Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

2 hours ago, Amigo said:

 

Na lebac da ga mazes. Kako su samo ti Spanci sretni  ljudi da su imali Franka.

 

 

 

Koliko se secam bilo je i predloga da se Josip Broz iskopa. Diktatorske sudbine su sve iste.

 

I da opet ne bi bilo da "relativizujem" - ja sam uvek bio i bih bio danas izricito protiv toga.

 

Ako od tog vampirskog kompleksa grad moze profitirati - zasto da ne? Neka ljudi dolaze i neka se klanjaju.

 

Ako se na to trose gradske pare skloniti tu propratnu skalameriju i ostaviti taj spomenik onakav kakav jeste, nista divljacki i talibanski rusiti kao sto komunisti rade sirom sveta, pa evo i ovi socijalisti u Spaniji. 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

Stvarno ne znam o cemu pises. Kakva nacionalizacija i kakav PKB? Mislim znam na sta mislis, ali ja ne pisem o tome, vec pisem o svojoj zemlji, tj imali smo jedno 1hektar koji je uzela drzava, ali ga je vratila pocetkom 80ih. O ukrupnjavanju zemljista ne mislim na PKB vec na seljake koji su pokupovali mnogo zemlje oko svojih gazdinjstva, i od toga zive danas.

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk
 

Pa vidim da ne znas o cemu pricam. 

Retko si mogao da nadjes da je neko kupovao zemljiste i pravio gazdinstva, nemam pojma koji deo ne razumes. Nakon rata najbolje oranice, vocnjaci i plodno zemljiste je nacionalizovano od seljaka, a oni su ostali sa po 2-3 najvise hektara obradivog zemljista. Nacionalizovano je uklopljeno u PKB, i to nije vracano do posle raspada SFRJ.

 

To o gazdinstvima mozda u Vojvodini. Kad izadjes iz BGa, svejedno dal autoputem ka Nisu, ili Ibarskom, veci deo je bio sirotinja. Pricam o ruralnim delovima.

Imucniji su bili oni koji su imali gastarbajtere u familiji :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

@Angelia Ja ne pisem o necemu o cemu ne znam jer nisam ziveo u to vreme, tako ne pisem o posleratnim godinama, pisem o 70-80 godinama celo vreme. Napisao sam ti da je nama bilu uzeto oko 1hektar ali je vraceno pocetkom 80ih u to vreme je jos bila SFRJ, zar ne? 

LOL Naravno da pisem o gazdinjstvima i Vojvodini, kad juzno od BGD nema sve ukupno zemljista koliko malo jaci zemljoposednik iz mog sela .

Salim se, naravno. 😁

Edited by I, Ja Sam Laki
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Amigo said:

... 

 

Vitzowe o Muji preskoci - to je deprimirajuce.

 

Rekao sam ti vise puta - tvoje iskustvo u Ex_Yu nista ne znaci - bio si samo jedinka iz kasabe gladna u oći, pa taman umislio - sad je doslo vreme!

 A nije.

Nego su dosla vremena 'svega & svacega' pa mnoge raznelo po svetu.

Toliko im bilo dobro.

:classic_cool:

Razne slicke oko seljakluka / pastirskog roka - to isto preskoci kao sto sam ja preskocio 'hajducku cesmu'. Darling #1 se naperjala da ide, prstom nisam mrdnuo. 

Spremio sebi neku skusu na zaru, krompir salatu, skarpinu na leso, malo remulade, nesto belog i rozea.

Kad dodje Darling #1 sva ushicena. Zamolio sam je da me zaobidje sa utiscima, jer cu staviti sluske.

Rece sva razocarana - da sam znala da ces ovo spremiti pozvala bih drustvo (zbog stalnog drustva smo se i raskantali; ta nije mogla da izadje na ulicu a da ne dovede par poznanika / drugarica. Neke je videla po prvi put.)

Nisam ovo pravio zbog drustva, nego zbog sebe, a ti ako hoces pridruzi se, samo, molim te - bez price.

Normalno da nije mogla - sva besna ode kod drugarice.

Ciao!

 

A sto se tice ovih demonstranata - pa zar da kacim gomile slicki sa raznih 'narodnih  manifestacija' razdraganih masa, hejlovanja raznim ist.evrop. lokalnih doktatorcica, zakletvi da 'nece skrenuti sa njegovog / vernog puta'. Onaj sto se vozikao 'putevima revolucije u srebrnom alfa-romeu' (nista gluplje i komicnije nisam odavno procitao - jel mogao da pretpostavi da su i u frankovoj Spaniji organizaovali nesto slicno - putevima pobede naseg kaudilja'?

Ili mozda da ksim slicke onih crveno-crnih antiglobalistickih degenerika?

 

Jel znas ko su 'los regulares'? To su nekadasnji Frankovi 'marokanci', koji su izazivali uzas kod spanaca.

Nekada regrutovani u spanskom Maroku, sada samo drzavljani Spanije, iz enklava Ceuta i Melilla.

Vidi samo crvenih fesica i polumeseca, belih plastova!

:classic_cool: 

 

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Pitali Muju sta je bilo prije, kokos ili jaje. Kaze mujo prije je bilo svega:classic_biggrin:

Kako vidim mnogi se nece sloziti, ali nije da nije bilo svega.

 

 

Ne verujem sta vidim!!! Tu negde u crvenom sam i ja - slet 1986-e, Stefan Milenkovic predao stafetu. Mi iz SM, Varazdin, Kamnik i Domzale bili u kasarni Bubanj Potok (sve po redu - dizanje zastave, pasulj, etc...). Koreograf bila cuvena Gordana Magas iz Sarajeva....

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kinik said:

Spremio sebi neku skusu na zaru, krompir salatu, skarpinu na leso, malo remulade, nesto belog i rozea.

 

Pa tebi je bilo bas lepo u SFRJ :thumbsup:

 

 

29 minutes ago, Sunshine State said:

Ne verujem sta vidim!!! Tu negde u crvenom sam i ja - slet 1986-e, Stefan Milenkovic predao stafetu. Mi iz SM, Varazdin, Kamnik i Domzale bili u kasarni Bubanj Potok (sve po redu - dizanje zastave, pasulj, etc...). Koreograf bila cuvena Gordana Magas iz Sarajeva....

 

Lepe uspomene 😎

Link to comment
Share on other sites

Joj, žal za mladost.
Da li ste vi videli sreću i radost u Kini, raznim korejama, parade i svi srećni?
Stvar je samo u gledištu. Parada radost, sreća, odeš kući, a tamo nema ulja, nema kafe, redovi za šećer. Šećer juče stigao, a kominica Mica poznaje kasirku Stanu i daće ti duplo sledovanje.
[emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DonJuan said:

Da ne idemo više u trol. Samo par stvari. Prva je da je uzrok Španskog građanskog rata vojni puč koji je izveo general Franko i srušio vladu koja je izabrana legalno na izborima. Druga je da stranka koja je tada bila u koaliciji i koja je kasnije bila na strani republikanaca PSOE, ista stranka koja je i zadnjih 30 i više godna na vlasti u Španiji, pa nije bilo nikakvog staljinizma, već sam napisao da su prvu koaliciju napravili sa komunističkom partijom 1982, o tom "prevratu" ti pričam.

Teza da su svi bili staljinisti nikako ne pije vodu, bilo je naravno dosta i levičara i komunista, ali i otvorenih staljinista, ali je bilo i dosta onih koji su se iz čisto moralnih razloga borili protiv fašističke diktature u svojoj zemlji. Hemingvej svakako nije bio staljinista, Pikaso svakako nije bilo staljinista, a nije bio ni Andre Marlo koji je takođe obezbedio avione republikacima (Marlo je inače jedan od značajnijih francuskih književnika, kasnije ministar u vladi Šarla de Gola). Da ne navodim imena ljudi koji su u tom periodu dali direktnu ili indirektnu podršku republikancima (Lorku sam već pomenuo, ali on je zverski ubijen već na početku rata pa su kasnije fašističke novine u Španiji, ga nazivali komunistom, homoseksualcem, nastranom osobom, i tako dalje). Učešće Sovjetskog saveza takođe nije upitno u ratu, i naravno da je i Staljin želeo nešto da dobije iz tog rata, ali nazivati sve staljinistima je samo dokaz plitkom pogleda na svet, i zaslepljenošu ideologijom koja je žestoko desničarska (ne čudi me da podržavaš Trampa recimo). Svakako da stotine hiljada ubijenih civila u tom ratu nisu bili staljinisti, oni jesu podržavali, verovatno, republikance, ali ne zato što su staljinisti, nego zato što nisu želeli da im zemlja bude u rukama fašističih generala.

Da ne dužim više, primetio sam da svaki put kada sklizneš na teren ultra deničara kotistiš frazu - šalio sam se, postavio sam mamac i slično. I još nešto kada pričaš sa mnom, obraćaj se meni, a ne "nama", pošto "nas" nema, postojim samo ja i ne znam kojim "nama" pričaš. Još bih voleo da pokažeš jedan post gde sam ja opravdavao ili veličao Staljina, opravdavao ili veličao komunizam i zločine komunista (širom sveta), u suprotnom očekujem izvinjenje.

Toliko o ovoj temi.

 

Ovo je takodje jedan vrlo pristrasan I ideoloski obojen prikaz spanskog gradjanskog rata. Nista bolji od Denisovog, samo iz druge ideoloske perspektive. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mrd said:

Joj, žal za mladost.
Da li ste vi videli sreću i radost u Kini, raznim korejama, parade i svi srećni?
Stvar je samo u gledištu. Parada radost, sreća, odeš kući, a tamo nema ulja, nema kafe, redovi za šećer. Šećer juče stigao, a kominica Mica poznaje kasirku Stanu i daće ti duplo sledovanje.
emoji14.png

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

Pa, jbg mrde, malo ko nije srecan sa 16! Sad treba i deci da zameramo sto su srecna u tom uzrastu? Meni stvarno tad nista nije falilo, ali ja sam imala 16 godina, i ne mogu sa ove distance (i vremenske i teritorijalne) da uporedjujem ono od tad sa ovim sad.

 

Ima ona:"Nema tog starog kralja koji se ne bi menjao s mladim prosjakom"....tako nekako se i ja osecam spram tih godina i zivota u SFRJ (bar ono sto se ja secam). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ljudi moji sta je ovo, otvorene simpatije prema Franku, fasistickom diktatoru koga se i rodjena drzava odrekla.

Ko je sledeci da mu se oda pocast Pinoche, Peter Botha :smiley33:

Da ne pominjemo da je to sve obicno trolovanje. Otvorite lijepo temu nesto kako Komunizam, fashizam, socijalizam pa tamo nastavite do mile volje.

 

32 minutes ago, mrd said:

Joj, žal za mladost.
Da li ste vi videli sreću i radost u Kini, raznim korejama, parade i svi srećni?
Stvar je samo u gledištu. Parada radost, sreća, odeš kući, a tamo nema ulja, nema kafe, redovi za šećer. Šećer juče stigao, a kominica Mica poznaje kasirku Stanu i daće ti duplo sledovanje.
emoji14.png

 

 I kad si se probudio upishan krevet :lol_2:

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Pa, jbg mrde, malo ko nije srecan sa 16! Sad treba i deci da zameramo sto su srecna u tom uzrastu? Meni stvarno tad nista nije falilo, ali ja sam imala 16 godina, i ne mogu sa ove distance (i vremenske i teritorijalne) da uporedjujem ono od tad sa ovim sad.
 
Ima ona:"Nema tog starog kralja koji se ne bi menjao s mladim prosjakom"....tako nekako se i ja osecam spram tih godina i zivota u SFRJ (bar ono sto se ja secam). 
To je jasno. Nisam ni ja bio nezadovoljan, verovatno bih bio zadovoljniji da sam rastao tamo gde moji klinci rastu, ali idila savršenog nepovrativog društva se ogleda samo u tome sto se to nama ponovo neće desiti.


Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

To je jasno. Nisam ni ja bio nezadovoljan, verovatno bih bio zadovoljniji da sam rastao tamo gde moji klinci rastu, ali idila savršenog nepovrativog društva se ogleda samo u tome sto se to nama ponovo neće desiti.

 

Postoji jedan film koji dobio mnoge nagrade i zove se Little Miss Sunshine u kojem se odlicno opisuje srednjoskolski zivot u Americi. Potpuno se slazem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Postoji jedan film koji dobio mnoge nagrade i zove se Little Miss Sunshine u kojem se odlicno opisuje srednjoskolski zivot u Americi. Potpuno se slazem.

 

 

Ti gledao film, a ja iskusio. Da verujemo filmu! "Srbija nije u ratu!" Gledala sam na TV! To mi je majka prijatelja odgovorila kad sam pomenuo srpske pohode.

Mnogo gledaš, a malo živiš!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

@Angelia Ja ne pisem o necemu o cemu ne znam jer nisam ziveo u to vreme, tako ne pisem o posleratnim godinama, pisem o 70-80 godinama celo vreme. Napisao sam ti da je nama bilu uzeto oko 1hektar ali je vraceno pocetkom 80ih u to vreme je jos bila SFRJ, zar ne? 

LOL Naravno da pisem o gazdinjstvima i Vojvodini, kad juzno od BGD nema sve ukupno zemljista koliko malo jaci zemljoposednik iz mog sela .

Salim se, naravno. 😁

Cini mi se da smo vec konstatovali da je Vojvodina bila u boljoj situaciji, znaci nemas seljake u Sumadiji koji mogu da se prehrane od 3 ha zemlje, a da ne rade robovski na toj zemlji, cela familija. Jednostavno nije ista zemlja kao u Vojvodini. Tako da tvoje agro-savete mozes da limitiras na Vojvodinu, i farme goveda, toga nema juzno od BG 

 

 

31 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa, jbg mrde, malo ko nije srecan sa 16! Sad treba i deci da zameramo sto su srecna u tom uzrastu? Meni stvarno tad nista nije falilo, ali ja sam imala 16 godina, i ne mogu sa ove distance (i vremenske i teritorijalne) da uporedjujem ono od tad sa ovim sad.

 

Ima ona:"Nema tog starog kralja koji se ne bi menjao s mladim prosjakom"....tako nekako se i ja osecam spram tih godina i zivota u SFRJ (bar ono sto se ja secam). 

Ali mi pricamo da li je zivot bio lep i normalan, a ne da li smo kao mladji bili srecni. Tu upravo dolazi do problema u kome se mesaju babe i zabe.

To sto nismo znali za bolje, ne znaci da sad objektivno ne sagledas situaciju i standard i kazes, pa ne valja. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Ali mi pricamo da li je zivot bio lep i normalan, a ne da li smo kao mladji bili srecni.

 

Pa bilo je lepo i normalno, i ako tebi ocigledno nije, ali ti ne mozes da budes merilo, niti je tvoj uzorak nekog zaostalog sela sa par stotina, ako i toliko, stanovnika, koje je po tvom priznanju prakticno nestalo, dovoljan za neki opsti utisak.

 

2 minutes ago, mrd said:

Idem još uvek!
Eto, sad i ti nešto znaše možeš uz pivo da podeliš sa zemama. emoji38.png

 

Nemoj se vise provaljivati ziv bio.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

 

Pa bilo je lepo i normalno, i ako tebi ocigledno nije, ali ti ne mozes da budes merilo, niti je tvoj uzorak nekog zaostalog sela sa par stotina, ako i toliko, stanovnika, koje je po tvom priznanju prakticno nestalo, dovoljan za neki opsti utisak.

 

Ajde molim te ne pravi zakljucke, lose ti ide. Populacija opstine je preko 20,000 stanovnika, a samo selo ima vise od 1,000 tako da, ne nije nikakvo zaostalo i izumrlo. I broji se u prigradsku opstinu Beogradu. I svih 20,000 je zivelo slicno. Tako da - nemoj lupati.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Ajde molim te ne pravi zakljucke, lose ti ide. Populacija opstine je preko 20,000 stanovnika, a samo selo ima vise od 1,000 tako da, ne nije nikakvo zaostalo i izumrlo. I broji se u prigradsku opstinu Beogradu. I svih 20,000 je zivelo slicno. Tako da - nemoj lupati.

 

E sad 1000, a neki dan si rekla da je skola zatvorena. Cela ta tvoja prica je licna i nema mnogo logike, prigradska beogradska opstina u kojoj niko ne radi u Beogradu, nego se bavi poljoprivredom na nekom malom komadicu zemlje, gde deca kopaju sa 8 godina. Javljaju se i drugi ljudi sa sela sa potpuno drugacijom pricom.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Amigo said:

 

E sad 1000, a neki dan si rekla da je skola zatvorena. Cela ta tvoja prica je licna i nema mnogo logike, prigradska beogradska opstina u kojoj niko ne radi u Beogradu, nego se bavi poljoprivredom na nekom malom komadicu zemlje, gde deca kopaju sa 8 godina. Javljaju se i drugi ljudi sa sela sa potpuno drugacijom pricom.

 

Gde sam rekla da je skola zatvorena?

 

Edit: ja jos rekla da je renovirana negde krajem 90tih - nemam pojma sta ti citas.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Gde sam rekla da je skola zatvorena?

 

Edit: ja jos rekla da je renovirana negde krajem 90tih - nemam pojma sta ti citas.

 

Nemam pojmi ni ja.

 

Quote

Skola u kojoj sam ja zavrsila osnovnu je renovirana, mislim krajem 90tih ili negde pocetkom 2000tih, mislim da sad imaju toalete. Poljska cesma jos uvek stoji iako sumnjam da se koristi, ah ionako sad imaju 3.5 deteta - znas zasto? Pa otisli svi 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...