak imala plodno tlo u Španiji, ima i sada (naravno ne treba mešati sa istočnoevropskim levičarima), i teško da je ta barijera bila uspešna, pošto čim je ona pala, došlo je do političkog "prevrata". 

 

Naravno da ce doci do prevrata, pa zar je neko rekao da to nije bila klasicna, brutalna diktatura?!

 

Jedino sto nismo uspeli saznati koliko jeziva bi bila ona druga  ......  staljinisticka, koja bi se uspostavila da su pobedili.

 

Sudeci po svemu ...... bar 3 puta krvavija.

 

Ili smatras da su staljinisticke teroristicke brigade bile moderna evropska levica?

Link to comment
Share on other sites

Problem sa masivnim odlaskom u grad je što se taj grad “poseljačio” umesto da se “seljaci” urbanizuju/civilizuju. Još veći problem je taj što iz provincije i “vukojebine” nisu doneli slobodarske ideale, čast i poštenje - već šverc, kraduckanje i beskrupuloznu borbu za i ono malo moći koju je režim (svaki) nudio beskičmenim podanicima. Pa tako, posle tridest godina neko ima šta da opeva, kao ovaj deda dole, a neko ne. Jbga. 
 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GlennGould said:

Problem sa masivnim odlaskom u grad je što se taj grad “poseljačio” umesto da se “seljaci” urbanizuju/civilizuju. Još veći problem je taj što iz provincije i “vukojebine” nisu doneli slobodarske ideale, čast i poštenje - već šverc, kraduckanje

 

Ovo je samo jos jedna generalizacija sa tvoje strane.

Proces je bio obostran, kako samo moze da bude, grad je uticao na novodosle, kao sto su i oni uticali na grad.

Tako je bilo kod nas i svugde u svetu. Kao Pariz se nije promenio, ili Minhen, Berlin, London, nece biti.

Link to comment
Share on other sites

  Ovo je samo jos jedna generalizacija sa tvoje strane.

Proces je bio obostran, kako samo moze da bude, grad je uticao na novodosle, kao sto su i oni uticali na grad.

Tako je bilo kod nas i svugde u svetu. Kao Pariz se nije promenio, ili Minhen, Berlin, London, nece biti.

 

Tačno!Grad je od jednom počeo da drži cipele ispred vrata, pošto je napolju kaljuga!

Pridošlica je bilo mnogo više od građana.

Pitanje za kviska:

Koja je kultura pobedila?

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

Eoit:

Si bio u Parizu, Londonu, Berlinu, Beču?

Edit:

Typos.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Ovo poredjenje sa Spanijom, kolonijalnom velesilom, gde spanskim jezikom govori vise ljudi na ovoj zemaljskoj kugli od engleskog, koju nije niko prakticno rusio vekovima, koja je izbegla i prvi i drugi svetski rat, sa nama koje je handrio ko je stigao, gde je stanovnistvo desetkovano, a i ono malo sto je stvoreno ruseno, pa hajd isponove, je ili zlonamerno spinovanje ili neinteligentno 

 

Stagod kazu u istorijskim knigama - to je to. Mozda zlonamerno spinuju, a mozda su ih pisali neinteligentni ljudi. Kako bih ja to mogao znati? Nisam istoricar, nikada nisam bio u Spaniji, pogotovo ne 1936. A oni kazu da je bilo gladnih pre gradjanskog rata, jos od Velike Krize, a jos dugo posle rata. Sa zaostalom industrijom, vinom i maslinama, nije ni moglo bolje, sto mnogi navode kao jedan od glavnih uzroka rata. Gde je bilo to kolonizatorsko bogatstvo - ne bih znao, uglavnom staljinisti ga ne opljackase.

 

Vidim, ti to sve znas ..... da nije tako. Kazu da je Bosna imala jake univerzitete, sto se po seselju i karadzicu najbolje vidi. Doktorirali. I oni su te price pricali.

 

Ja sam te kolonizatorske basne slusao obicno na pijaci, medju prodavcima. Kazu da domoroci nisu imali nista, pa ni gace, a onda su im kolonisti uzeli sve. Pricali su na pijaci izmedju ostalog i to da vise ljudi govori spanski  jezik kao maternji nego engleski. Bilo mi je odmah sumnjivo pa sam pitao google, google mi odgovorio: ajde ne lupetaj! Nije ni posle engleskog, vec iza arapskog.

 

A to da su nas ...... handrili ..... bice da je turska neka rec .....pa kako su nas handrili kad smo pobedili NATO?!?

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, GlennGould said:

Problem sa masivnim odlaskom u grad je što se taj grad “poseljačio” umesto da se “seljaci” urbanizuju/civilizuju. Još veći problem je taj što iz provincije i “vukojebine” nisu doneli slobodarske ideale, čast i poštenje - već šverc, kraduckanje i beskrupuloznu borbu za i ono malo moći koju je režim (svaki) nudio beskičmenim podanicima. Pa tako, posle tridest godina neko ima šta da opeva, kao ovaj deda dole, a neko ne. Jbga. 
 

 

 

 

 

 

Zato, jer su samo dzabalebarosi otisli da zive u grad, svi ostali vredni, su ostali na selu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Tačno!Grad je od jednom počeo da drži cipele ispred vrata, pošto je napolju kaljuga!

 

Obicno crne simike sa razvaljenom petom 🙂 ...... steta da se bace, valjace do samoposluge? Upotrebljavali su ih kako gospoda, tako i gospodje.

 

Na balkonu u prvom, pocasnom redu - susenje gaca - model ruske erotske bubregare.

 

Registrovao sve.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...